גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדרך המפתיעה שבה מנכ"ל נייקי ג'ון דונהיו מתחיל את היום שלו

שגרת יום שני בבוקר של נשיא נייקי והמנכ"ל: ליטר מים, אימון ומדיטציה של הכרת תודה

מנכ''ל ונשיא נייקי, ג'ון דונהיו / צילום: Reuters, Mike Blake
מנכ''ל ונשיא נייקי, ג'ון דונהיו / צילום: Reuters, Mike Blake

בשלב מוקדם בקריירה שלו, שמע נשיא ומנכ"ל נייקי ג'ון דונהיו, דובר בתוכנית הכשרה של Bain & Company אומר משהו שמיד הדהד אצלו: ספורטאי עילית רואים בבקשת עזרה כסימן של עוצמה. "הוא דיבר על הדרך שבה למייקל ג'ורדן היה לא רק את פיל ג'ורדן כהמאמן שלו למשחק; היה לו שף פרטי והיה לו מאמן פסיכולוגי", אומר דונהיו, שכיום בן 61. "והוא אמר: 'אתם בעולם העסקים, מתייחסים לבקשת עזרה כסימן של חולשה. אתם מתנהגים כאילו כל התשובות בידיכם. אם את רוצים להראות ביצועים ברמה עולמית, אתם חייבים שיהיה לכם נוח לקבל עזרה'". בעשורים שעברו מאז, דונהיו עבד עם מדריכי הנהגה רבים; הולך לטיפול אצל המטפלת ג'יל מליק כבר 30 שנה; והקים דירקטוריון פרטי של עצמו - קבוצת חברים עליהם הוא סומך כשהוא זקוק לעצה.

דונהיו, שנולד באוונסטון, אילינוי, הוא גם אב לארבעה עם אשתו איילין וגם מנכ"ל כבר ארבע פעמים, לאחר שהוביל את Bain & Company, איביי וחברת ניהול העבודה הדיגיטלית ServiceNow. בינואר 2020, לאחר שהיה חבר בדירקטוריון של נייקי מאז 2014, עבר לאורגון והפך למנכ"ל הרביעי של החברה, לאחר המייסד השותף פיל נייט, וויליאם פרז ומארק פארקר.

מאז שנכנס למשרה הבכירה ביותר בנייקי, הייתה לדונהיו עבודה רבה. לפני שנהיה מנכ"ל, היו דיווחים שליליים בתקשורת לגבי היחס של נייקי לעובדות נשים וספורטאיות שעשו שיתופי פעולה עם החברה. דונהיו קבע לעצמו יעד למלא 45% מהתפקידים ברמת סגן נשיא ומעלה בנשים עד שנת 2025. הוא גם רוצה שיהיה ייצוג של 30% למיעוטים אתניים ברמת הדירקטור ויותר מזה בכוח העבודה של נייקי בארה"ב. הוא תיכנן לצאת ל"מסע הקשבה" סביב העולם באורך 100 ימים שנאלץ להשלים באופן מקוון לאחר שפרצה מגפת הקורונה. בשבוע האחרון, סגרה נייקי את משרדי ההנהלה ברחבי העולם על מנת לתת לעובדים זמן לנוח ולמלא מצברים. "מבחינות רבות, נייקי נראית כמנהיגה אמיתית בפעילות למען גיוון באופן חיצוני", אמר. "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו מנהיגים מבחינה זו גם ברמה פנימית".

"שינויים ואי וודאות הם הנורמלי החדש"

באיזו שעה אתה לרוב מתעורר בימי שני?
"אני אדם של הרגלים. אני מתעורר ב-5:45 בכל ימות השבוע. הדבר הראשון שאני עושה זה לשתות ליטר מים ושתי כוסות קפה ואז אני מתמתח עם Hyperice Hypervolt (מכשיר מסאז' חשמלי). אני עושה 10 דקות מדיטציה ואז יש לי מאמן אישי של נייקי - קוראים לו ג'יי סי קוק. אני מתאמן משבע עד שמונה, ארבעה בקרים בשבוע איתו".

באיזה יום אתה לוקח חופש?
"זה משתנה. למדתי הרבה מבחור שיש לנו בנייקי, ריאן פלהרטי, שהוא מאמן עילית ובדק נתונים על השגרה של ספורטאי על. הוא מדבר על חמשת הפנים של הספורט, שהם תנועה, שינה, תזונה, מחשבה ושיקום, והשיקום מאוד חשוב. אז אנחנו פשוט בודקים איך מרגיש הגוף שלי בכל שבוע נתון, אבל כשלפעמים יש לי פגישות מוקדם בבוקר - גם זה מכתיב את זה".

כמה שעות אתה ישן בלילה?
"השלמתי עם העובדה שאני זקוק לשינה. בשלב מוקדם יותר בקריירה שלי, אמרתי לעצמי שאני לא באמת זקוק לכל כך הרבה שינה, והאמת היא שהשינה ממש חשובה. לכן אני מכוון לישון מעט יותר משבע שעות בלילה. לפעמים זה לא ריאליסטי, אז אני מכוון לישון 70 שעות כל עשרה ימים".

מה אתה אוכל לארוחת בוקר כדי להתחיל את השבוע נכון?
"יש לי משקה חלבונים, וכשאני מגיע למשרד אני אוכל יוגורט ובננה".

האם יש זמן ביום או בשבוע שבו אתה הכי יצירתי?
"הבוקר יהיה הזמן הטוב ביותר שלי. ישנם בקרים בהם אני נשאר בבית בשעתיים הראשונות ללא פגישות, כדי לחשוב או לסדר את המחשבות או אם אני צריך לכתוב משהו. בימי שני בבוקר, צריך לתכנן את השבוע, אז לרוב בימי ראשון, אני אשב ואסתכל על השבוע הקרוב ופשוט אנסה כמה רגעים להתבונן בדברים החשובים ביותר שאני רוצה להספיק בשבוע הזה. למדתי במשך הקריירה שלי להיות יותר מודע מתי הרגעים שבהם אני צריך להתכונן לדברים, ואני מפנה להם מקום בלוח הזמנים, נותן להם לגיטימציה - כולל הזמנים שבהם אני רוצה להיות יצירתי".

כשאתה עושה התבוננות כזו, איך זה קורה אצלך?
"בשנת 2015 יצאתי לשנה חופש, שנת שבתון, ועשיתי ריטריט בודהיסטי של 10 ימי שתיקה בספיריט רוק [מרכז מדיטציה בוודקר, קליפורניה] עם [הסופר והבודהיסט] ג'ק קורנפילד. ג'ק היה מדריך רוחני ויועץ נהדר. מה שאני עושה הרבה לאחרונה זה אימוני הכרת תודה. מה שאנחנו למדנו ממדעי המוח והלימוד הבודהיסטי זה שאפשר, למעשה, לאמן את המוח. המוח הופך לשלילי יותר לאורך השנים בגלל שחוויות שליליות נתקעות במחשבה. אז אפשר להתנגד לזה על ידי הווייה יותר מודעת לדברים שמעריכים, לדברים הטובים בחיים. וכך אני פשוט חושב, על מה אני אסיר תודה במובן הרחב של החיים? על מה הייתי אסיר תודה אתמול? למה אני מצפה שאיהנה ממנו ביום המחר? זה תרגיל טוב. במשך שנים רבות כל כך, הייתי כל כך קפדן לגבי אימוני כושר. אבל מה שלמדתי בשנים האחרונות, חמש או עשר השנים האחרונות, זה שחשוב לא פחות לעשות התעמלות למוח. זה התפישה הזו של מיינדפולנס, וזה דורש את אותה מידה של משמעת והתמקדות שהצד הגופני מצריך".

איזה שינויים עשית בינתיים כמנכ"ל נייקי?
"הדיגיטל נכנס לכל תחום בחיי הצרכנים שלנו. אז בין אם מדובר במועדון אימונים של נייקי, מועדון הריצה של נייקי, אפליקציות הפעילות שלנו או אפליקציית SNKRS או האפליקציה הניידת של נייקי, הצרכנים הביאו אותנו לזה וניסינו לוודא שאנחנו נמצאים שם בכל תחום של חייהם".

האם יש לך פילוסופיה מנחה?
"אני חסיד של הנהגה משרתת. כשאני מבין שכל מה שאני עושה משרת מטרה, משרת אחרים, יש לי מעיין של כוח רצון והשראה גם בזמנים של קושי. פשוט להישאר מחובר לרעיון הזה שאנחנו נמצאים על כדור הארץ כדי לשרת אחרים. המודלים שלי להנהגה תמיד היו מאמנים ראשיים - אתה חושב על פיל ג'קסון, מייק קז'יז'ווסקי, ג'ון תומפסון, טארה ונדרביר, שלא מזמן זכתה באליפות כדורסל נשים, איך הם משרתים את התוכניות שלהם, משרתים מטרה יותר נרחבת. כוחו של שירות היה שיעור חוזר לאורך חיי והקריירה שלי".

איזה לקחים למדת על ניהול חברה בזמן המגפה?
"אני חושב ששינויים ואי וודאות הם הנורמלי החדש... אז פשוט לקבל ולהתמודד עם השינוי המתמשך ואי הוודאות. שנית, החשיבות של בהירות לגבי ערכים, בגלל שצריך כיוון. בנייקי, בשלב מוקדם במגפה, חשבנו על הערכים שלנו, וזה מה שהניע את ההחלטה שלנו להמשיך לשלם משכורות לכל עובדי החנויות. אפילו בחודשים שכל החנויות היו סגורות, זו הייתה החלטה קלה עבורנו. היה מדובר בסכום של כחצי מיליארד דולר, אבל זה היה בהחלט הדבר הנכון לעשות.

הדבר השלישי הוא החשיבות של תקשורת ושקיפות. בעוד שניהול חיים בזום הוא דבר קשה מבחינות רבות, מה שזום הצליח לעשות זה לשים אותי פעם בחודש לפני 25 אלף איש. והדבר האחרון שחיזק אותי כמנהיג זה כוחה של כנות ופגיעות, בגלל שפעמים רבות אין לי את כל התשובות, בין אם בקשר למגפה או נושאי גזע או צדק חברתי או נושאים גיאופוליטיים. אבל אני חושב שיש כוח אמיתי וצורך אמיתי פשוט להגיע ולהיות אמיתי, להיות פגיע ולהיות נוכח".

איך נייקי חושבת לפנות לקהל מדור Z?
"אנחנו מדברים על זה שהמוזה שלנו בקרב צרכנים זה הצעירים בגיל 16 עד 24. הדור הזה, הם רוצים את האינדיבידואליות שלהם. הם רוצים שיבינו ויכבדו אותם על מי שהם, וזה יכול להשתנות לפי גזע, מגדר, נקודת מבט ורקע. הם לא רוצים שיתייגו אותם, ומצד שני מאוד רוצים להיות חלק מקהילה. הם רוצים גיוון, שוויון וכוללנות; הם רוצים שזה יהיה העולם שלהם. זה כזה זמן מעניין גם לנסות להבין את האיכויות הייחודיות של כל אחד אבל שזה לא יהיה משהו מפלג, שזה יבנה את הקהילה... אני מקבל המון תקווה כשאנחנו מקשיבים לדור Z בגלל שהם עשו עליית מדרגה במקומות שיהפכו אותם למנהיגים בעלי אחריות בעולם הזה ב־10, 20, 30 או 40 שנה הבאות".

הריאיון נערך למטרות בהירות.

5 ההמלצות של ג'ון דונהיו לבוקר:

● Hyperice Hypervolt
"כל בוקר, אני מתמתח עם ה־Hyperice במשך 20 דקות".

● טיימר תובנות
"יש לי אפליקציה בטלפון... אפילו כשאני נוסע לעבודה, אני אעשה אימוני הכרת תודה, שבתקופה הזו בזמן הם ממש עוזרים ומועילים".

● נעלי Space Hippy של נייקי
"נעלי ספייס היפי משתמשות בזבל (ממש זבל!) והופכות אותו לנעל נהדרת עם אסתטיקה משלה".

● ויטמינים
"מולטיויטמינים, ויטמין B, ויטמין D או כורכום... אני כמעט לא יודע מה יש בחלק מהדברים שאני לוקח; אני מוכן לנסות הכל".

● מים
"יום שני לא שונה מהרבה ימים אחרים: אני מתחיל עם ליטר מים".

עוד כתבות

בזוס, גייטס, צוקרברג, מאסק ובאפט. מה צריך לדעת על מיסוי המיליארדרים / צילום: Associated Press

מס המיליארדרים: מה צריך לדעת על התוכנית של הדמוקרטים

הדמוקרטים במירוץ להעברת מס חדש על רווחי הון לא ממומשים של מיליארדים

הישרדות VIP / צילום: יח''צ

קרב ההישרדות של הישרדות: רשת דחתה ברגע האחרון את שידור הפרק

קצת יותר משעה לפני שידורו, ברשת החליטו לדחות את הפרק למחר ● שלא לייחוס בהפקה טוענים כי הסיבה הייתה שינויים שנדרשו בעריכה, אך הערכה בשוק היא שהפרק נדחה בשל החשש מקרב הרייטינג מול "הזמר במסיכה" של קשת

חיסון לקורונה של פייזר / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

הוועדה המייעצת של ה-FDA הצביעה בעד חיסון ילדים; בנט יערוך דיון בעניין

ההמלצה לחיסון נגד קורונה לילדים בני 5-11 עברה ברוב של 17 בעד ונמנע אחד ● מתי החיסון יגיע לישראל? בנט יכנס היום את שר הבריאות וידון בנושא ● משרד הבריאות כבר נערך לקמפיין שייצא לדרך לאחר שה-FDA ייתן את האישור הסופי

