גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הימים האחרונים לפני הבחירות: טראמפ משחק הגנה; ביידן רוצה להרחיב את המפה

ביידן והאריס מתכננים להתמקד בשבוע האחרון לפני הבחירות במדינות אדומות מסורתיות כמו ג'ורג'יה וטקסס ● טראמפ מתכנן קרב בלימה במדינות שהוא ניצח בהן ב־2016

 

העימות בין ביידן לטראמפ משודר בדרייב־אין בסן פרנסיסקו / צילום: Jeff Chiu, Associated Press
העימות בין ביידן לטראמפ משודר בדרייב־אין בסן פרנסיסקו / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

הדמוקרטים מהמרים שהם יכולים להרחיב את המפה האלקטורלית בשבוע האחרון של קמפיין הבחירות, עם ביקורים בכמה מדינות שנוטות לרפובליקאים, בעוד שטראמפ משחק בעיקר הגנה במדינות שבהן הוא ניצח ב־2016.

המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן הגיע אתמול לג'ורג'יה, מדינה שהצביעה לכל מועמד רפובליקאי בבחירות לנשיאות מאז 1992. בהמשך הוא יגיע לאיוואה, שטראמפ ניצח בה ב־2016 ברוב ברור אחרי שברק אובאמה זכה בה פעמיים. שותפתו למירוץ, הסנטורית קמלה האריס, תגיע לטקסס ולאריזונה, מדינות שהצביעו לרפובליקאים בעשרת וחמשת מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות בהתאמה.

טראמפ יגיע השבוע לחמש ואולי יותר מדינות שהוא זכה בהן ב־2016 והן מפתח לניצחון שלו הפעם. שלשום הוא קיים שלוש עצרות בפנסילבניה, שבה זכה ברוב דחוק ב־2016, ולפי הסקרים ביידן מוביל בה ב־4.5 נקודות אחוז בממוצע.

אתמול (ג') הוא היה אמור לקיים עצרות במישיגן, וויסקונסין ונברסקה, שבהן מחוז אחד שהצביע בעבר לאובאמה יכול להיות מכריע בהצבעה צמודה השנה. טראמפ זכה במחוז הזה בהפרש של 2.3 נקודות אחוז ב־2016, וכיסוי התקשורת של אומהה, נברסקה, כולל גם חלק מאיוואה השכנה.

היום (ד') יקיים טראמפ שתי עצרות באריזונה, אחת מהן קרוב לנבאדה, מדינה שהצביעה להילארי קלינטון ב־2016. סקר ניו יורק טיימס/סיינה של נבאדה שפורסם אתמול הראה שביידן מוביל בה ב־6 נקודות אחוז בין מצביעים שחושבים שיגיעו לקלפיות. האריס הייתה אתמול ברינו ובלאס וגאס.

טראמפ: "אני קורע פה את התחת"

שישה ימים לפני הבחירות, 62.7 מיליון בוחרים כבר הצביעו עד כה, לפי סוכנות AP. לפני ארבע שנים הצביעו בדואר או בקלפיות המוקדמות 58.8 מיליון בוחרים. טראמפ הקרין אתמול ביטחון. בעצרת שלו בלנסינג, מישיגן, אתמול, הוא צפה "גל אדום אדיר" ואמר לקהל: "אני חייב לומר, אני קורע פה את התחת".

"אם הוא יזכה היכן שהוא זכה בפעם שעברה, הוא ייבחר מחדש ברוב גדול", אמר דובר קמפיין טראמפ טים מורטאף. הוא ציין את נסיעותיו של הנשיא למינסוטה, ניו המפשייר ונבאדה - מדינות שבהן זכתה קלינטון ב־2016 וביידן מוביל בהן בסקרים כעת. "אנחנו בהחלט מעודדים את ביידן לבזבז זמן ומשאבים בג'ורג'יה, שבה אין לו סיכוי לנצח".

