גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדמוקרטים מתמודדים עם שינויים בהצעת חוק העולה 2 טריליון דולר

פריטים נוספים ברשימת המשימות למחוקקים: שמירה על מימון הממשלה, העלאת תקרת החוב והעברת חוק תקציב הביטחון

בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Andrea Izzotti
בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Andrea Izzotti

כשיחזרו הדמוקרטים לוושינגטון יצטרכו למיין רשימה גדולה של משימות, כולל יישוב אי ההסכמה לגבי הצעת החוק "לבנות מחדש טוב יותר", שמירה על מימון הממשלה והגדלת תקרת החוב לפני שלארה"ב נגמר הכסף לשלם את חובותיה.

חבילת החינוך, הבריאות והאקלים בגובה 2 טריליון דולר של המפלגה, שעברה בבית הנבחרים לפני פגרת חג ההודיה, עוברת כעת לסנאט המחולק 50-50, שם מקווה מנהיג הרוב צ'אק שומר (מניו יורק) לאשר אותה לפני חג המולד.

הסנאטורים הדמוקרטיים חייבים להגיע להסכמה פה אחד על הצעות המדיניות ולצלוח אתגרים פרוצדורליים, ושני הדברים האלה עשויים לגרום לעוד לשינויים בתוכן הצעת החוק.

סנאטורים רבים רוצים לתקן את ההגדלה המוצעת בהצעת החוק בהנחות על מיסי מדינה ומסים מקומיים כך שיהיה בה דירוג לפי רמת ההשתכרות. בנוסף, הסנאטור ג'ו מנצ'ין (ממערב ווירג'יניה), שחודשים רבים ביטא ספקות לגבי קנה המידה של הצעת החוק, רוצה להסיר ממנה את ארבעת השבועות לחופשה משפחתית בתשלום שהגרסה שאושרה בבית הנבחרים כללה בהצעה. גם הוא וגם הסנאטורית קירסטן סינמה, הדמוקרטית מאריזונה שהכריחה את המפלגה לשנות את סעיפי המס המרכזיים בהצעת החוק, לא התחייבו שיתמכו בה בגרסתה הסופית.

פקיד בכיר בבית הלבן אמר שהממשל היה בקשר קרוב עם מחוקקים ואנשי צוות לגבי חבילת ההוצאה. נושאים מרכזיים כוללים את השאלה איך לקבוע סדר זמנים לתהליך ואיזה שינויים צריכים להיעשות בתחומים הכוללים את החופשה בתשלום או מסים.

כל שינוי שיעשה הסנאט יצטרך להיות מאושר על ידי בית הנבחרים לפני שיועבר לשולחנו של הנשיא ג'ו ביידן. הבית הלבן רוצה שהחבילה תועבר עד סוף השנה, אמר הפקיד.

הדמוקרטים רוצים גם להתמודד עם ההאשמות של רפובליקאים שהחבילה תעודד עוד יותר את האינפלציה, שעלתה בחודשים האחרונים, על ידי הזרמת יותר כסף לכלכלה. הדמוקרטים אומרים שהפרעות לשרשראות אספקה בגלל הקורונה והשיקום הכלכלי הם האשמים האמיתיים בעלייה החדה במחירים, ואומרים שכמה סעיפים בתוכנית שלהם יורידו למשפחות את יוקר המחיה.

בגלל שהדמוקרטים משתמשים בהליך חקיקה מיוחד המכונה השלמה להעברת החבילה ברוב פשוט ללא תמיכת הרפובליקאים, הם חייבים לעצב את הצעת החוק בהתאם לכללים בהם ניתן להצביע בהליך כזה. אחת המגבלות העיקריות היא שסעיפי הצעת החוק חייבים להתייחס באופן ישיר לתקציב הפדרלי. הרפובליקאים יכולים לטעון שסעיף כלשהו אינו עומד בתנאים אלה והדמוקרטים יכולים להגן על הליך ההשלמה אך מדובר בתהליך שעלול להימשך כמה שבועות.

הוויכוחים האלה, שהפרלמנטרית בסנאט (שאינה קשורה לאף אחת מהמפלגות) מכריעה בהם, סיבכו את הניסיונות הקודמים של הדמוקרטים לכלול בהצעת החוק סעיפים הקשורים בהגירה. בהצעת החוק כפי שעברה בבית הנבחרים, הציעו הדמוקרטים להגן באופן זמני על מהגרים לא חוקיים בארה"ב מגירוש. המחוקקים עשויים להיאלץ להסיר את הסעיף הזה מהצעת החוק אם תקבע הפרלמנטרית שהוא לא תואם את הכללים להעברת חוק בהליך השלמה.

חלקים אחרים מהצעת החוק עשויים להתמודד עם בעיות פרוצדורליות אחרות, כולל צעדים המיועדים להוריד את מחיר התרופות בסקטור הציבורי - אם כי נראה שצעדים המשפיעים על המחירים בתוך תוכנית Medicare לא מתמודדים עם בעיות דומות. על פי הצעת החוק של בית הנבחרים, חברות שיעלו את מחיר התרופות מהר יותר מקצב האינפלציה ייענשו, ועל מחיר האינסולין תהיה תקרה של 35 דולר לחודש.

שומר אמר במסיבת עיתונאים בנוי יורק בסוף השבוע האחרון שהתקרה על מחיר האינסולין עלולה להתמודד עם בעיות פרוצדורליות. "אני חושב שאנחנו במצב טוב לקבל 50 קולות", אמר שומר. "אנחנו צריכים להיות בטוחים, אבל אני חושב שאני במצב טוב כאן, באמת. אבל יש דרכים שונות, דרך הפרלמנטרית ודרכים אחרות, בהן הרפובליקאים יכולים לנסות להעיף את זה".

סעיפים בהצעת החוק שנועדו לחזק את הסטנדרטים להעסקת עובדים במשק עשויים גם הם לעמוד מול אתגרים, כך אומרים עוזרי המחוקקים. הדמוקרטים והרפובליקאים יצטרכו לשתף פעולה לגבי הפריטים הנותרים ברשימת המשימות.

הרפובליקאים חסמו ניסיון להצביע על מאמץ דו מפלגתי להעביר 20 תיקונים בחוק הרשאת ההגנה הלאומית, תקציב ביטחון שנתי בגובה 777.9 מיליארד דולר, לפני שיצאו המחוקקים לחופשת חג ההודיה. הדמוקרטים קבעו הצבעה פרוצדורלית ליום שני עם רף של 60 קולות על הצעת חוק חלופית הכוללת את התיקונים שרוצים הרפובליקאים להכניס. אם 60 סנאטורים יסכימו להתקדם, תקציב הביטחון יוכל לעבור בקרוב.

בינתיים, המימון לתוכניות הממשלה הקיימות ייגמר ביום שישי 3 בדצמבר, מה שנותן למחוקקים רק ימים בודדים להעביר חקיקה שתמנע סגירה של הממשלה. כמה דמוקרטים רצו הארכה מאוד קצרת טווח של מימון הממשלה, אולי עד 17 בדצמבר, בעוד הרפובליקאים רוצים הארכה שתימשך אל תוך 2022.

כמה רפובליקאים ציינו שיקבלו הארכה של המימון בגובהו הנוכחי לתוכניות ממשלה שעדיין פועלות עד סוף שנת הכספים, מה שישמור על רמות המימון שנידונו עוד בזמן סוף כהונת הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. הדמוקרטים רוצים להגדיל את המימון.

המחוקקים יצטרכו גם להתמודד עם תקרת החוב של הממשלה. שרת האוצר ג'נט ילן אמרה למחוקקים שלממשלה עשויים לאזול המשאבים למלא את התחייבויות המדינה כבר ב־15 בדצמבר, מה שקובע לקונגרס עוד דדליין קרוב.

שלא כמו המלחמה הציבורית של כשהדמוקרטים והרפובליקאים על הנושא הזה, שומר ומיטץ' מקונל מוביל המיעוט בסנאט (רפובליקאי מקנטאקי) דנו באופן פרטי בשאלה איך להתמודד עם הנושא. הרפובליקאים ביקשו לגרום לדמוקרטים להשתמש בהליך ההשלמה להעלאת תקרת החוב ללא תמיכה רפובליקאית, בעוד שהדמוקרטים התעקשו שהרפובליקאים ישתפו פעולה בהעלאת תקרת החוב דרך הצבעה שגרתית.

דרכים אפשריות לכך כוללות הסכמה של הרפובליקאים לאפשר לדמוקרטים להעלות את תקרת החוב על פי קווים מפלגתיים - ולא בהליך השלמה - או שהדמוקרטים יעלו את תקרת החוב בהליך השלמה שהרפובליקאים יתמכו בו.

קתרין לוסי ולינדזיי ווייז השתתפו בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: Shutterstock

ניו יורק: ראיות שארגון טראמפ זייף הערכות שווי של נכסים כדי לקבל הטבות מס והלוואות

כך עפ"י משרד התובעת הכללית בניו יורק ● איוונקה טראמפ ודונלד טראמפ ג'וניור ביקשו משופט לבטל זימונים או להשהות אותם עד שחקירה פלילית מקבילה תסתיים

ספינת סחורות. כיצד משפיעה התנודתיות בענף על תיק ההשקעות? / צילום: Reuters, WILLY KURNIAWAN

זמנן של קרנות הגידור: מה יתרונן במצב השווקים הנוכחי ואיך בוחרים עם מי לגדר

קרנות הגידור זכו באחרונה לפופולריות רבה בארה"ב הודות לתנודתיות החדה באינפלציה, כמו גם בענפים כמו ספנות, מלונאות ואנרגיה ● רקע, גודל ונזילות הם רק חלק מהשיקולים שיש להביא בחשבון בבחירת קרן

נמל אשדוד. השטחים ישמשו את חברת נמלי ישראל לטובת עורף נמל לוגיסטי / צילום: תמר מצפי

חברת נמלי ישראל קיבלה מרמ"י 160 דונם לפיתוח פארק לוגיסטי בנמל אשדוד

ההסכם בין השתיים נחתם מוקדם יותר החודש, ובמסגרתו נקבע כי מתחם רוגוזין ישמש את חברת נמלי ישראל בתמורה לשטחים שמסרה החברה לרמ"י ועיריית אשדוד לבניית שכונת מגורים ופיתוח פארק לכיש

עמנואל מקרון נואם בפרלמנט האירופי השבוע / צילום: Associated Press, Jean-Francois Badias

עיבוי כוחות צבא רוסיה גורם לחרדות באירופה

נשיא צרפת עמנואל מקרון מתחיל את תורו בתפקיד נשיא האיחוד האירופי בקריאה לאירופה לשרטט לעצמה מסלול הגנה בנפרד מנאט"ו

נפתלי בנט, ימינה / צילום: רפי קוץ

האם אוכלוסיית בית שמש גדלה בקצב הגבוה ביותר בישראל?

ראש הממשלה בנט טען כי בית שמש היא העיר שמציגה את קצב הגידול הגבוה בישראל ● האם זה נכון? רק כמעט ● המשרוקית של גלובס

ססמאות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

משתמשים תמיד באותה הסיסמה? כדאי לכם להכיר את הכלי הזה

ברחבי האינטרנט אורבות סכנות גדולות ואתגרים לא פשוטים, וחשוב לדעת איך שומרים על המידע בטוח ● בשביל כך, צריך לוודא שהסיסמאות אינן חוזרות על עצמן ואינן קלות לפיענוח ● איך עושים את זה? הכירו את מנהל הסיסמאות, על סוגיו השונים ● הטיפ היומי

קבוצת NSO / צילום: Shutterstock

NSO מנסה לעשות לעצמה קמפיין יחסי ציבור בלינקדאין. בדקנו את הטענות

התחקיר האחרון שחשף כי משטרת ישראל עושה שימוש בתוכנית הריגול של NSO, הוא רק חוליה בשרשרת הסתבכויות של החברה בשנים האחרונות ● כעת פצחה החברה בקמפיין ברשת החברתית שבו היא מנסה להלבין את פעילותה ולהציג את הביקורת עליה כ"מיתוסים" בלבד

סמנכלית שיווק אייס, יפעת טולדו / צילום: תמר מצפי

יפעת טולדו מספרת איך הופכים "רשת של גברים" למשפחתית

אחת המשימות של יפעת טולדו, סמנכ"לית השיווק של קבוצת מולטי ריטייל גרופ, הייתה להפוך את המותג אייס לרשת משפחתית לשדרוג הבית - ולא רק מקום לגברים ● איך היא עשתה את זה, וכיצד מחברים בין בני ה-65 לדור ה-Z ● הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק

השקעה פסיבית / אילוסטרציה: Shutterstock

5 דברים שצריך לדעת על השקעה פסיבית

דמי ניהול נמוכים ואפשרויות מגוונות: ישנו ויכוח ארוך שנים האם יש יתרון בהשקעה אקטיבית על ידי זיהוי חברות מוצלחות והשקעה בהן, או שכדאי להשקיע באופן פסיבי ● עובדתית, מעט מאוד מנהלי השקעות הצליחו להשיג תשואה יותר גבוהה מהמדדים לאורך זמן ● אז מה כדאי לדעת על השקעה פסיבית? גלובס עושה סדר

נשיר טורקיה,  רג'פ טייפ ארדואן / צילום: Reuters, SPUTNIK

לא רק האינפלציה: למה ארדואן רוצה לחמם יחסים עם ישראל?

הגירעון בטורקיה, יחד עם הצורך במקורות אנרגיה, הובילו את אנקרה לחימום היחסים עם ירושלים ● במקביל, האינפלציה ששוברת שיאים של כמעט 20 שנה ומגיעה לשיעור של 36%, גורמת לנשיא הטורקי "לחשב מסלול מחדש" ולהושיט יד למי שבעבר ראה בה כאויבת

לירן אבישר בן-חורין. מנכ''לית משרד התקשורת / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת לרשויות בפריפריה: שתפו פעולה עם מכרזי פריסת סיבים

לקראת פרסום המכרזים לפריסת סיבים באזורים שבהם בזק לא תפרוס, מבקש המשרד מראשי הרשויות שיתוף פעולה במידע וסיוע בהקצאת חדרי תקשורת ● עד כה ישנם 10 חברות שמתכוונות להתמודד

יהודה עמיחי 16, תל אביב. עלייה של 240 אלף שקל בחצי שנה / צילום: שלומי יוסף

מחיר שתי דירות באזור שדה דב קפץ במיליון שקל בתוך חודשים. הסיבה: מכרזי קרקעות של המדינה

מכרזי הקרקעות בשדה דב בתל אביב ובשכונת נווה גן ברמת השרון תרמו לעלייה חריגה במחירי הדירות במתחמים סמוכים, כך עולה מבדיקת גלובס בסיוע yad2 ומשרד השמאים קמיל טרשנסקי רפאל ● המתווכת מירי אופק: "המכרזים השפיעו על מחירי הדירות בנווה גן, שעלו ב-10% ו-15%"

מנכ''ל חברת המשכנתאות Better.com, וישאל גארג / צילום: צילום מסך

המנכ"ל שפיטר 900 אנשים בזום חזר לעבודה

וישאל גארג, מנכ"ל Better.com, יצא לחופשה בדצמבר לאחר שסרטון שהראה אותו מפטר מאות עובדים בשיחת ועידה - הועלה לרשת

נמל אשדוד / צילום: Shutterstock

למרות העומס, בהסתדרות מתבצרים: "עמדת המדינה מאיימת על הנמלים"

ההסתדרות הכריזה בתחילת השבוע על סכסוך עבודה בנמלי אשדוד וחיפה בעקבות הכוונה לאפשר לנמל המפרץ לפרוק גם אוניות מטען כללי בניגוד להתחייבויות ● משרדי האוצר והתחבורה טענו כי לא הייתה התחייבות שכזו, והיום אמר בתגובה יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות כי עמדת המדינה "נחזית כשליפה גחמתית ולא אחראית מהמותן"

רוני צארום / צילום: איל יצהר

אספן מעדכנת: המו"מ עם איש העסקים טדי שגיא הופסק

בדיווח לבורסה מסרה אספן כי "המשא ומתן שהתקיים בין החברה לבין קבוצת שגיא, כמשמעותה בדוחות הקודמים, לא הבשיל לכדי הסכם מחייב מפאת פערים מסחריים"

ארז חיימוביץ', שותף בקרן אורבימד ומנהל הפעילות של אורבימד ישראל. כיהן עד עתה כיו''ר החברה / צילום: יח''צ

חברת אימפקט ביו, בוגרת חממת FutuRx, הודיעה על גיוס של 111 מיליון דולר

החברה מפתחת סוג חדש של תאי CAR-T לטיפול בסרטן, שהם בעצם מעין "מחשבים קטנים" בתרופה ● בגיוס הנוכחי השתתפו אורבימד וקרן RMPG, שהוקמה במיוחד כדי להשקיע בחברות בוגרות חממת FutuRX, הייעודית לתחום פיתוח התרופות

לספר או לא לספר על היריון למעסיק? / אילוסטרציה: Shutterstock

לספר או לא לספר על הריון למעסיק? "יש בדרישה הזאת הרבה התייפייפות ובולשיט"

דיונים סוערים ברשתות החברתיות חושפים שהדילמה המתמשכת של נשים בשוק העבודה רלוונטית גם ב-2022 ולמרות החוק: האם לנהוג בשקיפות ולספר שהן בהריון או לשמור על פרטיותן ועל זכותן להתפרנס ● האם מעסיקים מתחילים לשנות גישה? ● ניהול וקריירה

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה ירוקה בת"א: קבלת פנים חמה לבית בכפר, בית ההשקעות מור זינק

לאחר שנסחרו ביציבות יחסית, מרבית המדדים בבורסה סיימו את היום בעליות ● רשת הדיור המוגן בית בכפר זינקה ב-15% ביומה הראשון ● מדדי הביומד והנפט איבדו גובה, מדד הבנקים ננעל ללא שינוי ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.5 מיליארד שקל

נמרוד בורוביץ / צילום: סיון פרג'

מנסה שוב: כנפיים מבקשת לתגמל בן למשפחת בורוביץ ב-850 אלף שקל בשנה

קבוצת כנפיים מבקשת לאשר את תנאיו של נמרוד בורוביץ כמנהל עסקים ראשי של חברת תעופה קפריסאית שרכשה, זמן קצר לאחר שירדה מהפרק השקעה בחברת מויה תיירות של יריב מוזס-בורוביץ

מירב כהן, השרה לשוויון חברתי / צילום: יונתן בלום

המדינה תשלם מיליוני שקלים למעסיקים שיגייסו בני 60 ומעלה

חודשיים עברו מאז הושקה תוכנית "ותיקים בעבודה" של המשרד לשוויון חברתי, שנועדה לחבר בין מחפשי עבודה בני 60 ומעלה לבין מעסיקים רלוונטיים; עד כה, 913 מבוגרים מצאו עבודה בעזרת הפרויקט ● ליוזמה הצטרפו כ-200 מעסיקים שיעבדו מול חברות ההשמה שמפעיל המשרד והן יתוגמלו כספית בעבור כל עובד מבוגר שמגויס