גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לי חברות קריפטו הגנו על הענף בשימוע בקונגרס, שם שוקלים פיקוח על התעשייה

מנהלי החברות אמרו בשימוע בבית הנבחרים בארה"ב, שיהיה קשה להכניס את הנכסים הדיגיטליים תחת רגולציה במסגרת החוקים הפיננסיים הקיימים

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady
מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

מנכ"לים בתעשיות מטבעות הקריפטו הופיעו בפני הקונגרס ביום רביעי וטענו שהטכנולוגיות שלהם בעלות הבטחה לגבי העתיד, בזמן שמחוקקים ורגולטורים התחבטו בשאלה איך להוסיף פיקוח ממשלתי לשוק של יותר מ־2 טריליון דולר.

ועידת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, בהובלת חברת בית הנבחרים מקסין ווטרס (דמוקרטית מקליפורניה), כינסה את השימוע מתוך תקווה לשפר את הבנת המחוקקים על נכסי הקריפטו ואיך התחום הזה משתלב ברגולציות הקיימות. בעוד שמיליוני אמריקאים השקיעו בנכסי קריפטו, מומחים רבים אומרים שסוג הנכסים הזה מצריך כללים ברורים יותר בהמשך הדרך, והקונגרס עשוי לחוקק אותם.

מטבעות קריפטו הוא השם שניתן לקבוצה רחבה של נכסים דיגיטליים כמו ביטקוין. בעוד שישנם אנשים המבקרים נכסים אלה כתנודתיים, לא שקופים ומציבים למשתמשים ולמערכת הפיננסית הנרחבת יותר סיכונים, בכירים בתעשייה אומרים שמטבעות קריפטו יכולים לגרום לעסקאות פיננסיות לקרות יותר מהר, להיות פחות יקרות ויותר נגישות למשתמשים ברחבי העולם.

"לתעשייה הזו יש הפוטנציאל לשפר את חייהם של אנשים רבים", אמר למחוקקים סם בנקמן־פריד, מנכ"ל החברה FTX Trading.

בין האנשים האחרים שהעידו בפני הוועדה: מנהלים בכירים בחברה המנפיקה מטבעות הצמודים לדולר (stablecoins) Circle Internet Financial, בבורסת הקריפטו Coinbase Global, בחברת כריית הביטקוין Bitfury Group, במערכת התשלומים במטבעות קריפטו Stellar Development Foundation ובחברת הבלוקצ'ייןPaxos Trust.

הם מבקשים להציג את מה שתומכי התחום מאמינים שהוא הפוטנציאל החיובי של מטבעות הקריפטו וטכנולוגיית הבלוקצ'יין, ומצד שני לפחית בחשיבות הסכנות שקובעי מדיניות רבים ופעילים למען ההגנה על צרכנים מזהירים מפניהן.

ווטרס הביעה חשש מהיעדר הרגולציה בשוק הקריפטו. "כיום, אין שום מסגרת רגולטורית כוללת או מרכזית על שווקי מטבעות הקריפטו, וזה מותיר את ההשקעות במרחב הנכסים הדיגיטליים חשופות למקרים של תרמית, מניפולציה ושימוש לרעה", אמרה ביום רביעי.

בני הברית של התעשייה במפלגה הרפובליקאית

בזמן שתעשיית הקריפטו עובדת על הגדלת נוכחות הלוביסטים שלה בוושינגטון, היא מצאה בני ברית רבים יותר במפלגה הרפובליקאית לעומת הדמוקרטית. הרפובליקאי הבכיר ביותר בוועדת השירותים הפיננסיים, חבר בית הנבחרים פטריק מקהנרי מצפון קרוליינה, חזר ביום רביעי על אזהרות הלוביסטים מוושינגטון על כך שרגולציה מוגזמת של מטבעות הקריפטו עשויה להרחיק את החדשנות הטכנולוגית למדינות זרות ולהותיר את ארה"ב מאחור.

