גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות הטק המובילות נראות הכי פגיעות לתוכנית המס של ביידן

מניות הטכנולוגיה שגאו במגפה ומשכו אחריהן את וול סטריט עלולות להיפגע קשות  משינויי המס המוצעים על ידי המועמד הדמוקרטי לנשיאות אם יזכה ● מגזר הטק מפיק רק 43.5% מהכנסותיו מארה"ב, וצפוי להיפגע מאד מהעלייה במיסוי הרווחים בחו"ל

שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס
שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

חברות מניות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב עשויות להיות חשופות להעלאת מס החברות במקרה של ניצחון דמוקרטי בבחירות בשבוע הבא, ואולי לערער בכך את אחד המנועים גדלים של ההבראה בשוק המניות השנה.

על פי התוכנית של המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן, מס החברות יעלה מ־21% ל־28%. כמו כן, בכוונתו להטיל מס מינימלי על הכנסותיהם בספרים של חברות אמריקאיות או על רווחים המדווחים לבעלי המניות, ולהעלות את המס על רווחים בחו"ל של חברות בינלאומיות רבות, בין היתר.

מס-ביידן

הצעות המס הללו צפויות להנמיך את הרווח החזוי של החברות במדד 500 S&P ב־9.2%, לפי אומדנים של בנק אוף אמריקה (BofA Global Research). מגזרים מסוימים יסבלו יותר מאחרים במקרה כזה.

ירידה דו־ספרתית

על פי האנליסטים של הבנק, תוכנית המס של ביידן תוביל לירידה דו־ספרתית ברווחי טכנולוגיית המידע, שירותי הטלקום ומוצרי הצריכה של מגזר זה. הקבוצות הללו, שמובילות את העליות במדד S&P 500 השנה, כוללות את אפל, מיקרוסופט, גוגל, פייסבוק ואמזון.

אם אכן תחול כזו ירידה לא־מידתית ברווחים, היא עשויה לאתגר את ההובלה של המניות הללו - שעזרו לבודד את השוק מפני המגפה - ולבחון את הגאות ב־2020. מדד S&P 500 גאה ב־50% מהשפל אליו הגיע בשלהי מרץ, ובסה"כ עלה מתחילת השנה ב־3.6%.

מטה ביידן אמר שתוכניתו תיצור מקומות עבודה ותוביל לצמיחה. "ההתמקדות של ביידן היא ב'כלכלה האמיתית' ואיך היא משפיעה על המצב הכלכלי, על התקוות והשאיפות של כל המשפחות העובדות בארה"ב", מסר דובר בקמפיין. "אין סיבה שתוכנית כלכלית שמבקשת מכל אחד לשלם את חלקו ההוגן, ותעשה יותר להשגת תעסוקה מלאה מהר יותר ועם יותר משרות וצמיחה חזקה יותר, לא תסייע לכל אחד - מעובדים חיוניים ועד משקיעים".

המשקיעים נהרו לטק

כאשר מגפת הקורונה סגרה חלק גדול מהכלכלה ודחפה חלק גדול יותר מהחיים של כולנו אל האינטרנט, המשקיעים נהרו למניות טכנולוגיה שהיו צפויות ליהנות מהנהירה אליהן. מניית אמזון עלתה השנה ב־69%, מניית אפל ב־54% ומניית מיקרוסופט ב־31%. פייסבוק עלתה ב־27% ואלפאבית ב־8.7%.

רווחי החברות הם המנוע הגדול ביותר של המניות בטווח הארוך, אך בשנים האחרונות, המניות עלו בקצב מהיר יותר מהרווחים. מניית אפל, לדוגמה, הוכפלה מאז 2018, ואילו הרווחים היו יציבים יחסית.

במבט רחב, הרווחים צפויים להתאושש בשנה הבאה מהירידה של 2020 שנבעה מהקורונה. אנליסטים שנדגמו על ידי FactSet צופים שרווחי חברות 500 P&S יעלו ב־26% ב־2021.

