גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכת השווי הגבוהה של קוינבייס עשויה להישחק כששווקי הקריפטו יבשילו

ענקית המטבעות הדיגיטליים, המנהלת את בורסת הביטקוין הגדולה בארה"ב, מתכוונת להיות מונפקת בנאסד"ק היום

בריאן ארמסטרונג, מייסד ומנכ"ל קוינבייס / צילום: מתוך סרטון יוטיוב של Coinbase
בריאן ארמסטרונג, מייסד ומנכ"ל קוינבייס / צילום: מתוך סרטון יוטיוב של Coinbase

ענקית מטבעות הקריפטו קוינבייס (Coinbase Global) מתכוננת למה שמשקיעים צופים שתהיה הנפקה שוברת קופות, אם כי הספקות לגבי הערכת השווי של החברה עדיין תלויים באוויר.

קוינבייס מתכננת להיות מונפקת היום (ד') בבורסה דרך הנפקה ישירה בבורסת נאסד"ק. החברה, המנהלת את הבורסה הגדולה בארה"ב לביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים, עשויה להגיע לשווי שוק גדול יותר מכל מפעילות הבורסות המסורתיות בעולם. אבל קוינבייס מתמודדת עם כמה איומים, כולל תחרות בתעשיית הקריפטו המתפתחת במהירות, העשויים לחתור תחת מחיר מניותיה בטווח הארוך.

בהתבסס על מחיר מניות קוינבייס שנסחרו בשווקים פרטיים מוקדם יותר השנה, החברה שווה 91.5 מיליארד דולר על בסיס מדולל לגמרי, כך מראים דיווחים לרשות ניירות ערך. קוינבייס הגיעה להערכה הזו אפילו לפני שהציגה דוחות מזהירים לרבעון הראשון, בו היא הרוויחה מראלי אדיר במחיר הביטקוין.

בשלושת החודשים הראשונים של 2021, משכה קוינבייס 13 מיליון משתמשים חדשים, וההערכה היא שהחברה ייצרה רווחים של 730 מיליון עד 800 מיליון דולר מתוך הכנסות של 1.8 מיליארד דולר. אפילו בטווח הנמוך של הרווחים האפשריים, מדובר בסכום העובר את רווחי החברה מכל השנה שעברה ביותר מכפליים.

השאלה למשקיעים היא האם התוצאות האלה הן סימן לבאות, או רק באג חד-פעמי. קוינבייס מוערכת כמעט פי 90 מהרווחים שלה על פני 12 החודשים הקודמים, בהתבסס על הרף התחתון של ההערכה לגבי הרבעון הראשון. לשם ההשוואה, לחברת Intercontinental Exchange, בעלי הבורסה של ניו יורק, יש מכפיל רווח של 31, בעוד שנאסד"ק נסחרת על פי מכפיל רווח של פי 27 מהרווחים שלה ל־12 החודשים הקודמים.

קוינבייס עושה כסף על-ידי גביית עמלה כשמשתמשים קונים או מוכרים מטבעות קריפטו. למרות שהחברה לא מהמרת על ביטקוין באופן ישיר, מחיר המניה שלה עשוי לרדת אם הביטקוין יתרסק, וזה יוביל לירידה בנפח המסחר במניות החברה.

לאחרונה נסחר ביטקוין סביב 58 אלף דולר, לעומת כ־7,000 דולר לפני שנה בערך, באופן חלקי בגלל העניין הגובר במטבע מצד קרנות גידור ומשקיעים מוסדיים אחרים. אבל למטבע גם היסטוריה של תנודתיות קיצונית. בסוף 2017, לדוגמה, היה הביטקוין קרוב ל־20 אלף דולר. חודש לאחר מכן הוא התרסק לבערך חצי מהסכום הזה.

ישנם משקיעים ובכירים בתעשיית הקריפטו האומרים כי לקוינבייס יש עוד נקודת פגיעות משמעותית: תלות החברה בדמי העברה (עמלות), שצפויים להיות תחת לחץ מצד מתחרות זולות יותר, כששוק הקריפטו יבשיל.

בשנה שעברה 96% מההכנסה נטו של קוינבייס באה מעמלות על עסקאות. החברה גובה עמלה גבוהה לעומת בורסות קריפטו אחרות. משקיע קטן שמבקש לקנות 100 דולר ביטקוין במחיר השוק המקובל, ישלם בערך 3.49 דולר בעמלות לקוינבייס, ואולי יותר אם הוא משתמש בשיטת תשלום כמו כרטיס חיוב. בקראקן (Kraken), בורסה מתחרה, אותו משקיע היה משלם 1.50 דולר. ב­־Bitstamp, עוד מתחרה, זה היה עולה 50 סנט.

כמובן, עמלות כאלה נראות זניחות למשקיעים המנסים לגייס הון במקר שהצמיחה המטאורית של הביטקוין תמשיך.

"משקיעים יומיים משלמים הרבה יותר ממה שצריך", אמר סקוט קנודסן, מנכ"ל Cove Markets, סטארט-אפ שכותב תוכנות לסוחרי קריפטו. "אבל השאלה היא, האם אכפת להם?"

יריבותיה של קוינבייס מהמרות על כך שמשקיעי קריפטו ייעשו מודעים יותר לעמלות לאורך זמן. הם מצביעים על כך שעמלות בשווקים אחרים ירדו בהדרגה כשהתחרות גברה, ובכמה מקרים, העמלות שגבו מתווכים כאלה משכו את עיני הרגולטור. במניות, למשל, עמלות שנגבות על-ידי בורסות כמו Charles Schwab ירדו מיותר מ־40 דולר למסחר בשנות ה־80 לאפס כיום.

"כפי שראינו בכל סוג אחר של נכסים, ככל שאנשים שמים לב לעמלות שהם משלמים, יש לחץ על שולי הרווח האלה, ובסוף התעריפים יורדים", אמר מרטין טרודו, מנכ"ל בורסת הקריפטו ErisX.

לקוינבייס יש 56 מיליון משתמשים הודות למותג הבולט של החברה ולמוניטין שלה בתעשייה הידועה לשמצה עקב פריצות, גניבות ומעשי תרמית. הבורסה של קוינבייס פופולרית בעיקר בקרב אנשים חדשים בתחום, הודות לאפליקציה חברותית למשתמש שפיתחה בזמן שביטקוין היה מוכר רק לכמה חובבים.

החברה אומרת כי תגוון את עסקיה לתחומים אחרים - כמו אחסון נכסים דיגיטליים למשקיעים מוסדיים - על-מנת להגן על מעמדה אפילו אם מתחרות יכריחו אותה להוריד את שיעור העמלות. "אנו צופים שיהיה לחץ על העמלות לאורך זמן," הודיעו בחברה בדיווח מפברואר. "האסטרטגיה שלנו היא לשמור על מעמדנו כמותג אמין בעולם הקריפטו ולפתח מוצרים חדשים שיגדילו את הצעת הערך ללקוחותינו ויאזנו את ההשפעה של כל לחץ עתידי על העמלות".

וויליאם קוויגלי, מנהל בחברת ההשקעה בבלוקצ'יין Magnetic, אמר כי הוא חושש שקוינבייס תסיים כמו AOL, ההצלחה מימיה המוקדמים של האינטרנט שנשרכה מאחור בעת שהמתחרות היו חדשניות יותר. עסק הליבה של קוינבייס סובל מאיום משחקניות חדשות כמו בורסות קריפטו מבוזרות, שמאפשרות מסחר בשבריר מהעמלה שגובות בורסות מוכרות, כמו גם ענקיות תשלום כמו PayPal, Square ואחרות שנכנסות לתחום, כך אמר.

"הלחם והחמאה של החברה נאכלים על-ידי חברות הרבה יותר גדולות, יותר מנוסות, עם תקרת שוק גבוהה יותר, שיש להן בסיס לקוחות עצום, והדרכים להתייעל מובנות במודל שלהן, כך שבמלחמת מחירים, קוינבייס תאכל קש", אמר קוויגלי.

ובכל זאת, מנהלים כמו מנכ"ל ומייסד קוינבייס בריאן ארמסטרונג מאמינים שהעולם נמצא על סיפו של אימוץ נרחב ביותר של מטבעות דיגיטליים, ומעריצי החברה אומרים כי קוינבייס נמצאת בעמדה שצפויה להרוויח מהשינוי.

"שולי הרווח בהחלט יהיו נתונים ללחץ, אבל נמצאים בשוק שאני מאמין שיגדל פי 10 או פי 100 מגודלו היום", אמר דייב וייסברגר, מנכ"ל CoinRoutes, הבונה תוכנות מסחר אלגוריתמיות לשווקי קריפטו. "הקלף של קוינבייס הוא פשוט שיש להם נתח גדול מזה".

עוד כתבות

חברי Honeybook ו- VIM / צילום: האניבוק, אייל טואג

מפינטק ועד בינה מלאכותית: הסטארט-אפים שקיבלו 378 מיליון דולר השבוע

ניהול פיננסי לעסקים קטנים, סימולציה של פריצות והתקפות סייבר, פלטפורמה לשילוב בין שירותי בריאות דיגיטליים וניבוי תרחישים עסקיים בעזרת AI ● אלו סיפוריהם של חמשת הסטארט-אפים שגייסו מימון חדש השבוע ● מדור חדש

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד בעלי חברת אלקו / צילום: ישראל הדרי

הפאקמן של שוק ההון: האחים זלקינד קונים הכול, מרשת מזון, דרך תחבורה ועד נדל"ן ואנרגיה

לסל ההשקעות הגדוש של קבוצת אלקו התווספו ביממה האחרונה שתי רכישות גדולות נוספות: אלקטרה מוצרי צריכה תשקיע כ-200 מיליון שקל ברכישת השליטה ברשת יינות ביתן, ואילו החברה האחות אלקטרה מרחיבה בהשקעה דומה את פעילותה בתחום התחבורה הציבורית

ג'ף בזוס בתוך חללית של בלו אוריג'ין בתדרוך לתקשורת ב-2017 / צילום: Reuters, Isaiah J. Downing

ביולי תצא לחלל הטיסה הראשונה של ג'ף בזוס. כרטיס אחד יכול להיות שלכם

ב-20 ביולי תשגר חברת החלל בלו אוריג'ין את New Shepard לחלל, והיא מציעה מושב אחד לרכישה במכירה פומבית ● השלב הראשון במכירה הפומבית נפתח אתמול ומנצח יוכרז ב-12 ביוני

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בירידות; מדד ת"א 90 איבד 1%, ביוליין צנחה ב-20%

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות על רקע עונת הדוחות ועדכון המדדים ● איי.סי.אל הציגה עלייה של 125% ברווח הרבעוני ● אורמת דיווחה על הכנסות של כ-166 מיליון דולר ברבעון הראשון, ורווח של 42 סנט למניה, ב-6 סנט מעל צפי האנליסטים

להכנס לנעליים של המייסדים / צילום: Shutterstock

דילמת המייסד: איך מעבירים את המושכות בחברה למנכ"ל חיצוני

מייסדי סטארט־אפים והמנכ"לים שנכנסו לנעליהם מספרים כיצד קיבלו את ההחלטה הלא פשוטה וחולקים מניסיונם איך עושים את זה באופן שלא יפגע בתפקוד של החברה ולא יבריח את העובדים החוצה ● ניהול וקריירה

בורסת טוקיו / צילום: שאטרסטוק

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; ירידות במטבעות הקריפטו

הביטקוין יורד ב-2.31% ל-55,522 אלף דולר, והאת'ריום יורד ב-1.71% למחיר של 3,380 דולר ● המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ירדו זה היום החמישי ברציפות, לקראת דוח התעסוקה שיפורסם מחר

חקלאי חותך קקאו בחוף השנהב. במדינות רבות פועלי קטיף מוחזקים בתנאי עבדות / צילום: Reuters

75% מהישראלים מוכנים לשלם יותר על מוצרי סחר הוגן, אך רבים לא מכירים אותם

בשנים האחרונות נרשמת דרישה גוברת בקרב הצרכנים בעולם למוצרי סחר הוגן, כלומר כאלה שיוצרו בתנאי עבודה הולמים תוך שמירה על הסביבה ● לרגל יום הסחר ההוגן בחן גלובס בשיתוף גיאוקרטוגרפיה עד כמה הישראלים מודעים לנושא ● הממצאים מצביעים על מציאות עגומה

בנייה למגורים בצפון תל אביב. מכרזי הקרקעות מתייקרים / צילום: Shutterstock

שוק הנדל"ן רותח והמחירים מזנקים: "כל הגבולות נפרצו"

מאז היציאה מהסגר הראשון ביוני 2020, הישראלים נוהרים לשוק הנדל"ן והמדינה הפכה לאזור ביקוש אחד גדול ● שילוב של נסיבות מניע את הרוכשים: ריבית נמוכה, ביטול מס רכישה וההבנה שאף ממשלה לא תבוא לסייע להם

צעיר משקיף מלמעלה על אחת הלוויות של צעיר שנספה באסון הר מירון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

החברה החרדית מתאוששת מההלם: לא מחפשים אשמים אלא בדיקה יסודית

החברה החרדית חיה עם האמונה שהכל משמיים, ואם נגזר שיקרה משהו, אז זה יקרה ● 
לכן אין דרישה לתלות אף אחד בכיכר העיר, אלא רצון להפיק לקחים למען העתיד

הרחוב הראשי בחריש / צילום: גיא נרדי

נתוני הלמ"ס ל-2019: הגירה לחריש, תמותה גבוהה של גברים מסרטן בנוף הגליל והכי הרבה ילודה בבית"ר עילית

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום נתונים כלליים על רשויות המקומיות בישראל ותושביהן ● מאזן ההגירה הנמוך ביותר היה בירושלים, שננטשה ע"י 8,240 איש ● הנתונים מתייחסים ל-77 עיריות, 124 מועצות מקומיות ו-54 מועצות אזוריות

נועה קולר ואורי לייזרוביץ' בפרסומת לדנונה. החיבה עושה את שלה / צילום: יוטיוב

הציבור מעדיף חביבות ועקביות; הסלבס לבדם לא עושים את העבודה

הפרסומת הזכורה ביותר השבוע בדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה, היא  למזגן טורנדו ● הפרסומת האהובה (והקצרצרה) ביותר, היא לדנונה שטראוס ● הציבור, מתברר, איבד עניין במגפה

הפגנת נכי צה"ל בירושלים אתמול / צילום: אבירם ולדמן

המדינה תקצה באופן מיידי 300 מיליון שקל לטיפול בנכי צה"ל

משרדי הממשלה הגיעו להסכמות לגבי תקצוב תוכנית "נפט אחת", שיעמוד על מיליארד שקל ● חלק מהסכום יעובר במיידי, 300 מיליון שקל נוספים יוקצו לתקציב 2022 ולגבי השאר יוחלט בהמשך ● התקציב ישמש לצורכי הטיפול והשיקום של נכי צה"ל ומערכת הביטחון בדגש על נפגעי פוסט טראומה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ושרת התחבורה מירי רגב / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

"תגידו שלום לפנקס הכחול": מירי רגב הבטיחה לדאוג להסתדרות, וקיימה

שרת התחבורה הייתה יכולה להילחם בוועדים הגדולים בנמלים, אך במקום זה העדיפה להרוויח את תמיכתה הפוליטית של קבוצת הלחץ החזקה ביותר ● התוצאה: לא מגייסים עובדים זמניים, והסחורות תקועות בפקק בים ● בעיני, עדיף היה שתעשה "דיל" עם בוחריה

מתחם אפולוניה / צילום: בר - אל

פסיקה דרמטית של העליון: תוכנית שכונת הענק באפולוניה תוחזר לשולחן המתכננים

התוכנית, שמקדמת בניית אלפי יח"ד במתחם אפולוניה, ליד הרצליה, נתקלה בביקורת על כך שאינה מתמודדת עם זיהום הקרקע ● בית המשפט העליון קבע היום כי "בחינת התשתית העובדתית הייתה חסרה" ● הוותמ"ל: "נכון יהיה להחזיר את התוכנית לדיון מחודש"

אור יהודה / צילום: איל יצהר

קרקע חקלאית מחוץ לעיר: מחירי שיא במכרזים באור יהודה

המחירים בשלושת המכרזים שערכה רמ"י באור יהודה נעו בין 1.22 מיליון שקל ל-1.34 מיליון שקל ● מחירי הקרקעות מגלמים מחירי דירות ממוצעים של 2.3-2.5 מיליון שקל

נתניהו (מימין) ואולמרט./ צילום: מוטי מילרוד

משפחת נתניהו תובעת את אהוד אולמרט: "התבטאות מסוכנת"

ראש הממשלה, רעייתו ובנו יאיר הגישו כתב תביעה נגד אולמרט, לאחר שזה טען ששלושתם חולי נפש ● בכתב התביעה נטען כי "במקום להשלים עם המציאות, החל אולמרט לעסוק באופן אובססיבי וסדרתי בהכפשות זדוניות ומרושעות"● משפחת נתניהו תובעת את אולמרט בסכום כולל של 837 אלף שקלים

חנות אאוטלט של נייקי בבילו סנטר / צילום: יח"צ

תשקיף ריטיילורס מגלה: חנויות נייקי מספקות מעל מחצית ההכנסות ו-65% מהרווח התפעולי

חברת מותגי הספורט מקבוצת פוקס תגייס 400-500 מיליון שקל בהנפקה, לפי שווי של 1.5-1.8 מיליארד שקל ● לאומי פרטנרס ימכור בהנפקה מניות בעד 100 מיליון שקל ● תוצאות החברה מלמדות על המשך הצמיחה גם בשנת הקורונה

תפוצת העצים בערים ובשכונות בארה"ב תלויה מאוד בגזע, במעמד ובגובה השכר של התושבים / צילום: Shutterstock, Lidiane Miotto

מה מסתתר עמוק מתחת לאדמה בארה"ב? רמז: לא מה שחשבתם

ממחקר חדש, והמקיף ביותר שנעשה בתחומו, עולה כי חוסר השוויון באמריקה מושרש עמוק בשורשי העצים ● מהמחקר עולה כי ב-92% מהשכונות בעלות הכנסה נמוכה יש כיסוי עצים קטן יותר וטמפרטורות גבוהות יותר ● ההשלכות הן עצומות: אוויר מזוהם, בריאות פיזית ומנטלית לקויה, וגם פוטנציאל גבוה יותר לאלימות

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ

לפיד אחרי קבלת המנדט: "מאמין בכוונות הטובות של שותפיי העתידיים - בנפתלי ובני, גדעון ומרב, איווט וניצן"

בנאום הראשון מאז קיבל את המנדט שרטט לפיד את הכיוון של הניסיון להקים ממשלה רחבה, ולא פסל שום גורם ● עם זאת, לא הזכיר את האפשרות לשיתוף עם רע"מ או המשותפת, ומהעבר השני את החרדים ● ליצמן בפנייה לבנט: "איך אתה מעז לשקר לנו בבוטות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהר מירון לאחר האסון / צילום: רמי שלוש

כך מייצרת ישראל כרוניקה של אסונות ידועים מראש

הדרישה להקים סוגים שונים של ועדות חקירה לאחר אסון הר מירון נראית טבעית וצודקת - גם בשמם של הנפגעים וגם כדי שנוכל ללמוד מהטעויות ● אלא שבדיקת גלובס מעלה כי בישראל אולי נוהגים לחקור אסונות, אבל לא ממהרים ללמוד מהם