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וול סטריט ננעלה בעליות קלות; פייסבוק איבדה 4%, טבע נחתכה 7%

מדד דאו ג'ונס ננעל ביציבות, מדד נאסד"ק התחזק 0.1% ומדד S&P 500 עלה 0.2% ● פריון זינקה 31% ● טבע איבדה 7% ● מדד דאקס עלה ב-1%, פוטסי 100 התקדם 0.7% וקאק 40 התחזק ב-0.8% ● בורסות סין ננעלו בירידות, ביפן חברת הדואר זינקה כ-5% במחזור מסחר עצום לאחר התקדמות בהפרטתה

תחנת דלק באיראן / צילום: Reuters, סוכנות הידיעות WANA

"חמינאי, איפה הדלק?": מתקפת סייבר על תחנות דלק באיראן

דוברה של החברה הממשלתית האחראית על הפצת הדלק פרסם הודעה ולפיה אין להגיע לתחנות עד להשלמת הטיפול במה שכינה "תקלה טכנית" ●  במקביל, השתלטו האקרים על מאות שלטי חוצות אלקטרונים וכתבו עליהם "חמינאי איפה הדלק שלנו"

מידול תלת מימדי של אדם שוכב על מיטת חדר ניתוח / צילום: מתוך מצגת של Dassault Systèmes

החברה שרוצה למדל את הגוף האנושי ולשנות את האופן שבו עושים ניסויים קליניים

חברת דאסו סיסטמס, ספין אוף של תאגיד התעופה הצרפתי דאסו, יוצרת "תאומים וירטואליים" לבני אדם, שאפשר לנסות עליהם תרופות

רון חולדאי, ראש עירית ת''א / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית תל אביב עובר לרכב חשמלי

לגלובס נודע כי חולדאי החליף לאחרונה את רכבו מסוג סקודה עם מנוע בנזין ברכב חשמלי חדש מדגם איוניק 5, שאמור להימסר לו בקרוב ● וגם: באיזה ענף יש הכי הרבה פושטי רגל? ● מייזון קייזר: סניף שלישי במיליון אירו ● אירועים ומינויים

מימין: סער יוסקוביץ׳, גל שאול / צילום: Augury

הסטארט-אפ הישראלי שמקשיב לרעש של מכונות הפך לחד-קרן

חברת אוגורי, שמנתחת פעולת מכונות ע"י רישום הוויברציות, הטמפרטורה והקול שהן מפיקות, גייסה 180 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר ● המתחרה החדשה של אוגורי בשוק היא אמזון AWS

אבי ברגר, מנכ''ל משרד התקשורת לשעבר, מעיד במשפט נתניהו / צילום: רפי קוץ

מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר: לא נכנעתי ללחצים ממשרד רה"מ לאשר את עסקת בזק-yes

הדיונים במשפט נתניהו נמשכים, והיום נפתח החלק הנוגע לעסקת בזק-yes, שלפי כתב האישום היוותה את התמורה לעסקת השוחד לכאורה המיוחסת לנתניהו ולבני הזוג אלוביץ' ● בית המשפט לא אישר לפרקליטות לחקור את מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אבי ברגר על תיק 1000, בנוגע לאירועים שלא מתוארים בכתב האישום

השריפה בהרי ירושלים, מוקדם יותר השנה. לפי המבקר, התגברותם והחמרתם של אירועי קיצון אקלימיים לצד שינויים בדפוסי האקלים, עלולים לגרום לנזק ניכר לכלכלת ישראל וטומנים בחובם ''סיכון לביטחון הלאומי'' / צילום: בוריס קריפק, רשות הטבע והגנים

מבקר המדינה בדוח חריף: ההתמודדות של ישראל עם משבר האקלים "נעה בטווח שבין ב'פיגור' לאפס"

יעדים לא שאפתניים בהשוואה עולמית, כישלון בהשגתם, אי מימוש החלטות ממשלה, מחסור בתקציבים, תוכניות שנותרו על הנייר ופעילות ללא בסיס ידע מדעי או מושכל ● אלו רק חלק מהממצאים בדוח חמור של מבקר המדינה שמציג חידלון ממשלתי של יותר מעשור בנוגע להתמודדות עם משבר האקלים

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

ועדת המינויים פסלה את מועמדותו של עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

