גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקנאביס הופך לתאגידי: לוביסטים ואיגודים מבקשים לעצב את תעשיית המריחואנה

השדלנות על מדיניות המריחואנה הפדרלית עלתה ברבעון הראשון של 2021, כשבנקים וחברות טבק ואלכוהול התחילו לומר את דברם

תומכי לגליזציה של קנאביס בקונטיקט
תומכי לגליזציה של קנאביס בקונטיקט

ב-20 באפריל, החג הלא רשמי של חובבי הגראס, יצאו לרחובות בהארטפורד בירת קונטיקט חובבים של הצמח, חבושים בפאות ירוקות ואפופי עשן. בימים אלה, הם רחוקים מלהיות האנשים היחידים התומכים בלגליזציה של קנאביס.

פעילים של Black Lives Matter, המחפשים הזדמנויות עסקיות לקהילות מיעוטים ואומרים כי נפגעו קשות מחוקי הסמים, הצטרפו לעצרת בהארטפורד וכך עשו גם פעילי איגודי עובדים שרוצים לראות את התעשייה מאוגדת.

באופן נרחב יותר, חברות קנאביס, בנקים וארגונים חדשים למסחר במריחואנה מגייסים פלוגות של לוביסטים שעובדים בבירות המדינות בארה"ב ובוושינגטון ועוזרים לנסח את כללי היסוד של התעשייה, בעוד שיותר ויותר מדינות מאשרות שימוש בקנאביס והקונגרס שוקל צעדים שעשויים להפוך את השוק ליותר לגיטימי.

לפני עשור, כמה חברות שתמכו בקנאביס וכמה קבוצות עניין הוציאו פחות מחצי מיליון דולר על שתדלנות בוושינגטון. עד 2019, עלתה ההוצאה ליותר מ-8 מיליון דולר להעסקת כ-130 לוביסטים רשומים - כך ניתן ללמוד מבדיקה שערך "וול סטריט ג'ורנל".

שתדלנות פדרלית על קנאביס ירדה בשנה שעברה בזמן מגפת הקורונה והבחירות לנשיאות, אבל דו"חות הרבעון הראשון של השנה מראים שההוצאה זינקה בחזרה. בנקים ובהם מורגן סטנלי, כמו גם חברות טבק ואלכוהול, מתחילים לומר את דברם לגבי מדיניות הקנאביס הפדרלית, כך מראים רישומים לגבי הלוביסטים.

העלייה במספר הלוביסטים מתרחשת בעת שמדינות מפתחות חוקים משלהן לגבי שימוש עצמי בקנאביס ודמוקרטים בוושינגטון אומרים שבקרוב ינסו לדחוף לכך שהמריחואנה לא תהיה פלילית גם ברמה פדרלית.

מפגינים בניו יורק דוחקים בנשיא ג'ו ביידן לפעול למען ליגלזציה ברמה הפדרלית, אפריל

שלוש מדינות כבר נתנו אור ירוק לשימוש עצמי אצל מבוגרים השנה, והביאו ל-17 את סך המדינות שמרשות זאת, בתוספת וושינגטון הבירה. ארבע מדינות נוספות, כולל קונטיקט, צפויות להצביע על לגליזציה השנה.

עם הלגיטימיות הציבורית הגיעו התאגידים

הלגיטימיות הגדלה של התעשייה ברמת המדינה משכה מערך מגוון של שחקנים תאגידיים, תומכי התאגדויות, תומכי שימוש אישי ופעילי צדק חברתי. כל אלה משקפים את הבסיס המתרחב של התעשייה אפילו כשהמשתתפים לפעמים לא מסתדרים אלה עם אלה.

חברת Curaleaf, אחת מחברות הקנאביס הגדולות ביותר על פי הכנסות, שכרה כלוביסט ראשי את אדוורד קונקלין, שבעבר פיקח על קשרים עם מדינות והממשל הפדרלי ברשת מקדונלד'ס. קונקלין, שמתאר עצמו כאדם הנוהג ללבוש חליפה, עניבה וחפתים, מספר שכשהוא נכנס לראשונה למשרדים בקונגרס לפני כארבע שנים הוא גרם להרבה גבות להתרומם. "הייתה תחושה כזו של 'וואו, אתה לא מי שציפינו לו'", הוא מספר. אז מחוקקים היססו להיפגש אתו וחברות לובי חיצוניות פחדו לעבוד עם Curaleaf, אמר. "כיום, אנחנו יכולים להיכנס לכל משרד ולבקש פגישה".

 

שמות בולטים משתי המפלגות הגדולות החלו להיות מעורבים. ג'ון ביינר, לשעבר דובר בית הנבחרים הרפובליקאי, וקתלין סבליוס, לשעבר מושלת קנזס הדמוקרטית ושרת הבריאות בממשל אובמה, מובילים כעת קבוצת עסקים התומכים במריחואנה בוושינגטון.

המיליארדר השמרן והתורם הרפובליקאי החשוב, צ'ארלס קוך, עזר להקים את Cannabis Freedom Alliance, ארגון שנועד להעלות את התמיכה בנושא בקרב רפובליקאים.

האיגודים המקצועיים מזהים הזדמנות

גם פעילי איגודי עובדים מזהים כאן הזדמנות. האיגוד הבינלאומי המאוחד של עובדי מזון ומסחר, מספר שהוא מייצג כבר יותר מעשרת אלפים עובדים בתעשיית הקנאביס כולל במרכזי חלוקה ובחממות גידול. באיגוד מספרים שהם הצליחו לגרום לכך שכללי העסקה הוגנים יהיו חלק מהרבה יוזמות לגליזציה ברמת המדינה.

במקרים מסוימים, חברות קנאביס, כמו גם שחקנים תאגידיים מתעשיות האלכוהול והטבק שרוצים דריסת רגל בשוק חדש, נכנסים לחיכוכים עם קבוצות העוסקות בצרכנים, כמו הארגון הלאומי לרפורמה בחוקי המריחואנה (NORML) ופרויקט מדיניות המריחואנה (MPP).

תחום אחד שכבר צצה בו מחלוקת: גידול ביתי. חברות שזכו בחוזים במסגרת תכניות של המדינות למריחואנה רפואית בתחילה התנגדו לכך שמדינות כמו ניו המפשייר וניו יורק מרשות לצרכנים לגדל צמחים לשימוש ביתי. בשנים האחרונות, לאחר הלחץ מצד NORML, MPP וקבוצות אחרות, החברות הפסיקו במידה רבה לנסות לפעול נגד הכללים האלה.

לדברי קתלין סבליוס, גם בתוך הקבוצה שלה יש מחלוקות לגבי הדרך הטובה ביותר לעצב את הגישה הרגולטורית של הממשלה. "האנשים שיש להם שוק מבוסס בסביבה מורכבת שבה יש חוקים שונים בכל מדינה רוצים להגן על ההשקעות האלה, והם עשויים לא להיות כל כך להוטים לראות שוק פתוח לרווחה או הרבה רגולציה ברמה פדרלית", היא אומרת.

מריחואנה.  חברות קנאביס, בנקים וארגונים חדשים עוזרים לנסח את כללי היסוד של התעשייה / צילום: Associated Press, Eduardo Verdugo

תומכי הקנאביס מקווים לראות אותו נע במסלול דומה לזה של האלכוהול לאחר הסרת האיסור על צריכתו או על נישואים חד-מיניים בעשורים האחרונים, כשהמדינות ולא הממשלה הפדרלית הובילו את הדרך.

משרד המשפטים בממשל אובמה הפיק מזכר, שנקט במידה רבה גישה של אי-התערבות באכיפת חוקי מריחואנה במדינות שחוקקו לגליזציה של הצמח. למרות שממשל טראמפ נסוג מהמזכר הזה, בפועל הוא המשיך במדיניות שהייתה נהוגה תחת אובמה. התובע הכללי החדש מריק גרלנד אמר בעת אישור המינוי שלו, שהוא לא רואה תביעות פדרליות קטנות בנושא מריחואנה כשימוש טוב במשאבים המוגבלים של המשרד.

מוביל הרוב בסנאט צ'אק שומר (דמוקרט מניו יורק) מתכנן להכניס חקיקה שתוציא את המריחואנה מרשימת החומרים המסוכנים לצריכה. כמה דמוקרטים ורוב הרפובליקאים מתנגדים לכך, והנשיא ג'ו ביידן לא זיהה את העניין כעדיפות גבוהה.

צעד דו-מפלגתי פחות שנוי במחלוקת, המגן על בנקים המשרתים עסקי קנאביס ברמת המדינה, עבר בבית הנבחרים הנשלט בידי הדמוקרטים ומחבריו המשותפים הם כמעט שליש מהסנאטורים; אך הוא צפוי להתנגדות מצד דמוקרטים, שרוצים גישה יותר גורפת למדיניות מריחואנה הכוללת גם אי-הפללה.

אפילו ללא פעולה נחרצת מצד הממשל הפדרלי, שוק הגראס החוקי במדינות השונות ייצר כמעט 17 מיליארד דולר במכירות וצפוי לגדול לכ-50 מיליארד דולר במכירות עד 2025, כך לפי הודעה למשקיעים של אנליסט שהעריך את התעשייה העובד בחברת Cantor Fitzgerald. 

"נראה שכולם רוצים לקחת חלק בזה, זה אומר משהו", אמר פול ארמנטנו, סגן מנהל NORML.

רשימת הלוביסטים ובקשותיהם התארכה

ישנם כל כך הרבה שחקנים בזירה התומכים בלגליזציה, שמוקדם יותר השנה הקימו ארגון גג, מועצת הקנאביס של ארה"ב. לקח שבע שנים לפני שמחוקקי מדינת ניו יורק אישרו את חוק הלגליזציה שהגישה הסנאטורית ליז קרוגר, וכל שנה, לדבריה, רשימת הלוביסטים התארכה ובקשותיהם הפכו מורכבות יותר. "במשך שנים, זה היה רק כמה קבוצות של סטלנים שרצו לבוא להיפגש אתי", אמרה.

השנה, יותר מ-700 ישויות נרשמו על מנת להביע את דעתן על הצעת החוק שלה. המושל אנדרו קואומו חתם על ההצעה והיא הפכה לחוק בסוף מרץ.

בהארטפורד, קונטיקט, היום המצב דומה למה שהיה בניו יורק, כשהמחוקקים במדינה, שבה הדמוקרטים הם הרוב, שוקלים שתי הצעות חוק לגבי שימוש בקנאביס בקרב מבוגרים לצרכי פנאי. המושל הדמוקרטי נד לאמונט, שהגיש את אחת מהצעות החוק, כל כך בטוח שהמחוקקים יאשרו אותו השנה, שהכניס את ההכנסות הצפויות מהמס על רכישת קנאביס לתקציב השנתי של קונטיקט.

- צ'אד דיי תרם לכתיבת המאמר 

עוד כתבות

המיליארדר אנדרס הולך פובלסן / צילום: Reuters

הראל ויזל מכניס שם עולמי בהנחה משמעותית: הכירו את השותף החדש בטרמינל X

המיליארדר הדני אנדרס הולך פובלסן יחזיק ב-8% מאתר הסחר של קבוצת פוקס-ויזל ● הוא ישקיע 21 מיליון דולר לפי שווי של 250 מיליון דולר - הנחה של 30% על השווי המתוכנן

נאיב בוקלה, נשיא אל סלבדור / צילום: Associated Press, Salvador Melendez

הוא קורא לעצמו "הנשיא הכי מגניב בעולם", השבוע הוא זכה לתהילת עולם בזכות הביטקוין

נאיב ארמנדו בוקלה אורטס בן ה-39, הנשיא הצעיר ביותר בהיסטוריה של אל סלבדור, זכה השבוע לתהילה עולמית לאחר שאימץ את הביטקוין כמטבע רשמי במדינתו ● הוא נבחר כי הבטיח לחסל את השחיתות אבל נחשד בה בעצמו ● מה ידוע באמת על "הנשיא המילניאל"

ניגשים למכרז? אלו הדברים שחשוב לדעת / צילום: Shutterstock

ניגשים למכרז? אלה הדברים שחשוב לדעת

נדל"ן, תשתיות ושירותים נוספים: תחום המכרזים צפוי להתרחב בעתיד הקרוב ● אלה הדברים שצריך לשים אליהם לב כדי לא לפספס את ההזדמנות לזכות במכרז אליו החלטתם לגשת

אביהו איבשיץ / צילום: כדיה לוי

הותר לפרסום: אביהו איבשיץ, סמנכ"ל הכספים לשעבר בקבוצת נגב, ייכנס לכלא לשנתיים וחצי

אביהו איבשיץ הורשע בפרשת "שיפוץ" הדוחות הכספיים באפריקה תעשיות וצפוי לרצות עונש מאסר למשך 31 חודשים ● הרשעתו של סמנכ"ל הכספים נאסרה לפרסום ע"י השופט בני שגיא בשל חתונת בתו בהסכמת התביעה באופן חריג

שרה בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

שגגה משפטית וטעות פוליטית: הניחו לכביסה של משפחת נתניהו

זה לא שראש ממשלה יכול לנצל את השבועות האחרונים בתפקידו כדי להיערך ליום שאחרי. אין לו שעות פנאי או ימי חופש שהוא יכול לקחת כדי להתארגן מראש ● פרשנות הגיונית של החוק מחייבת מתן תקופת גרייס להתאקלמות

הפסקת קפה

ייעלתי את הזמן, לקחתי עוד פרויקט. מכורה לעבודה? אני?!

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● מדור חדש ● השיר השבועי: מְכוּרָה

מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה "קלמן-ליברמן", כאן ב', 23.05.2021 / צילום: Associated Press

לא רק בדרום: המענה הנפשי בישראל לא מספק

הרפורמה בשירותי בריאות הנפש לא הביאה לשינוי המיוחל: 12 חודשי המתנה לטיפול, מאות משרות של פסיכיאטרים ושל פסיכולוגים לא מאוישות, והתקציב לא מנוצל במלואו ● בעוטף עזה נאלצים לפנות לטיפולים פרטיים ויקרים, ולא רק שם

יהונתן כהן ויוסי לוי / צילום: יח"צ אינפין קפיטל

יתמקדו בפגאיה: האחים פרדו מוכרים שליטה בחברת המימון גיבוי לחתם יהונתן כהן ב-41 מיליון שקל

לאחר שיצקו פעילות לשלד בורסאי וחוו רכבת הרים במניה, מוכרים אריאל ואביטל פרדו את השליטה בגיבוי לחברת החיתום אינפין ● זאת לקראת הנפקה אפשרית בוול סטריט של חברת הפינטק פגאיה בה הם מחזיקים

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר

הקרדיט להקמת הממשלה הוא של פוליטיקאי אחד. ולא קוראים לו נפתלי בנט

עוד לפני השגת היעד בישיבה על כיסא ראש הממשלה, בפועל, לפיד הוא זה שמנהל את הממשלה כבר עכשיו ובשנתיים הקרובות – יד ביד עם בנט ● יו"ר ימינה קיבל ממשלה על מגש של כסף לעמוד בראשה, פשוט כי זו הדרך שלפיד יגיע בה בעצמו אל כיסא ראש הממשלה בעוד שנתיים

מקדחת מקיטה / צילום: Shutterstock

בשל הכתבת מחירים: עיצום כספי בכפוף לשימוע ליבואנית מקיטה

הממונה על התחרות הודיעה לחברת ארגנטולס, יבואנית מותג כלי העבודה מקיטה, על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי בגובה 7 מיליון שקל ● מהחקירה שערכה רשות התחרות עולה כי במהלך השנים 2018-2017 פעלה ארגנטולס על-מנת להעלות את המחירים לצרכן ודרשה מלקוחותיה הקמעונאים להעלות את המחירים המפורסמים באתר זאפ

חתימת ההסכם הקואליציוני בין יש עתיד למרצ / צילום: יח"צ

מרצ מדגימה: לעתים קרובות בג"ץ מהווה מפלטו של פוליטיקאי שהפסיד בבית המחוקקים

מרצ, שמצטרפת היום לממשלת החילופים של לפיד ובנט, עתרה לבג"ץ לפני שנה נגד ממשלה דומה בראשות נתניהו וגנץ ● לא הפגיעה בחוקה הפריעה למרצ, אלא העובדה שהממשלה הקודמת הייתה לא לרוחה

יו"ר אקוואריוס גל פרידמן / צילום: רמי זרנגר

לקראת השקעה של מיליארדים באקוואריוס? המשקיעים בת"א ספקנים

חברת הטכנולוגיה דיווחה על מזכר הבנות עם חברה זרה לה קמת מפעל באיחוד האמירויות, לייצור מוצרים לתעשיית הרכב המבוססים על הטכנולוגיה שפיתחה ● המזכר כולל אופציה להשקעה באקוואריוס לפי שווי של 5 מיליארד דולר

התוכנית כוללת בנייה של 695 חדרי מלון, 640 יח"ד, 7,136 מ"ר של שטחי מסחר ו-53,000 מ"ר של שטחי ציבור / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

רובע חדש בין נווה צדק ויפו: אושרה להפקדה תוכנית הבנייה במנשייה

מדובר בתוכנית בשטח של 120 דונם, הכוללת את מתחם התחנה, את מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל ועוד שטח פתוח לא מבונה, הנמצא בין מתחם התחנה ורחוב קויפמן ● אדר' אלי דרמן: "מהות התוכנית של מרחב מנשייה היא קישוריות"

הדירה של עדי. עיצוב: הילה דביר ממן / צילום: דנה סטמפל עשהאל

כך הפכה ישראל למכרה זהב להחלפת בתים: "העשור של airbnb נגמר"

ישראל, שחגגה השבוע את מסיבת הסיום של הקורונה, הפכה ליעד הכי אטרקטיבי לחופשת הקיץ של ישראלים לשעבר ● המרוויחים הגדולים הם בעלי דירות, שמציעים את בתיהם להחלפה: "משפחה מפריז מציעה לנו את הדירה שלה, ארבעה חדרי שינה, צופה על האייפל - תמורת הבית שלנו ברמת גן"

הבור שנפער בחניון בית החולים / צילום: Reuters, ILAN ROSENBERG

בור ענק בירושלים? אם איש לא נהרג, אין מה לחקור

הבור שנפער בחניון שערי צדק נקשר לעבודות הסלילה של כביש 16 • בדיקת גלובס מעלה כי אין חקירה של גורם בלתי תלוי, והיחידה שחוקרת את הסיבות לקריסה המסוכנת היא חברת נתיבי ישראל - שהזמינה את הכביש

יאיר לפיד ונפתלי בנט לאחר שלפיד הודיע כי עלה בידו להרכיב ממשלה / צילום: Reuters, dpa

היום הגורלי של ממשלת השינוי: כיצד תעבוד ההשבעה?

היום ב-16:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה שבסופה אמורה לקום ממשלה חדשה בישראל ● איך זה יעבוד, מתי ההשבעה עצמה, והאם זה עוד יכול ליפול? ● גלובס עושה סדר

מפלגות הקואליציה לממשלת ישראל ה-36 / צילום: AP, חיים צח לע"מ, דוברות הכנסת

כל השרים, כל המינויים: כך עומדת להיראות הממשלה החדשה

מפלגות הקואליציה לממשלת ישראל ה-36 החלו לפרסם את רשימת המינויים הצפויים בממשלה ובכנסת ● הממשלה תמנה 28 שרים ונוסף להם סגני שרים ● בקבינט הביטחוני בממשלה הקרובה יהיו שלוש נשים - מרב מיכאלי, איילת שקד ויפעת שאשא ביטון - יותר מאי פעם

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

הממשלה התחייבה לבטל קנסות בנייה בחברה הערבית, אך היועמ"ש צפוי להתנגד

ביום שישי נחתם ההסכם הקואליציוני עם רע"ם, ובחלקו נקבע כי הממשלה תפעל לביטול קנסות בנייה בחברה הערבית באופן רטרואקטיבי ● אלא שלגלובס נודע כי נושא ביטול הקנסות כבר הועלה על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, והוא הבהיר כי ביטול קנסות רטרואקטיבית איננו אפשרי מבחינה משפטית

ראובן אלקס, מנכל זרוע המלונאות של ישראל קנדה / צילום: איל יצהר

"ב-2019 אי אפשר היה לקנות חדר במלון. המשבר פתח הזדמנויות"

דווקא בשנה הקשה ביותר לתיירות העולמית נכנסה חברת ישראל-קנדה בתנופה לעולם המלונאות • ראובן אלקס, מנהל פעילות התיירות בחברה, אומר בראיון לגלובס: "אנחנו מאמינים שבנובמבר 2021 התיירות הנכנסת תתחיל לחזור בממדים משמעותיים"

העתיד של כלכלת ישראל נראה מבטיח

ממשלה נכנסת, קורונה יוצאת: כלכלת ישראל יוצאת לדרך חדשה ומבטיחה

ממשלת ישראל ה-36 תושבע היום, הגבלות הקורונה האחרונות יבוטלו השבוע, וגם הכלכלה הגלובלית מתאוששת, והריבית הנמוכה תישאר ככל הנראה עד סוף השנה הבאה ● יחד אלה מהווים מתכון טוב להצלחה של כלכלת ישראל