גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדולר ירד מתחת ל-3.3 שקלים; תל אביב ננעלה בירידות

מדד ת"א 35 נחלש ב-0.2% מדד ת"א 125 איבד 0.3% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.5% ● בזק קפצה 4.9%, אופקו זינקה 7.2%, דיסקונט עלתה 0.9%, בז"ן נחלשה 2.8% וטבע איבדה 1.8%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:50

הדולר ממשיך להיחלש מול השקל זה היום החמישי ברציפות. לאחר ששערו היציג של הדולר נקבע על 3.3 שקלים, ממשיך המטבע האמריקאי להיחלש והוא עומד עתה על 3.28 שקלים. החלשות הדולר לא מיטיבה עם הייצואנים, ונציין כי לאחרונה עלה הייצוא של קטר המשק - ענף ההייטק, שצפוי לסבול מחוזקת השקל.

17:27

בניגוד לעליות הנרשמות בבורסות העולם, יום המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בירידות שערים במדדים המובילים: מדד ת"א 35 נחלש ב-0.2% מדד ת"א 125 איבד 0.3% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.5%.

מבין המדדים הענפיים, בלטו בעליות מדד ביומד שהוסיף 1.4% ומדד תקשורת ו-IT שהתקדם ב-1%. עוד בעולים: מדד ביטוח הוסיף 0.6% ומדד פיננסים התקדם ב-0.4%. בצד השלילי, מדד נדל"ן נחלש ב-1%, מדד נפט וגז נסוג ב-1% וכך גם מדד ת"א טכנולוגיה. מדד הבנקים ננעל כמעט ללא שינוי, מהצד השלילי.

15:40

הבורסה עברה למגמה שלילית: מדד ת"א 35 נחלש ב-0.1%, מדד ת"א 125 נסוג ב-0.2% ומדד ת"א 90 יורד ב-0.5%

15:20

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 מוסיף 0.2%, מנגד מדד ת"א 90 משיל 0.3%. מדד הבנקים נסחר ללא שינוי. 

מזרחי טפחות מאבדת 1%, מבנה יורדת ב-1.7%, עזריאלי יורדת ב-1.5%, בזק עולה ב-2.9% לאחר הדוחות שפורסמו אתמול בערב. אבוג'ן מזנקת ב-16.7%.

נובה  הודיעה היום על השקת Nova ELIPSON, פתרון למדידת חומרים בתהליך ייצור שבבים, כגון לחץ, מתח ותכונות פני-שטח בשבבים מסוגים שונים. Nova ELIPSON היא מערכת חדשה שכבר מותקנת אצל מספר לקוחות והחברה מצפה להכיר בהכנסות כבר ברבעון הרביעי של 2020.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-850 מיליון שקל.

12:30

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 נסחר בעלייה של כ-0.1% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-0.5%. מחזור המסחר מסתכם בכ-525 מיליון שקל. 

רפי גוזלן, כלכלן ראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי, מציין היום בעקבות הודעת בנק ישראל אתמול כי "באופן כללי האינפלציה ושער החליפין ממשיכים לקבל משקל נמוך יחסית בהחלטות של הוועדה המוניטארית. עם זאת, נוכח הייסוף האחרון בשקל, שבה הוועדה לניסוח שאיפיין בעבר את נושא שער החליפין ולפיו "המשך הייסוף עלול לפגוע ביצוא, והוא צפוי לפעול להאטה נוספת באינפלציה". ירידת המדרגה בהיקף רכישות המט"ח בספטמבר-אוקטובר אותתה על כך שעל רקע נתוני יצוא טובים יחסית, הבנק מסתפק ביציבות יחסית בסל. החזרה למעורבות גבוהה יותר בימים האחרונים מצביעה על כך שהבנק מוסיף לכך ניסיון לבלום ירידה מתחת ל-3.30 שקלים לדולר, אך ניראה כי במידה והיחלשות הדולר בעולם תתגבר, הדגש יהיה על יציבות יחסית בשקל-סל".

במבט קדימה, כותב גוזלן, "החדשות הטובות מהעולם בנגע לחיסונים בהחלט מעודדות, אך קיימת עדיין אי ודאות לגבי יעילותם ועיתוי החיסון הנרחב של האוכלוסייה. נוכח אי ודאות זו, ובהתחשב בחולשה הצפויה לאפיין את הפעילות בתקופה הקרובה, המדיניות תמשיך להיות מרחיבה לפרק זמן ממושך, לפחות עד שיושג שיפור של ממש במצב המשק". 

11:00

מגמה מעורבת בבורסה, כשמדד ת"א 35 נסחר בעלייה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-0.8%. 

מניית קאנומד  הפועלת התחום אספקת מוצרי קנאביס, בולטת בעלייה חדה לאחר שהחברה דיווחה היום כי הגיעה להבנות מסחריות עם רשת סופר פארם , המפעילה כ-55 בתי מרקחת המנפקים קנאביס רפואי. על פי ההבנות בין הצדדים, קאנומד תספק מוצרי קנאביס רפואי, לרבות תפרחות יבשות של קנאביס לשימוש רפואי, לבתי מרקחת של סופר פארם.

קרן הריט למגורים מגוריט  רכשה 90 דירות חדשות תמורת כ-230 מיליון שקל. הקרן דיווחה הבוקר על שלוש עסקאות לרכישת דירות ברמת השרון, בבת ים ובירושלים, מרביתן לאכלוס מיידי.

10:05

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית, כשמדדי המניות המובילים מתקדמים ב-0.5%-0.7%. 

עליות בולטות רושמות מניות בזק, קבוצת דלק , אופקו, נובולוג  וקרסו. 

לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל אתמול, מציין הבוקר רונן מנחם, הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, כי "בסך הכל ההודעה שדרה המשכיות ושילבה אופטימיות זהירה לגבי המשק במבט לשנה הבאה, יחד עם המשך מחויבות של בנק ישראל לנקוט מדיניות מוניטרית מרחיבה ואף להעמיק אותה אם יהיה צורך. עם התקרבות עונת הדוחות לסיומה, יעבור שוק המניות המקומי להתמקד בסוגיות הבוערות אחרות ובראשן - האפשרות שהממשלה תגיע בקרוב לסופה (בדרך של ההצעה לפרקה, או בדרך של אי העברת תקציב בהמשך החודש). כמו כן יתמקדו המשקיעים בתחלואה המקומית, ששוב מעלה ראש וחוזר השיח על סגר שלישי, כולל אמירות של ראש הממשלה ושר הבריאות בנושא".

"המשך תיסוף השקל מעיב גם הוא על הסקטור היצרני ועל הייצוא, אם כי עד כה נראה כי השלכותיו על הפעילות הכלכלית אינן גדולות. עקב כך, ומשום שגם בחו"ל מוטרדים בעיקר מהתחלואה הגבוהה שם, אני צופה שהמסחר בחודש דצמבר יהיה עצבני ותנודתי מהרגיל, תוך מעקב של השווקים הן אחר הנעשה בחו"ל והן במישור הפוליטי אצלנו. עוד תשפיע על הדריכות ההמתנה להחלטת מפיקות הנפט הגדולות, ובראשן רוסיה וסעודיה, האם להאריך את קיצוצי המכסות בפגישתן היום ומחר. יכולות להיות לכך השפעות חזקות על כיוון מחירי הנפט בהמשך השבוע, לאחר מהלך העליות שביצע בתקופה האחרונה" כותב מנחם.

09:00

בשוק המטבעות נסחר הבוקר הדולר ביציבות סביב 3.307 שקלים והאירו נחלש בכ-0.3% סביב 3.955 שקלים.

08:00

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה חיובית בבורסה

יום המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח במגמה חיובית. זאת, לאחר שאתמול ננעל המסחר בירידות בהובלת מדד הבנקים שצנח בכ-2.5%. גם בוול סטריט ננעל המסחר במגמה שלילית.

המניות הדואליות חזרו עם פערים מעורבים - טבע  עם פער שלילי של כ-1.8% ומנגד אופקו בולטת עם פער חיובי של כ-10% ואבוג'ן כ-14% והן צפויות לעלות היום. 