המשקיעים יקבלו מבט עדכני על מצבן של חברות הטק הגדולות ומניות אחרות החודש, כשעונת רווחי הרבעון השלישי תתחיל ברצינות. דוח התעסוקה לחודש ספטמבר הצביע על ירידה באבטלה. אך הסיבה הייתה נשירת מובטלים מכוח העבודה.

רוטציה בין מגזרים

משקיעים רבים אומרים כעת שהתנאים כעת בשלים להתאוששות מניות הערך, כולל כלכלה משופרת, לקראת חיסון פוטנציאלי למחלה. מניות הערך, שעקפו את מניות הצמיחה בספטמבר, מוגדרות בדרך כלל כמניות שנסחרות במכפילים נמוכים להון העצמי או השווי הנקי שלהן.

הבראה כלכלית חזקה תעודד את המניות המחזוריות. "מורגן סטנלי ניהול הון" קנתה באביב מניות תעשייה, חומרים ופיננסים והפחיתה את ההשקעות במניות טק, מסרה מנהלת ההשקעות הראשית שלה, ליסה שאלט. לדבריה, שינויי המס המוצעים "יעזרו להאיץ את הרוטציה בין המגזרים הללו מפני שהאפקט היחסי יהיה כנראה גדול יותר על מניות הטק שהיו עד כה דומיננטיות", היא אמרה.

ההצעה של ביידן למסים גבוהים יותר על רווחים מחוץ לארה"ב צפויה לפגוע בחברות הטק באופן קשה במיוחד. מגזר הטק מפיק רק 43.5% מהכנסותיו מארה"ב, מול 60.3% שמפיקות כל חברות מדד 500 P&S, לפי אומדני FactSet.

הנעלם: הידוק הרגולציה

נעלם נוסף לחברות הטק הגדולות הוא האפשרות של הידוק הרגולציה. ועדת הסחר הפדרלית נערכת להגשת תביעת הגבלים עסקיים אפשרית נגד פייסבוק, ונגד גוגל כבר הוגשה אחת כזו החודש. פייסבוק הגנה על הרכישות שלה, ואמרה שיישומים כמו אינסטגרם הפכו ליותר פופולריים מפני שהיא שיפרה אותם. גוגל אומרת שמוצריה מרחיבים את התחרות, והופכים את השוק הוגן יותר לעסקים קטנים.

גם אנליסטים של גולדמן זאקס העלו את האפשרות של מפנה במומנטום בשוק מניות, בין היתר בגלל קריאת ביידן להעלאת המס הגבוה ביותר על רווחי הון. העלאות קודמות כאלו פגעו במיוחד במובילות השוק לפני שהן בוצעו, לפי אנליסטים בסקירה עדכנית.

הכל תלוי בסנאט

ובכל זאת, יש אנליסטים שמזהירים מהסקת מסקנות חותכות על ביצועי המניות בעקבות שינויי מס. הם גם מציינים שביידן לא יוכל להעלות מסים אם הדמוקרטים לא יצליחו להשתלט על הסנאט, ואפילו אז, כל הרעה אפשרית בכלכלה תעכב את הניסיון להעלות מסים.

ב־1993, הנשיא ביל קלינטון חתם על חבילת צמצום גירעון שהעלתה את מס החברות. מדד 500 P&S רשם ירידה קטנה ב־1994, אך עלה מאז בשיעורים דו־ספרתיים בכל שנה עד שנת 2000, בזכות החידושים הטכנולוגיים והעלייה בגלובליזציה.

"ללא שינויים נוספים, העלאות מס הן שליליות למשקיעי מניות, אבל אין מצבים של תנאים קבועים אחרים", אמר דייויד דונבדיאן, מנהל ההשקעות הראשי של CIBC ניהול הון פרטי. "יש תמיד עוד דברים שקורים".

