גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy
מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

התלות של גרמניה בגז רוסי הותירה את אירופה ללא אופציות להטיל סנקציות על מוסקבה אם תפלוש לאוקראינה - ואת גרמניה עצמה פגיעה אם רוסיה תחליט להפסיק לייצא גז למערב.

החלטה מלפני עשרים שנה לצמצם את השימוש באנרגיה גרעינית וצעדים מהעת האחרונה לצמצם את התלות בפחם במאמץ להוריד את פליטות הפחמן הדו חמצני הביאו את גרמניה למצב בו היא תלויה בגז הרוסי יותר מהמדינות השכנות לה, לא רק לחימום אלא גם לייצור חשמל.

השנה, שלושה כורי החשמל הגרעיניים האחרונים במדינה ייסגרו, בדיוק בזמן שגרמניה מתמודדת עם כמה ממחירי האנרגיה הגבוהים ביותר בעולם המפותח. כל מפעלי הפחם הגרמניים אמורים להיסגר עד 2038.

כשגז זול זרם מרוסיה באופן אמין במשך עשורים, ממשלות עוקבות בגרמניה מעולם לא בנו תשתית לייבוא של גז מעובה, שיקר יותר להביאו מהיצואנים הגדולים כמו ארה"ב או קטאר. כיום אין במדינה טרמינל גפ"מ משלה.

גרמניה הפכה לרוכשת הגדולה ביותר של גז רוסי בעולם

הגורמים האלה השתלבו להפיכתה של גרמניה לרוכשת הגדולה ביותר של גז רוסי בעולם. היא מביאה יותר מחצי מיבוא הגז שלה מרוסיה לעומת כ־40% בממוצע מהאיחוד האירופי, על פי סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד Eurostat.

הקטנת השימוש באנרגיה גרעינית ועזיבת הפחם משמעותם שהיחס הזה צפוי לגדול. נורד סטרים 2, צינור שהושלם בשנה שעברה וכעת מחכה לאישור רשמי מהרגולטור הגרמני, יכפיל את התפוקה שלו לייצוא גז רוסי למדינה, שכעת עובר בצינור המקביל נורד סטרים 1.

"ההחלטה לצמצם את השימוש באנרגיה גרעינית ופחם באותו זמן הפכה את גרמניה לתלויה לגמרי בגז הרוסי ופגיעה לאפשרות שרוסיה תשתמש באנרגיה כנשק", אמר גוסטב גרסל, עמית מדיניות בכיר במועצה האירופית ליחסי חוץ, מכון מחקר.

בכירים בממשלתו של הקנצלר אולף שולץ - שמפלגתו - הסוציאל־דמוקרטים, באופן מסורתי תמכה ביחסים קרובים עם רוסיה - אמרו בשיחות סגורות שיכניסו את התוכנית להפעיל את נורד סטרים 2 למגירה אם הרוסים יפעלו בתוקפנות.

באופן פומבי, לא עשה שולץ שום מחויבות כזו על אף בקשות חוזרות מצד וושינגטון ובנות ברית אחרות. הקנצלר התבטא באופן דומה לקודמתו אנגלה מרקל, שפיקחה על בניית נורד סטרים 2, ואמר שהצינור הוא פרויקט של הסקטור הפרטי שצריך להתייחס אליו בנפרד מהדיונים הפוליטיים.

בעוד שהקרמלין לאחרונה הפך את הגז לכלי נשק בדיונים עם מזרח אירופה, וצמצם אספקה על מנת להפעיל לחץ פוליטי, רוסיה מעולם לא פעלה כך נגד גרמניה, כך אמר אריך ואד, גנרל גרמני בדימוס ויועץ ביטחון לממשלה. זה מה שעיצב את הגישה החיובית לרוסיה כספקית אנרגיה אמינה.

הקרמלין הכחיש שהוא משתמש בגז ככלי נשק פוליטי

אבל זה משתנה: סוכנות האנרגיה הבינלאומית אמרה מוקדם יותר החודש שרוסיה אחראית במידה רבה למחסור בגז באירופה ושגזפרום, יצואנית הגז הרוסית בבעלות המדינה, הקטינה את הייצוא לאירופה ברבעון הרביעי בזמן שהמחירים היו גבוהים. הקרמלין הכחיש שהוא משתמש בגז ככלי נשק גיאופוליטי ואמר שהוא מקיים את כל המחויבויות החוזיות שלו.

