גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משבר הלירה הטורקית חושף את תלות המדינה באנרגיה מיובאת

טורקיה עומדת בפני מו"מ חדש עם רוסיה על אספקת גז טבעי עם פקיעת החוזים הנוכחיים במהלך דצמבר ● המדינה שמייבאת 93% מהנפט ו-99% מהגז שהיא צורכת, נמצאת במצב פגיע במיוחד ● בשילוב עם צניחת ערך הלירה הטורקית, העלייה בשיעור מחיר הנפט הגיעה למעט יותר מ-140% השנה

נשיא טורקיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין באיסטנבול בטקס ההשקה של הצינור ''טורקסטרים'' שמוביל גז רוסי לאירופה, ינואר 2020 / צילום: Reuters, SPUTNIK
נשיא טורקיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין באיסטנבול בטקס ההשקה של הצינור ''טורקסטרים'' שמוביל גז רוסי לאירופה, ינואר 2020 / צילום: Reuters, SPUTNIK

משבר המטבע בטורקיה חשף חולשת מפתח בכלכלה שלה: תלות כמעט מוחלטת באנרגיה מיובאת לחימום משקי בית ולהפעלת בתי החרושת והתעשייה בכלל.

טורקיה מוקפת על ידי כמה מהמצבורים העשירים ביותר בעולם של דלקי מאובנים, במזרח התיכון ובמרכז אסיה, אך מייצרת באופן אוטונומי מעט נפט, גז ופחם משל עצמה. המדינה מייבאת 93% מהנפט ו-99% מהגז שהיא צורכת.

מצב זה גורם לטורקיה להיות פגיעה במיוחד כשמחירי האנרגיה עולים בדולרים בעוד שהלירה הטורקית מאבדת מערכה - שתי התרחשויות שקורות במקביל בתקופה האחרונה.

הטורקים מתקשים לעמוד בעליות המחירים

שני הגורמים פגעו בכלכלת טורקיה, החברה בקבוצת ה-G20 ובנאט"ו. מחירי נפט מסוג ברנט עלו ב-42% במונחים דולריים השנה. בשילוב עם צניחת הלירה הטורקית, העלייה בשיעור מחיר הנפט מגיעה למעט יותר מ-140%. זאת אפילו לאחר הירידה במחיר הנפט הגולמי מאז שהתגלה זן אומיקרון של נגיף הקורונה. הלירה איבדה יותר משליש מערכה מאז שהבנק המרכזי של טורקיה החל לקצץ את שיעורי הריבית אל מול האינפלציה המאיצה קצב מאז ספטמבר.

 

העלייה במחירי האנרגיה מותחת עוד יותר את היכולות הכלכליות של הטורקים והם כבר מתקשים לעמוד במחירים העולים של מזון, תרופות ותחבורה. הממשלה העלתה את מחיר הדלק ביותר מלירה שלמה לליטר בשבוע שעבר, מה שגרם לתורים ארוכים בתחנות הדלק ביום שלפני עליית המחיר בחצות.

ההסכמים לאספקת גז יפוגו בחודש הבא

מצב האנרגיה בטורקיה אינו יציב בגלל שחוזי אספקה המספקים 8 מיליארד מטרים מעוקבים של גז טבעי בשנה - כמעט 15% מהביקוש השנתי - צפויים לפקוע מתוקף בחודש הבא, בדיוק בזמן שאירופה מתמודדת עם המשבר הגדול ביותר במחיר הגז מזה דור. מזג האוויר הקר העלה את מחיר הגז באירופה ובבריטניה ב-8% ביום שני.
ההסכמים לטווח ארוך נוגעים לגז ששולחת חברת גזפרום הרוסית לתאגיד בשליטת הממשלה באנקרה Botaş Petroleum Pipeline וקבוצת חברות פרטיות. שיחות לחידוש החוזים נערכות בימים אלה.

