גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר בוול סטריט נודד מהבורסות אל בנקי ההשקעות הגדולים

עסקאות של סוף יום המסחר במניות, שמבוצעות מחוץ לבורסות בניו יורק על ידי ענקיות ברוקראז' אמריקאיות, כמו גולדמן זאקס ומורגן סטנלי, הכפילו את שיעורן מאמצע 2015 ועד לסוף 2017 מ-16% ל-32%

בורסת ניו יורק / צילום: רויטרס
בורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

במנהטן התחתית מצלצל פעמון הבורסה לניירות ערך של ניו יורק (NYSE) בשעה 16:00 בכל יום מסחר, ומאותת על מכירה פומבית ענקית, שקובעת את מחירי הסגירה של אלפי מניות. כמה שניות לאחר מכן, בקצה אחר של העיר, מבצעות מערכות הסחר של גולדמן זאקס גרופ התאמה בין קונים ומוכרים של עשרות מיליוני מניות, תוך שימוש במחיר שפרסמה הבורסה, אבל תוך הימנעות מוחלטת ממנה.

גולדמן זאקס מוביל קבוצת בנקי השקעות, שממרפקים את דרכם לתוך הפעילות החשובה של סחר בתום יום המסחר הבורסאי. שיעור עסקאות מחיר הנעילה, שמבוצעות מחוץ לבורסות על ידי חברות ברוקראז' כמו גולדמן זאקס, הוכפל מאמצע 2015 ועד לסוף 2017 מ-16% ל-32%, על פי נתוני Virtu Financial, חברת סחר אלקטרוני גדולה במניות אמריקאיות.

בעבר היו הבנקים מנתבים ל-NYSE ולנאסד"ק הוראות לעסקות כאלה של השעה 16:00, אבל לאחר שהבורסות העלו את המחירים בשנים האחרונות, מבצעים בנקים כמו גולדמן זאקס ומורגן סטנלי מספר גדל והולך של עסקאות כאלה באופן פרטי ומחוץ לבורסה. קרדיט סוויס גרופ ו-UBS גרופ נכנסו גם הם באחרונה לעסקאות סוף יום המסחר הבורסאי.

איום על NYSE ונאסד"ק

שינוי זה מעורר תהיות לגבי השקיפות, ומתרחש במקביל למעבר של נתח גדל והולך של פעילות פיננסית מכל הסוגים אל מחוץ לבורסות. חלק מהסוחרים וממנהלי הבורסות חוששים שמחירי סוף היום של NYSE ונאסד"ק, שמאפשרים לבצע בדיקה יומית על מצבן של אלפי חברות עולמיות, עלולים לאבד מאמינותם כנתונים שמשקפים את הלוך הרוח של הצרכנים. משקיעים אחרים דואגים שהבנקים עושים רווחי סחר מההוראות של הלקוחות.

שינוי זה מאיים על NYSE ונאסד"ק, שגבו מאות מיליוני דולרים מעמלות סחר במכירות הפומביות של נעילת המסחר שביצעו בשנים האחרונות.

כמו כן, מצביע השינוי על כך שלאחר השנים הרזות שלאחר המשבר הפיננסי, מגבירים חלק מהבנקים את השימוש בזרועות הסחר של עצמם ומפגינים להיטות לקחת סיכון רב יותר בעסקאות פשוטות כמו עסקאות במניות אמריקאיות.

בעשר השנים האחרונות זינק המסחר במניות בסביבות השעה 16:00, ואחת הסיבות לכך היא שטריליוני דולרים זורמים לקרנות מדדיות, שמשקפות סלי מניות רחבים. קרנות כאלה נוטות לבצע עסקאות רבות בסגירת השוק, מכיוון שהמדדים שאחריהם הן עוקבות מבוססים על מחירי סוף היום.

בעוד ענקיות המדדים נוהרות למסחר סוף היום, מושך מבול ההוראות שהן מביאות עמן סוג אחר של משקיעים, כולל משקיעי מניות מסורתיים. אשתקד היוו עסקאות המכירה הפומבית של סוף היום יותר מ-8% מנפח מניות S&P 500 - כמעט פי ארבעה מהרמה שנרשמה ב-2004, לדברי קרדיט סוויס.

הבנקים מציעים "סגירה מובטחת"

הדבר הוביל כמה בנקים לבנות פעילות עסקית, שמכונה "סגירה מובטחת" (“guaranteed close). זה עובד ככה: משקיעים שרוצים לקנות או למכור מניות אפל, למשל, יכולים לקבל ערבות מבנק השקעות לכבד את הוראותיהם במחיר הסגירה שייקבע בנאסד"ק, שבה רשומה מניית אפל. בשעה 16:00 מבצע הבנק התאמה בין הוראותיהם של קוני ומוכרי אפל. הוא יכול לשלוח לבורסה הזמנות שלא נמצא להם שידוך, או לקחת על עצמו את תפקיד הצד השני בעסקה, ולאחסן בספרי החשבונות שלו למשך הלילה את מניות אפל העודפות או המניות בשורט.

גולדמן זאקס הוא השחקן הגדול בשוק זה, וביום מסחר טיפוסי הוא מטפל ב-60 מיליון עד 80 מיליון מניות, לדברי מקורות יודעי דבר. למורגן סטנלי, חברת הסחר במניות המובילה בוול סטריט, יש מוצר מתחרה, שכינויו הפנימי הוא MOCHA - market on close handling aggregator.

מה שהתחיל בחברות האלה ככלים פנימיים למרכוז ההוראות, מוצג כעת ללקוחות כאמצעי לחסוך עמלות בורסה. המוצרים נמצאים בשימושם של מנהלי קרנות מדדיות, כולל ונגארד גרופ ובלקרוק, וכן חברות ברוקראז' קטנות יותר, לדברי מקורות יודעי דבר.

ואולם, כמה מהלקוחות מגיבים בחשדנות. "מבחינתי, זה משהו שאני לא מבין", אמר מהמט קינאק, מנהל עולמי של סחר מערכתי ומבנה שוק ב-T. Rowe Price Group. לדבריו, T. Rowe, שמנהלת 1.04 טריליון דולר, נמנעת מסחר במתכונת "סגירה מובטחת", מכיוון שהוא "לגמרי לא שקוף".

בורסת NYSE, שנמצאת בבעלות אינטרקונטיננטל אקסצ'יינג בע"מ, קיצצה בינואר את עמלות המכירה הפומבית של סוף יום המסחר. המהלך ננקט באופן חלקי כתגובה לאיום מצד הבנקים, שנכנסים לפעילות של השעה 16:00, לדברי מקור יודע דבר.

בכירים ב-NYSE ובנאסד"ק אומרים שהם חוששים שאם תעבור פעילות סחר נוספת לבנקים, זה יהפוך את מחירי הסגירה לפחות אמינים, ויחתור תחת אחד מאושיות שוק המניות האמריקאי.

באופן כללי, מיטיבות עמלות נמוכות יותר עם המשקיעים, אבל כמה מהסוחרים אומרים שהם חוששים ממה שעלול לקרות, אם לא ימצא הבנק הזמנה תואמת.

אם לגולדמן זאקס יש למשל לקוח, שמורה לרכוש 100 אלף מניות של אפל, אבל הוראות המכירה מגיעות ל-70 אלף מניות בלבד, ייתכן שהבנק יצטרך לעשות מאמצים קדחתניים למלא את פער הביקוש בסוף יום המסחר. ייתכן שהבנק ירכוש בבורסה 30 אלף מניות אפל לפני 16:00, וזה יפתור את הבעיה שלו. רכישה זו עלולה לדחוף כלפי מעלה את מחיר הסגירה של אפל, והתוצאה לקונים תהיה גרועה יותר.

בהסכם שעליו ביקש גולדמן זאקס להחתים את אחד הלקוחות הפוטנציאליים שלו, מודה בנק ההשקעות כי המאמצים לבצע את העסקה תוך הגנה על עצמו מתנודות מחיר שליליות, "עלולים לפגוע במחירי השוק" בדרכים שלא יהיו לטובת לקוחותיו. זאת, על פי עותק מההסכם שהגיע לידי "וול סטריט ג'ורנל".

"אני יודע שאני מקבל את מחיר הסגירה", אמר קינאק מ-T. Rowe. "אבל אני לא יודע אם זה המחיר הטוב ביותר שהייתי יכול להשיג".

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: רויטרס

הירידה ביבוא הרכבים הכבידה: צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של השנה

הירידה בהוצאה לצריכה פרטית, לצד ירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב, הכבידו על הצמיחה ברבעון השני ● בנטרול השפעת המסים על היבוא הצמיחה הסתכמה ב-3.1%, בדומה לרבעון הראשון, לאחר עלייה של 3.2% ברבעון הראשון ● במקביל פורסמו נתוני ההוצאה הלאומית לבריאות ב-2018, שהגיעה ל-7.6% מהתמ"ג - אחוז המימון הציבורי נמוך מהממוצע ב-OECD

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בלי בתי ספר בימי שישי, עם מס גודש: המלצות בנק ישראל לשיפור הפריון

פריון העבודה בישראל נמוך ב-24% לעומת מדינות ה-OECD, והפער הזה לא מצטמצם בשנים האחרונות ● הסיבות: איכות חינוך נמוכה, תשתיות תחבורה לא מספקות והשקעה בעיקר בענפי ההייטק ● דוח מיוחד של חטיבת המחקר של בנק ישראל מציע שורת המלצות, שעשויות להביא בטווח הארוך לתוספת של 20% לתוצר

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

הדמיית הרחבת משכן הכנסת  / צילום: פלג אדריכלים

הופקדה תוכנית להרחבת מבנה הכנסת: יותאם ל-140 ח"כים

הוועדה המקומית של עיריית ירושלים אישרה להפקדה את פרויקט הרחבת משכן הכנסת ● התוכנית מאפשרת הכפלה של היקף הבינוי הקיים

דוח אמון 2019 תהילה שוורץ אלטשולר

איך עושים סדר בשנאה שמציפה את האינטרנט, ועל מי מוטלת האחריות?

מחקר מדיניות חדש של המכון הישראלי לדמוקרטיה מציע לרשתות החברתיות קריטריונים ברורים בהתמודדות עם ביטויי שנאה • ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר: "ניטור התוכן וההכרעות לגביו - מהדילמות המשפטיות הגדולות של דורנו"

תאונת המנוף ביבנה / צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

מהל חדש למינהל הבטיחות בעבודה: חזי שוורצמן, מנהל אגף התנועה בעיריית ת"א

ראש מינהל הבטיחות הקודם, ארז מימון, התפטר באוקטובר שעבר, והטיח אגב כך ביקורת נוקבת בבכירי המשרד בכך שהם "מקדמים אג'נדה תקשורתית על חשבון אג'נדה מקצועית"

בית למכירה בניו יורק / צילום: Shannon Stapleton/רויטרס

טירוף המשכנתאות חוזר? היקף ההלוואות לרכישת בתים בארה"ב עבר את שיא 2008

עם זאת, תמונת החובות ב-2019 שונה, מאחר שתנאי ההלוואות נוקשים יותר, ופחות חובות לא נפרעים כיום ● המשכנתאות נשארו אומנם הרכיב הגדול ביותר של חובות משקי-הבית, אך הן ירדו בחלקן היחסי, מאחר שהצרכנים לוקחים יותר הלוואות לקניית רכב וללימודים אקדמיים

ברזיל / צילום: רויטרס / RICARDO MORAES

"עונה חקלאית מצוינת בברזיל" חתכה את ההכנסות והרווחים של יצרנית המיצים בגן שמואל

החברה שבשליטת קיבוץ גן שמואל רשמה ירידה של 17% בהכנסות ושל 70% ברווח הנקי ברבעון השני ● "ההסבר לקיטון נובע כנראה מציפיות גבוהות לירידת מחירי רכזי פרי"

גלעד ארדן / צילום: איל יצהר, גלובס

האם למבקר המדינה מותר להתעלם ממסקנות ועדת ההיתרים?

השר לביטחון פנים גלעד ארדן טוען כי הוועדה שדנה בתרומות להגנתו המשפטית של נתניהו כפופה לדעתו של מבקר המדינה ● בדקנו למי נתונה המילה האחרונה ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות בפתיחת המסחר בת"א; מדד 35 עולה 0.7%

מדד ת"א 35 מחק אתמול את העליות לאחר פרסום נתוני הצמיחה החלשים ● מניית אלטשולר שחם גמל תמשיך לרכז עניין לאחר הדוחות והזינוק אתמול ● היום יפורסמו נתוני הייצור התעשייתי ופדיון בענפי המשק לחודש יוני

אמיר אוחנה / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ מעכב את אוחנה: הקפיא את מינוי אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים

אחרי שבבוקר הודיע השר אוחנה כי ועדת האיתור אישרה את מינויו של אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים, קיבל בג"ץ את בקשת התנועה לאיכות השלטון והוציא צו ביניים האוסר על אוחנה להמשיך בהליך המינוי, עד לקיום דיון דחוף והכרעה בעתירה

אודי בן שימול / צילום: טל שחר, יח"צ

העסקה הושלמה: סודקסו רוכשת את חטיבת ההסעדה של ISS ב-30 מיליון שקל

זאת כפי שנחשף ב"גלובס" ● רכישת חטיבת ההסעדה של ISS תהפוך את סודקסו לאחד השחקנים המשמעותיים ביותר בענף ההסעדה לחברות, עם נתח שוק של 14% ● בנוסף לתשלום עבור הפעילות, סודקסו הצרפתית לוקחת על עצמה גם את החובות שהיקפם אינו ידוע

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

נתניהו: "מי שמטיל חרמות עלינו, אנחנו לא מאפשרים לו כניסה"

ראש הממשלה המריא היום לקייב כדי להיפגש עם נשיא אוקראינה החדש ולדימיר זלנסקי ● בעת המראתו התייחס למצב הדרום: "אם הדבר יידרש, אנחנו נצא למערכה רחבה בלי קשר לבחירות. עם בחירות או בלי בחירות, נעשה מה שדרוש למען ביטחון ישראל" ● באשר לביקורו, אמר כי "יש לנו מאות אלפי אזרחים ישראלים שבאו מאוקראינה שמהווים קשר חי בין שתי המדינות, והקשר בינינו הולך ומתהדק"

תספורת / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מארבעה ייצא אחד: מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל יכריעו בין התספורות שמציעים מאיר שמיר, גד זאבי, יעקב לוקסנבורג ולארי מייזל

יותר משלוש שנים לאחר שהחלו במגעים להסדר חוב שני, צפויים מחזיקי האג"ח להצביע השבוע על זהות הגורם שירכוש את אפריקה ישראל ● ההצעות נוקבות בהיקף תמורה של כ-1.1 מיליארד שקל - כמחצית מחוב המתואם

שכונת ברוקלין בניו יורק / צילום: shutterstock

חם בניו יורק: דמי השכירות במנהטן ובברוקלין מטפסים לשיאים חדשים

דמי השכירות למגורים במנהטן ובברוקלין עלו ביולי לשיא של לפחות עשר שנים ● בברוקלין עלתה השכירות החציונית ל-3,000 דולר לחודש, שיא חדש ● במנהטן היא עלתה ל-3,595 דולר לחודש, רק 100 דולר מתחת לשיא שנרשם בפברואר 2009 ● עליית השכירות משקפת ירידה במספר הדירות שזמינות בבניינים חדשים בתקופה של גידול חזק בתעסוקה

מפעל חרסה הסגור בבאר שבע / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירת מפעל חרסה בהפסד של 13 מיליון שקל פגעה בתוצאות הרבעון השני של חמת

המחיקות וההוצאות בגין סגירת המפעל גררו את חמת לעבור לשורה תפעולית שלילית ברבעון השלילי ולהפסד רבעוני של יותר מ-7 מיליון שקל ● בסיכום המחצית הראשונה צלל הרווח התפעולי ב-90% כמעט, והחברה עברה להפסד נקי של 2.5 מיליון שקל

נתניהו וכחלון / צילום: אמיל סלמן-"הארץ"

כולם רוצים להיות חברתיים: ליברליזם הוא שמאלני או ימני?

שמאל - ליברלי, ימין - שמרן ● אלו סטיגמות שמלוות את הפוליטיקה הישראל ● האם אנחנו יודעים את ההגדרה הנכונה לליברליזם? ● מהו ליברליזם אמיתי? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי מציגות: כמה יקר להתנתק מהבעלות ההיסטורית של הבנקים הגדולים

בצל עלייה בהוצאות השיווק והמכירה, הדוחות למחצית הראשונה ב–2019 של ישראכרט, כאל ומקס מראים ירידה ברווחיות אצל שתי החברות שחוו שינוי בעלות השנה, כשכאל מתחילה ליהנות מהחיבור לשופרסל • תיק האשראי החוץ-בנקאי של שלוש החברות גדל ל-16.6 מיליארד שקל ● ניתוח

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

דוחות חזקים הקפיצו את מניית אלטשולר שחם גמל: השלימה זינוק של 30% מההנפקה לשווי של 1.6 מיליארד שקל

הרווח הנקי הרבעוני של המצטרפת החדשה לבורסה זינק בכמעט 90% לכ-20 מיליון שקל, ובמחצית השנה עלה בכ-80% ל-39 מיליון שקל ● בתוך פחות מחודש השלימת מניית החברה קפיצה של 30% בערכה

רשידה טלייב ואילהאן עומר / צילום: רויטרס

השבוע שבו מתה האקרובטיקה הפוליטית: ישראל לא תהנה עוד מתמיכה דו-מפלגתית בארה"ב

במשך חצי מאה ישראל נהנתה מיחס מועדף שכמעט לא היה דוגמתו: תמיכה דו-מפלגתית גורפת בארה"ב ● כדי לקיים אותה היא הייתה זקוקה ללוליינות ● התנהלותה המגושמת בפרשת עומר-טלייב הביאה את התמיכה הזו סמוך מאוד אל קיצה ● ישראל מזוהה עכשיו עם צד פוליטי במחלוקת מרה, עם נשיא הלוחם על חייו ● פרשנות