גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ערים מנסות להפחית שימוש בכירות גז – אבל הטבחים מפעילים לחץ נגדי

לשכנע אנשים לעבור לבישול בחשמל אינו עניין פשוט; כירות גז זוכות להחרגה מאיסורים על חיבור בניינים חדשים לרשת הגז

חברות גז וקבוצות לוביסטים שפכו כספים לקמפיינים של יחסי ציבור שהגנו על בישול בכירות גז / צילום: Shutterstock, dotshock
חברות גז וקבוצות לוביסטים שפכו כספים לקמפיינים של יחסי ציבור שהגנו על בישול בכירות גז / צילום: Shutterstock, dotshock

כירות גזו הופכות לנושא לוהט כשערים בארה"ב שוקלות להפסיק לבצע חיבורים לצנרת הגז לבתים ועסקים, על מנת להקטין את פליטות הפחמן.

מסעדות רבות ושפים ביתיים מעדיפים לבשל על כירות גז, ולשכנע חלק מהם לעבור לכירות חשמליות התגלה כמאמץ לא פשוט - סנטימנט שתעשיית הגז התלבשה עליו כדי לגייס התנגדות לתקנות מקומיות חדשות.

בכמה ערים, כולל סן פרנסיסקו וסיאטל, הכירו בבעיה בכך שהחריגו תנורי בישול מהאיסור על שימוש בגז, או נתנו למסעדות אפשרות להשיג אישורי החרגה בניסיון לצמצם את ההתנגדות למינימום.

ההתנגדות הקשורה לתנורי בישול מדגימה את אחד האתגרים של הקטנת הפליטות הקשורה לשינוי האקלים: צרכנים עשויים להיאלץ לעשות הקרבה אישית על ידי ויתור על דברים שהם רגילים להם ונהנים מהם לטובת טכנולוגיות פחות מוכרות.

"לומר שתנור חשמלי טוב כמו תנור גז זה לא להבין את אמנות הבישול"

ג'ורג' צ'ן, שף מנהל ומייסד המסעדה China Live בסן פרנסיסקו, אמר שהוא מודאג מכך שערים מגבילות טכניקת בישול שתורמת למרקם ולטעם של מטבח סיני מוצלח, ולדבריו לא ניתן להגיע אליהם בבישול על גבי כירה חשמלית.

"אני מכבד את הסביבה, אני נוהג במכונית חשמלית ומוכן לשלם את העלויות הנוספות בגלל שזו טכנולוגיה טובה", אמר צ'ן. "אבל לומר שתנור חשמלי הוא טוב כמו תנור גז זה לא להבין את אמנות הבישול".

תומכי החשמול אומרים שתנורי האינדוקציה של היום, המשתמשים בזרם אלקטרומגנטי על מנת לחמם את כלי הבישול באופן ישיר, הרבה יותר טובים מהכירות החשמליות של פעם - ומרגע שהטבחים לומדים להשתמש בהם - גם עדיפים על כירות גז. אבל כמה קבוצות תעשייה בתחום המסעדנות ואחרים התנגדו לניסיונות להכריח אותם לבצע את המעבר.

כשברקלי, קליפורניה הפכה לעיר הראשונה בארה"ב שאוסרת על חיבורי גז טבעי לבתים חדשים וחברות לפני שנתיים, איגוד המסעדות של קליפורניה תבע. באיגוד טענו שהמגבלה תפגע במסעדות שמשתמשות בדלק מאובנים על מנת להשחים בשר, לצלות ירקות ולהקפיץ בווק אורז ואטריות. שופט פדרלי דחה את התביעה מוקדם יותר החודש; באיגוד המסעדות אומרים שמתכוונים לערער על הפסיקה.

מאז, כמה עשרות עיריות אמריקאיות, כולל דנבר וניו יורק, ויתרו או הציעו צעדים המגבילים על השימוש בגז טבעי בבניינים חדשים או בניינים שעוברים שיפוץ יסודי, מתוך תקווה שזה יעזור להגיע ליעד של הקטנת פליטות הפחמן הקשורות לשינוי האקלים. כמה מדינות, בתורן, כולל טקסס וג'ורג'יה, נעו לכיוון איסור על עיריות להטיל מגבלות כאלה לפני שיותר ערים יצטרפו למהלך כולל.

הצעדים המקומיים מצריכים את התקנתן של משאבות חום ומכשירי חשמל במקום כבשני גז, דודי מים, תנורי חימום ובישול, שהם כרגע הנורמה ברוב ארה"ב. ברחבי אמריקה, דלקי מאובנים המשמשים לייצור אנרגיה מהווים 13% מפליטות הפחמן השנתיות, על פי נתונים משנת 2019 של סוכנות הגנה הסביבה של ארה"ב.

