גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 90 ירד 1.6%, מדד נפט וגז איבד 2.7%

מדד ת"א 35 איבד 0.7% ומדד ת"א 125 נסוג ב-1% ● הדולר התחזק 0.7% ושערו היציג נקבע על 3.51 שקלים, במקביל להתחזקות דרמטית שלו בעולם ● האירו נחלש ב-0.9% לשער של 3.62 שקלים ● קסטרו עוצרת את הנפקת אורבניקה ומחלקת דיבידנד של כ-84 מיליון שקל

מגמה שלילית בבורסה / צילום: טלי בוגדנובסקי
מגמה שלילית בבורסה / צילום: טלי בוגדנובסקי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:25

יום המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בירידות, שנחלשו מעט לראת הנעילה. מדד ת"א 35 איבד 0.7%, מדד ת"א 90 ירד 1.6% ומדד ת"א 125 נסוג ב-1%.

הירידות הקיפו את כל המדדים הענפיים הבולטים, בהובלת מדד נפט וגז שנחתך 2.7% ומדד נדל"ן שירד 2.2%. מדד הבנקים איבד 1.1%, מדד ביטוח ושירותים פיננסיים השיל 1%, מדד פיננסים נסוג 1.1% ומדד ביומד נחלש ב-0.4%.

על רקע ירידה חדה במחירי הנפט בעולם,  דלק   ואנרג'יאן  נחתכו בכ-7%.

16:45

הפתיחה השלילית בניו יורק העמיקה את הירידות בתל אביב. מדד ת"א 35 מאבד 0.9%, מדד ת"א 90 יורד 1.8%. מדד נפט וגז נחתך ב-3% על רקע ירידה חדה במחירי הנפט.

16:15

יצרנית הרחפנים איירובוטיקס  חתמה על מזכר הבנות לפיו תירכש על ידי חברת Ondas הנסחרת בנאסד"ק, בעסקת מניות ביחס של 1 ל-0.16806. העסקה משקפת פרמיה של 88% בהשוואה למחיר מניית איירובוטיקס ערב הדיווח. החברה הרוכשת עוסקת בפיתוח ואספקת רשתות אלחוטיות פרטיות וכן במתן פתרונות של נתונים אוטומטיים באמצעות רחפנים.

15:30

הדולר התחזק 0.7% ושערו היציג נקבע על 3.51 שקלים. הליש"ט נחלשה 0.4% לשער של 4.23 שקלים והאירו ירד 0.9% לשער של 3.62 שקלים.

14:35

ירידות בבורסה. מדד ת"א 35 יורד בכ-0.3% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.7%. מחזור המסחר מסתכם ב-602 מיליון שקל.

אלקטריאון  מזנקת ב-9%, פוקס  עולה ב-3.5% ונפטא ב-2.5%. מנגד, ירידות חדות רושמות קיסטון ריט , קנבוטק, פז נפט  ואנרג'יאן.

קבוצת ברנד  דיווחה היום כי תבצע עבודות קונסטרוקציית פלדה בפרויקט של משרד הביטחון בהיקף של כ-11 מיליון שקל. מחברת ברנד נמסר העבודות צפויות להימשך כשנה וכי צבר ההזמנות של החברה נכון ל-31 במאי הסתכם בכ-314 מיליון שקל.

12:15

הדולר מזנק בכ-1% במקביל להתחזקות דרמטית שלו בעולם ונסחר סביב 3.532 שקלים, האירו נחלש ב-0.45% לרמה של 3.64 שקלים.

בבורסה עברו המדדים המובילים לירידות, במקביל לחולשה בבורסות בעולם ובחוזים על מדדי וול סטריט. מדד ת"א 35 יורד בכ-0.3% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.8%. 

 אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי בבית ההשקעות מיטב דש, מציין לאחר הודעת בנק ישראל אתמול כי "להערכתנו, למרות עליית ריבית בשיעור יחסית גבוה, בנק ישראל עדיין "מאחורי העקום". המשק הישראלי נמצא בפאזה מוקדמת לעומת המדינות האחרות בהתפתחות האינפלציה. אם בארה"ב ומדינות נוספות האינפלציה כבר בשיא או אף מאחורי השיא, בישראל השיא צפוי רק בעוד מספר חודשים. בישראל עדיין אין סימנים ברורים של ירידה בביקושים שעשויים לקרר לחצי אינפלציה. מלבד העובדה שישראל נמצאת בשלב מוקדם יותר בהתפתחות הצמיחה והאינפלציה, יש לבנק ישראל עוד בעיה ייחודית שקשורה לשער החליפין. התנהגותו מתואמת לחלוטין עם התנהגות של שוק המניות האמריקאי. לבנק ישראל כמעט אין השפעה עליו, למרות שהוא הפך לגורם אינפלציוני משמעותי. היחלשותו של השקל בכ-5% מול הדולר מאז החלטת הריבית הקודמת לבדה מוסיפה כ-0.5% לאינפלציה השנתית. אם שוק המניות יוסיף לרדת, בנק ישראל יצטרך להעלות ריבית עוד יותר חזק, למרות שהירידה בשוק המניות תהיה כנראה על רקע היחלשות בפעילות הכלכלית".

"על פי התחזית שלנו, עד להחלטת הריבית הבא ב-22 באוגוסט המדדים של יוני ויולי צפויים להעלות את קצב האינפלציה ל-4.7%. מאוד סביר שהפד יעלה ריבית ב-27 ביולי בעוד 0.75%. בנסיבות אלו, גם בהחלטה הבאה בנק ישראל עשוי להעלות ריבית ב-0.5% ל-1.75%", כותב זבז'ינסקי. 

11:05

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.4% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.2%. הדולר מזנק בכ-0.9% ונסחר סביב 3.526 שקלים, האירו נסחר ביציבות.

חברת HUB Security דיווחה היום כי הוגשה על ידה בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב - המחלקה הכלכלית - להורות על כינוס אסיפות בעלי ניירות הערך של החברה (מניות וכתבי אופציה), לאישור עסקת המיזוג עם Mount Rainier. בנוסף, התבקש אישור בית המשפט לכינוס האסיפות לאישור כי ציבור בעלי המניות יוכל להחליט כי ניירות הערך של החברה ימחקו ממסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב בד בבד עם תחילת המסחר בניירות ערך אלו בנאסד"ק, כחלק מעסקת המיזוג, ולא בתום 90 ימים מתחילת המסחר בנאסד"ק.

חברת אורביט  מדווחת על קבלת הזמנה נוספת למערכות תקשורת לוויינית עבור פלטפורמה צבאית ימית מאינטגרטור אירופאי מוביל בסך כולל של כ - 1.7 מיליון דולר. 

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.4% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3%.

עליות בולטות רושמות פתאל, האב , נפטא ואלביט מערכות.

חברת בית וגג  מדווחת על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש) ברחוב פנקס 30 בתל-אביב, הכולל הריסת הבניין הקיים והקמת בניין חדש תחתיו, הכולל 41 דירות חדשות ויחידה מסחרית חדשה אחת. להערכת החברה ההכנסות מהפרויקט צפויות להסתכם בכ-117 מיליון שקל והרווח הגולמי צפוי לעמוד על כ-30 מיליון שקל. 

09:05

רשת ההלבשה אורבניקה מקבוצת קסטרו הודיס מודיעה על השהיית ההנפקה בבורסה לתל אביב, לאור המצב בשווקים. במקביל, הודיעה חברת קסטרו  הבוקר כי תחלק דיבידנד של כ-84 מיליון שקל.

חברת פתאל החזקות  פרסמה תוצאות מקדמיות לרבעון השני. הכנסות החברה ברבעון השני צפויות להסתכם בכ-1.52 מיליארד שקל, למעלה מפי 2 מהכנסות החברה ברבעון השני בשנת 2021 שהסתכמו בכ-670 מיליון שקל. עוד מדווחת החברה, כי הרווח התפעולי לפני שכירות, פחת והוצאות אחרות (EBITDAR) צפוי לעלות לכ-550 מיליון שקל, לעומת 371 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

08:40

אלביט מערכות  דיווחה כי זכתה בחוזה בסך 80 מיליון דולר לספק מערכות הגנה מבוססות לייזר ומערכות לוחמה אלקטרונית להגנה עצמית עבור מדינה באסיה.

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק בכ-0.1% ונסחר סביב 3.50 שקלים והאירו נסחר ביציבות סביב 3.657 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לעליות קלות

יום המסחר בבורסה צפוי, כפי הנראה, להיפתח בעליות קלות במדדי המניות. זאת לאחר שאתמול מדד ת"א 35 ננעל בירידה של כ-0.6%, מדד ת"א 90 רשם ירידה של 0.1% ומדד הבנקים נסוג ב-1%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.12 מיליארד שקל. עליות בולטות רשמו אנלייט אנרגיה, אנרג'יקס, דלתא, נאייקס, פורמולה, פוקס, קנבוטק ובית שמש.

2. עליות באסיה ובחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה חיובית. במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות קלות.

מדד ניקיי היפני רושם עלייה של 0.6% ובהונג קונג מדד ההנג סנג מטפס בשיעור דומה. מדד הקוספי בסיאול עולה ב-1.1% ואילו בשנחאי נרשמות ירידות קלות.

התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עולה ב-5 נקודות בסיס לכ-2.96%.

3. הריבית בארץ צפויה להמשיך לעלות

אתמול,  בפעם השלישית השנה, בנק ישראל העלה את הריבית במשק על מנת לרסן את קצב האינפלציה שמתקרב ל-5% בשנה. הוועדה המוניטרית החליטה על העלאת הריבית ב-0.5% לרמה של 1.25%, בהתאם להערכות בשוק. בתוך כך, חטיבת המחקר בבנק ישראל הנמיכה את תחזית הצמיחה למשק ב-0.5%, וזאת בהמשך להתכווצות של 1.9% בתוצר ברבעון הראשון של השנה. בבנק ישראל מיישרים כעת קו עם קרן המטבע וה-OECD וצופים כעת צמיחה של 5% השנה, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 5.5%, ובשיעור של 3.5% ב-2023. 

אורי גרינפלד, האסטרטג הראשי של פסגות בית השקעות, מעריך כי גם בחודש אוגוסט הריבית בארץ תעלה ב-0.5%. "העלאת הריבית והמשך העלתה עד סוף השנה תגרום באופן טבעי להתקררות של שוק הנדל"ן בארץ מכיוון שעלויות המשכנתאות הולכות ומתייקרות. גם מי שלקח או מתכוון לקחת הלוואה "רגילה" לכל צורך יצטרך לשלם יותר ולכן סביר להניח שנראה את הצרכן הישראלי מהדק מעט את החגורה ומפחית צריכה במהלך 2023". 

4. עליות בחוזים על הנפט והזהב

החוזים על הנפט הגולמי נסחרים היום במגמה חיובית. מחירה של חבית נפט מסוג ברנט עומד על 113.6 דולר והחוזים על הנפט האמריקאי נעים סביב 110.3 דולר לחבית.

הזהב מטפס למחיר של 1,812 דולר לאונקיה.

5. הביטקוין מטפס

גם בשוק הקריפטו המגמה חיובית. הביטקוין עולה בכ-2% לרמה של 20,200 דולר והאת'ריום מטפס ב-2.5% ושערו נע סביב 1,150 דולר.

עוד כתבות

מדד המותגים החדש מוכיח עד כמה מותגי הרכב המסורתיים מעוגנים בתודעת הציבור הישראלי / צילום: יוסי כהן

איזה מותג רכב הוא האהוב ביותר בישראל, ומה המקום של טסלה ברשימה?

לא פחות מעשרה מותגי רכב חדרו לרשימה הכללית של מאה המובילים ● על אף התהודה שיצרה טסלה והחשמליות הסיניות שעשו עלייה מוצלחת, החברות המסורתיות הן אלו שכבשו את הטבלה ● מדד המותגים 2022

רכבי טסלה במפעל / צילום: Reuters, Aly Song

טסלה ויצרניות מכוניות חשמליות אחרות ממתינות להזרמה של מיליארדי דולרים כתוצאה מחקיקת האקלים

בתעשייה אומרים כי דרישות ייצור חדשות ומגבלות על הכנסה עלולות לסכן הטבת מס בתוקף בגובה 7,500 דולר לרוכשי מכוניות רבים

מיזוג איירון סורס עם יוניטי / צילום: Shutterstock

עסקת המכירה של איירון סורס בסכנת ביטול; המניה צוללת בוול סטריט

חברת AppLovin הגישה הצעה לא מחייבת לרכישת יוניטי, שאמורה לרכוש את חברת הטכנולוגיה הישראלית ב-4.4 מיליארד דולר, והעמידה כתנאי את ביטול העסקה ● מניית איירון סורס צונחת במעל ל-15% בוול סטריט

מרב מיכאלי, יו''ר מפלגת העבודה / צילום: יואב דודקביץ', ידיעות אחרונות

העבודה, הדור החדש: חברתית-כלכלית אך לא מפלגת שלטון

הרשימה החדשה שהציגה מרב מיכאלי היא מעבר סופי למפלגה חברתית שיושבת על ציר השמאל ● יו"ר המפלגה חלמה על השלטון בשנה האחרונה והרבתה לנגח את גנץ ולפיד כדי להפוך לאלטרנטיבה, אך תתקשה מאוד להסביר מדוע העבודה נדרשת להתמודד לבד בבחירות הקרובות ולא באיחוד עם מרצ

שיעור האבטלה והאינפלציה בישראל ובמדינות ה־OECD

האינפלציה נמוכה אך גם האבטלה: הנתון החריג והמעודד של ישראל

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: ברוב מדינות ה־OECD אינפלציה נמוכה מגיעה עם אבטלה גבוהה. ישראל היא אחת היחידות שמצליחה לשמור על שתיהן נמוכות

אילוסטרציה / צילום: Shutterstock, Vintage Tone

העליות בשווקים וגיוסי הקרנות העניקו זריקת מרץ לשוק הנפקות האג"ח

ביקושי יתר בהנפקות של מספר חברות נדל"ן מקומיות מעידים על חזרתו של השוק לתפקוד, למרות הריבית העולה והחששות מפני מיתון אפשרי

ג'יי. פי מורגן

ג'יי.פי מורגן: העלייה העולמית בשוק המניות צפויה להימשך - ואלו הסיבות

המניות העולמיות עלו ב-11% מהשפל של חודש מרץ, ורבים מהמומחים העולמיים מזהירים מפני מלכודת ● אבל האסטרטגים בג'יי.פי מורגן דווקא אופטימיים, וצופים שהעליות יכולות להימשך עד סוף השנה - ואפילו מפרטים את הסיבות למה

נטפליקס. הערכות השווי עלו בזמן שתחזיות הרווח ירדו / צילום: Shutterstock, Daniel Avram

תחזיות הרווח בוול סטריט צונחות, והמשקיעים שוב נערכים לתנודתיות

המניות שוב בסכנה להיתפס כיקרות מדי, אפילו לאחר הנפילות השנה ● למרות שתחזיות הרווחים צנחו, בשוק אומרים שהאנליסטים צריכים להוריד אותן עוד יותר

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

מסע הקניות של אלקטרה הגיע לטרגט מרקט: רכשה שליטה לפי 160 מיליון שקל

אלקטרה רוכשת בשלב ראשון 51% ממניות החברה הפועלת בתחום השירותים המנוהלים, ועשויה לרכוש בעתיד את יתרת המניות ● טרגט מרקט מפתחת עבור לקוחותיה מערכי ניהול המשלבים לוגיסטיקה, מערכות מחשוב, כוח-אדם, רכש ובקרה

נשיא ארה''ב לשעבר דונלד טראמפ / צילום: Shutterstock, Evan El-Amin

סוכני FBI פשטו על אחוזת נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ

הפשיטה על האחוזה של טראמפ בפאלם ביץ' פלורידה נערכה כחלק מחקירה שמנהל ה-FBI בנוגע למסמכים נשיאותיים מסווגים שנעלמו מתקופת כהונתו של הנשיא לשעבר ● טראמפ טוען כי הפשיטה כללה פריצה לכספת שלו

ערן זינמן ורעי מן, מייסדים ומנכ''לים משותפים, מאנדיי.קום / צילום: נתנאל טוביאס

מייסד מאנדיי: "המכפיל של החברה משקף את אמון המשקיעים שהחברה לא רק צומחת אלא גם יעילה"

מניית הטכנולוגיה הישראלית נסקה בעקבות תוצאות טובות מהצפוי ברבעון השני, וחזרה כמעט למחיר ההנפקה אשתקד ● ערן זינמן, מייסד ומנכ"ל: "מאנדיי מציגה צמיחה מאוד גבוהה, ולצד זה שיפור ביעילות בצריכת המזומנים ובהפסד התפעולי, והשוק מתגמל חברות כמונו שצומחות ומשתפרות

בניין בורסת ת''א / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בבורסה; ת"א 90 ירד 1.1%, לייבפרסון נפלה 24%

מגמה מעורבת בבורסה ● קדימהסטם מזנקת ב-47% לאחר שהחברה הודיעה הבוקר על קבלת אישור פטנט בארהב לטיפול במחלת ALS ומחלות ניווניות של מערכת העצבים ● מניית שטראוס יורדת ב-1.5% לאחר התפטרות המנכ"ל ● לייבפרסון פרסמה דוחות מאכזבים, אמות פרסמה דוחות חזקים

עבודות בכביש / צילום: שלומי יוסף

התנועה לאיכות השלטון: חשש לניגוד עניינים במכרז של נתיבי ישראל

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולרשות החברות בחשש לניגוד עניינים במכרז שמוערך ב-600 מיליון שקל להחלפת גופי תאורה ● בתנועה טוענים כי בעלי עניין בחברה המייצרת תאורה חכמה ומספקת מוצרים לזוכה במכרז לקחו חלק מרכזי בניסוח התנאים ● תגובת נתיבי ישראל: "הטענות נבחנו וטופלו בצורה מקצועית ועניינית. אז כמו גם היום, מדובר על טענות בהן כלום ושום דבר"

העמיד את ההגנה על הדמוקרטיה במרכז מדיניות החוץ שלו. הנשיא ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis

שמים בצד את "היד הנעלמה": ביידן חתם היום על הזרמת 53 מיליארד דולר לתעשיית השבבים בארה"ב

התמיכה בייצור מעבדים בארה"ב היא חלק מחוק המדע והשבבים, שעלותו הכוללת עומדת על 280 מיליארד דולר ● חברי הסנאט ובית הנבחרים משתי המפלגות אישרו את הצעת החוק בשבוע שעבר, בעיקר בשל החששות מיכולות הייצור של הסינים והמזרח בכלל

דורון ארזי, מנכ''ל סרגון / צילום: ליאורה כץ

מאבק השליטה בסרגון: הדירקטוריון מסרב גם להצעת הרכישה המשופרת

אוויאט הציעה בתחילה לרכוש את סרגון בתמורה למחיר של 2.8 דולר למניה, שהם כ-235 מיליון דולר בסך-הכול, אך בשבוע שעבר, לאחר שדירקטוריון סרגון המליץ לבעלי המניות שלא להיענות לכך, ההצעה עלתה ל-3.08 דולר למניה, שהם כ-259 מיליון דולר

2022 שוברת שיא בהגשת תביעות לפינוי דיירים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

משבר השכירות: שיא במספר תביעות הפינוי שמגיעות לבתי המשפט

על רקע עליית מחירי השכירות: בשבעת החודשים הראשונים של השנה נרשם זינוק של עשרות אחוזים במספר תביעות הפינוי נגד שוכרים - בעיקר בתל אביב והמרכז ● מנתוני "תולעת המשפט" עולה כי ברוב המקרים בעלי הדירות זוכים בביהמ"ש, אך ההליך עשוי להימשך שנים, והעלויות הנלוות לו גבוהות

וואטסאפ / צילום: Shutterstock

לעזוב קבוצה בשקט ולקבוע מי רואה שאתם מחוברים: הפיצ'רים החדשים בוואטסאפ

לעזוב קבוצה בשקט, לבחור מי יכול לראות אותנו כשאנחנו מחוברים, ולחסום צילום מסך במדיה שנשלחת פעם אחתמארק צוקרברג הכריז כי וואטסאפ מוסיפה תכונות אלה כדי שמשתמשים יוכלו לשלוט טוב יותר בשיחות שלהם  ● "נמשיך לבנות דרכים חדשות להגן על ההודעות שלך ולשמור אותן פרטיות ומאובטחות"

רון בנצור, מייסד ומנכ''ל נובקטיס / צילום: נעם ילין

ייסורי הנפקת נובקטיס: "כולם התחבאו, לא היה עם מי לדבר"

חברת התרופות לסרטן גייסה פעמיים הון בנאסד"ק מתחילת השנה, בעיקר ממשקיעיה הקיימים ● המייסד והמנכ"ל רון בנצור: "בפברואר חשבתי שמצב השוק לא יכול להיות יותר גרוע, אבל עכשיו הוא גרוע יותר"

פופקורן / צילום: תמר מצפי

הסכם הפשרה אושר: סינמה סיטי תמכור פופקורן ב-10 שקלים

הפשרה ניתנה במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה ב-2018, בטענה כי סינמה סיטי הגבילה את מכירת הפופקורן במתחמיה ע"י הסכמי בלעדיות וגבתה מחירים מופרזים ● לפי הפשרה, רשת בתי הקולנוע תמכור גביע פופקורן קטן ב-10 שקלים למשך ארבע השנים הקרובות

סקר הסקרים

מבצע צבאי ראשון ללפיד כראש ממשלה, מה אומרים הסקרים על מפת הגושים?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך שלוש שנים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● יום לאחר המבצע בעזה: גוש המפלגות התומכות בנתניהו נחלש ● העמוד מתעדכן באופן שוטף