גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתוני התעסוקה בארה"ב מגבירים את הלחץ על הפד

נתוני אפריל הראו שפל באבטלה שכמוהו לא נראה שנים ● עם זאת, קצב עליית השכר נותר דומה לזה של החודשים הקודמים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך להכריע אם להאיץ את קצב העלאות הריבית כדי למנוע התחממות יתר

ג'רום פאואל, יו"ר הפד החדש / צילום: רויטרס
ג'רום פאואל, יו"ר הפד החדש / צילום: רויטרס

דוח התעסוקה לאפריל במשק האמריקאי שפורסם ביום שישי האחרון לא יפריע לבנק המרכזי, הפדרל ריזרב, להעלות את הריבית קצרת המועד שלו בישיבתו בחודש הבא (יוני). עם זאת, הפד יצטרך להיערך לאפשרות שהאבטלה בארה"ב תרד בהמשך השנה לרמות שפל שלא נראו זה עשרות שנים.

מאז המיתון האחרון לפני תשע שנים, אנשי הפד עקבו אחר דוחות התעסוקה החודשיים כדי לחפש סימנים לכך ששוק העבודה משתפר מספיק כדי לאפשר להם להעלות את הריביות בהדרגה. כעת השאלה היא אם האבטלה תרד לרמה נמוכה עד כדי כך שהם יצטרכו להאיץ את קצב העלאת הריביות כדי למנוע התחממות יתר של המשק.

הנתונים החדשים מדגישים את השאלה הזו. שיעור האבטלה בארה"ב ירד באפריל ל-3.9% אחרי שהחזיק מעמד מעל 4.1% בששת החודשים הקודמים. הפעם האחרונה שבה נרשמה אבטלה נמוכה יותר הייתה באפריל 2000.

מדידה רחבה יותר של תת-תעסוקה, שכוללת אנשים שלא מחפשים עבודה באופן פעיל או כאלו שרוצים לעבור ממשרה חלקית למלאה, ירדה ל-7.8%, רמת שפל מאז שנת 2001.

בכיר בבנק המרכזי אמר שלשום שהירידה באבטלה לא יוצרת חששות מפני עלייה מהירה בלחצי המחירים, מפני שהשכר עולה בקצב מתון בלבד. "זו במידה רבה כלכלה אידיאלית", אמר נשיא הפדרל ריזרב בסן פרנסיסקו, ג'ן וויליאמס, בראיון לערוץ CNBC.

שכר העבודה הממוצע לשעה במגזר הפרטי עלה באפריל ב-2.6% בהשוואה לאפריל 2017, בדומה לעליות החודשיות האחרונות. מדד נפרד של שכר ומשכורות במגזר הפרטי שפורסם בשבוע שעבר הראה שהם עלו ב-2.9% בשנה שהסתיימה במארס, העלייה החזקה ביותר זה כמעט עשור.

וויליאמס, שאמור להתמנות לנשיא הפד בניו יורק ב-18 ביוני, אמר שמגמות השכר והמחירים אינן מצביעות על "עלייה מהירה באינפלציה הקרובה".

לעומת זאת, נשיא שלוחת הפד בדאלאס, טקסס, רוברט קפלן, אמר שהעדר האצה ראויה לציון בעליית השכר באפריל נראה כמו "סטייה של חודש אחד", מפני שהנתונים מאותתים על לחצי שכר חזקים יותר כלפי מעלה. "כל מה שראיתי אומר לי שיש קצת פחות רפיון בשוק העבודה. שוק העבודה הולך ומתהדק", הוא אמר ל-CNBC.

בשנה שעברה, בכירי הפד חששו פחות מכך שהאבטלה תרד אל מתחת לשיעור שנחשב בר-קיימא בטווח הארוך, שנאמד כעת ב-4.5%, מפי שהאינפלציה נחלשה במפתיע, אל מתחת ליעד של הבנק המרכזי, 2% בשנה.

