גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המחסור בשבבים מגיע ליצרניות הטלפונים החכמים

משלוחי מכשירים מתעכבים והמחירים עולים, בזמן שחברות מחפשות רכיבים ● זמני ההמתנה בשרשראות אספקה נכנסים לאזור הסכנה

המחסור בשבבים מגיע גם לתעשיית הטלפונים החכמים / צילום: Shutterstock, Akhenaton Images
המחסור בשבבים מגיע גם לתעשיית הטלפונים החכמים / צילום: Shutterstock, Akhenaton Images

תעשיית הטלפונים החכמים מציגה צלקות קרב מהמחסור העולמי בשבבים.

המשלוחים מאטים ולקוחות רואים את עליית המחיר המשמעותית הראשונה מזה שנים. כמה חברות היו צריכות להקטין את הייצור ולעכב הוצאה לשוק של דגמים חדשים. כל זה עצר את מה שהיה התחלה חזקה לשנה.

יצרניות טלפונים, במשך רוב השנה, נמנעו מההפרעה באספקת חלקים איתה התמודדו בתעשיות הרכב, המחשבים ומכשירי החשמל הביתיים. יצרניות טלפונים רוכשות רכיבי מפתח בערך חצי שנה מראש, אבל כעת המאגרים האלה הצטמקו.

בשביל סמסונג, יצרנית הטלפונים החכמים הגדולה ביותר בעולם, בעיות במציאת חלקי מפתח תרמו לירידה צפויה של כ־20% במשלוחים לעומת הרבעון הקודם. בחברת אלפאבת, החברה האם של גוגל, אמרו שהטלפון מדגם פיקסל 5a יהיה זמין רק בארה"ב וביפן, לאחר שהדגמים של שנה שעברה הופצו באופן נרחב יותר.

במרץ, תאגיד שיאומי הסיני חשף את מכשיר הדגל החדש שלו, Redmi Note 10, בהודו, במחיר של כ־161 דולר. אבל החודש המכשיר נמכר ב־174 דולר, עלייה של כ־8% מהמחיר המקורי. שיאומי גם השיקה את הדגם Mi 11 Ultra בהודו באפריל, אבל מכירתו התעכבה ורק מוקדם יותר החודש היה המכשיר זמין לרכישה.

"תעשיות רבות בעולם הושפעו מהמחסור בשבבים", אמר דובר של שיאומי.

המאבק למציאת שבבים לא מפוזר באופן שוויוני בתעשיית הטלפונים. אפל, שאחראית לבערך שישית מ־1.3 מיליארד מכשירים שנמכרים בעולם כל שנה, הצליחה לחמוק מהצרות בגלל כוחה בשרשראות אספקה, כך אומרים אנליסטים של התעשייה, כפי שעשו רוב מכשירי הדגל של סמסונג. אבל זה עדיין מותיר יותר מ־80% מתעשיית הטלפונים החכמים בחיפוש אחר חלקים.

משלוחי טלפונים בינלאומיים בשלושה החודשים הראשונים של 2021 נסקו ב־20% לעומת שנה קודם לכן והיו גבוהות ב־4% מהתקופה המקבילה ב־2019, על פי חברת מחקר השוק Counterpoint Research.

הציפייה לשנת מכירות חזקה נתקלה במציאות

התעשייה הייתה נראית מוכנה לשנה חזקה ב־2021 לאחר הפצת חיסוני הקורונה, פתיחה מחדש של כלכלות והעובדה שאנשים החלו להוציא כסף שוב. משלוחי טלפונים בינלאומיים ירדו מאוד בשנה שעברה ברבעון השני כשמדינות רבות בעולם נכנסו לסגרים בגלל הקורונה. באופן היסטורי, משלוחים ברבעון השני הם לרוב טובים מאשר ברבעון הראשון.

נראה שהשנה היא יוצאת דופן, על אף הציפיות הגבוהות. משלוחים בכל רחבי התעשייה צפויים לרדת ב־10% ברבעון השני לעומת הראשון, על פי הערכות Counterpoint.

בינתיים, גרף המכירות של מכשירי טלפון בשאר השנה נראה יחסית שטוח לעומת השנים 2019 ו־2020. בחברת Counterpoint צופים שמשלוחי טלפונים בינלאומיים במחצית השנייה של השנה יגיעו לסך של כ־771 מיליון יחידות, עלייה של 1.3% מ־761 מיליון יחידות שנמכרו שנה קודם לכן. המחסור בחלקים ריסן את מה שיכלו להיות עליות גדולות במחצית השנייה, כך אמר טארון פתאק, מנהל מחקר ב־Counterpoint.

