גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רי סול ג'ו: מה אנחנו יודעים על אשתו של קים ג'ונג און

"הגברת הראשונה המכובדת" של צפון קוריאה הופיעה בשבוע שעבר לאחר שלא נראתה במשך יותר משנה

קים ג'ונג און ואישתו, רי סול ג'ו, מברכים את הקהל בטקס בפיונגיאנג / צילום: Reuters, KCNA
קים ג'ונג און ואישתו, רי סול ג'ו, מברכים את הקהל בטקס בפיונגיאנג / צילום: Reuters, KCNA

אחרי יותר משנה שבה לא נראתה, רי סול ג'ו, אשתו של מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, חזרה בשבוע שעבר למרכז הבמה כשנכחה בקונצרט לכבוד יום ההולדת של קים ג'ונג איל, אביו המנוח של בעלה.

רי סול ג'ו היא גברת ראשונה פורצת דרך בדברי ימי צפון קוריאה. שלא כמו נשותיהם של מנהיגים צפון קוריאניים קודמים, רי, שגילה מוערך ב-31 או 32, הייתה לצד בעלה, קים ג'ונג און, בפגישות דיפלומטיות רמות דרג, הצטלמה עם תיקי מעצבים ועזרה לבנות לבעלה הרודן דימוי "ידידותי" של איש משפחה. ב-2018, קיבלה את התואר "הגברת הראשונה המכובדת" בתקשורת המדינתית. היא האישה הראשונה המכונה כך מזה יותר מארבעה עשורים.

בעוד שלסבו ולאביו של קים ג'ונג און היו ילדים ממספר נשים. מהות תפקידה של רי בממשלה נותר לא ברור.

מי היא רי סול ג'ו?

ביולי 2012 רי הוצגה לציבור לראשונה כאשתו של קים ג'ונג און, אם כי הזוג התחתן כמה שנים קודם לכן, ב-2009, כך טוענים בכירי מודיעין מדרום קוריאה. יש להם לפחות שלושה ילדים משותפים.

היא נולדה ב-1989 בעיר הצפון-מזרחית צ'ונגשין, גדלה בין כמה קרובים שהיו בעמדות כוח וחיו בתנאים טובים יותר מרוב האנשים בצפון קוריאה, כך אומרים בסוכנות הביון של דרום קוריאה. בני משפחתה מקרבה ראשונה מתוארים כאנשים רגילים. היא למדה שירה בסין וככל הנראה ביקרה בדרום קוריאה בשנת 2005 כשהייתה בקבוצת המעודדות של צפון קוריאה של נבחרת המדינה באליפות האתלטיקה של אסיה.

בעבר הייתה רי זמרת בתזמורת אונהזו (Unhasu) של צפון קוריאה. היא בוגרת של אוניברסיטת קים איל סונג, שנקראת על שם מייסד המדינה וסבו של בעלה.

כשקים ג'ונג און חצה את קו הפסקת האש ב-27 באפריל 2018 לפגישה עם נשיא דרום קוריאה באותם ימים, מון ג'יי אין, רי הייתה לצדו - רעיית מנהיג צפון קוריאה הראשונה שעשתה כך. בפסגה, אמרה רי שחשה קרובה לגברת הראשונה של דרום קוריאה, קים יונג סוק, מפני ששתיהן למדו שירה, כך נאמר בהודעה מהבית הכחול בסיאול, מושב הנשיא. רי הייתה מעורבת באופן פעיל בביקור כאשר נשיא דרום קוריאה מון ואשתו ביקרו בפיונגיאנג בספטמבר 2018. היא טיילה עם הגברת הראשונה של הדרום בבית חולים לילדים ובאוניברסיטה למוסיקה.

מדוע היא לא נראתה בציבור יותר משנה?

היעדרויות ממושכות אינן נדירות אצל רי. היא נעלמה מעין הציבור לתשעה חודשים ב-2016 ולתקופה של כארבעה חודשים ב-2017 וב-2019. בגלל הפרופיל הגבוה שלה במדינה שנשלטת בידי גברים, להיעדרויות שלה מתלוות שמועות על הריונות או סיבוכים בריאותיים. בתקשורת המדינתית מתעלמים מהתקופות בהן היא נעדרה מהעין הציבורית.

רי לא נראתה בציבור יותר משנה לפני שהופיעה בהופעת מוזיקה פומבית ב-16 בפברואר. ההופעה הקודמת שלה הייתה בינואר 2020, בחגיגות תחילת שנת הירח החדשה.

קים ג'ונג און ואישתו רי סול ג'ו בפתיחת שנת הירח החדשה / צילום: Reuters, Yonhap News Agency

היו תקופות שבהן היא הופיעה בציבור לעתים תכופות יותר. רי נראתה לצד בעלה בבייג'ינג במרץ 2018 כשנסע לשם להיפגש עם נשיא סין שי ג'ינפינג. היא הייתה בתפקיד המארחת כשהנשיא שי ביקר בפיונגיאנג בשנה שלאחר מכן. רי נראית לעתים תכופות לצד בעלה קים באירועים ציבוריים, שלא כמו נשות נשיאים צפון קוריאניים קודמים.

היא השתתפה ב-36 אירועים דיפלומטיים ב-2018 ובעשרה ב-2019, לפי NK Pro, אתר המוקדש לכיסוי צפון קוריאה. בסך הכל, נראתה בציבור במהלך השנים ביותר ממאה אירועים ציבוריים, כך על פי NK Pro.

מה אנו יודעים על ילדיו של קים ג'ונג און?

לקים ורי שלושה ילדים, על פי דיווחים ורישומי המודיעין של דרום קוריאה, אם כי מעט ידוע על הילדים האלה. הבכור הוא בן ונולד ב-2010 והבת, השנייה, נולדה ב-2013. ילד נוסף, שמינו לא ידוע, נולד ב-2017. כוכב ה-NBA לשעבר, דניס רודמן, שנפגש עם קים ג'ונג און כמה פעמים, אמר ששמה של בתו של קים הוא ג'ו אה (Ju Ae).

ילדיו של קים מעולם לא הוזכרו ולא נראו בתקשורת המדינתית. קים בעצמו היה במידה רבה אנונימי עד שהופיע באירוע ציבורי ב-2010. זה היה רק כשנה לפני שתפס את מקומו של אביו, קים ג'ונג איל, שבזמן שלטונו הקפיד על סודיות זהותם של נשותיו וילדיו.

מתי התחתנו קים ג'ונג און ורי?

קים התחתן עם רי ב-2009, כך אמרו מחוקקים של דרום-קוריאה, שעברו תדריכים בידי בכירי מודיעין של הדרום. אבל התקשורת הלאומית זיהתה אותה כאשת המנהיג רק ב-2012.

פרטים לגבי איך בני הזוג נפגשו אינם ידועים. התנהגותה הרגועה של רי לצד בעלה העניקה משמעות חדשה לתפקיד של הגברת הראשונה של צפון קוריאה, אומרים אנשים שעוקבים מקרוב אחר פיונגיאנג. בספרו של העיתונאי בוב וודוורד משנת 2020, "זעם", כתוב שבשנת 2018, כשבכיר המודיעין האמריקאי, אנדי קים, ביקר בפיונגיאנג ואמר למנהיג צפון קוריאה שהעישון מזיק לבריאות, העוזר הבכיר של נשיא ואחותו של קים, קים יו ז'ונג, קפאו על מקומם.

אבל רי דווקא חזרה על הצעתו של הנציג האמריקאי, כך נכתב בספר. היא הסבירה שהזהירה את בעלה בעצמה על סכנות העישון. מתיחת ביקורת על המנהיג העליון נחשבת לבגידה בצפון קוריאה, או לכל הפחות למעשה שאסור להעלות על הדעת.

איזה תפקיד שיחקה רי בחברה הצפון קוריאנית?

רי קיבלה את התואר "גברת ראשונ"ה בפברואר 2018, לקראת הפסגה של קים עם דרום קוריאה ועם ארה"ב. לפני כן כונתה לעתים קרובות "קומראד" ("חברה") בתקשורת המדינתית של פיונגיאנג. חודשים ספורים אחרי השדרוג, החלו העיתונים להשתמש בביטוי "הגברת הראשונה המכובדת", שלא נעשה בו שימוש מאז שנת 1974.

אנשים הצופים בפיונגיאנג אומרים שרי היא האישה הראשונה שלוקחת על עצמה תפקיד מסורתי של גברת ראשונה בצפון קוריאה ומשתמשת בהופעותיה הפומביות לכינון דימוי של אם הודאגת לבני עמה. כאחד הכלים הנוספים בארסנל מתקפת הקסם של בעלה, נראית רי רגועה ובעלת ביטחון לאור הזרקורים, כיאה למישהי שרגילה להופיע מול קהל מגיל צעיר.

באפריל 2018 נפגשה רי עם משלחת סינית שלא בנוכחות בעלה, מה שהביא כמה מומחים לצפון קוריאה להעריך שאולי מעתה יהיה לתה תפקיד נרחב יותר בענייני השלטון. אך מאז, נוכחותה הציבורית דווקא הצטמצמה.

עוד כתבות

אילוסטרציית הטכנולוגיה של אוטוטוקס Autotalks / צילום: אוטוטוקס, יח"צ

חברת האוטוטק מכפר נטר בדרך לוול סטריט לפי שווי של כ-2 מיליארד דולר

אוטוטוקס המפתחת פתרונות חכמים לתקשורת בין כלי רכב במגעים לכניסה לנאסד"ק באמצעות מיזוג SPAC ● בענף מעריכים כי המיזוג יתבצע לפי שווי של כ-1.5 עד 2 מיליארד דולר

ג'ו ביידן משתתף  בהפגנת איגוד עובדי שירותי המזון בלאס וגאס במהלך הקמפיין לנשיאות, פברואר 2020 / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

להתראות רייגן, שלום ביידן: מה עומד מאחורי תוכנית הענק של הממשל האמריקאי?

עוד לא עברו 100 ימים מאז שנכנס לבית הלבן, וג'ו ביידן כבר הציג תוכניות ענק בעלות חסרת תקדים של 4.2 טריליון דולר, ויש עוד בדרך ● מאחורי הגישה השאפתנית של הנשיא אפשר לזהות גם שינוי תפיסתי מהגישה שרייגן היה מייצגה הבולט: הממשלה יכולה לשחק תפקיד גדול יותר בכלכלה

ניו יורק. היחלשות הדולר הציבה את העיר במקום טוב באמצע הטבלה / צילום: Shutterstock, Sean Pavone

מדד האינפלציה של העשירים: איפה הכי משתלם לנהל סגנון חיים יקר?

דוח "העושר וסגנון החיים" של בנק ניהול ההון יוליוס בר לשנת 2021 מדרג היכן הכי "זול" לחיות ברמת חיים גבוהה ● ניו יורק, ונקובר, טוקיו, שנגחאי או יוהנסבורג - איפה הכי משתלם לעשירון העליון לגור?

פרויקט פינוי בינוי בקרית חיים. ההתחדשות העירונית תקועה / צילום: בר - אל

"להפסיק להיות בני ערובה של השכנים": מה צריך לדעת על התקנות שמשנות מהיסוד את המונח "פינוי-בינוי"

בסוף מרץ פרסם משרד המשפטים תיקון לחוק התכנון והבנייה, המציע שינויים קטנים לכאורה שיהפכו את קידום ההתחדשות העירונית ליותר פשוט ● מה התקנות אומרות לגבי הרחבת דירה או מרפסת, ומה הקושי שהתיקון ביקש לפתור לגבי קידום תוכניות פינוי-בינוי? ● גלובס עושה סדר

עופרה שטראוס ואהוד ברק / צילום: שי יחזקאל, כדיה לוי

קווים לדמותו של שיאן שכר בבורסה: גבר עם תגמול הוני גבוה שלא תמיד קשור לביצועים

גם משבר הקורונה לא עצר את עליית שכר המנהלים הבכירים בחברות הנסחרות בבורסה, שרשם ב-2020 עלייה בשיעור דו-ספרתי - לרמה של יותר ממיליארד שקל ל-100 מנהלים ● רק שתי מנהלות השתלבו ברשימה הגברית, שבה בולט היקף התגמולים ההוניים שניתן לבכירים

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ארגו פרופרטיז יוצאת להנפקה: תנסה לגייס כ-300 מיליון שקל

ההנפקה - לפי שווי של כ-1 מיליארד שקל לפני הכסף ● ארגו, שהחלה את פעילותה בשנת 2018, עוסקת ברכישה, השכרה, ניהול והשבחה של מבני מגורים בערים לייפציג, דרזדן ומגדבורג שבמזרח גרמניה

פיתוח של חברת Intuition Robotics, להקלת התקשורת הדיגיטלית של מבוגרים  עם משפחה וחברים / צילום: Intuition Robotics

טכנולוגיה זה לא רק לצעירים: לאן הולך שוק ה-AgeTech

מגפת הקורונה שינתה את הקשר בין הציבור המבוגר לטכנולוגיה, ויצרה קהל יעד חדש שעדיין לא מתחבר לטיקטוק, אבל גם לא זקוק לטלפון חוגה ● מוסדות הדיור המוגן הופכים לראשונה לשחקני טכנולוגיה ומידע משמעותיים בשוק ה-Age Tech החדש

תלמידות חטיבת ביניים בארה"ב / צילום: Reuters, Seth Harrison

ברוכים הבאים לגיהנום: מחקרים מגלים למה לילדים שלכם קשה כל כך בחטיבת הביניים

בשנה האחרונה דובר הרבה על מצוקת תלמידי חטיבת הביניים שהושארו בבית, אבל האם האלטרנטיבה הבית ספרית עדיפה? • ספר חדש שיצא בארה"ב מציג מומחים שמסבירים מדוע החטיבה היא זיכרון שלילי לרובנו • שאלנו גם חוקרי חינוך ישראלים איך בכל זאת עוברים את התקופה הזו בשלום

הסוף לניגוד העניינים  צילום: איל יצהר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הסוף לניגודי העניינים בפינוי-בינוי? לשכת עורכי הדין בהחלטה תקדימית

ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד קבעה כי יזם בהתחדשות עירונית ישלם שכר לעוה"ד של הדיירים, אך לא יוכל לנהל עימו מו"מ ● זאת, כדי למנוע מצבים של ניגודי עניינים של עוה"ד המייצגים את הדיירים ● על עורכי דין מאותו משרד נאסר לייצג את שני הצדדים, שכן השתייכותם לאותו משרד מציבה אותם בניגודי עניינים

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

ה־SEC מבקש להרגיע את חגיגת חברות הצ'ק הפתוח בוול סטריט

הצהרות של אחד הרגולטורים ברשות ניירות הערך והבורסות של ארה"ב נוגעות לטירוף סביב עסקאות מיזוג של חברות צ'ק פתוח (SPAC)

פרופ' נדב כץ במעבדת הקוונטים / צילום: יצחק וולף

בדרך למחשב-העל הראשון של ישראל? שיתוף פעולה בין אמזון לאוני' העברית בתחום המחשוב הקוונטי

במסגרת התחרות מול ענקיות הטכנולוגיה חתמה אמזון הסכם עם האוניברסיטה העברית, במטרה לפתח מחשב קוונטים שמעבד נתונים ביעילות ובמהירות גבוהה ● הפרויקט ינוהל בין היתר על ידי פרופ' אלכס רצקר, מומחה בעל שם עולמי בתחום, וייקחו בו חלק סטודנטים לפיזיקה מהאוניברסיטה

הרב אברהם מרדכי אלתר, האדמו"ר מגור (במרכז) / צילום: ויקיפדיה

לשרת את הנצח או את הרגע? הדרמה של מיעוט לאומי

מנצור עבאס אינו הראשון ● ציבורים שמצאו עצמם במדינת לאום לא-להם מבלי שזזו אף מילימטר כבר התחבטו בשאלה, ולרוב לא מצאו תשובה

מטוס אמריקן איירליינס / צילום: יח"צ

מלחמת מחירים: כמה תעלה לכם טיסה לארה"ב בקיץ הקרוב?

שלוש החברות שמפעילות נכון לעכשיו טיסות לארה"ב - אל על, יונייטד איירליינס ודלתא - הכריזו על מבצעי הוזלה, כאשר אצל חלק מהסוכנים אפשר למצוא טיסה לניו יורק גם ב-600 דולר ● בעורפן של השלוש נושפת חברת התעופה הגדולה בעולם, אמריקן איירליינס, שב-8 במאי תחזור לישראל

מייסדי של טאלון, אוהד בוברוב ועופר בן-נון / צילום: שלומי יוסף

חברת טאלון הישראלית בגיוס הסיד הגדול ביותר בהייטק הישראלי

החברה שהוקמה לפני חודשיים מפתחת טכנולוגיית אבטחת סייבר משולבת שנועדה לתת מענה לסביבת העבודה החדשה עקב מגפת הקורונה ● כעת, מודיעה על סבב גיוס סיד מוצלח

מטה פיליפס. מיקוד ב–3 פעילויות / צילום: רויטרס

פיליפס תשווק את מערכות הבינה המלאכותית לפתולוגיה של חברת Ibex

המוצרים של אייבקס מיועדים היום לשיפור האבחון של סרטן השד וסרטן הערמונית, באמצעות ביופסיה ● פיליפס מסרה כי מערכת הפתולוגיה שלה כבר משפרת את התפוקה של מעבדות פתולוגיה ב-25%, וכאמור השילוב של המערכת של אייבקס יכולה להוביל לשיפור נוסף

מתקן התפלה מקורות אשדוד / צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

בדקה ה-90: ביהמ"ש עוצר את המכרז למכירת מתקן ההתפלה באשדוד

לפי הצו הארעי עליו החליטה השופטת צילה צפת, פתיחת המעטפות עם ההצעות שהגישו המתמודדים במכרז תיאסר זמנית ● הצו ניתן לבקשתה של אחת המתמודדות, שטענה כי לאחת ממתחרותיה נוצר יתרון במכרז, כיוון שהיא מספקת שירות למתקן ההתפלה וחשופה למידע רלוונטי

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בבורסה: אייסקיור קפצה ב-7.8%, שיח מדיקל ב-7%

בלידר שוקי הון ממליצים "קנייה" על שיכון ובינוי ● עונת הדוחות בניו יורק נפתחת ● סייברוואן חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם יצרנית המשאיות איווקו

אפליקציית קלאבהאוס / צילום: Shutterstock, Boumen Japet

קלאבהאוס מצטרפת למועדון: מידע על 1.3 מיליון משתמשים הודלף לרשת

כמה ימים לאחר אירועי דליפת המידע של פייסבוק ולינקדאין, גם הרשת החברתית הצעירה חוטפת ● חוששים שנפגעתם? כך תוכלו לבדוק

אחריות תאגידית / צילום: Shutterstock

הרגולטור נרדם? כשדיווחי אחריות תאגידית הם וולונטריים, החברות לא ממהרות לשתף מידע

אימוץ סטנדרטים של אחריות תאגידית משפיע לטובה על מוניטין של חברות, וגם על ביצועיהן ● אמנם כיום הדיווחים סלקטיביים ולא אחידים, אך ייתכן כי העניין הגובר של משקיעים בחברות אתיות ישפר את המצב בעולם, וגם יגרום סוף-סוף לישראלים להיכנס לתמונה ולאמץ את הגישה האחראית

בית + שלט להשכרה / צילום: איל יצהר

מתכננים להשכיר את הדירה שלכם? 3 דברים שכדאי לדעת

חודשי הקיץ, שמאופיינים גם במעברי דירות רבים, כבר כמעט כאן ● בעלים של דירה ומתכננים להשכיר אותה? אספנו עבורכם שלוש עצות שימושיות שיעזרו לכם לשמור על הנכס ולצמצם את הסיכונים