הרבה ממשלוחי הגז של רוסיה לאירופה מתועלים דרך צינורות העוברים באוקראינה, שחלקם נבנו עוד בעידן הסובייטי. האפשרות להחליף אותם במשלוחי גז ישירים לגרמניה יכולה לאפשר לרוסיה להילחם באוקראינה בלי לדאוג לכך שהאספקה תיקטע, אמר גרסל.

"הזהרנו מפני תסריט כזה במשך שנים, וכעת הוא מתגשם", אמר. "הביטחון של כל הסדר האירופי מוטל על הכף, וגרמניה צריכה להיות מוכנה לשלם מחיר כדי להגן עליו".

גזפרום שולטת במספר מתקני אצירת גז הפזורים ברחבי גרמניה, וביניהם כמה מהמתקנים הגדולים ביותר באירופה. זה נותן למוסקבה גישה למערכת גיבוי חשובה במקרים של ביקוש שיא וצווארי בקבוק באספקה.

"אם תהיה תוקפנות צבאית רוסית, זה יראה את הרמה בה אנו תלויים בגז הרוסי וכמה אנו פגיעים לכך שהוא ישמש ככלי נשק פוליטי", אמרה קונסטנצה שטלצנמילר, עמיתה בכירה במכון המחקר ברוקינגס.

מחירי האנרגיה בגרמניה כבר עלו כתוצאה מהמחסור בגז באירופה, ומשרד הסטטיסטיקה הפדרלי דיווח ביום חמישי שהם עלו בדצמבר ב־69% בהשוואה לאותו חודש בשנת 2020. המשבר דחף את חברות האנרגיה הגרמניות לבקש אשראי במיליארדי דולרים על מנת להתמודד עם עליית המחירים.

"הגז מרוסיה לא יכול להיות מוחלף בטווח הקצר"

גרמניה עשתה השקעות גדולות באנרגיה מתחדשת, אבל המעבר מדלקי מאובנים היה איטי ולא שוויוני. גז טבעי מהווה כ־25% מכלל צריכת האנרגיה בגרמניה וזה יגדל ככל שהמדינה תסגור יותר כורים גרעיניים ומפעלי פחם. השימוש בגז טבעי לייצור חשמל ב־2021 כבר היה גבוה יותר מאשר ב־1990, על פי סוכנות הסביבה הפדרלית.

"הגז מרוסיה לא יכול להיות מוחלף בטווח הקצר", אמר מרקוס קרבר, מנכ"ל אחת מחברות האנרגיה הגדולות ביותר בגרמניה, RWE, בפסגת האנרגיה בהנדלסבלאט החודש.

אפילו תשתית האנרגיה של גרמניה מוכוונת ברובה לייצוא רוסי. ב־2018, ממשלתה של מרקל הסכימו לתמוך בבנייה של לפחות טרמינל גפ"מ אחד בחוף הגרמני של הים הצפוני, לאחר לחצים מצד נשיא ארה"ב דאז דונלד טראמפ, שאיים על ברלין בסנקציות חריפות נגד נורד סטרים 2.

ממשלתה של מרקל הבטיחה לסבסד את הפרויקט ולהעביר חוק שיכריח את חברות תשתית הגז לבנות חיבורים לטרמינל העתידי. אבל כל הפרויקט ננטש כשטראמפ הפסיד בבחירות בשנה שעברה.

יבוא גז מהולנד, בינתיים, המשיך לקטון בגלל שהתפוקה שם קטנה עקב חששות שהקידוח לחיפוש גז עלול לגרום לרעידות אדמה.

במחקר מ־2015 שהוזמן על ידי משרד הכלכלה שעשה סימולציה של הפסקה פתאומית במשלוחי הגז הרוסי, כתבו המחברים שמתקני אצירת גז גרמניים יצטרכו להיות מלאים בלפחות 60% על מנת להמשיך לספק את הביקוש. ביום רביעי, כשמזג האוויר החמים יותר עדיין רחוק בכמה חודשים, היו המיכלים מלאים ב־44%, על פי נתוני Gas Infrastructure Europe, איגוד המייצג חברות המפעילות תשתיות גז ברחבי היבשת.

כתוצאה מזה, גרמניה מתמודדת כעת עם משוואה בת שלושה חלקים, כך אמרה שטלצנמילר, בגלל שהיא צריכה לאזן בין גורמים של סביבה, השפעה חברתית וביטחון.

"הערכנו בהערכת חסר פרועה את הצד הביטחוני של המשוואה", אמרה. "הרבה מקובעי המדיניות הגרמנים רוצים להאמין שהרוסים הם ספקים אמינים, כפי שהיו במשך כמה עשורים. אבל כעת, למרבה הצער, ישנן עדויות רבות שהמצב הפוך מכך".

עוד כתבות

ישראל הגיעה לצמרת תשואות הנדל”ן המניב, אבל כמה מזה תלוי בהייטק? / צילום: Shutterstock, Avon Dissanayake

ישראל בצמרת תשואות הנדל"ן המניב העולמית, אבל תלויה בעיקר בענף אחד

התשואה הממוצעת של נכסים מניבים בישראל הגיעה בשנת 2021 לרמה של 13.8% והיא ניצבת במקום השלישי בעולם ● אבל בכל הנוגע לפיתוח ענפים חדשים בתחום, ישראל משתרכת מאחור

טאלנטים מסרבים למשימות / אילוסטרציה: Shutterstock

"טאלנטים מסרבים לבצע משימות": האם הגיע הזמן להציע תשלום על מבחני קבלה?

בשיא הביקוש לעובדים, הרשתות התמלאו דיונים על עול המטלות שניתנות למועמדים כחלק מתהליך הגיוס והיו גם מעסיקים שנענו לבקשות תשלום ● רוב החברות עדיין נמנעות מכך ● האם זה ישתנה, ואיזה סטארט-אפ משלם עד 1,000 שקל למועמד רציני ● ניהול וקריירה

המגרש למכירה בשכונת נווה גן / צילום: משרד דסה נייר

בין קריית שאול לתל ברוך צפון: עיריית רמת השרון מוכרת קרקע במחיר מינימום של כ־39 מיליון שקל

העירייה פרסמה מכרז עבור שטח של כדונם וחצי שבו היא מחזיקה עם בעלים פרטיים, מדרום לתוכנית "רצועת הנופש מערב" ● על המגרש ניתן לבנות בניין בן 12 קומות ו־23 יח"ד ● מועד אחרון להגשת הצעות: בעוד כחודש

איזון בריא בין עבודה לחיי פנאי / צילום: Shutterstock, fizkes

מחפשים איזון עבודה-חיים מושלם? אלו הערים שכדאי לגור בהן. וגם אלה שלא

מחקר חדש, שבדק את האיזון בין החיים לעבודה ב-100 ערים גלובליות, מדרג את המקומות הטובים ביותר, וגם הגרועים ביותר לאיזון עבודה-חיים ● ברן, ג'נבה והלסינקי מובילות את הרשימה, אילו ערים הגיעו לתחתית?

ההאטה מגיעה לאפל? החברה צפויה לצמצם את ייצור האייפונים

לפי דיווח בבלומברג, ענקית הטכנולוגיה אפל מתכננת לייצר השנה 220 מיליון אייפונים, בעוד הציפייה הייתה ל-240 מיליון מכשירים ● בין הסיבות לצמצום: האינפלציה הגבוהה, משבר האספקה העולמי, המלחמה באוקראינה והסגרים בסין

סופרמרקט / צילום: Shutterstock

מאז הריקול של שטראוס המתחרות העלו מחירים ב-5%

לפי נתונים מ-58 רשתות ותתי רשתות, מאז הריקול של חברת שטראוס, עלו מחירי מוצרי השוקולד של חברות אחרות בממוצע בכ-5% ● "עליות המחיר האלה מקוממות, ושוב מטילות את מלוא הנטל על הצרכן", אומרים במועצה לצרכנות, שערכה את הבדיקה