בין הנימוקים לפסילה: מהלך ההנפקה האמור להתחיל בתעשיה האווירית בקרוב, והצורך באישיות בכירה מעולם העסקים והפיננסים שיוביל את התהליך האמור ● פרץ הוצע לתפקיד על ידי שר הביטחון בני גנץ לפני כשלושה חודשים

מגדל TOHA2 / הדמיה: ויו פוינט

1,600 חניות ל-20 אלף עובדים: האם המגדל הזה יהפוך לשער החדש של תל אביב

אמות וגב ים ישקיעו 3 מיליארד שקל במגדל TOHA2 בפינת הרחובות יגאל אלון ודרך השלום, תוך שהן בונות על חברות ההייטק, המטרו וקירוי האיילון ● "עוד נצטרך להתלבט מה לעשות עם השטח של החניון" ● האם ההימור ישתלם? שלוש הערות

אבי יעקובוביץ, מנכ''ל חברת גב ים. / צילום: כדיה לוי

גב ים: העלייה בשווי הנכסים הזניקה את הרווח הנקי ברבעון השלישי

חברת הנדל"ן המניב דיווחה על רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 235 מיליון שקל, בהשוואה ל-47 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל אשתקד ● רשמה הכנסות של 183 מיליון שקל מעליית שווי הוגן של נדל"ן להשקעה ● המנכ"ל אבי יעקובוביץ: "שוק המשרדים בתל אביב ובהרצליה עומד בחזית"

הדולר בשפל מאז ינואר 2021 / צילום: Shutterstock, Lord King

הדולר מגרד שפל של 10 חודשים: יורד מתחת ל-3.2 שקלים

השקל מתחזק על רקע העליות מעבר לים וגידורים של הגופים המוסדיים ● יוסי פריימן, פריקו: "עודפי היצע מט"ח גדולים בשוק המקומי, גוררים לייסוף השקל"

תחנת הכוח אורות רבין -  חדרה / צילום: איל יצהר

מנכ"ל חברת החשמל: לא נעמוד ביעד הפסקת פעילות היחידות הפחמיות בתחנת הכוח בחדרה

בוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל, הודיע מנכ"ל חברת החשמל כי החברה לא תעמוד ביעד שהציבה הממשלה להפסקת פעילות יחידות 1-4 בתחנת הכוח הפחמית אורות רבין עד סוף השנה

קניון איילון - פתיחת החנויות לאחר סגר / צילום: כדיה לוי

איך לנהל את התקציב המשפחתי בעונת פיתויי הקניות

השיווק אגרסיבי, המבצעים נראים אטרקטיביים, ובתרבות של צריכה קשה להשאיר את האשראי בכיס, במיוחד בתקופת חגיגות הקניות ● איך לבחור מה לקנות, מה להשוות ומאילו מניפולציות להיזהר

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: יואב דודקביץ, פול ידיעות אחרונות

הפלונטר של בנט: תקציב של מאות מיליוני שקלים ממתין למינוי שר

משרד ההתיישבות אינו מתפקד; הסיבה: רה"מ, שמחוייב למנות למשרד את חגית משה מהבית היהודי, הבטיח את המשרד מאוחר יותר לניר אורבך ממפלגתו

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

הבורר קבע: ישראמקו תשלם לנפטא תמלוגים נוספים בהיקף 49.1 מיליון דולר

פסק הבורר צפוי להגדיל ב-108 מיליון שקל את הרווח המיוחס לבעלים שתציג נפטא בדוחות הרבעון השלישי ● במקביל צפויה שותפות ישראמקו לרשום בגין פסק הבורר הוצאה נוספת של כ-5 מיליון דולר בדוחות

אתר בנייה / צילום: Shutterstock, Unkas Photo

צעד דרמטי: אדריכלים יוכלו לחתום על היתרי בנייה ויבוטלו ההקלות ליזמים

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום תיקונים שיאפשרו חתימה של אדריכלים על היתרי בנייה ואת ביטול ההקלות ● מדובר במהלך משמעותי שנועד לזרז את הוצאת היתרי הבנייה

''ישראל היא שוק קטן, אז קשה להאשים את חברות הפינטק בכך שהן רוצות לפרוץ בשווקים גדולים יותר'', אומר שמוליק בן טובים, יו''ר קהילת הפינטק הישראלית / צילום: Shutterstock, Joyseulay

הפינטק הישראלי כובש את העולם. אבל למה החברות לא פועלות בארץ?

תעשיית הפינטק הישראלית פורחת, עם 650 חברות ישראליות והתעניינות רבה מצד משקיעים זרים. אבל הפעילות שלהן מתרחשת בעיקר בחו"ל ● מדוע זה כך, והאם יש מה לעשות? ● האזינו