מחירי רכיבים גבוהים יותר שנגרמו בגלל המחסור בשבבים מועברים כרגע הלאה על ידי העלאת מחירי המכשירים. המחיר הסיטונאי הממוצע של טלפונים ברחבי העולם עלה ב־5% ברבעון השני, על פי חברת מחקר השווקים Strategy Analytics. זה שינוי מהשנים האחרונות בהן המחירים לא עלו ביותר מ־2%.

כוח התמחור של תעשיית הטלפונים אמור להגן, אם לא לחזק את השורה התחתונה של החברות, וקונים עשויים לא להירתע מהמחירים הגבוהים יותר אם הם רוצים לקנות מכשירים חדשים היכולים להתחבר לרשתות דור חמישי, כך אמר ניל מוסטון, מנכ"ל Strategy Analytics.

"צרכנים כמעט תמיד מצפים שהמחיר יעלה", אמר מוסטון.

בחלקים נרחבים מתעשיית הטלפונים נאבקים לרכוש מגוון של מעבדים, כך אומרים אנליסטים של התעשייה, ונאבקים למצוא שבבים לניהול חשמל, גרפיקה, יישומים וערכות שבבים של דור רביעי ודור חמישי.

אזור הסכנה של שרשרת האספקה

נכון לחודש יוני, זמן ההמתנה הממוצע למעבדים עמד על 19 שבועות, יותר מ־16 שבועות הנחשבים לאזור הסכנה של שרשראות אספקה, כך אמר דוקסן יאנג, עמית מחקר ב־Susquehanna Financial Group. זמן המתנה בריא נחשב לתקופה שבין 12 ל־14 שבועות.

הכיווץ של שרשראות אספקה נעשה לאחרונה גלוי בתוצאות הרווחים לרבעון השני של החברה Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, יצרנית השבבים הגדולה ביותר בעולם לפי חוזים. סך המכירות של TSMC עלו ב־20% לעומת שנה קודם לכן. אבל ההכנסה של החברה משבבי טלפונים חכמים ירדו ב־3%.

במקרה של סמסונג, ענקית הטכנולוגיה מדרום קוריאה דיווחה על בערך 77 מיליון משלוחי טלפונים חכמים ברבעון הראשון, ועקפה את תחזיות השוק. אבל עד אז, קו דונג־ג'ין, מנהל מחלקת הטלפונים החכמים בחברה, הזהיר שהמחסור בשבבים יפגע בעסקים שלה ברבעון השני.

סנג'יב ראנה, אנליסט בכיר המבוסס בסיאול בחברה CLSA, בתחילה חזה שסמסונג תשלח כ־65 מיליון יחידות ברבעון השני. אבל כעת הוא חוזה שהחברה החמיצה את היעד הזה ב־7 מיליון יחידות - וכמחצית מהכמות הזו מיוחסת למחסור בחלקים.

"אנו בוחנים מקרוב את האתגרים ברחבי התעשייה, ועושים את המאמץ הגדול ביותר להקטין את ההשפעה על העסקים שלנו", אמרה דוברת של סמסונג.

הקורונה משפיעה על הייצור

ברחבי התעשייה, יצרניות טלפונים היו צריכות להתמודד עם התפרצויות קורונה מתמשכות שלא רק גרמו ללקוחות לעכב הוצאת כספים אלא גם השפיעו על הייצור במרכזי הייצור הגדולים בהודו ובווייטנאם.

העיכובים האלה, בשילוב המחסור בשבבים, השפיעו על סך כל הטלפונים שיצאו לשוק: כ־310 דגמים הושקו במחצית הראשונה של 2021, ירידה של 18% מ־370 מכשירים שנה קודם לכן, על פי נתוני Counterpoint Research.

העיכובים האלה לא צפויים להשפיע על ארה"ב, שוק הטלפונים החכמים הרווחי ביותר בעולם, אם כי הם עשויים להגיע לשווקים פחות אמידים ולמכשירים ברמה נמוכה, כך אמר קליף מלדונדו, אנליסט ראשי בחברה Baystreet Research, העוקבת בעיקר אחר מכירות טלפונים בארה"ב.

"אם יש לך מעט שבבים, איפה תשים אותם? איפה שיש לך הכי הרבה רווח מהם", אמר.

עוד כתבות

נפתלי בנט / צילום: שלומי יוסף

בנט על הסכמי אברהם: " פרק חדש בהיסטוריה של השלום"

ראש הממשלה התייחס היום לציון שנה לחתימת הסכמי אברהם, לאחר שכמעט לא דיבר עליהם במהלך כהונתו ● הוא הודה לכל המעורבים למעט לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

"התחרות האמיתית שלנו היא הבנקים": דורי נאוי מסכם תקופה סוערת ומספר על הקרע המשפחתי

דורי נאוי, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ-בנקאי אחים נאוי, מסכם שנה וחצי סוערות, שכללו מאבק מול אחיו ושותפו לשעבר, מסביר למה רצה לעבור בלב משבר הקורונה למיאמי, מדבר על תרומת החברה לפריחת הענף ומספר מדוע אינו חושש מהתלות באשראי לענף הנדל"ן

שר המשפטים גדעון סער / צילום: תמר מצפי

נסיגה לתפארת: הנסיגה של סער מיוזמת פיצול תפקיד היועמ"ש מדאיגה במיוחד

הדיווחים בתקשורת על כך ששר המשפטים גדעון סער לא מתכוון להוציא לפועל את היוזמה המשמעותית ביותר שהיה אמור להוביל כשר משפטים - פיצול תפקיד היועמ"ש - צריכה להדאיג כל אזרח שהדמוקרטיה חשובה לו

ביטקוין / צילום: יח''צ

למשקיעי הקריפטו יש סיבה לדאגה? בכירים בוושינגטון שוקלים להדק את הפיקוח

בוושינגטון מנסים להגדיר גבולות לשוק הקריפטו החופשי והלא מפוקח: נציגים של משרד האוצר האמריקני נפגשו בסוף השבוע עם נציגי המגזר הפיננסי כדי לבדוק את כלי הרגולציה המתאימים ל"מטבעות יציבים" כגון BitUSD ו-Tether

התחדשות עירונית בקליין 1, המושבה הגרמנית, ירושלים / הדמיה: avi ben chamo

"התהליך כולו נמשך כבר כ-12 שנים. אני לא מבינה למה זה ככה. זה צריך לקחת חודשים"

הבניין ברחוב קליין 1 במושבה הגרמנית בירושלים עובר חיזוק ושיפוץ. רוב הדיירים עזבו על חשבונם, ומחכים לחזור לדירה המחודשת. "מאוד רצינו חניה אבל לא היתה אפשרות"

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

מד''א מחסן את תושבי קרני שומרון - חיסון קורונה / צילום: דוברות מד''א

הוועדה המייעצת ל-FDA החליטה שלא להמליץ על מנת חיסון שלישית לקורונה

צוות המומחים הביע תסכול מכך שפייזר סיפקה מעט מידע על בטיחות המינונים הנוספים ● משרד הבריאות הודיע היום כי יותר מ-3 מיליון ישראלים התחסנו במנה השלישית

רגעי לכידת האסירים הנמלטים / צילום: דוברות המשטרה

הציבור הערבי נמצא במלכוד נוכח בריחת האסירים הביטחוניים

בריחת האסירים מכלא גלבוע הציפה מחדש את הפלונטר הטעון שניצבים בפניו ערביי ישראל ● למי להיות נאמנים, למדינה או לזהותם הלאומית?

ניל צור, האוני' העברית / צילום: יוסי זמיר

"בעקבות ההרצאה 'המתמטיקה של המלחמה' הבנתי שאפשר לשלב יחסים בינלאומיים ופיזיקה"

ניל צור, בן 34, דוקטורנט במחלקה ליחסים בינלאומיים ומכון דיוויס ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית ● חוקר תופעות של סינכרון חברתי, השייכות לתחום הפיזיקה של מערכות מורכבות ● פרויקט מיוחד

סדרות מומלצות

הדרמה הבלתי נסבלת שתגרום לכם להתמכר והסדרה של מארוול שתעביר לכם את הסופ"ש: המלצות טלוויזיה

הסדרה הצפויה שתדביק אתכם למסך, המשפחה שבנתה לעצמה טירה - ותיעדה הכול, סיפור האונס שכמעט כולם מכחישים ועונה שלישית לקופה ראשית ● מה שכדאי לראות בטלוויזיה עכשיו

מפעל כתר כרמיאל / צילום: יח''צ

כתר תנסה לגייס מאות מיליוני דולרים בהנפקה בניו יורק

החברה הגישה טיוטת תשקיף ראשונית לרשות לניירות ערך בארה"ב ● החברה תנסה לגייס לפי שווי של 2-2.5 מיליארד דולר ● החתמים בהנפקה יהיו, בין השאר, גולדמן זאקס, ג'פריס, ג'יי.פי מורגן ובנק אוף אמריקה

כלא גלבוע / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

למי שייכות הזכויות על תוכניות אדריכליות

התוכניות של כלא גלבוע פורסמו באתר האינטרנט של משרד האדריכלים פורה-יעקובי-קרני, שתכנן את המבנה ואז הוסרו ● שב"ס: "ההיבטים המשפטיים של פרסום זה נבחנים בימים אלה”

ברק כהן, מירב אורן, דני הרמן ורן אורן, Versatile / צילום: Ray Habot

מירב אורן גייסה 80 מיליון דולר ורוצה להיות חד-קרן ישראלי ראשון בעולם הבניין

הסטארט-אפ ורסטיל, שמנטר את עבודת המנופים באתר הבנייה, השלים גיוס משמעותי מקרנות הענק אינסייט פרטנרס וטייגר גלובל ● המייסדת-שותפה והמנכ"לית מירב אורן, שגדלה לאב קבלן, פוזלת היום לדבריה לתואר היוניקורן הישראלי הראשון בעולם של טכנולוגיית בנייה

כלי רכב צבאיים סיניים נושאים טילי DF-41. הטילים מיועדים לשאת עד 10 ראשי נפץ שניתן לשלוח למטרות שונות / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין רואה בארסנל הגרעיני שלה יותר מגורם הרתעה

בייג'ינג מוסיפה ראשי נפץ, טילים וצוללות בקצב מדאיג. המטרה שלה היא דומיננטיות כלל עולמית

אוניברסיטת הרווארד / צילום: Shutterstock

קרן המיליארדים של הרווארד תפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות

קרן ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד, המוערכת ב-42 מיליארד דולר, הודיעה שתפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות, ובמקום זה תתמוך בכלכלה ירוקה ● בצעד זה מצטרפת האוניברסיטה לגל ההולך ומתעצם של משקיעים המתרחקים מתעשיות אלו

מפגש בין אנשי הממשל הקטאריים לאנשי הטליבאן בקאבול / צילום: Reuters, Balkis Press/ABACAPRESS.COM

הטליבאן רוצה הכרה בינלאומית - למדינות שדנות עימו יש מחשבות אחרות

ביקורו של שר החוץ של קטאר בקאבול מדגיש את המורכבות של עיסוק בממשלה החדשה שהקים הארגון האיסלאמיסטי באפגניסטן

אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו, ישראל כ''ץ / צילום: רפי קוץ, חיים צח-לע''מ

האמירות המטעות שבגללן ליברמן, נתניהו וכ"ץ צריכים להתנצל השנה

אין בישראל פי אלף משגיחי כשרות ממפקחי מעונות, רה"מ לשעבר לא הועמד לדין בגלל סיקור אוהד, ושר האוצר הקודם לא יכול היה להבטיח המשכיות לתקנים שהוסיף באופן זמני לבתי החולים ● לרגל יום כיפור אספנו שלוש טענות לא נכונות שחזרו על עצמן השנה, למרות שכבר תיקנו אותן בעבר

אוסטין, טקסס / צילום: Shutterstock

להתראות עמק הסיליקון, שלום טקסס: ההייטקיסטים הישראלים מגלים את הבירה החדשה

אחרי שאלון מאסק חזה שהיא תהיה העיר הצומחת ביותר באמריקה, ואורקל העבירה לשם את המטה שלה, בשנתיים האחרונות גם ההייטקיסטים הישראלים נודדים בהמוניהם לאוסטין ● מחירי הנדל"ן והמחייה הזולים מושכים עוד ועוד יזמים וסטארט־אפים ישראליים מקליפורניה לטקסס

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים ב-SPAC להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

מרכז חדשנות, קרית שמונה / צילום: אוליבייה רוזנטל

סניף הבנק המיושן הפך למרכז מחקר לפודטק

ניסן זאבי, מנהל הפעילות של Margalit Start Up City בגליל: "הסטארט־אפים בגליל זה לא כמו בשדרות רוטשילד. הם מתחבאים. כשמקימים מקום מכוון לסטארט־אפים, כולם רוצים להיות חלק ממנו"