גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בת"א; טבע איבדה יותר מ-4%, אלקטריאון נפלה ב-6%

ת"א 35 ירד ב-0.7%, ת"א 90 ב-0.1% ● טבע המשיכה לאבד גובה אחרי הדוחות ● עליות יפות לארנה גרופ, בוליגו וגבעות ● מבנה גייסה מיליארד שקל בהנפקת אג"ח ● השקל מתחזק מול הדולר והאירו ● מחזור המסחר הסתכם ב-2.2 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:27

יום המסחר בתל אביב ננעל בירידות שערים. מדד ת"א 35 ירד ב-0.7%, ת"א 125 ב-0.5% ות"א 90 ב-0.1%. מחזור המסחר הסתכם ב-2.2 מיליארד שקל. 

את הירידות הבולטות רשמו טבע שאיבדה 4.3%, אלקטריאון שירדה כמעט 6%, סקודיקס, סייברוואן, אוגווינד, עין שלישית ופריון.

מנגד, עליות יפות נרשמו אצל ארנה גרופ ובוליגו שקפצו ביותר מ-8%, גבעות, וויי בוקס, פרימוטק וטופ גאם.

16:05

הירידות בבורסה נמשכות, כאשר שלושת המדדים המובילים יורדים בכ-0.7%. מדד הנפט וגז מאבד 1.2%, מדד הביומד ב-0.3%. מחזור המסחר מסתכם עד כה ב-1.6 מיליארד שקל.

גבעות  ממשיכה לרכז את עניין המשקיעים ומטפסת בקרוב ל-9%, פרימוטק , נקסט ויז'ן , בוליגו ואקסיליון מאחוריה עם עלייה של 8%. בראש מדד ת"א 35 נמצא הבנק הבינלאומי , עם עלייה של 0.8%.

בצד השני של הטבלה פריון וסקודיקס  עם ירידה חדה של כ-8%. בתחתית מדד ת"א 35 טבע  שמאבדת קרוב ל-3% בהמשך לדוחות המאכזבים שפירסמה אתמול, אחריה הראל השקעות  שיורדת ב-2.7%.

שער הדולר המשיך בירידה היום והשער היציג נקבע על 3.185 שקלים. שער האירו נקבע על 3.694 שקלים.

14:50

נמשכת המגמה השלילית בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג ב-0.5%, ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל. 

עליות בולטות רושמות כעת גיקס, בוליגו, אקסיליון, אלומיי והכשרת היישוב. מנגד, ירידות חדות רושמות פריון, נקסט ג'ן, פורסייט  ואוגווינד 

12:40

עליות בולטות רושמות כעת מניות אקסיליון , נקסט ג'ן, מטריסלף וגולד. 

מניית בוליגו  לא עוצרת וקופצת בעוד 10% לאחר שהחברה עדכנה הבוקר כי השלימה מכירה של מקבץ דיור בדרום קרוליינה ב-38.5 מיליון דולר. 

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר  עדכנה היום כי נחתם הסכם השקעה עם איש העסקים יגאל דמרי במסגרתו תינתן לחברה הלוואה המירה והלוואה רגילה בסכום כולל של 25 מיליון שקל. במסגרת ההלוואה כ-15 מיליון שקל ייתנו בתמורה לאופציות למניות וכ-10 מיליון שקל בהלוואה רגילה. ההשקעה מבוצעת באמצעות חברה פרטית בשליטתו של יגאל דמרי ולא באמצעות חברת הנדל"ן הציבורית. 

11:00

השקל מתחזק כעת ב-0.3% מול הדולר ונסחר סביב 3.182 שקלים לדולר. האירו נחלש בכ-0.2% ל-3.694 שקלים.

יחידת ההשתתפות של גבעות  מזנקת בכ-9% לאחר שהשותפות פרסמה עדכון בנוגע להתקדמות בקידוח מגד 6. 

