גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוח: המחסור בשבבים מותיר כמה חברות אמריקאיות עם מלאי נמוך ברמה מסוכנת

סקר של משרד המסחר מראה שלרוב החברות היה מלאי מספיק ל־40 יום ב־2019

יש לחברות בארה''ב מלאי שבבים לפחות מחמישה ימים / צילום: Shutterstock, nikko tee
יש לחברות בארה''ב מלאי שבבים לפחות מחמישה ימים / צילום: Shutterstock, nikko tee

יצרנים אמריקאים וחברות אחרות המשתמשות במעבדים נותרו עם מלאי המספיק לפחות מחמישה ימים בחלק מסוגי השבבים החיוניים, כך נמסר ביום שלישי ממשרד המסחר בארה"ב, בסיכום תוצאות של סקר שערך המשרד לאחרונה.

ב-2019, חברות החזיקו באופן טיפוסי מלאי ל-40 יום מהשבבים החשובים, על פי הדוח של משרד המסחר. כעת לגבי אותם שבבים - המוגדרים כ-160 מוצרים שהחברות זיהו כמאתגרים ביותר לרכישה - יש לחברות מלאי לפחות מחמישה ימים, כך נכתב בדוח.

שרת המסחר ג'ינה ראימונדו אמרה שתוצאות הסקר מראות עד כמה דחוף שהקונגרס יאשר את חוק החדשנות והתחרותיות בארה"ב, שכולל מימון של 52 מיליארד דולר לעידוד ייצור שבבים מקומי.

"שרשרת האספקה של מעבדים מאוד שברירית"

"אנחנו אפילו לא קרובים ליציאה מהסבך בכל הנוגע לבעיות האספקה עם מעבדים", אמרה ראימונדו לעיתונאים ביום שלישי. "שרשרת האספקה של מעבדים מאוד שברירית, והיא הולכת להישאר כך עד שנוכל להגביר את ייצור השבבים".

מאז ספטמבר, ביקש משרד המסחר נתוני תעשייה מפורטים מהחברות הגדולות בשרשרת האספקה של השבבים. הדוח שלו היה מבוסס על סקר חברות, כולל ספקיות של חומרים וציוד; יצרניות מעבדים; וחברות רכב, תעשייה ובריאות הצריכות שבבים במוצרים שלהן.

המלאי הדל הוא מקור לדאגה במיוחד בגלל שסגירה של מפעל אחד יכולה אחר כך להדהד בשרשראות האספקה. כשהמלאי כל כך קטן, סגירה של מפעל במדינה זרה בשלב מוקדם בשרשרת האספקה ליותר מכמה ימים יכולה לגרום לחברות לגמור את כל המלאי הקיים.

"המשמעות היא שהפרעות מעבר לים, שעלולות לסגור מפעל מעבדים לשבועיים או שלושה, עלולות לגרום לעצירה מלאה של מתקני ייצור ולהוציא עובדים לחל"ת אם בתי החרושת שהם עובדים בהם מחזיקים מלאי שמספיק רק ל-3-5 ימים", נכתב בדוח משרד המסחר.

המשרד פרסם את הממצאים כחלק מניסיון להחיות את הצעת החוק על חדשנות ותחרותיות בארה"ב.

הסנאט העביר גרסה משלו של החוק בשווי 250 מיליארד דולר על מנת לעודד מחקר וייצור טכנולוגי בהצבעה דו מפלגתית בשנה שעברה, כולל 52 מיליארד דולר להרחבת ייצור השבבים ברמה מקומית.

חקיקה דומה נתקעה בבית הנבחרים במשך חודשים רבים אבל ביום שלישי האחרון תומכיה פרסמו פרטים על החבילה שלהם, המכונה America Competes Act. הצעת החוק דומה לחבילה שהעביר הסנאט אך יש בה כמה הבדלים.

הצעת החוק של בית הנבחרים מתמקדת במידה רבה על נושאים של שרשרת האספקה, ומאשרת 45 מיליארד דולר במענקים והלוואות לתמיכה בחוזק שרשראות האספקה וייצור של סחורות חיוניות. ההצעה גם נוקטת כמה צעדים על מנת להילחם בשינוי האקלים שלא נכללו בגרסה של הסנאט, מה שעלול להתפתח לעימות עם הרפובליקאים בקונגרס.

הנשיא ג'ו ביידן הדגיש לעתים קרובות את המחסור במעבדים במאמצים לשלוט בבעיות בשרשראות האספקה ובאינפלציה. בעוד שהמוקד ברובו היה השימוש במעבדים במכוניות והאטת הייצור שקרתה כתוצאה מזה, הנשיא ציין שהשבבים משמשים במגוון רחב של מוצרים, ממקררים ועד מכונות רפואיות בבתי החולים.

"אמריקה המציאה את השבבים האלה", אמר ביידן באירוע בשבוע שעבר בו שיבח את תוכניתה של אינטל להשקיע לפחות 20 מיליארד דולר ביכולת ייצור שבבים חדשים באוהיו. לאורך השנים, עבר ייצור שבבים נוסף למדינות אחרות, בעיקר למדינות זולות יותר באסיה.

הבית הלבן, בהסתמכות על נתוני התעשייה, אומר שחברות שבבים הכריזו על כמעט 80 מיליארד דולר בהשקעות חדשות בארה"ב שצריכות להתבצע עד שנת 2025. "אנחנו הולכים להטביע 'תוצרת אמריקה' על כל מה שנוכל, בייחוד שבבי המחשבים האלה", אמר ביידן.

"ארה"ב פשוט חייבת לאזן את הכוחות במגרש העולמי"

ג'ון נויפר, נשיא איגוד תעשיית המעבדים, אמר שארה"ב נמצאת בסכנה לפגר אחרי מדינות אחרות העובדות לחזק את ייצור השבבים המקומי שלהן.

"ארה"ב פשוט חייבת לאזן את הכוחות במגרש העולמי על מנת להבטיח שיותר מהשבבים שהמדינה שלנו צריכה מפותחים, מעוצבים ומיוצרים על אדמת ארה"ב", אמר נויפר.

הסיכום של משרד המסחר של המידע הזה הדגיש שבבים ספציפיים - סוגים מסוימים של בקרי מיקרו, שבבים אנלוגיים ושבבים אלקטרו-אופטיים - שבהם המחסור חמור במיוחד.

בתדרוך עם כתבים, אמרו בכירים שהם לא מצאו עדויות לכך שהמחסור הוא תוצאה של זה שחברות מסוימות אוגרות שבבים. ישנם ספקים שהעריכו בשנה שעברה שאגירת שבבים עשויה להסביר באופן חלקי את המחסור.

הנתונים מראים שבשבבים האלה ישנו זמן המתנה - הזמן מהתחלת הייצור ועד משלוח המוצר - שבין 84 ל-182 ימים. עד סוף 2021, הזמן הזה הוכפל לגבי כמה מוצרי מפתח, וזמן ההמתנה נמתח ל-103 עד 365 ימים.

משרד המסחר אמר שינקוט צעדים נוספים להגברת השקיפות בשרשראות האספקה, וציין שהתעשייה כל כך מורכבת שיצרנים בתחילת השרשרת רחוקים ממשתמשי הקצה ולא תמיד יש להם יכולת לראות כמה ביקוש יהיה למוצרים מסוימים, בזמן שצרכני השבבים "לא תמיד יודעים מאיפה השבבים שהם צריכים מגיעים".

- ג'ון ד' מקינון השתתף בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר ציפי ברנד, מעריכה כי העיר תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Tereshchenko

החובות נערמים, האינפלציה מזנקת והחברות בורחות: רוסיה בדרך לפשיטת רגל

המלחמה באוקראינה עולה לרוסיה יותר מ־15 מיליון דולר בשעה ● בקרמלין מעריכים שסנקציות המערב יובילו לקריסה כלכלית שהמדינה לא ראתה משנות ה־90' ● והצעד האחרון של ארה"ב, שמקשיחה את התנאים להחזרי חוב רוסיים, מקרב את מוסקבה עוד צעד גדול לחדלות פירעון

מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד בעת החתימה על ההסכם הקואליציוני / צילום: נוואף נבארי

"ממשלת שינוי" או "עושים טובה לערבים שהם בכלל בקואליציה"?

הגיע הזמן להודות באמת: חברי הכנסת היהודים לא עושים דבר כדי להתאים את דרכם לצרכי המיעוט הערבי בקואליציה, בעוד שהאחרונים נאלצים להתגמש ולהשתנות כדי שהיהודים יקבלו אותם ● ממשלת שינוי? יותר נכון ממשלת האדנותיות של היהודים

יאיר לפיד והלל קוברינסקי מאחוריו/ צילום: רוני שיצר

ללא תפקיד רשמי או הסכם ניגוד עניינים: האיש של יאיר לפיד שמושך בחוטים וממנה בכירים

הלל קוברינסקי הוא ממקימי יש עתיד ונחשב לאחד האנשים המקורבים לראש הממשלה החליפי ● למרות שרשמית הוא לא אוחז בתפקיד רשמי, נראה שחלק גדול מהמהלכים של לפיד, כמו גם מינויים של בכירים עוברים דרכו ● וגם: מדוע הקואליציה נדרכה כשזועבי הציבה דרישות, אבל נשארה אדישה למרד של ביטון?

