גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקריפטו מתבגר: השימוש במידע פנים הגיע למטבעות הדיגיטליים

סביבת העבודה של המטבעות הקריפטוגרפיים מתחילה להתמודד עם הצרות שמטרידות את העולם הפיננסי "הישן" כבר עשרות שנים ● בדיקות שנערכו לאחרונה מגלות מקרים רבים של קניות מסיביות של מטבע זמן קצר לפני רשימתו למסחר, ומכירתו ברווח ניכר זמן קצר לאחר מכן ● הבורסות עצמן טוענות כי ננקטים צעדים נרחבים למניעת התופעה

סמל מטבע הקריפטו Gnosis / צילום: Shutterstock
סמל מטבע הקריפטו Gnosis / צילום: Shutterstock

מנתונים הזמינים לציבור עולה כי כמה משקיעים אנונימיים במטבעות קריפטוגרפיים הפיקו רווחים ממידע פנים לגבי תאריכי ההנפקה של מטבעות בבורסות הקריפטו.

במשך שישה ימים בסוף חודש אוגוסט, צבר ארנק קריפטו אחד החזקה בגובה 360 אלף דולר במטבע Gnosis, מטבע שנקשר למאמץ לבנות שוקי תחזיות מבוססי בלוקצ'יין. ביום השביעי, בייננס (Binance) - בורסת הקריפטו הגדולה ביותר בעולם בהיקפי המסחר - הודיעה בבלוג שלה שתרשום את Gnosis למסחר, ותאפשר למשתמשיה לסחור במטבע.

 

רישום מטבע למסחר מעניק לו גם נזילות וגם חותם של לגיטימיות, ולעתים קרובות דוחף כלפי מעלה את המחיר שבו הוא נסחר. המחיר של Gnosis עלה בחדות, מכ-300 דולר ל־410 דולר בתוך שעה. נפח המסחר ב־Gnosis באותו יום עלה ליותר מפי שבעה מנפח המסחר הממוצע שלו בשבעה ימים.

ארבע דקות אחרי ההכרזה של בייננס, החל אותו ארנק למכור את ההחזקה שלו, ונפטר ממנה לגמרי בתוך מעט יותר מארבע שעות, תמורת קצת יותר מ־500 אלף דולר - רווח של כ־140 אלף דולר ותשואה של 40% בערך, כך על פי ניתוח של חברת Argus, חברה המציעה לחברות תוכנה לניהול המסחר שנעשה על ידי העובדים שלהן. אותו ארנק הציג דפוסים דומים של רכישת מטבעות לפני הכנסתם למסחר ומכירתם זמן קצר לאחר מכן בשלושה מקרים שונים לפחות.

המקבילה הקריפטוגרפית של "ריצה אל הבנק"

סביבת העבודה של המטבעות הקריפטוגרפיים מתמודדת יותר ויותר עם כאבי הראש שאיתם התמודד העולם הפיננסי המסורתי לפני כמה עשורים. הקריסה של אחד המטבעות היציבים (stablecoin) מההיצמדות שלו לדולר החודש נבעה מהמקבילה הקריפטוגרפית ל"ריצה אל הבנק". הדרכים שבהן בורסות קריפטו מונעות ממידע הרגיש לשוק לדלוף הפכו גם הן לנושא גובר לחשש. ההתמקדות מגיעה בזמן שרגולטורים מעלים שאלות לגבי הוגנות השוק כלפי משתמשים קמעוניים, שלרבים מהם נרשמו ירידות חדות בשווי נכסי קריפטו.

הארנק שקנה Gnosis היה אחד מ־46 שהתגלו על ידי Argus, שרכשו ביחד 17.3 מיליון דולר במטבעות שנרשמו זמן קצר לאחר מכן למסחר בבורסות קוינבייס (Coinbase), בייננס ו־FTX. בדיקת הבלוקצ'יין הציבורי לא גילתה מי בעלי הארנק.