"המצב הזה מאוד מטריד", אמרה גולמירה רזאייבה, עמיתת מחקר בכירה במכון אוקספורד ללימודי אנרגיה. טורקיה עשויה להגיע אפילו למצב בו יהיו בה הפסקות באספקת האנרגיה במהלך החורף, הוסיפה.

גזפרום הרוסית - אחת המרוויחות הגדולות

גזפרום היא אחת המרוויחות הגדולות מהמחסור העולמי בגז טבעי, ומפיקה ממנו בחודשים האחרונים רווחי שיא. גם המכירות לטורקיה עזרו: הגז החל לזרום בצינור TurkStream העובר בים השחור בתחילת 2020 וגזפרום אומרת שהאספקה לטורקיה עלתה יותר מכפליים ב-10 החודשים הראשונים של 2021. אנקרה, לעומת זאת, ניסתה להקטין את תלותה באנרגיה רוסית על ידי יבוא גז מארה"ב וכן על ידי ייצור יותר אנרגיה מתחדשת.

הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן ירצה להימנע ממחסור בגז החורף. רוסיה עלולה לדחוף את טורקיה להתרחק ממחירים הקשורים לנפט, לכיוון מחירים המשקפים מסחר נקודתי במרכזי גז בינלאומיים כמו הולנד, שכרגע גבוהים יותר.

מחירי האנרגיה הם גורם גדול בבעיית האינפלציה של טורקיה. המחירים לצרכנים עלו בכמעט 20% באוקטובר לעומת שנה קודם לכן. לפי מכון הסטטיסטיקה הטורקי. תחבורה וקטגוריות סחורות הכוללת את החשמל, הגז ודלקים אחרים אחראים ל-6.5% מהעלייה הזו.

"משקי בית לא יהיו מסוגלים להוציא הרבה כסף על דברים אחרים", אמר ויקטור סאבו, מנהל קרנות בחברת ניהול הנכסים abrdn, שמכרה את כל הנכסים שלה בלירה טורקית מתוך תיקי ההשקעות העוסקים בחוב של שווקים מתפתחים.

הביקוש לגז צפוי להגיע לשיא השנה

הגז הטבעי אחראי ליותר מרבע מהאנרגיה הנצרכת בטורקיה והביקוש צפוי להגיע לשיא של 60 מיליון מטרים מעוקבים השנה. רוסיה היא הספקית הגדולה ביותר למרות מערכת יחסים שלעתים לא הייתה חלקה עם היריבות שלה באזור. גזפרום קיצצה את כמות הגז ששלחה ליבואנים טורקיים פרטיים שחייבים לחברה הרוסית מאות מיליוני דולרים מוקדם יותר השנה.

התאגיד הממשלתי הטורקי Botaş, שרוכש ומעביר את הגז הרוסי, נמצא בלחץ בגלל הירידה בערך הלירה המקומית. החברה מוכרת גז במחירים הנקבעים על ידי הממשלה, שבגלל הבדלי המט"ח הם נמוכים כרגע ממחיר הגז שהיא מייבאת ממדינות זרות. גורם המוסיף דחיפות לחידוש החוזה עם גזפרום: מחירי הגז הגבוהים בעולם גרמו ל-Botaş להירתע מיבוא גז מעובה מארה"ב וממדינות אחרות.

עלי עריף אקטורק, יועץ אנרגיה שעבד בעבר ב-Botaş ונמצא בדירקטוריון של שתי חברות הפצת גז, מעריך ש-Botaş תפסיד השנה בין 4 מיליארד ל-5 מיליארד דולר. דובר של Botaş לא הגיב לבקשת תגובה.

לדברי אקטורק, החוזים בסופו של דבר יהיו חלק מדיונים בין ארדואן והנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, שכוללים נושאים נוספים כמו סוריה ואוקראינה.

יחסים צוננים עם מדינות אירופה

היחסים של רוסיה עם טורקיה פחות צוננים מקשריה עם האיחוד האירופי, וזה אמור לעזור לאנקרה לקבל גישה לגז שהיא זקוקה לו, אומר כריסטוף רול, עמית מחקר במרכז אוניברסיטת קולומביה למדיניות אנרגיה עולמית ולשעבר כלכלן ראשי ב-BP. עם זאת, בחודשים האחרונים התלונן הקרמלין על השימוש של כוחות ממשלת אוקראינה הנלחמים בבדלנים הנתמכים על ידי רוסיה במזל"טים מתוצרת טורקית.

