גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסמכי חברת אקסון חושפים תחזית פסימית למחירי הנפט

ענקית הנפט והגז הורידה את תחזיות המחיר שלה לרוב העשור הקרוב, כך חושפים מסמכים פנימיים של החברה

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס
בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

ענקית הנפט אקסון מובייל  מוביל (Exxon Mobil) הורידה את גובה התחזיות שלה לרוב העשור הקרוב, כך נתגלה לוול סטריט ג'ורנל על פי מסמכים פנימיים של החברה שהגיעו לידי העיתון.

כחלק מהליך פנימי של תכנון פיננסי שנערך בסתיו, קיצצה אקסון את תחזיותיה למחירי הנפט העתידיים בכל אחת משבע השנים הקרובות בין 11% ל־17%, על פי המסמכים.

הצמצום המשמעותי רומז שהחברה מטקסס מצפה שהשלכות מגפת הקורונה יימשכו על פני רוב העשור הקרוב. תעשיית הדלק הפחמי מתמודדת בנוסף לנגיף גם עם מקורות אנרגיה מתחדשים ומכוניות חשמליות, כמו גם עם ההשלכות הצפויות משינוי האקלים ברחבי העולם.

שלא כמו כמה מיריבותיה, אקסון לא מפרסמת באופן פומבי את תחזיותיה על מחירי סחורות, שהיא מתייחסת אליהן כמידע פנימי. ישנם משקיעים שלחצו על אקסון לפרסם את התחזיות, מתוך טענה שהן חיוניות להבנת תוכניות החברה והערך העתידי של נכסיה.

בשנת 2019, אקסון ביצעה תחזית פנימית שמחירי נפט ברנט, קנה המידה העולמי, ינועו סביב ממוצא של 62 דולר לחבית במשך חמש השנים הקרובות ואחר כך יעלה המחיר ל־72 דולר בשנים 2026 ו־2027, כך נכתב במסמכים.

הקיץ, החברה הורידה את התחזית הזו לבין 50 ל־55 דולר לחבית במהלך חמש השנים הבאות, ואז עלייה ל־60 דולר בשנים 2026 ו־2027, על פי המסמכים שבראשם רשום תאריך בספטמבר.

כיום נסחר נפט ברנט במחיר של כ­־47 דולר לחבית לאחר עלייה במחיר השבוע שהביאה את המחירים לרמה הגבוהה ביותר מאז האביב.

תחזית המחיר החדשה של אקסון השפיעה כל עיצוב התוכנית הכלכלית של החברה, עליה היה צפוי חבר הנאמנים שלה להצביע החודש, כך לפי מנהל בכיר בחברה. דובר של אקסון סירב לומר מהן תחזיות המחיר הנוכחיות שלה והוסיף שהחברה משתמשת בטווח של מחירים לפיתוח התוכנית העסקית שלה.

הלחץ גובר אחרי שלושה רבעונים רצופים של הפסדים

שנים ארוכות בהן מחירי הנפט יישארו נמוכים יפעילו אפילו יותר לחץ על אקסון, אשר הציגה שלושה רבעונים רצופים של הפסדים השנה בפעם הראשונה אי פעם, ולפני המגפה נמצאה בעיצומה של תוכנית להוציא 230 מיליארד דולר על מנת לשאוב עוד כמיליון חביות נפט וגז טבעי ליום עד שנת 2025.

בעוד אקסון לא מגלה את התחזיות שלה, הודעותיה הפומביות של החברה לגבי העתיד של תעשיית הנפט לטווח הרחוק לאחר המגפה נשמעו מעודדות.

באוקטובר אמרה החברה למשקיעים שהמצב הנוכחי, שבו ההשקעה בייצור נפט וגז מועטה, עשוי להשאיר את העולם עם צורך לדלקים מבוססי פחמן בשנים הקרובות. בהודעה שפורסמה על האתר של אקסון באוקטובר, מנכ"ל החברה דארן וודס הגדיר את מצוקתה של התעשייה כזמנית ואמר שהצורך במוצרים של אקסון יגבר בעתיד הקרוב.

"אפילו כשלוקחים בחשבון את ההשפעה קצרת הטווח של הקורונה על הביקוש, הטיעונים המצביעים על כך שכדאי בכל זאת להשקיע - ברורים", כתב.

סטיפן ליטלטון, ראש מחלקת היחסים עם משקיעים של אקסון, אמר שהחברה משערכת השקעה בהון על פני טווח זמן של עשור, ושהקורונה לא שינתה את תחזיתה ארוכת הטווח. אקסון לא ביטלה אף פרויקט צפוי עקב המגפה, רק השהתה אותם לזמן מה, אמר.

"הנתונים הבסיסיים לא השתנו; הדבר היחיד שהשתנה הוא התזמון, מפני שאני יודעים שאוכלוסיות יגדלו ואיתן גם השגשוג הכלכלי", אמר ליטלטון בריאיון.

אקסון נאבקת להגיע לכיסוי הדיבידנד שלה, 15 מיליארד דולר בשנה, במחירים הקיימים, ולוותה חוב השנה כדי לעשות זאת. בינתיים היא הצליחה לשלם, שלא כמו יריבות שלה כולל רויאל דאטש של (Royal Dutch Shell) ובריטיש פטרולאום (BP), אשר קיצצו את הדיבידנד שהן מחלקות במהלך השנה עקב תזרים המזומנים הנמוך.

החברה קיצצה עשרה מיליארד דולר מההוצאות שלה בהון אחרי שהמגפה החלה והודיעה שהיא עשוי לפטר עד 15% מכוח האדם שלה ברחבי העולם, מה שמיתרגם לכ־14 אלף משרות כולל עובדי קבלן. אקסון גם אמרה שתוריד את תקציב ההון שלה לבין 16 מיליארד ל־19 מיליארד בשנה הבאה.

אפילו לאחר קיצוצים אלה, תזדקק אקסון לכך שמחירי הנפט יהיו בין 55 ל־65 דולר לחבית בשנת 2021 על מנת לכסות את ההוצאות שלה בהון ובדיבידנד, מעריכים אנליסטים.

של הורידה באופן פומבי את תחזיות המחיר שלה ביוני, וחזתה שחבית ברנט תגיע למחיר של 50 דולר בשנת 2022 לפני שתגיע למחיר לטווח ארוך של 60 דולר. כתוצאה מהרביזיה בתחזיות, החברה אמרה שתוריד את ערכם של חלק מנכסי הנפט והגז שלה בסכום שמגיע עד 22 מיליארד. גם בריטיש פטרולאום קיצצה את תחזיות המחיר של והורידה את ערכם של נכסים במיליארדי דולרים.

המעמד של אקסון התדרדר בשנים האחרונות

אקסון הודיעה באוקטובר שהיא עשויה להוריד את ערכם של נכסים בגז טבעי שהיו מוערכים בכ-30 מיליארד דולר, אך הוסיפה שזה לא אמור לפגוע בתחזיותיה לגבי מחירים בטווח הרחוק יותר. בעשורים האחרונים, החברה לעתים רחוקות הורידה את ערכו של נכס כלשהו. מנהלים במשך שנים טענו שהחברה שמרנית מאוד בהחלטות ההשקעה שלה ובוחרת פרויקטים שיצליחו לעבוד מבחינה פיננסית בכל תנאי סביבה מבחינת מחיר סחורות.

יחד עם זאת מעמדה של אקסון כחברת נפט במחיר נמוך הידרדר בשנים האחרונות. ביראג' ורחטאריה, אנליסט בחברת RBC Markets, אמר שנקודת האיזון של החברה היא הגרועה מבין המתחרות שלה והוסיף שברמת ההוצאה הנוכחית, ייצור הנפט והגז שלה צפוי להצטמק.

וודס אמר למשקיעים במרץ שאקסון בחנה טווח של מחירי סחורות גם על פי תנאי שוק קשים ובמחירים נמוכים. אם מחירי הנפט ימשיכו להיות סביב 40 דולר לחבית במשך שנים, תסריט שוודס הגדיר כלא סביר, אקסון עדיין תוכל להתמודד עם רמות החבות שלה.

"הייתי אומר לך בנוסף, שאם נמצא את עצמנו במצב חסרת תקדים זה עוד חמש שנים, אז נשנה את התוכניות שלנו", הוסיף.

עוד כתבות

מטוס סאן דור / צילום: דני שדה

משנה מדיניות: חברת התעופה סאן דור תפסיק לטוס בשבת

סאן דור היא חברת-בת של אל על, ובשונה מהחברה-האם, שלא טסה באופן רשמי בשבתות ובחגים, סאן דור ביצעה טיסות צ'רטר בימי שבת ● כעת סיטונאי הנסיעות שביקשו להזמין את מטוסי סאן דור להרכבת חבילות נופש המשלבות טיסות הממריאות בימי שבת, נתקלו בשינוי המדיניות שכבר נכנסה לתוקף

חדר מסחר בבנק בסיאול, בירת קוריאה הדרומית / צילום: Reuters, Kim Hong־Ji

איך היא עושה את זה? אסטרטגיית היציאה של סיאול ממשבר הקורונה

קוריאה הדרומית הפתיעה בשנה שעברה עם גידול ברווחי החברות, בזמן שרוב המדדים בעולם ספגו התכווצות ברווח ממוצע למניה ● במבט על 2021, סקר אנליסטים של בלומברג צופה למדד קוספי גידול של 45% ברווח למניה - כמעט כפול בהשוואה ל-S&P 500

מכוניות חדשות ממתינות בנמל אילת / צילום: איל יצהר

שיא ביבוא הרכבים בדצמבר: כל הסיבות והדגמים הבולטים

דצמבר שבר שיא ביבוא רכבים חדשים ותרם לקופת האוצר המתרוקנת 2.4 מיליארד שקל • טויוטה קורולה, יונדאי איוניק וקיה פיקנטו הם הדגמים שהובילו את 2020 במסירות • מה גרם ליבואנים להציף את השוק, והאם הסכום שנכנס יגיע על חשבון הרבעונים הראשונים של 2021

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת פועל להנגיש מידע רחב לציבור על שירותי התקשורת

המשרד פונה היום למפעילים ודורש מהם לפרט על תשתיות התקשורת שברשותם ועל דפוסי השימוש של הלקוחות

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות שפע ההיצע: 4 סיבות להסתערות על קרקעות בקריית ביאליק ובבאר שבע

כמה מכרזים לכ-2,000 דירות נסגרו באחרונה בשכונת אפק בקריית ביאליק ובשתי שכונות בבאר שבע, למרות שפע הדירות המוזלות שמוצעות בהן גם ללא הגרלה • מה מחפשים שם היזמים והאם הבחירה תוכיח את עצמה

אריה דרעי במפגש זום עם פעילי ש"ס / צילום: דוברות ש"ס

יו"ר ש"ס אריה דרעי מתחייב לתמוך בנתניהו: "ביבי חייב אריה חזק"

במפגש זום עם פעילי ש"ס אמר יו"ר התנועה אריה דרעי: "אנחנו נתמוך בביבי, הוא המועמד שלנו ושל מחנה הימין לראשות הממשלה, עליו נמליץ לנשיא. אנחנו שייכים למחנה הימין וש"ס לא תלך לשום ממשלה שלא של מחנה הימין"

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

בני גנץ מזהיר: "אם אין אכיפה שוויונית - אין טעם להמשיך בסגר"

שר הביטחון בני גנץ הזהיר כי לא יתמוך בהמשך הסגר על רקע אי האכיפה של הסגר ברחוב החרדי ● הממשלה צפויה להתכנס בעניין הקורונה ביום שלישי ואז יביא משרד הבריאות הצעה להמשיך את הסגר

המבנה בחשמונאים 98 בת"א. לא קם וכנראה גם לא יקום / צילום: איל יצהר

פרויקט TLV: היזמים השתהו, העירייה לא לחצה, ו-55 דירות בשכירות מוזלת לא נבנו

מאות דירות במתחם השוק הסיטונאי לשעבר מאוכלסות, וגם הקניון נפתח מזמן, ודווקא התוכנית לבניית דירות בשכירות מוזלת במתחם תקועה בשל מחלוקת בין היזמים ● עיריית תל אביב: "לא נקבעו לוחות זמנים לסיום הפרויקט"

ג'ו ביידן. שינויים מבניים / צילום: Associated Press, Matt Slocum

תוכנית הסיוע לקורונה של ביידן מכוונת למלחמה בעוני וקידום סדר-יום דמוקרטי

התוכנית בגובה 1.9 טריליון דולר, של הנשיא שיושבע ביום רביעי, תסייע למשפחות עם הכנסה נמוכה ובאותה עת מכוונת לשינויי מדיניות לשנים קדימה

חדר מסחר בבנק בסיאול, בירת קוריאה הדרומית / צילום: Reuters, Kim Hong־Ji

מגמה מעורבת באסיה; כלכלת סין צמחה ב-6.5% ברבעון הרביעי

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג ● הביטקוין נחלש ונסחר ברמה של 34,900 דולר

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר ● הדולר מתחזק בכ-1% לרמה של 3.265 שקלים ● כלכלת סין התרחבה ב-2.3% בשנת 2020 ● הביטקוין נחלש ונסחר ברמה של 34,900 דולר ● מיטב דש:  בנק ישראל עשוי להשיג פיחות משמעותי של השקל מול סל המטבעות ● גלובס עושה סדר  לפני פתיחת המסחר בבורסה

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

אושרו: תוכניות בנייה בהתנחלויות ובשכונות פלסטיניות

ועדת המשנה לתכנון ובנייה במנהל האזרחי אישרה היום לבנייה בהתנחלויות בסך הכל 792 יחידות דיור בשמונה ישובים, ובהם בטל מנשה, שבו נרצחה בפיגוע לפני כחודש אסתר הורגן ז"ל ● בד בבד אישרה הוועדה תוכניות בנייה פלסטינית בשטחי C

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם ישראל היא הראשונה בעולם שהבטיחה חיסונים לכולם?

הישראלים לא היו הראשונים שהזמינו חיסון ● אבל הם כנראה יקבלו את המשלוח קודם ● המשרוקית של גלובס

חוות שרתים. "זה תחום שמצריך הרבה ניסיון" / צילום: Shutterstock

כך הפכו חוות השרתים לטרנד ההשקעה הלוהט של חברות הנדל"ן בתקופת הקורונה

לאחר שחטפו מכה במשרדים ובמסחר, חברות הנדל"ן המניב מגוונות את התיק בעזרת תחום שדווקא שגשג בקורונה: חוות השרתים

נתניהו ואדלשטיין מקבלים את משלוח חיסוני פייזר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד הבריאות מפרסם את מסמך ההסכם עם פייזר: זה המידע שהמדינה התחייבה להעביר

בהסכם המלא של משרד הבריאות עם פייזר, שחלקים רבים ממנו מוסתרים, מופיע בין היתר סעיף המאפשר העברת מידע מפולח מעבר למידע האפידמיולוגי בסיסי - אם הצדדים יסכימו על כך ● אלה הפרטים המלאים שנחשפו

מגדל הצעירים בתל אביב / צילום: גיא ליברמן

השר לשעבר, הדירה במגדל הצעירים והטבת המס

מנהל מיסוי מקרקעין קבע כי השר וח"כ לשעבר הרב מיכאל מלכיאור אינו זכאי ליהנות ממס רכישה מופחת בגין מכירת דירתו בפרויקט "מגדל הצעירים" בתל אביב, משום שהחזיק בדירה נוספת בירושלים ● מלכיאור ערער על הקביעה וזכה לתמיכה של ועדת הערר

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל העדיף את היצואנים על המשקיעים. האם זה יחזיק?

במשך כל סוף השבוע ניסו כלכלנים, אנליסטים וסוחרים להבין את ההודעה של בנק ישראל, לפיה ירכוש מט"ח ב-30 מיליארד דולר ב-2021 • הדעה הרווחת בשוק היא שזה לא יעבוד • עם זאת, לבנק יש שיקולים משלו - תעסוקה ומלחמה בספוקלנטים למשל

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נתניהו: "בימים הקרובים נציג תוכנית למלחמה בפשיעה ובאלימות במגזר הערבי"

בפגישת זום בה השתתפו יותר מעשרים ראשי רשויות הבטיח ראש הממשלה כי התוכנית הממשלתית למיגור הפשיעה תוצג בקרוב ● נתניהו קרא לציבור הערבי להתחסן: "החיסונים שהבאתי והבאנו הם לכל אזרחי ישראל - ליהודים וערבים"

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ותודה לקורונה: זינוק של עשרות אחוזים בשוק תחליפי הבשר

בעוד שוק המזון מהחי עלה ב-10.4% בשנה החולפת, שוק התחליפים זינק ב-27.5% ● המוצרים שבלטו: הטופו והבשר הצמחי ● מרבית האנליסטים צופים כי שוק החלבון האלטרנטיבי יהווה מעל 10% משוק החלבון העולמי עד 2030

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בירידות: פורסייט זינקה ב-36%, טבע עלתה ב-6.5%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל ● עליות בולטות במניות נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל ומיט-טק