גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ברמלי חשוד בניסיון למלכד את מערכת המשפט. איך היא תצא מהפלונטר?

ניסיונו של איש העסקים הנאשם בהונאת משקיעים, להציג כאילו ניהל קשרים עסקיים עם בנו של השופט שאמור לגזור את דינו, מעמיד את מערכת המשפט במצב מורכב • האם השופט כבוב יכול לגזור באובייקטיביות את עונשו?

אמיר ברמלי / צילום: כדיה לוי
אמיר ברמלי / צילום: כדיה לוי

מערכת בתי המשפט ניצבת בימים אלה בפני דילמה לא פשוטה וכמעט חסרת תקדים: האם לאפשר לשופט חאלד כבוב לגזור את דינו של הנאשם אמיר ברמלי לאחר שזה פתח מולו חזית פלילית אישית, או שכבוב צריך לפסול את עצמו מלדון את ברמלי - ובכך לתת לברמלי לצאת נשכר ממעשיו הפליליים ולעודד מקרים דומים בעתיד.

סעיף 77א’ לחוק בתי המשפט קובע כי "שופט לא יישב בדין אם מצא מיוזמתו, או לבקשת בעל דין, כי קיימות נסיבות שיש בהן כדי ליצור חשש ממשי למשוא-פנים בניהול המשפט". בפסיקה נקבע כי משמעותו של "חשש ממשי למשוא-פנים" הוא כי מן הנסיבות החיצוניות הכרחי להתרשם שקיימת אפשרות מאוד מסתברת, שנבצר מהשופט לשפוט את דינם של בעלי הדין באובייקטיביות הדרושה.

בפרשיית אמיר ברמלי והשופט כבוב, מדובר במלכוד של ממש: מחד גיסא, ברגע שברמלי פתח חזית פלילית מול השופט ובנו וניסה לפי החשד להונות אותם, כבוב יתקשה להתנהל מול ברמלי באובייקטיביות מלאה, ועלול להיווצר חשש ממשי ממשוא-פנים. מאידך גיסא, אם כבוב ייענה לדרישה של ברמלי ויפסול את עצמו מלקבוע את עונשו לאחר שכבר הרשיע אותו בהונאת עתק, ברמלי ייצא נשכר מהפשע הנוסף שלפי החשד ביצע וישיג את מטרתו.

אם כבוב אכן ייפסל, התיק יועבר לשופט אחר. גם שופט חדש יידע את הנסיבות שבהן התיק עבר אליו ויוכל להטיל עונש מחמיר בלי צל של טענת פסלות נגדו. ברמלי עשוי לנסות לבקש לבטל גם את הרשעתו על-ידי כבוב, אך הסיכוי שבקשה כזו תתקבל הוא קלוש - אלא אם יתברר בתום חקירת המשטרה כי טענותיו של ברמלי נכונות, והתלונה נגדו אינה מוצדקת.

יתר על כן, פסילת השופט כבוב מלגזור את עונשו של ברמלי בנסיבות הללו, ובהנחה שהחשד נגד ברמלי יוכח, עלולה לעודד עבריינים נוספים לנסות ולהפיל בפח שופטים בדרכים דומות ובכך לעודד פשיעה.

השורה התחתונה היא שהשיקולים נגד פסילתו של כבוב נראים חזקים יותר מאשר אלה שתומכים בפסילתו.

חלד כבוב, שופט מחוזי ת"א / צילום: שלומי יוסף

חשדות חדשים - רגע לפני שנשלח למאסר

באוקטובר 2020 הרשיע השופט כבוב את ברמלי בהונאה, תוך הבטחות-שווא, של כ-550 משקיעים בהיקף של 340 מיליון שקל באמצעות קבוצת רוביקון קרן סלע. "התרשמותי היא שמדובר באדם חריף ושנון, בעל אישיות עוצמתית שהילך קסמים על סביבתו, בעל יכולת שכנוע מרשימה, מניפולטיבי והתחמק ממתן תשובות ענייניות", כתב כבוב על ברמלי בהכרעת הדין.

כבוב פירט בהכרעת הדין כיצד גייס ברמלי מאות מיליוני שקלים מהמשקיעים כשהוא מספר סיפורי מעשיות על הצלחת ההשקעות תוך שילוב מפתה בין ריבית גבוהה לסיכון נמוך. לפי השופט, ברמלי הציג למשקיעים מצג שלפיו כספיהם ישמשו כהלוואות לטווח קצר, הלוואות ביניים הניתנות לעסקים כדי לסייע להם בנטילת אשראי מבנקים ומוחזרות בחזרה תוך 72 שעות.

לאחר ההרשעה, כמקובל, אמור היה להתנהל שלב הטיעונים לעונש בעניינו של ברמלי ולאחריו כבוב צפוי לגזור את עונשו. לפי ההערכה, ברמלי צפוי להישלח למאסר של שנים ארוכות מאחורי סורג ובריח. רגע לפני שברמלי נשלח למאסר, התברר כי המשטרה חוקרת חשדות חדשים נגדו, שעיקרם הוא שברמלי ניסה להביא בדרכי מרמה לכך שדינו ייגזר על-ידי שופט אחר, ולא על-ידי כבוב.

ואולם, בימים האחרונים הותר לפרסום כי בנו של השופט כבוב, עו"ד ווליד כבוב, התלונן למשטרה כי ברמלי רקם תוכנית כדי להביא לפסילת אביו, השופט. המשטרה פתחה בחקירה שבמהלכה התברר שגורמים מטעמו של ברמלי, השוהה במעצר, העבירו מכתבים לבנו של השופט כבוב, שבהם נטען כי במהלך המשפט ועוד בטרם ניתנה הכרעת הדין היה ברמלי בקשרים עסקיים עם הבן.

עוד עלה מהחקירה כי ברמלי ניסה לייצר ראיות לקשר עסקי עם הבן באמצעות פגישה שבה התכוון לעניין אותו במיזם עסקי שבו עוסק ברמלי. ברגע שהבין בנו של כבוב כי ברמלי קשור לעניין - הוא עזב את המקום. על-פי החשד, ברמלי ביקש בכך ליצור מצג שווא לקשרים עסקיים קודמים עם כבוב הבן, על-מנת להשפיע על המשפט ולהביא לביטול הכרעת הדין, או לחלופין לפסילת השופט.

אתמול פרסם כתב המשפט של "חדשות 12" גיא פלג כי במכתב הסחיטה ששלח על פי החשד ברמלי לעו"ד ווליד כבוב נכתב בין היתר: "זה לא סוד גדול שכל מכשיר טלפון הוא מרגל קטן ושבגיבוי נשמרות גם הודעות שנמחקות מהטלפון. אל לנו להצטדק ולהיתמם. כולנו ידענו שאנחנו נוהגים באופן פסול ושהאינטרסים גברו על ידיעה זו. למרות הכל, נראה שיש מוצא, חלופות ופיתרון שניתן לעמוד בהם מבלי לזעזע את מערכות הצדק".

לגבי הפגישה בביתו של ברמלי בנווה צדק כתב: "מה שנראה כגלאי אזעקה בפינות הבית בנוה הצדק הן מצלמות האבטחה של פנים הבית. לכן לא זיהית אותן גם כשהמבט שלך היה מכוון אליהן. אני לא צריך לספר לכם שיש עוד המון בין דובאי, לנצרת, לנווה צדק, לסביון, ליפו ואפילו רמלה. אין סוף הודעות, תמונות וסרטונים".

יודגש כי מהחקירה עלה כי אין כל הוכחה לקשר עסקי בין הבן לברמלי, וכי מדובר בטענות כוזבות לקשר כזה.

ברמלי נחקר ושהה בתנאי מעצר ימים לצורך החקירה, במסגרת מעצרו עד תום ההליכים. לאחר סיום חקירתו נאסר עליו ליצור קשר עם בני משפחתו של השופט.

וליד כבוב. הוכח שטענות ברמלי כוזבות / צילום: איל יצהר

"עניין אישי של בנו של השופט בברמלי"


בזמן שהחקירה החדשה נגדו נמשכת, בתחילת השבוע ברמלי הגיש בקשה לכבוב שיפסול את עצמו מלהמשיך ולדון בעניינו. כאמור, ברמלי בעצם מבקש למנוע מכבוב מלגזור את דינו.

באמצעות עו"ד גיא עין-צבי מהסנגוריה הציבורית כותב ברמלי כי "מצב שבו השופט כבוב דן בעניינו של ברמלי, כאשר בנו של השופט הגיש תלונה במשטרה נגד ברמלי, הוא פגום ומעוות, ויש להימנע ממנו".

ברמלי מוסיף כי "בנסיבות שנוצרו, השופט כבוב מנוע מלשבת בדינו של ברמלי לנוכח עניין אישי ממש של בנו של כבוד השופט בברמלי, בעקבות התלונה החמורה שהגיש נגדו".

בבקשת הפסלות, ברמלי חוזר על הטענה כי קיים קשר עסקי עם בנו של השופט. לטענת ברמלי, הקשר העסקי ביניהם היה באמצעות עו"ד בשם מוחמד אדרעי מטעם עו"ד כבוב וכן במעורבותו של חוסאם עבד אל האדי.

לטענת ברמלי, כאמור, "בנסיבות בהן אדם הגיש תלונה במשטרה כה חמורה נגד אדם אחר, לא יכולה להתעורר מחלוקת בדבר קיומו של ‘עניין ממשי אישי’ של כבוב בברמלי שצריך להביא לפסילת השופט".

*** חזקת החפות: חקירת החשד שברמלי סחט את השופט כבוב עודה בראשיתה, ולברמלי שמורה חזקת החפות.

עוד כתבות

אביה מגן, מנכ"לית פתאל / צילום: אור גפן

הקרב על חדרי האוכל: המלונאים מודיעים - "נסיגה אינה אופציה"

משרד הבריאות מבקש לדחות את מועד פתיחת חדרי האוכל בבתי מלון מ-7.3, והמלונאים מתרעמים ● "בזמן שבממשלה מתלבטים, אנחנו כבר גייסנו עובדים, הזמנו אוכל ונערכנו לפתיחה. עכשיו מה נגיד לאלפי האורחים שאמורים להגיע למלונות ביום ראשון?"

פאפוס, קפריסין / צילום: גיל לופו

קפריסין מפרסמת מתווה תיירות בחלוקה לצבעים; איך הוגדרה ישראל?

קפריסין מפרסמת את מתווה התיירות הנכנסת שלה: כל מדינה תשתייך ל"צבע אחר", שמשמעותו קטגוריה בהתאם למצב התחלואה במדינה, ושעל-פיו יותאמו דרישות הכניסה ● ישראל הוגדרה בשלב זה כמדינה "אפורה" - מה זה בעצם אומר?

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט: העברת החיסונים למדינות זרות נעשתה ללא האישורים הנדרשים

היועמ"ש הגיש חוות דעת על העברת חיסונים לשורה של מדינות זרות בעקבות דרישתו של גנץ לעצור את ההליך לאחר שלא התקיים דיון מסודר בנושא ● מנדלבליט קבע כי "ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה, בקבינט או בכל פורום אחר הכולל את השרים הרלוונטיים לנושא"

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק / צילום: Shutterstock

אוסטרליה נגד גוגל ופייסבוק: כך מדינה אחת ניצחה את החברות החזקות בעולם

אוסטרליה הפכה למדינה הראשונה בעולם שבה פייסבוק חסמה את כל אתרי החדשות מהפיד של האזרחים ● זה קרה אחרי שגם גוגל איימה להעלים את החדשות ממנוע החיפוש במדינה ● אוסטרליה עמדה על שלה, קיפלה את הענקיות ומאותתת לעולם עם מודל להצלת העיתונות הכתובה והדמוקרטיה ● האזינו

רז קינסטליך, ארקדי פומרנץ ובני ביטון / צילום: איל יצהר

"רוב המפעלים אצלנו בדימונה הם לואו-טק. אנחנו רוצים לקפוץ מדרגה להייטק"

כך אמר ראש עיריית דימונה בני ביטון בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס • בפאנל, שעסק בשאלה אם רשויות המקומיות יכולות לתת העדפה לתוצרת המקומית, השתתפו גם ראש עיריית מעלות תרשיחא ארקדי פומרנץ וראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך

מורי קסלר מנכל פריגו / צילום: רויטרס

פריגו נפרדת מהפעילות בישראל: מה יעלה בגורל 850 עובדיה בארץ והאם המניה תמשיך להיסחר בת"א?

החברה מוכרת פעילות תרופות מרשם ב-1.55 מיליארד דולר - כוללת המפעל בירוחם שבו מועסקים 850 עובדים ● הכנסות פריגו ב-2020 הסתכמו ב-5.1 מיליארד דולר, צמיחה של 4.7% ביחס ל-2019 ובדומה לתחזיות השוק

מדפיסים דולרים. האם הדפסת כרבע מהתוצר הלאומי באמת תפצה על אובדן הייצור?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צמיחה מול אינפלציה: פרשת הדרכים של הדולר

כולם יודעים שארה"ב רצה עם החיסונים ומשאירה אבק לאיחוד האירופי, וכולם יודעים שיש בוס חדש בבית הלבן והנושא הראשון על סדר היום שלו זה חבילת תמריצים בסך של 1.9 טריליוני דולרים למשק ● איך זה ישפיע על הדולר?

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לבאפט יש יותר מניות בחברת רכב סינית מאשר בג'נרל מוטורס

מניות חברת BYD עלו ביותר מ-300% בשנה האחרונה, בעוד שאלה של חברת ג'נרל מוטורס עלו ב-65% באותה תקופת זמן ● BYD, שממוקמת בשנזן, מכרה מעל ל-130 אלף מכוניות חשמליות בשנה האחרונה

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

"מיידוף הישראלי": איזה לקחים למד שוק ההון הישראלי מפרשת ברמלי ומה הסיכוי שהונאה כזו תתרחש שוב?

מאות משקיעים נפלו קורבן ל"תרגיל העוקץ" שביצע ברמלי ואיבדו מאות מיליוני שקלים ● ברמלי אומנם נשלח השבוע ל-10 שנות מאסר, אך לא ברור אם העונש הכבד יפחיד את הנוכל הבא ● כיצד פועלת רשות ני"ע לאיתור תרמיות, מה יכולים ללמוד המשקיעים מהפרשה, והאם הלקוחות יקבלו את כספם

תאונת מנוף באתר בנייה בשכונת אור ים באור עקיבא / צילום: איחוד הצלה

תאונה רודפת תאונה: פועל נהרג בתאונת מנוף באור עקיבא

לדברי עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, התאונה אירעה בזמן הרכבת העגורן ● אף שתאונה דומה התרחשה ב-2019, המדינה עדיין לא הסדירה תקנות להרכבה ולפירוק מנופים ● אתמול התחשמל למוות עובד באתר בנייה באשדוד

בית המשפט העליון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בג"ץ הגיור: מה משמעותו, האם יש בו חידוש משפטי ומה השלב הבא?

מדוע ביהמ"ש צריך היה לדון בנושא הגיור הקונסרבטיבי והרפורמי? ● האם ביהמ"ש דן בתקפו ההלכתי של הגיור? ● מהי דעת היחיד של השופט סולברג? ● והאם פסק הדין סוגר את הדלת להסדרים אחרים? ● גלובס עושה סדר

ראש הממשלה ושרת התחבורה בנתב"ג / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הממשלה תדון היום על ועדת החריגים בנתב"ג ופתיחת מערכת החינוך

שר החינוך ושר הבריאות אמורים להציג את תוכנית משרד החינוך לפתיחת מערכת החינוך - נושא שנמצא במחלוקת מקצועית ● בפתח הישיבה צפויה הממשלה לאשר מענק חד פעמי לנכים

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

החל ממחר: קופות החולים יוכלו לחסן גם מחלימים מקורונה

לפי הנחיות משרד הבריאות, החיסונים ייפתחו למי שחלפו שלושה חודשים לפחות מאז החלמתו

תלמיד בבית הספר לפני הסגר האחרון / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בשורה להורים: בתי הספר של החגים יתקיימו גם במהלך 4 ימים בחופשת הפסח

שרי האוצר והחינוך ויו"ר השלטון המקומי סיכמו על הפעלת בתי הספר של החגים לילדי הגנים ותלמידי כיתה א-ב ● "ילדי הגנים ותלמידי כיתות א-ב ייהנו מרצף חינוכי, רגשי וחברתי וכן ממסגרת איכותית, מבוקרת ומפוקחת"

מסוף של גדות כימיקלים / צילום: מצגת החברה

בקרן טנא פונים למשקיעים הזרים: ג'פריס יוביל את ניסיון ההנפקה המחודש של גדות כימיקלים בת"א

לאחר שניסיון ההנפקה הקודם של החברה התעשייתית לא עלה יפה, מקווים בקרן השולטת בה כי מה שעבד היטב בהנפקותיהן של הבורסה ומקס סטוק יצליח גם במקרה של גדות

סניף זול סטוק. בעיגול: איתן יוחננוף / צילום: תמונה פרטית, תמר מצפי

הסטוק של יוחננוף: למה כולם רוצים להחזיק רשת של מוצרים מוזלים?

בעקבות ההצלחה המסחררת של הנפקת מקס סטוק, יוחננוף תרכוש מניות הרשת המתחרה זול סטוק לפי שווי חברה של 90 מיליון שקל ● בכוונת יוחננוף להנפיק בעתיד את רשת המוצרים המוזלים לבית לפי שווי גבוה פי שלושה, אך שחזור ההצלחה של מקס סטוק עשוי להיות מאתגר בענף רווי התחרות

שר החוץ והשגריר מאיחוד האמירויות / צילום: דוברות משרד החוץ

שגריר איחוד האמיריות הראשון בישראל נחת בארץ

השגריר הגיע הבוקר לישראל ופתח בסדרת פגישות, הראשונה שבהן עם שר החוץ גבי אשכנזי ● גבי אשכנזי: "יש לנו הזדמנות היסטורית להציג מודל של שלום חם וכולל בין המדינות ובין העמיפ"

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האם הממשלה כבר מכינה לנו סבב חיסונים נוסף בקיץ?

נתניהו פצח בבליץ הסברה על חיסון מחודש בקיץ. בינתיים אין בסיס לתסריט הזה ● המשרוקית של גלובס