גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בקרב על הענן, שפעם נלחמו בו רק אמזון ומיקרוסופט, יש היום חזיתות רבות

יותר ויותר לקוחות חותמים על הסכמים עם כמה ספקים על מנת להוריד עלויות ולהרכיב לעצמן את השירות הטוב ביותר

שירותי מחשוב ענן / צילום: Shutterstock, Blackboard
שירותי מחשוב ענן / צילום: Shutterstock, Blackboard

חברות רבות התייחסו לאמזון  ולמיקרוסופט  כשתי האפשרויות היחידות בבואן לאמץ מחשוב ענן. אבל מנהלי טכנולוגית מידע מבינים כעת שיש להם כוח להתמקח בתחום שהולך ונעשה תחרותי יותר ויותר.

עסקים וממשלות חותמים על חוזי מחשוב ענן עם מגוון ספקים, בוחרים מאפיינים מסוימים ונותנים לספקים להתחרות על מנת לשמור על עלויות נמוכות, כך אומרים מנהלים בכירים ואנליסטים של התחום. בכך נפתחות אפשרויות עסקיות לחברות כמו גוגל מבית אלפאבית , תאגיד אורקל וחברת IBM, אם כי אמזון ומיקרוסופט עדיין דומיננטיות ויש להן את נתח הארי של ההכנסות מהענן.

חברת דיווח האשראי Experian החלה לנוע לעבר מחשוב ענן עם השירות של אמזון בשנת 2014. מאז הוסיפה שירותים מאת מיקרוסופט, גוגל ולאחרונה אורקל, שהטכנולוגיה שלה באופן היסטורי שימשה במרכזי המידע שלה עצמה, כך אמר מרווין לאלי, מנהל מערכות באקספריאן.

"זה שיש יותר אפשרויות זה טוב", אמר לאלי, והוסיף שהן יוצרות לחצים תחרותיים "שאנו רוצים לנצל".

חברות כמו AT&T גם הן תופרות רשת של מוכרים, כולל מיקרוסופט, גוגל ואחרים.

"אנחנו רואים יותר ויותר לקוחות מאמצים אסטרטגיה של שימוש בשירותי ענן רבים פשוט כי חלק מעומס העבודה עובד טוב יותר או באופן יעיל יותר על עננים אחרים", אמר קליי מגוריק, סגן נשיא של תשתיות הענן של אורקל.

ההוצאה על תשתיות ענן צפויה להגיע ב-2022 ל-106.8 מיליארד דולר

ההוצאה ברחבי העולם על תשתיות מחשוב ענן עלתה בכ-32% בשנה שעברה ל-59.2 מיליארד דולר, על פי חברת Gartner, והיא צפויה להגיע ל-106.8 מיליארד דולר ב-2022.

הצמיחה בהוצאות על הענן הואצה במהלך המגפה, ועזרה לאמזון ולמיקרוסופט להציג עוד סבב של רווחים רבעוניים חזקים בהמשך השבוע. למרות ששימוש במספר עננים יכול לפגוע במכירות של אמזון ומיקרוסופט, ברוב המקרים הן מקבלות לפחות חלק מההוצאה של הלקוחות.

בוול סטריט צפו שאמזון תודיע על צמיחה של יותר מ-30% משנה לשנה במכירות ענן בדיווחיה על תוצאות הרבעון השלישי ביום חמישי. הכנסות שירותי הענן אז'ור של מיקרוסופט, שעמדו במוקד העניין של המשקיעים, גדלו ב-51% לעומת תחזיות לגידול של 43.1%.

92% מהחברות החזיקו השנה באסטרטגיה של כמה עננים

לא רק רוכשים תאגידיים חושבים מחדש על ההוצאות שלהם על טכנולוגיית מידע. כשה-CIA החל מעבר משמעותי לענן, חתמה הסוכנות ב-2013 על הסכם עם אמזון. בשנה שעברה, לקראת סיום החוזה המקורי, אמרו ב-CIA שבחרו להשתמש בכמה ספקים על מנת לנצל יכולות ענן נרחבות הזמינות על ידי עבודה עם ספקים רבים.

החודש ביטל הפנטגון תוכניות להעניק חוזה של 10 שנים בגובה 10 מיליארד דולר למיקרוסופט שהיה שנוי במחלוקת. הפנטגון אמר שיחליף את החוזה, שמוכר בכינוי JEDI, בכמה חוזים נפרדים.

ג'ון שרמן, מנהל טכנולוגית המידע של הפנטגון, אמר ש-JEDI תוכנן בזמן שצרכי המחלקה היו שונים "והשיח שלנו בנושאי ענן היה פחות עדכני". גם אמזון וגם מיקרוסופט יורשו להשתתף במכרז החדש, והפנטגון יפנה גם ל-IBM, לאורקל ולגוגל לקבלת הצעות, אמר שרמן. הפנטגון מקווה לסגור את החוזה עד אפריל.

חברות רבות סגרו חוזים על כמה שירותי ענן. במידה כלשהי זה נעשה במקרה, אומרים אנליסטים ומומחים בתעשייה. לפעמים מחלקות שונות בתוך ארגון מסוים חתמו עם ספקים שונים.

השנה, 92% מהחברות החזיקו באסטרטגיה של כמה עננים, לעומת 81% ב-2018, על פי דו"ח שנתי של התעשייה שפרסמה חברת התוכנה Flexera Software.

ובכל זאת, פעילות עם כמה ספקי ענן מביאה עימה אתגרים. לכל חברה דרך משלה לנהל את הטכנולוגיה, כמו אחסון או רשתות, והעברת מידע בין עננים יכולה להיות מסורבלת, כך אומרים בכירים בתעשייה.

ב-USAA, חברת הביטוח מסן אנטוניו, ניסו במשך שנים לעבוד עם כמה ספקיות ענן בין היתר על מנת לבנות עמידות בעזרת האפשרות להעביר מידע לפי הצורך, אך מצאו שזה לא פשוט, כך אמר מייקל ווילט, סגן נשיא לענייני מחשוב ענן ב-USAA.

"כל ספק ענן, אפילו כשהוא אומר לך שלא, מנסה ליצור מצב שתהיה נעול אצלו", אמר.

זה הביא ליצירת סדרה של חברות תוכנה המייצרות כלים שנועדו לנהל יישומים באופן מוצלח יותר על פני כמה עננים. אחת מחברות שירותי הענן הלוהטות בשנתיים האחרונות הייתה Snowflake , העוזרת לחברות לנהל את הנתונים שלהן בכמה עננים. מניית החברה נסקה כשהונפקה בשנה שעברה, אם כי מאז ירדה מהשיאים אליהם הגיעה.

"לפני שנתיים וחצי, כולם עבדו עם אמזון", אמר סטיב מולייניף מנכ"ל Aviatrix Systems, ספק של תוכנות רשת המסייעות לארגונים לנהל את העננים שלהם בכמה ספקים. "כעת כולם עובדים עם כמה עננים".

ספקי הענן העיקריים נותנים כלים משלהם להרשות ללקוחות לגשר על מערכות. אבל לקוחות רבים נזהרים מהאפשרויות האלה בגלל שחברות הענן רוצות להחזיק בכמה מהעסק שהן יכולות, כך אומרים בכירים בתעשייה.

"אתה צריך ספק עצמאי של פלטפורמה של כמה עננים", אמר דייב מקג'אנט, מנכ"ל HashiCorp, המספקת כלים לעבוד בכמה עננים.

גוגל אמרה שהיא משתמשת בטכנולוגית קוד פתוח שניתן לאמץ ללא תשלום על מנת שלקוחותיה יקבלו יותר שליטה לגבי הבחירה באיזה ענן להשתמש.

"הלקוחות שלנו לא רוצים לחזור על מה שקרה בשנות ה-90 כשנתקעו אצל ספק אחד, אמר אייל מנור, סגן נשיא בשירותי הענן של גוגל.

במיקרוסופט אמרו שעובדים עם לקוחות לגבי צרכי הענן שלהם, כולל אלה הכוללים ספקים אחרים. דובר של אמזון אמר שרוב הלקוחות, אפילו אלה המדברים על שימוש בכמה ספקים, נשארים אצל אחד מהם.

הפנטגון, בינתיים, כבר מסתכל על המשך הדרך, עם תוכניות למכרז ענן גדול נוסף בשנת 2025.

עוד כתבות

ביטקוין / צילום: יח''צ

למשקיעי הקריפטו יש סיבה לדאגה? בכירים בוושינגטון שוקלים להדק את הפיקוח

בוושינגטון מנסים להגדיר גבולות לשוק הקריפטו החופשי והלא מפוקח: נציגים של משרד האוצר האמריקני נפגשו בסוף השבוע עם נציגי המגזר הפיננסי כדי לבדוק את כלי הרגולציה המתאימים ל"מטבעות יציבים" כגון BitUSD ו-Tether

אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו, ישראל כ''ץ / צילום: רפי קוץ, חיים צח-לע''מ

האמירות המטעות שבגללן ליברמן, נתניהו וכ"ץ צריכים להתנצל השנה

אין בישראל פי אלף משגיחי כשרות ממפקחי מעונות, רה"מ לשעבר לא הועמד לדין בגלל סיקור אוהד, ושר האוצר הקודם לא יכול היה להבטיח המשכיות לתקנים שהוסיף באופן זמני לבתי החולים ● לרגל יום כיפור אספנו שלוש טענות לא נכונות שחזרו על עצמן השנה, למרות שכבר תיקנו אותן בעבר

מפעל כתר כרמיאל / צילום: יח''צ

כתר תנסה לגייס מאות מיליוני דולרים בהנפקה בניו יורק

החברה הגישה טיוטת תשקיף ראשונית לרשות לניירות ערך בארה"ב ● החברה תנסה לגייס לפי שווי של 2-2.5 מיליארד דולר ● החתמים בהנפקה יהיו, בין השאר, גולדמן זאקס, ג'פריס, ג'יי.פי מורגן ובנק אוף אמריקה

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

מנכ''ל Airbnb בריאן צ'סקי / צילום: Reuters, Mike Hutchings

מנכ"ל Airbnb מודה לראשונה: הקורונה הצילה אותנו ממשבר

רגע אחרי ההנפקה Airbnb לא היתה רחוקה ממשבר קיומי: על פניו היא היתה חברת ענק בשווי 100 מיליארד דולר, אבל היא גם דיממה מיליארדים ● תחקיר פאסט קומפני מביא את מאחורי הקלעים של הטלטלה שעברה על החברה שעיצבה מחדש את התיירות העולמית | מיטב הסיפורים מהעולם

מפגש בין אנשי הממשל הקטאריים לאנשי הטליבאן בקאבול / צילום: Reuters, Balkis Press/ABACAPRESS.COM

הטליבאן רוצה הכרה בינלאומית - למדינות שדנות עימו יש מחשבות אחרות

ביקורו של שר החוץ של קטאר בקאבול מדגיש את המורכבות של עיסוק בממשלה החדשה שהקים הארגון האיסלאמיסטי באפגניסטן

אוסטין, טקסס / צילום: Shutterstock

להתראות עמק הסיליקון, שלום טקסס: ההייטקיסטים הישראלים מגלים את הבירה החדשה

אחרי שאלון מאסק חזה שהיא תהיה העיר הצומחת ביותר באמריקה, ואורקל העבירה לשם את המטה שלה, בשנתיים האחרונות גם ההייטקיסטים הישראלים נודדים בהמוניהם לאוסטין ● מחירי הנדל"ן והמחייה הזולים מושכים עוד ועוד יזמים וסטארט־אפים ישראליים מקליפורניה לטקסס

רונאל פישר / צילום: יונתן בלום

הסאגה שלא נגמרת כבר 6.5 שנים, והיד עוד נטויה: מה קורה במשפטו של רונאל פישר?

בדיקת גלובס מעלה כי ההליך בתיק פישר, שנמשך שנים רבות וסבל מליקויים ועיכובים, ממשיך להתנהל באיטיות - בין היתר בשל עיכוב בהחלטות מצד השופט משה סובל, לצד עיכוב שנבע מהחלפת ייצוג הנאשמים בתחילת 2021

מנכ''ל ונשיא נייקי ג'ון דונהיו / צילום: Reuters, Mike Blake

הדרך המפתיעה שבה מנכ"ל נייקי ג'ון דונהיו מתחיל את היום שלו

שגרת יום שני בבוקר של נשיא נייקי והמנכ"ל: ליטר מים, אימון ומדיטציה של הכרת תודה

חיסון שלישי לקורונה בתל אביב / צילום: Reuters, אמיר כהן

ההסכם שיאפשר למחוסנים ישראלים גישה לתו הירוק באיחוד האירופי

ישראל והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על הכרה הדדית בתעודות המתחסן ● תשתית טכנולוגית תעביר את המידע על המחוסנים ותוודא שאכן התעודות שהם נושאים תקפות

מרכז חדשנות, קרית שמונה / צילום: אוליבייה רוזנטל

סניף הבנק המיושן הפך למרכז מחקר לפודטק

ניסן זאבי, מנהל הפעילות של Margalit Start Up City בגליל: "הסטארט־אפים בגליל זה לא כמו בשדרות רוטשילד. הם מתחבאים. כשמקימים מקום מכוון לסטארט־אפים, כולם רוצים להיות חלק ממנו"

ציור קיר של קריקו בבודפשט, כמחווה לתרומתה למלחמה בקורונה / צילום: Reuters, KRISZTINA FENYO

"הייתי הולכת באוניברסיטה ואומרת לחוקרים 'קחו RNA'!": החוקרת שמאחורי חיסוני הקורונה בראיון בלעדי

ד"ר קטלין קריקו, החוקרת שגילוייה אפשרו את פיתוח חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה, היא היום סמנכ"לית בכירה בביונטק וכבר מוזכרת כמועמדת לפרס נובל, אבל הדרך להכרה הייתה רצופה כישלונות ● בראיון לגלובס היא מספרת שמבחינתה, חיסוני הקורונה הם רק ההתחלה

עומר אדם בפרסומת לבזק / צילום: ליאור נורדמן

בריחת העובדים מענף הפרסום וניצחון וולט על המסעדנים: 10 הפספוסים הגדולים של השנה בתחומי המדיה, השיווק והפרסום

הם היו יכולים להצליח, אבל המציאות הסתדרה אחרת: המותג שנסגר כשכולם חגגו, הרשתות שלא הרוויחו מהנהירה לאונליין, המסעדנים שאיחרו את הרכבת, ההזדמנויות שרשת 13 החמיצה ועוד 6 דברים ש(לא) התרחשו השנה

גנב הספרים / צילום: Shutterstock

מי גונב כתבי יד לפני פרסומם? התחקיר שמטלטל את עולם הספרות

זאת נשמעת כמו עלילה מושלמת למותחן פשע: עבריין מסתורי מחליף זהויות וכתובות מייל כדי לגנוב כתבי יד מהוצאות לאור, ממו"לים ומהסופרים הגדולים בעולם במשך שנים מבלי שיש לאיש קצה חוט ● אבל זה סיפור אמיתי לגמרי ● שני עיתונאים יצאו למסע בעקבות השד של עולם הספרות: "חשבנו שזאת חקירה שאנשים שמכרו אינספור ספרי ריגול יהיו יכולים לפתור בעצמם" | מיטב הסיפורים מהעולם

ראיון עבודה. סוג הניסיון עושה חלק גדול מההבדל / צילום: Shutterstock, tsyhun

שבע טעויות שעשיתי בדרך היזמית שלי - ולמה טעויות חדשות הן הדבר הכי טוב שאפשר לאחל לי לשנה החדשה

חשבתי שמספיק רק רעיון מגניב, סיפקתי ללקוחות את מה שהם רוצים בלי להבין לעומק מה הם צריכים, ולא חשבתי שצריך להבין בניהול תזרים ● השנה אני מאחלת לעצמי - ולכולם - לעשות טעויות חדשות לגמרי. רק ככה יודעים שמתקדמים

נפתלי בנט / צילום: שלומי יוסף

בנט על הסכמי אברהם: " פרק חדש בהיסטוריה של השלום"

ראש הממשלה התייחס היום לציון שנה לחתימת הסכמי אברהם, לאחר שכמעט לא דיבר עליהם במהלך כהונתו ● הוא הודה לכל המעורבים למעט לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו

איילת שקד, שרת הפנים / צילום: יוני קלברמן

במשרדי הממשלה מכינים תוכניות לעזור לשוק הדיור, אבל אף אחד לא מצפה להן

קצב העליות בעליית מדד מחירי הדירות השנתית חוצה את ה-10%, ובמשרדי הממשלה שומרים על שתיקה בכל הנוגע לתוכנית הדיור שהם אמורים לפרסם ● הציבור מרגיש שהוא היה כבר בסרט הזה, אבל שמחיר הכרטיס כל הזמן עולה, אז עדיף שלא להמתין לסוף, כי אין למה

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים ב-SPAC להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

חוף הים בראשון לציון. חניוני ענק עד הים / צילום: Shutterstock

השכפול, הזלזול, ההזנחה: כל חטאי התכנון של ישראל

אין צל, אין תכנון שמתאים לקנה מידה אנושי, אין חן לבניינים וכולם נראים אותו דבר ● גלובס פנה לאנשי התכנון העירוני הבכירים בארץ בבקשה שיצביעו על הכשלים, ויציעו פתרונות

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; סולאראדג' קפצה בכ-4%

מדדי המניות המרכזיים באירופה ננעלו בירידות של 0.8%-1% ● מודרנה ופייזר איבדו גובה - הוועדה המייעצת למינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) החליטה היום (שישי) שלא להמליץ על אישור מתן המנה השלישית, "הבוסטר" נגד נגיף הקורונה