משקיעים אחרים אומרים שקצב ההבראה הכלכלית, הצלחה בבלימת הקורונה והתחייבות של הפדרל ריזרב להחזיק את הריביות ברמה אפסית ימלאו תפקיד גדול בקביעת תוואי שוק המניות. האנליסטים של BofA מוסיפים שהמחקר שלהם מצביע על מתאם נמוך בין שיעורי מס ורגולציות ותשואות שוק.

מאבק בשינויי האקלים

בנוסף, גם אם תוצאות הבחירות ידועות, לא תמיד ברור איך השווקים יגיבו. ניצחונו של טראמפ לפני ארבע שנים גרר ירידות חדות בחוזי המניות באותו לילה. למחרת המניות עלו והמשיכו לעלות לשיאים, בעידוד קיצוצי המס של 2017 וכוחה של כלכלת העולם.

חלק נוסף בפאזל של השוק הוא הצעות ביידן להוצאה ממשלתית חדשה של טריליוני דולרים, כולל מאבק בשינויי האקלים ובנייה מחדש של תשתיות בארה"ב. "עלייה גדולה בהוצאה התקציבית, בין היתר בזכות העלאת מסים, תעודד את הצמיחה הכלכלית ותסייע לקזז את הפגיעה ברווחי החברות מהעלאת שיעורי המס", כתבו האנליסטים של גולדמן.

עוד כתבות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ללא שינוי

החלטת הריבית הנוכחית מגיעה לצד מספר אירועים כלכליים שמתרחשים ביומיים האחרונים ● לפי תחזית שיציג משרד האוצר לראש הממשלה, הצמיחה ב-2021 תעמוד על 5%, והגירעון יעמוד על 8%-9% ● בנוסף, הפיקוח על הבנקים הכריז על מתווה חדש לדחיית ההלוואות הצרכניות והמשכנתאות

המשרוקית של גלובס

המשרוקית יוצאת מתוכנית בדיקת העובדות של פייסבוק

למרות ההקפדה על הפרדה מוחלטת בין שיתוף הפעולה עם פייסבוק לפעילות השוטפת של המשרוקית בגלובס, הבנו שלפחות למראית עין עיסוק בהגבלת תכנים של מפרסמים אחרים ברשת החברתית עלול להעמיד את העיתון בניגוד עניינים

תאונת דרכים / צילום: שאטרסטוק

תלמיד נהיגה התנגש בקיר באמצע טסט: מי יצטרך לשלם אלפי שקלים?

במהלך מבחן נהיגה התבלבל התלמיד ולחץ על דוושת הגז במקום על הברקס, התנגש בקיר, ולרכב נגרם נזק של אלפי שקלים ● התובע טען: הנתבע התרשל בכך שלא שלט כנדרש על הרכב; לטענת הנתבע, התובע הגיש את הנבחן לטסט כאשר עדיין לא היה מוכן

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

שתי שופטות בערעור של שרון שפורר בסכסוך עם אפי נוה הוחלפו בשופטים אחרים

השופטת יהודית שבח פסלה עצמה מלדון בערעור של שפורר עקב העובדה שהאחיינית שלה החלה לעבוד במשרדו של נוה ● השופטת שלומית יעקובוביץ הוחלפה מסיבה שהוגדרה ע"י דוברות הנהלת בתי המשפט כ"סיבה אישית"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

נעילה שלילית בוול סטריט; הדאו ג'ונס סיכם את החודש הטוב ביותר מאז 1987; מודרנה זינקה ב-20%

מימושים בוול סטריט אחרי הבלאק פריידיי: מדד הנאסד"ק השיל 0.1% ומדד S&P 500 איבד 0.6%, הדאו איבד 0.9% ● ביידן הודיע רשמית על מינויה של ג'נט ילן, נגידת הפד לשעבר, לשרת האוצר ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● עסקת הענק של השנה: S&P גלובל רוכשת את HIS Markit ב-44 מיליארד דולר

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

כאוס בדרך? ללא שינויי חקיקה משמעותיים, פעילות הממשלה תושבת בתוך חודש

לפי בכירים במשרד האוצר, המסגרת הנוכחית לא תאפשר לחלק כספים לפעילות השוטפת של משרדי הממשלה החל מ-2021 - ללא קשר לאישור תקציב 2020

חנות מקס סטוק בבני ברק / צילום: שני מוזס

הפרשנות היצירתית והרפיסות הממשלתית שסידרו למקס סטוק את הרבעון

הדוחות הרבעוניים שמפרסמת החברה מוכיחים שמשבר הקורונה הוא גם הזדמנות עסקית ומצדיקים את המחיר ששילמה עליה אייפקס ● מתחת לרדאר החברה המשיכה לפעול תחת הגדרה מעורפלת של מפעל חיוני והרחיבה את סל המוצרים שלה

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הרווח הנקי של בזק צלל ב-85% בצל האירוע החשבונאי בחברה הבת

בזק בינלאומי גוררת את כל הקבוצה לשחיקה אדירה בעקבות האירועים החשבונאיים הקשים שהתגלו ובעקבות מחיקות וירידת ערך ● החברה שהייתה רשומה בספרי בזק ב-652 מיליון שקל תירשם ב-123 מיליון שקל ● בנטרול ירידת הערך בבזק בינלאומי בזק רשמה זינוק של כ-40% ברווחי הרבעון השלישי

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

טיסת ישראייר מת"א לדובאי אמורה להמריא מחר, אך האישור לטוס מעל סעודיה טרם התקבל

טיסה ראשונה של ישראייר לאיחוד האמירויות אמורה להמריא מחר, אך עד כה חברות התעופה הישראליות לא קיבלו אישור רשמי לטוס בשמי סעודיה ● גורמים במשרדי ראש הממשלה והתחבורה: "הנושא בטיפול"

 עמית איסמן פרקליט מחוז חיפה / צילום: לשכת עורכי הדין

ועדת האיתור ממליצה על עו"ד עמית איסמן לתפקיד פרקליט המדינה

ועדת האיתור בחרה פה-אחד בעו"ד איסמן, שמכהן כפרקליט מחוז חיפה ● בעבר התקבלו המלצות הוועדה בקלות, אך הפעם הממשלה עשויה להרים קשיים

מחשוב קוונטי במעבדת מחקר של IBM בציריך / צילום: באדיבות IBM Research

יבמ תספק שרותי הצפנה קוונטית בענן כדי להגן על דאטה מאיומים עתידיים

השירות החדש, שיוצע בענן של החברה IBM Cloud, נועד להגן על מידע מפני התפתחויות טכנולוגיות בתחום הקוונטי, שעשויות לאפשר בעתיד פיצוח ההצפנות הקיימות כיום

שלט רמי לוי תקשורת / צילום: איל יצהר

הוגש מחדש כתב האישום נגד רמי לוי תקשורת בגין פגיעה בפרטיות

כתב האישום המקורי בוטל לפני שלושה שבועות, מאחר והפרקליטות חרגה ביומיים מהתקופה המוגדרת בהנחיות של היועמ"ש וללא קבלת היתר ●  לאחר הביטול פנתה פרקליטות מחוז ירושלים למנדלביט לקבלת האישור, ועם קבלתו הוגש היום התיק מחדש לבית המשפט

המפקח על הבנקים יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח על הבנקים על דחיית החזר ההלוואות: "מקווים שיהיה כבר חיסון וללקוחות תהיה הזדמנות להשתקם"

המפקח על הבנקים יאיר אבידן אומר כי המתווה החדש לדחיית החזרי הלוואות מתמקד בהעלאת הוודאות, ומסתכל מעבר לתקופה שבמהלכה יסתיים המשבר בטווח הזמן המרבי ● בראיון לגלובס הוא מספר כי הדחייה לא מסכנת את יציבות הבנקים וחשובה לעתידם של לקוחות

מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אושרה הארכת הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולריות בגגות מבנים

ועדת הכלכלה אישרה את הארכת הפטור בחמש שנים נוספות ● עקב הסבך הפוליטי הארכת הפטור, שיזמה ח"כ מיקי חיימוביץ', התאפשרה באמצעות עדכון של חוק מקורות האנרגיה שמקדם משרד האנרגיה

מטוסים חונים בנתב"ג / צילום: יואב יערי

מסתמן: חברות התעופה יידרשו להשיב לצרכנים כספים על טיסות שבוטלו תוך 30 ימים

זאת במקום 90 יום כפי שקובע החוק כיום ● השינוי בחוק יעלה לאישור בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, בציפייה שייכנס לתוקף כבר בשבוע הבא

מנהל המכון הביולוגי פרופ' שמואל שפירא / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

ראש המכון הביולוגי: "אין לנו רוח גבית חזקה, בארץ נותנים כבוד לחברות ששפתן אנגלית"

הצטיידות המדינה בחיסונים של חברות כמו פייזר ומודרנה עוררו היום תגובה ביקורתית מראש המכון הביולוגי: "הייתי רוצה, למרות שאנחנו דוברי עברית, עדיין לקבל את התמיכה" ● האחראי על החיסונים במשרד הבריאות דווקא החמיא לתוצאות שהתקבלו מהמכון הביולוגי עד כה ואמר: "מדובר בנתונים מרשימים מאוד"

מסכים במנהטן. לפי אחד התרחישים, בעתיד נוצף עוד יותר במסכים עם תכנים פרסומיים / צילום: Associated Press, John Minchillo

הקרב על תשומת הלב: 4 תרחישים משרטטים איך ישתלבו המסכים בחיינו

ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום התקשורת יצרו שדה קרב חדש: מי ישלוט בתכנים שנצפה בהם, ובאופן שבו נעשה זאת ● דוח חדש משרטט ארבעה תרחישים אפשריים לחיים עם המסכים, ומכולם עולה סוגיה מהותית נוספת: מי יחזיק במידע שלנו, אנחנו או חברות הטכנולוגיה

יונתן היילו / צילום: צילום מסך מתוך חדשות 12

יונתן היילו, שהורשע בהריגת אדם שאנס אותו, נמצא ללא רוח חיים

היילו, שהורשע בהריגת אדם שאנס אותו ושוחרר בשחרור מוקדם מהכלא, נמצא ללא רוח חיים בים באזור חוף פולג בנתניה ● נסיבות מותו נבדקות ע"י המשטרה, ואחד החששות הוא שהיילו שם קץ לחייו

זהבית כהן / צילום: שלומי יוסף

מקסימום תוצאות: עלייה של 30% בהכנסות מקס סטוק מתחילת השנה

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2020, מציגה מקס סטוק עלייה בהיקף פעילותה, הרבה הודות לכך שהחברה המשיכה לפעול גם בזמן הסגרים ● בסיכום רבעוני קפצו הכנסותיה ב-25% ל-262 מיליון שקל, ושיפור דומה נרשם בשורה התחתונה עם רווח נקי שהגיע ל-21 מיליון שקל

שמואל סנראי/  צילום: יחצ

בכיר בלשכה המשפטית של רפאל תובע את החברה על התעמרות קשה

עו"ד חנן אבני, ראש שטח בכיר ולשעבר מ"מ יועמ"ש רפאל, תובע 7.5 מיליון שקל מהחברה ומהיועמ"ש שלה לשעבר, עו"ד שמואל סנראיי ● טוען כי ההתעמרות, הבריונות והפוגענות כלפיו הלכו והחריפו כשניסה לבלום את עו"ד סנראיי מלאשר פעולות המפרות את חוק חובת מכרזים