גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכירות הבתים הקיימים בארה"ב הגיעו לרמה הגבוהה ביותר מזה 14 שנה

שיעור ריבית נמוך מאוד ואילוצי עבודה מהבית במהלך המגפה מדרבנים את הביקוש

שלט של בית למכירה בארה“ב. / צילום: רויטרס
שלט של בית למכירה בארה“ב. / צילום: רויטרס

מכירות בתים ודירות בארה"ב הגיעו בשנת 2020 לשיא של 14 שנים, כששיעורי הריבית הנמוכים מאוד עודדו קונים שחיפשו מגורים מרווחים יותר במגפה על מנת שיהיה נוח לעבוד מהבית.

מכירות בתים חזקות במחצית השנייה של השנה הפתיעו כלכלנים רבים והיו נקודה של אור בכלכלה שהמגפה פגעה בה קשות, עם עלhיה באבטלה ועסקים רבים שנסגרו עקב הקורונה.

אבטלה שקרתה בעקבות המגפה הייתה מרוכזת בתעשיות בתשלום נמוך, בעוד משקי בית המרוויחים שכר גבוה יותר ובעלי משאבים לרכוש נכסים התמודדו עם המשבר טוב יותר. המגפה עודדה רבים מהם לעזוב את הערים הגדולות לפרברים או לעיירות קטנות, ועלויות הלוואה נמוכות באופן היסטורי הפכו את ההחלטה להחליף בית לקלה יותר. אחרי שהנחיות לתושבים להישאר בבתים הוקלו, המכירות החלו לתפוס קצב ביוני ומאז נמשכות בעוצמה.

"זה לגמרי בגלל המגפה", אמרה בריטני מקרירי, שקנתה עם בעלה את הבית הראשון שלהם בחודש שעבר, בית אבן בן ארבעה חדרים בעיר יורק, פנסילבניה, לאחר שעזבו את אזור שיקגו. "אנו שמחים שאנו לא שוכרים עוד. תמיד רצינו לרכוש".

מכירות של בתים קיימים עלו ב-0.7% בדצמבר לעומת נובמבר, והגיעו ל-6.76 מיליון, כך נמסר מאיגוד סוכני הנדל"ן ביום שישי. המכירות בדצמבר היוו עלייה של 22% לעומת השנה הקודמת.

"המנוע החשוב באמת היה שיעור הריבית הנמוך כל כך"

מכירות בתים חזקות צפויות להימשך גם השנה לדעת כלכלנים, והן יביאו לפעילות כלכלית נוספת כגון בניית בתים ומכירות רהיטים ומוצרים לבית. אך מחסור בכמות הבתים המוכנים למכירה גורמת לעליית מחירים, ועבור שוכרי דירות המנסים לרכוש, רכישה נעשית יקרה יותר.

"בעלי בתים מחייכים כי הם רואים את עליות המחירים", אמר לורנס יאן, הכלכלן הראשי באיגוד סוכני הנדל"ן. "התסכול מגיע מצד רוכשים בפעם הראשונה".

מכירות של בתים קיימים, המהוות את רוב שוק הדיור, הגיעו ל-5.64 מיליון ב-2020, עלייה של 5.6% מ-2019 והכמות הגדולה ביותר מאז 2006, אז נמכרו 6.48 מיליון בתים, נמסר מהאיגוד.

כלכלנים אומרים ששוק הדיור היום פחות מסוכן ממה שהיה בפריחה לפני 14 שנה. הסטנדרטים לקבלת משכנתא נעשו מחמירים יותר, והיצע הבתים בשוק נמוך לעומת הביקוש. בעלי בתים רבים המתמודדים עם קשיים כלכליים יכולים לנצל מדיניות קיימות המאפשרות להם לדלג על תשלומים חודשיים ולהשלים אותם אחר כך.

שוק הדיור היה מוכן לשנה חזקה בתחילת 2020, כששיעורי הריבית צנחו ודור המילניאלx התבגר והגיע לגיל בו הם מתחילים לרכוש נכסים. מכירות בתים ירדו באביב בגלל הנחיות נרחבות להישאר בבתים, ואז זינק ובחזרה בקיץ ובסתיו.

"המנוע החשוב באמת היה שיעור הריבית הנמוך כל כך... שממש הפך רכישת דירה לאפשרית עבור רבים", אמר פרנק נוטהאפט, כלכלן ראשי בחברת הנתונים על דיור CoreLogic.

לשבוע שנגמר ביום חמישי, הריבית הממוצעת למשכנתאות בריבית קבועה ל-30 שנה הייתה 2.77%, לעומת 3.6% לפני שנה, כך נמסר מחברת פרדי מק (Freddie Mac).

אמנם הביקוש טיפס אך ההיצע נשאר קטן. מוכרים נזהרים מלרשום את בתיהם למכירה, בין היתר עקב חשש להידבקות בנגיף, כך אמרו סוכני נדל"ן.

היו 1.07 מיליון בתים למכירה בסוף דצמבר, ירידה של 23% מדצמבר 2019, כך נמסר מאיגוד סוכני הנדל"ן.

הירידה בהיצע עודדה בנייה של בתים חדשים. התחלות בנייה, מדד של בניית בתים בארה"ב, עלו ב-5.8% בדצמבר לעומת נובמבר לשיא שלהן לעונה מאז 2006, כך נמסר ממשרד המסחר של ארה"ב ביום חמישי. האמון שנותנים קבלנים בשוק הדיור לנכסים למשפחות בודדות גם הוא הגיע לשיאי בחצי השני של שנה שעברה.

המחיר החציוני של בתים קיימים עלה ב-12.9% בדצמבר לעומת שנה קודם לכן ל-309,800 דולר, קרוב לשיא של 313 אלף דולר שהיה באוקטובר, כך נמסר מאיגוד סוכני הנדל"ן. עבור כל השנה, עלה המחיר החציוני ב-9%, ל-296,500 דולר.

ובכל זאת, התנופה בשוק הדיור צפויה להימשך כששיעורי המשכנתא יישארו נמוכים. עלייה בקצב ההתחסנות עשויה לגרום ליותר מוכרים להיכנס לשוק בהמשך השנה.

"ישנו עדיין ביקוש שלא מצליחים לספק", אמר דאג דאנקן, כלכלן ראשי בחברת פאני מיי.

לשנה השלמה, מכירות בתים קיימים עלו במידה הרבה ביותר בדרום, כ-7% ובמערב התיכון, כ-6.4%. בדרום גם דווח הרווח הגדול ביותר משנה לשנה ל-2019.

בשארלוט, צפון קרולינה, הביקוש מצד רוכשים המגיעים ממדינות אחרות חזק, אמרה וונדי דיקינסון מחברת Coldwell Banker. רוכשים בפעם הראשונה רוצים לנצל את שיעורי הריבית הנמוכים, אמרה.

"כשבתים נכנסים לשוק, זה מאוד טיפוסי שהם מקבלים כמה הצעות באופן מיידי", אמרה.

ניוז קורפ, החברה שהוול סטריט ג'ורנל נמצא בבעלותה, מפעילה גם את האתר realtor.com, המקבל רישוי מאיגוד סוכני הנדל"ן.

עוד כתבות

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

"להפסיק לשלם דמי אבטלה לעובדים בחל"ת שלא מוכנים לחזור לעבוד"

כך יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס ● "כמעט בכל מקום חסרים עובדים כי אנשים מתבצרים בחל"ת, אנחנו מגדלים מאות אלפי אנשים שחיים מקצבאות"

אתי כרייף / צילום: דוברות בתי המשפט

ההצעה שעל שולחן הפרקליטות: פרישת השופטת כרייף תמורת סגירת התיק

המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה למברגר בוחן את ההצעה שהועברה לו על ידי השופטת אתי כרייף ● כריף ואפי נוה חשודים בעבירות שוחד בפרשת "מין תמורת מינוי"

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

ההקלות בתעריפי המשכנתאות נכנסו לתוקף: ההטבות לא עומדות בציפיות

החל מהשבוע הרחבת רכיב הפריים במשכנתאות חלה על כל השוק • בבנק ישראל הודיעו על הידוק הפיקוח על התעריפים, אך יועצי משכנתאות אומרים שהמהלך לאו דווקא מיטיב עם כולם

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני

גיא רגב, אסף וסרצוג ועו"ד איילת נחמיאס-ורבין / צילום: איל יצהר

"האוצר מוביל תפישה שגויה שמקורה בחוסר הבנה טוטאלי במה שקורה בתעשייה"

כך אמר מנכ"ל קבוצת גאון גיא רגב בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס ● בפאנל, שעסק בשאלה האם העדפת תוצרת כחול לבן מועילה למשק, השתתפו גם סגנית נשיא התאחדות התעשיינים עוה"ד איילת נחמיאס-ורבין וסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר אסף וסרצוג

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

מכירת הפעילות הקמעונאית תניב לשמן תעשיות רווח של 110 מיליון שקל

במסגרת הסכם המכירה שנחתם תשלם הרוכשת, חברת סוגת תעשיות, 142 מיליון שקל לשמן, נוסף לסכום בטווח של כ-20-30 מיליון שקל עבור מלאי הפעילות הנרכשת, בהתאם למצבו בעת השלמת העסקה, הצפויה בתחילת חודש אפריל

רון תומר / צילום: איל יצהר

נשיא התאחדות התעשיינים: "הייתי משנה לרשות התחרות את השם ל'רשות התחרות הלא הוגנת'"

רון תומר טען בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס כי התנגדות משרד האוצר להעדפת תוצרת כחול לבן אינה הוגנת ● "איך אני יכול להתחרות עם מישהו מטורקיה שמשלם שכר לא ראוי, שכמעט לא משלם מסים ופולט הכל לסביבה"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

תקציב ועדת הבחירות התנפח ביותר מ-320 מיליון שקל; גפני צפוי להערים קשיים

ועדת הבחירות אישרה את התקציב לבחירות לכנסת ה-24, והוא יעמוד על 713 מיליון שקל ● מדובר בעלייה חדה בתקציב הוועדה, שעמד בבחירות הקודמות על כ-392 מיליון שקל ● במסמך שיוגש לאישור ועדת הכספים נכתב כי 247 מיליון שקל הם "תוספת קורונה" ● גפני: "לא אתן יד ל'בזבזת מיותרת' על חשבון משלם המסים"

אזור "רכס לבן", ירושלים / צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

גלגל ההצלה של רכס לבן בירושלים? ההחלטה שהפתיעה את ארגוני הסביבה

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את האישור שניתן לתוכנית רכס לבן, שכוללת בניית 5,000 דירות בשטח טבע רחב ידיים ● המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לקיים דיון בנושא ועשויה להפוך את ההחלטה

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט: העברת החיסונים למדינות זרות נעשתה ללא האישורים הנדרשים

היועמ"ש הגיש חוות דעת על העברת חיסונים לשורה של מדינות זרות בעקבות דרישתו של גנץ לעצור את ההליך לאחר שלא התקיים דיון מסודר בנושא ● מנדלבליט קבע כי "ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה, בקבינט או בכל פורום אחר הכולל את השרים הרלוונטיים לנושא"

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

יאיר נתניהו חויב לשלם 500 אלף שקל לאחר שהפסיד בתביעת דיבה

יאיר נתניהו רמז בשני ציוצים על קשר אינטימי בין פעילה של מפלגת כחול לבן ליו"ר המפלגה בני גנץ - ונתבע על-ידה ● נתניהו הבן לא הגיש כתב הגנה וטען כי לא קיבל את התביעה, אך באוגוסט 2020 התייחס לתביעה ואמר כי מדובר בתביעת השתקה מגוחכת שדינה להידחות

בית המשפט העליון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בג"ץ הגיור: מה משמעותו, האם יש בו חידוש משפטי ומה השלב הבא?

מדוע ביהמ"ש צריך היה לדון בנושא הגיור הקונסרבטיבי והרפורמי? ● האם ביהמ"ש דן בתקפו ההלכתי של הגיור? ● מהי דעת היחיד של השופט סולברג? ● והאם פסק הדין סוגר את הדלת להסדרים אחרים? ● גלובס עושה סדר

מורי קסלר מנכל פריגו / צילום: רויטרס

פריגו נפרדת מהפעילות בישראל: מה יעלה בגורל 850 עובדיה בארץ והאם המניה תמשיך להיסחר בת"א?

החברה מוכרת פעילות תרופות מרשם ב-1.55 מיליארד דולר - כוללת המפעל בירוחם שבו מועסקים 850 עובדים ● הכנסות פריגו ב-2020 הסתכמו ב-5.1 מיליארד דולר, צמיחה של 4.7% ביחס ל-2019 ובדומה לתחזיות השוק

אביה מגן, מנכ"לית פתאל / צילום: אור גפן

הקרב על חדרי האוכל: המלונאים מודיעים - "נסיגה אינה אופציה"

משרד הבריאות מבקש לדחות את מועד פתיחת חדרי האוכל בבתי מלון מ-7.3, והמלונאים מתרעמים ● "בזמן שבממשלה מתלבטים, אנחנו כבר גייסנו עובדים, הזמנו אוכל ונערכנו לפתיחה. עכשיו מה נגיד לאלפי האורחים שאמורים להגיע למלונות ביום ראשון?"

ניקולא סרקוזי / צלם: רויטרס

צרפת: הנשיא לשעבר סרקוזי הורשע בניסיון שוחד ונשלח לשנת מאסר

ניקולא סרקוזי, שהורשע בכך ששיחד שופט כדי שיספק לו מידע פנים לגבי חקירה נגדו, נידון לשלוש שנות מאסר - שתיים מהן על-תנאי ואחת בפועל ● עם זאת, לפי ההערכות הוא יוכל להמיר את שנת המאסר בחלופות ● מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית של צרפת שבה נשיא לשעבר נשלח למאסר

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לבאפט יש יותר מניות בחברת רכב סינית מאשר בג'נרל מוטורס

מניות חברת BYD עלו ביותר מ-300% בשנה האחרונה, בעוד שאלה של חברת ג'נרל מוטורס עלו ב-65% באותה תקופת זמן ● BYD, שממוקמת בשנזן, מכרה מעל ל-130 אלף מכוניות חשמליות בשנה האחרונה

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

החל ממחר: קופות החולים יוכלו לחסן גם מחלימים מקורונה

לפי הנחיות משרד הבריאות, החיסונים ייפתחו למי שחלפו שלושה חודשים לפחות מאז החלמתו

תאונת מנוף באתר בנייה בשכונת אור ים באור עקיבא / צילום: איחוד הצלה

תאונה רודפת תאונה: פועל נהרג בתאונת מנוף באור עקיבא

לדברי עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, התאונה אירעה בזמן הרכבת העגורן ● אף שתאונה דומה התרחשה ב-2019, המדינה עדיין לא הסדירה תקנות להרכבה ולפירוק מנופים ● אתמול התחשמל למוות עובד באתר בנייה באשדוד

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק / צילום: Shutterstock

אוסטרליה נגד גוגל ופייסבוק: כך מדינה אחת ניצחה את החברות החזקות בעולם

אוסטרליה הפכה למדינה הראשונה בעולם שבה פייסבוק חסמה את כל אתרי החדשות מהפיד של האזרחים ● זה קרה אחרי שגם גוגל איימה להעלים את החדשות ממנוע החיפוש במדינה ● אוסטרליה עמדה על שלה, קיפלה את הענקיות ומאותתת לעולם עם מודל להצלת העיתונות הכתובה והדמוקרטיה ● האזינו