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

יאיר לפיד, יש עתיד / צילום: כדיה לוי

כשלפיד התנגד לגיוס חרדים ונתניהו לבנייה בירושלים

הכנסת סערה השבוע סביב החלטת האופוזיציה להתנגד לחוק "ממדים ללימודים", אבל איך נראו הדברים בעבר הלא רחוק כשהמצב היה הפוך? ● חזרנו לכנסת ה-20 וגילינו שהיא אמנם הייתה פחות מקוטבת, אך גם בה האופוזיציה לא היססה להתנגד לחוקים "ראויים" ● וגם: מה גרם לראש האופוזיציה נתניהו להצביע נגד בנייה במזרח ירושלים?

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

איור: ליאת צברי

מה אפשר לעשות כשאדם אחד מתוך אלף תוקע תוכנית של 100 דונם

התארכות תהליכי התכנון בארץ מובילה לכך שקרקעות רבות הופכות להיות "מרובות בעלים" - דבר שבתורו הופך את אישור התוכניות והבנייה על הקרקע למורכב וארוך עוד יותר • למה ישנם כל כך הרבה מקרים כאלו, והאם יש לכך פתרון

התחדשות עירונית ברחוב מכבי 8 רעננה / הדמיה: תמיר חטיבה

פרויקט התמ"א ברעננה שנתקע ואז קם לתחייה

בפרויקט ברחוב מכבי ברעננה הוחלפו ארבעה קבלנים, ועכשיו רואים את הסוף ● כל דירה תקבל תוספת של 23 מ"ר

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי?

דירות עם 4 חדרים בשלומי, בעכו או בכרמיאל או דירת 5 חדרים בנהריה

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

פרויקט פינוי-בינוי בירושלים / צילום: יובל פן

מס רכישה גם על היטל ההשבחה? מכביד על מיזמי הפינוי-בינוי

רשות המסים נוהגת להטיל מס רכישה על היטל ההשבחה בעסקאות פינוי-בינוי, אולם עיון בלשון החוק מעלה סימני שאלה לגבי עמדה זו

חורשת הסרג'נטים ליד נתניה. שרידים מיערות השרון / צילום: נורית מוזס

מסלול טיול לשבת: חמש דקות מהבית ואתם בחיק הטבע

כדי ליהנות מחיק הטבע, לא חייבים לנסוע רחוק. יותר ויותר ערים מבינות שכדאי לשמר ולהנגיש פינות של שפיות ויופי

פייטון גנדרון. ביצע טבח בשכונה שחורה בהשראת תיאוריית הקונספירציה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

המזימה נגד הגזע הלבן: אמריקה מתקרבת אל איזור הדמדומים

תיאוריית קונספירציה בת מאה חוזרת ומתפשטת בימין האמריקאי ● המזימה: להחליף לבנים בשחורים. היא מזינה לא רק רוצחי–המונים, גם חלקים של המערכת הפוליטית

סאלי גליצנשטיין, מנכ''לית חברת התשתיות החיפאית יפה נוף / צילום: איל יצהר

בכירה לשעבר בנתיבי ישראל: "הבנתי שכל מה שעשינו היה לדחוף את הפקקים מהבין-עירוני לערים"

סאלי גליצנשטיין, מנכ"לית חברת התשתיות יפה נוף ולשעבר האחראית על תוכנית החומש בנתיבי ישראל, מספרת על המיעוט הנשי בענף: "יש פחות אפשרויות קידום ונשים גם מבקשות פחות כסף. אני קיבלתי הרבה מבטים קשים בחיי של 'איך את מעזה לבקש שכר כזה?', אבל חשבתי שמגיע לי. ואם מסרבים - צריך לבקש עוד פעם, או לקום וללכת"

 

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020, ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

אילון מאסק, מנכ''ל טסלה / צילום: Reuters, Steve Nesius

אילון מאסק טוען: ביל גייטס הימר במיליארדים נגד טסלה

"מכיוון שלגייטס עדיין יש פוזיציית שורט של מיליארדי דולרים מול טסלה בזמן שהוא טוען שהוא פועל בתחום ההתחממות הגלובלית, אני מניח שגם לי יש כמה בעיות אמון איתו", כתב מנכ"ל טסלה אילון מאסק בטוויטר

לישון עד מאוחר כשעובדים מהבית עלול לפגוע בביצועים בעבודה / צילום: Shutterstock, Stock-Asso

לישון עד מאוחר כשאתם עובדים מהבית עושה יותר נזק מתועלת – הנה הסיבות

מומחי שינה אומרים ששמירה על שעות קבועות ועקביות יכולה לעזור לשפר ביצועים בעבודה ולחזק קשרים ומערכות יחסים

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק קפץ ביותר מ-3%

על רקע דוח המראה כי קצב עליית האינפלציה בארה"ב מאט, הממדים המרכזיים בוול סטריט רשמו עליות שערים ● גם המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין והאת'ריום ממשיכים לרדת