"אנו לא צריכים תגובות רפלקס של מחוקקים שיפנו לרגולציה בגלל חשש מהלא נודע, לעומת הצורך לנסות להבין", אמר. "הפחד מהלא נודע והצעד להפעיל רגולציה ללא הבנה רק יחנקו את החדשנות האמריקאית ויהוו לנו חסרון מבחינת התחרותיות".

המנכ"לים של החברות טענו שמטבעות הקריפטו לא מתאימים בקלות למבנה הקיים של הרגולציות הפיננסיות בארה"ב ושמחוקקים צריכים לשקול חקיקה שמותאמת במיוחד לתעשיית המטבעות הדיגיטליים. המבקרים טוענים שהתעשייה רוצה לכתוב את הכללים שלה בעצמה על מנת להימנע מהפיקוח שבנקים, סוחרים בבורסה ובורסות נתונים לו.

"בגלל השלב הראשוני של הפיתוח והטכנולוגיה שבבסיסם, נכסים דיגיטליים נסחרים בשווקים שהם שונים באופן יסודי מהשווקים הפיננסיים המסורתיים", אמרה מנהלת הכספים ב־Coinbase אלסיה האס בעדותה. "כתוצאה מזה, המשטרים הרגולטוריים הקיימים לעתים קרובות לא מתאימים לטכנולוגיה החדשה הזו".

תומכי הקריפטו מאמינים שהטכנולוגיה הזו יכולה להקל על ביצוע עסקאות במהירות ובזול יותר לעומת רשתות התשלומים הקיימות ושיש לה פוטנציאל לעודד חדשנות וכוללנות פיננסית.

"כשאתה רואה כמה אנשים לא מיוצגים על ידי הבנקים במידה מספקת או בכלל, גם בארה"ב וגם במקומות אחרים, זה מצביע על מערכת שלא עובדת בשביל כולם", אמר בנקמן־פריד. "זה תוצר של תשתית תשלומים שהיא קשה ומסורבלת לשימוש במידה כזו שהיא לא עובדת עבור רוב האנשים".

ל־5% מהאמריקאים המבוגרים לא היה חשבון בנק ב־2020, על פי נתוני הפדרל ריזרב.

המחוקקים, ביניהם חבר בית הנבחרים ריצ'י טורס (דמוקרט מניו יורק), שאלו על הפוטנציאל של מטבעות קריפטו לעזור למהגרים לשלוח תשלומים בין מדינות, תהליך שעלול להיות יקר ואיטי דרך הבנקים או חברות העברת הכספים. תומכי התעשייה מצביעים על שימוש כזה לעתים קרובות כאחת הסיבות הטובות לאימוץ המטבעות.

אבל עסקאות כאלה נותרו לא נפוצות. השימוש במטבעות קריפטו כולל עקומת למידה, טעויות עשויות להיות בלתי הפיכות, ואין מספיק מקומות המציעים תשלומים בקריפטו אשר ייתנו לתחום הזה נוכחות תחרותית.

האיום ליציבות הפיננסית

קובעי מדיניות רבים חוששים שהצמיחה המהירה של שוק הקריפטו, שבשנה האחרונה עלה בערכו ביותר מפי ארבעה, מציבה איום ליציבות הפיננסית. הם אומרים שהשוק הזה רווי מקרי תרמית, שכריית ביטקוין מבזבזת כמויות עצומות של חשמל ושהפושעים משתמשים במטבעות קריפטו על מנת להתחמק מתשלום מסים ולעקוף חוקים נגד הלבנת כספים.

לפיקוח על שווקי הקריפטו אין כיסוי מלא בארה"ב, שם הרגולציה הפיננסית מפוצלת בין סוכנויות פדרליות וסוכנויות של המדינות. רגולטורים אומרים שישנם פערים גדולים בתחום.

אחד מחילופי הדברים הבודדים שהגיעו לכדי עימות ביום רביעי קרה בין חבר בית הנבחרים בראד שרמן (דמוקרט מקליפורניה) והאס לגבי גובה העמלות שגובה Coinbase. שרמן שאל אם לקנות ולמכור 100 דולר ביטקוין במשך יומיים עשוי לגרור עמלה בגובה של כמעט 6 דולר. לאחר שבתחילה אמרה שהיא לא יכולה לענות על השאלה, לבסוף אמרה האס שהדבר תלוי במוצר אבל יכול להיות ששרמן צודק.

שרמן הביע ספקנות רבה לגבי השימושים הפוטנציאליים בביטקוין ודחק ברגולטורים להגן על המשקיעים במידה והקונגרס נכשל בהעברת חקיקה בעלת שיניים.

לרוב המחוקקים היו דעות פחות מגובשות לגבי תעשיית הקריפטו ממה שלרוב יש להם על תחומים אחרים כמו הרשתות החברתיות או הבנקים. בעוד שעדות בקונגרס עלולה לעתים להיות לא נעימה למנהלים בחברות גדולות, כמה מהמנכ"לים שהשתתפו בשימוע ביום רביעי ציפו שיעזור להם לקדם את מטרותיהם.

"אני חושב שזה הלך ממש, ממש טוב", אמר המנכ"ל של חברת Circle ג'רמי אלייר לאחר השימוע. "זה היה מאוד מקיף, ועם מעט חילוקי דעות".

אלכסנדר אוסיפוביץ' וקייטלין אוסטרוף השתתפו בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

קרקע ומבנה מגורים של החברה ברחוב חורב בחיפה / צילום: מצגת החברה

מי זוכר? שמונה שנים לאחר הסדר החוב מנסה א. לוי לחזור ולהנפיק אג"ח בבורסה בת"א

חברת הנדל"ן שנסחרה בעבר בבורסה מייעדת כ-75 מיליון שקל מתמורת הגיוס לפירעון חובות, בהם 18 מיליון שקל לבעל השליטה עזרא לוי ● בקופת המזומנים של א. לוי כ-3 מיליון שקל בלבד, ויש לה התחייבויות שוטפות של כ-110 מיליון שקל

חומוס / צילום: Shutterstock

בדרך למאדים, עוצרים לנגב חומוס על הירח

ד"ר יהונתן ויינטראוב, חוקר רב–תחומי וממייסדי SpaceIL, קיבל על עצמו את המשימה לבדוק אם ניתן לגדל חומוס בחלל ● בשיתוף גופים מסחריים מתחומי המזון, המכשור הרפואי והחקלאות, הוא בנה ניסוי שייצא עם איתן סטיבה לחלל ● המטרה הסופית היא להביא את בשורת החומוס לירח ולמאדים, אבל תוצאות הניסוי שלו עשויות להשפיע גם על האופן שבו נגדל צמחים בכדור הארץ

מחקר אחד בשבוע. שולחים לעובדים מיילים מחוץ לשעות העבודה? / צילום: Shutterstock

שולחים לעובדים מיילים מחוץ לשעות העבודה? כך תעשו זאת בלי להלחיץ אותם

שלל האמצעים הדיגיטליים לתקשורת ארגונית יצרו תופעה, שבה עובדים מרגישים שהם נדרשים להיות "תמיד מחוברים" ולהגיב במהירות לכל שאלה או בקשה, במיוחד כאשר מדובר באדם בעל סמכות או מעמד בארגון

גלי לביאון בוקובזה, באתי אדמוני, עידן חזן, פארק אריאל שרון / צילום: איל יצהר

"כשהגענו היה כאן כלום ושום דבר. רק הר של זבל": ביקור בפארק אריאל שרון

הם עומדים כמו כולם בפקקים וסובלים מהרעש והצפיפות של גוש דן - עד שהם נכנסים לעבודה ופתאום מוקפים בהר ובטבע. ומה לגבי הריח מהעבר המפוקפק של חיריה? ● ביקור בפארק אריאל שרון ● הברזייה

מסגרת אירופאית לא מספיקה: מכבי ת''א בקונפרנס ליג / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

בין גאידמק למלול: הכדורגל הישראלי כבר לא יכול להעמיד תקציבי עתק

סטפן מלול הצהיר שהוא מעוניין לקנות את בית"ר ולהעמיד את תקציבה על 70 מיליון דולר ● אלא שבמציאות, תקנות הפייר-פלי של אופ"א לא מאפשרות לקבוצות הכדורגל הישראלי להשקיע מעל 100 מיליון שקל ● בינתיים, הפערים מהכדורגל האירופאי הולכים וגדלים

הצילה את תוצאות הרבעון? סדרת ''משחק הדיונון'' של נטפליקס / צילום: Shutterstock

נטפליקס דיווחה על האטה בגיוס המנויים: המניה נפלה ב-18% במסחר המאוחר

ענקית הסטרימינג רשמה רווח רבעוני של 1.33 דולר למניה, מעל התחזיות - אך ירידה מהותית בהשוואה לרבעון הקודם ● הכנסותיה עמדו על 7.7 מיליארד דולר בהתאם לצפי, הצמיחה האיטית ביותר בארבע השנים האחרונות ● עוד לפני הנפילה במסחר המאוחר, מניית החברה רחוקה ב-25% מהשיא

חדירה לפרטיות / צילום: Shutterstock, Sashkin

פרשת NSO: אם איש לא ייתן את הדין, זה יקרה שוב

כל מי שעבד אי-פעם עם אזרחים שברחו ממשטרים דיקטטורים, יודע שהחדירה לפרטיותם היא אחת החוויות הקשות ביותר ● לכן הדרישה התקיפה לחקור את פרשת NSO – לבדוק מי בכירי המשטרה שנתנו את הפקודה, מי השופטים שאישרו זאת כחותמת גומי ומי החוקרים שעשו בחומרים שימוש אסור נוסף - מחויבת בתקיפות

שירות למנויים בלבד בתשלום בגם דרך לאינסטגרם? / צילום: Shutterstock, Wachiwit

הרשתות חברתיות מעוניינות שיוצרי תוכן ירוויחו בזירה שלהן, והשבוע אלו שנשארו מאחור הצהירו כוונות

אם משתמשים רוצים לקבל תוכן מיוחד של יוצר תוכן, הם יכולים כיום לקבל את זה ברשתות החברתיות הפופולריות: מודל המנויים בפייסבוק ו-Super Follows של טוויטר, שם מנויים נעים עד מאה דולר ● השבוע גם אינסטגרם וגם טיקטוק הודיעו על תכנונן העתידי, וזו הצהרת כוונות ברורה

אמיר שורוש בקמפיין אלונית / צילום: צילום מסך

קנייה חכמה: רמזי מקופה ראשית רושם שיעורי אהדה יוצאי דופן

הפרסומת של דור אלון מתמקדת במסר אך בזכות השימוש המדויק בהומור, ברמזי ובאחיין, היא זוכה לאהדה חוצת גיל ומגדר, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט עדיין הזכורה ביותר, הודות להרעשה הבלתי פוסקת במדיה

תגלית / צילום: באדיבות תגלית

האם בשורת ההייטק תגיע מבוגרי תגלית ומומחי אקלים?

בעיית כוח האדם בהייטק הובילה את רשות החדשנות לשני מהלכים מעניינים שייצאו לדרך בקרוב ● וגם: סודקסו משקיעה ברכבים חשמליים ● מצנח הזהב ● חדשות טובות ● אירועים ומינויים

טוטו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

בעלי תחנות להימורים בספורט יידרשו לבדיקת רקע פלילי

משרד התרבות והספורט פרסם תזכיר חוק שלפיו למועצה להסדר ההימורים בספורט תהיה סמכות למנוע התקשרות מול זכיינים שהורשעו בעבירות חמורות

מפעל איסכור / צילום: אייל פישר

הביטול הראשון של 2022: איסכור מושכת את תשקיף ההנפקה בת"א

יצרנית ומשווקת המתכות שבשליטת קרן קדמה קיוותה להנפיק בבורסה לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל, פי 4 מהשווי שבו רכשה את החברה ● בהודעת החברה נמסר כי "אין בכוונת בעלי החברה להתפשר בשווי, נוכח תנאי השוק"

עמנואל מקרון נואם בפרלמנט האירופי השבוע / צילום: Associated Press, Jean-Francois Badias

עיבוי כוחות צבא רוסיה גורם לחרדות באירופה

נשיא צרפת עמנואל מקרון מתחיל את תורו בתפקיד נשיא האיחוד האירופי בקריאה לאירופה לשרטט לעצמה מסלול הגנה בנפרד מנאט"ו

נמל אשדוד / צילום: Shutterstock, ImageBank4u

"בריונות לשמה": החברות תעבורה ימית אשדוד וחיפה מתנגדות לשביתה בנמלים

ביום שני האחרון ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמלים בעקבות הכוונה, לדבריה, לפרוק אוניות מטען כללי בנמלים הפרטיים ● לטענת תעבורה ימית אשדוד, ההכרזה "בלתי חוקית, פסולה, נטולת לגיטימיות ומנוגדת לדין ולפסיקה"

ברק, מלצר ואקירוב / צילום: אמיל סלמן, מארק ישראל סלם, איל יצהר

מלצר, ברק ואקירוב מוכיחים: העולם לא תמיד שייך לצעירים

הצעירים חושבים אחרת, אוכלים אחרת, מדברים אחרת - וזר (או זקן) לא יבין זאת - אבל בנימין נתניהו, חנן מלצר, אהרן ברק ואלפרד אקירוב הדגימו השבוע שעדיין יש חשיבות רבה בעצות ובהחלטות של הזקנים ● וגם: המשכירים ממשיכים לחגוג על גב השוכרים

רוני צארום / צילום: איל יצהר

אספן מעדכנת: המו"מ עם איש העסקים טדי שגיא הופסק

בדיווח לבורסה מסרה אספן כי "המשא ומתן שהתקיים בין החברה לבין קבוצת שגיא, כמשמעותה בדוחות הקודמים, לא הבשיל לכדי הסכם מחייב מפאת פערים מסחריים"

דובי קוטב / צילום: Shutterstock

מה צבע עורו של דב הקוטב ולמה נחגג יום פו הדב דווקא ב-18 בינואר?

איך קשור רוצחו של רוברט קנדי לישראל ומי האכיל את המגפיים שלו במרק? ● הטריוויה השבועית

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בוול סטריט; הנאסד"ק ירד ב-2.7%, נטפליקס צללה בכ-21%

נאסד״ק בשבוע הגרוע מאז אוקטובר 2020 ● מחיר הביטקוין ירד במעל 7% ביממה האחרונה, את'ריום נחתך בכ-8% ● מדד ביטחון הצרכנים בבריטניה ברמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2021 ● נעילה שלילית בבורסות אסיה ובאירופה ● מחירי הנפט הגולמי ירדו בכ-2%

נמרוד בורוביץ / צילום: סיון פרג'

מנסה שוב: כנפיים מבקשת לתגמל בן למשפחת בורוביץ ב-850 אלף שקל בשנה

קבוצת כנפיים מבקשת לאשר את תנאיו של נמרוד בורוביץ כמנהל עסקים ראשי של חברת תעופה קפריסאית שרכשה, זמן קצר לאחר שירדה מהפרק השקעה בחברת מויה תיירות של יריב מוזס-בורוביץ

נמל אשדוד / צילום: Shutterstock

למרות העומס, בהסתדרות מתבצרים: "עמדת המדינה מאיימת על הנמלים"

ההסתדרות הכריזה בתחילת השבוע על סכסוך עבודה בנמלי אשדוד וחיפה בעקבות הכוונה לאפשר לנמל המפרץ לפרוק גם אוניות מטען כללי בניגוד להתחייבויות ● משרדי האוצר והתחבורה טענו כי לא הייתה התחייבות שכזו, והיום אמר בתגובה יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות כי עמדת המדינה "נחזית כשליפה גחמתית ולא אחראית מהמותן"