ביידן הקדיש השבוע גם זמן להתקפה, בנסיעות לפנסילבניה (שלשום), פלורידה, וויסקונסין ומישיגן. הקמפיין שלו מהמר בסיכון מסוים גם על מעוזים רפובליקאים כמו טקסס וג'ורג'יה. אם הוא יזכה, האסטרטגיה שלו תקצור שבחים, ואם הוא יפסיד, הוא יספוג כנראה ביקורת של דמוקרטים - כפי שספגה קלינטון על סיור שלה באריזונה בימים האחרונים של קמפיין 2016 - על שלא התמקד במדינות מתנדנדות שהן חיוניות לניצחונו.

"להקים מחדש את החומה הכחולה"

שלשום אמר ביידן שהוא ימשיך להתמקד במדינות הכחולות המסורתיות במערב התיכון שהדמוקרטים הפסידו ב־2016, והיכן שהוא מוביל כעת בסקרים. "צריך להקים מחדש את החומה הכחולה", הוא אמר.

כמה בוחרים בג'ורג'יה הודו שהם הופתעו מכך שמועמד דמוקרטי לנשיאות מנהל קמפיין במדינה, בייחוד בוורם ספרינגס הכפרית. "אני מופתעת שהוא ירד לדרום עד כדי כך", אמרה סלי ג'ורדן, 69, גמלאית מטלבוטון, ג'ורג'יה, שהשתתפה באירוע של ביידן. היא אמרה שיש לו את הסיכוי הטוב ביותר לזכות במדינה זו מבין כל הדמוקרטים מזה שנים, אבל היא עדיין חושבת שטראמפ ינצח, אם כי היא מקווה שלא.

מארק ווילקרסון, סוכן עסקי של איגוד עובדי השירותים הבינלאומי, אמר שהוא מאמין שג'ורג'יה עשויה להצביע לדמוקרטים, בין היתר בגלל המגפה. "לאנשים נמאס לפחד ואני חושב שעם ג'ו ביידן המצב קצת יירגע", הוא אמר.

בישורת האחרונה, קמפיין ביידן עובד כדי להחזיק את הטיפול של ממשל טראמפ בקורונה מול לעיני המצביעים, שאומרים שהמגיפה היא דאגה גדולה שלהם יחד עם הכלכלה, לפי סקרים של הוול סטריט ג'ורנל/NBC ניוז.

דבריו של ביידן אתמול בוורם ספרינגס, ג'ורג'יה, היו במידה רבה על העיירה הקטנטונת הזו, עם 400 תושבים, שהייתה מקום נופש אהוב של הנשיא המנוח פרנקלין דלאנו רוזבלט. הוא מת בעיירה זו, ומוזיאון מקומי מתמקד מאד בניו דיל שלו.

"המקום הזה, וורם ספרינגס (מעיינות חמים), הוא תזכורת לכך שגם כשאנחנו חולים, אפשר לרפא כל אחד מאיתנו. כאומה וכמדינה אנחנו יכולים להתגבר על הנגיף ההרסני הזה", אמר ביידן, והוסיף שכנשיא הוא יאחד אומה מקוטבת שנאבקת בשלושה משברים: מגיפה רחבת היקף, קריסה כלכלית ואי צדק גזעי.

הביקור בג'ורג'יה לא נועד רק לקדם את מועמדות ביידן לנשיאות. שני הסנטורים ממדינה זו עומדים לבחירה ביום שלישי, והמדינה עשויה לקבוע אם הדמוקרטים ישלטו בסנט. שני המרוצים נחשבים לצמודים מכדי לנבא ניצחון, לפי Cook Political Report הלא־מפלגתי. יש מירוץ צמוד לסנט גם באיוואה, שם הסנטור הרפובליקאי ג'וני ארנסט, עם כהונה אחת, מתמודד מול תריסה גרינפילד הדמוקרטית הקשוחה והממומנת היטב.

"אני לא יכול לומר לכם כמה חשוב שנהפוך את הסנט האמריקאי. אין מדינה חשובה יותר מג'ורג'יה במאבק הזה", אמר ביידן לתומכיו אמש באטלנטה. כדי לזכות ברוב בסנט, הדמוקרטים צריכים לזכות בשלושה מושבים (נטו) אם ביידן ינצח, או בארבעה מושבים אם טרמפ ייבחר מחדש.

טראמפ זכה ב־16 האלקטורים של ג'ורג'יה ברוב של 5 נקודות אחוז ב־2016, אך הסקרים בחודשים האחרונים הראו שהמירוץ בה צמוד. טראמפ מוביל כעת בפחות מנקודת אחוז אחת, לפי ממוצע סקרים.

"טראמפ רוצה קרדיט על הכלכלה שירש"

אובאמה, נותן החסות החשוב ביותר של ביידן, סייר עבורו באורלנדו, פלורידה, לעצרת דרייב־אין מחוץ לאיצטדיון Camping World. הנשיא לשעבר הוקיע את טראמפ על הזלזול בחומרת המגיפה, שגאתה מחדש בשבועות האחרונים בחלק גדול מארה"ב.

"הוא רוצה קרדיט מלא על כלכלה שהוא ירש. הוא רוצה אפס אשמה על מגפה שהוא התעלם ממנה. אבל אתם יודעים מה, התפקיד שלו לא עובד ככה. אתה צריך להיות אחראי 24/7", הוא אמר.

אובאמה ציין שטראמפ אמר שהתקשורת מדגישה יותר מדי את הנגיף. "קוביד,קוביד, קוביד, הוא מתלונן. הוא מקנא בכיסוי של קוביד", אמר אובאמה.

טראמפ טען שחלקו האחרון של הקמפיין שלו שהתקשורת מגזימה בחומרת המגיפה כדי לפגוע בו פוליטית, וכי המגפה תיעלם מהחדשות אם ביידן יזכה בבחירות.

בסדרת ציוצים אתמול בבוקר, טראמפ האשים את התקשורת בקיבעון מוגזם על המגפה העולמית שהרגה כ־226 אלף אנשים בארה"ב לבדה. "עד 4 בנובמבר, המדיה של הפייק ניוז תהיה 'קוביד, קוביד, קוביד'. אנחנו מתקרבים לסוף הסיבוב הזה", צייץ הנשיא.

ממוצע שבעת הימים של הנדבקים החדשים ביום בארה"ב עלה שלשום (ב') לשיא של 68,767. סך המקרים מתחילת המגיפה עולה על 8.7 מיליון בני אדם. ביום שני, מספר המאושפזים עם קוביד־19 עלה על 40 אלף זה שישה ימים ברציפות, רמה שנראתה רק באוגוסט.

עוד כתבות

מטרו / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"יותר פוליטיקה מתכנון, יותר נזק מתועלת": מחאת ראשי הערים נגד המטרו

ראשי הערים שבתחומן יעבור המטרו מותחים ביקורת חריפה גם על הליכי התכנון הלא משתפים, וגם על התוואי המתוכנן, שלדבריהם מפספס מקומות חשובים • נת"ע: היו מאות פגישות עם נציגי הרשויות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

נתניהו: הליכוד יצביע נגד בחירות ובעד אחדות

רה"מ מסר הצהרה מיוחדת בפתח ישיבת סיעת הליכוד בנושא הבחירות ● ההודעה של נתניהו נמסרה לאחר שבכחול לבן הודיעו כי בכוונתם לקדם חבילת חוקים בנושא דת ומדינה כבר ביום רביעי הקרוב, וכשעל הפרק האפשרות להצביע בעד הפלת הממשלה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

חברת S&P קרובה לסיכום עסקה לרכישת HIS Markit תמורת כ-44 מיליארד דולר

אם העסקה תצא לפועל ישולבו במסגרתה שתיים מחברות המידע הגדולות ביותר בוול סטריט

מאיר שמיר / צילום: איל יצהר

רכבת ההנפקות דוהרת: מניף תגייס 200 מיליון שקל לפי שווי של עד 600 מיליון שקל

חבראת האשראי החוץ-בנקאי של מאיר שמיר מייעדת חלק מסכום הגיוס לפירעון חובותיה לבעלי המניות, מבטח שמיר ודיסקונט קפיטל, "בגין תשואת הסיכון"

תאונת דרכים / צילום: שאטרסטוק

תלמיד נהיגה התנגש בקיר באמצע טסט: מי יצטרך לשלם אלפי שקלים?

במהלך מבחן נהיגה התבלבל התלמיד ולחץ על דוושת הגז במקום על הברקס, התנגש בקיר, ולרכב נגרם נזק של אלפי שקלים ● התובע טען: הנתבע התרשל בכך שלא שלט כנדרש על הרכב; לטענת הנתבע, התובע הגיש את הנבחן לטסט כאשר עדיין לא היה מוכן

מאיר אריאל ז"ל / צילום: יוטיוב, לילה גוב

למי שייך הביטוי "עברנו את פרעה, נעבור גם את זה"?

בתו של הזמר מאיר אריאל ז"ל, תובעת פיצוי של 100 אלף שקל משותפות נדל"ן, שעשתה שימוש בביטוי בתור סלוגן שיווקי על הפרת זכויות יוצרים ● השותפות: ביטוי יהודי עתיק

המפקח על הבנקים יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח על הבנקים על דחיית החזר ההלוואות: "מקווים שיהיה כבר חיסון וללקוחות תהיה הזדמנות להשתקם"

המפקח על הבנקים יאיר אבידן אומר כי המתווה החדש לדחיית החזרי הלוואות מתמקד בהעלאת הוודאות, ומסתכל מעבר לתקופה שבמהלכה יסתיים המשבר בטווח הזמן המרבי ● בראיון לגלובס הוא מספר כי הדחייה לא מסכנת את יציבות הבנקים וחשובה לעתידם של לקוחות

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

הפיקוח על הבנקים מודיע על גיבוש מתווה נוסף לדחיית תשלומי משכנתאות והלוואות

חלון הזמנים לדחיית ההחזרים מוארך בשלושה חודשים, עד סוף הרבעון הראשון ב-2021 ● מדובר במהלך שיש לו עלויות, לא זניחות, שמגבירות את נטל ההלוואה על כתפי הלווה ● בנק ישראל: "דחיית תשלומים כמוה כאשראי חדש"

כספומט שנפגע מהירי בצפון / צילום: מרכז מוסאוא

האלימות בחברה הערבית מגיעה לבנקים: שורת תקריות ירי לסניפים בצפון

לפי הערכות, מדובר בפעולות של ארגוני פשע במטרה לסחוט "דמי חסות" ● בשבת נפצעה מירי אישה במע'אר שעמדה ליד כספומט ● ח"כ ג'אבר עסאקלה: "המשטרה פועלת להגן על הבנקים אבל לא על סתם אזרחים ערבים"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ללא שינוי

החלטת הריבית הנוכחית מגיעה לצד מספר אירועים כלכליים שמתרחשים ביומיים האחרונים ● לפי תחזית שיציג משרד האוצר לראש הממשלה, הצמיחה ב-2021 תעמוד על 5%, והגירעון יעמוד על 8%-9% ● בנוסף, הפיקוח על הבנקים הכריז על מתווה חדש לדחיית ההלוואות הצרכניות והמשכנתאות

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

כאוס בדרך? ללא שינויי חקיקה משמעותיים, פעילות הממשלה תושבת בתוך חודש

לפי בכירים במשרד האוצר, המסגרת הנוכחית לא תאפשר לחלק כספים לפעילות השוטפת של משרדי הממשלה החל מ-2021 - ללא קשר לאישור תקציב 2020

שלטי הסברה בנצרת הנתונה בסגר. "הישארו בבית למען בריאותנו ובטיחותנו" / צילום: איל יצהר

יותר נדבקים, פחות בדיקות: כך מזנקת התחלואה בחברה הערבית

שרשראות הדבקה שלא נקטעות, קנסות לא אפקטיביים ותחלואה שמתפשטת לערים הסמוכות ● כמעט כל היישובים האדומים והכתומים בישראל מצויים בחברה הערבית ● פרופ' ינון אשכנזי: "צריך לסגור מסחר, להדק פיקוח, לבצע הרבה בדיקות. סגרו יישובים ובפנים הייתה מסיבה אחת גדולה"

 עמית איסמן פרקליט מחוז חיפה / צילום: לשכת עורכי הדין

ועדת האיתור ממליצה על עו"ד עמית איסמן לתפקיד פרקליט המדינה

ועדת האיתור בחרה פה-אחד בעו"ד איסמן, שמכהן כפרקליט מחוז חיפה ● בעבר התקבלו המלצות הוועדה בקלות, אך הפעם הממשלה עשויה להרים קשיים

המשרוקית של גלובס

המשרוקית יוצאת מתוכנית בדיקת העובדות של פייסבוק

למרות ההקפדה על הפרדה מוחלטת בין שיתוף הפעולה עם פייסבוק לפעילות השוטפת של המשרוקית בגלובס, הבנו שלפחות למראית עין עיסוק בהגבלת תכנים של מפרסמים אחרים ברשת החברתית עלול להעמיד את העיתון בניגוד עניינים

קונים בקניון איילון, שנפתח בסוף השבוע / צילום: ראובן קסטרו - וואלה! News

אחרי הביקורת על פיילוט הקניונים: הממשלה משנה את ההנחיות

קבינט הקורונה קבע כי התפוסה המרבית בקניון תשתנה מיחס של אדם ל-7 מ"ר לאדם ל-15 מ"ר

דניאל פלד, מייסד שותף של אורבס / צילום: יח"צ

הסכסוך בין מייסדי מיזם הבלוקצ'יין Zen הגיע לבית המשפט בתל אביב

אמנון דפני תובע את שותפיו לשעבר דניאל פלד ואוהד עשור בסכום של 3 מיליון שקל, בטענה כי נישלו אותו מזכויותיו בחברת זנט יישומים מבוזרים, שהייתה אחראית על המיזם

זהבית כהן / צילום: שלומי יוסף

מקסימום תוצאות: עלייה של 30% בהכנסות מקס סטוק מתחילת השנה

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2020, מציגה מקס סטוק עלייה בהיקף פעילותה, הרבה הודות לכך שהחברה המשיכה לפעול גם בזמן הסגרים ● בסיכום רבעוני קפצו הכנסותיה ב-25% ל-262 מיליון שקל, ושיפור דומה נרשם בשורה התחתונה עם רווח נקי שהגיע ל-21 מיליון שקל

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט  סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

הקרב בין מבנה לדירקטוריון סלע על השליטה בחברת הריט עובר לאסיפת בעלי המניות

בית המשפט קיבל את בקשת מבנה, המחזיקה הגדולה בסלע, והורה לסלע לכנס אסיפת בעלי מניות, שבה יתבקשו המשתתפים להכריע אם להפוך את סלע מקרן ריט לחברה רגילה

המגן צילום: מסך

משרד הבריאות: פיתוח אפליקציית מגן הופסק

סגן ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אודי קלינר אמר בוועדת חוץ וביטחון כי "היישומון לא נתן את מה שרצינו, לא מבחינת מספר המשתמשים, ולא מבחינת מספר האנשים שנכנסו לבידוד" ● משרד הבריאות מתכוון לעבור לשימוש באפליקציית רמזור

דגלי איחוד האמירויות וערב הסעודית / צילום: שאטרסטוק

סעודיה והאמירויות משיקות מיזם לקידום המטבע הדיגיטלי שלהן

הנהלות הבנקים המרכזיים של איחוד האמירויות וערב הסעודית הכריזו על פרויקט משותף לקידום השימוש במטבע הדיגיטלי החדש שלהן, שיימשך שנה לפחות, ואחר כך יוחלט כיצד להמשיכו ● המטבע, "עביר" יוצע לציבור לשימוש ברכישות פיננסיות בשוק ההון