פחות מ-3% מהגז הטבעי המשמש בבתים מגיע מבישול על תנורי גז

תרומת תנורי הגז לפליטות היא זניחה ביחס לגז המשמש לחימום בתים ומים. פחות מ-3% מהגז הטבעי המשמש בבתים מגיע מבישול על תנורי גז, על פי סקר אנרגיה ביתית מ-2015 שפרסם מנהל המידע על אנרגיה של ארה"ב.

הצעה ראשונית להגבלות על חיבורי גז בברוקליין, מסצ'וסטס, כללה תנורי גז, אבל לבסוף הם הוחרגו ממנה. העירייה עדיין זקוקה לאישור מהמדינה על מנת להחיל את האיסור.

באופן מעשי, היה הגיוני יותר "ללכת על הדברים הגדולים קודם", אמר חבר בית הנבחרים של המדינה טומי וויטולו, דמוקרט שמייצג את ברוקליין באספה המחוקקת של מסצ'וסטס. "בשביל חלק מהאנשים, בישול הוא עניין של קתרזיס. לאחרים, זה תרבותי או רוחני. זה חלק חשוב מחיי היומיום של האנשים, וניתן להבין שיש להם עדיפויות שונות", אמר.

כשחבר המפקחים של סן פרנסיסקו הצביע פה אחד לאסור על חיבורי גז לבניינים חדשים בשנה שעברה, הצעד כלל הליך החרגה שאפשר למסעדות גמישות בנושא. עדכונים לתקנות הבנייה של סיאטל שהגבילו גז טבעי בבניינים חדשים עברו פה אחד במועצת העיר בפברואר, וכללו החרגה דומה לתנורי בישול, גישה ש"נראתה עדיפה מאיסור כולל" בזמנו, כך כתבה בדואר אלקטרוני קריסטין בראון, מנהלת תקשורת במשרד לקיימות וסביבה של סיאטל.

איום קיומי לתעשיית הגז

החרגות עירוניות לטובת בישול בגז אינן בלתי סבירות, אמרה שרה בלדווין, העובדת על חשמול תחום הבניין בחברת המדיניות הסביבתית Energy Innovation. אבל בסופו של דבר, היא מאמינה שבניינים יצטרכו להיות חשמליים לגמרי, כולל כירות בישול, על מנת למלא אחר יעדי הקטנת פליטות שאפתניים, וזה מציג איום קיומי לתעשיית הגז.

"תעשיית הגז באמת רוצה להפוך את כירת הבישול לטריז ולהשתמש בזה כדי לדרבן אנשים לפעול נגד החשמול באופן כללי", אמר צ'רלי ספאץ, חוקר במרכז לחקר האקלים, ארגון הפועל לטובת איכות הסביבה.

חברות גז וקבוצות לוביסטים כמו איגוד הגז של אמריקה שפכו כספים לקמפיינים של יחסי ציבור שהגנו על בישול בכירות גז. הקבוצה שילמה למשפיעני סגנון חיים ובריאות באינסטגרם כדי שישבחו את הבישול בגז, כפי שדווח מוקדם יותר על ידי המגזין מאת'ר ג'ונס.

דובר של איגוד הגז אמר שהפוסטים בתשלום היו חלק מקמפיין #CookingWithGas, שכלל גם סרטונים שעלו לאתרים של שפים מקצועיים ששיתפו מתכונים ודיברו על איך הם מעדיפים לבשל בגז טבעי.

"אמריקאים אוהבים לבשל בגז, אז זה מובן איך קובעי מדיניות שאינם מכירים את הנושא ינסו לרכך את המכה של מדיניות שנועדה לסלק גז טבעי שהוא זול, אמין ונקי על ידי החרגת הגז מתחום הבישול", כתבה נשיאת איגוד הגז קארן הרברט בדואר אלקטרוני.

בעוד שכמה קבוצות תעשייה של תחום המסעדות התנגדו לאיסורים על גז, וציינו גורמים כמו העלויות הגבוהות של מטבחים שהם חשמליים לחלוטין, ישנם גם שפים שאומרים שהם רואים את היתרונות האפשריים לסביבה.

שלבי סטארקס, שפית מקצועית מאוקלנד, קליפורניה, אמרה שבישול בגז היה חלק חשוב מהמקצוע ב-12 השנים בהן היא מגישה מזון באזור המפרץ של סן פרנסיסקו. אבל היא מאמינה ששפים יתרגלו למצב החדש.

"נראה את תחום האוכל משתנה בחזיתות רבות, בין אם בדרך בה אנו מגדלים אותו או בדרך בה הוא מוגש", אמרה. "להכין אוכל באופן התומך בקיימות זה הדבר הבא".