במובן אחד, טורקיה נמצאת במקום טוב יותר להתמודד עם מחירי האנרגיה העולים לעומת התקופה בה התמודדה עם משבר מטבע ב-2018. החשבון כרגע של המדינה - כמות העסקאות שעשתה עם שאר העולם - נמצא במצב נדיר של יתרה בין היתר בגלל התעוררות של התיירות לפני שהתגלה זן אומיקרון של נגיף הקורונה.

יחד עם זאת, העלייה בשווקי האנרגיה העולמיים שואבת דולרים מהכלכלה שהיא בית חם של חברות שעמוסות בחובות במטבעות זרים. טורקיה הוציאה 3.67 מיליארד דולר יותר על יבוא אנרגיה ממה שהיא הכניסה מיצוא בספטמבר, כך מראים נתוני הבנק המרכזי, וזו ההוצאה הגדולה ביותר שלה בתחום מאז שנת 2014.

עוד כתבות

יוסי אבו מנכ״ל ניו מד אנרג'י (משמאל) וגלעד יעבץ, מנכ״ל אנלייט. / צילום: דוברות NewMed Energy

ניו-מד אנרג'י נכנסת לשוק האנרגיה המתחדשת במיזם משותף עם אנלייט

חצי שנה אחרי שהכריזה על כניסה לתחום האנרגיה המתחדשת, ניו-מד אנרג'י חוברת לאנלייט במיזם משותף להקמת פרויקטי אנרגיה ירוקה במצרים, באיחוד האמירויות, במרוקו ועוד ● יוסי אבו, מנכ"ל ניו-מד: "כפי שהבאנו את מהפכת הגז למדינות האזור, כך נשאף להביא את המהפכה בתחום האנרגיות המתחדשות"

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

חשד להלבנת הון של עשרות מיליוני שקלים באמצעות קריפטו: המשטרה עצרה שלושה חשודים

לפי החשד, השלושה השתמשו במטבעות דיגיטליים כדי להסוות את זהות בעלי הכספים ואת התנועות בהם ● בנוסף, החקירה עוסקת בחשד להונאה רחבת-היקף כלפי אוצר המדינה בצרפת שהתבצעה מישראל, גניבת מיליוני אירו והלבנת הכספים באמצעות המרתם למטבעות קריפטוגרפיים

תקרת הפטור ממס על שכר דירה צפויה לזנק בינואר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

תקרת הפטור ממס על שכר דירה צפויה לזנק בינואר. מה יקרה למחירים?

בחודש ינואר הקרוב צפויה להתעדכן תקרת הפטור ממס על השכרת דירה, בהתאם לעלייה במדד המחירים לצרכן • האם זה יגרום לגל נוסף של עליות? מומחי מיסוי מציעים כמה תרחישים

משכנתה / אילוסטרציה: Shutterstock, Serhii Krot

ריבית המשכנתאות מזנקת ביולי; עלתה ביותר מאחוז מתחילת השנה

הריבית הממוצעת במגזר השקלי עמדה ביולי 2022 על 3.49%, לאחר שבינואר היא עמדה על 2.29% ● למה זה קורה?

הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט / צילום: גלעד קוולרצ'יק

איזנקוט בנאומו הפוליטי הראשון: "גמלה בליבי ההחלטה שלא לשבת מהצד"

שעות ספורות אחרי שהוכרז על האיחוד בין השניים, יו"ר "המחנה הממלכתי" בני גנץ, שר המשפטים גדעון סער והרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט קיימו מסיבת עיתונאים ● איזנקוט התייחס בנאומו הראשון לצורך בתיקון חוק הלאום ואמר כי "אני מאמין שמדינת הלאום של העם היהודי חייבת להבטיח שוויון מלא לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין" 

החשיפה לוול סטריט הקפיצה את ביצועי הגמל והפנסיה לצמרת הטבלה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

החודש הטוב ביותר בפנסיה ובהשתלמות מתחילת השנה: אלטשולר מובילה, ומה עשו הקרנות האחרות?

אחרי יותר משנה בתחתית טבלת התשואות, האמונה של גילעד אלטשולר במניות בחו"ל השתלמה, וקרן הפנסיה של בית ההשקעות בראשותו סיימה את יולי בפער של יותר מ-1.5% מהחברה הבאה • התשואה של אלטשולר במסלול המנייתי ביולי עמדה על  7.6% ● עוד הצטיינו: אנליסט ומיטב

מכוניות חדשות בנמל. היצרניות מזהות ירידה בביקושים / צילום: Shutterstock

ענני מיתון מול עודף הזמנות: דילמות המלאי של יבואני הרכב ל־2023

יצרניות רכב מזהירות ממיתון, אך בענף הישראלי חלוקים לגבי האפשרות שתחול תפנית חדה בקרוב ● מצד אחד המשק הפגין חסינות, ואולי ניתן אפילו להרוויח מעודפי ייצור בעולם. מנגד הלקוחות מרגישים את הזינוק בריבית ● וכיצד תשפיע עליית המס בינואר על הפלח החשמלי?

פוסט ויראלי בפייסבוק, 8.8.22

אלו הפייקים שהופצו בעולם לגבי ישראל במהלך המבצע הקצר בעזה

עיראק במקום עזה, אשדוד במקום ת"א, 2021 במקום 2022. פייקים מ"עלות השחר" ● המשרוקית של גלובס

בניין הכנסת / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

שכר חברי הכנסת יעלה באלפי שקלים ברוטו, ותקציב הקשר עם הבוחר יוגבל

הוועדה לקביעת שכר חברי הכנסת, בראשות פרופ' יובל אלבשן, תביא לאישור ועדת הכנסת את המלצותיה להסדיר מחדש את תקציב הקשר עם הבוחר ● בין ההמלצות: המרת חלק מסעיפי תקציב הקשר בתוספת שכר לחברי הכנסת

ח''כ איתמר בן גביר / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בן גביר הכריז על ריצה עצמאית: "סמוטריץ' ניהל מו"מ למראית עין"

ח"כ איתמר בן גביר הכריז הערב על ריצה עצמאית של "עוצמה יהודית" - ללא הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' - בבחירות הקרובות ● לדבריו, "בכל סקר, בכל בדיקה, בכל מחקר, בכל סיור שפגשנו את אהדת הציבור בשטח וברחוב – אנחנו גדולים ממנו משמעותית"

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

מליאת הכנסת תתכנס היום. על הפרק: פתיחת שוק המזגנים, סיוע לנכי צה"ל והעלאת שכר הח"כים

מליאת הכנסת תתכנס היום לדיון פגרה והצבעה על שורת חוקים כלכליים ● בין החוקים שיקודמו: העלאת שכר הח"כים, חוק להגדלת סכומי הסיוע לרכב ולדיור עבור נכי צה"ל, חוק לפתיחת שוק המזגנים ליבוא והארכת פעילות האפוטרופוס הכללי במקום החברה להשבת נכסי נספי שואה

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

וורן באפט חושף את הטעות הגדולה ביותר שאנשים עושים עם הכסף שלהם

טיפים לחיסכון כלכלי מבאפט, אחד המשקיעים העשירים בעולם ● "אל תחסכו את הכסף שלא בזבזתם, תבזבזו את הכסף שלא חסכתם" ● וגם: איך האינפלציה הגבוהה יכולה לסייע בחיסכון?

קניות בשוק. מדד המחירים בישראל ימשיך לטפס? / צילום: איל יצהר

ישראל בדרך לאינפלציה של 5%? אלה תחזיות הכלכלנים למדד המחירים של יולי

כלכלנים בשוק מעריכים כי מדד המחירים לצרכן לחודש יולי טיפס ב-4.8% בחישוב שנתי, נתון נמוך בהשוואה למדינות שמעבר לים אך גבוה משמעותית מהיעד של בנק ישראל ● מבצעי סוף העונה סייעו להוזלת הביגוד וההנעלה, אך רכיב הדיור ימשיך לטפס, וגם מחירי המזון צפויים להשפיע לרעה

מדיף מוצרי המחזור בסופרמרקט בסקוטלנד. המוצרים יחולקו חינם החל מהיום / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

לראשונה בעולם: סקוטלנד תחלק מוצרי מחזור בחינם

החקיקה פורצת הדרך לסיפוק מוצרי מחזור בחינם בסקוטלנד יצאה לפועל, כשנתיים לאחר שאושרה בפרלמנט, וסבסוד המוצרים יעלה כ-24 מיליון ליש"ט בשנה ● מועצות מקומיות ומוסדות חינוך מחויבים חוקית לוודא כי ישנם מוצרי היגיינה זמינים בחינם לכל הדורשות

איך לשמור על המוטיבציה בצוות כשהחברים לעבודה מתפטרים / צילום: Unsplash

שש דרכים לשמור על המוטיבציה של העובדים כשכולם מסביב מתפטרים

עזיבות של חברי צוות ושינויים תכופים בהסדרי העבודה עלולים לפגוע במורל ובביצועים ● מהעברת מסרים ברורים ועד ביטחון פסיכולוגי - האסטרטגיות שמנהלים יכולים לאמץ כדי ליצור קרקע יציבה

מחוקקים רפובליקאים רבים מסרבים לתמוך בטראמפ / צילום: Associated Press, Mark Humphrey

הפוליטיקאים הרפובליקאים כבר לא נלהבים מהאפשרות שטראמפ יתמודד ב־2024

רבים במפלגה לא מוכנים לומר אם לדעתם הנשיא לשעבר צריך להתמודד מחדש על הנשיאות בעוד שנתיים

גדי איזנקוט / צילום: ישראל הדרי

הסקר שיצר את ברית הרמטכ"לים: כך הצליח גנץ לשכנע את איזנקוט לחבור אליו

המגעים עם הרמטכ"ל לשעבר הפכו אינטנסיביים בשבועות האחרונים, אולם שני דברים הכריעו את הכף: סקר חדש שהראו אנשי גנץ לגדי איזנקוט וההסכמה לקיים בחירות לרשימה ● וגם: למה איזנקוט לא מתכוון להתפטר מתפקידיו הנוכחיים?

השרה אורית פרקש הכהן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הצעת החוק שנותנת הטבת מס למשקיעים במאיון העליון עברה שלב בכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה מתן הטבות מס למשקיעים בסטארט-אפים ישראלים צעירים ● בגרסה הקודמת של החוק מ-2019 הוא לא הוכח ככדאי למדינה, והטבות המס ניתנו לאזרחים מהמאיון העליון עם הכנסה שנתית ממוצעת של 4.8 מיליון שקל

סקר הסקרים

למה איילת שקד יורדת בסקרים ומה מלמדת תמונת המנדטים על החיבור בין גנץ לאיזנקוט

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך שלוש שנים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● הסוקרת המיתולוגית, ד"ר מינה צמח, מסבירה את ההשפעה של חיבורים חדשים על התמונה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף

סול שגיא, בעלת בית הספר למחול ׳סול דאנס׳ / צילום: תמונה פרטית

המורה למחול שפתחה סטודיו בגיל 22: "כל ההכנסות מתבססות על תזרים חודשי, אין יכולת להעריך את זה"

סול שגיא, תושבת רעננה בת 32 ● גרושה ואם ל־2 בנות ● בעלת בית הספר למחול "סול דאנס" ● "יש תחרות רבה בין בתי ספר פרטיים למחול, לבין חוגים של העירייה. המחירים אצלם זולים בהרבה, ואנחנו חייבים ליצור בידול שמתבטא ביחס האישי לכל תלמיד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז