גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 35 איבד 0.75%, לייבפרסון איבדה 7%

מדד הביומד בלט בירידות של יותר מ-5% ● אפי נכסים עלתה ב-4% נגד המגמה, לאומי קפצה ב-2.3%, מנגד נייס איבדה 2.5% ● נייר חדרה עלתה ב-7.4% על רקע הדוחות והמלצה חיובית של פועלים

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 17:28

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה, בדומה לסנטימנט מעבר לים. מדד ת"א 35 איבד 0.75%, ת"א 90 השיל 0.7% ומדד הביומד איבד כ-5%.

פריון צנחה ב-13.5%, גילת נפלה בשיעור דומה, מנייתה של אפי נכסים עלתה ב-4% נגד המגמה, לאומי קפצה ב-2.3%, מנגד נייס איבדה 2.5%.

נייר חדרה עלתה ב-7.4% על רקע הדוחות והמלצה חיובית של פועלים.

דיפלומט אחזקות בע"מ השלימה הנפקה ראשונית לציבור (IPO) של מניות וגייסה כ-300 מיליון שקל.

חברת דלתא  השלימה הנפקה ראשונה לציבור (IPO) של דלתא ישראל, כאשר כבר בימים הקרובים יחלו מניות דלתא ישראל מותגים להיסחר בבורסה בתל אביב. בהנפקה גייסה דלתא ישראל כ-263 מיליון שקל (ברוטו) לפי שווי חברה של כ-1.3 מיליארד שקל, (אחרי הכסף).

לאומי שוקי הון העלה את מחיר היעד למניית בז"ן ל-1.05 ש"חשקלים, המשקף אפסייד של 41%. "מגזר הזיקוק שהיה בחזית הסגרים בעולם, מפגין סימני התאוששות עם תחילת עונת האביב", כתבו בלאומי.

ההנפקה בוצעה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל (אחרי הכסף).

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-3.2 מיליארד שקל.

17:00

בנק הפועלים מעלה המלצה למניית פריגו  מ"תשואת שוק" ל"תשואת יתר" בסיכון בינוני, ואת מחיר היעד למניה מ-53 דולר ל-59 דולר, וזאת אחרי ההודעה על מכירת חטיבת תרופות המרשם ( Rx ) עליה דיווחה החברה השבוע.

לדברי האנליסט ירון פרידמן, "נוכח השיפור במצבה של פריגו, מיקוד הפעילות בתחום מוצרי הצריכה, חיזוק המאזן באופן משמעותי הצפוי בעקבות מכירת פעילות ה- Rx באופן שיאפשר לחברה לבצע מהלכי רכישה משמעותיים בתחומי הליבה, והבטחון שמפגינה ההנהלה ביעדיה לשנים הבאות, אנו מעלים את המלצתנו למניית החברה".

פרידמן מדגיש, כי הקשר היחיד שהיה עד כה לפריגו עם ישראל היה בפעילות הגנריקה, שחלק ניכר ממוצריה מיוצר במפעל החברה בירוחם. לדבריו "לאחר מכירת הפעילות, אנו סבורים כי גברה הסבירות למחיקתה של פריגו מהמסחר בבורסה בתל אביב, אולם לפי שעה אין כל הודעה מצד החברה בנושא".

15:05

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.4% ומדד ת"א 90 עבר לעלייה קלה. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל. 

עליות בולטות רושמות מניות ויקטורי , דלק רכב, דמרי, מיטרוניקס  וקמטק. 

13:00

מחריפות הירידות בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג בכ-1% ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-935 מיליון שקל. 

האנליסטית רוני סלוצקי מלאומי פרטנרס מגיבה לפרסום תוצאות נייר חדרה  וכותבת כי "למרות ירידה בהכנסות (שנבעה מירידה במחזור ההכנסות של מגזר ניירות לכתיבה בשל משבר הקורונה) החברה העלתה את שיעור הרווח הגולמי בכ-5% בשל התייעלות וגידול בתפוקות. לאור שינוי מגמה במחירי גלילי הנייר לקרטון ובמחירי התאית, ביחד עם צעדי התייעלות של החברה ותוכניות להמשך התייעלות (הסבת המכונה), אנו מותירים את המלצתנו על 'קנייה' ומעדכנים את מחיר היעד (בעקבות הצפי להמשך שיפור) לכ- 240 שקל למניה".

11:00

בשוק האג"ח נרשמות ירידות של 0.1%-0.2% בממשלתיות השקליות הארוכות. נגיד בנק ישראל אמיר ירון, אמר בראיון ל-CNN שלשום, כי למרות העלייה החדה הצפויה בצמיחה והעלייה בסביבת האינפלציה, ריבית בנק ישראל תיוותר "נמוכה למשך זמן רב".  ירון הדגיש כי הריבית תיוותר נמוכה לאורך זמן ("LOWER FOR LONGER"), לאור רמת האבטלה הגבוהה והעובדה שציפיות האינפלציה נמצאות רק בתחתית תחום היעד של בנק ישראל. נציין כי שוק ההון מתמחר כעת כי האינפלציה שנה קדימה תהיה כ-1.1%, בגבול התחתון של יעד בנק ישראל. 

חברת נובולוג  מדווחת היום כי חתמה על הסכם לרכישת 75% ממניות חברת AML - המעבדה הרפואית הפרטית הגדולה בישראל המספקת שירותי מעבדה מלאים למוסדות רפואיים ישראליים ולמטופלים פרטיים. היקף העסקה כ-21 מיליון שקל. 

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה שלילית, כשמדד ת"א 35 נסוג בכ-0.6% ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.3%. 

ירידות בולטות רושמות גילת , אפריקה מגורים, טאואר , נייס, ג'נסל , אקסיליון ולייבפרסון. 

08:55

בשוק המט"ח הדולר מתחזק הבוקר בכ-0.7% ונסחר סביב 3.31 שקלים והאירו מתחזק בשיעור דומה ונסחר סביב 3.993 שקלים. 

משק אנרגיה דיווחה הבוקר על הפסד של כ-11 מיליון שקל ב-2020, בדומה להפסד ב-2019. החברה צופה שב-2021 תרשום EBITDA של כ-52 מיליון שקל (חלק החברה בפרויקטים). בנוסף, הכנסותיה צפויות להסתכם בכ-69 מיליון שקל השנה, לעומת כ-10 מיליון שקל אשתקד.  

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה שלילית

 יום המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר תוך המשך המגמה השלילית, לאחר שאתמול ננעל יום המסחר בבורסה בירידות, במקביל לעלייה בתשואות בשוק האג"ח הממשלתי. מדד ת"א 35 נסוג בכ-1.1% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של כ-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל. 

בוול סטריט הסתיים אמש המסחר בירידות, בהובלת מדד הנאסד"ק שצנח בכ-2.7%. 

2. ירידות באסיה; התשואות על אג"ח אמריקאיות עולות

התשואה על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים עומדת כעת ברמה של כ-1.48% לאחר שרשמה אתמול עלייה חדה. איב בונזון, מנהל ההשקעות הראשי של יוליוס בר, כותב בסקירתו השבועית כי "תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב נמצאות בעלייה מסיבות טובות. ממשל ביידן מסיים את חבילת התמריצים הענקית, בעוד שהצריכה הפרטית וגם ההוצאות ההוניות נמצאות במסלול מובהק כלפי מעלה. אנו מעריכים כי הפד רואה פחות דחיפות בשמירה על תשואות האג"ח, ככל שהצמיחה אמורה לנצח את התחזיות". 

המדדים באסיה נסחרים בשעה זו בירידות של 1.7%-2.3%. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות.

