גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למרות התקוות שמביאים החיסונים: הכלכלה העולמית עומדת מול חורף קשה

נראה כי המגפה האיצה את עלייתה של סין כמעצמה כלכלית, בעוד מקרי הידבקות חדשים מעכבים התאוששות באירופה וארה"ב

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP
אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

ההבטחה שנושאים עימם החיסונים לקורונה, מעודדת תקווה שהשפל הכלכלי שבא עם המגפה ייגמר - אך קודם לכן צריכה הכלכלה הגלובלית להתמודד עם חורף ארוך וקשה.

הגבלות שונות שמטילות ממשלות ופחד צרכנים מפני הידבקות ימשיכו להטיל צל על הכלכלה העולמית עמוק אל תוך השנה הבאה, אפילו כאשר פיתוח החיסונים מציע תקווה לסיום המגפה - כך אמרו בארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) השבוע.

כשכלכלת העולם אכן תחזור לעצמה, סין תצא המנצחת הגדולה, כך אמרו ב-OECD, ותהיה אחראית לעד כשליש מההתאוששות, בזמן שכלכלות מערביות יתנערו לאט לאט מצמצומים שקבעו שיאים שליליים חדשים.

ה-OECD פרסם תחזיות חדשות מאז שכמה חברות תרופות הודיעו שהחיסונים שלהן נבדקו במבחנים קליניים ונמצאו יעילים. בתחזיות נכתב שממשלות חייבות להמשיך לתמוך בכלכלות שלהן על מנת להבטיח חזרה מהירה לרמות פעילות כפי שהיו לפני המגפה.

"זה לא כאילו שנקבל חיסון ותוך חודש הכל יחזור לקדמותו," אמרה לורנס בון, הכלכלנית הראשית של ה-OECD.

הארגון קיצץ את תחזיות הרווח שלו לרוב הכלכלות המובילות, וציין עלייה בהדבקות לאחרונה בחצי הכדור הצפוני שגרמה להטלת מגבלות חדשות על משקי בית ועסקים ולהתנהגות זהירה בין צרכנים.

כעת צופה הארגון שהכלכלה העולמית תצמח ב-4.21% בשנת 2021, לאחר שהתכווצה באותו שיעור השנה. בספטמבר, כאשר פרסם ה-OECD את התחזיות הרבעוניות שלו, צפה צמיחה של 5% בשנה הבאה.

הסתכלות "זהירה"

ה-OECD קיצץ את תחזיות הצמיחה שלו ל-2021 - 3.2% בארה"ב (לפני כן חזה צמיחה של 4%) ול-3.6% באירופה, מ-5.1%. את תחזית הצמיחה של סין השאיר כמקודם, 8%.

התחזיות מבוססות על מה שבון הגדירה כהסתכלות "זהירה" על הלוגיסטיקה של ייצור והפצת חיסונים, כמו גם על רמת ההתחסנות באוכלוסיות שעשויות להיות ספקניות לגבי בטיחותו.

ה-OECD צופה שרוב הכלכלות יפעלו תחת מגבלות כלשהן עד סוף שנת 2021.

"רוב השנה הבאה, אנו ניאלץ להסתמך על התערבויות לא-תרופתיות על מנת להמשיך לחיות", אמרה בון.

בארה"ב, חברות ייצור המשיכו לדווח על צמיחה בנובמבר, כך לפי סקרים שנערכו בקרב מנהלי רכש שפורסם ביום שלישי. המגמה ממשיכה שבעה חודשי צמיחה רצופים לאחר ההתכווצות של תחילת המגפה.

מדד הייצור של המכון לניהול מלאי (Institute for Supply Management) ירד בנובמבר ל-57.5 מ-59.3 נקודות שהיו באוקטובר. סקר ייצור נפרד שנערך על ידי חברת IHS Markit נתן לארה"ב 56.7 נקודות בנובמבר, עלייה מ-53.4 נקודות בחודש לפניו.

מדדים של מעל 50 נקודות משמעותם שפעילות ייצור מתרחבת, ותוצאה של פחות מ-50 נקודות משמעותה שהייצור קטן.

"יש חשש מסוים בדו"ח הזה לגבי הביקוש בעתיד", אמר טים פיורה, המפקח על סקר ISM של רכישות מטעם מפעלים ומנהלי ביקוש. הוא ציין גורמים כגון תקופת החגים הקרבה ונושאים הקשורים לקורונה, כמו היעדרות מהעבודה ועייפות הנגרמת בעקבות המגפה.

