גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השוק עדיין מחפש תחתית, בזמן שמכירת החיסול של המניות נמשכת

נתונים מהשוק האמריקאי ממשיכים לרמוז כי עד כה מכירות המניות השנה לא גרמו שינוי בהתנהגות המשקיעים, כפי שקרה במקרים קודמים ● עם זאת, האנליסטים מתקשים לחזות מתי תסתיים קדחת המכירות: "הדברים ימשיכו להיות גרועים יותר לפני שישתפרו"

סוחר בוול סטריט עוקב בחשש אחר הנתונים / צילום: Associated Press, David L. Nemec/New York Stock Exchange
סוחר בוול סטריט עוקב בחשש אחר הנתונים / צילום: Associated Press, David L. Nemec/New York Stock Exchange

המניות האמריקאיות חוות את "מכירת החיסול" הגדולה שלהן זה כמה עשורים. אך האם הגיעו כבר לתחתית החבית? כל אחד ינחש כרצונו.

מכירות גדולות של מניות בשוק האמריקאי מבלבלות כבר זמן מה אסטרטגים שמנסים לחזות מתי אלו יסתיימו. מקרים כאלה בעבר הסתיימו לעתים בפרץ פניקה של מכירות וזהו, ובתקופות מכירות אחרות, כמו זו שנמשכה מ־1973 עד 1974, נגמרו רק אחרי ימים ממושכים, שבהם המסחר נמשך בנפח נמוך יותר.

משקיעים רבים ואנליסטים הבוחנים את המקרים ההיסטוריים לאיתור תקדימים, מאמינים שנותרה למדד S&P 500 עוד כברת דרך עד שיגיע לספו של שוק דובי.

המדד ירד ב־19% מהשיא שקבע ב־3 בינואר, ומפלרטט עם ירידה של 20% שתסיים את השוק השורי שהחל במרץ 2020. מכירות המניות השנה, שכבר נמצאות כעת בחודש החמישי, נמשכות כבר עתה זמן ארוך ממה שלרוב קורה ללא מיתון, על פי חישובי דויטשה בנק.

עוד על הטלטלה בשווקים:

התחמושת של הפדרל ריזרב מצומצמת הפעם | גיא בן סימון, פרשנות
לא בדיוק בועת הייטק או מחנק אשראי: המשבר הנוכחי לא מזכיר שום דבר שקדם לו | אורי פסובסקי
 חזרה לירידות בוול סטריט; סנאפ צונחת וגוררת את מניות הטכנולוגיה מטה | סיקור שוטף

הלחץ על מניות יגבר בחודשים הקרובים

אבל הפדרל ריזרב עדיין נמצא בשלבים המוקדמים של מהלך העלאות הריבית שלו, והמשמעות היא שהנסיבות הפיננסיות עוד יתקשחו, והלחץ על מניות בחודשים הקרובים יגבר. אנשים רבים מטילים ספק בכך שלבנק המרכזי תהיה יכולת להמשיך להעלות ריבית בלי להטות את הכלכלה לכיוון של מיתון, תקופה שבה מניות לרוב צונחות בכ־30% כפי שמלמדים נתוני דאו ג'ונס מאז 1929.

הנתונים ממשיכים לרמוז על כך שמכירות המניות השנה, עד כמה שהן מכאיבות, לא גרמו לשינוי בהתנהגות המשקיעים כפי שניתן היה להבחין במקרים קודמים.

משקיעים ממשיכים להחזיק חלק גדול מתיק ההשקעות שלהם במניות. בנק אמריקה הודיע החודש שהלקוחות הפרטיים שלו מחזיקים בממוצע 63% מהתיק שלהם במניות - הרבה יותר ממה שהיה אחרי המשבר הכלכלי ב־2008, כשהתיק הממוצע כלל רק 39% במניות.

אחד המדדים לתנודתיות הצפויה בשוק נותר הרבה מתחת לרף שנחצה במכירות גדולות קודמות. מדד Cboe Volatility Index, המוכר כ"מדד הפחד" או VIX, זינק הרבה מעל 40 בתקופות המכירות של מרץ 2020, נובמבר 2008 ואוגוסט 2011. השנה עדיין לא הגיע לרמה הזו.

 

כמו כן, משקיעים לא ברחו מכמה מהחלקים החבוטים ביותר של השוק. קרן הסל ARK, בהובלת קאת'י ווד, הכניסה השנה מזומנים בשווי 1.4 מיליארד דולר, למרות שהתחזיות מנבאות לה את התשואות הגרועות ביותר מאז הקמתה, לפי נתוני FactSet. קרנות סל ממונפות שמציעות למשקיעים דרך להגביר הימורים שוריים על נאסד"ק 100, וכן על מניות של חברות מעבדי מחשבים, משכו מיליארדי דולרים בהשקעות השנה.

"אנחנו עדיין צריכים לנער מהשווקים את הקצף", אמר קול סמיד, נשיא ומנהל תיקים ב־Smead Capital Management. כמו משקיעים רבים אחרים, סמיד מנסה לזהות חברות עם הערכות שווי אטרקטיביות, שהוא מאמין שיוכלו לעמוד באינפלציה העולה והצמיחה המאיטה. אחת החברות שסמיד שם עליהן עין היא סטארבקס, שבעבר החזיק   במניותיה. אבל כמעט כמו כל דבר בשוק המניות, גם המניות של רשת בתי הקפה ירדו השנה.

מניות סטארבקס ירדו ב־37%, והן צפויות להציג את הביצועים הגרועים ביותר השנה מאז 2008. מדד S&P 500 ירד ב־18% לשנה, והציג את ההפסד השבועי השביעי ברציפות ביום שישי - משך הזמן הארוך ביותר שבו נרשמות ירידות רצופות מאז 2001.

"הדברים ייעשו יותר גרועים בטרם שייעשו טובים יותר", אמר סמיד.

סיבה אחת לכך שמשקיעים רבים נזהרים כעת היא האינפלציה הדוהרת. הפד מעלה את שיעורי הריבית על מנת לנסות לרסן את האינפלציה, שמוקדם יותר השנה עלתה בקצב המהיר ביותר מאז שנות ה־80. הבנק מכוון ל"נחיתה רכה" - קרי האטת הכלכלה מספיק על מנת לרסן את האינפלציה, אבל תוך הימנעות מהטיית הכלכלה האמריקאית לעבר מיתון.

משקיעים רבים חוששים שהבנק המרכזי לא יצליח, בהתבסס על סבבים קודמים של הידוק המדיניות המוניטרית.

לשווקים יהיה קשה למצוא את הקרקעית

אם בודקים מאז שנות ה־80, ארה"ב גלשה למיתון ארבע מתוך שש פעמים שבהן הפדרל ריזרב נקט מהלכים להעלאת שיעורי הריבית, כך מראה מחקר שנערך על ידי הפדרל ריזרב של סנט לואיס. הפעם, נוסף לבנק המרכזי האתגר של ניסיון לנסות להשתלט על עליות המחירים בזמן שהפלישה הרוסית לאוקראינה ומדיניות אפס קורונה של סין מוסיפות להפרעות בשרשראות האספקה וללחצים האינפלציוניים בכל העולם.

"אין סיכוי בעולם שהפדרל ריזרב יוכל למחוץ את האינפלציה בלי לפגוע באופן משמעותי בביקוש המקומי", אמר דיוויד רוזנברג, נשיא וכלכלן ראשי ב־Rosenberg Research.

רוזנברג הוסיף שהוא מאמין שלשווקים יהיה קשה למצוא בוודאות את הקרקעית לפני שהפד יסיים את מהלך הקשחת המדיניות המוניטרית, או אולי הבנק שכנע משקיעים שהוא מצליח להוריד את הלחצים האינפלציוניים בלי לגרום למיתון.