כעת הם קשובים יותר לעליית השכר ולירידה בשיעור האבטלה, מפני שהאינפלציה קרובה הרבה יותר ליעד הזה. המחירים לצרכן בניכוי מוצרי מזון ואנרגיה עלו ב-1.9% בשנה שהסתיימה במארס, לפי המדידה המקובלת על הפדרל ריזרב. בפברואר נרשמה אינפלציה של 1.6% בלבד.

רוב בכירי הפד לא ויתרו על השקפת עולמם הבסיסית, שמעוגנת במה שנקרא "עקומת פיליפס", שלפיה שוקי עבודה הדוקים יותר מאיצים את עליות השכר ואת האינפלציה. חלק מהם מודאג שהיחסים הללו אינם לינאריים, כלומר שלחצי האינפלציה מתגברים מהר יותר אחרי שרמת האבטלה יורדת מנקודה מסוימת.

אחרים אומרים שיש מקום לספקנות. שיעור האבטלה הטבעי, זה שמתחתיו האינפלציה עולה, יכול להיות נמוך יותר מכפי שמקובל להניח. גם אם יש יחס מסוים בין אבטלה לאינפלציה, ייתכן שנדרש יותר זמן עד הצטברות לחצי משאבים על החברות והעסקים.

כל זה מתחולל כאשר הקונגרס והבית הלבן אישרו קיצוצי מס חדשים, שכלכלנים צופים שיקפיצו את הצמיחה הכלכלית בשנתיים הקרובות. החזאים בוול סטריט רואים את האבטלה יורדת בסוף השנה ל-3.5%. הפדרל ריזרב צופה שיעור של 3.8%.

ראשי הפד רוצים ששוק עבודה הדוק יעלה את האינפלציה ל-2%, שנתפסים בעיניהם כרמה בריאה בכלכלה צומחת. הם אינם רוצים לחצי מחירים מעבר לשליטה. חלקם חושש שאם הכלכלה תצבור יותר מדי מומנטום, הם יצטרכו להעלות את הריביות ביתר אגרסיביות, ולהסתכן בעצירת הצמיחה הכלכלית.

בכירי הפד יקבלו לידיהם עוד דוח תעסוקה חודשי, של מאי, לפני ישיבתם התקופתית הבאה ב-12-13 ביוני. הם צפויים להעלות את הריבית ויפרסמו תחזיות כלכליות ותחזיות ריבית להמשך הדרך. השאלה הגדולה לשווקים היא אם הם יחזו סך של שלוש או ארבע העלאות ריבית השנה.

במארס הריבית כבר הועלתה לטווח של 1.5% עד 1.75%. בשבוע שעבר החליטו בכירי הבנק המרכזי להשאיר את הריבית הזו על כנה.

מועצת נשיאי ונגידי הבנק המרכזי הייתה כמעט חצויה בדעתה שווה בשווה בשאלת העלאות הריבית השנה. חוזי הריבית העתידיים שיקפו שלשום סבירות של 40% שהריבית תעלה השנה ארבע פעמים, לפי חברת CME גרופ.

כריסטינה הופר, אסטרטגית השוק העולמי הראשית של אינבסקו, מעריכה שדוח התעסוקה של יום ו' יניע את בכירי הפד לשקול ארבע העלאות ריבית ב-2018.

ראשי הפד יקדמו ללא ספק בברכה סימנים לכך ששוק העבודה ההדוק מושך אנשים חזרה לעבוד. חלקם של מבוגרים בגילים 25 עד 54 שעובדים נשאר באפריל 79.2% מתוך קבוצת הגיל הזו, קרוב לרמת השיא של יולי 2008, לפני המיתון הכלכלי. זוהי עלייה מ-74.8% בנובמבר 2010, אבל רמה נמוכה בהשוואה לשיא של 80.1% שנרשם בימי הבום באמצע שנות ה-2000.

שאלה אחרת שעומדת בפני הבנק המרכזי היא בכמה להעלות את הריביות בשנתיים-שלוש הקרובות. וויליאמס אמר שלשום שהוא מעריך שבטווח הארוך, ריבית של 2.5% תתאים למדיניות נייטרלית של שמירה על צמיחה יציבה. אבל הוא רמז גם שייתכן שהפד יצטרך להיות אגרסיבי יותר בשלב כלשהו.

עמיתו קפלן אמר שכאשר הריביות יעלו לרמה הנייטרלית שלהן, "נצטרך להיות מאוד מאוד זהירים".

השלכות השפל באבטלה: ערים בארה"ב משלמות לאנשים כדי שיעברו לגור בהן

אם תעברו לעיר המילטון שבאזור, מבטיחה העירייה לשלם לכם 5,000 דולר לפירעון הלוואות הסטודנט שלכם. אתם יכולים גם להגיע למחוז גראנט במדינת אינדיאנה ולזכות ב-5,000 דולר למימון רכישת דירה. אם תחליטו להתיישב בנורת' פאלט במדינת נברסקה, תערוך לשכת המסחר לכבודכם טקס ותגיש לכם צ'ק עם סכום גבוה עוד יותר.

בשלב חדש זה שאליו נכנסה כלכלת ארה"ב, המתאפיין במחסור בעובדים במקום במחסור במקומות עבודה, שואלים אנשי העירייה בהמילטון ובמקומות אחרים את עצמם: למה לא לשלם לאנשים כדי שיעברו לגור כאן?

רעיון זה הולך ומתפשט במקומות שבהם נוצר מחסור חמור בעובדים בגלל הכלכלה החזקה, האוכלוסייה המזדקנת ועזיבתם של עובדים צעירים. לעתים קרובות מדובר במקומות בעלי שיעור אבטלה נמוך וצמיחת שכר גבוהה מהממוצע. זוהי הסיבה לכך שבמקום להציע תמריצים למעסיקים כגון אמזון, מציעות ערים קטנות ברחבי ארה"ב את התמריצים הללו לעובדים - בזה אחר זה.

מייק אולגרן, כלכלן באוניברסיטת דקוטה הדרומית, מכנה את התמריצים הפיננסיים אלה "חוקי הנחלה של ימינו" - התייחסות לחוק מ-1862 שמתוקפו הוענקה קרקע ציבורית למתיישבים שהיו מוכנים לעבור מערבה.

"שיעור אבטלה נמוך נחשב בעיני כולם לדבר טוב, והוא באמת דבר טוב, אבל יש לו גם היבט שלילי", אמר אולגרן. "בסוף אתה נשאר בלי אנשים שיעשו את העבודה".

עוד כתבות

אפליקציית טיק טוק / צילום: דא קינג , רויטרס

עבודת החלומות של הילדים שלכם: טיק טוק מגייסת עובדים בישראל

הרשת החברתית, שמאפשרת ליצור ולשתף סרטונים קצרים, פרסמה שתי מודעות דרושים: האחת של מנהל שיתופי-פעולה בישראל, והשנייה של מנהל חשבונות ● לחברה יש משרדים בלוס אנג'לס, בניו יורק, בלונדון, בפריז ועוד, אך לא ידוע על נוכחות של החברה בארץ

נכס של אול יר בברוקלין / צילום: מתוך מצגת החברה

לאחר שהתאושש מהמפולת: האם נותר מקום להרוויח באג"ח הנדל"ן האמריקאיות?

ווליו בייס: ב-40% מסדרות האג"ח האמריקאיות "עדיין גלומה הזדמנות השקעה", שנה לאחר קריסתן ● בבית ההשקעות מסבירים כי כמגמה, מרבית סדרות הענף "נסחרות בפער גדול מעל לשוק, המשקף את עודף הסיכון הגלום בהן, כפי שרואים אותו המשקיעים, ביחס לסדרות האג"ח המקומיות"

מיכל לוצקי/ צילום: מיכה לובטון

מיכל לוצקי פורשת מרשת 13 ותמונה לסמנכ"לית הדיגיטל והפיתוח העסקי של "גלובס"

לוצקי, שעובדת בתחום הדיגיטל למעלה מ-15 שנה, מחליפה ב"גלובס" את סמנכ"ל הדיגיטל ניר אינגביר, שביקש לסיים את תפקידו וחוזר לתעשיית ההייטק

מנהיג מפלגת הימין הספרדית ווקס, סנטיאגו אבסקל / צילום: Susana Vera, רויטרס

נגד הגירה ועצמאות קטלוניה: הישג חסר תקדים לימין הפופוליסטי בבחירות בספרד

מפלגת ווקס המתנגדת להגירה ולעצמאות קטלוניה הפכה לשלישית בגודלה במדינה בבחירות שהתקיימו אתמול ● הסוציאל-דמוקרטים בראשות פדרו סנצ'ז הם המפלגה הגדולה ביותר עם 28% מהקולות, אך צפויים להתקשות להרכיב ממשלה

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

קבוצת "אני שולמן" פיזרה סיסמאות - אבל מה עם מהלך אופרטיבי?

היום עלה סרטון בעמוד הפייסבוק של קבוצת "אני שולמן" במטרה לחשוף את הקבוצה ● המסכה הוסרה, ו"שולמנים" שהזדהו בשמם הכריזו על מטרות הקבוצה אך לא מעבר לזה ● הציפייה לחשיפה מסתיימת בקריאה להתגייסות ל"שולמנים" ובהבטחה לעתיד טוב יותר לעצמאים

חוות שרתים / צילום: שאטרסטוק

וול סטריט ג'ורנל: גוגל אספה מידע רפואי על מיליוני אמריקאים ללא ידיעתם

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, המידע שנאסף כולל פרטים כמו תוצאות של בדיקות מעבדה, אבחנות רפואיות, סיכומי אשפוז, ואף את שמותיהם ותאריכי הלידה של מטופלים

אבי וייס / צילום: חיים דוד

כולם מדברים מפוזיציה, גם אלדד קובלנץ ואבי וייס

קרב עקיצות נרשם היום בכנס העיתונות באילת בין מנכ"ל התאגיד, שאמר כי מהדורות החדשות בערוצים המסחריים בידוריות, למנכ"ל חדשות 12 שביקש ממנו "רשימה של 4-5 סקופים שהביאו חדשות כאן 11" ● וגם, מה ההבדל לשיטת וייס בין אמנון אברמוביץ לעמית סגל?

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מה הן נקודות התורפה של מחאת השולמנים?

ח"כ לשעבר רועי פולקמן, האיש שניסה לשפר את מצב העצמאים בכנסת, מסביר מה הן נקודות התורפה של מחאת העצמאים המוצדקת - ומייעץ לשולמנים ממה כדאי להם להזהר ● האזינו

השטח ש-Playtika שכרה בהרצליה פיתוח / אדריכלות ועיצוב סטודיו: רואי דוד, צלם: איתי בנית

בכמה שוכרת חברת הגיימינג Playtika כ-3,800 מ"ר בהרצליה פיתוח?

וגם: אילו עוד דירות ובתים נמכרו והושכרו בהוד השרון, בת"א ובירושלים?

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

AM:PM לא מספיקה? מוטי בן משה לוטש עיניים לרשת מגה

גורמים בשוק מספרים כי בן משה קיים לאחרונה פגישות במטרה לבחון אפשרות לרכוש את רשת מגה, שבעבר הייתה בבעלות קבוצת אלון ● בן משה השתלט על קבוצת אלון לאחר הסדר החוב ודרכה קיבל את השליטה על רשת המרכולים AM:PM

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חדשות טובות לחברות הסלולר: ישלמו עשרות מיליוני שקלים פחות עבור ערבויות

משרד התקשורת החליט להקל על המפעילים גם בערבות עבור הרישיון וגם עבור הערבות בחובות הפריסה ● החדשות שלא יאהבו לשמוע הם שבמכרז הדור החמישי המשרד לא משנה את התנאים לגבי תדרי ה–700 מגה הרץ המבוקשים

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

התחנה המרכזית החדשה בת"א / צילום: איל יצהר

העליון מחק את עתירת תושבי דרום ת"א לפינוי התחנה המרכזית החדשה

למרות מחיקת העתירה, ביהמ"ש דרש ממשרד התחבורה להוציא לתחנה המרכזית רישיון להפעיל מתחמי תחבורה ● בנוסף, הסכם ההתקשרות עם בעלת השליטה נצבא קוצר מתקופה של 24 שנים ל-5.5 שנים

צחי הנגבי

האם החוק מכיר בנבצרות של ראש ממשלה רק מטעמים רפואיים?

מתווה הנשיא להקמת ממשלת אחדות כולל גם סעיף שנוי במחלוקת: אם יוגש כתב אישום נגד רה"מ הוא "ייצא לנבצרות" ● אבל האם יכול להיות שהחוק קובע כי נבצרות עוסקת רק בעניינים בריאותיים? ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

לקראת הפתיחה בבורסה: פריון חוזרת עם פער חיובי של 5%

אתמול בוול סטריט מדד הנאסד"ק השיל 0.13%, מדד S&P 500 איבד 0.2% ומדד דאו ג'ונס הוסיף 0.04% לערכו ● עיני השוק מופנות לקראת עדות פאואל בסנאט

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות היא סכנה לביטחון ישראל"

נתניהו קרא לגנץ לרדת "מהרעיון המטורלל הזה - להקים ממשלת מיעוט של השמאל שתלויה באחמד טיבי ואיימן עודה וחברי הרשימה המשותפת שתומכים בטרור ולא מכירים בכלל בזכות קיומה של מדינת ישראל"

בניין בורסת הנאסד"ק במנהטן / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות בואינג: הדאו ג'ונס הצליח להימנע מהטריטוריה השלילית ורשם שיא נוסף

מניית ענקית התעופה זינקה לאחר שדיווחה כי תחזור לספק את מטוסי 737 מקס שקורקעו ● פורסקאוט קפצה בעקבות דיווחים כי היא עומדת להימכר ● מכירות עליבאבא ביום הרווקים עלו לשיא ● בורסות אירופה ננעלו בנטייה לירידות ● חברת Walgreens קיבלה הצעת רכש מלאה מקרן KKR, לפי דיווח בבלומברג ● התמ"ג בבריטניה ברבעון השלישי צמח ב-0.3%, מתחת לתחזית ● בורסת הונג קונג צנחה ב-2.7% לאחר שהמשטרה פתחה באש במסגרת ההפגנות ההמוניות

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עוזבים את בת ים, נוהרים לבית שמש: מפת שינויי האוכלוסין בערי ישראל בעשור האחרון

מפת הערים הגדולות בחתך האוכלוסייה השתנה בעשור האחרון, כך חושפים נתוני הלמ"ס שהתפרסמו היום ● מבין הערים הגדולות, בית שמש רשמה זינוק חד של 62.3%; בת ים רשמה ירידה של 1.2%

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/  קרדיט: יח"צ.

קבוצת הביטוח מגדל במו"מ לרכישת נתח מהרצליה מדיקל סנטר

הרצליה מדיקל סנטר הינו בית חולים פרטי מוביל שככל הידוע נמצא בבעלות יאיר לנדאו, קופת החולים שירותי בריאות כללית וכלל ביטוח ● ככל הידוע הכללית וכלל ביטוח לא במו"מ למכירת החזקותיהן