קצב ההתאוששות הגלובלית ימשיך להיות לא אחיד

ה-OECD אמר שקצב ההתאוששות הגלובלית ימשיך להיות לא אחיד בין מדינות. ברבעון האחרון של 2021, התוצר הכלכלי של סין צפוי להיות גבוה ב-9.7% ממה שהיה בשלושת החודשים האחרונים של 2019. בניגוד לכך, התוצר הכלכלי של ארגנטינה צפוי להיות נמוך ב-8%.

התוצר הכלכלי של ארה"ב צפוי להתאושש לרמות כמו לפני המגפה עד אז, אך התוצר הלאומי של מדינות אירופה צפוי להיות נמוך ב-3%, ושל בריטניה נמוך ב-6.4% לעומת התוצר של הרבעון האחרון של 2019.

על פי התחזיות, סין תהיה אחראית לבערך שליש מהצמיחה בתוצר הכלכלי הכלל עולמי בשנה הבאה. בון אמרה שנראה כי המגפה האיצה את עלייתה של סין כמעצמה כלכלית.

"ישנו פיזור מחדש של הכח בכלכלה העולמית", אמרה.

ה-OECD אמר שהתחזית העולמית נשארת לא ברורה. הפצה ושימוש יעילים יותר בחיסון עשויים להגדיל את הצמיחה העולמית ל-5% בשנת 2021 ול-5.5% בשנת 2022, בעוד עיכובים במתן חיסונים יכולים לעכב את הצמיחה ב-1.45% בשנה הבאה וב-2.2% בשנת 2021.

הארגון, שמשרדיו נמצאים בפריז, מספק למדינות החברות בו ייעוץ לגבי מדיניות. ארה"ב חברה ב-OECD. הארגון קרא לממשלות להמשיך לתמוך במשקי בית ועסקים הנזקקים ביותר ולספק תמריצים בעלי בסיס נרחב על מנת להגדיל את הביקוש בשווקים ולהאיץ את ההתאוששות.

בון אמרה שתחזיות ה-OECD מבוססות על ההנחה שיהיו תמריצים חדשים גם בארה"ב וגם באירופה, והוסיפה שאם לא יינתנו תמריצים, הדבר יפגע בביטחון הצרכנים.

"זה יהיה מנחם לעסקים ולמשקי בית לדעת שלמדנו משהו מהמשבר האחרון", אמרה.

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

עמדות חיסון לקורונה של מד"א / צילום: דוברות מד"א

דוח אמ"ן עורר דאגה, הקהילה המדעית מרגיעה ודורשת שקיפות

מחד, למסקנות מדוח אמ"ן יש משמעות אסטרטגית כאשר קבינט הקורונה מתווה מדיניות המסתמכת בין היתר על הדוחות הללו ● מאידך – בקרב הקהילה המדעית אין הסכמה רחבה באשר לדברים העולים בדוח, לא ברור מיהם מחבריו, ולא ניתן לנהל עמם שיח ציבורי שקוף

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המהפכה הטכנולוגית בבורסה נמשכת: מניות ההייטק מחזקות את הדומיננטיות שלהן במדדים

עם המניות שיצטרפו לת"א-90 נמנות מפתחת המערכות לאספקת חשמל ג'נסל, יצרנית הרובוטים לניקוי מתקנים סולאריים אקופיה ויצרנית המנועים אקוואריוס ● שלוש החברות השלימו באחרונה הנפקות, וכל אחת מהן נסחרת בשווי של 1.4-1.5 מיליארד שקל

איתמר שמעוני בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני שהורשע בקבלת שוחד

ראש עיריית אשקלון לשעבר הורשע בקבלת שוחד בגובה של 150 אלף שקל מאיש העסקים יואל דוידי, שהוסוו כעסקת תיווך ● הכסף נועד לתשלום פיצויי השתקה לשתי נשים שהאשימו את שמעוני בפגיעה מינית ● שמעוני: "פניי צופות לביהמ"ש העליון. אני לא מאלה שמגנים את מערכת המשפט גם כשקשה לי"

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

•	שי רקנאטי, מבעלי קבוצת R.G.E. / צילום: פזית עוז

משפחת רקנאטי השלימה רכישת 50% ממניות קבוצת RGE

זאת מידי קבוצת אקסס אינדסטריז שבשליטת לן בלווטניק ● בכך הפכה משפחת רקנאטי למחזיקה הבלעדית ב-RGE; שי רקנאטי מונה ליו"ר הקבוצה ● ל-RGE יש מספר ערוצי תוכן, בהם ערוצי ספורט 5, ערוץ הילדים, ערוץ לוגי וערוץ הכנסת

בועה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

6 סיבות מדוע שוקי המניות לא במצב של בועה

כמות החיפושים של צמד המלים "market bubble" בגוגל בחודש ינואר הייתה ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2006 ● האם השווקים יקרים מדי?

