גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גולדמן זאקס ומורגן סטנלי נכשלו במבחן העמידות השנתי

אנשי הבנק המרכזי בישרו למנהלי הבנקים כי לא עמדו בדרישות והציעו להם אופציית פשרה חסרת תקדים שתזכה אותם בציון "עובר על-תנאי" ותמנע מהם כישלון מביך ● מדובר על סטייה מהקו הנוקשה של הפד בשנים האחרונות ובסימן ברור לשינוי בסביבה הרגולטורית של הבנקים מאז כניסת הנשיא טראמפ לתפקידו

לויד בלנקפיין, מנכ"ל גולדמן זאקס / צילום: רויטרס
לויד בלנקפיין, מנכ"ל גולדמן זאקס / צילום: רויטרס

עובדים בפדרל ריזרב מסרו לבנקים גולדמן זאקס ומורגן סטנלי כי הם צפויים להיכשל בחלק ממבחן העמידות השנתי שלהם בלחצים, אבל הציעו להם עסקה שתמנע כישלון ישיר ותאפשר להם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים לבעלי המניות.

בשיחות טלפון למנהלים בשני הבנקים הענקיים מוול סטריט, הרגולטורים בבנק המרכזי מסרו להם שכדי לעבור את המבחנים במלואם, הם יצטרכו לקצץ כמעט במחצית את סכום הדיבידנדים שהם תכננו להעביר לבעלי המניות שלהם, 16 מיליארד דולר, לפי מקורות יודעי דבר.

אבל אנשי הפד העניקו לבנקים אופציה חסרת תקדים: אם הם יסכימו להקפיא את התשלומים ברמה מסוימת, הם יקבלו "ציון מעבר על-תנאי" במבחני העמידות ויימנעו מכישלון מביך. שני הבנקים קיבלו את האופציה לחלק לבעלי המניות סכום מצרפי של 13 מיליארד דולר, או כ-5 מיליארד דולר יותר מכפי שהם יכלו לחלק לבעלי המניות אילו היו מחליטים להיבחן מחדש ולקבל ציון מעבר.

האופציה החדשה הזו גם משפרת מדידה של רווחיות שהיא אחד הפרמטרים שקובעים את שכרם של המנכ"לים של שני הבנקים, לויד בלנקפיין מגולדמן זאקס וג'יימס גורמן ממורגן סטנלי.

הסידור הזה הוא הראשון מסוגו בשמונה השנים שבהן מתנהלים מבחני העמידות של הבנקים. זהו גם אחד הסימנים הברורים לשינוי בסביבה הרגולטורית של הבנקים, שציפו ליחס עדין יותר מצד וושינגטון מאז כניסתו לתפקיד של הנשיא דונלד טראמפ.

"שופטי משחק חדשים, כללים חדשים", כתבה חברת הייעוץ העסקי PwC בסקירה בנושא זה.

הסבב הנוכחי של מבחני העמידות לבנים נערך באחריות רנדל קוורלס, עורך דין לשעבר בוול סטריט שהתמנה בשנה שעברה למפקח החדש על הבנקים בפדרל ריזרב.

גולדמן ומורגן סטנלי נכשלו בחלק הכמותי של המבחן, שבודק אם רמת ההון הבנקאי נשארת מעל הדרישות הפיקוחיות. החלק הכמותי הזה בודק שאלות סובייקטיביות יותר, כמו איכות הנתונים הפנימיים של הבנק ואיכות מועצת המנהלים שלו.

נכונות הפד להתפשר עם הבנקים היא סטייה מהקו הנוקשה שלו בשנים אחרונות. ב-2014, לדוגמה, הבנק המרכזי העניק לסיטיגרופ ציון נכשל, ומנהלי הבנק הזה הצטרכו לצאת מגדרם כדי להתייחס לטענות של הפד. באותה שנה נכשל גם זיונס בנקורפ ממדינת יוטה בחלק הכמותי של המבחן. כמו במקרה של גולדמן זאקס ומורגן סטנלי, הבנק הזה יכול היה לשמור על רמת התשלום לבעלי המניות מהשנה הקודמת, אבל קיבל את הציון נכשל בבחינה.

המבחן של 2018 לבנקים היה הקשה ביותר עד כה, עם תרחיש היפותטי של 10% אבטלה, שוקי הון קורסים והפסדי הלוואות נוסקים.