2. עליות באסיה ובחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה חיובית, לאחר שבסין פורסמו היום נתוני מאקרו חיוביים. במסחר החוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.7%-0.9%.

מדד מנהלי הרכש של מרקיט לסקטור התעשייה בסין הגיע בנובמבר לרמה של 54.9 נק' - הנתון הטוב ביותר בעשור האחרון.

3. עונת הדוחות הסתיימה - ירידה חדה ברווחי בזק

עונת הדוחות לרבעון השלישי הסתיימה. בזק  דיווחה אתמול כי הרווח הנקי ברבעון השלישי של שנת 2020 הסתכם בכ-26 מיליון שקל, בהשוואה לכ-177 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד, ירידה של כ-85.3% . הרווח הנקי המתואם הסתכם בכ-289 מיליון שקל בהשוואה לכ-207 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד, עלייה של כ-39.6%. 

4. שינוי במתווה הקניונים 

אחרי הביקורת החריפה, קבינט השרים לקורונה אישר בלילה במשאל טלפוני לתקן את מתווה פיילוט הקניונים. במסגרת התיקון שונו ההגדרות למספר הלקוחות המותר בחנות וליחס המותר בין שטח הקניון לכמות הלקוחות שיוכלו לשהות בו. כך, בנוגע לתפוסה המרבית המותרת בשטח הקניון, נקבע כי התפוסה תשתנה מיחס של אדם ל-7 מטרים רבועים, ליחס של אדם ל-15 מטרים רבועים.

בנוגע לשטח שבחנויות עצמן, ייקבע כי בנוסף לכלל החל בתקנות העיקריות (לפיו התפוסה תהיה לפי יחס של אדם ל-7 מ"ר ועד 10 אנשים), בחנויות "גדולות", שגודלן עולה על 150 מ"ר, התפוסה המירבית תהיה ביחס של אדם ל-15 מ"ר (וללא קביעת 'תקרה מספרית' על מספר השוהים)

5. הביטקויון מתקרב ל-20,000 דולר

ולסיום, הביטקוין נסחר כעת ברמה של 19,430 דולר. אתמול הגיע מחיר הביטקוין בבורסות הקריפטו עד לרמה ממוצעת של 19,735 דולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2017. ברמה זו, רחוק הביטקוין פחות מ-2% משבירת שיא כל הזמנים, 20,089 דולר, שאותו קבע ב-17 בדצמבר 2017. 

שגיא בקשי, מנכ"ל חברת Coinmama הישראלית, שמספקת שירותי קנייה ומכירה של מטבעות קריפטו, אינו מופתע מהאפשרות שביטקוין עומד לשבור את שיא כל הזמנים שלו. לדבריו, "ביטקוין הוא הזהב החדש, והתנועה העולמית לעברו תימשך בקצב מסחרר. אף שהוא קיים מאז 2009, ביטקוין עדיין נחשב לרעיון חדש ולאחת ההמצאות החשובות של המאה ה-21. היצע המטבע נמוך וכך ימשיך להיות, כשביטקוין אחד לעולם יהיה שווה ביטקוין אחד ומעליו חסם של 21 מיליון מטבעות". 

ובארץ, הדולר נחלש אתמול ונסחר סביב רמה של 3,304 שקלים, שפל של 12 שנים. 

עוד כתבות

פישמן אליעזר / צילום: תמר מצפי

העליון תקע סיכה בסודיות הבנקאית וקיבל את עמדת גלובס: האשראי שניתן לפישמן ייחשף

זה חודשים ארוכים מנהל גלובס מאבק משפטי להסרת חיסיון מעל תביעה נגזרת שהוגשה נגד בנק אגוד ודירקטורים בבנק, בגין אשראי שניתן לאיש העסקים אליעזר פישמן • השבוע קיבל העליון את עמדת העיתון בפסק דין עקרוני, וקבע כי פומביות הדיון חשובה יותר מהאינטרסים של הבנקים והלווים

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

40 אלף שקל לדירה בפריפריה: הממשלה תצביע על "מענקי ליצמן"

