גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אייפקס, פוקס ואלקטרה: רגע אחרי פיטורי היו"ר, כך נראה הקרב המאסף של נחום ביתן

בעל השליטה בקבוצת יינות ביתן החליט לפטר בסוף השבוע את היו"ר שלמה רודב, שאמור היה להציל את החברה ● בעוד שהבנקים והיו"ר מקדמים עסקה עם הפניקס, ביתן מחפש משקיע שיאפשר לו לשמור על השליטה ● בין השמות שעלו: אייפקס, פוקס ואלקטרה צריכה

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף
נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

כמעט שמונה שנים עברו מאז שנחום ביתן השלים את רכישת הרשת כמעט חינם, וכיום כבר ברור שהחלומות שלו להפוך לרשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל כבר לא ייתגשמו. 

ביתן שילם אז עבור כמעט חינם תשלום מפולפל וגבוה מאוד של כ-350 מיליון שקל. כמה שנים לאחר מכן, הצטרפה אליה רכישה גדולה אף יותר של רשת מגה, שקרסה פיננסית תחת בעליה הקודמים. אך הרכישות לא רק שלא סיפקו לביתן את קפיצת המדרגה אשר לה קיווה, אלא שיחדיו הן הביאו אותו למלחמה על האימפריה שייסד בעשר אצבעות -מלחמה שכעת מגיעה לשיאה.

ביתן עדיין לא אומר נואש, אבל המתיחות חסרת התקדים בקבוצת יינות ביתן מחזקת את האפשרות שהוא כבר לא ישמור על השליטה ברשת הקמעונאות שייסד. בשוק הקמעונאות יש הרואים בצעדים האחרונים שלו צעדים אגרסיביים, שלא ישנו את המציאות וגם לא יסייעו לביתן עצמו.

הצעדים מתרחשים בעיקר בשל הלחץ הגובר בימים אלה בצמרת יינות ביתן, ובינה ובין נושיה. נחום ביתן מסרב להרפות מהחברה שייסד במהלך שהגיע לשיא בסוף השבוע האחרון, כשהוא פיטר את היו"ר החזק יחסית של הקבוצה, שהגיע אליה על מנת לסייע לקבוצה לצאת מהמשבר הפיננסי החריף אליו נקלעה.

בדרך לפיצוץ עם הבנקים?

בשבועות האחרונים הולכים וגוברים המאמצים של ביתן למצוא משקיע שיסייע לו להחזיר לידיו את המושכות ואת השליטה ברשת קמעונאות המזון, שהקים לפני כמה עשורים ושהלכה והתרחבה באמצעות רכישות שהאחרונות, שכאמור הביאו אותה לקשיים תזרימים. למעשה, מאז רכישת מגה בתמורה ל-455 מיליון שקל לפני ארבע וחצי שנים, קבוצת יינות ביתן מתמודדת עם חוסר יציבות פיננסי (שהוקל במידת מה הודות לקורונה), ועם חובות לנאמנים ולבנקים בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

בסוף השבוע האחרון הדיח ביתן את שלמה רודב, היו"ר שמינה כדי לחלץ אותו מהתסבוכת הפיננסית אליה נקלע. במכתב ששלח למנהלי החברה כתב ביתן כי פיטר את רודב, וכי והוא "מבקש לא לפנות אליו". על אף שלשיטתו של ביתן רודב עשה יד עם הבנקים כדי לדחוק אותו החוצה, ההערכה היא כי הפיטורים הללו התרחשו לאחר שרודב חסם את הגישה של יוסי ביתן, בנו של נחום, ובעבר המשנה למנכ"ל הרשת, למחשבי החברה בתגובה אמוציונלית. האם הצעד החריף הזה יעבור בשקט מבחינת הבנקים, שדחפו למינויו של רודב ולהח יינות ביתן חייבת כ-250 מיליון שקל?

סביר שהתשובה היא לא, בעיקר לא על רקע שורת הלוואות פרטיות שנחשף השבוע כי ביתן לקח. מה שברור הוא כי ביתן לא מוכן לשבת מהצד ולראות כיצד הוא נדחק החוצה, ועל הרקע הזה בשבועות האחרונים הוא עושה מאמצים להביא עסקה שתאפשר לו להישאר דומיננטי בחברה שייסד.

