גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עליית גיימסטופ מאלצת את קרנות הגידור לחשב מסלול מחדש

קרנות המשקיעות במניות ספציפיות, כיסו את פוזיציות השורט שלהן ושינו את טכניקות המכירה בחסר שלהן, בניסיון למזער הפסדים

מניית גיימסטופ מזנקת על רקע המלצות ב-WallStreetBets / צילום: Shutterstock, Hanson-Leung
מניית גיימסטופ מזנקת על רקע המלצות ב-WallStreetBets / צילום: Shutterstock, Hanson-Leung

משקיעים החלו להקטין את ההימורים הדוביים שלהם, חודש לאחר שהחל הטירוף סביב מניות גיימסטופ וחברות קטנות נוספות, ובכך מדגימים את ההשפעה המתמשכת של הסאגה על קרנות הגידור המתמחות במכירת מניות בחסר (שורט).

חברות מכל תעשיית הגידור נפטרו מפוזיציות שורט, לאחר שכמה מניות שמשקיעים קראו לרכוש ברדיט וברשתות חברתיות אחרות הציגו עליות חדות בינואר. מנהלי הקרנות חוששים שמניות אחרות עשויות להפגין עלייה מטאורית דומה.

 

התוצאה: קרנות גידור נוטות יותר להימורים (בין שבעד או נגד מניות מסוימות) שוריים מאשר בכל תקופה אחרת מאז 2010, כך גילתה מחלקת מסחר המניות של מורגן סטנלי.

עניין במכירות חסר של מניות זמינות למסחר במדד ראסל 3000 ירד ל־5.6% ב־22 בפברואר, לעומת 7.5% ב־19 בינואר, כך לפי S3 Partners, חברת ניתוח מידע. השינוי ממשיך מגמה מצד קרנות הגידור בשנה האחרונה, של הקטנת הימורי החסר שלהן מאז שהשווקים החלו לצמוח אחרי מרץ אשתקד.

"זה מזכיר את הפריצה לאולפני סוני", אמר בוב סלואן, שותף מנהל ב־S3, בהתייחסו לפריצה ב־2014 לאולפן ההוליוודי שהפילה את שרתי הדואר האלקטרוני שלו והובילה לדליפת מידע רגיש. "כולם מסתכלים סביבם ואומרים: וואו, זה יכול היה להיות אני".

"אם שורטים - על מניות גדולות יותר, ואפורות"

עלייתה מחדש של מניית גיימסטופ בשבוע החולף - שמחירה יותר מהכפיל עצמו במהלך כמה שעות מסחר ברביעי ובחמישי - מדגישה את הסיכונים. נכון ל־12 בפברואר, 30% ממניות גיימסטופ נמכרו בחסר, לעומת יותר מ־100% בינואר, כך לפי נתוני חברת דאו ג'ונס. ועדיין המניה היא אחת הנמכרות ביותר בחסר בוול סטריט.

על מנת להגן על עצמן, קרנות גידור נוטות להימורים שמפזרים את הסיכון; חלקן אימצו כללי פעולה חדשים במסגרתם הן סוגרות פוזיציות בחסר לפני שההפסדים יאמירו,  אחרות מוצאות דרכים לתפוס פוזיציה בלי שיצטרכו לגלות אותה לשוק.

העניין במכירות בחסר בקרנות הנסחרות בבורסות בארה"ב עלה ל־21.4%, לעומת 20.3% באמצע ינואר, כך לפי נתוני S3, סימן לכך שחלק מהמשקיעים יוצאים מהימורי חסר על מניה בודדת להימורי חסר על מדדים שלמים (קרנות סל).

חברת וליאנט (Valiant Capital Management) מסן פרנציסקו, בשווי 2.8 מיליארד דולר, הודיעה במכתב למשקיעים מתחילת פברואר כי סביר להניח שמספר החברות שהיא מהמרת נגדן יקטן. כמו כן, בפעם הראשונה מאז נוסדה לפני 13 שנה, הקרן נמנעת ממניות שאין בעתיד הקרוב אירוע שעשוי לגרום לצניחת מחירים בהן.

החברה הימרה במשך שנה שלמה נגד חברת הטכנולוגיה הפיננסית הגרמנית Wirecard, לפני שקרסה בשנה שעברה, ועדיין מחויבת למכירות בחסר. מייסד וליאנט, כריס הנסן, כתב שהשוק הנוכחי מזכיר את "חודשי הדעיכה" של בועת הדוט־קום, ובסופו של דבר יביא הזדמנויות למוכרי שורטים.

ישנן חברות שמנקות את תיקי ההשקעות שלהן ממניות שהמסחר בהן תזזיתי או שעשויות להיסחף בטירוף של משקיעים יומיים.

"יש לנו עדיין שורטים, אבל אלה מניות גדולות יותר, אפורות, שאינטרס החסר בהן אינו גבוה", אמר פייטר טסלר, מייסד Lucerne Capital Management מקונטיקט. הימורי החסר של החברה כוללים מניות של חברת התשלומים ההולנדית Adyen ואת חברת המסחר המקוון הגרמנית Zalando, שמניותיהן עלו בזמן הסגרים שגררה המגפה.

החזרי-החלף או פשוט הימנעות מגילוי

באירופה, שם החוק קובע כי יש לגלות באופן פומבי פוזיציות חסר מעל 0.5%, יותר מחצי מכ-1,100 גילויים על מכירות חסר מאז 31 בינואר היו לגבי הקטנה בפוזיציה, כך לפי  חברת המחקר Breakout Point.

החברות מלווין קפיטל (Melvin Capital) ו־D1 Capital Partners, שנפגעו עקב הפסדים הקשורים לגיימסטופ ולהימורים אחרים, המשיכו לקצץ את פוזיציות החסר שלהן באירופה מאז סוף ינואר, כך מגלים הנתונים.

חברת Tiger Global נעה בכיוון ההפוך: על פני תקופה קצרה מוקדם יותר החודש הוסיפה החברה לפוזיציית החסר שלה על מניות יצרנית הרכבות הצרפתית Alstom וחברת הנכסים האירופאית Unibail-Rodamco-Westfield. 

לקח נוסף מגיימסטופ הוא להימנע מגילוי החזקות מסוימות על מנת לא למשוך תשומת לב של משקיעים שחושבים ההיפך. אסטרטגיה אחת היא להשתמש במה שמכונה החלפת החזרים, שבה משקיעים משלמים לבנק תעריף מסוים על מנת לקבל החזרים על ניירות ערך מבלי להחזיק בני"ע הללו בפועל, וכך אין צורך לבצע גילוי.

מנהל קרן גידור המנהל נכסים בשווי 2.5 מיליארד דולר אמר שכרגע הוא משתמש בפרקטיקת החלפת החזרים 80% מהזמן, לעומת 50% לפני גיימסטופ. הוא נמנע מרכישת אופציות PUT, המאפשרות למשקיעים למכור מניה בזמן ובמחיר שנקבעו מראש אך נדרש גילוי לגביהן, ומתזמן את המסחר שלו כך שידרש לגילויים מינימליים בסוף הרבעון.

ב־Melvin ובחברת Maplelane Capital, שהפסידו יותר מ־50% וכ־45% בהתאמה בינואר, דיווחו בגילויים הרבעוניים שלהן בשבוע שעבר שהשמיטו מידע מסוים. דיווחים חשאיים לרשות ני"ע הם כלי שמשמש פעילים לבניית פוזיציה בחברה מסוימת בשקט כבר זמן רב.

לורל פיצפטריק, עורכת דין שעובדת עם קרנות גידור, אמרה שהלקוחות הופכים יותר קשובים לרשתות חברתיות. לדבריה, מנהל של אחת הקרנות תהה אם שורט על מניה מסוימת יהיה בעייתי בגלל שהסימול שלה קליט ועשוי למשוך תשומת לב של משקיעים מרדיט.

מנהל קרן הגידור ריקי סנדלר יצא מההימורים שלו נגד חברות אינדיבידואליות בינואר, וניסה לצמצם הפסדים כשמחירי המניות שלהן זינקו. לדברי לקוחות, נכון לסוף החודש, קרן Eminence Capital שלו כיסתה את רוב מכירות החסר. בסך הכל בינואר הפסידה הקרן שלו כ־11%.

סנדלר כתב ללקוחות מוקדם יותר השנה כי ניהול סיכון השורטים עקב תופעת רובין הוד והמשקיעים היומיים עשוי להביא להחלטה לספוג הפסדים קטנים, "על מנת לחסוך הפסדים גדולים ולא סבירים". בפברואר הוא החל שוב להמר נגד חברות ספציפיות, אמר אדם המכיר את הקרן, והרוויח 9% במהלכו עד ה־19 בפברואר.

עוד כתבות

תליית קישוטים בחנות בירושלים העתיקה לכבוד חודש הרמאדן / צילום: Associated Press, Mahmoud Illean

התקווה: הרמדאן יסמל את היציאה מהקורונה ואת החזרה לחיים כלכליים נורמליים

בצילן של מגבלות הקורונה, החג נחגג בשנה שעברה בצנעה הן בישראל והן ברוב העולם המוסלמי; כתוצאה מכך נרשמה ירידה בצריכת מזון, הלבשה, קישוטים ומתנות, והפעילות הכלכלית הצטמצמה ● השנה צפויה התאוששות לאור העובדה שחודש זה מהווה שיא צרכני, בדומה לטירוף הקניות לפני חגי תשרי ופסח במגזר היהודי

חתימה על זיכרון דברים. ההסכם טומן בחובו בעייתיות רבה / צילום: Shutterstock, Drazen Zigic

למה לא לחתום על זיכרון דברים כשקונים דירה?

זיכרון דברים הוא אומנם הסכם נפוץ ומקובל בעת רכישת דירה, אך הוא גם עשוי להסב נזק לאחד הצדדים ● למה לא כדאי לחתום, מהן הסכנות, ומה עושים אם אין ברירה

ד"ר אדריכלית חווה ארליך רוגינסקי / צילום: דוברות עיריית פתח תקווה

חווה ארליך, מתכננת מחוז ת"א במינהל התכנון, תסיים את תפקידה ביולי

ארליך, ששימשה בתפקידה כשנתיים: "החלטתי לשנות כיוון ולהתמקד במחקר ובהוראה באקדמיה"

חתימת הסכמי אברהם עם איחוד האמירויות / צילום: Reuters, תום ברנר

אוטופיה במזרח התיכון? מחקר חדש מגלה שהסכמי אברהם ירחיבו את הכלכלות המעורבות בטריליון דולר בעשור

מזרח תיכון חדש? לפי חוקרי מכון ראנד, ההסכמים בין ישראל לאיחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ואפילו סודאן עומדים להוביל לתוצאות כלכליות אופטימיות במיוחד עבור כל האזור ● עם זאת, המחקר בוחר להתעלם ממלחמות, הפיכות ומשברים כלכליים שעשויים להכות במזרח התיכון

נמל אשדוד / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כך הופך פקק בנמל ל-2,000 משאיות על הכבישים

אונייה שמובילה 55 אלף טון תירס שמיועדים לאופקים, תעגון בנמל חיפה במקום בנמל אשדוד בשל העומסים בו ● המשמעות: התובלה היבשתית תהיה ארוכה יותר

דירות בבנייה / צילום: רפי קוץ, גלובס

אזורים ודלק ישראל ישתפו פעולה בהקמת מתחמי דירות בארץ

במסגרת ההסכם המתגבש, תאתר דלק הזדמנויות לשינוי ייעוד מקרקעין עליהם ממוקמות תחנות דלק שלה, ותציע אותן לאזורים לצורך הקמת פרויקט

משמר החופים של איחוד האמירויות / צילום: Associated Press, Jon Gambrell

דיווח: ספינה בבעלות רמי אונגר הותקפה ליד חופי איחוד האמירויות

רשת החדשות הלבנונית אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה, מדווחת כי ספינה ישראלית העונה לשם Hyperion ומזוהה עם החברה הישראלית PCC, הותקפה שלשום ליד חופי איחוד האמירויות ● בשלב זה, לא ידוע מהו היקף הנזק של התקיפה ● זוהי הפעם השלישית שבה ספינה ישראלית מותקפת באזור

תחנת הכוח בפוקושימה, יפן / צילום: Shutterstock, Santiherllor

יפן אישרה הזרמת כמיליון טון של מים מזוהמים מתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה

ההזרמה תעשה כדי לקדם את הליך פירוק הכור שנחרב בזמן רעידת האדמה והצונאמי בשנת 2011 ● מדינות באזור הודיעו כי הן מתנגדות למהלך

הקרוסאובר החשמלי החדש של מרצדס / צילום: יח"צ

מרצדס מחזירה מלחמה לטסלה ומשיקה את הקרוסאובר החשמלי החדש

משיקה בארץ קרוסאובר חשמלי מתקדם עם טווח של עד 426 ק"מ ב-289 אלף שקל כולל עמדת הטענה

בכירי נובוקיור בפתיחת המסחר בנאסד"ק / צילום: Nasdaq OMX

הניסוי של נובוקיור בסרטן הריאות מסתמן כהצלחה: המניה מזנקת ב-50%

נובוקיור הישראלית נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 13 מיליארד דולר ● ועדת ניטור הנתונים העצמאית לניסוי ערכה את ניתוח הביניים המתוכנן של נתוני המחקר, בעקבותיה המליצה על הפחתת המדגם וקיצור משך הניסוי

אתר תחנת הכוח בגלבוע הפועלת בשיטת אנרגיה שאובה / צילום: Albatross

אור ירוק לפרויקט האגירה השאובה של אלומיי בצוק מנרה

אלקטרה תשתיות קיבלה צו להתחלת עבודה על הפרויקט הענק בהשקעה של כ-470 מיליון דולר ● ההספק הצפוי של תחנת הכוח הוא 156 מגה ואט, והוא צפוי להתחיל לפעול עוד כשש שנים

דרושה רגולציה בשוק הנגזרים / צילום: Shutterstock, Lord King

הדולר קופץ: "שער 3.3 שקל-דולר הפך להיות 'הנורמלי החדש'"

השקל נחלש מול האירו והדולר ● בלאומי מעריכים כי בהנחה שהתערבות בנק ישראל בשוק המט"ח תימשך מעבר לתוכנית הרכישות שנקבעה ל-2021, רמה זו תלווה אותנו השנה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

החל הליך מינוי הדירקטוריון בכלל ביטוח: פורסם קול קורא להגשת מועמדויות

לאחר שבתחילת השנה חודש דירקטוריון החברה האם הציבורית של קבוצת הביטוח היחידה שאין בה גרעין שליטה, הוועדה לבחירת דירקטורים במבטח ללא שולט תקבל מועמדויות עד 29 באפריל ● "מספר הדירקטורים הנדרש הוא עד 7 דירקטורים רגילים ודירקטור בלתי תלוי אחד"

אריה דרעי / צילום: שלומי יוסף

בנו של אריה דרעי ימונה לראש מחלקה בהסתדרות הציונית. כמה ירוויח?

חברי הנהלת ההסתדרות הציונית קיבלו את הצעת המינוי של ינקי דרעי, בנו של השר אריה דרעי, לראשות מחלקה והם צפויים לאשר אותה בימים הקרובים ● דרעי הצעיר צפוי להשתכר כ-42 אלף שקל בחודש, בדומה לשר בממשלה ● גם אחיו של דרעי, מומו, מחזיק בתפקיד ללא שכר בארגון

וויל סמית' וזוגתו ג'יידה פינקט סמית'

במחאה על חוק ההצבעה בג'ורג'יה: וויל סמית' ביטל צילומי סרט במדינה

הביטול הוא חלק מגל שהתנגדות לחקיקה שפעילי זכויות אדם טוענים שתפגע בעיקר בגישה של קהילות שחורות להצביע

אולם קבלת הפנים בנתב"ג. בדרך לחזור להיות מלא? / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

בדרך להכנסת תיירים לישראל - כך זה יעבוד

מתווה שגיבשו משרד התיירות ומשרד הבריאות יאפשר הכנסת תיירים לישראל בצורה זהירה ומדודה: מ-23 במאי תורשה כניסה של תיירים תחת תנאים ● שורת מדינות אירופיות הסכימו בימים האחרונים על קריטריונים משותפים להוצאת "דרכונים ירוקים" למתחסנים באירופה

אילן ישועה על דוכן העדים / צילום: ניצן שפיר

אילן ישועה מעיד: "הקונטקסט של הטבות רגולטוריות היה ברור"

מנכ"ל וואלה לשעבר המשיך להעיד היום בביהמ"ש המחוזי בירושלים במסגרת תיקי נתניהו ● ישועה: "הפיצוצים עם טלי בן עובדיה היו סביב דרישות הסיקור. עדכנתי את שאול. הוצע לי להזיז אותה, זה היה כמה שבועות לפני הבחירות" ● אלוביץ' בשיחה מוקלטת: "הגדול יוצא מעורו כדי לעזור ואנחנו לא יכולים לגמול לו בגלל חבורת אפסים (העיתונאים)" ● הדיון יחודש ביום שני הבא

רובע העסקים של אבו דאבי / צילום: Shutterstock, Mo Azizi

סניף תל אביבי ראשון למשרד ההשקעות של אבו דאבי

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) מרכז גופי השקעה בקנה מידה עצום, מהווה פלטפורמה של תכנון אסטרטגי כלכלי לבירת האמירויות ומשמש כמרכז העצבים העסקי המרכזי של אבו דאבי ● שגריר האמירויות בישראל: "המשרד יסייע לחברות ישראליות לנווט בשוק הכלכלי של האיחוד"

דייטינג אונליין. האם פייסבוק תפצח את השיטה? / אילוסטרציה: Shutterstock, Vera Petrunina

חוששים להיפגש בגלל הקורונה? פייסבוק בוחנה שירות ספיד-דייטינג וירטואלי

תקופת הקורונה גרמה לכולם להישאר בבתים, מה שהוביל לירידה בדייטים ומפגשים פיזיים ● ענקית האינטרנט בוחנה כעת אפליקציה חדשה שתעזור לעשות דייטים מהירים ברשת

דורון כהן וניצן אריה, בעלי סטודיו סי / צילום: עומרי לוי

רשת סטודיו סי תיכנס לראשונה למודל של זכיינות

רשת מכוני החיטוב שמיועדת לנשים בלבד ועברה לפני שנתיים לבעלות חדשה סגרה 5 סניפים מאז פרוץ הקורונה ● ברשת נערכים לפתיחה של חמישה סניפים עד סוף השנה