גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גיימסטופ עושה חישוב מסלול מחדש על שדרת הניהול בניסיון לשפר ביצועים

קמעונאית המשחקים מינתה מנכ"לים לשעבר מאמזון לתפקידי המנכ"ל ומנהל הכספים, בזמן שבעלי המניות בחרו במשקיע האקטיביסט ריאן כהן כיושב ראש

חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock
חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock

גיימסטופ לחצה על כפתור האיפוס לגבי צוות ההנהלה שלה, בזמן שרשת החנויות לממכר משחקי וידאו מבקשת למנף את הפופולריות שלה בקרב משקיעים מהעת האחרונה על מנת להפוך שנים בהן המכירות היו גרועות ונעשו טעויות ניהוליות.

החברה מינתה שני מנהלים ותיקים שהיו באמזון לתפקידי המנכ"ל ומנהל הכספים, ובעלי המניות הצביעו למנות את ריאן כהן ליושב ראש, מה שממצב את פיקוחו על החברה הנמצאת במוקד עניין ממושך, מונע בכוח הרשתות החברתיות, של משקיעים יומיים, חברות מוול סטריט וסוכנויות רגולציה.

כהן אמר שלגיימסטופ יש עוד הרבה עבודה לעשות על מנת לשנות את עסקיה והוא לא מתכוון לשדר את האסטרטגיה הזו למתחרים. "לא תמצא אותנו מדברים ברברבנות", אמר כהן, שנשא דברים מרחוק לקהל שנאסף בקמפוס של החברה בטקסס ולאחרים שצפו  בדברים באופן מקוון. פגישת בעלי המניות הייתה סגורה לתקשורת. הוול סטריט ג'ורנל שמע על דבריו מאנשים שהיו בפנים.

המינויים, שמגיעים בזמן שהחברה דיווחה על מכירות גבוהות מהצפוי ברבעון האחרון, מציינים כיוון אסטרטגי חדש. כהן, מייסד שותף של קמעונאית המזון לחיות Chewy, בילה שבעה חודשים בלדחוף את גיימסטופ לעבור מהר יותר לתחום המסחר המקוון והרחק משורשיה בחנויות פיזיות, בין יוזמות אחרות.

"יש המון עבודה לפנינו והיא תיקח זמן"

מחיר המניה של החברה זינק אחרי שהצטרף שכהן הצטרף לדירקטוריון בינואר, בגלל שמשקיעים מאמינים שהצלחתו של היזם בעבר עם ספקית המזון לחיות המקוונת עשויה לעזור לגיימסטופ.

כהן אמר בפגישה שלחברה יש מזל שיש לה קבוצה כזו של משקיעים שמחזיקים במניותיה. "אתם נותנים לנו השראה לחשוב בגדול יותר, להילחם יותר חזק ולעבוד יותר שעות בכל יום", אמר, והוסיף שהמשקיעים הביאו את גימסטופ לעידן חדש לגמרי. "יש המון עבודה לפנינו והיא תיקח זמן", אמר.

מאט פרלונג ייקח את תפקיד המנכ"ל מג'ורג' שרמן, שצפוי להתפטר מהתפקיד עד 31 ביולי. בגיימסטופ אמרו שפרלונג, בן 42, הוא שועל ותיק בתחום המסחר המקוון ובתפקידו האחרון הנהיג את עסקי אמזון באוסטרליה בתקופה של צמיחה משמעותית.

החברה מינתה את מייק רקופרו, שהיה באמזון 17 שנים, כמנהל הכספים. תפקיד מנהל הכספים מולא עד עתה באופן זמני מאז שג'ים בל פרש במרץ. פרלונג אמור להצטרף לגיימסטופ מאוחר יותר החודש ורקופרו בחודש הבא, הודיעו בחברה.

מניות גיימסטופ סגרו ביום רביעי במחיר של 302.56 דולר למניה, עלייה של פחות מ־1% לאותו יום וכ־6,000% לעומת השנה שעברה. לאחר שהשוק נסגר, נפלו מניות גיימסטופ ביותר מ־6% כשהחברה אמרה שהיא שוקלת להציע ניירות ערך חדשים.

מחיר המניה הגבוה של גיימסטופ עזר לה לגייס מימון לתוכנית שלה לשינוי עסקיה. החברה הכניסה יותר מחצי מיליארד דולר באפריל ממכירת מניות. גיימסטופ אמרה שהתנודות במחיר המניה היו "לא קשורות או חסרות פרופורציה" לפעילות העסקית של החברה.

בדיווח לרשות ניירות הערך אמרה גיימסטופ שבחודש שעבר קיבלה בקשה מרשות הבורסה וניירות הערך לספק מסמכים ומידע הקשורים לחקירת הרגולטור לגבי בהלת המסחר במניות החברה. החברה אמרה שהיא עוברת על הבקשה ומתכננת לשתף פעולה עם הסוכנות באופן מלא, והוסיפה שהיא לא צופה שהנושא ישפיע על עסקיה באופן שלילי.

בנוסף, ביצעה החברה ביום רביעי שיחת רווחים, ושרמן היה המנהל הבכיר היחיד שדיבר בה. שרמן, שנבחר מחדש לחבר המנהלים של גיימסטופ, שיש בו שישה חברים, לא ענה על שאלות. שרמן היה גם חבר הדירקטוריון היחיד שהיה נוכח באופן פיזי בפגישת בעלי המניות; האחרים היו מחוברים מרחוק. כ־200 אנשים השתתפו בפגישה בגופם.

דמיאן בראון, מנהל חשבונות של חברת טכנולוגיה גדולה שיש לו כ־4,000 מניות של גיימסטופ, אמר שנהג יותר משלוש שעות מביתו באוסטין, טקסס על מנת להיות באירוע. הוא הפך את הנסיעה לחופשה משפחתית לאשתו ושני ילדיו, והם שהו במלון בעיר דאלאס לא רחוק משם.

"הוא נלחם מלחמה נגד אנשים המנסים להרוס את החברה" אמר בראון, בן 36, בהתייחסות לכהן ולמוכרי השורט, בהתאמה.

לאחר הפגישה, אמר בראון שהוא ועשרות בעלי מניות אחרים התאספו במסעדה ובר בהם החליפו חוויות לגבי ההשקעות שלהם בגיימסטופ. הוא אמר שהתקבל במגרש החנייה על ידי אדם שחילק בנדנות אדומות כמו זו שמתנוססת על מצחו של קית' גיל, המשקיע שעזר להניע את בהלת המסחר בגיימסטופ והיה בין האנשים שנקראו להעיד על הנושא בשימוע בקונגרס בפברואר.

"האנשים פה ממוקדים בחברה במידה רבה, כמו שאני הייתי, כך שנחמד לחלוק את אותה מידת עניין", אמר בראון.

כהן הסגיר לראשונה את הפוזיציה שלו בגיימסטופ באוגוסט והחל בקמפיין שלו כמה חודשים אחר כך עם מכתב לחבר המנהלים בו אמר שההתמקדות של החברה במודל עסקי מבוסס חנויות פיזיות מיושנת ומפגרת אחרי שאר התעשייה. מאז, דחף את גיימסטופ להיות יותר מרוכזת בטכנולוגיה, עם תמחור תחרותי, מבחר גדול של מוצרים, משלוח מהיר ושירות לקוחות חזק. אבל הוא לא שיתף פרטים ספציפיים לגבי האסטרטגיה שלו להשגת המטרות האלה. לכהן נתח של כ־13% בגיימסטופ, פוזיציה המוערכת בכ־2.7 מיליארד דולר, נכון ליום רביעי.

החברה עושה שינויים בשדרת ההנהלה כבר חודשים. היא גייסה את ג'נה אוונס מאמזון כמנהלת תפעולית ואת מנהל הטכנולוגיה הראשון שלה, מאט פרנסיס, גם הוא מנכ"ל באמזון לשעבר. מנהל הכספים הראשי בחברה, מנהל קשרי לקוחות ומנהל המחלקה המסחרית כולם עזבו בחודשים האחרונים.

כדי להשתקם תצטרך גיימסטופ להתגבר על שינויים ארוכי-שנים בדרכים בהן אנשים משחקים ורוכשים משחקים. שחקנים יותר ויותר מורידים משחקים מהאינטרנט ומשחקים בהם על בסיס שירותי מנוי כמו Game Pass מבית מיקרוסופט, המופעל בקונסולת אקסבוקס של החברה. מפתחי תוכנה גם מוציאים לשוק יותר משחקים בחינם, מה ששוחק מקור של הכנסות לחברה.

יצרניות תוכנות וחומרה של משחקי וידאו הציגו תוצאות פיננסיות טובות בשנה האחרונה, בזמן שהמגפה הובילה אנשים למשחקים המקוונים בתור בידור חברתי שהוא גם בטוח. אבל היא גם הכריחה את גיימסטופ באופן זמני - ובמקרים מסוימים קבוע - לסגור מאות מהחנויות שלה. יותר לאחרונה, מחסור בקונסולות משחקים של סוני ומיקרוסופט פגעו במכירות המכשירים.

לגבי הרבעון האחרון, אמרה גיימסטופ שהמכירות גדלו ב־25% לעומת שנה קודם לכן ל־1.3 מיליארד דולר, והחברה ממשיכה את השיקום מהמגפה עם צי קטן יותר של חנויות. החברה צימצמה את ההפסד הרבעוני לבערך 66.8 מיליון דולר מ־165.7 מיליון דולר שנה קודם לכן. בשיחת הוועידה, אמר שרמן שגיימסטופ עובדת לשפר את תשתית הטכנולוגיה שלה ולהרחיב את המלאי על מנת לכלול פריטים כמו מחשבים אישיים לגיימינג ומסכים, כמו גם יוזמות נוספות.

לאחרונה רמזה החברה על תוכניות להשיק יוזמה הקשורה לאסימונים שאינם בני החלפה, NFTs. גובר סירב להגיב לגבי מה אמורה התוכנית לכלול.

עוד כתבות

מפעל רכב בבייג'ינג, סין / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

הסערה המושלמת: כל הסיבות לכך ששוק הרכב בדרך לעליות מחירים משמעותיות

ההתייקרות המואצת של רכיבי הייצור בעולם מביאה את חברות הליסינג בישראל להזמין אלפי כלי רכב מכל הבא ליד ● מחירי הצמיגים והחלפים כבר התייקרו, והיבואנים מאשימים: "המכולות לא עולות לאוניות, בחברות עושים התמחרות"

הנאסד"ק בניו יורק

התחזקות הנאסד"ק תכניס לישראל עוד 12 מיליארד שקל במסים

יצוא שירותי ההייטק צומח באופן עקבי, והחברות הישראליות עושות חיל בוול סטריט ● באוצר מעריכים שהזינוק שנרשם במדד הנאסד"ק מתחילת השנה יוביל לגידול של 12 מיליארד שקל בהכנסות ממסים - מעבר להכנסות שמתקבלות בשנה רגילה

בית חולים תל השומר. מספר התקנים בישראל לרופאים, אחיות ואחים מהנמוכים במערב / צילום: עינת לברון

המחלה הכרונית של מערכת הבריאות: התקציב מזנק, אז למה השירות עדיין מדשדש?

מערכת הבריאות קורסת מהרעבה תקציבית? תקציב הבריאות דווקא עלה משמעותית בעשורים האחרונים, וזאת לפני התוספת עליה הוסכם היום ● לאן הלך הכסף? בזמן שמספר התקנים בישראל לרופאים, לאחים ולאחיות הוא מהנמוכים במערב, המשכורות לרופאים בכירים זינקו ביותר מ־80%

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו מסיים את תפקידו

לפני כשבועיים הוציא טויטו מכתב לדירקטוריון בדרישה להודיע לו מיידית אם הנהלת רשת פועלת למצוא לו מחליף ● טויטו הודיע היום על רצונו לעזוב את חדשות 13, ובינתיים ימשיך בתפקידו לצורך העברת סמכויות באופן מסודר ● גם סמנכ"ל התוכן עילי לוין עוזב את החברה

מנסור עבאס / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

התקציב לחברה הערבית: כ-30 מיליארד שקל; עבאס: "כל מה שהבטחנו, קיבלנו"

לפי פרטים שהגיעו לידי גלובס לאחר הדיון הלילי, החלוקה המדויקת היא 21.5 מיליארד לתוכנית החומש לחברה הערבית, 3 מיליארד שקל לדרוזים ולצ'רקסים ו-5 מיליארד שקל לבדואים בדרום ● הסכום לחברה הערבית גדול בכמעט 10 מיליארד שקל מתוכנית החומש הקודמת

אדיר דיין, מנכ"ל AIQHome / צילום: באדיבות AIQHome

זירת המסחר לקבלנים בארה"ב מחפשת מימון בת"א: AIQ Home תנסה להנפיק לפי 320 מיליון שקל

החברה טרם רשמה הכנסות משמעותיות ● יתרת ההפסד הצבור שלה מאז היווסדה עומדת על כ-10 מיליון שקל, ויש לה הערת עסק חי בדוחות

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "איראן תחת התליין ראיסי תשאף להפוך לאיום קיומי על ישראל"

שר הביטחון בני גנץ מזהיר את איראן כי ישראל "תבוא חשבון" עם מי שפוגע בה, וגילה כי בשנה האחרונה היו חמש תקיפות של איראן על אניות בנתיבי שיט בינלאומיים

דב סלע חברת ראדא / צילום: שלומי יוסף

ראדא צמחה ב-64%, ורווחיה זינקו ב-326% במחצית הראשונה של השנה

המנכ"ל דב סלע: "אנו שמחים מהביצועים שלנו, מהמשך הצמיחה ומכך שההתקדמות בשנת 2021 מתנהלת בהתאם לתוכניות שלנו. השיפור החזק בשיעור רווחיות ה-EBITDA מדגיש את המינוף התפעולי במודל העסקי"

לשכת התעסוקה ת"א / צילום: שירות תעסוקה

ביטול החל"ת לא עוזר: עלייה באבטלה במחצית הראשונה של יולי

במחצית הראשונה של יולי עלה שיעור האבטלה הרחב ל-9% לעומת 8.8% במחצית השנייה של יוני - מה שמסמן את הקושי של מובטלי הקורונה לחזור לשוק העבודה ● לאומי: "מספר המובטלים לעומת המשרות הפנויות הוכפל - אתגר לקובעי המדיניות"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נעילה ירוקה בתל אביב; קבוצת דלק ולאומי טיפסו, ראדא ירדה אחרי הדוחות

ת"א 35 עלה 1.3%, ת"א 125 התקדם מעל 1% ● מניות לאומי והפועלים הובילו את העליות במדד הבנקים ● טאואר עקפה במעט את הציפיות לרווח ולהכנסות ברבעון השני

אליקים עופר / צילום: תמר מצפי

DSPG עקפה את תחזיות השוק; המנכ"ל: הקורונה יצרה ביקושי-שיא למוצרים מבוססי הפעלה קולית

DSPG, שמפתחת שבבים למכשירי מדיה, רשמה הכנסות של 35.8 מיליון דולר, בעוד האנליסטים ציפו ל-35 מיליון דולר ● החברה רשמה רווח נקי של 12 סנט למניה, כשתחזית האנליסטים הייתה ל-8 סנט בלבד

חברת קליל - כרמיאל / צילום: איל יצהר

עיכובים בהזמנות וירידה במכירות: קליל עדכנה על תקלת מחשוב והמניה נחתכה

לפי הודעה של יצרנית הפרופילים מאלומיניום, עקב עדכון במערכת ה-ERP הארגונית "התגלו פערים בעדכוני המלאי במחסן האוטומטי" ● המניה צנחה בתל אביב ב-4.6%

חוסר ההחלטה המתמשך על עליית גיל הפרישה לנשים יצר גירעונות בקרנות הפנסיה הוותיקות / צילום: Shutterstock, Khongtham

העלאת גיל הפרישה לנשים בחוק ההסדרים: למה דווקא עכשיו ואיך זה יעבוד

רגע לפני שקרנות הפנסיה הוותיקות נאלצות לבצע קיצוץ בקצבאות הפנסיה של הפורשים, בממשלה הכניסו את העלאת גיל הפרישה לחוק ההסדרים ● איך יתבצע המהלך, ולמה לקח כל כך הרבה זמן להגיע להחלטה?

ראש הממשלה, שר העבודה והרווחה, והשרה לשיוויון חברתי / צילום: קובי גדעון-לע"מ

תוספת שנתית של 300 מיליון שקל אמורה לצמצם פערים בין ניצולי שואה

הסעיף שאושר נותן תוספת לשורדי השואה שעלו לארץ לאחר 1953, וכן לשורדי שואה יוצאי מרוקו, אלג'יר ועיראק ● מדובר על 117 אלף שורדי השואה שיקבלו את התוספת ● נציין כי לבד מתוספת זו, חלק משורדי השואה קיבלו בחודשים האחרונים עוד תוספות

משה אדרי, Screen IL / צילום: שניר קציר

משה אדרי משיק: שירות הסטרימינג החוקי הראשון לישראלים בחו"ל

שירות הסטרימינג החוקי הראשון לישראלים בחו"ל, Screen IL, מושק בימים אלו ● בשירות המדובר קיימת ספריית VOD עם למעלה מ-2,500 סרטים, סדרות ותוכניות, וכן שידורים חיים מערוצים ישראליים כמו קשת, רשת, i24News ועוד ● כיוון שמדובר בזכויות שידור, רק ישראלים בחו"ל יוכלו להשתמש בשירות

אלוואנגר ראסל -  טאואר / צילום: תמר מצפי

דוחות חיוביים לטאואר: צמיחה של 16.8% בהכנסות ל-362 מיליון דולר

טאואר מספקת תחזית הכנסות של 385 מיליון דולר לרבעון השלישי של השנה, עם טווח תחזית של 5% כלפי מעלה או מטה ● אמצע טווח התחזית מייצג צמיחה אורגנית של 38% וצמיחה כוללת של 24% לעומת הרבעון המקביל ב-2020

דונלד טראמפ / צילום: Shutterstock, Evan El-Amin

טראמפ מחזיק בידיו תרומות פוליטיות בסך 102 מיליון דולר

על אף ההפסד בבחירות וסילוקו מרשתות חברתיות, הנשיא לשעבר מושך תרומות לרפובליקאים

הפגנה בליטא בשבוע שעבר נגד כניסת המהגרים מבלארוס / צילום: Associated Press, Mindaugas Kulbis

האם לוקשנקו מצא דרך מתוחכמת לסחוט כסף מאירופה?

שליט בלארוס "מציף" את האיחוד האירופי במבקשי מקלט, בתגובה לסנקציות הכלכליות והפוליטיות שהוטלו על משטרו בימים האחרונים ● הוא הבהיר שהרשויות ימנעו מעבר גבול "רק אם הדבר ישתלם להן" והזכיר את הקשיים הפיננסיים של ממשלתו כסיבה לצמצום השמירה בגבול

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

האוצר נגד בנק ישראל: הפצצה שהתחבאה בחוק ההסדרים

ביום שישי, ברגע האחרון, הפיץ האוצר טיוטת חוק מעודכנת לקראת ישיבת הממשלה ביום ראשון, ובה הסתתרה פצצה - הקמת ועדה שתבחן את מבנה הרגולציה הפיננסית בישראל ● העובדה שבאוצר בחרו להכניס את הקמת הוועדה באופן חד-צדדי לתקציב, עשויה ללמד על כרסום בתפיסתו את נגיד בנק ישראל כיועץ הכלכלי של הממשלה

קים יו-ג'ונג, אחותו של שליט צפון קוריאה / צילום: Reuters, חורחה סילבה

אחות של קים ג'ונג און מזהירה: תרגילים צבאיים של דר' קוריאה וארה"ב יציתו מתיחות

לאחרונה חידשו שתי הקוריאות את צינור התקשורת הדיפלומטי ביניהן, אך אחותו של שליט צפון קוריאה אומרת שההערכות שצעדי פיוס גדולים יותר בדרך הן "נחפזות ומוקדמות מדי" ● דרום קוריאה וארה"ב חזרו ואמרו שהתרגילים בעלי אופי מגננתי