3. עונת הדוחות: נייר חדרה ומשק אנרגיה

המניות הדואליות צפויות להעיק על מדד ת"א 35. עם פער ארביטראז' שלילי שבות אופקו (3.1%), אנלייבקס (11%), גילת (8%), לייבפרסון (3.6%) ונייס (1.8%). מנגד, טבע  חזרה עם פער חיובי של כ-1% ונובה 1.7% והן צפויות לעלות הבוקר.  

במסגרת עונת הדוחות יפרסמו היום תוצאות, בין השאר, נייר חדרה  ומשק אנרגיה .

4. הנפט סביב ה-64 דולר לחבית; הביטקוין שב לרדת

הנפט מסוג ברנט נסחר כעת בעלייה של כ-0.7% לרמה של 64.5 דולר לחבית, לאחר שאתמול רשם עלייה חדה. מחיר הביטקוין ממשיך להיסחר בתנודתיות גבוהה וכעת רושם ירידה של כ-3% מתחת ל-50,000 דולר.

5. מאקרו: נתוני האבטלה והמכירות הקמעונאיות בגוש האירו

בתחום המאקרו, היום יתפרסמו בגוש האירו נתוני האבטלה והמכירות הקמעונאיות. בארה"ב יתפרסמו נתוני הפריון והתביעות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע האחרון (צפי לכ-760 אלף תביעות). 

עוד כתבות

משמר החופים של איחוד האמירויות / צילום: Associated Press, Jon Gambrell

דיווח: ספינה בבעלות רמי אונגר הותקפה ליד חופי איחוד האמירויות

רשת החדשות הלבנונית אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה, מדווחת כי ספינה ישראלית העונה לשם Hyperion ומזוהה עם החברה הישראלית PCC, הותקפה שלשום ליד חופי איחוד האמירויות ● בשלב זה, לא ידוע מהו היקף הנזק של התקיפה ● זוהי הפעם השלישית שבה ספינה ישראלית מותקפת באזור

תרופה / צילום: שאטרסטוק

תרופה ותיקה לאסתמה עשויה להקל על הטיפול בקורונה לפני האשפוז

מחקר רפואי חדש שנערך בבריטניה מרמז כי טיפול בסטרואיד ותיק בשם budesonide, המשמש היום בעיקר כתרופה לאסתמה, עשוי להקל על הטיפול בקורונה בבית, גם אצל חולים במצב שאינו מצריך אשפוז

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

הנחיה חדשה של ה-SEC מאיימת על הטרנד החם של וול סטריט: "עשרות חברות יידרשו לתקן דוחות כספיים"

הרשות לניירות ערך האמריקאית פרסמה הנחיה חדשה שעוסקת בטיפול החשבונאי בדוחות של חברות ה-SPAC ● בפירמת EY ישראל מסבירים כי "המשמעות המיידית עבור עשרות רבות של חברות אשר השלימו הנפקה או נמצאות בתהליך הינה תיקון הדוחות הכספיים, מהלך שעשוי לעכב את ההנפקה"

הטכנולוגיה שהניעה את החזון הציוני / צילום: Shutterstock

הפודקאסט של הרצל: הכירו את הטכנולוגיה שהניעה את החזון הציוני

איך השפיעה המצאת הקיטור על חזונו של הרצל, מדוע התנגד א.ד. גורדון לקידמה ומה היה יחסו של בן גוריון למדע ● ד"ר אסף שמיס מאוניברסיטת חיפה חוקר את האופן שבו אבות הציונות התייחסו לטכנולוגיה וטוען שהיום בישראל לא דנים מספיק על המשמעות שלה

מכולות בחיפה. נתקעו במערב וחסרות בסין / צילום: פאול אורלייב

משבר המכולות והעומסים בנמלים שמרמזים על גל התייקרויות במשק

לצד התייקרות חומרי הגלם נרשמה בשנה האחרונה פגיעה בשרשרת האספקה העולמית בשל מחסור במכולות המשמשות להובלה ימית של סחורות מסין ● לכך מצטרפת בעיה נקודתית בנמלים בישראל ● באופק לא רואים פתרונות, אלא דווקא עליות מחירים לצרכן

פאינה קירשנבאום דיון בבית משפט / צילום: תמר מצפי

איכות השלטון לפרקליטות: הגישו תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום

קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר, הורשעה לאחרונה בעבירות שוחד במסגרת פרשת "ישראל ביתנו" ● התנועה לאיכות השלטון דורשת כי המדינה תגיש בשם הציבור תביעה נגררת נגד קירשנבאום, שתפצה את הציבור על הנזקים שנגרמו לו ממעשיה ותרתיע עברייני שוחד עתידיים

העוזרת הקולית של אפל, סירי / צילום: Shutterstock

רשמי: אפל מאשרת שתקיים אירוע הכרזה מיוחד יום לפני השימוע בסנאט

ענקית הטכנולוגיה מתכננת בשבוע הבא לקיים אירוע מיוחד בו תשיק כמה מוצרים חדשים ● עפ"י ההערכות, אפל תציג שם את מכשירי האייפד פרו החדשים שלה ● אפל אישרה את הפרטים הערב

החיסון של ג'ונסון & ג'ונסון נגד הקורונה / אילוסטרציה: Reuters, Dado Ruvic

הודעה דרמטית של ה-FDA: להשעות את השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון

שישה מקרי קרישיות התגלו במטופלות בארה"ב שבועיים לאחר שהתחסנו בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון ● תופעות דומות נבדקות לגבי החיסון של חברת אסטרהזנקה שמשתמש בטכנולוגיה דומה

הקרוסאובר החשמלי החדש של מרצדס / צילום: יח"צ

מרצדס מחזירה מלחמה לטסלה ומשיקה את הקרוסאובר החשמלי החדש

משיקה בארץ קרוסאובר חשמלי מתקדם עם טווח של עד 426 ק"מ ב-289 אלף שקל כולל עמדת הטענה

רונן מטרי עו"ד / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש נתן צו פירוק לעמותת ועדת הרבנים לענייני תקשורת

הוועדה שולטת בתוכן המועבר בטלפונים כשרים ונקלעה לעימותים רבים בעקבות חסימות מספרים שנתפסו בעיניה כמספקים תוכן שלא אושר ע"י הרבנים ● בעקבות ליקויים שהתגלו בעבודתה הוחלט למנות את עו"ד רונן מטרי כמפרק

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

החל הליך מינוי הדירקטוריון בכלל ביטוח: פורסם קול קורא להגשת מועמדויות

לאחר שבתחילת השנה חודש דירקטוריון החברה האם הציבורית של קבוצת הביטוח היחידה שאין בה גרעין שליטה, הוועדה לבחירת דירקטורים במבטח ללא שולט תקבל מועמדויות עד 29 באפריל ● "מספר הדירקטורים הנדרש הוא עד 7 דירקטורים רגילים ודירקטור בלתי תלוי אחד"

רובע העסקים של אבו דאבי / צילום: Shutterstock, Mo Azizi

סניף תל אביבי ראשון למשרד ההשקעות של אבו דאבי

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) מרכז גופי השקעה בקנה מידה עצום, מהווה פלטפורמה של תכנון אסטרטגי כלכלי לבירת האמירויות ומשמש כמרכז העצבים העסקי המרכזי של אבו דאבי ● שגריר האמירויות בישראל: "המשרד יסייע לחברות ישראליות לנווט בשוק הכלכלי של האיחוד"

חתימה על זיכרון דברים. ההסכם טומן בחובו בעייתיות רבה / צילום: Shutterstock, Drazen Zigic

למה לא לחתום על זיכרון דברים כשקונים דירה?

זיכרון דברים הוא אומנם הסכם נפוץ ומקובל בעת רכישת דירה, אך הוא גם עשוי להסב נזק לאחד הצדדים ● למה לא כדאי לחתום, מהן הסכנות, ומה עושים אם אין ברירה

חתימת הסכמי אברהם עם איחוד האמירויות / צילום: Reuters, תום ברנר

אוטופיה במזרח התיכון? מחקר חדש מגלה שהסכמי אברהם ירחיבו את הכלכלות המעורבות בטריליון דולר בעשור

מזרח תיכון חדש? לפי חוקרי מכון ראנד, ההסכמים בין ישראל לאיחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ואפילו סודאן עומדים להוביל לתוצאות כלכליות אופטימיות במיוחד עבור כל האזור ● עם זאת, המחקר בוחר להתעלם ממלחמות, הפיכות ומשברים כלכליים שעשויים להכות במזרח התיכון

תליית קישוטים בחנות בירושלים העתיקה לכבוד חודש הרמאדן / צילום: Associated Press, Mahmoud Illean

התקווה: הרמדאן יסמל את היציאה מהקורונה ואת החזרה לחיים כלכליים נורמליים

בצילן של מגבלות הקורונה, החג נחגג בשנה שעברה בצנעה הן בישראל והן ברוב העולם המוסלמי; כתוצאה מכך נרשמה ירידה בצריכת מזון, הלבשה, קישוטים ומתנות, והפעילות הכלכלית הצטמצמה ● השנה צפויה התאוששות לאור העובדה שחודש זה מהווה שיא צרכני, בדומה לטירוף הקניות לפני חגי תשרי ופסח במגזר היהודי

דרור בן אשר, מנכ"ל רדהיל / צילום: אריק סולטן

רדהיל מתקדמת עם התרופה לקורונה: "תוכל להיות מוצר מוביל בפורטפוליו שלנו"

הוועדה המייעצת החיצונית של רדהיל קבעה כי ניתן להמשיך בניסוי שלה בתרופה לקורונה ● סמנכ"ל התפעול: "יש לנו בפיתוח מוצר נוסף לקורונה, כך שנוכל לבנות פעילות משמעותית בתחום" ● השנה החולפת הייתה הראשונה עם מכירות משמעותיות של התרופה לחיידק ה. פילורי

פריסת סיבים אופטיים / צילום: Shutterstock

פרטנר עצרה את המגעים להכנסת משקיע לפעילות הסיבים

לטענת פרטנר, ניתן לקבל יותר מ-550 מיליון שקל עבור 20% מהפעילות

ניר שוויקי / צילום: ענבל מרמרי

ניר שוויקי מצטרף לעתירה לבג"ץ נגד עיכוב המינויים בתקשורת

בשלוש העתירות הקודמות נמנע שוויקי מלעתור בעצמו נגד הדחיות במינויו, אולם ככל הנראה האירוע בישיבת הממשלה, בה הוצג דוח שאמור היה לפגוע באמינותו המקצועית, גרם לו לרדת מהגדר

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

אין פרקליט מדינה קבוע ושר משפטים, אך נתניהו טוען: "פועל לפי כללי ניגוד העניינים"

נתניהו הגיב לעתירה לבג"ץ המבקשת למנוע ממנו להרכיב את הממשלה ● לפי טענות העותרים, נתניהו מפר את הסכם ניגוד העניינים למרות החלטת בג"ץ המחייבת אותו לקיים את ההסדר בכך שאינו ממנה שר משפטים, וגם הפר אותו לכל אורך הדרך

דרושה רגולציה בשוק הנגזרים / צילום: Shutterstock, Lord King

הדולר קופץ: "שער 3.3 שקל-דולר הפך להיות 'הנורמלי החדש'"

השקל נחלש מול האירו והדולר ● בלאומי מעריכים כי בהנחה שהתערבות בנק ישראל בשוק המט"ח תימשך מעבר לתוכנית הרכישות שנקבעה ל-2021, רמה זו תלווה אותנו השנה