מניית טופ גאם  קופצת לאחר שהחברה דיווחה היום כי חתמה על הסכם מסגרת אסטרטגי לתקופה של 5 שנים עם חברה אמריקאית המייצרת ומשווקת רכיבים פעילים ותוספי תזונה, המובילה בתחום הפרוביוטיקה ובעלת אחד מהמותגים המוכרים בארה"ב בתחום זה. בהתאם להסכם, טופ גאם תייצר עבור הלקוח סוכריות גומי. בנוסף, מלבד המוצרים שכבר פיתחה ותשווק טופ גאם לחברה, היא תפעל לפתח (ובפועל כבר עובדת על פיתוח) מוצרים חדשים, עפ"י דרישת הלקוח. הזמנות ראשונות למוצרי החברה, בהיקף של כ-400 אלף דולר כבר נשלחו ע"י הלקוח לאחר תהליך פיתוח משותף של הצדדים בשנה האחרונה, ולהערכת החברה השקתם תחת המותג, צפויה ברבעון ראשון של שנת 2022 בריטיילים הגדולים בארה"ב.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח בירידות קלות. מדד ת"א 35 נסוג ב-0.4%, ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.3%. 

ירידות בולטות רושמות פריון, אייסקיור מדיקל , טבע, אבוג'ן וקבוצת דלק. 

08:40

אינרום עדכנה הבוקר (בהמשך לדיווח מספטמבר) כי חתמה על הסכם לרכישת פעילות ה-SP מקבוצת מצרפלס שבבעלות קיבוץ מצר, וזאת בתמורה לסך של 150 מיליון שקל. פעילות ה-SP ("Super Pipe") של מצרפלס כוללת ייצור, מכירה ושיווק של מערכות צנרת, אינסטלציה ואביזרים נלווים. הצנרת והמערכות הנלוות מיועדות להולכת מים חמים וקרים, בעיקר בתחום האינסטלציה הביתית ולמבנים ציבוריים, תעשייתיים ואחרים. מדובר בצינור רב-שכבתי, המורכב מחמש שכבות: שתי שכבות פוליאתילן מצולב, שתי שכבות חומר איחוי ושכבת אלומיניום.

בשוק המט"ח הדולר ממשיך לאבד גובה ונחלש בכ-0.1% סביב 3.187 שקלים. האירו יורד בשיעור דומה ונסחר סביב 3.70 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה צפוי להיפתח ככל הנראה במגמה מעורבת עם נטייה לירידות. זאת לאחר שאתמול מדד ת"א 35 ירד ב-0.5%, ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.1%, ואילו מדד הבנקים רשם עלייה קלה. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל. 

2. נעילה מעורבת בניו יורק

בניו יורק ננעל אמש המסחר במגמה מעורבת, לאחר החלשות במגמה החיובית בשעתיים האחרונות של המסחר. מדד S&P 500 עבר לטריטוריה שלילית וננעל בירידה של כ-0.4% והנאסד"ק ננעל ביציבות לאחר שבמשך מרבית היום רשם עלייה. 

התשואה על אג"ח ממשל ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.55% לאחר שאתמול צנחה ל-1.54%. בזירת הקריפטו, הביטקוין צנח במהלך המסחר בכ-5% לרמה של כ-59,000 דולר וכעת נסחר ביציבות סביב רמה זו.

מרבית המניות הדואליות המרכזיות שבו מיום המסחר בארה"ב עם פערי ארביטראז' שליליים והן יעיקו על השוק: נייס  עם 1.6%, טבע  כ-2.2%, אורמת 1%, פריון  כ-7% ונובה 1.3%. 

3. דוחות: צ'ק פוינט, אפל ואמזון יפרסמו תוצאות

הלילה, לאחר סיום המסחר, יפרסמו תוצאות ענקיות ההייטק אמזון ואפל. צ'ק פוינט הישראלית צפויה לפרסם בצהריים.

אתמול, נזכיר, דיווחה טבע על תוצאות  נמוכות מתחזיות השוק, אך במקביל החברה אשררה את התחזית השנתית שלה. טבע  דיווחה על הכנסות של כ-3.9 מיליארד דולר ברבעון השלישי, בעוד שתחזיות האנליסטים היו לקצת יותר מ-4 מיליארד דולר, ובשורה התחתונה היא הציגה רווח נקי (Non-GAAP) בגובה 59 סנט למניה, שנמוך ב-6 סנטים מתחזיות האנליסטים. ההכנסות הרבעוניות שיקפו ירידה של 2.3% לעומת הרבעון המקביל, בעוד שלפי תחזיות האנליסטים, הצפי היה לצמיחה מתונה. 

4. ירידות באסיה, יציבות במסחר בחוזים

הבורסות באסיה נסחרות הבוקר בירידות שערים, כאשר מדד ניקיי בטוקיו יורד ב-1%, בהונג קונג הירידה עומדת על 0.1% ובשנחאי על כ-0.9%. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ניכרת יציבות.

הנפט ממשיך לאבד גובה ומחיר חוזה לדצמבר על נפט מסוג ברנט יורד בכ-2% לרמה של 82.8 דולר לחבית.

5. מבנה גייסה מיליארד שקל בהנפקת אג"ח

ולסיום, חברת הנדל"ן מבנה  השלימה אתמול בערב גיוס של כמיליארד שקל בהנפקת אג"ח מסדרה כ"ה. במסגרת ההנפקה התקבלו ביקושים בהיקף של כ-1.6 מיליארד שקל, וההנפקה נסגרה במחיר של 101.4 אג' לאיגרת. המחיר משקף תשואה אפקטיבית של 0.29% צמודת מדד ומח"מ הסדרה עומד על 8.5 שנים. בהנפקה השתתפו גופים מוסדיים מהגדולים בישראל והובילו אותה לאומי פרטנרס, ברק קפיטל, מנורה, האנטר קפיטל, עו"ד בועז נוימן ועו"ד איתיאל בן חיים. מטעם החברה ליוו את ההנפקה: עו"ד עידית עמיר וסמנכ"ל הכספים יוסי פליבה.

עוד כתבות

לירן אבישר בן חורין ויועז הנדל / צילום: רפי קוץ, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

האדמו”רים הגיעו למשרד התקשורת, נשות הצוות נדרשו לצאת מהחדר

הרבנים ביקשו לקיים פגישה עם השר בנוגע לרפורמה שהוא מוביל בניוד קווי טלפון כשרים ● עוד לפני שהפגישה החלה, ביקשו האדמו"רים שהנשים במשרד, בהן מנכ"לית המשרד, לא יקחו בה חלק ● בלשכת השר הכחישו וטענו: "ביקשו שלא תוגש שתיה ע"י נשים"

אלפרד אקירוב / צילום: איל יצהר

על סף השתלטות על כלל ביטוח: מי מוטרד מהכניסה של אקירוב, ולמה?

איש הנדל"ן הגיש בקשה לקבלת היתר שליטה בחברת הביטוח והכדור נמצא בידיו של הממונה על שוק ההון ● גם אם מבחינה חוקית אין על פניו מניעה לקבל את ההיתר, ההתנהלות הכוחנית של אקירוב במקרים קודמים והאינטרסים העסקיים שלו יוצרים סיבות לחשש ● וגם: מה אפשר ללמוד ממקרים קודמים שבהם השתלטו בעלי הון על חברות ביטוח

ח''כ אלכס קושניר / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בעקבות מאמר בגלובס: דיון בוועדת כספים בנושא חובת דיווח של חברות ציבוריות על הטרדות מיניות

יו"ר ועדת הכספים ביקש מהרשות לניירות ערך להבהיר את עמדתה בנוגע לחובת הדיווח על הטרדות מיניות לאחר שדווח שאין בכוונתם לפעול כדי להחיל חובה שכזו ● במאמר שפורסם בגלובס, על ידי איתמר חושן, נשאל "כנראה שחוק ני"ע אינו קובע כי הטרדות מיניות הן 'פרט' רלוונטי לגילוי, אבל אם כבר קיבלתם הזדמנות לעשות שינוי - מדוע לא להרים את הכפפה?"

בועז סטמבלר / צילום: לפ''מ

משרד רה"מ החל באיתור מנכ"ל ללשכת הפרסום הממשלתית

משרד ראש הממשלה הקים ועדה לאיתור מנכ"ל במקומו של בעז סטמבלר שהודיע על עזיבתו לפני מספר שבועות ● הוועדה תמנה שלושה חברים, ובראשה יעמוד ככל הנראה מנכ"ל משרד רה"מ או גורם מטעמו ● עד לפני שלוש שנים הייתה לפ"מ כפופה למשרד הספורט והתרבות, אך ב- 2018 הועברה לסמכות משרד רה"מ

אירית יניב / צילום: איל יצהר

אלמדה ונצ'רס חתמה על שיתוף פעולה עם חברת המסחור של כללית

שיתוף הפעולה יאפשר לאלמדה, המשקיעה בבריאות דיגיטלית ומכשור רפואי, להיעזר במידע שנצבר בכללית בדרך לפיתוח המוצרים שלה, להתייעץ עם המומחים שלה וכן לבחון את המוצרים כפיילוטים וניסויים קליניים בכללית

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

90 מיליון שקל עבור 3% מהמניות: התוכנית של אבי גבאי למימון חלקו בעסקת פרטנר

מנכ"ל סלקום לשעבר יוציא 20 מיליון שקל מהונו העצמי, ויקבל הלוואה מגופים מוסדיים להשלמת 70 המיליון הנוספים ● צפוי להתמנות ליו"ר דירקטוריון החברה

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

למה חוקרת הקורונה אופטימית לגבי הגנת החיסון מווריאנט האומיקרון?

ד"ר אינה ריקרדו-לאקס, וירולוגית וחוקרת מחלות זיהומיות באוניברסיטת רוקפלר בניו יורק, חושבת כי חשיפות חוזרות מגינות מפני קורונה גם כשהיא משתנה באופן מהותי ● לשיטתה, "גם אם כל מוטציה מרעה את מצבנו, אנחנו לא יודעים איך יעבדו כולם ביחד"

נסיקה של עשרות אחוזים במחירי המתכת בעולם / צילום: Shutterstock

מכות בברזל החם: הכירו את החברות הישראליות שמנצלות את הזינוק במחירי המתכות

נסיקה של עשרות אחוזים במחירי המתכות בעולם, על רקע עודפי הביקוש שנוצרו בעקבות משבר הקורונה, עושה טוב לחברות מקומיות הפועלות בתחום ● מניית סקופ הבורסאית זינקה 130% מתחילת השנה, ואילו החברות איסכור ופקר פלדות וגלוון מקדמות הנפקה על בסיס שיפור דרמטי בתוצאותיהן

לעבוד בהייטק / צילום: Shutterstock, dotshock

רוצים להשתלב בהייטק? 3 דרכים לעשות את זה

איך כדאי לנסות להיכנס לתעשיית ההייטק הנחשקת, בה השכר גבוה יותר מפי שניים מהשכר הממוצע במשק, וגם התנאים הנלווים נחשבים לאטרקטיביים במיוחד? ● איך תחביבים כמו סדרות וספורט יכולים להשפיע, ואיך תשפרו את האנגלית שלכם?

ניר חפץ מעיד בתיק 4000 במשפט נתניהו / צילום: רפי קוץ

חפץ על הלחצים שהופעלו: "לא נאמר לי בשום שלב לומר דבר שאינו אמת"

חקירתו הנגדית של עד המדינה במשפט נתניהו נמשכה היום. חפץ תיאר את הלחצים בדרך לחתימה על הסכם עד המדינה ● חפץ התייחס לפרשייה ביטחונית: "עזבתי כי חשבתי שנתניהו לא כשיר לקבל החלטות בנושאי ביטחון"

מוצרי חלב / צילום: גלובס

באוצר מאמינים: פתיחת היבוא של מוצרי חלב תוביל להוזלה של 25% ביחס למחיר המפוקח

הצו עליו הודיעו משרדי האוצר והחקלאות כולל ביטול מלא של מכסים על יוגורטים, מעדני חלב וגבינות המכילות עד 5% שומן ● עוד הודיעו על הגדלת מכסות יבוא של גבינות קשות "באופן שצפוי להוזיל את המחירים של מוצרי חלב לצרכן הישראלי" ● ליברמן: "פתיחת שוק החלב לתחרות היא צעד ראשון בסל פתרונות לטיפול ביוקר המחיה"

נסיעת מבחן של הרכבת הקלה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

הרכבת הקלה והמטרו אמורים להושיע אותנו מהפקקים. כמה זמן זה עוד ייקח?

הרכבת הקלה בגוש דן והמטרו הם כבר לא רק בגדר חזון, אלא פרויקטים שאמורים לצאת לדרך בעוד שנים ספורות ולחולל מהפכה בתחומי התחבורה והדיור בישראל ● אבל בינתיים האור שבקצה המנהרה מתעכב, וישנן גם לא מעט שאלות לגביו: האם הרכבות יפעלו בשבת, איך ישראל תעמוד במימון המטרו ומה אפשר לעשות בינתיים? ● האזינו

מתחליפי בשר ועד סו-שף רובוטי: הטרנדים החמים של הפודטק לשנת 2022

השילוב בין חיבה מופגנת למזון, היכולות הטכנולוגיות של "אומת סטארט-אפ" ומורשת חקלאית מפוארת הפכו את ישראל למעצמת פוד-טק ושחקנית משמעותית בשוק הגלובלי ● לקראת תחילת 2022, להלן מספר טרנדים שיבלטו מאוד בשנה הקרובה

''תאי הגזע הזמינים לנו כעת יאפשרו לנו לדייק אף יותר את המודלים שלנו על מגוון אדיר של גנטיקות שונות” / צילום: Shutterstock

מרכז תאי הגזע הגדול בעולם ישתף פעולה עם סטארט-אפ ישראלי

חברת הסטארט-אפ הישראלית קיוריס, הודיעה על שת"פ בלעדי עם ה-NYSCF שיספק לקיוריס תאי גזע שיאפשרו רבגוניות גנטית בתהליך חיזוי הצלחת תרופות ● וגם: ארגון איחוד הצלה מתחשמל, תחבורה ציבורית בהתאמה אישית, וחדשות טובות ● אירועים ומינויים

בניין בראשון לציון / צילום: Shutterstock

ההמלצה המפתיעה של ה-OECD: לשנות מן היסוד את מיסוי ההכנסות משכירות בישראל

דוח שהוכן לבקשת ממשלת ישראל על ידי מומחי ה-OECD, קובע כי מערכת המיסוי הקיימת היא "מסובכת מדי" בהשוואה למדינות אחרות, וכי יש ליזום רפורמה שתמסה בצורה מקיפה יותר את ההכנסות משכירות ● "נכון לעכשיו, המצב מוביל לגביית-חסר ולניצול לרעה של המערכת"

שאול אלוביץ' ועורך דינו, ז'ק חן, בדיון במשפט נתניהו. יוני השנה / צילום: איל יצהר

"הוצאות משפט לא סבירות": חברות הביטוח של בזק דוחות את שאול אלוביץ’

הנאשם ובעל השליטה לשעבר בקבוצת בזק תבע את חברות הביטוח במטרה שיממנו את ייצוגו המשפטי בתיק "וואלה-בזק" על סך 14 מיליון שקל ● בכתב ההגנה שהגיע לידי גלובס טענו החברות שלאלוביץ’ לא מגיע שקל: "אין כיסוי להפרת חובת אמונים בחוסר תום לב"

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

חלופת שקד: הכנסת תדון היום במתווה תמ"א 38 החדש

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה שתמ"א 38 תסתיים בתחילת אוקטובר 2022, והמתווה שקודם על ידי שרת הפנים איילת שקד הוא גרסה מתוקנת של התוכנית הישנה

אולף שולץ (שני משמאל) יחד עם השרים מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

שוויון מגדרי בממשלת גרמניה: שולץ הבטיח וקיים מספר שווה של שרים ושרות

שמונה שרות ושמונה שרים יכהנו בממשלה החדשה שתושבע ביום רביעי, אז צפוי אולף שולץ להתמנות לקנצלר בהצבעה שתתקיים בפרלמנט ● לראשונה בגרמניה תכהן שרה במשרד החוץ ובמשרד הפנים

נתב''ג / צילום: יוסי זמיר

בדרך להקלות? פורסם מתווה שיקל בדרישות הבידוד לחוזרים מחו"ל

המתווה עוד לא אושר, אך מסתמן כי הוא יאומץ עם סיום המגבלות הנוכחיות התקפות עד ל-12.12 ● נושא מתווה הכנסת התיירים לא נידון כלל ולפי שעה נזכיר כי נאסרה כניסת זרים לישראל למעט באישור מיוחד ● המתווה מקל על כניסת מחוסנים לארץ ומחזיר את החשיבות לסיווגי מדינות

יואל רזבוזוב, שר התיירות / צילום: איל יצהר

הסדרי ניגוד עניינים לשלושה שרים נוספים מיש עתיד

משרד המשפטים פרסום שלושה הסדרי ניגוד עניינים לשרים יואל רזבוזוב, מאיר כהן ואלעזר שטרן ● אחיו של שר התיירות הוא שף של מלון הילטון תל אביב, ולכן השר לא יוכל לעסוק בנושאים הקשורים למלון ● השר שטרן מחזיק אופציות בחברת "טללים תיירות ונופש שעובדת עם פרויקטי "תגלית" ו"מסע"