גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החזקת ביטקוין במאזן היא חתיכת כאב ראש לרואי החשבון של טסלה וחברות אחרות

טסלה וחברות אחרות המחזיקות במטבע הקריפטו ההפכפך צריכות לעתים קרובות לרשום הפחתות שווי כשערכו נופל

אלון מאסק / צילום: Shutterstock
אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק הצית מחדש את היחסים המוזרים שלו עם הביטקוין ביום ראשון, ונתן למטבע עידוד קטן.

אבל מה שיותר חשוב לבעלי המניות של טסלה, יחד עם זה, זו המכה שהשורה התחתונה של החברה קיבלה ברבעון הזה מהגישה החמימה לעתים וצוננת לעתים אחרות של מאסק לגבי הביטקוין.

מעסיקים באופן כללי מאשימים את מאסק בכך שגרם לתחילתה של הירידה הגדולה ביותר בשנה בערכו לאחר שהכריז בטוויטר שטסלה תפסיק לקבל תשלומים בביטקוין על מכוניות חשמליות. הוא הוסיף דלק למדורה מוקדם יותר החודש, כשצייץ ממים של פרידה עם התגית #bitcoin וסמליל של לב שבור. מאז הציוץ הזה ב-12 במאי, ירד מחיר הביטקוין ב-30%.

ביום ראשון, אמר מאסק שטסלה תחזור לעסקאות ביטקוין כשכורים יגדילו את השימוש במקורות אנרגיה מתחדשת.

המחיר זינק בכ-8% מהרמה בה היה ביום שישי אחר הצהריים, ונסחר במחיר של 39,816 דולר ליחידה. הוא אמר גם שטסלה מכרה רק כ-10% מאחזקותיה בביטקוין מוקדם יותר השנה על מנת לוודא שמטבע הקריפטו "יכול להפוך לכסף נזיל בקלות בלי להזיז שווקים".

לטסלה היו כ-1.3 מיליארד דולר בביטקוין שחיכו בקופה שלה בסוף הרבעון הראשון והיא הכריזה על רכישת הביטקוין בפברואר כצעד שנועד "לגוון ולמקסם את ההחזר על המזומנים שלנו".

חברת פיתוח התוכנה MicroStrategy וכמה חברות אחרות, כולל חברות התשלומים Square, עשו השקעות דומות. חלקן מספסרות בביטקוין ככלי לשימור ערך או כגרסה מודרנית יותר של זהב.

אבל אחזקות של חברות בביטקוין בקופה שלהן מתמודדות עם סיכון חשבונאי: בגלל שביטקוין ונכסים דיגיטליים אחרים נחשבים ל"נכסים לא ממשיים שאין להם תוקף סופי" ולא מטבעות, כל ירידה בערכם מתחת למה ששילמה עבורם החברה הרוכשת - אפילו זמנית - עשויה להכריח חברה לרשום את הערך ולספוג עבורם הפחתות שווי (Impairment charges). 

יש לבחון נכסים מסוג זה לגבי הפוטנציאל להפחתות שווי לפחות פעם בשנה, או אם המחיר יורד מתחת למחיר הנקוב בידי החברה. האופי ההפכפך של ביטקוין גורם לכך שבכל רבעון נעשות הערכות כאלה. מרגע שחברה מקבלת על עצמה לשלם את דמי הליקוי, זה מאפס את הערך ההוגן של הנכס. באופן הפוך, אם המחיר עולה, החברה לא יכולה לרשום רווח. היא יכולה לרשום רווח רק כשהיא מוכרת את הנכס.

טסלה, שלא הגיבה לבקשת תגובה, צפויה להציג רווח של 96 סנט למניה ברבעון השני, על פי אנליסטים שענו לסקר של FactSet.

ההפכפכות של ביטקוין, בשילוב הטיפול החשבונאי הנחוץ בשבילו, מקשים על מנהלים תאגידיים לנהל אחזקות קריפטו כמזומנים, מה שעושה אותו פחות שימושי כנכס רזרבי, כך אמרה ג'ניפר סטיבנס, פרופסורית להנהלת חשבונות באוניברסיטת אוהיו.

"הנהלת החשבונות קצת לא מותאמת למטרה שבסיס העניין", אמרה.

ישנן מעט חברות אחרות שחושבות לקפוץ למי הביטקוין. סקר מפברואר של חברת המחקר גרטנר מצא שרק 5% ממנהלי הכספים שנשאלו על כך תיכננו להחזיק ביטקוין כנכס תאגידי השנה. מתוך מנהלי הכספים שנסקרו, 84% אמרו שאין להם שום כוונה להחזיק ביטקוין לעולם.

בתחילת הדרך טסלה גילתה שהחזיקה 1.5 מיליארד דולר בהשקעות בביטקוין ב-8 בפברואר אבל לא פירטה כמה ביטקוין היה בידיה או מה היה המחיר הממוצע ששילמה. עם זאת, השינוי במדיניות ההשקעות של החברה נעשה בינואר, ומחיר הביטקוין היה בממוצע 35,400 דולר ליחידה בין 1 ו-8 בינואר, על פי נתוני CoinDesk.

המשמעות היא שלטסלה היו כנראה כ-37 אלף יחידות ביטקוין לאחר שמעט קיצצה את הפוזיציה שלה ברבעון הראשון.

נכון ליום שני אחה"צ, הביטקוין הגיע למעט מתחת ל-40 אלף דולר, אם כי בחודש שעבר ירד עד מחיר של 30,202 דולר ליחידה.

טסלה כנראה תספוג הפחתות שווי לגבי האחזקות שלה בביטקוין ברבעון הזה, כך אמר האנליסט של חברת Wedbush Securities דן אייבס.

הוא הוסיף שהחברה כנראה קנתה ביטקוין לאורך חודש ינואר ולפחות חלק מהאחזקות האלה נמצאות כעת בהפסד.

"אם הביטקוין יורד מתחת ל-30 אלף דולר, או נמצא בתחום הנמוך של 30 אלף דולר וקצת (בסוף הרבעון השני) הפחתות השווי עשויות להיות גדולות", אמר. זה יכול להגיע לגודל דומה ל-101 מיליון הדולר ברווח שטסלה הציגה ברבעון הראשון בגלל מכירה של חלק מאחזקותיה, אמר.

"זה עבר מרוח גבית לרוח פנים חזקה", אמר.

התוצאות של טסלה בתקופות מהעת האחרונה נתמכו בידי רווחים חד-פעמיים. בנוסף לרווח ממכירת ביטקוין ברבעון הראשון, החברה רשמה רווח של 518 מיליון דולר ממכירת קרדיטים רגולטוריים ליצרניות רכב אחרות על מנת לעזור להן למלא אחר יעדי הפליטה שלהן.

זה דחף את החברה - טסלה הציגה הכנסה נטו של 438 מיליון דולר, 93 סנט למניה.

טסלה לא הייתה החברה הראשונה שסופגת תשלום משמעותי על אחזקות הביטקוין שלה.

חברת MicroStrategy, המוכרת תוכנה לעסקים ויש לה כ-92 אלף מטבעות ביטקוין המוערכים ביותר מ-3 מיליארד דולר, כבר הציגה הפסד לרבעון בגלל האופי החשבונאי של המטבע, גם ברבעון השלישי של שנה שעברה וגם ברבעון הראשון של השנה הנוכחית.

בשבוע שעבר, אמרה החברה שהיא מצפה לספוג דמי ליקויים על לפחות 285 מיליון דולר לגבי ההשקעה שלה בביטקוין בתקופה הזו, וזה ידחוף אותה לעוד רבעון של הפסד.

לעת עתה, MicroStrategy פשוט מקבלת את הנוהל החשבונאי הזה, אמר המנכ"ל מייקל סיילור בראיון. הוא אמר שהוא רואה בביטקוין יותר ערך מהדולר והפך את קנייתו ואחזקתו לעדיפות בחברה לא פחות ממכירת תוכנה.

"זה נראה מלא סיכון לאדם שלא מבין את הביטקוין", אמר, "אבל זו בקלות הדרך הכי פחות מסוכנת להגדיל את החברה".

אסטרטגיית הביטקוין של החברה הפכה את סיילור לגיבור במעגלי הקריפטו אבל גם הפכה את מניית MicroStrategy להפכפכה לא פחות מהביטקוין. מניותיה נסחרו תמורת 135 דולר באוגוסט כשהכריזה על מדיניות הביטקוין החדשה שלה. עד ספטמבר הגיעו לשיא של 1,273 דולר אבל מאז הן בירידה, ונכון ליום שני נסחרו תמורת 598.49 דולר למניה.

יותר קשה לקבוע עד כמה מחיר המניה של טסלה הושפע מאסטרטגיית הביטקוין של החברה כי מדובר בחלק הרבה יותר קטן מאחזקותיה, אבל המניה יורדת מאז ההכרזה בפברואר. היא סגרה בסכום של 617.69 ביום שני.

עוד כתבות

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

ערב שהישראליות בוול סטריט יעדיפו לשכוח: פייבר איבדה 24%, גם וויקס ולמונייד נחתכו

סטרטסיס הישראלית זינקה לאחר שצמצמה את הפסדיה, פייבר הפחיתה את תחזית ההכנסות וצנחה ● אפליקציית המסחר המקוון רובין הוד התרסקה ● לונדון: לוידס נחתך ב-3%, רולס רויס נסקה ● הבנק המרכזי באנגליה הותיר את הריבית ללא שינוי ● הביטקוין התחזק

רם בלינקוב, מנכ"ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

מנכ"ל האוצר: "הדיון על מה נעשה אם יהיה סגר הוא כמו דיון על מה יקרה אם ננחת על הירח"

לגבי חברות התעופה אומר בלינקוב: "אנחנו לא נתמוך בהם ללא סוף" ● עוד אמר כי הוא מעריך שלא נחזור למודל החל"ת, ומתח ביקורת על חלק מהצעדים שהממשלה הקודמת נקטה: "הפעם הממשלה והאוצר לא יפעלו מתוך פאניקה"

שגיא שליסר, מנכ"ל קרייזי לאבס וממייסדי החברה / צילום: תמר מצפי

אחרי הפשרה בין המייסדים, חברת הגיימינג קרייזי לאבס נמכרת

חברת הגיימינג הישראלית קרייזי לאבס נמכרת לחברת Embracer השוודית, חברת התחזקות בתחום משחקי הווידאו, בעסקת מניות ומזומן שהיקפה לא נמסר ● המכירה מגיעה לאחר שמייסדי קרייזי לאבס הגיעו לאחרונה לפשרה שסיימה סכסוך ארוך ביניהם

עסקאות נדל"ן / צילום: Shutterstock

האם בעל מניות יכול למכור דירה לחברה בבעלותו לצורך כיסוי חובותיו?

בפסק דין שניתן לאחרונה נקבע כי בעל חברה שמכר פסלים של רודן לחברה בבעלותו לא יוכל להתחמק מתשלום מס ● פסק הדין רלוונטי גם למקרה של מכירת דירה

ביטוחי בריאות: איך לבחור נכון ואיך להימנע מכפילויות

ביטוחי בריאות: איך לבחור נכון ואיך להימנע מכפילויות

במקרים רבים אנחנו מסתמכים על סוכן הביטוח שלנו, וכעבור כמה שנים מתגלים ביטוחים שלא זכור לנו מתי רכשנו ולמה ● איך מחליפים פוליסה, איך מחשבים מחיר ובכלל - איך נבצע זאת בעצמנו?

אבריאל בר יוסף / צילום: אביב חופי

כתב אישום נוסף בכפוף לשימוע נגד המשנה לראש המל"ל לשעבר אבריאל בר-יוסף

בר-יוסף, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, יועמד לדין בכפוף לשימוע בגין מרמה והפרת אמונים, במסגרת פרשה שעניינה קבלת טובת הנאה בהיקף של מאות אלפי אירו מאיש העסקים הגרמני מייקל הרצוג, בעת כהונתו של בר-יוסף במל"ל ובזיקה לתפקיד

מימין: ליאור מגדל-נחום, נופר אשכנזי, קארן שיף. במטבחון של סלופארק / צילום: איל יצהר

"מאז שקנו אותנו יש סושי והמשרדים השתדרגו": ביקור בסלופארק

הם מעדיפים לעבוד מהמשרד, מרגישים כמו משפחה ומורעלים על המוצר. וזה בלי קשר לאופן ספייס החדש, לחדר עם הפלייסטיישן וההוקי ולשכר ("מרוויחים כמו בהייטק") ● ביקור במטבחון של סלופארק ● הברזייה, מדור חדש 

סניף של רשת פרשמרקט / צילום: מצגת החברה

רכישת פרשמרקט: זו לא העסקה שמשקיעי פז חלמו עליה. המנהלים דווקא מרוצים

בכירי פז מנסים לצייר את רכישת רשת המזון הצומחת כ"עסקה פנומנלית" שתהפוך את חברת האנרגיה למעצמה קמעונאית ● המשקיעים, מנגד, מגיבים באכזבה לסיבוב הפרסה מהכוונה המקורית שפז תימכר בעצמה, ויש מי שטענו שהנהלת ודירקטוריון פז בחרו באופציית הרכישה לטובתם האישית

מיכה קאופמן מנכ"ל ומייסד פייבר / צילום: עומר הכהן

אפקט פוסט קורונה: אנשים מבלים פחות זמן מול המסכים, ופייבר מפחיתה את התחזית השנתית

החברה סיכמה רבעון שני חיובי עם צמיחה של כ-60% בהכנסות, אך הצמיחה צפויה להתמתן ברבעון הבא ● המניה צונחת בכ-20% במסחר המוקדם בוול סטריט

חוות קנאביס בישראל / צילום: Associated Press, Dan Balilty

חסמי היצוא הוסרו, אז מה מעכב עכשיו את תעשיית הקנאביס הישראלית?

שרי הממשלה מיהרו להכריז על הרפורמה ביצוא קנאביס, שהייתה אמורה לפתוח את השווקים הצומחים בעולם לתוצרת הישראלית ● אלא שבפועל החברות עדיין מתמודדות עם מגבלות רגולטוריות כבדות, שמקשות על רובן להתחרות ביעילות בשוק הבינלאומי

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נעילה שלילית בבורסה; הרכישה הקפיצה את פרשמרקט והפילה את פז

שלושת המדדים המובילים רשמו ירידות קלות, מדד התקשורת התחזק בהובלת פרטנר ● עליות קלות בחוזים על מדדי וול סטריט לאחר סגירה מעורבת אתמול ● אורמת ירדה לאחר שפרסמה דוחות ● מחזור המסחר היה עצום בגודלו בעקבות עדכון המדדים: 5 מיליארד שקל

בנימין נתניהו נואם בכנסת השבוע / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

המלחמות הפנימיות בליכוד עולות מדרגה, וגם הפסימיות לגבי הפלת הממשלה

בליכוד מעריכים שהממשלה תצליח לשרוד לאורך זמן, כך שיש זמן למלחמות פנימיות: הפעם היה זה חיים כץ שקרא תגר על מנהיגותו של נתניהו ● ובנתיים, רה"מ נפתלי בנט לבד, ולמרות האידיליה שמשדרים בממשלה נדמה שכל אחד מהשרים פועל בנפרד בלי לייצר דיאלוג

תצוגת אקדחים / צילום: Associated Press, ג'ון לוצ'ר

מקסיקו תובעת יצרני נשק גדולים בבית דין בארה"ב

המדינה טוענת כי אוזלת-ידם של היצרנים מקלה על הברחת נשק לידי כנופיות הסמים

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

הטרנד החדש: לגחך על כל מי ששר בפרסומות, ולעשות אצלך בדיוק את אותו דבר

העקביות והנוכחות הגבוהה של רותם סלע והפסנתר בהפסקות הפרסומות משגרות את טורנדו למקום הראשון הכפול, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● גישה דומה עובדת קצת פחות עבור שני כהן ופנגו

טסלה חונה בחניון ציבורי בישראל / צילום: טלי בוגדנובסקי

קיה וסיטרואן משיקות בישראל גרסאות חשמליות חדשות, והן לא האחרונות

עוד משלוח ענק של טסלות נחת השבוע בארץ אבל המתחרים לא מרימים ידיים ● השבוע הצטרפו למערך גם קיה נירו החשמלית וסיטרואן C4 שמשווקת גם בגרסאות חשמליות וגם עם בנזין ודיזל ● השבוע בעולם הרכב

פקק בכניסה לבני ברק / צילום: Reuters, AMMAR AWAD

נתיבי איילון משתלטת על בני ברק: תנהל את הרמזורים בעיר

הקמת רשויות התחבורה המטרופוליניות אמנם נפלה מחוק ההסדרים, אולם בפועל, חברת נתיבי איילון הקימה מרכז לניהול תנועה מטרופוליני, והראשונה להעביר את הסמכויות אליו היא עיריית בני ברק ● בשלב הראשון יחוברו 20 רמזורים בעיר

אלי אברמוביץ' תושב איזור השרון, מנכ"ל ובעלים משותף מתחם הקרח One ice / צילום: תמונה פרטית

"אם המדינה קובעת סגר, ולא עבדתי, למה לא מגיע לנו משהו?"

אלי אברמוביץ', תושב איזור השרון, מנכ"ל ובעלים משותף במתחם הקרח One ice, המרכז קם ב-2019 ומעסיק 40-50 עובדים ● "לפחות הם יצאו לחל"ת. אם מתכננים סגר לחגי תשרי אני מקווה שהפעם פחות יחשבו טוב על ההשלכות לעסקים" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בית המשפט המחוזי בתל אביב / צילום: תמר מצפי

העומס על בתי המשפט בישראל כפול מאשר באירופה. מה מצבנו ביתר המדדים?

עפ"י דוח מועצת אירופה שבחן 48 מדינות, ישראל רושמת בעשור האחרון שיפור ברוב המדדים המקובלים ליעילות מערכת משפטית, למרות שמשך הזמן המקסימלי להכרעה משפטית עדיין גבוה מאוד ● הסחבת המשפטית

מנכ''ל חברת נייס ברק עילם / צילום: שלומי יוסף

נייס מכה תחזיות: “לא נעים להגיד אבל לעסק שלנו הקורונה עשתה טוב”

מעלה תחזית הכנסות שנתית עד ל-1.85 מיליארד דולר לעומת תחזית קודמת ל-1.82 מיליארד דולר • המנכ"ל ברק עילם: "יש מומנטום חזק מאוד לביזנס שלנו וראות טובה מאוד למחצית השנייה"

מנכ"ל פרטנר אבי צבי / צילום: ישראל שם טוב

לקראת עסקת ענק בשוק הסלולר? פרטנר רוצה לקנות את אקספון של חזי בצלאל

החברה פנתה למנהל ההסדר המיוחד של אקספון והודיעה לו כי בכוונתה להגיש הצעה לרכישת הפעילות ● כרגע ההצעה היחידה שיש לרכישת אקספון היא של שמעיה רייכמן, שבכוונתו להפוך אותה למפעיל וירטואלי ● האינטרס של הרגולטור הוא לאפשר מיזוג של אקספון לחברה שמחוץ לשוק הסלולרי