ריקול של מוצרי שטראוס בסופרים / צילום: טלי בוגדנובסקי

ממשיכה להסתבך: הרשות להגנת הפרטיות חוקרת את שטראוס

בעקבות מידע שהגיע לרשות להגנת הצרכן ולרשות להגנת הפרטיות, מפקחים התייצבו הבוקר במשרדי שטראוס כדי לבדוק את המידע שאוספת החברה במסגרת הריקול ● על פי המידע הנבדק, במסגרת הליך הריקול שמבצעת החברה היא דורשת מצרכנים המעוניינים לקבל ממנה החזר כספי למסור לה מידע אישי, לרבות מספר תעודת זהות

חוב הארנונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

הארנונה במוקד: העיריות והממשלה מתווכחות על הנוסחה ופרויקטי הנדל"ן נתקעים

כשהמדינה מחזיקה ב־41% מתקציב הרשויות המקומיות והארנונה למגורים הפסדית, קשה למצוא עיריות שממהרות לבנות עוד דירות ● הסכמי הגג אמנם לא הצליחו לזרז בנייה למגורים, אבל ייתכן שהפיתרון מסתתר בהם

יוסף מורדיאן, בעל חברת דקורל המתמחה בעבודות גבס וגמר / צילום: תמונה פרטית

הקבלן שמנסה להעסיק יותר חרדים: "ראיתי את המצוקה שלי ושל חבריי ביציאה לשוק העבודה"

יוסף מורדיאן, תושב צפת בן 27 ● נשוי פלוס 1 ● בעל חברת דקורל המתמחה בעבודות גבס וגמר ● "כחברה שמעסיקה עובדים חרדים יוצא לנו להיתקל לא מעט בחוסר אמון וגלגול עיניים" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בית הדין הרבני בת''א / צילום: Shutterstock

פסק הדין החתרני ביותר נגד בית הדין הרבני ניתן דווקא בבית הדין עצמו

בית הדין הרבני פסק לאחרונה בענייני "הסכמי מסדרון", כאלו שמגיעים אליהם תוך כדי הדיון באולם או מחוצה לו, עבור זוגות שמתגרשים ● מבעלי הדין נדרש לקבל החלטות במקום, לעיתים מבלי שהייתה להם שהות לעבור ביסודיות על הפרטים, או לשקול לעומק את הפשרות אליהם הגיעו

מימין: רה''מ הודו נרנדרה מודי, רה''מ יפן פומיו קישידה, נשיא ארה''ב ג'ו ביידן ורה''מ אוסטרליה אנתוני אלבניזי, בטוקיו ביום שלישי / צילום: Reuters

ארה״ב מאשימה את סין בהשמדת עם - אך שוקלת להסיר את המכסים

מנהיגי ארה"ב, יפן, הודו ואוסטרליה התכנסו בטוקיו לדון בשאלה כיצד ניתן לבלום את סין ● הנשיא ביידן הזהיר שארה"ב לא תניח לסין לכבוש את טייוואן, אך אנשי צבא וביון במערב משוכנעים שבייג׳ינג תתקוף אותה בתוך חמש שנים

דוד כץ / צילום: יוסי כהן

קנס בגובה רבע מיליון שקל הוטל על חברה המצויה בלב פרשת הונאת משקיעים

משרד הבינוי והשיכון הטיל עיצום כספי על "סיגניצ'ר ספיר", אותה מנהל כיום יזם הנדל"ן דוד כץ שמצוי תחת חקירה של רשות ני"ע ● הקנס הוטל על החברה לאחר שנמצא כי הפרה את חוק המכר בנוגע למתן בטוחות במכירת נדל"ן בפרויקט בדרום הארץ ● לטענת כץ הוא לא היה מעורב בחברה בתקופה הרלוונטית אלא במועד מאוחר

סוף החגיגות בענף. ''משבר ההייטק יהיה ממושך מהרגיל, היערכו לקיצוצים” / אילוסטרציה: Shutterstock

ענקית ההון סיכון סקויה: "המשבר בהייטק יהיה ממושך. זה הזמן לקצץ"

קרן ההון סיכון, שנחשבת לאחת הגדולות בעמק הסיליקון, עדכנה את היזמים בתחזיות שלה למשבר הכלכלי ● התמריצים הממשלתיים מוצו בקורונה, עליית הריבית תקשה גם על הסטארט־אפים, והכלכלה צפויה להצטמצם ● בקרן ממליצים להכין תוכניות קיצוצים ולהתמקד ברווחיות

טסלה 3 / צילום: Shutterstock

חטיבת החדשנות של סיסקו בעקבות אינטל: מציעה מכוניות טסלה לעובדים

אחרי אינטל, גם בקבוצת החדשנות של סיסקו ישראל, מציעים לעובדים לבחור מכונית טסלה ממודל 3 בליסינג תפעולי, באמצעות חברות השכרת רכב אלדן ● פרופ' גליה רהב, עד לאחרונה מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, מונתה לרופאה הראשית ויועצת לזיהומים ברשת "בית בלב" ● אירועים ומינויים

השרה אורית פרקש הכהן ושר המחקר וחדשנות של מרוקו / צילום: משרד החדשנות

אחרי דובאי ובחריין, הסכם טכנולוגי שלישי לשרת החדשנות

השרה אורית פרקש הכהן חתמה על הסכם שיתוף פעולה טכנולוגי עם שר החדשנות של מרוקו ● בתוכנית: פרוייקטים מחקריים ושיתופי פעולה בתחומי הרכב, החקלאות והחלל

מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי

ישראייר מסכמת רבעון עם רווח נקי של 1.8 מיליון דולר

הרווח הגולמי של ישראייר ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-4.7 מיליון דולר - פי שלושה מהרווח הגולמי ברבעון המקביל ב-2019, טרום הקורונה ● רואי החשבון של ישראייר העריכו כי החברה מסוגלת לעמוד בכל התחייבויותיה בעתיד הנראה לעין ● מההנהלה נמסר: "ישראייר לא עצרה מלכת לכל אורך משבר הקורונה"

חנות נינטנדו בתל אביב / צילום: אור גליקמן

בהשקעה של 2 מיליון שקל: תור גיימינג פותחת חנות נינטנדו שנייה בישראל

בקיץ הקרוב ישראל תהפוך להיות המדינה היחידה בעולם בה יש שתי חנויות רשמיות של נינטנדו: תור גיימינג, הנציגה הרשמית של המותג בישראל, פותחת חנות נוספת שלו באילת ● לפי ההערכות, החנות תמוקם במתחם ביג אילת ותוקם בהשקעה של כשני מיליון שקל

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

הפרוטוקולים מגלים: הפד שוקל העלאת ריבית מהירה וחדה יותר

בבנק המרכזי של ארצות הברית מתכוונים לבצע העלאות ריבית נוספות של 50 נקודות בסיס, כך לפי הפרוטוקולים שפורסמו ● המילה אינפלציה הוזכרה 60 פעמים. "כל המשתתפים אישרו מחדש את מחויבותם החזקה ונחישותם לנקוט במהלכים הדרושים כדי להחזיר את יציבות המחירים", נכתב

אזרח מקומי צופה על אזור העסקים של ריאד / צילום: Shutterstock

עשרות אנשי עסקים טסו לאחרונה לסעודיה עם דרכון ישראלי

חשיפת גלובס: עשרות אנשי עסקים הגיעו לסעודיה עם דרכון ישראלי לאחר שזו ביטלה את האיסור על נחיתת ישראלים בשטחה ● המטרה: לנצל את התחממות היחסים בין המדינות לטובת חתימה על הסכמים כלכליים בין הצדדים

מירי בוהדנה בקמפיין שופרסל / צילום: צילום מסך

מי הזיז את הגבינה: הפרסומות לחג השבועות מתקשות להיחרט בתודעת הצופים

למרות שכמעט כל חברות החלב הצטיידו בפרזנטורים מוכרים כמו מירי בוהדנה, רותי ברודו ואייל שני, הן לא התברגו בדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הקמפיין של סופר-פארם מגוון בלי להתאמץ