גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך תגמלו את ילדיכם - ואת עצמכם - מהמסכים

כעת זה הזמן לאיפוס דיגיטלי שיסיר מנהגי טכנולוגיה רעים שאתם ומשפחותיכם פיתחתם בזמן המגפה

הורים רבים מעידים שזמן המסך של ילדיהם התארך מעבר למה שהם היו רוצים בזמן הקורונה / צילום: Shutterstock, Subbotina Anna
הורים רבים מעידים שזמן המסך של ילדיהם התארך מעבר למה שהם היו רוצים בזמן הקורונה / צילום: Shutterstock, Subbotina Anna

אחרי יותר משנה של מגפה שבה היו דבוקים למסכים, לילדים רבים יהיה קשה להיפרד מהטכנולוגיה, שהייתה נחמה עבורם וגם חיברה ביניהם כשכל אחד היה בביתו. במחקר שחברת איפסוס ערכה לאחרונה דיווחו 22% מבין 325 ההורים שנשאלו, כי ילדיהם בילו בממוצע עשר שעות או יותר בשבוע מול המסכים בנושאים הקשורים לבידור - הרבה יותר ממה שהיו רוצים. והם לא לבד, גם לנו, המבוגרים, קשה להיפרד מהמסכים.

פניתי למומחים בתחום כדי להבין איך אפשר, כשמשפחה, לעשות איפוס דיגיטלי. הנה שמונת העצות הטובות ביותר.

הגדירו חללים ללא מסכים

"הבעיה הטכנולוגית הגדולה שמשפחות מתמודדות איתה היא שהן מאבדות זמן שיחה וזמן איכות משותף לטובת הטלפונים", אומרת שרי טרקל, מייסדת ומנהלת המכון לטכנולוגיה ולעצמיות באוניברסיטת MIT. לכן היא מציעה להגדיר חללים מסוימים שבהם מותר לנהל רק שיחה פנים אל פנים. אלה יכולים לכלול את המטבח ושולחן האוכל למשל.

כמו כן, טרקל מציעה שילדים לא יכניסו מכשירים למכונית. ואכן, כמה מהשיחות הטובות ביותר שהיו לי עם כל שלושת ילדיי יחד קרו בדרך כנסיעה. עם זאת, לנסיעות ארוכות כבר כדאי להצטייד בטאבלטים. למרות שאני תמיד אורזת ספרים לילדים, זמן מסך תמיד יקצץ התבכיינות של "מתי נגיע?" (חוץ מזה, ככה הם יכולים לבדוק במפות של גוגל ואז לא צריכים לשאול).

טרקל טוענת כי מנגד יש להגדיר מרחב שמיועד למסכים, פינת הטלוויזיה או האזור שבו היא נמצאת בבית. לדעתה זה מקום התכנסות טוב למשפחות. "אם הולך להיות מסך, שיהיה מסך משותף", אמרה. ואכן, במשך זמן מה, צפייה ב"מנדלוריאן" ואחר כך ב"וונדה ויז'ן" הייתה השגרה שלנו ליום שישי.

החזירו את הכללים שביססתם לפני הקורונה

השתמשו בזמן הנוכחי כהזדמנות להשתית מחדש כללים הנוגעים לטכנולוגיה, שאולי זנחתם בזמן המגפה, כמו איסור השימוש במכשירים בחדר השינה בלילה או משחקי וידאו רק לאחר הכנת שיעורי הבית.

קבעו יום שבתון שבועי מטכנולוגיה

בחרו יום בשבוע שבו הילדים לא ישתמשו במסכים בכלל, והחילו את הכלל הזה גם על עצמכם. אמנם זה קשה בסביבת העבודה שלנו, שהיא 24/7, אבל אם בעבודה שלכם אתם לא באמת נדרשים לטלפון כל הזמן, שחררו אותו יום אחד, אפילו בסוף השבוע.

טיפאני שליין, מחברת הספר "24/6: לוותר על מסכים יום אחד בשבוע כדי לקבל יותר זמן, יצירתיות וחיבור", עושה זאת עם בעלה ושתי בנותיה כבר 11 שנים. "יום חופש מלא בכל שבוע מאפס את השימוש שלנו בטכנולוגיה", היא אומרת. "זה כמו שריר - ככל שמתאמנים על זה, זה נעשה קל יותר".

אם קשה לכם לוותר על המכשיר ליום שלם בהתחלה, עשו את זה בהדרגה. התחילו בשעתיים ללא טלפון, ואחר כך תגדילו את משך הזמן בעוד קצת בכל שבוע. שליין טוענת שמנהג כזה מקטין את ההטרדה והמשא ומתן הקורים כשיש הפרעות לשגרה טכנולוגית קבועה.

"הדבר שאתם הכי לא רוצים לעשות הוא לומר לילד שאתם לוקחים לו משהו. הציגו את זה כ'אתה הולך לקבל משהו בחזרה'", אמרה שליין.

הפרידו בין הרגלים טובים להרגלים רעים

זכרו: לא כל זמן מול המסך שקול לאחר. מומחים מציעים לקיים דיון עם הילדים בנוגע לשימוש הטכנולוגי המשמעותי ביותר עבורם, ואז לנסח תוכנית שתעבה אותו, ותפחית את השיטוטים חסרי הטעם באינטרנט.

בתי בת ה־9 בילתה יותר מדי זמן ברובלוקס (פלטפורמת משחקי רשת) בימים הראשונים של המגפה. מאז היא החליפה את הבילוי הזה בפעילויות יצירתיות יותר: היא לימדה את עצמה ליצור ולערוך סרטוני וידאו על גבי אייפד וליצור יצירות אמנות מורכבות בעזרת העיפרון של אפל (Apple Pencil). לאחרונה החלה גם לצפות בסרטוני יוטיוב על ייצור צעצועים ולאחר מכן ממש הכינה אותם.

"כאשר הטכנולוגיה מאפשרת לבני נוער לפתח מיומנויות או לצלול אל תחומי העניין שלהם, יש לה השפעה חיובית על הבריאות הסובייקטיבית שלהם", אומרת קייטי דיוויס, פרופסורית עמיתה בבית הספר למידע באוניברסיטת וושינגטון, שחקרה את השפעות הטכנולוגיה על בני נוער במהלך המגפה.

הציעו חלופות

לא תמיד יספיק שתאמרו לילדיכם להניח את המכשירים ולצאת לשחק בחוץ. אולם לעתים קרובות זה יעבוד טוב יותר אם תציעו להם תבנית לפעילות או אפשרויות בחירה. אתם יכולים לומר להם לרשום על פתקים את הפעילויות שהם אוהבים לעשות בחוץ ולשים אותם בצנצנת, כך שיוכלו לשלוף בכל פעם שהם יוצאים מהבית.

אתם יכולים גם להפוך את הסדר ולדרוש מילדיכם לעשות מספר מסוים של פעילויות ללא מסך לפני שאתם מרשים להם להשתמש במכשיר. בארק, חברת הבטיחות והניטור המקוונת, פרסמה רשימת מטלות ופעילויות ומציעה לדרוש מילדים להשלים שלוש מהן לפני שהם חוזרים למסך.

השאירו את הטלפונים בבית

כשאתם יוצאים החוצה, אפילו סתם לטיול בפארק, אל תיקחו את הטלפונים אתכם. לדברי שליין, זה יעזור לילדים להתרגל להרגיש שהם לא חייבים את הטלפון יהיה עליהם כל הזמן.

השתמשו בהגדרות המכשירים כדי להתנתק

אתם לא באמת צריכים להציץ בטלפון בכל פעם שהוא מודיע לכם שמישהו צייץ לגביכם. כבו את ההתראות של חלק מהאפליקציות או קבעו שרק החשובות מהן יופיעו. "מצב פגישה (do not disturb)" הוא הסטטוס החביב עליי להשתקת הסחות דעת מיותרות (ההפעלה שלו מהירה גם באנדרואיד וגם באייפון).

אל תצפו לשינוי בן לילה

המומחים אומרים שאתם צפויים להיתקל בהתנגדויות בניסיון לאפס את ההרגלים הטכנולוגיים של המשפחה. אם המהלך שלכם לבסס יום ללא מסכים בשבוע לא צלח, נסו שוב בשבוע הבא - אומרת שליין. אחרי הכול, אנחנו לא באמת יכולים להוריד את המתג ולקוות שהחיים יחזרו לקדמתם אחרי השנה שכולנו חווינו.

היו אמפתיים. כהורים חשוב שתודו כמה מבלבלת, קשה ומפחידה הייתה השנה האחרונה עבור ילדים רבים. לדברי טרקל, שספרה האחרון הוא "יומני האמפתיה: ספר זיכרונות", ההקלה של מגבלות הקורונה מאפשרת לילדים לחזור לעשות דברים פנים אל פנים ובבטיחות, וזה כשלעצמו יפחית את זמן המסך.

עם זאת, עבור ילדים רבים המפגש הפיזי עם חברים לכיתה יכול להיות קשה, בעיקר למופנמים, שמצאו מזור מהלחצים החברתיים של חיי ההתבגרות במהלך המגפה. במחקר מהעת האחרונה שערכה אפליקציית הצילום VSCO, בהשתתפות 1,000 בני נוער ומבוגרים צעירים יחסית, 60% מהמגיבים העידו שהם חרדים יותר מפגישות פנים אל פנים בהשוואה ללפני המגפה.

בני הנוער במחקר של פרופ' דיוויס יודעים ככל הנראה שיהיה עדיף לחזור למפגשים של ממש. "אפילו כשהחוויות הטכנולוגיות שלהם היו בעלות משמעות", כתבה, "הרגישו בני הנוער שהתקשורת ברשת לא יכולה בסופו של דבר להחליף אינטראקציות פנים אל פנים עם החברים שלהם".

עוד כתבות

פאנל ''משבר אמון עמוק במוסדות המדינה'', ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

"הפקידות בנויה על לא לומר את האמת לציבור"

בוועידת אמון וכלכלה של גלובס דנו בנושא של המחסור בשקיפות מצד אחד, ובקבלת החלטות איכותיות ומבוססות נתונים מצד שני ● עוד דנו בתרבות הארגונית הבעייתית במגזר הציבורי, עשיית מדיניות מבוססת ראיות בצורה מעוררת אמון ועל קבלת החלטות באמצעות נתונים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

ליברמן במהלך דרמטי: מקדם חוק להוזלת העסקת עובדים זרים

השר הודיע כי הנחה את אנשי משרדו להביא הצעת חוק לביטול היטלים על עובדים זרים ● ההצעה אמורה להפחית בין 15-25% מעלות העסקתם

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

ממפגע סביבתי לפיל לבן? מה יקרה לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

עם חלוף השנים הפכה התחנה המרכזית החדשה למקום אפל, מפחיד ומזהם ● תושבי תל אביב נשמו לרווחה כששמעו שהאוטובוסים יפנו את התחנה שנת 2023, אבל אף אחד לא יודע מה הולך לקום במקומה, ולכל אחד מהשחקנים יש אינטרסים אחרים

ראש מחלקת החדשות לשעבר בוואלה מיכל קליין  מעידה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ראש מערכת החדשות לשעבר בוואלה: כל הידיעות על משפחת נתניהו עברו אישור של אילן ישועה

מיכל קליין, לשעבר ראש מחלקת החדשות בוואלה, החלה להעיד במשפט נתניהו: "אילן ישועה אמר לי לא להעלות ידיעות על משפחת נתניהו מבלי לעבור אצלו קודם; הוא השתמש בביטויים כמו 'יסגרו לנו את הברז', 'אני על הגריל מולם'" ● עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד, שעדותו הסתיימה היום: "אחת הסיבות שהתפטרתי הייתה ההתערבות הפוליטית שמלווה באג'נדה לגבי האתר"

שקרים רבים מתפרסמים ברבים, ומוצגים כאמת / אילוסטרציה: Shutterstock

מלחמת חורמה: יש להוקיע אנשי ציבור שמשתמשים בפייק ניוז

השימוש בפייק ניוז הפך לנפוץ, וצריך להילחם בתופעה רווחת והרסנית זו • אם יידע מנהיג ציבור כי התקשורת תבדוק היטב כל אמירה עובדתית שלו ולא תהסס להוקיע אותו ברבים אם ייתפס בדבר שקר, תוך "ביושו" עקב כך, יש לקוות כי ייזהר מאוד בטרם ישקר

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

נטו חושפת בוננזה של בשר בהכשר מהודר: מניב רווח של 52 מיליון שקל בשנה

רוכשת את חלק השותפה (50%) במיזם לשיווק עופות ובשר בהכשרים מהודרים תמורת 113 מיליון שקל ● המיזם מניב הכנסות של 690 מיליון שקל בשנה

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

קטרים וקרונות חשמליים. יורשו להיכנס למוסך? / צילום: רכבת ישראל

דרישה לתוספות שכר של אלפי שקלים והגנה מפיטורים: הקרב ברכבת חוזר, על חשבונכם

מזה תקופה שמתנהל מו"מ על תנאי העובדים ברכבת ישראל, על רקע פרויקט החישמול הגרנדיוזי שלה בעלות של מיליארדים ● לאור חוסר הסכמות, בין היתר על תוספות שכר, הורה הוועד לעכב עבודות הרצה והכנה ● בניסיון להחזיר את העובדים לעבודה ולנסות לעמוד בלוחות הזמנים, ההנהלה פנתה לבית הדין לעבודה

יו''ר אקוואריוס גל פרידמן / צילום: רמי זרנגר

TPR תשקיע 20 מיליון דולר בחברה הבת של אקוואריוס מנועים ביפן

TPR, שחקנית משמעותית בתעשיית הרכב ביפן, רוכשת 20% ממניות אקוואריוס יפן בהשקעה שמשקפת לחברה שווי של 100 מיליון דולר ● החברות ישתפו פעולה בפיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס ביפן ● מניית אקוואריוס בת"א מגיבה בעלייה

נמכרת בפרמיה של 58% על מחיר השוק / צילום: Shutterstock, IgorGolovniov

חברת פלייטק, שהוקמה ע"י טדי שגיא, נמכרת תמורת 3.7 מיליארד דולר

הרוכשת, יצרנית מכונות מזל מאוסטרליה, רוכשת את החברה בפרמיה של 58% על מחירה בשוק ● שגיא, שהקים את החברה לפני יותר מ-20 שנה, מכר את יתרת החזקותיו בפלייטק לפני כשלוש שנים

מטוס אל על / צילום: דני שדה

בדרך למפץ בענף התעופה? אל על במגעים למיזוג עם ארקיע

אל על בהודעה לבורסה: "מגעים לעסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע" ● הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

משרדי פייסבוק בדבלין. רגולציה, אם תגיע, תהיה בגדר מעט מדי, מאוחר מדי / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

מפייסבוק ועד NSO: התאגידים מתחננים לרגולציה ולמדינות נגמר הכוח

ברחבי העולם קמה דרישה מצד חברות הטכנולוגיה להחלת רגולציה עליהן • תאגידי ענק כמו פייסבוק וגוגל מודעים לכוחם, והם מנהלים דיון נוקב עם פוליטיקאים וגופים ממשלתיים בכל מדינה ומדינה - הגיע הזמן להסדיר את התחום, ואולי אפילו להקים גוף בין מדינתי שייצג אותם

תעודת כשרות / צילום: Shutterstock

רפורמת הכשרות המתגבשת: האם היא תייקר את העלויות?

מתנגדי הרפורמה מכנים אותה "מתווה הפרטת הכשרות" וטוענים כי היא תייקר את הכשרות בישראל ● במשרד האוצר טוענים טענה הפוכה לחלוטין

חדר עבודה וירטואלי של פייסבוק / צילום: פייסבוק

פייסבוק מכריזה על תוכנית גיוס עובדים שאפתנית באירופה - וגם בתל אביב

פייסבוק הודיעה כי היא מתכננת "ליצור כ-10,000 הזדמנויות תעסוקתיות חדשות באיחוד האירופי במהלך חמש השנים הקרובו, ● במקביל, מרכז המחקר והפיתוח של פייסבוק בתל אביב ממשיך לגייס עובדים ל-250 משרות פתוחות

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום