גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הילדים שלכם כל היום תקועים בפורטנייט? כך תוודאו שהם לא הופכים לאלימים

לפחות מדבר אחד אפשר להפסיק לדאוג כל-כך: מחקרים חדשים מגלים כי גם שעות ארוכות של משחקי וידאו אלימים בימי הסגר, לא הופכות את הילדים שלכם למפלצות תוקפניות - לפחות כל עוד אתם מדברים איתם על זה ומעודדים חשיבה ביקורתית

מתוך המשחק פורטנייט. מדורג כמתאים לבני נוער / צילום: Shutterstock
מתוך המשחק פורטנייט. מדורג כמתאים לבני נוער / צילום: Shutterstock

מה השאלה הראשונה שהורים שואלים כשהילד שלהם מתחנן לשחק במשחקי וידאו עם יריות? "האם יש שם דם?". ילדים הם לעתים קרובות מוצלחים למדי בלמצוא סיבות טובות למה כדאי להרשות להם לשחק במשחקים לא־גועליים אבל עדיין רצחניים כגון פורטנייט ו־Among Us. אפילו במשחק מיינקראפט, יש שלדים, זומבים ואיכרים זועמים שיש להרוג.

המשחק Among Us / צילום: Shutterstock

ילדים יגידו שהם מבינים את ההבדל בין משחקים לחיים האמיתיים, וחוץ מזה, יטענו, המשחקים הפופולריים האלה דומים לסרטים מצוירים - הם אפילו חמודים, על אף האלימות. האם הילדים יודעים טוב מכולם בנושא הזה? אם כן, למה הורים עדיין חוששים שהמשחקים האלה מזיקים באיזו דרך לא ברורה?

עשורים של מחקר לא הצביעו על קשר הדוק בין אלימות במשחקים לאלימות בחיים האמיתיים. אך השאלות לגבי ההשפעות שיש לאלימות על מוחות מתפתחים עדיין לא נענו. הן נעשו יותר ויותר דוחקות ככל שהמגפה מתמשכת. צרכנים אמריקאים הוציאו כמעט 19 מיליארד דולר על משחקי וידאו ברבעון הרביעי של 2020, עלייה של 26% ביחס לסוף השנה ב־2019, על פי נתוני NPD Group. פורטנייט ומיינקראפט היו בין המשחקים הנמכרים ביותר ברבעון האחרון.

מצד אחד, המשחקים האלה הצילו אותנו בתקופה שיש בה מעט מאוד אינטראקציה חברתית מסוגים אחרים. מצד שני, אנו עדיין חוששים איך כל הזמן הזה - שבו יורים, דוקרים ומפוצצים חברים, זרים ורובוטים במכות - משפיע על ילדים.

השלכות לטווח ארוך

מחקר שפורסם בחודש שעבר מעלה שאלות חדשות לגבי תוקפנות ומשחקי וידאו אלימים. שלא כמו במחקרים קודמים, המחקר הזה עקב אחרי גיימרים מתבגרים במשך עשור. חוקרים באוניברסיטת בריגהאם יאנג גילו שאצל ילדים ששיחקו באופן קבוע במשחקים עם רמה בינונית של אלימות, רמת התוקפנות הייתה גבוהה לעומת ילדים שבהתחלה שיחקו הרבה אבל בהמשך שיחקו פחות, או ילדים ששיחקו מעט והגבירו את הכמות באופן מדוד.

מחברי המחקר הגיעו למסקנה ש"משחקים אלימים לאורך זמן יכולים לנבא השלכות בטווח הארוך, לעומת משחקים שיש בהם אלימות אבל ברמות משתנות". עם זאת, הם הכירו במגבלות המחקר, כולל העובדה שרמות התוקפנות דווחו על ידי המשתתפים במחקר עצמם.

"מחקר משחקי הווידאו הוא נושא שנמצא בלבם של דיונים וויכוחים רבים, ורובו נעשה לאורך זמן קצר בלבד, כך שקשה להורים לדעת מה לעשות", אומרת שרה קוין, המחברת המובילה של המחקר. היא הציעה להורים לשקול כמה גורמים כשהם מחליטים באיזה משחקים לאפשר לילדים שלהם לשחק. "הייתי בודקת את האישיות שלהם, מה הם עוד עושים בחיים, מי החברים שלהם", אמרה.

המחקר לא הבדיל בין אלימות מגוחכת כמו בסרטים מצוירים לאלימות גרפית. רוב המשחקים האלימים שהיו קיימים כשהמחקר החל היו יותר גרפיים באופיים, כגון Call of Duty ,Gears of War ו־Grand Theft Auto.

בשנים האחרונות משחקים כמו פורטנייט כללו אלימות שנחשבת "נקייה" יותר, אלטרנטיבה למשחקים מהז'אנר המכונה ירי בגוף ראשון (First-person Shooter), שבהם השחקן נע בעולם תלת-ממדי, רואה את העולם דרך עיניו של הגיבור ויורה בעצמו.

פורטנייט קיבל מחבר המדרגים של תוכנות הבידור דירוג T, מה שאומר שהמשחק אמור להיות מתאים לבני נוער, ולא דירוג M (התאמה לשחקנים מבוגרים). זה הרגיע כמה הורים שהרשו אפילו לילדים בגיל שלפני גיל העשרה לשחק בו.

כמה מחקרים הראו שבעבור ילדים אלימות כמו זו שבסרטים המצוירים אינה שונה מאלימות הנראית אמיתית. כמה מחקרים, שהתמקדו במיוחד בהשוואת ההשפעות של אלימות גרפית ואלימות בנוסח הסרטים המצוירים, מצאו שהשפעתן על התוקפנות דומה.

אז האם המשמעות היא שאלימות במשחקי וידאו מכל סוג היא רעה לילדים, או ניטרלית במקרה הטוב? נראה שהקונצנזוס הוא שגם אלימות שנראית כאילו היא לקוחה מסרטים מצוירים וגם אלימות ריאליסטית במשחקים לא מתרגמות להתנהגות אלימה במציאות.

אבל זה לא אומר שאין שום סיכון. דימיטרי כריסטאקיס, מנהל המרכז לבריאות, התנהגות והתפתחות הילד במכון לחקר הילדים של סיאטל, אומר שהורים לא צריכים לדאוג שילדיהם ינהגו באלימות כתוצאה ממשחקי וידאו אלימים, אלא לגבי השפעות פחות בולטות על הנפש שלהם.

הוא הצביע על מחקרים שהראו שאנשים היו פחות אמפתיים ופחות נטו לעזור לזולת לאחר ששיחקו במשחקים אלימים או צפו בסרט אלים. "ישנן השפעת קלות עד בינוניות על התנהגות תוקפנית, אבל משחקי וידאו אלימים אינם הגורם הקובע היחיד", אמר.

דאגלס ג'נטייל, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת איווה סטייט ומחבר שותף של הספר "השפעת משחקי וידאו אלימים על ילדים ומתבגרים: תיאוריה, מחקר ומדיניות ציבורית", אמר שהוא מודאג מכך שמשחקים מעודדים התנהגות תוקפנית ומההשלכה שיש לכך על תפיסת עולמם. באחד המחקרים שלו ילדים ששיחקו במשחקי וידאו עם אלימות מציאותית וגם אלימות מגוחכת כמו בסרטים מצוירים נטו להפעיל רעש חזק יותר כנגד יריב בניסוי. "הדרך שבה אתה חושב משנה את הסיכויים לגבי הדרך בה תבחר לפעול", אמר.

אך מה לגבי האופי החברתי, הקואופרטיבי של משחקים רבים? "המוח האנושי מסוגל ללמוד הרבה דברים בו־זמנית", אמר ד"ר ג'נטייל. "אם במשחקים יש מרכיבים של תוקפנות - תלמד אותם, ואם תתנסה בשיתוף פעולה, תלמד גם את זה".

בנוסף, תסכול לעתים נתפס באופן שגוי כתוקפנות, אומרת רייצ'ל קוורט, פסיכולוגית ומנהלת מחקר עבור Take This, עמותה המוקדשת לבריאות הנפשית של גיימרים ומפתחי משחקים. "אתה עשוי לראות את הילד מטיח את העכבר בשולחן כשהוא מפסיד בפורטנייט, זה נראה כמו תוקפנות, אבל יותר סביר שמדובר בתסכול בגלל האופי התחרותי של המשחק", הסבירה.

בנוסף הצביעה קוורט על העובדה כי אמנם יש ילדים שמתנהגים בתסכול וכעס אחרי משחקי הווידאו, אך פשיעת הנוער דווקא ירדה לאורך התקופה שבה צריכת משחקי הווידאו האלימים הייתה בעלייה. "מה שאפשר להבין מזה הוא שילדים כנראה יהיו בסדר בלי קשר לאיזה משחק הם משחקים, כל עוד הוא תואם לגיל שלהם", אמרה.

קוין הופתעה מממצא מרכזי אחד במחקר שלה, והוא עשוי דווקא להרגיע הורים דאגנים: "ניבאנו שלמשחקים אלימים תהיה השפעה שלילית לאורך זמן על אמפתיה ועל התנהגות חברתית, אך לא מצאנו שזה כך", אמרה.

אז מה לעשות בכל זאת

עדיין מתלבטים? הנה הדברים שיש לשקול בעת קבלת החלטה אם לתת לילדים לשחק במשחקי וידאו אלימים.

התחשבו בגורמי הסיכון. במקום לקבל החלטה רק על בסיס הדירוג של משחק או הגרפיקה שלו, הסתכלו על גורמי הסיכון של ילדכם להתנהגות תוקפנית. חשיפה לאלימות בבית ופשיעת ילדים בקרב קבוצת הייחוס הם גורמי סיכון גדולים יותר, על פי ד"ר קוורט.

גורמים מגנים, כמו חברים טובים והורים אוהבים חשובים לא פחות, אמר ד"ר ג'נטייל. "עם כל גורם סיכון נוסף, סיכויי ההתנהגות התוקפנית גוברים, ועם כל גורם מגונן נוסף, הסיכויים פוחתים", אמר.

למדו את הניואנסים. לא כל המשחקים האלימים זהים, וגם בתוך המשחקים עצמם, יש דרכים שונות לשחק בהם. במיינקראפט, למשל, אפשר לבחור ברמת הקושי peaceful, ואז לשחק בלי לפגוש בכנופיות עוינות. בחלק מהמשחקים ניתן לשחק לבד או בקבוצה, ובכמה משחקים רבי משתתפים ניתן לבחור אם לשחק עם האחרים או נגדם.

הדגישו חשיבה ביקורתית. אל תמעיטו בערך שאילת השאלות כשאתם רואים את הילדים שלכם משחקים - או כשאתם משחקים איתם. תשאלו, למה הדמות הזאת פעלה כך? למה זה מוצג כך? אם בבית הספר מישהו היה מתנהג ככה, מה היה קורה?. כשהורים מדברים עם הילדים שלהם על מה שהם רואים ושומעים, זה יכול לבטל כמעט את כל ההשפעות השליליות".

עוד כתבות

מפגינים בורחים אחרי שהמשטרה ירתה לעברם  גז מדמיע / צילום: Associated Press, AP Photo

כלכלת מיאנמר נמצאת בצניחה חופשית: בתי החרושת והבנקים סגורים והאינטרנט הוחשך

יותר מחודשיים אחרי שהצבא השתלט על המדינה ופתח במבצע קטלני לדיכוי הפגנות, הכלכלה קורסת ● מומחים צופים קיטון דו-ספרתי של הכלכלה שהתקדמה בעשור האחרון במיגור העוני ומשיכת השקעות זרות

דיסקאברי / צילום: Shutterstock, איגור גולובניוב

אותה חברה, 2 מניות שונות ופער של עשרות אחוזים: איך זה קורה וממה צריך להיזהר?

במצב נורמלי, שתי מניות של אותה החברה אמורות לזוז באותו קצב, כי אם ייווצר פער בין שתי מניות של אותה החברה, מהר מאוד שחקנים מתוחכמים ואלגוריתמים יזהו את הפירצה ● ואז באות מניות דיסקאברי ומפריכות את האקסיומה

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

משבר הקורונה: שירות התעסוקה מציע להאריך את הזכאות לדמי אבטלה לאחרי יוני

הארכה הגורפת של הזכאות לדמי אבטלה, צפויה להיגמר בסוף יוני ושירות התעסוקה מציע מודל חדש למתן דמי אבטלה, למי שלא ישוב לשוק העבודה אחרי תאריך זה ● המשמעות היא שחלק מדורשי העבודה עדיין יהיו זכאים להם ● השינוי ידרוש תיקון חקיקה שנראה כמסובך בקונסטלציה הפוליטית הנוכחית

מבואות דרומיים / הדמיה: OLIN

חברת רמי שבירו זכתה במכרז "דירה להשכיר" להקמת 335 יח"ד בחיפה

הפרויקט במבואות דרומיים ב' בחיפה כולל יחידות דיור להשכרה ארוכת-טווח למשך 20 שנה, כאשר 25% מהדירות מיועדות לדיור בשכר דירה מופחת לזכאים, ו-75% מהדירות יושכרו לשוק החופשי ● חברת רמי שבירו תשלם 118 מיליון שקל על שטח של כ-2.5 דונם

גידולים של ורטיקל פילד / צילום: אתר החברה

המיליארדר מיכאל מירילשווילי לוקח את ורטיקל פילד לבורסה בקנדה לפי 100 מיליון דולר

חברת האגרוטק מרעננה, שפיתחה טכנולוגיה מתקדמת לגידולים חקלאיים, צפויה להתמזג בשלד בורסאי ולגייס 20 מיליון דולר

משכן הכנסת / צילום: שלומי יוסף

הבחירות נגמרו, החובות נשארו: מי חייבת לכנסת יותר מ-3 מיליון שקל?

מבין המפלגות שלא התמודדו לכנסת ה-24 ונדרשו להסדיר את תשלומיהן עבור הלוואות שנלקחו מהכנסת עד לשבוע שעבר, נותרה הבית היהודי היחידה שלא פרעה את חובה ● יו"רית הבית היהודי חגית משה אמרה לגלובס כי בכוונתה להסדיר את התשלומים

אישי ואלינור רון, בעלי מותג מוצרי התינוקות סימפלי גוד / צילום: דקל חן

"הקורונה הייתה הזדמנות פז להיכנס לאמזון; למדנו הכול על בשרנו"

אישי ואלינור רון, בעלי מותג מוצרי התינוקות סימפלי גוד ● "המכירה הישירה מאפשרת לך לשלוט: אתה מחליט מה יימכר ואיפה. זה כמו להקים רשת חנויות עולמית משלך" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

צחי נחמיאס / צילום: לימור זפרני

צחי נחמיאס מתחיל לעבוד: מונה ליו"ר דסק"ש במקום דורון כהן

לאחרונה הושלם השלב הראשון בעסקת העברת השליטה בדסק"ש, שבו רכשו משקיעים בראשות חברת מגה אור של נחמיאס 47.4% מהמניות

התעשייה האווירית / צילום: יעקב סער - לע"מ

התערבות חריגה של המנכ"ל והליכים לא תקינים: חגיגת המינויים בתעשייה האווירית נחשפת

דוח המבקר מגלה כי בבדיקה של הליכי מינוי המנהלים הבכירים בתע"א בתקופה שבין ינואר 2017 לינואר 2019 מונו כמעט מחצית מסגל הניהול הבכיר בחברה, אך במקרים רבים בהליכים לא תקינים ● בין היתר: נקודות שהוענקו בטעות ותקלות בחישוב

הענקת אות הערכה של ראש הממשלה על הישג מודיעיני-מבצעי לשנת  2020 / צילום: תקשורת שב"כ

ראש הממשלה העניק אותות הערכה למבצעים פורצי דרך בשב"כ

אות ההערכה של ראש הממשלה וראש שירות הביטחון הכללי מוענק למבצע או פרויקט מהתחום המודיעיני-מבצעי שבו באו לידי ביטוי מצוינות, מקצועיות ויצירתיות יוצאת דופן ● המבצעים שנבחרו הינם מבצעים מודיעיניים, טכנולוגים וסיכוליים ממודרים, שבוצעו בשנה החולפת ע"י שב"כ בזירות השונות

אילן ישועה / צילום: אורן בן חקון

ישועה בדיון ההוכחות: "הבוס הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא"

במהלך הדיון הרביעי במשפט נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר מנכ"ל וואלה לשעבר כי סמוך לבחירות בפברואר 2015 הוא הורה לעורך האתר לאשר מולו מראש כל כתבה רגישה ● בתכתובת מיילים שהוצגה היום בינו לבין אלוביץ' כתב ישועה "ברור לי לחלוטין מה צריך לעשות. אחרי, יהיה מאוחר והילד בכלל ישתולל". לשאלת התובעת, הסביר כי הוא חושב כי התכוון ליאיר נתניהו

שכר הבכירים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקורונה הורידה את הכלכלה על הברכיים, אז למה שכר המנכ"לים המשיך לעלות

חבילות הפיצוי של מנכ"לים ל-2020 נמצאות על המסלול לשבור שיאים אפילו בזמן שבעלי המניות הביעו חוסר שביעות רצון מחלק מההסדרים

המוצר של ממיק / צילום: ממיק כירוגיה חדשנית

תחום הרובוטיקה תוסס: ממיק הישראלית גייסה 96 מיליון דולר

החברה צפויה להשיק בקרוב רובוט רפואי חדש, לאחר שקיבלה אישור FDA לטכנולוגיה שלה ● סכום הגיוס מעיד גם על התבגרות חברות המכשור הרפואי הישראליות וגם על רמת העניין ברובוטיקה רפואית, התחום שבו פועלת החברה

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

חיפה / צילום: איל יצהר

נדל"ן למגורים: אזור ת"א מתקשה להתרומם - המשקיעים הציתו את חיפה

לפי דוח של הכלכלנית הראשית באוצר, מספר העסקאות ב"בירת הנדל"ן של ישראל" נמצא באחת מתקופות השפל הגדולות שלו ב-20 השנים האחרונות ● לעומת זאת המחירים הנמוכים יחסית בחיפה מושכים אליה משקיעים, שחזרו ובגדול לשוק לאחר הפחתת מס הרכישה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות בבורסה; קדימהסטם מזנקת ב-19%, מודיעין ב-15%

מגמה שלילית באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● הביטקוין מטפס מעל לרמת 60,000 דולר ● צחי נחמיאס מונה ליו"ר דירקטוריון דסק"ש

שבבים / צילום: שאטרסטוק

שבב של תקווה: כך מתמודדים עם המחסור בשבבים בעולם

מגפת הקורונה יצרה הפרעה בשרשרת האספקה הגלובלית שהביאה בין היתר למחסור עולמי ברכיבי אלקטרוניקה ● מדינות שונות מגיבות למחסור הזה בעידוד ייצור השבבים המקומי, והיצרניות עצמן מאמצות תוכניות השקעה נרחבות ● המגמה הזו גוזרת עתיד ורוד לחברות שמייצרות ציוד למפעלי שבבים, לפחות לשנתיים הקרובות

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

סממני ההתאוששות במשק? לראשונה מזה חודשים הגירעון יורד - עומד על 12.1% מהתוצר

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד על כ-12.1% מהתוצר, לעומת כ-12.4% מהתוצר בחודש פברואר ● במרץ נמדד גירעון בסך של כ-11.4 מיליארד שקל

דניאל בירנבאום / צילום: איל יצהר

המנכ"ל, המקורבת ופקיד הבנק החשדן שהוביל לחקירה בסודהסטרים

מנכ"ל סודהסטרים לשעבר דניאל בירנבאום ומקורבתו ועובדת החברה לשעבר איילה שרח-כהן מואשמים, בכפוף לשימוע, בשימוש במידע פנים ● גלובס חושף כיצד פקיד הבנק שבו ניהלה שרח-כהן את חשבונה, החליט לדווח עליה לרשויות

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי