גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מטאבלטים עד צעצועי מין, המחסור בשבבים מגיע לכל פינה

המחסור פירושו מחירים גבוהים יותר עבור הצרכנים, המתנה ממושכת יותר לסחורות, מדפי חנויות ריקים ומרוץ להבטחת אספקה בקרב חלקים מעולם הייצור

169 תעשיות בארה"ב מושפעות באופן ישיר מהמחסור בשבבים / צילום: Shutterstock, Macro photo
169 תעשיות בארה"ב מושפעות באופן ישיר מהמחסור בשבבים / צילום: Shutterstock, Macro photo

המחסור העולמי בשבבים עיכב את תעשיית הרכב בכל העולם. כעת, תחומי תעשייה אחרים מרגישים את הלחץ.

המחסור בשבבים פוגע במכשירים ביתיים, ציוד כבד, שרתים וצעצועי מין. הוא מכניע גם חברות רב לאומיות וגם סטארט-אפים. אפילו חברות שלא משתמשות בשבבים כחלק מעסק הליבה שלהן, כמו מפעילות משא וחברות קמעונאות, מגלות שהן מושפעות. בגלל נדירות השבבים עלו המחירים לצרכנים, זמן ההמתנה לסחורה התארך, מדפים ריקים בחנויות וחלקים שלמים בעולם העסקים ממהרים להשיג את המלאי הקיים.

בצורת השבבים פגעה לראשונה ביצרניות רכב בשנה שעברה, אחרי שלא העריכו נכונה את הביקוש במהלך המגפה. אבל כשחברות רכב הגדילו את ההזמנות, תעשיות אחרות ראו את התור לקבלת רכיבים מתארך והגדילו את הרכישה מצדן. הביקוש לאלקטרוניקה לצרכנים נותר גבוה. כעת יצרני השבבים לא יכולים לעמוד בביקוש, וזה מעלה את מחירי החלקים, מדלדל את המצאי וגורם לקניות פאניקה.

הביקוש הרב לסוגי שבבים שונים צפוי להימשך כל השנה, כך אומרות חברות. המחסור גורם לאובדן הזדמנויות עסקיות, בדיוק בזמן שהשיקום הכלכלי העולמי תופס תאוצה לאחר האטה בזמן המגפה.

הם גם תרמו לעלייה במחיר חומרי הגלם לסחורות אלקטרוניות בחודשים האחרונים. מדד העוקב אחר מחירי רכיבים של חברות אלקטרוניקה הגיע במרץ לשיא של יותר משני עשורים, כך נמסר מחברת IHS Markit, חברה החוקרת את השוק.

המחסור בשבבים לא חס על אף חברה, כולל ענקיות הטכנולוגיה שקנו שבבים במסות על מנת להתכונן למלחמת סחר אמריקאית-סינית. מיקרוסופט אמרה שמכירות מוצרי החומרה שלה נפגעו בגלל המחסור. אפל צופה שהמכירות ירדו בסכום שהוא מעל הטיפוסי לרבעון הקרוב, בייחוד בקרב הטאבלטים והמחשבים הניידים, כך אמר לוקה מאסטרי, מנהל הכספים באפל, ביום רביעי.

שבבים רבים עולים פחות מפחית של משקה מוגז. אבל הם מהווים רכיב ייצור חשוב ל-12% מהתל"ג של ארה"ב, והקטנה בהיצע עשויה להעלות מחירים לקטגוריות מסוימות של מוצרים בשיעור שעשוי להגיע ל-3%, כך נכתב בדו"ח מהעת האחרונה של קבוצת גולדמן סאקס. החברה העריכה שיש 169 תעשיות בארה"ב המושפעות מהמחסור באופן ישיר, רשימה הכוללת חברות הבונות ספינות, מבשלות בירה וחברות לייצור בד.

המחסור בשבבים אפילו פוגע בפינות של הכלכלה שאין להן קשר ישיר לשבבים. Kansas City Southern, חברת הסעת מטענים, אמרה שהמחסור בשבבים גרם לכמה מפעלי רכב במקסיקו להפסיק בייצור. הביקוש לשנע כלי רכב וחלקי כלי רכב ירד, וזה הוביל לירידה של 18% בנפח המטענים שהסיעה החברה לעומת השנה הקודמת. חברת Costco אמרה שהיא מתקשה למצוא טלוויזיות, מחשבים ומכשירים ביתיים אחרים המתחברים לאינטרנט.

מעבדים הם תעשייה של 442 מיליארד דולר, לפי חברת מחקר השוק International Data Corp, מה שהופך את התעשייה לגדולה יותר מהתל"ג של אירלנד או שווי השוק של רשת וולמרט. סך משלוחי השבבים היה צפוי לעלות ב-13% השנה לשיא של 1.13 טריליון יחידות, כך לפי IC Insights, חברה החוקרת את שוק השבבים. המשלוחים גדלו ב-3% ב-2020.

סוג השבבים לגביהם הביקוש הכי גבוה הוא הסוג הפשוט המשמש במכשירים אלקטרוניים וביתיים שמשתמשים קנו הרבה מהם בזמן המגפה, אם כי ישנו גם חוסר בשבבים יותר מתקדמים, כך אומרים בחברות הייצור.

מלאי קטן של שבבים גרם לחברת ווירלפול (Whirlpool) להחליף בין קווי ייצור לעתים תכופות, כך אמרה החברה, והיא הצליחה לייצר מוצרים שונים על בסיס הרכיבים שהיו זמינים אותו יום. המנכ"ל מארק בליצר אמר למשקיעים בשבוע שעבר שהחברה, שמשרדיה במישיגן, מעלה מחירים בשיעור שבין 5% ל-12% במדינות שונות בגלל "לחץ אינפלציוני העולה במהירות" עקב המחסור בשבבים וחומרי גלם אחרים.

"לגבי מוצרים מסוימים, אם לא נעבור לפתרון אחר, לא יהיה לנו מושג מתי יהיה לנו השבבים כדי לייצר אותם".

חברת LG, אחת מהיצרניות הגדולות ביותר בעולם של מכשירים ביתיים, לא חוותה בעיות בייצור. אבל החברה בודקת מחדש תוכניות ייצור, וצופה שהמחסור בשבבים יימשך עד סוף השנה, כך אמר דון קוואק, ראש מחלקת מכשירים ביתיים ופתרונות אוויר בחברה.

"בסך הכל, 1,000 סוגים שונים של שבבים נחוצים בכל המכשירים הביתיים שלנו", אמר קוואק.

לאחרונה, חברת Petoneer משנזן, בסין, נאלצה להשהות את מכירת כמה גדג'טים שהיא מייצרת לחיות בית כולל צעצוע רובוטי לחתולים, אחרי שמלאי השבבים בחברה אזל. מנהל המכירות קארל פנג אמר שצוות המחקר והפיתוח בחברה בודק אם ניתן להשתמש במקום שבבים חסרים בשבבים מסוגים שיש מהם מלאי עדיין.

אבל כמה סוגי שבבים אחרים, בעיקר מיקרו-בקרים - שבב לא יקר המשמש באופן נרחב במכשירים אלקטרוניים - כמעט שאינם בנמצא.

"לגבי חלק מהמוצרים, אם לא נעבור לפתרון אחר, אין לנו מושג מתי יהיו לנו השבבים לייצורם", אמר פנג.

החברה Crave מסן פרנסיסקו, יצרנית של צעצועי מין, מעצבת מחדש חצי מקו המוצרים שלה השנה כדי להתגונן בפני המחסור בשבבים וכדי להצליח לשדרג מוצרים בזמן. כשמוצר טיפוסי כולל 30 רכיבים אלקטרוניים שונים, כולל שבבים, החלה Crave לאגור שבבים בסוף שנה שעברה כשזמני המשלוח החלו להתארך, כך אמר המנכ"ל מייקל טופולובאק.

"אנחנו מתכוננים לשנה לפחות, ובתיאוריה, לשנתיים או יותר", אמר טופולובאק.

אצל יצרנית השרתים הדרום קוריאנית DS&G חזו בזמן ההמתנה להגעת שבבים מתארך יותר מפי שניים ל-22 שבועות, לעומת 10 שבועות קודם. כעת, DS&G עלולה לא להיות מסוגלת לעמוד בהזמנות הלקוחות החל מתחילת מאי, כך אמר המנכ"ל סאו ג'ונג-יול.

החברה Bartesian משיקגו, המייצרת מכונות לייצור קוקטיילים בקפסולות הדומות לקפסולות קפה, החלה בפברואר להזמין שבבים המכסים את צרכי הייצור לעשרות אלפי מוצרים שהיא צופה למכור השנה. אבל אפילו עם המחשבה הזו מראש, המנכ"ל ריאן קלוז חושש שלא יהיו לו מספיק רכיבים למוצרים שלו.

"אנחנו לא אחד הקניינים הגדולים", אמר קלוז, "אנחנו סטארט-אפ קטן".

החברה מאינדיאנה LHP Telematics, המוכרת מוצרים לתעשיית כלי הרכב הכבדים, עדיין רווחית - למרות שהיא לא מצליחה למלא אלפי הזמנות רכש של לקוחות בגלל שחלק מחברות הייצור הקבלניות שלה לא מצליחות להשיג מספיק שבבים לבניית מכשירים.

"במקום לעשות מעט רווח כרגע, אנחנו לחוצים, והכל תלוי במה יקרה אם הדברים יחמירו", אמר טראוויס ג'ונס, מנכ"ל החברה.

במהלך המגפה, החברה הקליפורנית Vinotemp, המייצרת בעיקר מקררי יין, נהנתה בצמיחה במכירות בקו המוצרים החדש שלה, מדיחי כלים ומיקרוגלים. זה קרה למרות בעיות בשילוח מטענים ועלייה במחיר חומרי הגלם.

אבל כעת זמינות השבבים היא כאב ראש. השבוע, החברה קיבלה דואר אלקטרוני מאחת היצרניות הקבלניות שלה בסין לפיו הפסיקה לייצר חלק מהדגמים של מקרר היין כי לא יכלה להשיג את השבבים הנחוצים, כך אמרה אינדיה היינס, מנכ"לית Vinotemp.

"איני יודעת כמה עמוק זה יהיה", אמרה היינס.

עוד כתבות

ערן זינמן ורעי מן, מנכ"לים משותפים, מאנדיי.קום / צילום: נתנאל טוביאס

מייסדי מאנדיי: "אנחנו רק בתחילת הטרנד ומצפים לצמיחה ארוכת טווח לאורך שנים רבות"

רועי מן וערן זינמן בריאיון ל"גלובס" לאחר ההנפקה המוצלחת: "לכל העובדים יש מניות. היה לנו חשוב שכך זה ייעשה מתחילת הדרך"

מר כלכלה / עיבוד: Associated Press

הוא העלה מסים והוריד אותם, קבע כללים והפר אותם. ומי קיבל את העבודה השחורה? סיכום כהונה למר כלכלה

את הצרה של יוקר המחיה הוא השאיר לשרי האוצר שלו, את המסים הוא העלה ואז הוריד, והרפורמות הגדולות הלכו והתמעטו ככל שהתקרבה הקדנציה אל סופה ● מה הם המהלכים הכלכליים הגדולים של נתניהו ב-12 שנותיו כראש ממשלה, ומה היה חלקו בכל אחד מהם

וול סטריט, ניו יורק

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות קלות; מניית המם AMC קופצת

לאחר שבורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת, המסחר באירופה ננעל בעליות שערים ● המסחר בעולם מתנהל על רקע נתוני העלייה המהירה באינפלציה שנרשמה בחודש מאי בארה"ב ועל רקע פסגת G7 ● מניית AMC מזנקת ב-10%

נאיב בוקלה, נשיא אל סלבדור / צילום: Associated Press, Salvador Melendez

הוא קורא לעצמו הנשיא הכי מגניב בעולם: מי אתה נאיב בוקלה נשיא אל סלבדור

נאיב ארמנדו בוקלה אורטס בן ה-39, הנשיא הצעיר ביותר בהיסטוריה של אל סלבדור, זכה השבוע לתהילה עולמית לאחר שאימץ את הביטקוין כמטבע רשמי במדינתו ● הוא נבחר כי הבטיח לחסל את השחיתות אבל נחשד בה בעצמו ● מה ידוע באמת על "הנשיא המילניאל"

רם בלניקוב / צילום: ענבל מרמרי

המינוי הראשון של ליברמן באוצר: רם בלניקוב למנכ"ל

בלניקוב כיהן בשורה של תפקידים בכירים במגזר הציבורי, לרבות כראש אגף התקציבים, והוא מכהן כיום כיו"ר נתע

כריסטיאן אריקסן מוקף בשחקני נבחרת דנמרק / צילום: Reuters, Jonathan Nackstrand

ערב עצוב ביורו: כריסטיאן אריקסן התמוטט באמצע משחק מול פינלנד

כוכב נבחרת דנמרק בן ה-29 כריסטיאן אריקסן התמוטט בדקה ה-43 של משחק הפתיחה של בית ב' בגביע היורו ● אופ"א הודיעה על ביטול המשחק, הצוות הרפואי מבצע פעולות החייאה

ישיבה של קבינט הקורונה, מאי 2020 / צילום: קובי גדעון-לע"מ

אם תמלילי קבינט הקורונה לא ייחשפו, הציבור לא יוכל למנוע את המחדל הבא

ביהמ"ש העליון ידון בשבוע הבא בעתירת התנועה לחופש המידע, גלובס וכלי תקשורת נוספים, לחשוף את הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה בקורונה ● אחרי שאזרחי ישראל חיכו 50 שנה כדי לראות את התמלילים שחשפו את מחדל יום כיפור, אסור להשאיר אותם שוב באפלה

חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock

גיימסטופ עושה חישוב מסלול מחדש על שדרת הניהול בניסיון לשפר ביצועים

קמעונאית המשחקים מינתה מנכ"לים לשעבר מאמזון לתפקידי המנכ"ל ומנהל הכספים, בזמן שבעלי המניות בחרו במשקיע האקטיביסט ריאן כהן כיושב ראש

הסטודיו של רוי דיין / צילום: אורלי גנוסר

שביל האשפה: סיורים בעקבות חפצים שנולדו מחדש

רהיטים מעוצבים מאופנועים ישנים, אמנית שעושה יצירות מספרים שננטשו ברחוב וסטודיו לתיקים שעשויים ממצנחים ● טיול בעקבות אשפה שזכתה לחיים חדשים

מה אפשר ללמוד מאריה על ניהול / צילום: Shutterstock

תובנות הניהול שמסתתרות בטבע: מה אפשר ללמוד מאריה על ניהול

ממלך החיות ועד הציפורים, הדגים והצמחייה העבותה בג'ונגלים: 4 תובנות ניהוליות שאפשר ללמוד מהטבע על הובלה והסתגלות לסביבה משתנה ● שלב ראשון בלמידה: צאו מהמשרד לחיק הטבע

נתב"ג היום / צילום: מיכל רז חיימוביץ

מספר המדינות האדומות מצטמצם: מי יצאה מהרשימה?

טורקיה, אוקראינה ואתיופיה יוסרו מרשימת המדינות האדומות החל מיום שני הקרוב ● המשמעות היא שלא יהיה צורך באישור ועדת חריגים כדי לטוס למדינות אלה, ולא יידרש בידוד מהמחוסנים/מחלימים ששבים מהן

דור ה–Z נוהר לרשתות החברתיות ולגיימינג / צילום: Shutterstock

נוהרים לגיימינג ולרשתות החברתיות: חברות המדיה מאבדות את דור ה-Z

מי שנולדו בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 גדלו, וכך גם הכוח הכלכלי שלהם ● סקר חדש שנערך בארצות הברית מגלה כי הקהל של הפלטפורמות הישנות הולך ומתבגר ● אם ענקיות המדיה לא ישכילו לקרוץ לקהל הצעיר, הן עלולות לאבד את הרלוונטיות שלהן

מימין לשמאל: עמית כוכבי, אליעזר שקדי ואופיר פלדי / צילום: איל יצהר

שני טייסים לשעבר ומפקד חיל אוויר בדימוס הקימו חברה ולקחו אותה לבורסה. מה הם מתכננים?

שני טייסים לשעבר ומי שפיקד על חיל האוויר, החליטו ליישם את כל מה שלמדו על תחקירי תאונות צבאיות, והקימו חברת תחקירים אזרחית לעולם העסקים ● השבוע הם הגיעו לבורסה: "ארגונים מביאים אותנו כי משהו כואב להם, והם רוצים לתקן אותו"

מה אפשר לקנות ב-2 מיליון שקל ביהודה ושומרון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2 מיליון שקל ביהודה ושומרון

דירת 4 חדרים במעלה אדומים, דירת 5 חדרים באריאל, קוטג' באלפי מנשה או בבית אריה

חדר שרתים למחשוב ענן / אילוסטרציה: Shutterstock, Gorodenkoff

אמזון AWS תפתח את הדאטה סנטר האזורי בישראל ב-2023

אמזון, שזכתה לאחרונה לצד גוגל במכרז המחשוב הממשלתי-צה"לי נימבוס, הודיעה רשמית על הקמת דאטה סנטר אזורי בישראל שישרת את כלל המשק הישראלי במחצית הראשונה של 2023 ● אלא שדווקא החברות שהפסידו במכרז ישיקו את העננים שלהן בישראל מוקדם יותר

נבחרת אנגליה מתאמנת השבוע למשחקי היורו / צילום: Associated Press, Matt Rourke

היורו יוצא לדרך, והאוהדים ביציעים הפכו מגורם הכנסה לתפאורה

הכדורגל האירופי נערך לחזור לשגרה מסוימת עם טורניר היורו 2020, שיוצא לדרך השבוע תחת יציעים חצי ריקים ● למרות הגבלות התפוסה, נראה שהאוהדים לא נוהרים לקופות לקנות כרטיסים ● ככה נראה טורניר שמארגניו סופרים בעיקר את כספי זכויות השידור

האיש העשיר בעולם משקיע בחד הקרן המהיר בישראל

ברנרד ארנו, מייסד תאגיד מוצרי היוקרה LVMH, השקיע בחברת אבטחת הענן במסגרת סבב של 120 מיליון דולר שפורסם לראשונה בסוף מאי ● ההשקעה של ארנו בוצעה דרך קרן ההשקעות שלו Aglaé Ventures

אביב כוכבי / צילום: Associated Press, Oded Bality

לקראת השבעת ממשלה חדשה, יש מלחמה אחת שצה"ל הולך לנצח בה. בוודאות

השבוע נתן הרמטכ"ל אביב כוכבי נאום הכנה נגד קיצוץ אפשרי בתקציבו • המפה הפוליטית הנוכחית מבטיחה סביבה תקציבית נוחה לצבא, אבל מישהו בכל זאת יצטרך לשלם את מחיר הקיצוצים: משרדי הממשלה האחרים

בית הספר בימי חופשה / צילום: Shutterstock

כך הצליח בית ספר אחד במרכז הארץ לעשות מהפכה שקטה בימי החופשה

כל הורה שהציץ בלוח חגי תשרי בוודאי עצר לרגע את נשימתו ● זו לא רק תחושה שהילדים כל הזמן בחופש: בדיקה חדשה שערך משרד האוצר עבור גלובס קובעת כי ישראל היא שיאנית העולם בפער ימי החופשה בין התלמידים להוריהם ● אבל מתברר שזו לא גזירת גורל ● האזינו 

 

יד שנייה ומחיר גבוה ממחיר השוק: דירה בכפר סבא נמכרה בתוך 3 שעות

ברחוב שיינפיין בכפר סבא הירוקה נמכרה דירת 4 חדרים עם מרפסת תוך שעות ספורות ● ואילו עוד עסקאות נחתמו השבוע?