ההחלטה לסייע לבנקים בעמידה במבחנים התקבלה פה חד במועצת המנהלים של הפד.

מבחני העמידות, שהם אולי הסימן הבולט ביותר להידוק הפיקוח על וול סטריט בעקבות המשבר של 2008, משתנים באופן שעוזר לבנקים. הפד העניק השנה פטור מהמבחנים לשלוש חברות פיננסיות בעלות נכסים של פחות מ-100 מיליארד דולר, לפי חוק הבנקאות החדש. הטיפול שלו בגולדמן זאקס ומורגן סטנלי, וכן בחברת הקרנות סטייט סטריט, שגם היא לא עמדה בדרישות ההון בתנאי לחץ, מראה שהפד נוקט גישה גמישה יותר למה שהיה עד כה מבחן בינארי ("עובר או לא עובר").

"הפד היה נדיב מאוד", אמר ארתור אנגולו, מנהל חברה פיננסית קטנה ולשעבר עובד בפד. הוא הוסיף שהפשרה שהציע הבנק המרכזי בחלק הכמותי של מבחן העמידות הייתה "מדרון חלקלק פוטנציאלי".

סוכנויות פיקוח שמנוהלות על ידי מינויים של טראמפ מקילות חוקים גם בדרכים אחרות. לאחרונה עלו הצעות להקל את חוק וולקר, שמגביל את יכולת הסוחרים בבנקים לבצע הימורים גדולים. כן מתוכננים שינויים שיוכלו להקל על הבנקים לעמוד בדרישות הלוואות ולהפחית את קנסות אי-ציות ל"חוק ההשקעה מחדש בקהילה", שמחייב בנקים להלוות לשכונות עניות.

העסקה עם הפדרל ריזרב אינה רק חיובית לגולדמן זאקס ולמורגן סטנלי. המשקיעים רוצים שהבנקים הללו יגדילו את הדיבידנדים ואת קניית המניות חזרה בכל שנה שבה הרווחים עולים, ולא ישאירו את התשלומים הללו ללא שינוי. אבל שני המוסדות הללו נהנו מההצעה של הפד בהשוואה למה שהיה עליהם לשלם למשקיעים כדי לעבור את מבחן העמידות בדרך המקובלת.

אילו הבנקים היו צריכים לעמוד ביחס ההון המינימלי שדורש הפד, היה עליהם להקציב רק מיליארד דולר לקנייה חזרה של מניות מהמשקיעים, במקום 5 מיליארד דולר שהפד אישר להם לבסוף, לפי המקורות יודעי הדבר. 

עוד כתבות

דברים שנשכחו ברכבת / צילום: רכבת ישראל

600 פריטים נשכחים מדי יום ברכבת ישראל. כמה מבעליהם טורחים לחפש אותם?

משקפיים, טלפונים, מחשבים ניידים, קביים, מזוודות, שקיות קניות, גיטרות, ארנקים, דרכונים, ציוד צבאי, תכשיטים ומה לא ● בכל יום נאספים כ-600 פריטים שנשכחו ברכבת - אך למחלקת האבידות והמציאות פונים כ-100 איש ביום בלבד ● לאור הצטברות של פריטים רבים שנשכחו, ברכבת ישראל יוצאים במבצע להשבת האבידות לבעליהן

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: האם העליות צפויות להימשך

הפד יפרסם את פרוטוקול הישיבה האחרונה בה הוחלט להוריד את הריבית ● שוק האג"ח ימשיך לעמוד במוקד לאחר האיתות בשבוע החולף לקראת מיתון ● מחר יתפרסמו בשוק המקומי נתוני הייצור התעשייתי ופדיון בענפי המשק לחודש יוני ● ביום חמישי יפורסמו נתוני הייצור באירופה ובארה"ב ● התחזית השבועית של "גלובס"

מנכ"ל Ninebot מציג את הקורקינט האוטונומי KickScooter T60 / צילום: Florence Lo, רויטרס

קורקינט חשמלי חדש יסיע את עצמו באופן אוטונומי לתחנת ההטענה

יצרנית הקורקינטים החשמליים הסינית Segway -Ninebot Group חשפה בסוף השבוע קורקינט אוטונומי למחצה, שיוכל להחזיר את עצמו לתחנת הטענה באופן אוטומטי ● לפי דיווח ברויטרס, החברה מסרה באירוע ההשקה כי הקורקינט החדשני צפוי להיות זמין בשנה הבאה

