גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביידן חתם על שורת צווים בנושא מסכות, צינור הנפט והסכם האקלים של פריז

נשיא ארה"ב הנכנס בילה את שעותיו הראשונות בתפקיד בנקיטת שורת פעולות הקשורות למגפת הקורונה, לאיכות סביבה ולהגירה

ג'ו ביידן חותם על שורת צווים עם כניסתו לבית הלבן / צילום: Associated Press, Evan Vucci
ג'ו ביידן חותם על שורת צווים עם כניסתו לבית הלבן / צילום: Associated Press, Evan Vucci

נשיא ארה"ב הנכנס ג'ו ביידן נקט שורה של פעולות ממשלה ביומו הראשון לתפקיד, כולל הוראה מחייבת לעטות מסכות בעת שהות בבניינים פדרליים, ביטול האישור לצינור הנפט של חברת קיסטון (Keystone XL) וביטול איסור הכניסה לארה"ב מכמה מדינות אפריקאיות ומדינות עם רוב מוסלמי, כך מסרו בכירים.

שורת הפעולות, שהגיעה זמן קצר אחרי השבעתו של ביידן לנשיאה ה־46 של ארה"ב בטקס בצהרי אמש, נועדה לסמן תחילתה של גישה יותר אגרסיבית למלחמה במגפת הקורונה ולציין את סופן של כמה ממדיניות המפתח של דונלד טראמפ, בעודה קובעת את סדר הזמנים לארבע השנים הבאות.

ביידן חתם על הצווים הנשיאותיים במשרד הסגלגל של הבית הלבן מאוחר אחר-הצהריים. "אני חושב שאין זמן לחכות. צריך להתחיל לעבוד מיד", אמר לעיתונאים ביושבו סמוך לשולחן המגולף המפורסם במשרד, עוטה מסכה.

ביידן חתם על 15 צווים נשיאותיים ועל שתי פעולות נשיאותיות ביומו הראשון לתפקיד, הרבה יותר מכל אחד מקודמיו בעידן המודרני, שאף אחד מהם לא חתם על יותר מפעולה אחת כזו. הנשיא לשעבר טראמפ חתם על צו נשיאותי ביום השבעתו שנועד להפוך את חוק הבריאות של ברק אובמה, ואובמה עצמו לא חתם על אף פעולה כזו ביום הראשון של הקדנציה שלו ב־2009. ביל קלינטון חתם על צו הקשור באתיקה ביומו הראשון. כולם חתמו על צווים נשיאותיים נוספים במהלך השבוע הראשון שלהם בכהונה.

הצווים של ביידן מטפלים בנושאי פנים ונושאים בינלאומיים, כולל עצירה של נסיגת ארה"ב בהובלת טראמפ מארגון הבריאות העולמי והצטרפות מחדש להסכם פריז לשינוי האקלים. "אלה שני צעדים מוקדמים המקדמים את שאיפת הנשיא להיות מעורב מחדש בעולם", אמר היועץ החדש לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן.

הצטרפות מחדש להסכם פריז הייתה רק הצעד הראשון במאמץ הנרחב של ביידן להעלות את נושא שינוי האקלים לרמה של אחד מסדרי העדיפויות הראשיים של הממשל. הוא הורה לזרועות מבצעות לבחון מחדש 103 פעולות הקשורות לבריאות הציבור ולאיכות הסביבה שנתקבלו בתקופת טראמפ, מה שעשוי להסתיים בהפיכה כללית של ניסיונות טראמפ להפריט את תעשיית דלק המאובנים ואגפים נוספים של התעשייה הכבדה בארה"ב.

המאמץ של ביידן יהיה מרוכז ביצרניות כלי רכב ומכשירי חשמל שיהיו מעתה צריכות לעמוד בדרישות יעילות מחמירות יותר, ומגבלות חדשות על חברות גז ונפט המצמצמות את גישתן לשמורות טבע ופארקים פדרליים. במסגרת הצווים של ביידן סוכנויות הממשלה יבחנו מדיניות הממוקדות בהגנה על הצרכנים והגברת התעסוקה בקרב חברי איגודי העובדים, בנוסף להתמודדות עם שינוי האקלים.