הרווחים ממכירות מטבעות שהיו זמינים לבדיקה בבלוקצ'יין הגיעו ליותר מ־1.7 מיליון דולר. הרווחים האמיתיים מהמסחר כנראה הרבה יותר גבוהים, מאחר שכמה חלקים מההחזקות הועברו מהארנקים לבורסות, ולא נסחרו באופן ישיר תמורת stablecoins או מטבעות אחרים, כך נמסר מ־Argus.

חברת המחקר התמקדה רק בארנקים שהראו דפוס חוזר של קניית מטבעות לקראת הכרזה על רישומם באחת הבורסות ומכירתם זמן קצר לאחר מכן. הניתוח בדק פעילות מסחר מפברואר 2021 עד אפריל השנה. הנתונים נצפו גם על ידי וול סטריט ג'ורנל.

בבורסות קוינבייס, בייננס ו־FTX אמרו כי יש להן מדיניות ציות האוסרת על עובדים לבצע פעולות מסחר על בסיס מידע סודי. בשתי החברות האחרונות אמרו שראו את המחקר והגיעו למסקנה שפעילות המסחר המתוארת בדוח של Argus לא הפרה את המדיניות שלהן. דובר של בייננס ציין כי אף אחד מהארנקים המדוברים אינו קשור למי מעובדי החברה.

בקוינבייס אמרו שהם עורכים ניתוחים דומים כחלק מניסיונות החברה לוודא הוגנות. מנהלי קוינבייס העלו סדרת פוסטים לבלוג של החברה הנוגעים לנושא של הטרמה (front running).  הטרמה, או מידע מטרים, היא ביצוע פעולה בנייר ערך על בסיס ידיעה מוקדמת על עסקה עתידית שתיערך בו מצד לקוח או גורם מקורב.  

"תמיד ישנה אפשרות שמישהו בתוך קוינבייס יוכל, ביודעין או שלא ביודעין, להדליף מידע לאנשים מבחוץ העוסקים בפעילות לא חוקית", כתב בחודש שעבר מנכ"ל קוינבייס, בריאן ארמסטרונג. הוא ציין כי הבורסה בניהולו חוקרת עובדים שנראה שיש להם קשר להטרמה, ומפטרת אותם במקרה שמתגלה שהם סייעו לפעולות הטרמה להתרחש.

פול גרואל, היועץ המשפטי הראשי של קוינבייס, כתב ביום חמישי האחרון עוד פוסט בנושא בבלוג של החברה. החברה ראתה דליפה של מידע על רישומים למסחר לפני שהכריזה עליהם, בגלל שסוחרים זיהו עדויות דיגיטליות לכך שבורסות בוחנות מטבעות לפני שהן מכריזות עליהם לציבור, אמר גרואל. בקוינבייס ננקטו צעדים לצמצם זאת, נוסף על מאמצים למנוע סחר של עובדים על בסיס מידע פנים, אמר גרואל.

ארנקים כמו הארנק הנידון עוררו דיון בקהיליית הקריפטו בשאלה אם קנייה מכוונת של מטבעות מסוימים לפני רשימתם בבורסה מהווה סחר לפי מידע פנים. הרגולציה החלה על שוקי הקריפטו מועטה מאוד. בשנים האחרונות, רגולטורים בחנו יותר מקרוב עד כמה השוק הוגן לסוחרים פרטיים. מטבע הקריפטו הגדול ביותר, ביטקוין, ירד במאי ב־24%, וגרם הפסדים גדולים למשקיעים עצמאיים לכל רוחב השוק.

חוקי האיסור על שימוש במידע פנים אוסרים על משקיעים לסחור במניות או בסחורות על בסיס מידע בעל משקל, שאינו ידוע לציבור, כמו למשל ידיעה על הנפקה שעומדת להתבצע או הצעה למיזוג.

ישנם עורכי דין האומרים שהכללים הפליליים הקיימים ורגולציות אחרות יכולים לשמש כדי להעניש את מי שסוחרים במטבעות קריפטו על בסיס מידע פנים. אבל אחרים בתעשיית הקריפטו אומרים שהיעדר תקדימים של מקרים שקרו באופן ספציפי בתחום הקריפטו יצר אי-ודאות סביב השאלה האם או מתי ירצו רשויות הרגולציה להתמודד עם זה בעתיד.

מנכ"ל Argus, אוון רפפורט, אמר שמדיניות הציות הפנימית של תחום הקריפטו נפגעת בגלל היעדר קווים מנחים רגולטוריים ברורים, האתוס הליברטריאני של רבים הפועלים במרחב הזה והיעדר נורמות מוסדיות נגד שימוש במידע פנים בתחום הקריפטו, בהשוואה למצב במערכת הפיננסית המסורתית.

"לפתחן של החברות מונח אתגר אמיתי - לוודא שהקוד האתי נגד שימוש במידע פנים, שקיים בכל חברה כמעט - באמת מיושם, ואינו סתם מילים על הנייר", אמר רפפורט.

דמיון למשבר הגדול של לפני 100 שנה

יושב הראש של רשות ניירות ערך (SEC), גארי גנסלר, אמר ביום שני שראה דמיון בין זרימת המשקיעים הפרטיים לשוקי הקריפטו ובין הפריחה במניות בשנות ה־20, שקדמה לשפל הכלכלי הגדול, והובילה להקמת ה־SEC והמנדט שלו להגן על המשקיעים.

"שוק הסוחרים הפרטיים נכנס בכוח לשווקים בשנות ה־20, וראינו איך זה נגמר", אמר גנסלר. "אל תתנו לאף אחד לומר, 'ובכן, אנחנו לא צריכים הגנות מתרמיות ומניפולציה'. זו הדרך לאבד אמון בשווקים".

דוברים של הבורסות אמרו שיש להן מדיניות לוודא שהעובדים שלהן לא יכולים לסחור במידע רגיש. דוברת של בייננס אמרה, שעל כל החלטת השקעה של העובדים מוטל עיכוב של 90 יום, ובעלי תפקידים בכירים בחברה מחויבים לדווח על כל פעילות המסחר של העובדים באופן רבעוני.

"כבר מתקיים תהליך ממושך, כולל מערכות פנימיות, שצוות הביטחון שלנו פועל לפיו כדי לחקור ולגרום למי שנקטו סוג כזה של התנהגות לתת דין וחשבון, ופיטורים מיידיים הם העונש הקל ביותר", אמרה הדוברת.

מנכ"ל FTX, סם בנקמן־פריד, אמר בהודעת דואר אלקטרוני כי החברה אוסרת על עובדים באופן מפורש לסחור או לשתף מידע הקשור להנפקות מטבעות קרבות, ויש לה מדיניות למניעת מצבים כאלה. המסחר שהודגש בבדיקה של Argus לא הגיע מהפרה משמעותית כלשהי של מדיניות החברה, אמר בנקמן פריד.

עוד כתבות

ניצן הורוביץ, מרצ / צילום: שלומי יוסף

האם ממשלת בנט-לפיד הייתה ייחודית בכך שהורכבה מ-8 מפלגות?

הניסוי של ממשלת בנט-לפיד צפוי להגיע לסוף דרכו. עד כמה ייחודי הוא היה? ● המשרוקית של גלובס

עימותים בכנסת. לא יותר מרעש וצלצולים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

פארסת המטרו היא רק סימפטום. הבעיה האמיתית היא הפוליטיקאים

נפילת חוק המטרו היא רק דוגמה הממחישה את גודל הכישלון של השיטה הפרלמנטרית בישראל ● במקום למשול, הפוליטיקאים - כל הפוליטיקאים, מעדיפים לצאת בהכרזות חסרות תכלית ולגלגל את הצרות שלהם ל"קורבן הבא"

יצחק אברג'יל, בעת קבלת גזר הדין / צילום: ניצן שפיר

יצחק אברג'יל נדון לשלושה מאסרי עולם ו-30 שנה: "פעילותו העבריינית של הארגון שינתה את פני הפשיעה בארץ"

יצחק אברג'יל הורשע בין השאר בניהול ארגון פשיעה ורצח, ושבע שנים לאחר שהוגש כתב האישום, נגזר הבוקר עונשו: 3 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר מהם 15 בחופף ליתר המאסר ● השופטת גיליה רביד: "גזר הדין היום הוא אקורד הסיום של תיק עצום ומורכב"

העולם הוירטואלי של נייקי ב-Roblox / צילום: צילום מסך מאתר נייקי

נייקי וגוצ'י החליטו להצטרף לחגיגת המטאוורס. זה לא יהיה קל כמו שהן חושבות

לא מעט חברות עשו בשנה האחרונה את צעדיהן הראשונים במטאוורס, אך רק מעטות בחרו במהלכים אסטרטגיים ארוכי טווח, ואילו הרוב סתם "הצטרפו לחגיגה" ● למה הגיימרים יהיו הזרזים הגדולים בתחום, והאם יש משהו שיכול למנוע מכל זה להתממש? ● טור חמישי ואחרון בסדרה

אימון של חיילי נאט''ו במקדוניה, בחודש שעבר / צילום: Associated Press, Boris Grdanoski

השינוי הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה: נאט"ו תציב 300 אלף חיילים להגנת מזרח אירופה

בכך יכפיל הארגון את מספר חייליו במזרח אירופה ובמדינות הבלטיות פי 7.5 ממספרם כיום ● זאת בתגובה לפלישה הרוסית לאוקראינה ולהתגברות האיומים כלפי המדינות הבלטיות ופולין

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל בורי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את השינוי במדד תשומות הבנייה. כך זה ייראה

אחרי ארבעה דיונים הושגו הסכמות סביב תיקון חוק המכר, שכוללות אימוץ של ההצמדה לרכיב הבנייה במדד רק לאחר תקופת מעבר, ושיפור מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירה לטובת הקבלנים • סעיף שכר הטרחה וסוגיית הרטרואקטיביות הושארו בחוץ • ההערכות: החקיקה תושלם מחר

יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: רפי קוץ

המהפכה השקטה של החשב הכללי באוצר: רכש ממשלתי במיליארדי שקלים יזכה לפטור ממכרז

גלובס חושף מהלך מקיף וחסר תקדים במסגרתו יורחב משמעותית מסלול פטור ממכרז בהתקשרויות ממשלתיות ● כך לדוגמה: התקשרויות עד 100 אלף שקל לא יהיו חייבות במכרז ומשרדי הממשלה לא יזדקקו לאישור בסכומים של עד 4 מיליון שקל ● החשב הכללי הודה שהצעד "לא ירד לו בגרון" ובכל זאת החליט באופן לא שגרתי לוותר על חלק מסמכויותיו

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

דיווח רשמי על עסקת פלייטיקה; המניה מאבדת גובה בוול סטריט

אחד הגופים מהתאגיד הסיני ששולט בחברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה פרסם דיווח ב-SEC שלפיו ימכור 25.7% ממניותיה ב-2.2 מיליארד דולר ● מניות חברת הגיימינג הישראלית ימשיכו להיסחר בוול סטריט

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; נוירוסנס זינקה ב-49%, טבע קפצה ב-6%

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת - מדד הדאקס רשם עלייה של 0.5% ואילו הקאק ירד ב-0.4% ● עליות של כ-2% נרשמו במסחר בחוזים על הנפט הגולמי ● התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עלתה ב-8 נקודות בסיס ל-3.20%

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

הירידות בוול סטריט מעמיקות, נאסד"ק מאבד יותר מ-2%

נעילה באירופה: מדד דאקס התקדם 0.3%, פוטסי 100 עלה 1% וקאק 40 התחזק 0.6% ● קוגנייט פרסמה דוחות מאכזבים והמניה נופלת ● פלייטיקה יורדת לאחר דיווח רשמי על עסקת מכירת השליטה ● תשואת אג"ח ממשל ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-3.22%

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

יוסי זינגר וארז בלשה, יו''ר ומנכ''ל ג'נריישן קפיטל / צילום: כדיה לוי

מנהלי קרן ג'נריישן: "כשדיברנו על השקעה בתחבורה ציבורית, הסתכלו עלינו כאילו נחתנו ממאדים"

מניית קרן הריט לתחום התשתיות סיפקה תשואה חיובית מתחילת השנה, אך צמד מנהליה מעריכים כי שווי השוק רחוק מלשקף את הפוטנציאל הטמון בנכסיה, "שעבדו מסביב לשעון גם בקורונה" ● מה הוביל אותם להשקיע בתחום ההיסעים ("תחבורה היא ליבת החיים") ומה הם חושבים על המחיר שמשלמת המתחרה קיסטון בעסקת אגד

מוצרי חלב / צילום: גלובס

מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%

לפי ההסכמות בין משרדי החקלאות והאוצר ונציגי ענף החלב, מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%. לפי ההסכם, מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות ● עוד הוסכם כי על גבינות קשות, כמו מוצרלה, חלומי וגורגונזלה יבוטל המכס באופן מיידי

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

שרת התחבורה מרב מיכאלי. מחפשת הישג לרשום על שמה? / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

כך הפך חוק המטרו לכלי משחק פוליטי ומה הקשר לתחנה ברעננה

חוק המטרו חשוב וצריך להעבירו עכשיו, אבל גם אם לא יעבור בכנסת הנוכחית, הפרויקט לא ייעצר והכסף שהושקע בו עדיין לא נזרק לפח ● מה הנזק הצפוי מאי אישורו בכנסת הנוכחית, והאם עוד ניתן להצילו? ● כך הפך הפרויקט החשוב לכלי ניגוח פוליטי וכיצד מתנגד מרעננה מטריף את המערכת

דליפת דלק בקו קצא''א במועצה האזורית חוף אשקלון, לפני כשנה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

באשקלון חולים בסרטן יותר מהממוצע הארצי, אך הממשלה לא טורחת לחקור מדוע

"במחוז אשקלון רואים רמת תחלואה משמעותית במחלות הסרטן באופן יחסי לממוצע הארצי", אמרה ד"ר איזבלה קרקיס, מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות, בדיון הוועדה לפניות הציבור בכנסת ● במשרד הבריאות מציינים כי אין להם מנדט לבדוק חשיפה לחומרים מסוכנים שנמצאים באוויר, ומפנים את הזרקור לעבר המשרד להגנת הסביבה - שטוען כי דווקא מדובר באחריות משרד הבריאות

בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפטור מוויזות לארה"ב בסכנה בגלל מאבק על תאריך הבחירות

מליאת הכנסת תתכנס היום בצהרים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת ● החוקים שצפויים לעלות היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, וחוק התחרות הכלכלית ● המחלוקת עם האופוזיציה לגבי תאריך הבחירות מאיימת על אישור חוק המטרו וביטול הוויזות לארה"ב

תוכנית דירה. לתת לקבלנים נגישות למגרשים קטנים פנויים / צילום: Shutterstock

לא להסתכל רק על הגדלת היצע הדירות, אלא גם על פילוח הביקושים

להשגת תכנון מיטיב בישראל יש רק אפשרות אחת: גיבוש מדיניות דיור לאומית לישראל • מדיניות כזו צריכה להתייחס לצרכים האמיתיים של התושבים: גיל, גודל משק הבית, מצב כלכלי, צרכים מיוחדים ועוד • הרפורמה יכולה לצאת לדרך גם בלי חקיקה

ג'נט ילן, מזכירת מחלקת האוצר של ארצות הברית / צילום: Associated Press, Janet Yellen

הונגריה והקונגרס האמריקאי מציבים מכשולים להסכם מס החברות הגלובלי

פקידים אמריקאים ומהאיחוד האירופי מנסים להחדיר מומנטום חדש למאמץ לקבוע מס חברות מינימלי כלל עולמי