נדב צפריר / צילום: איל יצהר

נדב צפריר, לשעבר מפקד 8200, מונה ליו"ר משותף בחברת סולאראדג'

המינוי אושר פה-אחד בדירקטוריון ● החברה נסחרת בנאסד"ק בשווי של 4 מיליארד דולר ● צפריר יקבל שכר שנתי של 55 אלף דולר וכן תגמול הוני שיכלול מניות חסומות בסך 150 אלף דולר עם כניסתו לתפקיד והקצאה שנתית של מניות חסומות בסך 155 אלף דולר

ישראל אייכלר מול תמר זנדברג / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הפרדה מגדרית במרחב הציבורי? תמר זנדברג וישראל אייכלר ראש בראש

סוגיות ההפרדה המגדרית באירוע לציבור החרדי בעפולה הציתה סערה ושלושה פסקי דין שונים בשבוע אחד ● האם משלם המסים צריך לשלם עבור אירועים שנוגדים את ערכיו, והאם מדינת ישראל צריכה להתערב באורחות חייהם של קהילות שונות החיות בקרבה? ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של תמר זנדברג וישראל אייכלר, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, לגבי הפרדה מגדרית במרחב הציבורי

לארי מייזל, יעקב לוקסנבורג, מאיר שמיר, גד זאבי / צילומים: רויטרס, איל יצהר, כדיה לוי, שלומי יוסף

מארבעה ייצא אחד: מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל יכריעו בין התספורות שמציעים מאיר שמיר, גד זאבי, יעקב לוקסנבורג ולארי מייזל

יותר משלוש שנים לאחר שהחלו במגעים להסדר חוב שני, צפויים מחזיקי האג"ח להצביע השבוע על זהות הגורם שירכוש את אפריקה ישראל ● ההצעות נוקבות בהיקף תמורה של כ-1.1 מיליארד שקל - כמחצית מחוב המתואם

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא היה ולא יהיו פיצולים בתוך כחול לבן; יש לנו מטרה משותפת - לעשות כל מה שאנחנו יכולים למען מדינת ישראל ואזרחי ישראל"

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב לפרסומים על הפעלת מודיעין עסקי וחוקרים פרטיים לאיתור חפרפרת בתוך מפלגתו ● גנץ: "יש גורמים במערכת הפוליטית שהיו רוצים לשבש את הפעילות שלנו ואנחנו בסך הכל עושים צעדים מאוד נורמליים שאין בהם שום סנסציות תקשורתיות" ● גנץ התייחס בכנס גם לנושאים ביטחוניים: "ההרתעה שנוצרה לאורך השנים מול חמאס כבר לא קיימת. ההרתעה לא נשחקה - היא נמחקה"

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

דוחות חזקים הקפיצו את מניית אלטשולר שחם גמל: השלימה זינוק של 30% מההנפקה לשווי של 1.6 מיליארד שקל

הרווח הנקי הרבעוני של המצטרפת החדשה לבורסה זינק בכמעט 90% לכ-20 מיליון שקל, ובמחצית השנה עלה בכ-80% ל-39 מיליון שקל ● בתוך פחות מחודש השלימת מניית החברה קפיצה של 30% בערכה

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם

זאת על רקע כוונת החברה לסגור יחידות ומפעלים ולהעביר פעילות לחו"ל ● לטענת ההסתדרות, המשמעות היא שבתוך שבועיים ההסתדרות יכולה לנקוט צעדים ארגוניים, לרבות שביתה ● אסם בתגובה: העילה האמיתית לסכסוך - העברת מפעל טבעול לקריית גת

גלעד ארדן / צילום: איל יצהר, גלובס

האם למבקר המדינה מותר להתעלם ממסקנות ועדת ההיתרים?

השר לביטחון פנים גלעד ארדן טוען כי הוועדה שדנה בתרומות להגנתו המשפטית של נתניהו כפופה לדעתו של מבקר המדינה ● בדקנו למי נתונה המילה האחרונה ● המשרוקית של גלובס

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

שוק הרכב הישראלי הוא חלומו של כל גובה מסים בעולם

"היתרון" האמיתי של שוק הרכב הישראל מנקודת המבט של הכנסות המיסוי, הוא השליטה הטוטאלית והממוקדת של המדינה בביקוש לרכב באמצעות מנגנון המס ● פרשנות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות בבורסה: חלל תקשורת קופצת 7%, אינרום יורדת 3.5%

מדד ת"א 35 עולה ב-0.3%, ת"א 90 מטפס ב-0.9% ומדד הבנקים עולה ב-0.6% ● אלביט מערכות מאבדת כ-1%, וואן טכנולוגיות עולה ב-4% ● דור אלון דיווחה על עלייה חדה ברווח הנקי, בשל הפרשה למס נדחה בגין עליית ערך נדל"ן להשקעה

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

הניתוח הצליח, המניה נפלה: קרן סטארבורד מכרה כשליש ממניותיה בפריגו בהפסד של כ-100 מיליון דולר

הקרן האקטיביסטית נכנסה להשקעה בחברה הפארמה ב-2016, ודרשה ממנה להתמקד בעסקי הליבה ● למרות שהצליחה לכפות שינויים על דירקטוריון פריגו ועל מהלכיה - היא מכרה חלק ניכר מהחזקותיה בהפסד של 40%

נתניהו וכחלון / צילום: אמיל סלמן-"הארץ"

כולם רוצים להיות חברתיים: ליברליזם הוא שמאלני או ימני?

שמאל - ליברלי, ימין - שמרן ● אלו סטיגמות שמלוות את הפוליטיקה הישראל ● האם אנחנו יודעים את ההגדרה הנכונה לליברליזם? ● מהו ליברליזם אמיתי? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מעדיפים מהניילונים: מה עומד מאחורי ההתחזקות במכירות הדירות החדשות, ואיפה היא הכי מורגשת

מכירות של דירות חדשות מקבלן היוו בדרך-כלל רבע ואפילו פחות מכלל העסקאות, אבל בתקופה האחרונה הגיעו ליותר משליש ● זוגות צעירים שנכנסו לשוק בגלל תוכנית מחיר למשתכן קונים יותר דירות חדשות - לא רק במסגרת התוכנית: "הקבלנים מתאימים את עצמם ובונים דירות שמתחרות במחיר למשתכן"

קוקה קולה, משקאות קלים, פחית, מחזור / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

לאיפה נעלם המשקה השחור? מחסור ארצי בפחיות קוקה-קולה

החוסרים נרשמו הן ברשתות שיווק בפריסה ארצית והן במכונות משקאות ● החוסרים הם רק בפחיות של החברה, וככל הידוע אספקת המשקה בבקבוקים נמשכת כסדרה ● החברה המרכזית: "מדובר בחוסרים של ימים ספורים כתוצאה מהשקת מותג הקפה החדש; אין תקלת ייצור"

תאונת המנוף ביבנה / צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

מהל חדש למינהל הבטיחות בעבודה: חזי שוורצמן, מנהל אגף התנועה בעיריית ת"א

ראש מינהל הבטיחות הקודם, ארז מימון, התפטר באוקטובר שעבר, והטיח אגב כך ביקורת נוקבת בבכירי המשרד בכך שהם "מקדמים אג'נדה תקשורתית על חשבון אג'נדה מקצועית"

משה כחלון / צילום: רויטרס

הירידה ביבוא הרכבים הכבידה: צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של השנה

הירידה בהוצאה לצריכה פרטית, לצד ירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב, הכבידו על הצמיחה ברבעון השני ● בנטרול השפעת המסים על היבוא הצמיחה הסתכמה ב-3.1%, בדומה לרבעון הראשון, לאחר עלייה של 3.2% ברבעון הראשון ● במקביל פורסמו נתוני ההוצאה הלאומית לבריאות ב-2018, שהגיעה ל-7.6% מהתמ"ג - אחוז המימון הציבורי נמוך מהממוצע ב-OECD

חוות גידול קנאביס בצפון הארץ / צילום: רויטרס, Amir Cohen

מהקופקסון לקנאביס: בכירה לשעבר בטבע עוברת לקנאשור

יפית שטרק, שהובילה את הפיתוח הקליני של הקופקסון, תרופת הדגל של טבע, חוברת לחברת הקנאביס קנאשור ● במקביל, דיווחה החברה על קבלת אישור מהיק"ר לעמידה בתנאי האבטחה, תקן IMC-GSP