מדיניותו של ביידן "פוגעת בעובדים אמריקאים ובכלכלה שלנו מהיום הראשון", אמרה הסנאטורית שלי מור קפיטו (רפובליקאית ממערב וירג'יניה). "חיסול צינור הנפט Keystone XL והצטרפות מחדש להסכם פריז יחסלו משרות המפרנסות היטב את מי שמחזיקים בהן".

המועצה הרפובליקאית בבית הנבחרים הודיעה: "ממשל ביידן הבהיר מתחילת דרכו כי יפעל מיד לדאוג לשמאל הקיצוני, במקום לעזור לכל האמריקאים להניע את המדינה קדימה".

אבל ביידן, שניהל קמפיין כאיש מרכז וביום רביעי קרא לאחדות לאומית, כבר עתה מתמודד עם לחץ מהאגף הליברלי במפלגה שלו לנקוט פעולה חדה יותר בכמה נושאים, כולל עלויות החינוך האקדמי, שירותי בריאות ואיכות הסביבה. "ישנם מקומות בהם ישנו ספק אם כדאי לי להשתמש בסמכותי כראש הראשות המבצעת", אמר בשיחת טלפון בדצמבר עם עיתונאים.

הסנאטור רוב פורטמן (רפובליקאי מאוהיו) אמר כי הוא מצפה לעבוד בשיתוף-פעולה עם ביידן בנושאים בהם ישנה הסכמה. "כאשר לא נסכים על משהו, אעשה זאת בכבוד. שירות הציבור הוא שליחות אצילית, וכל מי שמשרת ראוי לכבוד מהעם האמריקאי, בלי קשר לדעותיו הפוליטיות", אמר.

מגפת הקורונה היא הדאגה העיקרית עבור ביידן וצוותו; ערב ההשבעה, הגיעה ארה"ב ל־400 אלף הרוגים מקורונה. ההוראה לעטות מסכות במאה הימים הקרובים נוגעת לשוהים ברכוש פדרלי ולנוסעים על גבי מטוסים, רכבות ואוטובוסים בין מדינות, אם כי ביידן מתכנן להורות לממשלה לעבוד גם עם המדינות ועם רשויות מקומיות על צעדים דומים.

צו נשיאותי אחר מיום רביעי קבע כי יוקם משרד תגובה למגפת הקורונה של הבית הלבן, בהובלת ג'פרי זינץ, האיש שמינה ביידן לטיפול במגפה. הוא יעבוד עם סוכנויות פדרליות וידווח ישירות לנשיא. מטרות המשרד להשיג לעובדים ציוד מגן נוסף, להגדיל את מספר הבדיקות ולפתוח מחדש את בתי הספר.

ביידן קורא גם להאריך את האיסור על פינוי דיירים בכוח עד סוף מרץ לכל הפחות, ואת ההשהיה על גביית תשלומים וריבית על הלוואות פדרליות ישירות עד סוף ספטמבר לכל הפחות.

פעילות נרחבת יותר להאצת הפצת החיסונים ולעזרה לכלכלה, כולל תשלומים ישירים נוספים לאמריקאים רבים, תדרוש אישור של הקונגרס - וחבילת הסיוע של ביידן בגובה 1.9 טריליון דולר כבר עוררה התנגדות בקרב כמה רפובליקאים הטוענים כי היא נרחבת ויקרה מדי.

איסור הנסיעה לארה"ב ממדינות מוסלמיות היה אחת הפעולות המוקדמות שנקט טראמפ כנשיא, וביידן אמר עוד במהלך הקמפיין כי יבטל אותו. הוא יורה למחלקת המדינה להתחיל מחדש בעיבוד הוויזות של המדינות שנפגעו מהאיסור ולטפל במהירות במקרים של אנשים התקועים באמצע הליך או שהוויזה שלהם סורבה.

טראמפ אמר כי האיסור, שהיה חלק מהקמפיין שלו, נחוץ להגנה בפני טרוריסטים.

עוד בנושא הגירה, ביידן הפסיק לבנות את החומה על הגבול עם מקסיקו, אחת ממדיניות הדגל של טראמפ, וטען כי היא מהווה בזבוז כסף, אם כי החלק בחומה שכבר נבנה יותר במקומו. הוא יביא אל קיצה הוראת חירום לאומית שטראמפ חתם עליה כדי להעביר תקציבים למימון בניית החומה. ביידן גם יחזיר את התוכנית מתקופת אובמה שנועדה להגן על מהגרים לא חוקיים קטינים מפני סילוק מארה"ב.

ביידן האריך את ההגנות נגד גירוש אזרחי ליבריה מארה"ב, כך אמרו בכירים, והפך את תוכניתו של טראמפ לא לכלול את מי שאינו אזרח במפקד שמטרתו לעדכן את חלוקת המושבים בקונגרס.

ביידן קרא לקונגרס לאמץ חוק הגירה רחב יותר הכולל מסלול של 8 שנים לאזרחות ל־11 מיליון מהגרים בארה"ב שאין להם מעמד חוקי. הצעות מרחיקות לכת כאלה הכשילו נשיאים קודמים ולתוכניתו של ביידן סיכויים לא גבוהים להצליח בקונגרס המחולק חצי בחצי.

התמודדות עם חוסר שוויון בין הגזעים היא עוד אחד מהמאמצים המוקדמים של ביידן. אתמול הוא חתם על צו נשיאותי המורה לסוכנויות פדרליות לנסח תוכניות לטיפול במכשולים להתקדמות בנושא, כולל הוראה המעבירה למשרד הניהול והתקציב יותר משאבים פדרליים לטובת קהילות של אזרחים לא לבנים. הניסוח המדויק של צו - או של צווים אחרים שביידן צפוי לחתום עליהם - לא היו זמינים מראש.

"פעולות נוספות בשבועות הקרובים ישחזרו ויחיו את מחויבות הממשלה הפדרלית למגוון, שוויון, כוללנות ונגישות", נמסר מהצוות של ביידן. אלה כוללות סילוק של האיסור על העסקת טרנסג'נדרים והפיכה של מה שמכונה מדיניות מקסיקו סיטי, על-פיה ארגונים לא ממשלתיים זרים לא יכולים לממן הפלות במקרה שהם מקבלים מימון מממשלת ארה"ב.

עוד כתבות

קאר שולץ / צילום: יח"צ

פיץ' הותירה את הדירוג של טבע, אופק הדירוג נותר שלילי

הסיבה לאופק השלילי היא ההליכים המשפטיים בהם מעורבת החברה ● בפיץ' מעריכים כי עלויות הפשרה ועורכי הדין ניתנות לניהול גם ברמות גבוהות משמעותית מאלה שעליהם טבע כבר דיווחה, אך מציינים כי טבע עומדת בפני סיכון כי יימנע ממנה להשתתף בתוכניות ביטוח בריאות פדרליות

חיסון נגד קורונה - בית חולים שערי צדק ירושלים / צילום: רפי קוץ

נתניהו וגנץ אישרו: עשרות אלפי פועלים פלסטינים יקבלו חיסון של מודרנה

מדובר ב-100 אלף חיסונים בשלב הראשון המיועדים ל-50 אלף פועלים, ואם המבצע יצליח, יתקבלו עוד חיסונים ● עדיין לא הוחלט אם קבלת החיסון תהיה תנאי להמשך העבודה בישראל

אסון הזפת בשמורת גדור. המדינה אינה מסוגלת לנטר את הנעשה בים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מחדל הזפת: כיצד ייתכן שכתמי שמן צפו בים התיכון, אך איש לא הבחין בהם

ניתוח של תצלומי לוויין שנחשף כעת מצביע על כ-10 כתמים החשודים כנפט בלב ים התיכון, בימים שקדמו להגעת הזפת לחופי ישראל ● עם זאת, המשרד להגנת הסביבה לא קיבל התראות בזמן אמת ● לפי גרינפיס, התצלומים מעידים על תופעה יומיומית המתרחשת באזורנו

זפת שנפלטה מהים בחוף הים בחדרה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה: הספינה מינרווה הלן לא קשורה לאירוע הזפת