עוד כתבות

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

דודי עזרא מאבד שליטה: השלים מכירת 23% מניות נטו אחזקות לדוד מצסה בכ-270 מיליון שקל

לאחר שמכר כמחצית ממניותיו בנטו למצסה לפי שווי כפול ממחיר השוק, דיווחה ענקית המזון כי עזרא חדל להיות בעל השליטה בחברה, שהקים אביו לפני כ־80 שנה ● סך התמורות לעזרא בפחות משלוש שנים ממכירת מניות ודיבידנדים - כמעט מיליארד שקל

איילת שקד, שרת הפנים / צילום: יוני קלברמן

במשרדי הממשלה מכינים תוכניות לעזור לשוק הדיור, אבל אף אחד לא מצפה להן

קצב העליות בעליית מדד מחירי הדירות השנתית חוצה את ה-10%, ובמשרדי הממשלה שומרים על שתיקה בכל הנוגע לתוכנית הדיור שהם אמורים לפרסם ● הציבור מרגיש שהוא היה כבר בסרט הזה, אבל שמחיר הכרטיס כל הזמן עולה, אז עדיף שלא להמתין לסוף, כי אין למה

המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור בעיר האגן, גרמניה / צילום: Reuters, Henning Kaiser

גרמניה: המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור

הצעיר בן ה-16 חשוד כי תיכנן מתקפה בעזרת חומרי נפץ ביתיים על בית כנסת בעיר האגן בערב יום הכיפורים ● נעצרו גם אביו ושני אחיו ● לפי הערכות בגרמניה, הצעיר שיתף מידע בקבוצה איסאלמיסטית או התכתב עם גורם כלשהו על הפיגוע המתוכנן

מערכת ''הדק חכם'' / הדמיה: רפאל

מדע בדיוני ביישום מלא: מוצרי רפאל מככבים בתערוכה ביטחונית בלונדון

מערכת שיודעת לזהות אויב או ידיד בשדה הקרב המולבשת על משקפות היא רק אחד המוצרים של רפאל שתוכלו למצוא בתערוכה הביטחונית DSEI בלונדון, בחלקם צה"ל יתחיל להשתמש כבר בשנת 2022

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים ב-SPAC להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

סדרות מומלצות

הדרמה הבלתי נסבלת שתגרום לכם להתמכר והסדרה של מארוול שתעביר לכם את הסופ"ש: המלצות טלוויזיה

הסדרה הצפויה שתדביק אתכם למסך, המשפחה שבנתה לעצמה טירה - ותיעדה הכול, סיפור האונס שכמעט כולם מכחישים ועונה שלישית לקופה ראשית ● מה שכדאי לראות בטלוויזיה עכשיו

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר: חברת התשלומים פאגאיה תמוזג לספאק

חברת הפינטק חתמה על הסכם מיזוג עם ספאק לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר ● במסגרת העסקה צפויים בעלי המניות הקיימים בחברה לשמור על כ-94% ממנה בבעלותם

אושר עד, מדפי מוצרי חלב / צילום: אסף עיני

מדד אוגוסט עלה ב-0.3%; מחירי הדירות עלו ב-8% בשנה

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-2.3%, וב-12 החודשים האחרונים עלה ב-2.2% ● מתחילת השנה עלה מדד מחירי תשומות הבנייה למגורים ב-4.3% ● עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים שעלו ב-2.6%

מרכז חדשנות, קרית שמונה / צילום: אוליבייה רוזנטל

סניף הבנק המיושן הפך למרכז מחקר לפודטק

ניסן זאבי, מנהל הפעילות של Margalit Start Up City בגליל: "הסטארט־אפים בגליל זה לא כמו בשדרות רוטשילד. הם מתחבאים. כשמקימים מקום מכוון לסטארט־אפים, כולם רוצים להיות חלק ממנו"

מפעל כתר כרמיאל / צילום: יח''צ

כתר תנסה לגייס מאות מיליוני דולרים בהנפקה בניו יורק

החברה הגישה טיוטת תשקיף ראשונית לרשות לניירות ערך בארה"ב ● החברה תנסה לגייס לפי שווי של 2-2.5 מיליארד דולר ● החתמים בהנפקה יהיו, בין השאר, גולדמן זאקס, ג'פריס, ג'יי.פי מורגן ובנק אוף אמריקה

הכתבות הנקראות ביותר בתשפ״א

הונאת הפונזי החדשה והחסימה בסואץ: אלו הכתבות הנקראות ביותר בתשפ"א

לא צריך להיות מיליונר כדי לרכוש דירה בכמה מהשכונות הטובות ביותר בארץ ● הקשר בין חסימת תעלת סואץ ובין מיזמי התשתית הישראלים ● איך הגיעו פירמות עוה"ד הגדולות לרווחי שיא בשנת הקורונה ● ההשקעה בנדל"ן משתלמת, אבל בשוק ההון הרבה יותר ● ועוד שש כתבות שאהבתם ב-12 החודשים האחרונים

מנכ''ל Airbnb בריאן צ'סקי / צילום: Reuters, Mike Hutchings

מנכ"ל Airbnb מודה לראשונה: הקורונה הצילה אותנו ממשבר

רגע אחרי ההנפקה Airbnb לא היתה רחוקה ממשבר קיומי: על פניו היא היתה חברת ענק בשווי 100 מיליארד דולר, אבל היא גם דיממה מיליארדים ● תחקיר פאסט קומפני מביא את מאחורי הקלעים של הטלטלה שעברה על החברה שעיצבה מחדש את התיירות העולמית | מיטב הסיפורים מהעולם

אוניברסיטת הרווארד / צילום: Shutterstock

קרן המיליארדים של הרווארד תפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות

קרן ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד, המוערכת ב-42 מיליארד דולר, הודיעה שתפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות, ובמקום זה תתמוך בכלכלה ירוקה ● בצעד זה מצטרפת האוניברסיטה לגל ההולך ומתעצם של משקיעים המתרחקים מתעשיות אלו

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

"התחרות האמיתית שלנו היא הבנקים": דורי נאוי מסכם תקופה סוערת ומספר על הקרע המשפחתי

דורי נאוי, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ-בנקאי אחים נאוי, מסכם שנה וחצי סוערות, שכללו מאבק מול אחיו ושותפו לשעבר, מסביר למה רצה לעבור בלב משבר הקורונה למיאמי, מדבר על תרומת החברה לפריחת הענף ומספר מדוע אינו חושש מהתלות באשראי לענף הנדל"ן

פתיחת דיוני חוק ההסדרים בוועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אנשי האוצר גרמו לחברי הממשלה להתגעגע לריבים והצעקות עם האופוזיציה

העתירה בבג"ץ מתנהלת בעצלתיים, במשכן עדיין רחוקים מלהגיע להסכמות והחרם של האופוזיציה על ועדות הכנסת נמשך כבר שבועות ● האבסורד מתחדד עם דיוני התקציב: מאחורי הקלעים חברי קואליציה מודים שיש לא מעט תיקונים נחוצים בחוק ההסדרים שהם לא יוכלו לעשות בלי האופוזיציה

גנב הספרים / צילום: Shutterstock

מי גונב כתבי יד לפני פרסומם? התחקיר שמטלטל את עולם הספרות

זאת נשמעת כמו עלילה מושלמת למותחן פשע: עבריין מסתורי מחליף זהויות וכתובות מייל כדי לגנוב כתבי יד מהוצאות לאור, ממו"לים ומהסופרים הגדולים בעולם במשך שנים מבלי שיש לאיש קצה חוט ● אבל זה סיפור אמיתי לגמרי ● שני עיתונאים יצאו למסע בעקבות השד של עולם הספרות: "חשבנו שזאת חקירה שאנשים שמכרו אינספור ספרי ריגול יהיו יכולים לפתור בעצמם" | מיטב הסיפורים מהעולם

עומר אדם בפרסומת לבזק / צילום: ליאור נורדמן

בריחת העובדים מענף הפרסום וניצחון וולט על המסעדנים: 10 הפספוסים הגדולים של השנה בתחומי המדיה, השיווק והפרסום

הם היו יכולים להצליח, אבל המציאות הסתדרה אחרת: המותג שנסגר כשכולם חגגו, הרשתות שלא הרוויחו מהנהירה לאונליין, המסעדנים שאיחרו את הרכבת, ההזדמנויות שרשת 13 החמיצה ועוד 6 דברים ש(לא) התרחשו השנה

מד''א מחסן את תושבי קרני שומרון - חיסון קורונה / צילום: דוברות מד''א

הוועדה המייעצת ל-FDA החליטה שלא להמליץ על מנת חיסון שלישית לקורונה

צוות המומחים הביע תסכול מכך שפייזר סיפקה מעט מידע על בטיחות המינונים הנוספים ● משרד הבריאות הודיע היום כי יותר מ-3 מיליון ישראלים התחסנו במנה השלישית

חיסון שלישי לקורונה בתל אביב / צילום: Reuters, אמיר כהן

ההסכם שיאפשר למחוסנים ישראלים גישה לתו הירוק באיחוד האירופי

ישראל והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על הכרה הדדית בתעודות המתחסן ● תשתית טכנולוגית תעביר את המידע על המחוסנים ותוודא שאכן התעודות שהם נושאים תקפות