גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך נתנה הרץ בוסט לטסלה והכניסה אותה למועדון הטריליון

הרכישה הגדולה של 100 אלף מכוניות ע"י חברת השכרת הרכב עשויה לעזור לטסלה להביא יותר מכוניות שלה לידיים של לקוחות שלא קנו מכונית חשמלית

תחנת טעינה של טסלה / צילום: Shutterstock
תחנת טעינה של טסלה / צילום: Shutterstock

טסלה  חצתה את רף טריליון הדולר בשווי שוק אמש (ב') והצטרפה למועדון קטן של חברות, לאחר שמחיר המניה שלה עלה יותר מכפליים השנה עם הצמיחה במכירות הרכב ועלייה ברווחים.

המשקיעים דחפו את יצרנית המכוניות החשמליות אל מעבר לקו הטריליון, לאחר שחברת הרץ הזמינה מטסלה 100 אלף מכוניות שאמורות להימסר לה עד סוף השנה הבאה, רכישה גדולה שעשויה לחשוף נהגים רבים לטכנולוגיה של טסלה.

אפל , מיקרוסופט , אמזון  וחברת האם של גוגל אלפאבית  הן החברות האמריקאיות היחידות המוערכות ביותר מטריליון דולר. פייסבוק  הייתה במועדון הזה אם כי מאז ירד מחיר המניה שלה. טסלה, שבשבוע שעבר דיווחה על רווח שיא לרבעון, שווה יותר מתשע חברות הרכב הבאות בתור מבחינת שווי שוק גם יחד.

"Wild $T1mes!", צייץ מנכ"ל טסלה  אלון מאסק ביום שני בצהריים. הוא הוסיף, לגבי ההזמנה של הרץ: "מוזר שזה מה שהניע את הערכת השווי, כי טסלה היא בעיקרה בעיה של קו הייצור, לא בעיה של הביקוש".

המניה של טסלה סגרה אמש על 1,024.86 דולר, עלייה של יותר מ־12% שהעניקה לחברה שווי שוק של 1.03 טריליון דולר.

צמיחה מהירה משמעותית משל אמזון

ההערכה של טסלה עלתה מהר באופן לא רגיל. לקח פחות משנתיים לשווי השוק של טסלה לצמוח מ־100 מיליארד לטריליון, על פי חברת דאו ג'ונס. לעומת זאת, לאמזון לקח יותר משמונה שנים לעשות מהלך דומה.

העלייה במחיר מניות טסלה היטיבה עם מאסק, בעל המניות העיקרי בחברה והאיש העשיר ביותר בעולם. האחזקות של מאסק בטסלה, כולל אופציות על תנאי ואופציות שאינן על תנאי, היו שוות כ־297 מיליארד דולר נכון לאתמול, על פי חברת נתוני המשילות התאגידיים Equilar. מדובר ביותר מהערכת השווי של חברת טויוטה כולה, יצרנית הרכב השנייה בגודלה לפי שווי שוק.

הזמנת המכוניות של טסלה על ידי הרץ היא חלק ממאמץ נרחב יותר של חברת השכרת הרכב להעניק ללקוחות יותר אפשרויות להשכרת כלי רכב המונעים בכוח סוללה.

בחברת ההשכרה, שמשרדיה נמצאים באסטרו, פלורידה, אמרו שמתחילת נובמבר ועד אמצע השנה, לקוחות הרץ יוכלו לשכור טסלה מדגם 3 בשדות תעופה ובמקומות רבים אחרים בשווקים עיקריים של ארה"ב ובכמה ערים באירופה.

תנאי ההסכם הפיננסי בין הרץ וטסלה לא דווחו. בהתחשב במחיר הרשום, העלות להרץ תהיה גבוהה מ־4 מיליארד דולר. עם זאת, באופן היסטורי מקובל שרכישות קיבוציות כאלה כוללת הנחה לחברות השכרת הרכב. מאסק צייץ ביום שני ש"המכוניות שנמכרו להרץ לא נמכרו בהנחה".

מכוניות חשמליות יהוו יותר מ־20% מהצי העולמי של החברה לאחר השלמת ההזמנה הזו, כך אמרו בהרץ ביום שני. חברת השכרת הרכב אמרה שהכניסה מכוניות חשמליות לצי שלה כבר ב־2011.

ההזמנה מהווה חלק לא קטן מנפח הייצור השנתי של טסלה, שגדל בשנים האחרונות. יצרנית המכוניות החשמליות מסרה כמעט חצי מיליון מכוניות בעולם בשנה שעברה ובהתחשב בביצועיה עד ספטמבר, אמורה למסור כמעט 900 אלף מכוניות ללקוחות השנה.