מחפש משקיע משלו

לצד מימושי סניפים שמכניסים לו כסף, אבל גם מקטינים את מחזור המכירות של החברה, ביתן ממשיך לחפש במרץ משקיע משלו, בעסקה שתנסה להדוף את העסקה שרוקם רודב. בין שמות המשקיעים האפשריים היו, בין היתר, קרן אייפקס בהובלת זהבית כהן, אלקטרה מוצרי צריכה מקבוצת אלקו שבחנה את עסקה אולם מסתמן כי נסוגה ממנה בימים האחרונים, ואפילו בעלי השליטה בקבוצת פוקס, הראל ויזל, שקיבל הצעה לבחון שותפות בחברה אולם דחה אותה.

נזכיר, כי לפני כשלושה שבועות חברת הפניקס יחד עם קבוצות משקיעים נוספים חתמה על מזכר הבנות לרכישת 45% מקבוצת יינות ביתן בתמורה ל-400 מיליון שקל. ואולם, מי שחתומים על מתן הבלעדיות הזו במסגרת העסקה הם יו"ר הקבוצה רודב, והמנכ"ל מיכאל לובושיץ, מה שמאפשר לביתן, שאינו חתום על הסכם הבלעדיות הזה, להמשיך לחפש עסקה בערוצים משלו.

על אף שלובושיץ מעורב בעסקה שמקדם רודב, בינתיים נראה כי המלחמה שמתנהלת בין הצדדים היא אישית בין רודב לביתן. הבנקים כבר דחפו את ביתן למנות מנהלים שכירים לחברה שבבעלותו, מנכ"ל ויו"ר, והם מי שדוחפים עתה לעסקה שתיקח את השליטה מידיו של ביתן, אבל גם תשאיר לו נתח מכובד מהחברה, ותמנע קריסה שלה.

עוד כתבות

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

יו"ר קרן הריט מגוריט, ארז רוזנבוך / צילום: איל יצהר

"נגיע ל-80 אלף איש בלי דירה. בפעם הקודמת קיבלנו את מחאת האוהלים"

יו"ר קרן מגוריט, ארז רוזנבוך, אומר שהקורונה החריפה עוד יותר את מצב הענף, וחושש שבתוך שנתיים יגיע המחסור בדירות לעשרות אלפים • "המובטלים שנוספו עכשיו יצטרכו דירות להשכרה. מי שמרוויח 7,000 שקל הוא לא בשוק של רכישת הדירות"

כ"ץ (מימין) ונתניהו מכריזים על התוכנית. הדרג המקצועי התנגד לחלקים / צילום: צילום מסך מתוך וואלה!NEWS

נתניהו מציג, שוב: תוכנית פוליטית לקראת בחירות בכסות של פתרון מיידי למשק

העלות הכוללת של תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר מוערכת בכ–15 מיליארד ש' והיא תמומן באמצעות הגדלת הגירעון • תוכנית מענק לכל אזרח עוררה את מירב ההתנגדות מצד גורמי המקצוע באוצר, אך נכללה בכל זאת • וההבטחה לדמי אבטלה לעצמאים שוב ריקה מתוכן

טנק קל של אלביט / צילום: אלביט מערכות

טנקים למדינה באסיה פסיפיק: חוזה בשווי של 172 מיליון דולר לאלביט מערכות

החברה תספק טנקים קלים מדגם "סברה" לצבא יבשה של מדינה באזור אסיה פסיפיק ● מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליס: "הפורטפוליו הנרחב שלנו בתחום תתי-המערכות מספק לנו עמדת כוח בשוק הרכבים המשוריינים"

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מגמה שלילית בבורסה ת"א; אופקו מזנקת, פורסייט צונחת

מדד ת"א 35 מאבד כ-0.5%, ות"א 90 יורד ב-1.2% ● הדולר נסחר ביציבות, האירו נחלש קלות ● אודיוקודס פרסמה דוחות לפיהן רשמה החברה עלייה ברווח ובהכנסות ברבעון הרביעי

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

עו"ד אמיר חן / צילום: פישר בכר

מחצית מהשותפים במשרד פישר בכר - נשים

המשרד מצרף אל שורותיו שבעה שותפים ושותפות ● עם הצטרפותם, ימנה המשרד 69 שותפים, מתוכם 34 שותפות

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק