גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארה"ב תפעיל סנקציות במאבק נגד דרישות הכופר בקריפטו

ממשל ביידן רוצה לסכל את התשתית הפיננסית הדיגיטלית המאפשרות קיום של מתקפות כופר, שרובן מגיעות מרוסיה

מטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock
מטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock

ממשל ביידן מכין מגוון פעולות, כולל סנקציות, על מנת להקשות על האקרים להשתמש במטבעות דיגיטליים לעשיית רווח ממתקפות כופר, כך אומרים אנשים המכירים את הנושא.

הממשלה מקווה למנוע גישה לצורת תשלום שאפשרה לתעשייה פלילית משגשגת לצמוח והפכה לאיום גובר על הביטחון הלאומי.

במשרד האוצר של ארה"ב מתכננים לאכוף את הסנקציות החל משבוע הבא, כך אמרו האנשים, כשיתפרסמו הנחיות חדשות לחברות לגבי הסיכונים הקשורים במתן אפשרות לביצוע תשלומי כופר, כולל קנסות ועונשים אחרים. מאוחר יותר השנה, חוקים חדשים בנושא הלבנת הון ומימון טרור אמורים להגביל את השימוש במטבעות קריפטו כמנגנון תשלום במתקפות כופר ופעילויות לא חוקיות אחרות.

באופן קיבוצי יהוו פעולות אלה את הניסיון המשמעותי ביותר עד כה של ממשל ביידן לחתור תחת סביבת העבודה הדיגיטלית של סוחרים, בורסות וגורמים אחרים שמומחי סייבר אומרים שאפשרו למתקפות כופר מסוכנות לפרוח בשנים האחרונות.

פקידים בכירים אמרו שמתקפות כופר השנה החריפו יותר מתמיד ומציבות איום רציני לתשתיות חיוניות, כולל חברות אנרגיה, בתי חולים ובנקים.

במשרד האוצר סירבו להגיב והאנשים המכירים את הנושא סירבו לפרט נגד מי יכוונו הסנקציות. אבל על מנת להפריע באופן יעיל לעסקאות קריפטו לא חוקיות, יצטרך משרד האוצר לכוון לארנקים הדיגיטליים המקבלים את תשלומי הכופר, לפלטפורמות הקריפטו העוזרות להמיר סוג אחד של מטבעות בלוקצ'יין לסוג אחר על מנת להסתיר את זהות הפושעים ולאנשים שהם הבעלים המנהלים של פלטפורמות אלה, כך אומרים אנליסטים המתמחים בעסקאות כאלה.

הסנקציות צפויות לבודד מטרות ספציפיות, ולא להכניס לרשימה שחורה את כל תשתית הקריפטו, שם חושדים שמתקיימות עסקאות הכופר. יחד עם זאת, הפעולה אמורה להרתיע פושעים אחרים מלהמשיך בפעולות אלה.

הממשל נאבק להתמודד עם הנושא לאחר מתקפות בפרופיל גבוה באביב, שכולן הגיעו מקבוצות פושעים שכנראה נמצאות ברוסיה. המתקפות האלה הביאו לסגירה של צינור הובלת דלק חשוב בארה"ב, הפריעו לפעולות של מפעל בשר גדול ופגעו בעשרות ארגונים בינוניים וקטנים יותר. דרישות תשלום של האקרים נעשו בהדרגה יותר ויותר גדולות וכעת יכולות בקלות להגיע למיליונים או עשרות מיליוני דולרים.

כשרוב דרישות הכופר מצד האקרים נעשות במטבעות קריפטו, הביאו המתקפות להצתת דיון בין קובעי המדיניות לבין תומכי הטכנולוגיה הפיננסית על השאלה איך להגן על השוק מפני פושעים, טרוריסטים וגורמים שליליים אחרים בלי לפגוע בצמיחת השוק או ליצור בעיות ארוכות טווח לביטחון הלאומי.

דרישות דיווח חדשות

על מנת לעזור לעצב את השוק, מחוקקים ורגולטורים מנסחים חוקים חדשים, כולל דרישות דיווח חדשות של משרד האוצר על עסקאות קריפטו בינלאומיות ולגבי עסקאות שנעשות מחוץ לבורסות הגדולות. הכללים נועדו להגביר את השקיפות, שכמה בכירים בקהילת הביטחון טוענים שירתיעו עסקאות על ידי אנשים שמעדיפים שפעולותיהם הלא חוקיות ייעשו בסוד.

משרד האוצר וסוכנויות רגולציה אחרות גם מטילים עונשים וסנקציות נגד אנשים וחברות המאפשרים מימון לא חוקי דרך שווקי הקריפטו בתור אזהרה לאחרים. אזהרה שהוציא המשרד לפיקוח על נכסים זרים, מחלקה במשרד האוצר, הזהירה קורבנות למתקפות ואת באי כוחם שלא יעשו תשלומי כופר, מכיוון שבכך הם עלולים למצוא עצמם במצב בו הם מפרים הם את חוקי ארה"ב.

לאחרונה הסוכנות לביטחון תשתיות וסייבר במשרד לביטחון המולדת הפיקה אזהרות דומות. "תשלום כופר עשוי לחזק את האויבים לפעול נגד מוסדות נוספים, לעודד גורמים פליליים אחרים להפיץ תוכנות הכופר ו/או לממן פעולות לא חוקיות", כך נמסר מהסוכנות במסמך שהפיקה בסוף אוגוסט.

סנקציות נגד בורוסות קריפטו

הטלת סנקציות על בורסת קריפטו שתשלומי כופר נעשו דרכה, למשל, עשויה לא רק להפריע ליכולת החברה לעשות עסקים, אלא גם להבהיל פלטפורמות קריפטו אחרות שיימנעו מעסקאות כאלה וכן שיחזקו את תוכניות הציות שלהן.

ארי רדבורד, לשעבר פקיד ביטחוני בכיר במשרד האוצר, אמר שבינתיים ממשל ביידן פעל לצד הסקטור הפרטי על מנת לחזק את הגנות הסייבר בזמן ששחקנים רעים ניצלו לרעה את המהירות והגישה חוצת הגבולות של מטבעות הקריפטו. "פעולה מסוג זה תהווה גישה תקיפה, פרו־אקטיבית לרדוף אחרי מי שמקלים על העברת תשלומי כופר", אמר, בהתייחסות לסנקציות הצפויות.

כל סנקציה שיטיל הממשל תהיה "ככל הנראה מיועדת לרדוף אחרי השחקנים הרעים עצמם, לא נגד מטבעות הקריפטו או הטכנולוגיה, שפשוט מהווים את אמצעי התשלום", אמר רדבורד, כיום ראש ענייני ממשלה וחוק בחברת המודיעין על בלוקצ'יין, TRM Labs.

הממשל מיקד את מאמצי האכיפה במקורות העיקריים של המתקפות, שגם בסקטור הפרטי וגם בממשלה אומרים שנמצאים ברוסיה ובמדינות לוויין של ברית המועצות לשעבר, בהן יש למוסקבה השפעה פוליטית גדולה.

פועלים תחת עיניו הפקוחות של פוטין

חברת האנליסטים העוסקת בתחום הקריפטו Chainalysis אומרת שהעקבות הדיגיטליים של עסקאות בלוקצ'יין הקשורות לתשלומי כופר מראים שרובם שולמו בחשבונות בברית המועצות לשעבר ובמזרח אירופה.

בממשל ביידן מבקשים גם להפוך את המאבק נגד תוכנות כופר לבינלאומי. שיתוף הפעולה הזה בא לאחר הבטחה משנה שעברה של מנהיגי קבוצת שבע המדינות הדמוקרטיות העשירות לפעול ביחד באופן קיבוצי נגד תביעות כופר, והם ציינו במיוחד את תשלומי הקריפטו.

למרות שבכירים אמריקאים רבים, כולל הנשיא ג'ו ביידן, אמרו שהקרמלין לא בהכרח מעורב באופן ישיר בקמפיינים של תביעות כופר, הם מאשימים את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בכך שהרשה לקבוצות אלה לפעול מתוך מדינתו.

בפגישה בין ביידן לפוטין ביולי, הזהיר פוטין שינקוט "בכל פעולה שיצטרך" על מנת להגן על ארה"ב נגד מתקפות כופר שמקורן יהיה מתוך רוסיה.

לאחר הפסגה התקיימו שיחות דו־צדדיות בין בכירים אמריקאים לרוסים אבל לא הושגה בשיחות התקדמות רבה, כך אמרו פקידים בכירים בממשל.

"אין שום אינדיקציה לכך שהממשלה הרוסית נקטה פעולה כלשהי על מנת להעניש את האנשים העושים מתקפות כופר בסביבה שיצרו שם, שנוחה לפעולות מסוג זה", אמר סגן מנהל הבולשת הפדרלית פול אבטה בכנס מודיעין מיום שלישי.

בסוף 2019 קשר משרד האוצר בין המודיעין הרוסי לחברה, Evil Corp, שאנליסטים מהסקטור הפרטי ציינו מאז שהיא אחראית ליצירת שתיים מתוכנות הכופר המרכזיות. בכירים במשרד האוצר אמרו שהבוס של Evil Corp, מקסים יקובץ, עבד במשרד הביטחון הפדרלי, שהוא שירות המודיעין המרכזי של רוסיה. את יקובץ לא ניתן היה להשיג לקבלת תגובה.

חברת ביטחון הסייבר CrowdStrike הודיעה במרץ שישנן שלל עדויות דיגיטליות הרומזות על כך שקבוצה מתוך Evil Corp, המוכרת כעת כ־Indrick Spider, אחראית לפיתוח תוכנות WastedLocker ו־Hades, ששתיהן משמשות לגביית תשלומי כופר.

בכירים במערכת הביטחון האמריקאית לשעבר אומרים שאחת העדויות המצביעות על מעורבות של הממשלה הרוסית היא קוד בתוכנות המונע מהן לפעול על מערכות הנמצאות בתוך רוסיה ובמדינות סובייטיות לשעבר.

אנליסטים אומרים שעל ידי הכנסת חברות תיווך פיננסיות מהאזור לרשימות שחורות, הממשל לא רק ינעל מטרות מחוץ למערכת הפיננסית המערבית אלא גם יביע את התסכול שלו ממוסקבה ויזהיר מדינות אחרות שצפוי להן גורל דומה אם ימשיכו לאפשר ניהול של עסקאות כאלה.

עוד כתבות

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עתיד המרכזים המסחריים נמצא בתשוקה שהם יצליחו לעורר בנו

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

ליברמן במהלך דרמטי: מקדם חוק להוזלת העסקת עובדים זרים

השר הודיע כי הנחה את אנשי משרדו להביא הצעת חוק לביטול היטלים על עובדים זרים ● ההצעה אמורה להפחית בין 15-25% מעלות העסקתם

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

מטרו. רשות הצעת החוק תוציא לדרך את רשות המטרו / אילוסטרציה: אייל פישר

חוק המטרו אושר להצבעה סופית בכנסת: התושבים יסבסדו את עלויות העתק

בעלי נכסים לאורך תוואי הרכבת התחתית בגוש דן ישלמו "מס מטרו" מיוחד ● היטלי ומסי ההשבחה יגיעו לכ-75% מעליית ערך הנכס, למימון פרויקט התשתית היקר בתולדות המדינה, שעלותו עלולה לצמוח לרבע טריליון שקל ● חלק מחברי הכנסת התנגדו להטלת המס: "ההתעצמות הכלכלית של גוש דן אחרי המטרו תחזיר את הכסף לבד לקופת המדינה"

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

יוג'ין קנדל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

יוג'ין קנדל: "יש קורלציה בין אמון לתוצאות כלכליות. ישראל לא נמצאת במקום גבוה"

קנדל, יו"ר המכון למדיניות ומחקר מבית סטארט אפ ניישן סנטרל, מסביר בוועידת אמון וכלכלה של גלובס, כי אמון זה משהו מאד אמורפי אך "מעילה באמון משולה לשריפת בניין", ולממשלה יש חלק בלהבהיר זאת לאנשים

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה / צילום: שלומי יוסף

"תחטפו תביעה": כך הגיב ראש העיר לבקשת "השולמנים" להיפגש איתו

שתי מתנדבות מטעם "השולמנים" ביקשו להיפגש עם ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ובתגובה, פדלון איים עליהן בתביעה בסך מיליון שקל במזומן לכל אחת ● מעיריית הרצליה לא נמסרה התייחסות בנוגע לשיחת האיום, אולם נמסר כי "עיריית הרצליה תמשיך ותפעל ללא משוא-פנים על-מנת לשרת את האינטרס הציבורי"

פאנל ''משבר אמון עמוק במוסדות המדינה'', ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

"הפקידות בנויה על לא לומר את האמת לציבור"

בוועידת אמון וכלכלה של גלובס דנו בנושא של המחסור בשקיפות מצד אחד, ובקבלת החלטות איכותיות ומבוססות נתונים מצד שני ● עוד דנו בתרבות הארגונית הבעייתית במגזר הציבורי, עשיית מדיניות מבוססת ראיות בצורה מעוררת אמון ועל קבלת החלטות באמצעות נתונים

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

חיים כצמן בקניון של אטריום בוורשה / צילום: יח''צ-76

המחיר עלה: גזית גלוב תשלם 376 מיליון אירו לבעלי מניות המיעוט באטריום

העלתה ב-8.4% את מחיר הצעת הרכש לחברה הבת, המפעילה מרכזים מסחריים במזרח אירופה ● המחיר החדש משקף פרמיה של 23.9% ביחס למחיר מניית אטריום טרם הגשת ההצעה המקורית

 

יו''ר אקוואריוס גל פרידמן / צילום: רמי זרנגר

TPR תשקיע 20 מיליון דולר בחברה הבת של אקוואריוס מנועים ביפן

TPR, שחקנית משמעותית בתעשיית הרכב ביפן, רוכשת 20% ממניות אקוואריוס יפן בהשקעה שמשקפת לחברה שווי של 100 מיליון דולר ● החברות ישתפו פעולה בפיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס ביפן ● מניית אקוואריוס בת"א מגיבה בעלייה

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

עליבאבא. מתחרות חדשות נוגסות בנתח השוק שלה / צילום: Shutterstock, zhu difeng

עליבאבא מתמודדת עם איום חדש: קונים סינים מתוחכמים

חברת המסחר המקוון, שכבר היום נתונה לביקורת רגולטורית, מאבדת נתח שוק, כשלקוחות עוברים מחיפושי מוצרים ממוקדים לחוויית קנייה המאופיינת בשיטוט ואינטראקציה עם אנשים אחרים

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח

נדל''ן במיסיסיפי / צילום: Shutterstock

חשבתם ששוק הדיור הישראלי בוער? בארה"ב המחירים זינקו השנה ב-20%

זינוק של 12% בשלושה חודשים: יותר מעשור עבר מאז שישראל ראתה עלייה כזו במחירי הדיור ● אבל כשמסתכלים על התמונה הגלובלית, בהינתן משבר הקורונה, המצב בארץ לא חריג במיוחד ● בינתיים, במקום פתרונות קונקרטיים, שרי הממשלה ממשיכים לתת פרשנויות שרק מוסיפות עוד שמן למדורה של שוק הנדל"ן

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

נטו חושפת בוננזה של בשר בהכשר מהודר: מניב רווח של 52 מיליון שקל בשנה

רוכשת את חלק השותפה (50%) במיזם לשיווק עופות ובשר בהכשרים מהודרים תמורת 113 מיליון שקל ● המיזם מניב הכנסות של 690 מיליון שקל בשנה