אחרים מציינים שהירידות במניות, בעוד שהן כואבות, עוד לא הגיעו לרמת החומרה של שווקים דוביים מהעבר.

אם בודקים מאז 1929, מדד S&P 500 ירד בממוצע כ־36% בזמני שוק דובי, לפי נתונים של חברת Ned Davis.

סוף המכירה יהיה "הזדמנות גדולה לקנייה, אבל אני לא חושב שהרגע הזה יגיע בהכרח מחר", אמר סמיד.

עוד כתבות

הדמיית השכונה. ברבים מהבניינים תהיה חזית פעילה בקומת הקרקע / צילום: מצגת עיריית תל אביב

מגדלים עם 45 קומות, החל מ-3 מיליון שקל לדירה ובנייה אחידה: כך ייראה הרובע החדש של תל אביב

מסמך הנחיות שפרסמה עיריית תל אביב לבינוי ולעיצוב אורבני לרובע שדה דב, קובע כללים אחידים ונוקשים לתכנון הרחובות והבניינים ברובע החדש של תל אביב • מה הם שלושת טיפוסי הבנייה המתוכננים, מה מיוחד באזורי המסחר - ואיך הרובע ישתלב בעיר?

משרדי הוט. בעיגול: מנכ''לית הוט, טל גרנות-גולדשטיין / צילום: מץ 76, יח''צ אוהד רומנו

הצטרפתם לסיבים של הוט? הסעיף הנסתר שיאפשר לאסוף עליכם מידע

לקוחות שהצטרפו לסיבים האופטיים של הוט התבקשו לחתום על טופס המאשר את עבודת הטכנאי, אלא שבתוכו הוטמע סעיף מעורפל המאפשר לחברה לעשות שימוש בנתוני הלקוחות • מהוט נמסר: "נוקטים את כל האמצעים הנדרשים להגנת המידע, הכל בהתאם לחוק"

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

אחוז החסימה בבחירות לפרלמנט

הוויכוח על אחוז החסימה: מה המצב במדינות העולם?

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: בהולנד אחוז החסימה כמעט ולא קיים, בטורקיה הוא עומד על 7%. הדיון על אחוז החסימה מתעורר לחיים

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

סצנה מתוך קמפיין מודיבודי / צילום: צילום מסך

מה אפשר ללמוד מהקמפיין לתחתוני מחזור שהסעיר את צופי הטלוויזיה

בשבוע שבו בית המשפט בארה"ב שינה את הפסיקה בנוגע להפלות, בישראל הושק קמפיין שמסמן עוד צעד בשחרור הנשי, ומציג לראשונה דם בזמן מחזור ● איך השתנה הייצוג של נשים בקמפיינים, עד כמה מותגי המיינסטרים הם גם חלק מהמהפכה, ומתי מה שנתפס כעת כפרובוקציה יהפוך לחלק מהתרבות הפופולרית

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל בורי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

איסטנבול / צילום: Shutterstock

אזהרת המסע לאיסטנבול חוזרת לדרגה 3. ההזמנות לאנטליה מזנקות

האגף ללוחמה בטרור במל"ל החליט להחזיר את רמת אזהרת המסע לאיסטנבול בחזרה לרמה 3 (איום בינוני) ● ההמלצות לנוסעים לטורקיה הן להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות, לשמור על ערנות ולא להחצין סממנים ישראליים ● אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף: "המוקד שלנו מוצף בפניות של ישראלים שביטלו חופשתם כשאזהרת המסע הייתה תקפה וכעת הם מבקשים להחזיר את הזמנתם"

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הסכם עם טורקיה סולל את הדרך להצטרפות פינלנד ושבדיה לנאט"ו

לפי הדיווחים, שרי החוץ של טורקיה, פינלנד ושבדיה חתמו הערב על מזכר הבנות שמנטרל את ההתנגדות של אנקרה למהלך

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

דב בהרב / צילום: חברת החשמל

מנהלת רשות החברות לדב בהרב: לא תוכל לכהן כדירקטור בחברה ממשלתית

דוח הבודק בנוגע למינויים בחברת חשמל יופץ בקרוב למעורבים ● כפי שנחשף בגלובס, הדוח הודף טענות שהעלה היו"ר הפורש בנוגע להליך מינוי המנכ"ל ● בצעד חריג הודיעה מיכל רוזנבוים לבהרב כי הרשות לא תתמוך בו יותר לתפקיד דירקטור בחברות ממשלתיות

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות

משקאות של Molson Coors. תשואות דו־ספרתיות ב־2022 / צילום: Shutterstock

משקיעי ערך מאמינים שהעליונות שלהם כיום היא רק תחילת הדרך

מנהלי השקעות בכירים בארה"ב משוכנעים שלאחר המהלומה הקשה שספגו מניות הערך מאז פרוץ הקורונה, הן צפויות כעת להביס בשנים הקרובות את מניות הצמיחה בפער הגדול ביותר מאז 2001 ● "כשמניות ערך נעשות זולות מאוד, הזינוק חזרה עשוי להיות חזק ומהיר"

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

מנהלת האנשים ששמה גבול לדרישות השכר: "לא סביר שידרשו העלאה של 80%"

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

ג'נט ילן, מזכירת מחלקת האוצר של ארצות הברית / צילום: Associated Press, Janet Yellen

הונגריה והקונגרס האמריקאי מציבים מכשולים להסכם מס החברות הגלובלי

פקידים אמריקאים ומהאיחוד האירופי מנסים להחדיר מומנטום חדש למאמץ לקבוע מס חברות מינימלי כלל עולמי

דורון ארזי, מנכ''ל סרגון / צילום: ליאורה כץ

לקראת מאבק שליטה: "האסטרטגיה הנוכחית של סרגון הורסת את הערך לבעלי המניות"

אוויאט נטוורקס מציעה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית לפי שווי של 235 מיליון דולר - פרמיה של 34% על מחיר השוק ● "ניסינו לדבר עם הנהלת סרגון על עסקה שאנו בטוחים שתביא ערך משמעותי לבעלי המניות של שתי החברות, אך זכינו רק לעיכובים ודחיות מצידם"

קנצלר גרמניה אולף שולץ נואם בפסגת G7 / צילום: Associated Press, Martin Meissner

בלי החלטות מהותיות, צעדים חדשים נגד פוטין או פתרון למשבר המזון: פסגת G7 הסתיימה בקול ענות חלושה

פורום הכלכלות המובילות בעולם מתקשה לגבות מחיר כלכלי נוסף מרוסיה, ומסתפק בהבטחות "להמשיך ולעבוד" על סנקציות נוספות ● בינתיים, הוא גם מכשיר את ההשקעה בגז טבעי, למרות שהבטיח בעבר לעצור השקעות בדלקי מאובנים "בגלל הנסיבות החריגות ובאופן זמני"

יוסי זינגר וארז בלשה, יו''ר ומנכ''ל ג'נריישן קפיטל / צילום: כדיה לוי

מנהלי קרן ג'נריישן: "כשדיברנו על השקעה בתחבורה ציבורית, הסתכלו עלינו כאילו נחתנו ממאדים"

מניית קרן הריט לתחום התשתיות סיפקה תשואה חיובית מתחילת השנה, אך צמד מנהליה מעריכים כי שווי השוק רחוק מלשקף את הפוטנציאל הטמון בנכסיה, "שעבדו מסביב לשעון גם בקורונה" ● מה הוביל אותם להשקיע בתחום ההיסעים ("תחבורה היא ליבת החיים") ומה הם חושבים על המחיר שמשלמת המתחרה קיסטון בעסקת אגד