גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שיא של 30 שנה באינפלציה בקנדה, והזרקור מופנה לבנק המרכזי

כלכלנים צופים כי בנק קנדה יעלה את שיעור הריבית כבר בשבוע הבא על בסיס דוח מדד המחירים לצרכן ולחצי השכר שתועדו בסקר של תחזיות לגבי חברות שונות

ג'סטין טרודו, רה''מ קנדה / צילום: Shutterstock
ג'סטין טרודו, רה''מ קנדה / צילום: Shutterstock

שיעור האינפלציה השנתי בקנדה עלה בדצמבר לשיא של שלושה עשורים, נתון שיוסיף ללחצים על בנק קנדה להתחיל להעלות את הריבית כבר בשבוע הבא.

מחירי המזון עלו בקצב המהיר ביותר בכ־13 שנים, בזמן שהמחיר של בעלות על בית גם הוא עלה לרמה הגבוהה ביותר מזה כ־14 שנים. מחיר הדלק מעט איזן את העליות האלה, מפני שבחישוב שנתי המחיר ירד מעט.

מדד המחירים לצרכן של קנדה עלה ב־4.8% בחישוב שנתי בדצמבר, כך נמסר ביום רביעי ממשרד הסטטיסטיקה של קנדה, או מעט מהר יותר מקצב העלייה של נובמבר, 4.7%. נתוני דצמבר תאמו את ציפיות השוק, על פי החברה TD Securities. חוץ מדלק, המחירים עלו בדצמבר ב־4%.

הפעם האחרונה שהאינפלציה בקנדה עברה את סף ה-4.8% הייתה בספטמבר 1991, כשמדד המחירים לצרכן עלה ב־5.5%.

בינתיים, הממוצע של המדדים המועדפים על בנק קנדה לגבי אינפלציית הליבה בדצמבר האיץ גם הוא, ועלה ב־2.93% לעומת 2.73% בנובמבר. הממוצע בדצמבר גם סימן שיא של 30 שנה. אינפלציית הליבה מספקת מדד של שינויי מחיר שלא לוקחים בחשבון סחורות תנודתיות כמו מזון ואנרגיה.

"אם בנק קנדה היה מחפש סיבה להותיר את הריבית ללא שינוי בינואר, הוא לא ימצא אותה בדוח מדד המחירים לצרכן של דצמבר", אמר אנדרו קלבין, אסטרטג ראשי לקנדה בחברה TD Securities. החברה צופה שבנק קנדה יעלה את ריבית הבנצ'מרק, העומדת כיום על רבע אחוז, בעוד רבע אחוז בשבוע הבא, כך שתעמוד על 0.5%.

הציפיות להעלאת הריבית עלו לאחר שהבנק פרסם את סקר תחזית העסקים הרבעוני שלו ביום שני, שם נכתב שמבשיל סבב נוסף של אינפלציה גבוהה. למשל, חברות צופות להעלות שכר בקצב מהיר יותר בהשוואה לתקופת 12 החודשים שלפני כן ולמשוך עובדים לאור המחסור בכוח אדם.

בגלל קשיים בשרשראות אספקה, חברות הציעו גם שיתכננו להאיץ השקעות במכונות, ציוד, ובניינים על מנת לספק ביקוש מקומי וזר. בחברות שונות מציינים שצופים להעביר את העלויות הגבוהות יותר הלאה לצרכנים.

"נתונים הנוגעים לציפיות האינפלציה והמידה הנותרת של גמישות כלכלית מצביעים על סביבת עבודה עיקשת וגוברת של אינפלציה גבוהה", אמרה ורוניקה קלארק, כלכלנית ב־Citi. "זה מעלה את הסבירות שבנק קנדה ישגה לכיוון של שליטה על האינפלציה הגבוהה מדי בינואר על אף מגבלות כלכליות חדשות" הקשורות לעלייה החדה בכמות מקרי הקורונה הקשורים לזן אומיקרון.

בנק קנדה צפוי להודיע על ההחלטה שלו לגבי מדיניות הריבית לעת הקרובה ב־26 בינואר. הבנק קובע את הריבית על מנת להגיע ולשמר אינפלציה של 2%, או נקודת האמצע של טווח שבין 1% ל־3%, והממשלה הקנדית חידשה את המנדט הזה בחודש שעבר לעוד חמש שנים, עד סוף 2026.