שדהפרויקט תמ"א 38 בחולון / צילום: Shutterstock

מסלול עוקף: התוכניות של העיריות להגבלת תמ"א 38

ברמת השרון הגדירו מכסות, בבת ים רוצים להגביל את תקן החניה • תמ"א 38 בתוקף עד אוקטובר 2022, אך ברשויות המקומיות מצאו דרך להגביל את כוחה כבר עכשיו • גלובס משרטט את היתרונות והחסרונות

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו הירידות בנעילה: ת"א 35 איבד 1.3%, אירודרום צנחה ב-7.4%

מדד הבנקים איבד 1.2%, מנגד מדד ת"א ביומד עלה ב-1.2% ● שיכוון ובינוי איבדה 2.8%, אלוני חץ ירדה ב-3%, עזריאלי איבדה 2%

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

הרכב החשמלי הקומפקטי של סיטי-טרנספורמר / צילום: יח"צ

החברה הישראלית שפיתחה רכב מתקפל מתכננת הנפקה ברבעון השני

חברת סיטי-טרנספורמר הודיעה היום כי היא מתכוונת לצאת להנפקה לפי שווי של 450-600 מיליון שקל ● החברה פיתחה רכב חשמלי קומפקטי שיכול לשנות את ממדיו

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

בניגוד לעמדת היועמ"ש: נתניהו וכ"ץ הודיעו על תוכנית מענקים נוספת למשקי הבית, למובטלי הקורונה ולעסקים

ראש הממשלה ושר האוצר מציגים כעת תוכנית כלכלית על אף שהיועמ"ש הזהיר אותם מקידום צעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות ● נתניהו: "אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה"

גארי ברנט / צילום: מצגת החברה

אקסטל השלימה מימון מחדש למגדל CPT בהיקף של 380 מיליון דולר

ההלוואה נושאת ריבית שנתית גבוהה של 14% ● לדברי אקסטל יתרת סכום ההלוואה החדשה, בסך של 55.5 מיליון דולר הועברה לידיה לצורך שימוש חופשי

תור לבדיקת קורונה בהיכל שלמה ת"א / צילום: בר - אל

הווריאנט מקליפורניה הגיע לישראל; אין הוכחה שהחיסון אינו יעיל נגדו

משרד הבריאות דיווח הערב כי זיהה חמישה בני אדם שנדבקו בווריאנט מלוס אנג'לס ● פרופ' רות הרשברג: "אין סיבה לפאניקה, הציבור צריך להבין שצריך להתחסן כמה שיותר מהר, וכאשר מתחסנים, זה לא אומר שאפשר 'לפרוק עול'"

שטיח גוגל / צילום: אפרת לוי, גלובס

גוגל מחריפה את הסכסוך עם אוסטרליה ומאיימת לכבות את מנוע החיפוש שלה שם

הסכסוך מתמקד בהצעת חוק הדורשת שענקיות הטכנולוגיה ישלמו למפרסמים על חדשות

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

משמאל ומימין, במערכת הפוליטית תוקפים את התוכנית הכלכלית של הליכוד: "תעמולת בחירות"

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו היום תוכנית כלכלית חדשה, שכוללת מענקים והקלות בירוקרטיות ● במערכת הפוליטית לא התרשמו והאשימו את השניים בקידום כלכלת בחירות

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

דוחפים את השוק הסיטונאי: משרד התקשורת כופה על הוט להוריד מחירים

בצעד מפתיע הודיע היום משרד התקשורת כי הוט תחויב לאפשר חיבור של ספקיות האינטרנט ישירות למתגי הרשת שלה כדי לקצר את העלויות בהגעה ללקוחות שוק סיטונאי

מנכ”לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

משרד התקשורת יודיע בקרוב כיצד יפעל שוק האינטרנט בישראל

המשרד השתכנע כי הספקיות הקטנות באינטרנט חייבות תמיכה, ולכן ידרוש שינויים בשוק הסיטונאי ויחייב את בזק להמשיך ולמכור חבילות עם ספקי אינטרנט ● בתמורה ככל הנראה תקוצר תקופת ההתארגנות בשוק ל-9 חודשים, ורק לאחר מכן בזק והוט יוכלו להתחיל לספק אינטרנט ישירות

נאסד"ק / צילום: רויטרס

לאחר זינוק של 2000% במניה: אקסיליון נערכת לרישום בנאסד"ק

רק לפני כמה חודשים הגיעה החברה לזירת המסחר המקומית באמצעות מיזוג לשלד בורסאי, וכבר נסחרת בשווי מרשים של כ-1.2 מיליארד שקל

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה