גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סין לא מוותרת לאף אחד ודואגת שכולם יכתבו "טיוואן" כפי שהיא רוצה – כולל תיכון בקולורדו

אף ארגון אינו קטן מדי או נידח מדי לחמוק מעיניהם הבולשות של בירוקרטים סינים הבודקים בקשות של עמותות להיות נוכחים באירועים של האו"ם

טייוואן / צילום: Shutterstock, Sean Pavone
טייוואן / צילום: Shutterstock, Sean Pavone

בניסיון לתת לחלק מהסטודנטים שלו טעימה של יחסים בינלאומיים, פנה תיכון רג'יס הישועי מקולורדו לאו"ם לקבלת רשות לשלוח נציגים שיהיו נוכחים במפגש מועצת האו"ם על מעמדן של הנשים.

באביב האחרון, הוועדה באו"ם שעוסקת ברישויים כאלה שלחה לתיכון דואר אלקטרוני. נכתב שם שיש בעיה: באתר של תיכון רג'יס הישועי השתמשו בטרמינולוגיה הלא נכונה לטייוואן, האי הנשלט באופן דמוקרטי. הוועדה הציעה לשנות את הניסוח ל"טייוואן, מחוז של סין".

בייג'ינג כבר זמן רב מנצלת את כוחה הרב כדי לאתגר ממשלות וארגונים בינלאומיים לגבי טענתה שטייוואן היא חלק מסין. היא גם מנדנדת יותר ויותר לננסים של הדיפלומטיה הבינלאומית, כמו תיכון רג'יס הישועי, לגבי הנושא הזה.

"אנחנו דג רקק", אמרה כריסטינה ולה, המורה לספרדית ששלחה את הבקשה של התיכון מאורורה, קולורדו, לאו"ם.

סין יושבת בוועדת האו"ם לארגונים לא ממשלתיים, הנותנת אישורים לקבוצות קטנות או גדולות להיות נוכחות באירועים של האו"ם. בפגישות הציבוריות של הוועדה, כל נציג יכול לעכב בקשה של גוף כלשהו. בירוקרטים סינים בודקים כל קבוצה שמגישה בקשות לוועדה, ובודקים כל פינה באתרי האינטרנט שלה לגבי התייחסויות לטייוואן, כך אומרים חוקרים שלמדו את התנהלות הוועדה. אם קבוצה כלשהי לא תשתמש במינוח האהוב על בייג'ינג, סין תבקש מהוועדה להעביר הלאה בקשה לשינויים.

בפגישה של הוועדה ממאי, ביקשה סין שתיכון רג'יס הישועי ישנה את הדרך שבה הוא מתייחס לטייוואן. זמן קצר אחר כך, שלחה הוועדה דואר אלקטרוני לבית הספר לגבי מאמר המופיע באתר שלו על תלמידה שהצטרפה לאיגוד של נערות בגיל תיכון לצד נערות ממדינות אחרות, כולל טייוואן, כך מספרת ולה, המורה לספרדית.

"אף אחד לא היה מגיע לעמוד הזה סתם במקרה", אמרה ולה.

היא חשבה שהבקשה מוזרה אבל הוסיפה "מחוז של סין" למאמר כפי שהתבקשה. לפני שבוע, אישרה וועדת האו"ם את הבקשה שהגישה בשם התיכון.

עקביים ותוקפניים

במהלך מושב הקיץ של הוועדה שנגמר ביום שישי, ציינה סין שטרמינולוגיה שגויה לגבי טייוואן מעכבת בקשות אחרות מלפחות שש קבוצות שונות, כולל איגוד תעשיית האופניים הבינלאומי, אגודת טבע צרפתית ששמה איגוד שלושת הקיפודים והעמותה "לכל אנשי הירח", איגוד של עורכי דין העוסקים בחקר החלל שמנסים לשמר את אתרי הנחיתה על הירח כדי שלא ייהפכו בעתיד הרחוק למלכודות תיירים.

"הם עקביים ותוקפניים לגבי זה", אמרה אלינור אופנשו, שהעמותה שלה, השירות הבינלאומי לזכויות אדם, עוקבת מקרוב אחרי פעילות הוועדה. "והם לא ינוחו עד שהעמותות יעשו את השינוי שהם מבקשים".

בטייוואן מתקיים שלטון אוטונומי מאז 1949, כשהממשלה הסינית דאז ברחה מהיבשת לאי אחרי שהפסידה במלחמת האזרחים לקומוניסטים. האו"ם הכיר בממשלת טייוואן כמושלת בסין עד שעבר להכרה בבייג'ינג ב-1971. מאותו רגע טייוואן אינה חברה באו"ם.

מאז, אימץ האו"ם את התיאור הסיני של בייג'ינג. דובר של האו"ם אמר שמשתתפים צריכים להתייחס לטריטוריה כ"טייוואן, מחוז של סין", והוועדה "מבקשת מעמותות לכבד את המינוח של האו"ם לגבי כל השמות הגיאוגרפיים". המשלחת הסינית לוועדת האו"ם על ארגונים לא ממשלתיים לקחה על עצמה את התפקיד לוודא שכל מי שרוצה להתקשר עם האו"ם מודע לכך.

ארגונים רבים המבקשים אישורים מהאו"ם, כמו תיכון רג'יס הישועי, לא נוכחים בפגישות הוועדה ולומדים על הבקשה לדיוק המינוח דרך דואר אלקטרוני, שם לא כתוב איזו מדינה ביקשה את השינוי. מבלי להיות מודעות לוויכוח הפוליטי או סתם מתוך אדישות לגביו, רבות מהן עושות כפי שנתבקשו על מנת לזרז אישור בקשות, כך אמרה רנה סיו אינבודן, עמיתה במרכז שטראוס לביטחון וחוק בינלאומי באוניברסיטת טקסס, שחקרה את הוועדה.

יין פאטון, מנכ"ל האיגוד הסביבתי של האוניברסיטאות והמכללות בבריטניה, אמר שהניסוח "מחוז של סין" נוסף לכמה מדפי האינטרנט הנידחים יותר של הקבוצה לאחר שהתבקש לעשות כן בידי הוועדה.

"עשינו זאת כי היינו נחושים להיכנס ולהשפיע על מערכת האו"ם הזו מבפנים", אמר.

בשימוע של הוועדה במאי, הנציג הסיני ז'אנג ז'ה ביקש שקהילת היוגה העולמית, המקדמת "סגנון חיים של יוגה בכל העולם וללא אפליה מכל סוג", תשנה את המינוח של טייוואן על גבי האתר שלה. בפגישה עוקבת, שאל ז'אנג את דיליפקומאר תנקפאן, מייסד הארגון שנוכח באופן אישי, אם הוא פתר את הנושא.

"כבר הוצאנו את השם", ענה תנקפאן, על פי השידור המקוון של המפגש. הוא אמר שזה לא קרה עד עכשיו כי מנהל האתר שכח ללחוץ על הכפתור לעדכון הגרסה האחרונה של האתר.

הוא אמר לז'אנג שהטעות תוקנה. התמונה של קלודיה לין, לצד התואר שלה: "נציגת הנוער של טייוואן", נעלמו מהאתר. וועדת האו"ם אישרה את בקשתה של קהילת היוגה.

לין אמרה שתנקפאן לא אמר לה לפני שמחק אותה מהאתר. היא אמרה שמבחינתה השינוי לא מפריע ואין לה עניין להיות מעורבת בנושאים גיאופוליטיים. תנקפאן סירב להגיב.

בשנה שעברה, הנציגה האמריקאית בוועדה העירה לסין לגבי הנוהג הזה. ארגונים צריכים להיות מסוגלים להתייחס לטייוואן איך שירצו, אמרה קורטני נמרוף, והתעקשות על מינוח "שהוא בהתאם לעמדות פוליטיות מסוימות... תהיה בעלת השפעה שהיא כמו צנזורה על הנוכחות המקוונת של ארגונים מסוימים".

ז'אנג ענה לה ש"ריבונות ורציפות טריטוריאלית של מדינות חברות באו"ם" היא עקרון ליבה של האו"ם, כך ש"שימוש במינוח הנכון הוא אחד הקריטריונים הבסיסיים ביותר להגשת בקשה".

כשצפתה בשידור המקוון של הוועדה משבוע שעבר, ראתה מישל הנלון, המייסדת השותפה של הארגון "למען כל אנשי הירח" את סין מתשאלת קבוצות שונות לגבי הדרך בה הן מתארות את טייוואן. "חשבתי לעצמי, 'אויש, נו באמת'", אומרת הנלון, המנהלת המרכז לחוקי אוויר וחלל באוניברסיטת מיסיסיפי.

"ואז זה קרה לנו", אמרה. "אפילו לא ידעתי שיש אצלנו התייחסות לטייוואן".

יום אחר כך, הוועדה שלחה לה דואר אלקטרוני שכיוון אותה לעמוד התרומות באתר שלה, שם ישנו תפריט גלילה של מדינות ומופיעים בו האי טייוואן והטריטוריות הנשלטות על ידי סין הונג קונג ומקאו. בדואר האלקטרוני הציעו לה להוסיף "מחוז של סין" למילה טייוואן וכמו כן להוסיף את הביטוי "מחוז אדמיניסטרטיבי מיוחד של סין" אחרי השמות של הונג קונג ומקאו.

ברצונה לפתור את הנושא במהירות כדי שהארגון שלה יוכל לתת הצהרות בוועידת האו"ם על שימוש לצרכי שלום בחלל החיצון, מחקה את כל העמוד.

"בכנות, אנחנו לא מקבלים כל כך הרבה תרומות דרך האתר", אמרה הנלון. היא מקווה שהוועדה תאשר את בקשתה במושב הבא שלה.

צ'או דנג השתתף בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה''ב / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

ג'נט ילן: הסכם תקרת החוב יאפשר פעילות הממשלה עד 3 בדצמבר

שרת האוצר אומרת לקונגרס כי "ישנו הכרח" להגדיל את תקרת החוב על-מנת לספק ודאות לטווח ארוך יותר

התחליף הטבעוני לטונה של אסם. שוק הטונה בישראל נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה / צילום: אסם-נסטלה

אסם-נסטלה משיקה תחליף טבעוני לדג טונה

בשלב הראשון המותג VUNA יימכר במארז קפוא שמכיל 300 גרם, ובשלב הבא תיתכן גם גרסת שימורים ● רשת בתי הקפה לנדוור תהיה הראשונה לשלב את המוצר בתפריטיה, ולאחר מכן הוא יימכר בחנויות טבע ולבסוף גם ברשתות המזון

קידוח לוויתן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

משרד האנרגיה "נרדם" בשמירה, ומאות מיליוני שקלים לא הגיעו לקרן העושר

מבקר המדינה מצא כי למרות שמאגר הגז לוויתן - הגדול בישראל - התגלה ב-2010, חלפו ארבע שנים לקביעת התגלית באופן רשמי ע"י משרד האנרגיה ● המשמעות: קיטון עצום בהכנסות המדינה ודחייה של תשלומים לקרן העושר ● דוח מבקר המדינה

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

במקומו של ארז קמיניץ: זו המשנה החדשה ליועמ"ש

המינוי של יוליס, ראשת אשכול נדל"ן במשרד המשפטים, למשנה ליועמ"ש לעניינים אזרחיים, במקומו של עו"ד ארז קמיניץ, דורש אישור הממשלה ● יוליס גברה על מועמדים בכירים, ומדובר בקפיצה משמעותית מתפקידה הנוכחי ● היא צפויה להעדיף את צורכי הדיור על זכות הקניין של הפרט

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: ניב קנטור

המדינה חייבת לאזרחים החזרי מס של 3.6 מיליארד שקל

שכחתם לעשות תיאום מס? יכול להיות ששילמתם יותר מדי, אבל המדינה לא תחזיר לכם את העודף ● מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על רשות המסים, שאינה דואגת להנגיש לציבור את המידע הדרוש למיצוי זכויות או להקל על התהליכים הבירוקרטיים לקבלת הקלות מס ● דוח מבקר המדינה

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

נשיא סין משכתב את ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית

החלטה היסטורית תשים את המנהיג במדרגה אחת עם מאו ועם דנג שיאופינג, ותציג את כוחו על אף האתגרים הכלכליים והדיפלומטיים איתם מתמודדת המדינה

מאיה שרן / צילום: עופר חג'יוב

מאיה שרן מצטרפת למשרד D-SAY כמנהלת קריאטיב ראשית ושותפה

שרן, עד לאחרונה סמנכ"לית הקריאטיב במשרד הפרסום יהושע TBWA, צפויה להיכנס לתפקידה החדש בתחילת נובמבר

שר המשפטים גדעון סער / צילום: עמית שאבי - ידיעות אחרונות

הצעת החוק של סער: ח"כ שיש נגדו כתב אישום בעבירה שעונשה שלוש שנות מאסר ומעלה לא יוכל להרכיב ממשלה

למרות שנראה כי החוק נתפר במיוחד למידותיו של נתניהו ונועד לחסום את דרכו חזרה לראשות הממשלה, הוא יעביר סמכויות נרחבות ליועמ"ש שיוכל למנוע כהונת כל ראש ממשלה באשר הוא - אם רק יוגש נגדו כתב אישום ● מהליכוד נמסר בתגובה: "חוק אנטי דמוקרטי נוסח איראן"

בנין ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: כדיה לוי

קבוצת "ידיעות אחרונות" מקימה חטיבת חדשות מאוחדת ומסתערת על הדיגיטל

העורך הראשי נטע ליבנה הודיע לעובדים על שינויים ארגוניים ופרסונליים הכוללים את הקמת החטיבה החדשה שבראשה יעמוד ניר (שוקו) כהן ● החטיבה תהיה מורכבת משלוש זרועות: דסק החדשות של "ידיעות אחרונות", דסק החדשות של ynet וריכוז כתבים משותף ל"ידיעות" ול-ynet, שבראשו תעמוד שרון ליס

גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי

ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין לא לבד: מיהו יזם הנדל"ן שהעביר מניות בשווי 50 מיליון שקל לילדיו

לאחר שורה של בעלי הון, ובהם ג'ורג' חורש, צדיק בינו, גיורא אקרשטיין וקובי מימון, העביר גיל בלוטרייך מניות מישורים בשווי של כ-50 מיליון שקל לילדיו ● עוד קודם לכן מימש את רוב החזקותיו בחברה תמורת כ-110 מיליון שקל, ונותר בעל מניות מיעוט בחברה שייסד

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

לי ג'ון, מנכ''ל שיאומי / צילום: Reuters, Ke wei

שיאומי מתכננת: מכונית חשמלית ראשונה כבר ב-2024

עוד ועוד מתחרות על שוק הרכב החשמלי הפורח של סין ● לצד Nio וטסלה, מצטרפת עכשיו גם יצרנית הסמארטפונים Xiaomi לתחרות, שמתכננת להציג את המכונית הראשונה שלה עוד בתחילת 2024

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: שלומי יוסף

מהכשלים בקרן העושר ועד החזרי המס: כל הממצאים מדוח מבקר המדינה

החריגה ביתרות המט"ח, מיליארדי השקלים שהמדינה חייבת לאזרחים, ומה קרה לסכומי העתק שהממשלה השקיעה בנדל"ן? מבקר המדינה חושף שורת כשלים כלכליים

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

הסטארט-אפ השאפתני של שלמה קרמר מזנק לשווי 2.5 מיליארד דולר

קייטו נטוורקס, שמתחרה במקביל מול ספקי תקשורת וענקיות סייבר, גייסה 200 מיליון דולר בשווי גבוה פי 2.5 מאשר לפני שנה ● למרות זאת, קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ואימפרבה, מזהיר: "יש בועה רצינית מאוד. שווי גבוה ולא ריאלי לא טוב לחברה"

מה שהולך מצוין על הנייר ובטבלאות האקסל - לא תמיד מתורגם לשטח / צילום: Shutterstock, Pormezz

המבקר: למרות תקציבי העתק, הסכמי הגג מפגרים אחרי הציפיות

דוח מבקר המדינה מסביר את הפיגור בחסמי תכנון ותשתיות שלא נפתרו לאורך השנים וקורא לרמ"י ולמשדר השיכון לעקוב אחרי התקדמות הסכמי הגג ● הביקורת העלתה כי קשיים וחסמים לאורך שלבי התכנון, הפיתוח והשיווק מקשים על הרשויות לעמוד בקצב השיווק ● דוח מבקר המדינה

פיקסל 6 / צילום: צילום מסך

גוגל מציגה את דגמי פיקסל 6 החדשים, בתוכם מערכת עצמאית על שבב של החברה

גוגל מציגה הערב את ה-Pixel 6 וה-Pixel 6 Pro ● המחירים יתחילו מ-599 דולרים לדגם הרגיל, ו-899 דולרים לפרו, והמוצר יגיע לחנויות ב-28 באוקטובר

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

על רקע דוחות חזקים: יום חמישי של עליות בוול סטריט

מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 עלו בכ-0.7%, מדד דאו ג'ונס התחזק בכ-0.6% ● מדד דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי 100 התקדם ב-0.2% וקאק 40 נסוג פחות מ-0.1% ● התחלות הבנייה בארה"ב בספטמבר ירדו יותר מהצפוי ● מדד ניקיי התחזק ב-0.6%, סופטבנק עלתה ב-3%

טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן

תרבות ואיזון בין עבודה למשפחה: איך להפוך את ירוחם לאטרקטיבית?

בכירי פורום Superbrands נפגשו עם ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, ודנו איתה באסטרטגיה שיווקית לעיר ● מנכ"ל ומייסד קרן פימי, ישי דוידי, מעריך: "אנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות" ● וגם: ישראלי נכנס לרשימת ההאקרים הטובים המובילים בעולם ● אירועים ומינויים

חנות עדיקה בדיזנגוף סנטר. החברה לא צריכה מנכ”ל, אלא תוכנית אסטרטגית ושינוי מהותי / צילום: ערן סלם יח''צ

הסיפור העצוב של עדיקה: איך הפכה חלוצת האיקומרס הישראלי לשחקנית שולית

בזמן שהאיקומרס והריטייל הישראלי בפריחה, והמניות של חברות הריטייל הגדולות נמצאות בעלייה, רשת האופנה עדיקה שבבעלות גולף-סטימצקי מחקה יותר מ-250 מיליון שקל משוויה תוך מספר חודשים ● מה היא יכולה לעשות כדי לעצור את ההידרדרות, ולמה החלפת בעלים היא לא בהכרח רעיון רע

 

מכוניות טסלה מועמסות בנמל בסין / צילום: SIPG

טסלה ממשיכה "להפציץ": משלוח נוסף של כ-1,600 כלי רכב בדרך לארץ

המשלוח צפוי להביא את סך המכירות של החברה בישראל ב-2021 ל-6,300 ולנתח של יותר מ-70% מסך המכירות בפלח החשמלי ● בשל העומסים על הנמלים בשנחאי, המשלוח צפוי להגיע באיחור של לפחות שבוע - אמצע/סוף נובמבר