טו נגוין, כלכלנית בחברת הייעוץ RSM Canada, אמרה שהלחץ גובר על בנק קנדה להעלות את שיעור הריבית. מושל הבנק של קנדה טיף מקלם אמר בחודש שעבר שנציבי הבנק המרכזי מתחילים להרגיש לא בנוח עם רמת עליית המחירים.

"עם זאת, יש מעט שבנק קנדה יכול לעשות על מנת לטפל בחלק הגדול ביותר של משוואת האינפלציה: ההפרעות הקשורות במגפה בשרשראות אספקה", אמרה נגוין.

בנק קנדה, שציין את ההתקדמות בשוק התעסוקה, סיים את תוכנית רכישת הנכסים הגדולה שלו בסתיו האחרון ובזמנו דחה את לוח הזמנים להעלאת הריבית הראשונה מזה שלוש שנים, לרבעון השני או השלישי של 2022, ברגע שההספק העודף בשוק ייספג. כמה כלכלנים חושבים שיש מעט גמישות או אין בכלל בכלכלה גמישות נכון להיום, וציינו את תוצאות סקר החברות הרבעוני כעדות לכך.

דוח מדד המחירים לצרכן מדצמבר הראה שמחירי המזון עלו ב־5.2%, או במידה הגדולה ביותר מאז ינואר 2009, בין היתר בגלל המחירים הגבוהים יותר של פירות ובשר. עלות הדיור עלתה ב־5.2%, הקצב המהיר ביותר מאז יולי 2008. נתוני איגוד המקרקעין הקנדי השבוע הראה שמחיר הבנצ'מרק לדירות בקנדה עלה בחישוב שנתי בשיעור שיא של 26.6% בדצמבר.

העליות במחירי הדלק ירדו ל־33.3%, לאחר שבנובמבר העלייה בחישוב שנתי במחיר הדלק עמדה על 43.6%.

בהתאמה לעונה, מדד המחירים לצרכן של קנדה עלה בדצמבר ב־0.3% לעומת החודש שעבר. בחישוב שאינו מותאם עונתית, המחירים ירדו בדצמבר לעומת נובמבר ב־0.1%.

עוד כתבות

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

פוטין: רוסיה פתוחה לסבב שיחות נוסף עם אוקראינה

נשיא רוסיה אמר את הדברים לנשיא צרפת וקנצלר גרמניה בשיחה בשבת, אך הוסיף כי אספקת נשק מערבי לאוקראינים יחמירו את המשבר

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק קפץ ביותר מ-3%

על רקע דוח המראה כי קצב עליית האינפלציה בארה"ב מאט, הממדים המרכזיים בוול סטריט רשמו עליות שערים ● גם המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין והאת'ריום ממשיכים לרדת

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

דרישות ליברמן מהמורים בתמורה להעלאת השכר: תמרוץ לא רק לפי ותק ושינוי החופש הגדול

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד הודיעה כי מחר יסתיימו הלימודים בכל הארץ בשעה 13:00, ותיערך הפגנה בתל אביב: "פקידי האוצר גוררים רגליים ומונעים חתימת הסכם שכר חדש והוגן" ● שר האוצר: "שכר המורים יעלה, ולכן אנו מופתעים מהקמפיין האגרסיבי בתקשורת ומנקיטת הצעדים"

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר, ציפי ברנד, מעריכה כי תל אביב תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

הנרי קיסינג'ר בפורום הכלכלי בדאבוס לפני כעשור / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

קיסינג'ר נגד סורוס על רוסיה ואוקראינה

שני האנשים בשנות ה-90 לחייהם מציעים חזונות סותרים על הסדר העולמי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

המערכת של חברת סייברוואן / צילום: איציק בירן

למה להן וול סטריט עכשיו? החברות הישראליות שבוחרות להנפיק בניו יורק למרות הסערה בשווקים

בזמן שמספר ההנפקות של ישראליות גדולות בוול סטריט הולך ומתכווץ, חברות קטנות יותר לא חוששות ואף מעדיפות להיסחר בנאסד"ק ● עו"ד עפר בן יהודה: "אין כרגע הנפקות בתל אביב בסקטור הטכנולוגיה. זה יכול להשתנות, אבל כרגע אין. פתאום האופציה של להיסחר בשוק הכי גדול בעולם, גם אם בשוויים נמוכים, נראית מתאימה"

טרייפל משמש / צילום: Shutterstock

שבועות טבעוני: מתכון שגם אוכלי גבינות יעמדו בתור כדי לקבל פרוסה ממנו

זה שאתם נמנעים ממוצרי חלב לא אומר שאתם לא יכולים ליהנות מקינוח לשבועות: 
טרייפל טבעוני עם ליים ומשמשים. תרשמו מתכון

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

איור: ליאת צברי

מה אפשר לעשות כשאדם אחד מתוך אלף תוקע תוכנית של 100 דונם

התארכות תהליכי התכנון בארץ מובילה לכך שקרקעות רבות הופכות להיות "מרובות בעלים" - דבר שבתורו הופך את אישור התוכניות והבנייה על הקרקע למורכב וארוך עוד יותר • למה ישנם כל-כך הרבה מקרים כאלו, והאם יש לכך פתרון

תצפית מהר אורה על מנזר גורנינסקי בעין כרם / צילום: פנינה עין מור

לאכול עוגת אגסים מושלמת בנקודת התצפית היפה ביותר בירושלים

כיפות הבצלים של עין כרם, עוגת האגסים של אוגוסטה ויקטוריה, מגדל ימק"א ותצפית שקיעה על החומות. לקראת יום ירושלים בחרנו את ארבע נקודות התצפית היפות ביותר בעיר ובכל אחת מהן משהו טעים לאכול

שופט בית המשפט העליון ג'ורג' קרא / צילום: שלומי יוסף

"ילד הפלא" של שוק ההון הפסיד: העליון קבע כי כספים שחולטו לא ייחשבו כהוצאה מוכרת במס

שופט העליון ג'ורג' קרא הטיל פצצה על נאשמים ומורשעים בהליכים פליליים בטקס פרישתו: העליון קיבל את הערעור שהגישה רשות המסים על "הלכת רועי חיון", לפיה ניתן להתייחס לכסף מחולט כהוצאה מוכרת ● בכך ניצחה הרשות את ילד הפלא לשעבר של שוק ההון ● השופט קרא: "לא מדובר בהוצאה שיצאה כולה בייצור הכנסה, אלא בהוצאה שנכפתה על המשיב אגב הליך פלילי"

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

פייטון גנדרון. ביצע טבח בשכונה שחורה בהשראת תיאוריית הקונספירציה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

המזימה נגד הגזע הלבן: אמריקה מתקרבת אל אזור הדמדומים

תיאוריית קונספירציה בת מאה חוזרת ומתפשטת בימין האמריקאי ● המזימה: להחליף לבנים בשחורים. היא מזינה לא רק רוצחי-המונים אלא גם חלקים של המערכת הפוליטית

החברות הישראליות הציבוריות הגדולות בעולם

הטלטלה בשווקים: מהפך ברשימת 10 החברות הישראליות הגדולות

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: השינוי האחרון ברשימת 10 הישראליות הציבוריות הגדולות

הדפסת דולרים / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

ריקוד הטנגו המסוכן של הריבית והחוב הגדל באמריקה

בתחילת החודש הודיע הפדרל ריזרב על העלאת הריבית וצמצום המאזן שלו ● השווקים בכלל והנאסד"ק במיוחד הגיבו הפעם בקריסה ● כיצד תשפיע העלאת הריבית על השווקים הפיננסיים ותיקי החיסכון והפנסיה, והאם לפד יש אופציות אחרות ● מבט מקרוב על הריבית במשק האמריקאי

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

הסוד השמור של עולם היהלומים / צילום: Reuters, Uli Deck

האם היהלומים שלכם באמת טבעיים? הסוד של התעשייה נחשף

סרט דוקומנטרי חדש של במאי שרק רצה לספר סיפור מעניין חשף כמעט באקראי את מה שניסתה להחביא תעשיית היהלומים העולמית במשך שנים: לתוך משלוחי היהלומים הטבעיים מסתננים יהלומים סינתטיים שנמכרים במחיר מלא ● האם זה יצליח לערער את הענף

פרופ' יו מונטגומרי / צילום: תמונה פרטית

החוקר שגילה על הר הפומורי מה אנחנו צריכים כדי לשרוד בטיפול נמרץ

פרופ' יו מונטגומרי, רופא וחוקר של הישרדות בתנאי קיצון, יצא לבדוק מה גורם לאנשים מסוימים לשרוד ולאחרים למות, ומה אפשר ללמוד מזה על טיפול בחולים במחלות קשות ● אבל בכובעו כפעיל נלהב למען משבר האקלים, הוא בכלל לא בטוח שלתובנות שלו תהיה הרבה תועלת: "אם לא נעשה משהו עכשיו, לאף אחד לא יהיה סיכוי. הכול תלוי ביחידים ובעסקים"