הרכב האוטונומי תחת זכוכית מגדלת

בעוד שההסכם עם הרץ אמור לאפשר ליותר אנשים לנהוג בטסלה, הוא מגיע בזמן שבחינה של מאפייני הסיוע לנהיגה של דגמי החברה נמצאים תחת זכוכית מגדלת. ביום שני, ראשת המנהל הלאומי לבטיחות בדרכים הדגישה ביקורת שמתחה מוקדם יותר, ונזפה בטסלה על כך שלא טיפלה במה שהמנהל מגדיר ככשלים בטכנולוגיית הסיוע לנהג של החברה.

"חקירות ההתרסקות שלנו הכוללות את רכבי החברה שלכם הראו באופן ברור שהפוטנציאל לניצול לרעה מצריך שינוי בעיצוב המערכת על מנת להבטיח שתהיה בטיחותית", כתבה ג'ניפר הומנדי במכתב למאסק.

המנהל חוקר תאונות ועושה המלצות בטיחות אבל אין לו סמכות רגולטורית. הסוכנות דחקה בטסלה לנקוט צעדים נוספים להגבלת האופן בו נהגים יכולים להשתמש בטכנולוגיית הסיוע לנהיגה המתקדמת של החברה, שלא הופכת את המכונית לאוטונומית.

טסלה לא הגיבה לבקשת תגובה לגבי המכתב.

הרץ מתאוששת מחובות הקורונה

הרכישה של הרץ עשויה להרים את פרופיל חברת השכרת הרכב המתכוננת להירשם מחדש לאחת הבורסות הגדולות עד סוף שנה זו. מניות הרץ, שכרגע נסחרות ישירות מהחברה, עלו בכ־10% למחיר של 27.17 דולר למניה.

הרץ עושה את ההשקעה לאחר שניצלה מפשיטת רגל תחת בעלות חדשה. החברה הגישה בקשה לפשיטת רגל במאי 2020 לאחר שכבר כשהייתה שקועה בחובות, סבלה מצניחה במספר ההזמנות.

ההתרחבות לכלי רכב חשמליים היא חלק ממה שהחברה מגדירה "הרץ החדשה", המתמקדת בחישמול, נסיעות משותפות וחוויה דיגיטלית, כך אמרו בחברה. הבעלים החדשים בהרץ רוצים לשנות את החברה בת 100 השנים, ולהטמיע בה תוכנות חדשות על מנת לשפר את ניהול המלאי ולחזות ביקוש מצד הלקוחות באופן מוצלח יותר.

"מכוניות חשמליות הן כעת חלק מהמיינסטרים, ורק התחלנו לראות עליה בביקוש העולמי ובעניין בהן", אמר מארק פילדס, מנכ"ל זמני בחברה. פילדס, שבעבר היה מנכ"ל של חברת פורד, קיבל את התפקיד בהרץ מוקדם יותר החודש.

החברה הודיעה גם שנכנסה להסכם עם כוכב הפוטבול טום בריידי על קמפיין שיווק להשכרת המכוניות החשמליות.

הרץ הזהירה שמאמציה לחשמל את הצי שלה עשויים להיפגע בגלל גורמים שאינם בשליטתה, כמו המחסור בשבבים וגורמים אחרים.

לחברה רשת של תחנות טעינה לכלי הרכב שלה בנוסף לאלה שאנשים מתקינים בבתיהם. משתמשי טסלה התלוננו לעתים על זמני המתנה ארוכים במתקני טעינה.

"כמובן שיש לנו עבודה לעשות בהרחבת ההספק בכמה אזורים צפופים, אבל ב־18 החודשים האחרונים הצפיפות ברחבי הרשת ירדה", אמר סגן נשיא בכיר בטסלה אנדרו בגלינו בשיחת רווחים מוקדם יותר החודש. רשת הטעינה של טסלה, אמר, הוכפלה בשנה וחצי האחרונה והחברה מתכוונת לשלש את גודלה בשנתיים הקרובות.

טסלה הודיעה באתר שלה שיש לה יותר מ־25 אלף תחנות טעינה בעולם, בעיקר בצפון אמריקה ובאירופה. גם הרץ הודיעה שהיא מתקינה אלפי תחנות טעינה לכלי רכב חשמליים ברשת שלה.

קן חימנז השתתף בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

גוד פארם / צילום: באדיבות הרשת

רמי לוי נכנס לתחום בדיקות ה-PCR: משיק בדיקות ב-89 שקל בסניפי גוד פארם

הבדיקות מיועדות לטסים ולמי שזקוק לבדיקה צורכי תו ירוק או סיום בידוד ● הרשת נכנסה זה מכבר לתחום בדיקות הקורונה עם בדיקות אנטיגן המוצעות בסניפיה במחיר של 49 שקל

דובאי / צילום: Shutterstock, Steven Bostock

שני עד שישי: באיחוד האמירויות עוברים לשבוע עבודה מותאם למערב

מדינות המפרץ, שדובאי ואבו דאבי הן חלק מהן, יעברו לשבוע עבודה של ארבעה וחצי ימים, שיתחיל ביום שני וייגמר ביום שישי בצהריים

בצלאל סמוטריץ

חוק הפייסבוק עובר בקריאה טרומית; סמוטריץ': "זה החוק לסתימת פיות הימין"

לאחר שנפל לפני מספר שנים, כעת יו"ר השדולה למיגור האלימות ברשתות החברתיות, ח"כ מאיר יצחק הלוי, מקדם את חוק למניעת ביצוע עבירות ופגיעה בשלומו של אדם ברשתות החברתיות – חוק הפייסבוק

ועדת הכספים, היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

דיון ראשון במס הפחמן: ועדת הכספים לוטשת עיניים להקלות לתעשיינים

למרות שוועדת הכספים הייתה אמורה לאשר בשבוע הבא את מס הפחמן, הדיונים צפויים להתארך ● מס פחמן נחשב לדרך היעילה ביותר להפחתת פליטות, אך בכנסת חושבים כיצד להקל על התעשיינים ● שני מנדל לאופר, משרד האוצר: "אם תצליח ישראל להשיג את יעדי האנרגיה המתחדשת שהציבה, ייתכן שמחירי החשמל לא יעלו"

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

שינוי כיוון בת"א; קונטיניואל מזנקת מעל ל-50% ביומה הראשון בבורסה

ת"א 90 מחק עלייה של 1% ונסחר ביציבות, ת"א 35 מאבד 0.2% ● בנק הפועלים מאבד גובה במחזור מסחר חריג לאחר מכירת המניות של שרי אריסון ● הדואליות חזרו עם פערי ארביטראז' מעורבים ● הדולר ירד ל-3.11 שקלים, האירו נסחר סביב 3.51 שקלים ● הנפט שוב מתחזק

דניאל לישינסקי עם המכשיר שפיתח / צילום: שי וזדיאס הדס

בלי מרשם רופא: המכשיר שיתחרה בוויאגרה

טכנולוגיה שנולדה בתחום האסתטיקה הרפואית הוסבה לטיפול באין אונות עם הבטחה: לא רק זקפה על פי דרישה, אלא ממש "הצערת" הפין

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

מצטרפת לחגיגה: ויזה תציע ללקוחותיה שירותי ייעוץ לשוק הקריפטו

קבוצת ויזה מנסה לצמוח מעבר לשוק כרטיסי האשראי המסורתי, בעקבות התחרות המתפתחת בשוק. עכשיו היא משיקה שירות יעוץ בעולמות הקריפטו ללקוחות העסקיים שלה

התובע הכללי של ארה''ב, מריק גרלנד, ווניטה גופטה, עוזרת לתובע הכללי / צילום: Reuters, Mandel Ngan/Pool

משרד המשפטים האמריקאי תובע את טקסס על מפת מחוזי הבחירה

הממשלה הפדרלית אומרת שהחלוקה מחדש למחוזות במדינה הדרומית מפלה נגד מצביעים ממוצא לטיני

שר הביטון בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

מחדל אבטחת גנץ: שני מנהלים בשב"כ קיבלו הערה פיקודית

בתום שורה של תחקירים שערך השב"כ, התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של אחראי הניקיון בביתו של גנץ, עומרי גורן, זאת בשל מה שהוגדר "פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה" ● בשל הכשלים שנמצאו בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים - נהלי הבדיקה והאבחון הוחמרו ● "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה", אמר ראש השירות, רונן בר

האחים צחי ועידו חג'ג' / צילום: טל צ'יקורל

המניה זינקה 330% מהשפל והאחים חג'ג' מוכרים מניות ב-45 מיליון שקל

צחי ועידו חג'ג' מכרו נתח של 3.5% מהחזקתם בחברת חג'ג' נדל"ן ● המכירה נעשתה לפי מחיר מניה של 24 שקלים, דומה לערכה בשוק אחרי טיפוס של כ-40% השנה - המשקף לחברה שווי שוק של כ-1.3 מיליארד שקל

ביל גייטס / צילום: Shutterstock

למרות האומיקרון: ביל גייטס (שוב) מנבא שהקורונה תדעך במהלך השנה הבאה

התחזית של ביל גייטס לשנת 2022: השלב האקוטי של מגפת הקורונה יגיע לסיומו ● למרות כל האתגרים, ולמרות שהשנה הנוכחית נראתה פחות טוב משקיווה – גייטס עדיין אופטימי

אנגלה מרקל. ''נראה איפה אמצא את עצמי'' / צילום: Associated Press, Markus Schreiber, Pool

ממשלה חדשה בגרמניה: מרקל ירדה מהבמה ו"תחשוב מה לעשות"

אולף שולץ נבחר הבוקר לתפקיד הקנצלר החדש של גרמניה, במקום אנגלה מרקל, שפינתה את מקומה אחרי 16 שנים וכשבועיים בתפקיד ● "אני בטח אנסה לקרוא קצת בספר, העיניים ייעצמו, אני אקח תנומה קטנה", אמרה מרקל בחיוך כשנשאלה מה תעשה אחרי הפרישה, "ואז נראה איפה אמצא את עצמי"

הסטייק המתורבת של מיטק / צילום: שלומי ארביב

רקמות שריר ושומן הישר מהמדפסת: מיטק הדפיסה בהצלחה סטייק מתורבת

אבן דרך לחברת הפודטק הישראלית מיטק, שמדווחת על הצלחה בהדפסת תלת ממד של סטייק מתורבת במשקל 104 גרם - הגדול ביותר שיוצר עד כה להערכתה ● מניית החברה בנאסד"ק התחזקה ביותר מ-4% בתגובה

גוגל פיי / צילום: Shutterstock

גוגל פיי הושק בישראל: איך זה יעבוד, ומה תעשה הכניסה למתחרים

השקת שירות התשלומים של גוגל תעמיד למבחן את השאלה איך ייראה השוק עם שמונה ארנקים דיגיטליים מבוססי אנדרואיד ● גלובס עם מה שצריך לדעת לפני שאתם משלמים דרך הנייד

חשיפה: 10 הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס

זו השנה ה-16 ברציפות שגלובס עורך את דירוג הסטארט-אפים המבטיחים, המסמן את החברות הבאות שיובילו את ההייטק הישראלי ● בכנס הוכרזו עשר החברות המבטיחות ● מי הצטרפה השנה לחברות כמו מאנדיי, למונייד, ג'ייפרוג ומלאנוקס שדורגו בעבר במקומות גבוהים?

עמיר גרוס, מנכ''ל קרדיו וואלב / צילום: שלומי יוסף

קרדיו וואלב נמכרת ל-Venus הסינית ב-300 מיליון דולר

קרדיו וואלב הוקמה על ידי מייסדי ומשקיעי וולטק (ועל בסיס הטכנולוגיה שלה) לאחר שרוב פעילותה נמכרה לאדוורדס בעסקה עם פוטנציאל של מיליארד דולר ● עמיר גרוס, מנכ"ל החברה: "השוק הסיני בתחום המסתמים הוא גדול מבארה"ב"

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות באירופה; חברות החיסונים מאבדות גובה במסחר המוקדם

המדדים באירופה עברו לירידות שערים, מגמה מעורבת בחוזים ● מדד ניקיי התחזק על אף נתוני תוצר מאכזבים ברקע, האנג סנג ננעל בירידה מזערית ● הנפט הגולמי שוב מטפס ● יציבות בשוק הקריפטו ● תשואות האג"ח מאבדות גובה

לטווח הארוך - עדיף ביטקוין  או את’ריום? / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

השקעה לטווח ארוך: האם האת'ריום מעניין יותר מהביטקוין?

היחס בין את'ריום לביטקוין נמצא ברמתו הגבוהה זה שלוש וחצי שנים - כלומר, האת'ריום מתחזק יותר מהביטקוין ● בבחירה בין השניים, צריך לקחת בחשבון שמדובר בשני מטבעות עם מטרות שונות לחלוטין

מימין: נדב אמסלם, סמנכל לקוחות עסקיים בסלקום וניר צוק, מייסד ומנכ״ל פאלו אלטו / צילום: כפיר סיון

מה מחפשת פאלו אלטו של ניר צוק אצל סלקום

סלקום ופאלו אלטו מרחיבות את שיתוף הפעולה ביניהן וציעו פתרונות סייבר משותפים לחברות גדולות ● וגם: מי החברות זוכות באות הגיוון ע"ש דב לאוטמן?