גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארה"ב: הדמוקרטים מתחילים לנסח מחדש את הצעת החוק "לבנות מחדש טוב יותר"

סדר העדיפויות בסבב השיחות החדש כולל הפחתה של פליטות פחמן, הרחבת הטבת המס על ילדים והורדת עלויות הבריאות

גבעת הקפיטול בוושינגטון. מאמצים למצוא את המכנה המשותף שיביא להעברת חבילת החוקים / צילום: Shutterstock, Brad Booysen
גבעת הקפיטול בוושינגטון. מאמצים למצוא את המכנה המשותף שיביא להעברת חבילת החוקים / צילום: Shutterstock, Brad Booysen

הדמוקרטים החלו להחיות את מאמציהם להעביר חבילה גדולה של חוקים בנוגע לטיפול בילדים, לבריאות ולאקלים, לאחר שנציגי המפלגה בסנאט החלו להפנים שיצטרכו לקבל את דרישותיו של הסנאטור ג'ו מנצ'ין (דמוקרט ממערב ווירג'יניה) בתקווה להגיע להסכם על תוכנית מצומצמת יותר.

לאחר שמנצ'ין אמר בחודש שעבר שהוא מתנגד לחבילת החקיקה בשווי של כ־2 טריליון דולר שהציעה המפלגה, מה שפוגע בסיכוייה לעבור בסנאט המפולג 50-50, המפלגה עשתה שינוי כיוון מהצעת החוק כבר לפני כמה שבועות. כעת, לאחר כישלון של ניסיון נפרד לשנות חוקים הנוגעים לזכות ההצבעה, הדמוקרטים פונים שוב לתוכנית הכלכלית, שהנשיא ג'ו ביידן אמר שהמפלגה עשויה לחלק לכמה הצעות חוק נפרדות.

יושבת הראש של בית הנבחרים ננסי פלוסי (דמוקרטית מקליפורניה) אמרה ביום חמישי שהדמוקרטים לא יבקשו להעביר את הצעת החוק בצורת כמה חוקים נפרדים בגלל בעיות פרוצדורליות שהדבר עלול לעורר. אבל המפלגה כנראה תצטרך להקטין עוד יותר את שאיפותיה, אמרה פלוסי.

"מה שהנשיא מכנה כ'פיסות' שונות, אני מקווה שזו תהיה הצעת חוק גדולה; היא עשויה להיות קטנה יותר אבל עדיין תהיה בקנה מידה משמעותי", אמרה. היא הוסיפה כי הדמוקרטים עשויים לשנות את שם הצעת החוק, שכעת מכונה ההצעה לבנות מחדש טוב יותר (Build back Better Act).

נכונות לפשרות מכיוון הבית הלבן

עדיין, הדמוקרטים בגבעת הקפיטול אמרו שדבריו של ביידן מראים באופן מובהק יותר שהבית הלבן יהיה מכון לעשות שינויים גדולים בחבילה הכלכלית במאמץ להגיע להסכם. ביידן, עוזרים בבית הלבן ודמוקרטים בגבעת הקפיטול החלו לזהות עדיפויות לחבילה מתוקנת: כ־500 מיליארד דולר בתמריצים להקטנת פליטות פחמן, שמנצ'ין אמר שיתמוך בהן, וכן צעדים שנועדו להקטין את עלויות החוקים שנוגעים לבריאות ולתוכניות הטיפול בילדים.

הסעיפים הנוגעים לבריאות כנראה יכללו הארכה של הסובסידיות על פרמיות של ביטוחים ומתן הסמכות לממשלה לנהל מו"מ על המחירים של כמה תרופות מרשם, כך אמרו מחוקקים ועוזריהם. הדמוקרטים רוצים גם תוכנית של טיפול בילדים לכל השכבות, לצד סובסידיות לטיפול בילדים, כחלק מהניסיון לנסח הצעת חוק חלופית.

חבילה שכזו עלולה להותיר תוכניות מסוימות מחוץ להצעת החוק כפי שעברה בבית הנבחרים, כולל המימון לדיור והרחבת חקיקת "מדיקייר" כך שתכלול טיפולי שמיעה. הדמוקרטים כבר זנחו יוזמות רבות, כולל יצירת תוכנית חופשה בתשלום של 12 שבועות והיוזמה לממן לימודים גבוהים, וההצעה הנוכחית אמורה להתאים את חבילת החקיקה לדרישות מצביעים הנוטים למרכז.

כל הדיונים המוקדמים בקרב הדמוקרטים בנויים על הניסיון לזכות בתמיכתו של מנצ'ין, שאמר ביום חמישי שהמפלגה תצטרך להתחיל מחדש את המאמץ לנסח את הצעת החוק, תהליך שאורך כחודש.

האם הצעת החוק המתוקנת תשפיע על האינפלציה?

"אני מקווה לשוחח עם כולם ולהתחיל מדף חלק" אמר מנצ'ין. "פשוט נתחיל מאפס מתי שנתחיל".

הוא גם ביטא חשש לגבי האינפלציה, ואמר שהצעת חוק נרחבת עלולה להחריף אותה.

"הדבר העיקרי שאנו צריכים לעשות הוא לדאוג לאינפלציה, לסדר את העניינים הפיננסיים, להשיג חוקי מס שעובדים, לטפל בחברות התרופות שתוקעות אנשים עם מחירים גבוהים מדי, אנחנו יכולים לתקן את כל זה. אנחנו יכולים לעשות הרה דברים טובים" אמר.

הדמוקרטים משתמשים בנוהל המכונה השלמה על מנת להעביר את החבילה. במסגרת ההליך, מחוקקים יכולים להעביר חוקים הנוגעים למסים ולהוצאות ברוב פשוט בסנאט ולוותר על הרף של 60 קולות הנחוץ להצעות חוק אחרות. אבל לנוהל הזה יש גם מגבלות, למשל כל כמה זמן מותר להפעיל אותו, וזה ימנע מהדמוקרטים להעביר הרבה הצעות במסגרת הליך השלמה.

דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אמרה ביום שישי שהדמוקרטים ממוקדים בהצעת חוק שעשויה לעבור דרך השלמה, במקום לנסות לפצל ממנה חלקים שונים ולהשיג עבור כל אחד מהם בנפרד 10 קולות של רפובליקאים.

"אנחנו הולכים לנסות להשיג מה שנצליח מתוך סדר העדיפויות של Build Back Better שניתן להשיג בעזרת 50 קולות", אמרה.

כשיצא נגד הצעת החוק בדצמבר, התבטא מנצ'ין נגד התוכנית של הדמוקרטים לממן תוכניות רבות בטווח הקצר מתוך תקווה שיוארכו אחר כך, כי אמר שזה יסווה את עלותן האמיתית. כעת פועלים הדמוקרטים לבחור ליבה קטנה יותר של יוזמות למימון בטווח ארוך יותר, בזמן שהם נזהרים שתג המחיר הכולל לא יעבור סכום של 1.75 טריליון דולר. בעבר ציין מנצ'ין שהוא עשוי לתמוך בהוצאה בסכום כזה.

"אנחנו צריכים להעביר כמה שיותר מעבר לקו הסיום", אמרה הסנאטורית אליזבת וורן. "זה קשה בגלל שיש לנו רוב רזה במיוחד והמשמעות היא שצריך כל אחד מהקולות ולכן אנחנו צריכים לעשות מה שצריך כדי להשיג כל אחד מהקולות".

הדמוקרטים יתמודדו עם בחירה קשה במיוחד על הגדלת הטבות המס על ילדים, מרכיב מרכזי של ההצעה שעברה בבית הנבחרים ונושא שמנצ'ין מתח עליו ביקורת שוב ושוב. המפלגה קיוותה להמשיך לתת הטבות מס נדיבות יותר על ילדים לקבוצה גדולה יותר של אמריקאים בתשלומים חודשיים.

הטבות המס המורחבות פקעו מתוקפן בסוף 2021, והדמוקרטים החלו לבחון איך להחיות גרסה מצומצמת שלהן שתזכה לתמיכתו של הסנאטור מנצ'ין. למרות המכה לכמה דמוקרטים בגבעת הקפיטול, אמר ביידן ביום רביעי שהמפלגה עשויה לא לכלול שום הרחבה של הטבת המס על ילדים בהצעת חוק מתוקנת.

חבר בית הנבחרים ריצ'רד ניל (דמוקרט ממסצ'וסטס), יושב הראש של ועדת הדרכים והאמצעים, אמר שיבקש לשנות את הרחבת הטבת המס באופן שיהיה מוסכם על הסנאטור מנצ'ין.

"אני חושב שהטבת המס על ילדים מאוד פופולרית בשדולה דמוקרטית", אמר. "אנחנו צריכים לקבוע במה ג'ו מנצ'ין תומך".

מהצד של המשוואה של הכנסות, צופים הדמוקרטים שהגדלות המסים המוצעות שלהם יזכו בתמיכת הסיעה, אם כי מנצ'ין ביטא תסכול מכך שהמפלגה התרחקה מהעלאות המסים לחברות ולאנשים עשירים. המפלגה הסירה את העלאות המס האלה מהחבילה על מנת למלא אחר רצונה של הסנאטורית קירסטן סינמה (דמוקרטית מאריזונה).

המפלגה תצטרך להתמודד גם עם דרישות להסיר את התקרה להטבות מיסי מדינה ומסים מקומיים, העומדת כיום על 10,000 דולר. דמוקרטים ממדינות בהן המס גבוה, כמו ניו יורק וניו ג'רזי הפכו את העלאות התקרה, שהרפובליקאים קבעו בחוק המס מ־2017 כעדיפות בהצעת החוק. דמוקרטים אחרים אמרו שהעלאה תקרת המס מיטיבה בעיקר עם אמריקאים המרוויחים משכורות גבוהות.

קבוצה של שלושה דמוקרטים בבית הנבחרים אמרה שוב ביום חמישי שכל עסקה תצטרך לכלול סעיפים הנוגעים למיסי מדינה ומסים מקומיים, המכונים בארה"ב הטבות מס SALT.

"אנו תומכים בסדר העדיפויות של הנשיא, ואם יש מאמץ לכלול בזה שינוי בחוקי המס, אז תיקון של SALT חייב להיות חלק מזה. ללא SALT, לא יהיה הסכם", אמרו חברי בית הנבחרים טום סואוצי (דמוקרט מניו יורק), מייקי שריל (דמוקרט מניו ג'רזי) וג'וש גוטהיימר (דמוקרט מניו ג'רזי).

עוד כתבות

פרופ' מיכאל סלע / צילום: איל יצהר

פרידה מהאיש שאחראי לתרופה הישראלית הנמכרת בכל הזמנים

ממציא תרופת הקופקסון פרופ' מיכאל סלע הלך לעולמו בגיל 98 ● היחסים הקרובים בין סלע לבין מנכ"ל טבע דאז אלי הורביץ ז"ל אפשרו את פיתוח הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה ● בראיון לגלובס בעבר סיפר: "פניתי לחבר שלי אלי הורביץ ז"ל ואמרתי לו: 'אני בא לאכול ארוחת ערב קטנה אצלך עם אשתי, ותכין מקרן שקופיות, כי אני רוצה להראות לך משהו'. אלי אמר: 'אני לוקח את זה'"

החברות הישראליות הציבוריות הגדולות בעולם

הטלטלה בשווקים: מהפך ברשימת 10 החברות הישראליות הגדולות

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: השינוי האחרון ברשימת 10 הישראליות הציבוריות הגדולות

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום

קובלנץ הוחלף: טל פרייפלד מונתה לממלאת מקום מנכ"ל תאגיד השידור "כאן"

לאחר שתביעתו של קובלנץ להוציא צו מניעה נגד פיטוריו נדחתה, הודיע יו"ר מועצת התאגיד גיל עומר על מינוי פרייפלד ● "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה", כתב היו"ר לעובדי התאגיד

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

הסוד השמור של עולם היהלומים / צילום: Reuters, Uli Deck

האם היהלומים שלכם באמת טבעיים? הסוד של התעשייה נחשף

סרט דוקומנטרי חדש של במאי שרק רצה לספר סיפור מעניין חשף כמעט באקראי את מה שניסתה להחביא תעשיית היהלומים העולמית במשך שנים: לתוך משלוחי היהלומים הטבעיים מסתננים יהלומים סינתטיים שנמכרים במחיר מלא ● האם זה יצליח לערער את הענף

טרייפל משמש / צילום: Shutterstock

שבועות טבעוני: מתכון שגם אוכלי גבינות יעמדו בתור כדי לקבל פרוסה ממנו

זה שאתם נמנעים ממוצרי חלב לא אומר שאתם לא יכולים ליהנות מקינוח לשבועות: 
טרייפל טבעוני עם ליים ומשמשים. תרשמו מתכון

משאבת דלק / צילום: עינת לברון

קפיצה גדולה במחירי הדלק: ליטר בנזין מתקרב ל-8 שקלים

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי, כולל מע"מ, מזנק ל-7.72 שקלים לליטר, עלייה של 66 אגורות מהחודש הקודם ● המחיר יתעדכן בחצות הלילה בין שלישי לרביעי

למה כולם התחילו לשכוח דברים? / צילום: Shutterstock

גם אתם התחלתם לשכוח דברים? אתם לא לבד

שמות של חברים וקולגות, מילים שאנחנו אמורים לשלוף בקלות ואפילו פעולות שגרתיות: אם גם אתם שוכחים פתאום דברים פשוטים זה לא כי הזדקנתם ● מחקרים מראים שיותר ויותר אנשים חווים לאחרונה רגעים קצרים וזמניים של שכחנות ● איך כל זה קשור לגירויים מהסמארטפון, מהי תרומתה של הקורונה ומה בכל זאת אפשר לעשות כדי לחדד את הזיכרון?

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock

פוטין מתנה יצוא דגנים מאוקראינה בהסרת הסנקציות על רוסיה

נשיא רוסיה שוחח אתמול עם מנהיגי צרפת וגרמניה והזהיר אותם שלא לספק יותר נשק לאוקראינה ● לפי דיווחי הקרמלין וכן דיווחים בכלי תקשורת בשתי המדינות, פוטין אמר כי המשך אספקת נשק לאוקראינה יהיה "מסוכן"

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

חורשת הסרג'נטים ליד נתניה. שרידים מיערות השרון / צילום: נורית מוזס

מסלול טיול לשבת: חמש דקות מהבית ואתם בחיק הטבע

כדי ליהנות מחיק הטבע, לא חייבים לנסוע רחוק. יותר ויותר ערים מבינות שכדאי לשמר ולהנגיש פינות של שפיות ויופי

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

הראל ויזל / צילום: דימה טליאנסקי

פוקס מקרטעת: המכירות קפצו, אבל החברה עברה להפסד ברבעון הראשון

המכירות אומנם עלו ב-30% ברבעון הראשון ביחס לתקופה המקבילה הודות לפתיחת חנויות, אך הרווחיות נשחקה דרמטית, והחברה רשמה הפסד של 4.7 מיליון שקל ● בפוקס סבורים כי יש להשוות את התוצאות ל-2019, טרם הטלטלה של תקופת הקורונה, שכן בשנה שעבר חלו סגרים במהלך מרבית ימי הרבעון הראשון

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

ימית אפריאט / צילום: איל יצהר

יועצת המשכנתאות שלא מפחדת מהעלאות הריבית ודבקה במסלול הפריים

ימית אפריאט מייעצת ללקוחותיה להיזהר דווקא מהאינפלציה העולה וממסלולי הריבית המשתנה, ומגלה כי האיסור לקחת מימון על חשבון דירה קיימת, גלגל את המשקיעים לשוק החוץ-בנקאי

מחקר אחד בשבוע. הקשר בין דחיינות לחשיבה יצירתית / צילום: Shutterstock

בשורות טובות לדחיינים הכרוניים: מחקר מצא גם צד חיובי לתופעה

חומר למחשבה לפעם הבאה שאתם מלקים את עצמכם על המשימה שדחיתם לרגע האחרון: דחיינות זה לא בהכרח רע ● לדחיינות מתונה יש אפילו יתרונות מפתיעים

הנרי קיסינג'ר בפורום הכלכלי בדאבוס לפני כעשור / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

קיסינג'ר נגד סורוס על רוסיה ואוקראינה

שני האנשים בשנות ה-90 לחייהם מציעים חזונות סותרים על הסדר העולמי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

פייטון גנדרון. ביצע טבח בשכונה שחורה בהשראת תיאוריית הקונספירציה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

המזימה נגד הגזע הלבן: אמריקה מתקרבת אל אזור הדמדומים

תיאוריית קונספירציה בת מאה חוזרת ומתפשטת בימין האמריקאי ● המזימה: להחליף לבנים בשחורים. היא מזינה לא רק רוצחי-המונים אלא גם חלקים של המערכת הפוליטית

פינוי בינוי בתל אביב / צילום: ינאי אלפסי

המחוזי חיזק: התמורה בפינוי-בינוי נמדדת לפי התוספת במ"ר ולא לפי השווי הכספי

בעלת דירה בקומת קרקע התנגדה לפרויקט תמ"א בבניין משום שקיבלה דירה בקומה השנייה • המפקחת על המקרקעין קיבלה את טענתה אולם המחוזי הפך את ההחלטה