לפי הצעת מחליטים שתעלה להחלטת הממשלה יינתנו מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות בפריפריה כחלק מתוכנית הדיור הנוכחית "דירה במחיר מופחת"

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב ה-46 / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

אם יש באמריקה פוליטיקאי שאמפתיה היא חלק בלתי נפרד ממהותו - זה ג'ו ביידן

ג'ו ביידן נשבע אמונים: הנשיא ה-46 מדבר על "חורף קודר", קורא ל"אחדות, אחדות", ומציע לאמריקאים "לנסות ולעמוד זה בנעלי זה"

הנשיא ביידן והציר העולמי לענייני אקלים קארי / צילום: Reuters, Joshua Roberts

"בליץ" של צווים ותקנות: המסע של ביידן למאבק במשבר האקלים מתחיל

החזרת אנשי אובמה, ביטול צווים של טראמפ, חזרה להסכם פריז ותוכנית משמעותית שבכוחה לדחוף את כל העולם קדימה ● כך ייראו ימיו הראשונים של ביידן בתפקיד, וגם לישראל יש סיבה טובה לרוץ אחרי הבית הלבן

איציק אברכהן ואורי לוין / צילום: סיון פרג'

שופרסל ודיסקונט רוצות להפוך את פייבוקס למעצמת שירותים פיננסיים

אפליקציית התשלומים פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית בבעלות בנק דיסקונט ושופרסל ● בשלב הראשון היא תשמש אמצעי תשלום, אולם ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הכוונה לספק בעתיד מגוון שירותים פיננסיים ובנקאיים, ללקוחות כל הבנקים

מייסד ומנכ"ל TripActions, אריאל כהן / צילום: Reuters, TripActions

אחרי שפיטרו מאות בזום, היזמים הישראלים של טריפאקשנס צומחים בשווי

חברת התיירות העסקית טריפאקשנס, שהקימו הישראלים אריאל כהן ואילן טוויג, הודיעה על גיוס 155 מיליון דולר לפי שווי של 5 מיליארד דולר ● במרץ ספגה החברה ביקורת חריפה לאחר שפיטרה עובדים בשיחת זום קבוצתית

עופר ליאורה / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

מדובר בכ-4% ממניות חברת הקניונים שבשליטת עופר השקעות אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית שלה עם ג'י.פי מורגן

עדי שחם מוסיקאית / צילום: מליכאלה בן שבת

"אני מתה מפחד שהמדינה תדפוק לי על הדלת ותבקש את הכסף בחזרה"

עדי שחם היא מוזיקאית עצמאית ● "הלוואי והייתי יודעת לומר שהמומנטום שצברתי יחזור אחרי הקורונה, אבל אני לא יודעת אם המקומות שהזמינו אותי להופיע ימשיכו להתקיים" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס / צילום: Associated Press, Matt Slocum

החגיגה בוול סטריט נמשכת עם השבעת ביידן: המדדים קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים עלו לשיא על רקע עונת הדוחות והשבעת הנשיא הנכנס ג'ו ביידן ● הביטקוין מאבד גובה בצל דבריה של שרת האוצר האמריקאית הנכנסת ג'נט ילן ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון הרביעי ● נטפליקס טסה לאחר הדוחות הטובים שפרסמה אמש לאחר הנעילה ● החוזה על הזהב לפברואר עלה ב-1.4% ל-1,866.5 דולר

בורסת היהלומים הישראלית ברמת-גן / צילום: שאטרסטוק

ארבע וחצי שנים לאחר פתיחת החקירה: כתב אישום חמור נגד חנן אברמוביץ'

היהלומן חנן אברמוביץ' מואשם בעבירות גניבה בידי מורשה, בטענה כי גנב יהלומים בסכום של 45 מיליון דולר מ-16 סוחרי ויצרני יהלומים ● לפי האישום, אברמוביץ' סיפר למתלוננים "סיפורי בדים" כי 35 מיליון דולר מתוך חובו נמצאים בעסקת יהלומים בדובאי

בצלאל (בוצי) מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות יח"צ

אלביט מערכות: החברה הבת באנגליה זכתה בחוזה בהיקף של כ-137 מיליון דולר

מדובר בחוזה שני בבריטניה שעליו אלביט מדווחת תוך ימים ספורים – הקודם היה בהיקף של 166 מיליון דולר, ובמסגרתו אלביט נבחרה לספק לחיל הים הבריטי מערכות סימולציה לאימון צוותי צוללות

לקסוס LC500 קבריולה / צילום: יח"צ

למרות הסגר ומזג האוויר: לקסוס LC500 קבריולה יוצאת לשוק

הדו-מושבת הפתוחה מצוידת במנוע V8 ועולה החל מ-920 אלף שקל

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

מאז תחילת הסגר נרשמו בשירות התעסוקה כ-100 אלף נשים

מדובר בכ-70% מכלל הנרשמים ● לפי תחזית שירות התעסוקה, למובטלים החדשים יתווספו עוד 20 אלף בשבוע הבא ● מתחילת הסגר השלישי נרשמו בשירות התעסוקה 144,599 איש, מהם 2,948 ביממה האחרונה ● הנפגעים העיקריים: עובדי הוראה, חינוך והדרכה

מגדל ארלוזורוב 17 / צילום: גיא ליברמן

דירות יוקרה בת"א: 100,000 שקל למ"ר והכיוון למעלה

פנטהאוז במגדל ארלוזורוב 17 נמכר ב-84 מיליון שקל ● מדובר בשתי דירות שצורפו לאחת ברמת מעטפת ● כיצד טיפס המחיר בכ-20% והפך את הרכישה לעסקה היקרה במגדל? ● ניתוח עסקה

לארי פינק, מנכ"ל בלאקרוק / צילום: Associated Press, Evan Agostini/Invision

ענק ההשקעות בלאקרוק עושה צעד ראשון לקראת חשיפה לערך הביטקוין

שתי פניות שהגיש תאגיד ההשקעות לרשות ני"ע האמריקאית מעידות כי כמה מהקרנות שלו עשויות להתחיל להשקיע בחוזים עתידיים המבוססים על ביטקוין ● מטבע הקריפטו המוביל נסחר במחיר של 32.9 אלף דולר, אחרי ירידה של 15% בשבוע האחרון

אביחי מנדלבליט, היועמ"ש / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש מזהיר מפני "שימוש לא ראוי במשאבי המדינה לתעמולה"

מנדלבליט הבהיר כי לא ייתן לשר האוצר כ"ץ, ולממשלה בכלל, לנצל את כוחה לטובת השגת יתרונות פוליטיים על חשבון הקופה הציבורית ● הדגיש כי כל תוכנית שתתגבש בתקופה זו תצטרך לעבור דרך משרדו

שדה סולארי במושב פדויים / צילום: EDF-RE ישראל

לראשונה: קרן השקעות לאומית מאבו דאבי תשקיע מאות מיליוני דולרים בשדות סולאריים בישראל

מסגרת ההסכם תיכנס החברה מאבו דאבי כשותפה בפרויקטים אסטרטגיים שהחברה הצרפתית-ישראלית מפעילה ותקים בעתיד בישראל

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ירידות בנעילה בת"א: צירון קפצה בכ-25%, פורסייט צנחה ב-11%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל ● יחס החוב-תוצר של הממשלה עלה ב-13% ב-2020 לעומת שנת 2019 ● ירידות בולטות רשמו מניות טבע, גילת, סלקום וקבוצת דלק

פרויקט "אונו סנטר" באור יהודה / הדמיה: סטודיו לומו

אלקטרה תבנה את "אונו סנטר" באור יהודה תמורת 386 מיליון שקל

תבצע את הפרויקט עבור "משכנות גשם הארץ" שבשליטת שמגר ואקנין ויוסי מזרחי

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון גנץ החליט: גלי צה"ל תצא ממערכת הביטחון

יוקם צוות מקצועי בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל לגיבוש מתווה להוצאת התחנה ממערכת הביטחון ● גנץ: "קיום תחנה צבאית בצה"ל אינה סבירה בעת הזו"