בתום בדיקה של מכלית הספינה ביוון, ניקה המשרד את הספינה מכל חשד של מעורבות באירוע הזפת החמור בחופי ישראל

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

קאמבק בבורסה: התמתנו הירידות החדות בסגירת המסחר

התמתנו הירידות בבורסה: מדד ת"א 35 ירד ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל סביב רמת הפתיחה ● זאת בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט על רקע עליית התשואות על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים לרמה של 1.6% - מה שעשוי להוות אלטרנטיבה ל'חניית' ההשקעות באג"ח על פני המניות

אמיל וינשל / צילום: ערן ירדני

וישור השלימה את ההנפקה הראשונית לפי שווי חברה של כ-382 מיליון שקל לאחר הכסף

החברה שבשליטת אמיל וינשל וניצן צעיר הרים גייסה כ-85 מיליון שקל לאחר שביקשה בתחילה לגייס 100 מיליון שקל לפי שווי של 500 מיליון שקל לאחר הכסף ● התוכנית של החברה: שימוש בכספי הגיוס לשם כניסה לשוק האמריקאי

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

זריקה אחת, שיטה מסורתית ויעילות פחותה: למי מתאים החיסון החדש של ג'ונסון אנד ג'ונסון

החיסון שזכה באישור חירום של ה-FDA מבוסס על וירוס שהונדס גנטית, בשונה מחיסוני פייזר ומודרנה מבוססי טכנולוגיית ה-RNA החדשנית ● הוא אמנם מספק יעילות נמוכה יותר, אך מצד שני אינו דורש הקפאה, מספיקה זריקה אחת בלבד והוא נותן מענה למי שלא שם ידו על חיסוני פייזר ומודרנה

אזרחית ממלאת דלק עם כפפות בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

החל מחצות: מחיר הדלק יעלה ב-27 אגורות

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת בשירות עצמי יעמוד על 5.99 שקל

דודי צרויה / צילום: נתנאל טוביאס

"כשהתנודתיות בשווקים עולה - ולא חשוב באיזה כיוון - יש לנו טראפיק אדיר"

המסחר הדרמטי בשווקים עשה טוב לפלטפורמת המסחר בחוזי הפרשים פלוס500, שהגיעה לשווי של 2 מיליארד דולר • המנכ"ל הטרי דודי צרויה מספר על השנה שהייתה, על התוכניות, ומסביר למה הסכמי חסות בכדורגל משתלמים ● חברת הימורים? "לא. הלקוח שלנו סוחר בכלים דומים לאלה שמציע הבנק"

אילת / צילום: שלומי יוסף

האם ישראל תהיה החלוצה שלפני המחנה עבור סביבת האינפלציה העולמית?

ההכנסה הפנויה הגבוהה, לצד שיבוש מתמשך בשרשראות הייצור והאספקה, צפויים להמשיך להפעיל לחץ על מחירי המוצרים בחודשים הקרובים ● השאלה הגדולה היא מה יקרה למחירי השירותים, שמהווים חלק הארי ממדד המחירים לצרכן

מניית גיימסטופ מזנקת על רקע המלצות ב-WallStreetBets / צילום: Shutterstock, Hanson-Leung

עליית גיימסטופ מאלצת את קרנות הגידור לחשב מסלול מחדש

קרנות המשקיעות במניות ספציפיות, כיסו את פוזיציות השורט שלהן ושינו את טכניקות המכירה בחסר שלהן, בניסיון למזער הפסדים

יורש העצר מוחמד בן סלמאן / צילום: Associated Press, Alastair Grant

בן המלך והנשיא: מה יוכל ג'ו ביידן ללמד את מוחמד בן סלמן

הסעודים תמיד היו שותפים קצת מפוקפקים, אך נראה כי החיפוי על יורש העצר הסעודי הגיע אל קיצו ● ממשל ביידן יגלה השבוע את עתיד מדיניותו כלפי ערב הסעודית ● האיש ש"ידיו מוכתמות בדם" יכול רק לקוות להיות שארה"ב תבלע את הרוק ותראה בו "בן כלבה שלנו", כפי שאמר בזמנו רוזוולט

מבנה בנין אברהם הוסטל / איור: גיל ג'יבלי

עכשיו זה רשמי: קבוצת עזריאלי רכשה את אברהם הוסטל בתל אביב ב-180 מיליון שקל

רשת אברהם הוסטל שכרה ב-2016 את הקומות העליונות של המבנה לתקופה של 20 שנים ● החברה הודיעה כי החוזה יימשך עד 2035, אז תבנה במקום 110 יח"ד להשכרה

רחוב בתל אביב בסגר השלישי / צילום: איל יצהר

מקדם ההדבקה נושק ל-1: המשך פתיחת המשק בסכנה

כך עולה מנתוני משרד הבריאות ● גם בדוח היומי של אמ"ן מדווחים על מגמה דומה: "השבוע נפתח בהיקף תחלואה גבוה ובעצירת מגמת הירידה" ● במשרד הבריאות הגדירו את תמונות ההתקהלות ברחבי הארץ כ"תמונות איומות", שאת התוצאה שלהן נרגיש בעוד שבועיים

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

מיטב דש מגדיל אחיזתו בסוכנויות ביטוח: רוכש את החזקות שותפיו בסלע ב-12.2 מיליון שקל

בית ההשקעות חתם על הסכם לרכישת 40% ממניות סלע סוכנות לביטוח, כך שההחזקה הכוללת שלו תעמוד על 100% ● סכום הרכישה משקף לסוכנות שווי של כ-30.5 מיליון שקל ● במיטב דש ציינו כי המנכ"לים המשותפים של סלע ימשיכו בתפקידם

המנהיג העליון של איראן, האייתולה חמינאי./ צילום: רויטרס

איראן דחתה הצעה של האיחוד האירופי לקיים שיחות ישירות על הסכם הגרעין

איראן סירבה להשתתף בשיחות באירופה על הסכם הגרעין אך לא פסלה לחלוטין את האפשרות ודרשה כי בתמורה ארה"ב תתחייב להסיר חלק מהעיצומים ● ברקע הדברים, באיראן הודו היום כי הם אחראים לפגיעה באנייה שבבעלות איש העסקים הישראלי אלי אונגר

גלעד יעבץ, מנכ"ל חברת אנלייט / צילום: איל יצהר

אנלייט במו"מ לרכישת 90% מחברה אמריקאית לפי שווי של עד 430 מיליון דולר

לפי הודעת אנלייט, החברה הנרכשת היא חברה מובילה ובעלת ניסיון רב בייזום, פיתוח, הקמה ותפעול בתחום האנרגיה הסולארית ואגירת אנרגיה בארה"ב, שעד היום הקימה ומכרה מתקנים סולאריים בהספק של מעל 1.5 ג'יגה ואט, ויש לה פרויקטים בפריסה רחבה בארה"ב

נשיא ארה"ב,  ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

העיכוב בהעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה מעמיד במבחן את יכולת הנשיא לאחד את מפלגתו

מחוקקים פרוגרסיביים ופעילים למען העלאת השכר מבקשים להפוך את החלטת היועצת של הסנאט להליכים פרלמנטרים או אפילו לבטל את הרף התחתון הנדרש בשל 60 קולות

לשכת שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר

חברה ישראלית הצליחה לקבל 1.4 מיליון שקל לעידוד תעסוקה שלא כדין

בקיץ האחרון החליטה הממשלה על הקצאת מיליארדי שקלים לטובת עידוד מעסיקים להשיב לעבודה עובדים או לשכור עובדים חדשים לעבודה, שהיה באחריות שירות התעסוקה ● מחלקת הבקרה של שירות התעסוקה גילתה את פעולת ההונאה של החברה ודיווחה עליה למשטרה

אתר הבנייה באשדוד בו נהרג היום פועל / צילום: איחוד הצלה

מקרה מוות שלישי מהתחשמלות בפרויקט תמ"א בשלוש שנים

פועל בניין התחשמל למוות בפרויקט תמ"א 38 באשדוד ● בשל סכנת התחשמלות חובשי מד"א הדריכו פועלים אחרים כיצד לבצע פעולות החייאה, אך לשווא