גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרוב השמרני בעליון בארה"ב מפגין פתיחות לחוק ההפלות של מיסיסיפי

החוק במדינה אוסר על הפלות אחרי השבוע ה-15 להיריון, ובכך מנוגד באופן ישיר לפסיקה רו נגד וייד מ-1973

הפגנה בעד הפלות מול בית המשפט העליון של ארה''ב, מוקדם יותר השבוע / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana
הפגנה בעד הפלות מול בית המשפט העליון של ארה''ב, מוקדם יותר השבוע / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana

הרוב השמרני בבית המשפט העליון בארה"ב הטיל ספק רב בהתאמת ההגנות בחוקה על זכויות ההפלה הקיימות כמעט חמישה עשורים לזמננו, כשהשופטים שמעו טיעונים בנושא התביעה החשובה ביותר בנושא ההפלות מזה דור.

בית הדין דן ביום רביעי במשך כמעט שעתיים בשאלה מה לעשות לגבי חוק ממיסיסיפי מ-2018 שאסר על הפלות אצל נשים שהן בהיריון 15 שבועות - כחודשיים מוקדם ממה שכיום מורשה לפי תקדים של בית המשפט העליון. המדינה מבקשת לבטל את פסיקת בית הדין מ-1973 במקרה רו נגד וייד שקבעה את זכותה של אישה להפסיק היריון לא רצוי, ובמקום זה מבקשת לאפשר לנבחרי ציבור להחליט איך לפקח על הפלות או לאסור עליהן.

התובע הכללי סקוט סטיוארט ממיסיסיפי טען שהפסיקות רו והורות מתוכננת נגד קייסי, משנת 1992, שצמצמה אבל לא ביטלה את הזכות להפלה, היו צעדים שגויים שפילגו את ארה"ב.

"אין להן בסיס בחוקה. אין להן מקום במסורות ההיסטוריות שלנו", אמר סטיוארט. "הן פגעו בהליך הדמוקרטי. הן הרעילו את החוק. הן חנקו את הפשרה. במשך 50 שנה, הן תקעו את בית הדין בלב סכסוך פוליטי שאין לו אפשרות לפתור לעולם".

כמה שופטים שמרנים ציינו שהם מוכנים לשמוע טיעונים אלה, והשופט ברט קוואנו אמר שהחוקה לא מספקת שום הנחיה לגבי הפלות ומותירה את עתידו של התהליך הזה לקביעת המחוקקים.

"אם אנו חושבים שהתקדימים הם שגויים במידה רצינית", אמר, האם זה לא אומר "שהתשובה הנכונה היא בעצם חזרה לעמדה של ניטרליות?"

התובעת הכללית של ארה"ב, אליזבת פרלוגר, שטענה להגנת הזכות להפלות, הגיבה: "זו לא התשובה הנכונה בגלל שבית הדין הכיר באופן נכון בכך שזו זכות יסודית של נשים, והטבע של זכויות יסודיות הוא שלא מותירים למחוקקי המדינות לקבוע אם לכבד אותן או לא".

השופטים קבאנו וסמואל אליטו אמרו שבמהלך ההיסטוריה שלו בית הדין דחה החלטות קודמות שהיו שגויות באופן חמור, כולל בכמה מהמקרים החשובים שלו. אם בית הדין לא היה מבטל תקדימים וקובע שלא ניתן לתבוע אנשים על יחסי מין הומוסקסואליים או שההפרדה הגזעית אינה חוקתית, אמר קבאנו, "המדינה שלנו הייתה במקום אחר לגמרי".

הפער בין האגפים הליברלי והשמרני בבית הדין היה ברור בלקחים שהפיקו מחוות הדעת פה אחד בתביעה מ-1954 בראון נגד משרד החינוך, שקבעה שדוקטרינת ה'מופרד-אך-שווה' שאימץ בית הדין 58 שנים קודם לכן הייתה לא חוקתית.

"פגיעה יסודית בחירות"

ליברלים השוו את רו לבראון, שבית הדין אישר כמה פעמים מאז על אף התנגדות ארוכת שנים של מיסיסיפי ומדינות דרומיות אחרות שהאשימו את השופטים בשימוש יתר בסמכות החוקתית שלהם לטובת מדיניות חברתית פרוגרסיבית.

מקרים כמו בראון ורו, כך אמרה השופטת סוניה סוטומאיור, "קבעו מערכת ציפיות בחברה שלנו שזה מה שבית הדין החליט, וזה מה שנעשה".

השופט אליטו אמר שרו פחות דומה לבראון מאשר למקרה פלסי נגד פרגוסון, התביעה מ-1896 שקבעה את חוקיות ההפרדה הגזעית, ואמר: "האם לא יהיה מספיק לומר שזו הייתה החלטה שגויה ביום בו התקבלה ושכיום היו פוסקים נגדה?".

השופטת איימי קוני בארט, שהנשיא לשעבר דונלד טראמפ מינה במקום השופטת רות ביידר גינסבורג לאחר שנפטרה בשנה שעברה, תהתה אם זכויות ההפלה נחוצות להגנה על יכולתן של נשים להשתלב בחברה ולפתח קריירה, לאור העובדה שקיימים חוקים המרשים לנשים למסור רכים נולדים לאימוץ.

השופט ג'ון רוברטס ביטא פתיחות לגבי האיסור של 15 שבועות שנידון, ולא התייחס להשלכות הנרחבות יותר על זכויות ההפלה. הוא הציע שהקטנת מסגרת הזמן בה אישה יכולה לבקש לעשות הפלה לא פוגעת במידה דרמטית ביכולת לסיים היריון לא רצוי.

עד סוף המושב, השאלות ששאלו שופטים שמרנים הראו התמקדות לא בשאלה אם מיסיסיפי יכולה להטיל מגבלות חדשות על זכויות ההפלה אלא האם בית המשפט העליון צריך לפסוק פסיקה נרחבת יותר שתסיר את ההגנות החוקתיות על ההפלה לאלתר.

ג'ולי ריקלמן מהמרכז לזכויות הפריון, שייצגה את מרפאת ההפלות היחידה במיסיסיפי, אמרה שנסיגה בחוק בנושא ההפלות "תסיג נשים לאחור".

"זה שמדינה תיקח את השליטה בגופה של אישה ותדרוש שתעבור היריון ולידה, עם כל הסיכונים הפיזיים וההשלכות משנות החיים הכרוכות בזה, זו פגיעה יסודית בחירות שלה", אמרה ריקלמן.

הסימפטיה היחידה כלפי טענותיה בוטאה על ידי השופטים הליברלים בחבר השופטים, שאמרו שאותם שיקולים חוקיים רלוונטיים היום כפי שהיה ב-1973 או ב-1992, ואם כבר, הם אפילו חזקים יותר היום לטובת ההגנה על ההפלות, מכיוון שבימינו הזכויות האלה כבר מוכרות ומקובלות באופן נרחב.

"לא הרבה השתנה מאז רו וקייסי"

בנוגע למהות הסכסוך, "לא הרבה השתנה מאז רו וקייסי", אמרה השופטת אלנה קגאן. "אנשים חושבים שזה נכון או לא נכון על בסיס הדברים שתמיד חשבו בגללם שזה נכון או לא נכון".

הפגנה בעד ביטול התקדים של רו, מול בית המשפט העליון של ארה''ב, מוקדם יותר השבוע / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana

ההבדל, אמרה, הוא "שהיום עברו 50 שנה" מאז שבוססה הזכויות לסיים היריון לא רצוי "כחלק ממרקם החיים של נשים החיות במדינה".

השופטת סוטומאיור הביעה צער על הצהרה של מחוקק ממיסיסיפי שהמדינה מבקשת להעביר חקיקה חמורה יותר לגבי הפלות בגלל שיש שופטים חדשים בבית המשפט העליון, ואמרה: "האם המוסד הזה ישרוד את הצחנה שזה יוצר בתפישה הציבורית שהחוקה וקריאתה הם פשוט מהלכים פוליטיים?".

השופט ניל גורסוץ' היה השופט המרוסן ביותר בין החברים השמרנים החדשים בבית הדין. מעט השאלות ששאל התמודדו בשאלה אם בכלל ניתן ליצור סטנדרט חוקי שניתן להפעיל בצורה קוהרנטית כשבית הדין מבקש לצמצם את ההגנות על הפלה רק במידה מוגבלת - או אם, כפי שאמרו שופטים משני הצדדים, הדרך היחידה לאשר את האיסור במיסיסיפי היא על ידי ביטול פסק הדין התקדימי רו נגד וייד.

קהל של פעילים משני צידי הנושא התאספו מול בניין בית המשפט העליון לפני ובמהלך הטיעונים, דוברים פנו לקבוצות התומכים ורבים מהפעילים נשאו שלטים. משטרת הקפיטול אמרה שעצרה 33 אנשים שחסמו את התנועה בשדרות קונסטיטושן. מארגן של הקבוצה אמר שהם הפגינו על מנת להגן על הגישה להפלות.

בית המשפט העליון צפוי לפסוק במקרה עד סוף יוני. בעתירה הראשונה לבית המשפט העליון, טענה מדינת מיסיסיפי שאין צורך לבטל את התקדים של רו על מנת להגן על האיסור החל מהשבוע ה-15. לאחר שרוב השופטים בבית המשפט נעו לכיוון הימין והשופטת בארט החליפה את השופטת המנוחה גינסבורג, מסגרה מיסיסיפי את הטיעון מחדש וטענה שיש לבטל את רו וקייסי לאלתר.

האיסור במיסיסיפי על הפלות החל מהשבוע ה-15 אינו הצעד היחיד על הפלות העומד בפני בית המשפט. לפני חודש, השופטים שמעו טענות לגבי חוק בטקסס שאוסר על הפלות אחרי כשישה שבועות.

למרות שאיסור כזה יוציא מהחוק הרבה הפלות שכיום מותרות, בית הדין הצביע בעבר בפער של 5-4 להרשות לחוק להיכנס לתוקף בספטמבר כל עוד הליטיגציה לגביו נמשכת. רוב השופטים אמרו שהם לא מתייחסים לתוכן החוק אבל נקטו בגישה זו בגלל שהחוק הטקסני נותן סמכות לגורמים פרטיים ולא לרשויות המדינה לאכוף את החוק דרך תביעות אזרחיות.

עוד כתבות

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ

צוות מדיוונד עם המנכ''ל שרון מלכה / צילום: Mediwound

תוצאות טובות למדיוונד בתרופה לטיפול בפצעים כרוניים

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה המחזיקה 35% בחברה: "מספר חברות פנו אלינו בטרם פרסום התוצאות. להערכתנו כעת ההתעניינות בחברה תגבר עוד יותר"

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה בגן, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

מבקר צופה באמנות מטאוורס בהונג קונג. מותגים יוכלו להשתלב בתוך חוויות משחקיות / צילום: Reuters, Tyrone Siu

בריף לעתיד: איך ייראה שוק הפרסום בעידן הווירטואלי החדש

לא רק במטאוורס עצמו אלא גם בפרסום שיתקיים בתוכו, פייסבוק מנסה להקדים את כולם ורשמה פטנט על מכרזי חסות למוצרים בעולם הווירטואלי - כך עולה מתחקיר שפורסם לאחרונה ● היא כנראה לא לבד: לא מעט מותגים וחברות עובדים על הגרסה שלהם, ובכל הכוח

 

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

לייסוורק / צילום: Shutterstock

חברת אבטחת הענן מארה"ב שעברה מהפכה ומאיימת לבלוע את חדי הקרן הישראליים בתחום

לייסוורק, סטארט־אפ מעמק הסיליקון שנוסד ב־2015, החל כחברה לא יציבה עם תחלופה גבוהה של מנכ"לים ● תוך שנה אחת בלבד, חברת הענן גייסה סכום אסטרונומי של 1.8 מיליארד דולר ועקפה את השווי של וויז, אורקה ואקווה ● "הטכנולוגיה של לייסוורק אמנם לא הכי מתקדמת", טוען משקיע ישראלי בכיר, "אולם יש לה 1.8 מיליארד דולר בבנק כדי להתמודד עם המתחרות”

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

מגמה חיובית בפתיחת המסחר; אורמת, פריון ונייס מובילות את העליות

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3% ● התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום, לאחר מהפך בוול סטריט אמש ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.8%

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט הודיע לסנגורי נתניהו כי לא ימשיך במו"מ לעסקת טיעון

היועמ"ש הציב תנאי לפיו נתניהו יסכים להודות בעבירות של הפרת אמונים, יבצע עבודות שירות, ויוטל עליו קלון - אך נתניהו לא הסכים ● בעקבות הודעת מנדלבליט, נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מבהיר כי לא הסכים להודות בעבירות שנושאות קלון

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות