גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הסכסוך בחברת עופר השקעות קרוב לסיום?

איש העסקים אלי אלרואי, מקורבו של בן-הדוד אייל עופר, פועל להשכין "שלום בית" בין האחים בתביעה בעניין חברת עופר השקעות ■ ייתכן שפשרה בתביעה זו תסלול את הדרך להבנות בנוגע לירושת המיליארדים של יולי עופר ז"ל

לפני כחצי שנה ביולי 2012 החריף המאבק המתוקשר בין שני ילדיו של איל ההון יולי עופר ז"ל - בתו הבכורה ליאורה עופר ובנו הצעיר דורון. זאת, בעקבות תביעה שהגיש דורון בנושא התנהלותה של קבוצת עופר השקעות.

היום מסתמן כי ייתכן שנמצא פתרון לסכסוך בזכות תיווכו של אלי אלרואי, מקורבו של בן-דודם אייל עופר, שיביא ל"שלום-בית" בין האחים הנצים ליאורה ודורון עופר סביב חברת עופר השקעות, שכל אחד מהם מחזיק ב-15% ממנה.

ל"גלובס" נודע כי איש העסקים אלי אלרואי, דירקטור בחברת עופר השקעות מטעמו של אייל עופר, משמש בשבועות האחרונים כמתווך בסכסוך הקשה שהתגלע בין ליאורה לדורון עופר סביב חברת עופר השקעות.

עוד נודע כי המשא-ומתן בין הצדדים מתקדם מאוד, בעיקר בזכות תיווכו של אלרואי, והאחים עומדים בפני סיכומים שיביאו ככל הנראה לסיום בדרך של פשרה את התביעה שהגיש דורון עופר נגד עופר השקעות לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

אייל עופר הוא בנו של סמי עופר ז"ל. ליאורה ודורון הם ילדיו של יולי עופר ז"ל, ושניהם מכהנים כדירקטורים בקבוצת עופר השקעות, שהיא, בין היתר, בעלת השליטה (20%) בבנק מזרחי-טפחות ביחד עם מוזי ורטהיים. בנוסף מחזיקה הקבוצה בחברת הנדל"ן המניב מליסרון המובילה בענף הקניונים, ועוד.

איל ההון יולי עופר ז"ל היה בעליה של עופר השקעות יותר מ-54 שנה. כשבוע לאחר מותו, בספטמבר 2011, עם פתיחת הצוואה האחרונה שכתב בנובמבר 2008, החל מאבק ירושה בין ילדיו, הבכורה ליאורה והצעיר דורון. זאת, לאחר שהתברר כי עופר האב השאיר אחריו שתי צוואות שונות: הראשונה חילקה את מניותיו בעופר השקעות שווה בשווה בין שני ילדיו; ואילו בצוואה השנייה העביר האב את כל המניות לליאורה.

בימים אלה עדיין מנהלים הצדדים ביניהם, מאחורי דלתיים סגורות, את מאבק הירושה בבית המשפט לענייני משפחה בתל-אביב.

האשמות הדדיות

בתוך כך, וכחלק ממאבק הירושה, החליט האח דורון עופר להגביר את מעורבותו בחברות שבבעלות משפחתו, ובין היתר הוא העמיד את עצמו כמועמד לדירקטור מטעמו במזרחי-טפחות, כצעד מתריס בעיקר נגד אחותו ליאורה.

לפני כחצי שנה, ביולי 2012, עלה העימות לשיא (זמני), כאשר דורון עופר הגיש למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה, שבה הוא דורש מעופר השקעות שבה הוא מכהן כדירקטור, לקבל לעיונו מסמכים רבים לרבות הפרוטוקולים של האספות הכלליות של החברה וישיבות הדירקטוריון שלה.

תביעתו נועדה לחשוף צעדים בעייתיים, לכאורה, שהוא סבור כי ביצעו ליאורה עופר ועופר השקעות מאחורי גבו, ואשר לא היו לטובת החברה, והיא הובילה לעימות חריף בין הצדדים המלווה בהאשמות הדדיות (ראו מסגרת).

עקב הפערים הגדולים ביניהם וחילופי ההאשמות הקשות שדלפו לתקשורת והזיקו לדימוי משפחת עופר, נכנס אלי אלרואי, מקורבו של אייל עופר ודירקטור מטעמו בעופר השקעות, לעובי הקורה.

אלרועי, איש נעים-הליכות המקובל על שני הצדדים מנסה להביא את ליאורה ודורון עופר לעמק השווה בכל הנוגע לסכסוך סביב הקבוצה. את עיקר מרצו הוא משקיע, ככל הנראה, בניסיון לפייס את דעתו של דורון עופר שזועם על התנהלותה של אחותו, שלטענתו מקפחת אותו ואת זכויותיו ופוגעת בחברה.

אם מאמציו של אלרואי יעלו יפה, ודורון וליאורה עופר יגיעו להסכמות בנוגע לסכסוך המשפטי שמתנהל ביניהם בבית המשפט המחוזי, סביר מאוד שההסכמות יסללו את הדרך להבנות נוספות ביניהם, גם בנוגע לסכסוך על ירושת המיליארדים של אביהם המנוח.

את דורון עופר מייצג עו"ד אלקס הרטמן ממשרד ש. הורוביץ. את עופר השקעות מייצגים משרד עורכי הדין גורניצקי ועו"ד נבות תל-צור ממשרד רם כספי.

הצדדים סירבו להגיב לדברים.

הסכסוך בעופר השקעות: תביעת דורון עופר גלשה להאשמות קשות

לפני כחצי שנה, ביולי 2012, הגיש בנו הצעיר של יולי עופר ז"ל, דורון עופר, תביעה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, שבה דרש מקבוצת עופר השקעות שבה הוא מכהן כדירקטור לקבל לעיונו מסמכים רבים ובהם את הפרוטוקולים של האספות הכלליות וישיבות הדירקטוריון שלה.

תביעתו של עופר הבן נועדה לחשוף צעדים בעייתיים לכאורה שהוא סבור שביצעה עופר השקעות מאחורי גבו, ואשר לא היו בהכרח לטובתה. התביעה הובילה לעימות חריף המלווה בהאשמות הדדיות בין הצדדים.

בין יתר הצעדים הבעייתיים, מדובר בהשקעות של הקבוצה בקידוחי הגז "מירה" ו"שרה". דורון עופר סבור כי ליאורה עופר נסוגה מהתחייבות שנתנה לחברה להשקיע גם מכספה האישי בקידוחים, שלא הניבו עד כה ממצאים חיוביים.

לפני כ-3 חודשים הגישה עופר השקעות (שמייצגת את עמדתה של ליאורה עופר) תגובה חריפה לעתירתו של דורון עופר. עופר השקעות כתבה בתגובתה כי "דורון עופר גמר אומר להיאבק באחותו, אף במחיר של פגיעה בוטה וחסרת תקדים בחומרתה בכבודו של אביו המנוח".

לדברי החברה, "לא טובת החברה המשיבה עומדת לנגד עיני המבקש, כי אם האינטרס האישי-כספי שלו הוא המניע אותו בהליך זה, כמו גם בנקיטת הליכים נוספים".

החברה טוענת בנוסף כי בקשתו של דורון עופר הוגשה בחוסר תום-לב, והיא חורגת באופן בוטה מהוראות הדין והפסיקה "בכל הקשור לזכותו של דירקטור לעיין ולבדוק את מסמכי החברה".

החברה הוסיפה כי דורון עופר אינו דירקטור העושה עבודתו נאמנה, "אלא בפנינו מבקש הרואה לנגד עיניו תכלית אחת בלבד - קידום האינטרסים האישיים-כספיים שלו, בהליך שהוא מנהל בבית המשפט למשפחה לביטול צוואת אביו המנוח".

לפני כחודשיים, ב-25 בנובמבר 2012, העיד דורון עופר בתביעה ואמר כי עד פטירתו של אביו לא הייתה לו שום בעיה לקבל אינפורמציה מחברת עופר השקעות. "אחרי מותו, פתאום הייתי צריך להגיש בקשות מיוחדות לשם כך".

במהלך הדיון טען בא-כוחה של עופר השקעות, עו"ד נבות תל-צור, שחקר את דורון עופר בבית המשפט, בפני השופט עודד מודריק, כי בקשתו של דורון עופר לקבל מסמכים מהחברה הוגשה שלא בתום-לב, ממניעים זרים, תוך ניצול לרעה של החוק ולמטרה זרה.

לדברי עו"ד תל-צור, "הבקשה היא על הרחבה גורפת מדי של הוראות החוק, ושבית המשפט יפתח את כל הנושאים".

תל-צור רמז עוד כי בקשתו של דורון עופר הוגשה בשל הסכסוך על ירושת אביו, שמתנהל בינו לבין אחותו ליאורה עופר, וציין כי בקשתו הוגשה כחודשיים אחרי שיולי עופר ז"ל הלך לעולמו.

תל-צור הטיח בדורון עופר, שעמד על דוכן העדים, כי "חודש לפני מותו של אביך, התנגדת לתת לו הלוואה שנועדה למנוע מבעדו להגיע למצב מביש של כינוס נכסים. אתה התנגדת".

בשלב זה התערב בא-כוחו של עופר, עו"ד אלקס הרטמן, ואמר: "באיזו דרך החיטוט הזה בחיי המשפחה רלבנטי למשפט הזה? בבית המשפט למשפחה מתנהל סכסוך בין הצדדים בדלתיים סגורות. אין שום צורך לחקור כאן על פרטים כאלה".

בתום הדיון חייב בית המשפט את עופר השקעות להעביר את המסמכים לידיו של דורון עופר, וקבע דיון נוסף ליום חמישי השבוע (31.1.13), שבו אמורים הצדדים לבוא לבית המשפט ולהודיע לו על התקדמות המגעים ביניהם, וייתכן מאוד שאפילו יודיעו על פשרה.

כל הצדדים סירבו להגיב לדברים.

אלי אלרואי - שיאן השכר של 2011

איש העסקים אלי אלרואי מכהן כדירקטור במספר חברות, ובהן בקבוצת עופר השקעות, והוא מקורב לאייל עופר, בנו של סמי עופר ז"ל, בן-דודם של ליאורה ודורון עופר.

את עיקר הקריירה שלו עשה אלרואי כיו"ר זרוע הנדל"ן של קבוצת קרדן במזרח אירופה, GTC פולין. ב-2011 זכה אלרואי להיות שיאן השכר במשק, כאשר עלות שכרו בחברה הסתכמה ב-28 מיליון שקל, רובם באמצעות מענק.

אלרואי הצטרף לקבוצת קרדן בתחילת שנות ה-90, וזמן קצר לאחר מכן עבר למזרח אירופה, להקים את מה שהפך כעבור שנים ספורות להצלחה הגדולה בתולדותיה.

תחת הנהגתו זיהתה GTC פולין את הפוטנציאל הטמון בשוקי הנדל"ן של מזרח אירופה, זמן רב לפני שהללו הפכו לטרנד לוהט. השווקים הללו הניבו לקרדן רווחים פנומנליים, וייצרו לה ערך משמעותי בהמשך, בעקבות מכירת פרויקטים וגיוסי הון, כולל הנפקה מוצלחת בבורסת ורשה בפולין.

בשנים האחרונות, בד-בבד עם החרפת משבר הנדל"ן במזרח אירופה, נפגעו תוצאות GTC, והיא איבדה את רוב שוויה.

עוד כתבות

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

מטוס איירבוס שאינו מוחכר יסב לגלובל כנפיים הפסד של 6 מיליון דולר ברבעון השלישי

גלובל כנפיים עדכנה בחודש ספטמבר, בעקבות קריסתה של תומאס קוק, כי היא מחכירה לה מטוס איירבוס 330-300, וכי יתרת דמי החכירה העתידיים להם היא זכאית ממנו עומדת על יותר מ-9 מיליון דולר

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן ודני דיין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

ציפוף משפחות מתחת לרדאר: כך עלתה עיריית מודיעין עילית על השיטה לחלק דירה אחת לשתי משפחות

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות החדשנות ורשות ני"ע ישקיעו 6 מיליון שקל בתוכנית פיילוטים בתחום הפינטק

במסגרת התוכנית שתושק בימים הקרובים, חברות וסטארט-אפים ישראליים יקבלו גישה למאגרי המידע של הרשות לניירות ערך ולנתוני המסחר של הבורסה ● המהלך אמור לעודד חברות לפתח פתרונות טכנולוגיים בתחומי הפינטק

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי ממשיכה לממש ההחזקה בכלל ביטוח: תמכור עוד כ-7.8% מהמניות ותרשום ברבעון הרביעי רווח כלכלי של 80 מיליון שקל

העסקה תתבצע במזומן וכנגד רכישה עצמית של אג"ח ארוכות מסדרות ט' ו-י"ד - דרך המועדפת על אי.די.בי מאחר שהיא מייצרת פרמיה מהותית בעת המכירה ● מהתזרים החזוי שפרסמה לשנתיים הקרובות עולה כי ב-2020 מקווה אי.די.בי להשלים את מכירת ישראייר שתניב תזרים נקי של 186 מיליון שקל

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

התוכנית החדשה לכיסוי הגירעון: הטלת מס על ירידה מהארץ ורילוקיישן

ועדה של רשות המסים בוחנת לאחרונה שורת פתרונות לסגירת פרצות המס בעת ירידה מהארץ או רילוקיישן ● בין הפתרונות - החמרה של "מס הגירה" שכבר קיים היום אך לא נאכף, וחיוב להעביר לנאמנות נכסים שנותרו בישראל

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

הנשיא טראמפ בפלורידה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המדינה שתכריע את גורל הבחירות המקוטבות ביותר בארה"ב

50 מדינות משתתפות בהצבעה, אבל רק מעטות מהוות לשון מאזניים שקובעת בפועל את התוצאות. אחת מהן היא פלורידה ● מה קרה בה במערכות בחירות קודמות, איזה תפקיד היא משחקת עכשיו בפריימריז הדמוקרטיים, ולמה היא עשויה לקבוע לאן הולכת אמריקה מכאן ● כתבה ראשונה בסדרה

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