גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר בוול סטריט נודד מהבורסות אל בנקי ההשקעות הגדולים

עסקאות של סוף יום המסחר במניות, שמבוצעות מחוץ לבורסות בניו יורק על ידי ענקיות ברוקראז' אמריקאיות, כמו גולדמן זאקס ומורגן סטנלי, הכפילו את שיעורן מאמצע 2015 ועד לסוף 2017 מ-16% ל-32%

בורסת ניו יורק / צילום: רויטרס
בורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

במנהטן התחתית מצלצל פעמון הבורסה לניירות ערך של ניו יורק (NYSE) בשעה 16:00 בכל יום מסחר, ומאותת על מכירה פומבית ענקית, שקובעת את מחירי הסגירה של אלפי מניות. כמה שניות לאחר מכן, בקצה אחר של העיר, מבצעות מערכות הסחר של גולדמן זאקס גרופ התאמה בין קונים ומוכרים של עשרות מיליוני מניות, תוך שימוש במחיר שפרסמה הבורסה, אבל תוך הימנעות מוחלטת ממנה.

גולדמן זאקס מוביל קבוצת בנקי השקעות, שממרפקים את דרכם לתוך הפעילות החשובה של סחר בתום יום המסחר הבורסאי. שיעור עסקאות מחיר הנעילה, שמבוצעות מחוץ לבורסות על ידי חברות ברוקראז' כמו גולדמן זאקס, הוכפל מאמצע 2015 ועד לסוף 2017 מ-16% ל-32%, על פי נתוני Virtu Financial, חברת סחר אלקטרוני גדולה במניות אמריקאיות.

בעבר היו הבנקים מנתבים ל-NYSE ולנאסד"ק הוראות לעסקות כאלה של השעה 16:00, אבל לאחר שהבורסות העלו את המחירים בשנים האחרונות, מבצעים בנקים כמו גולדמן זאקס ומורגן סטנלי מספר גדל והולך של עסקאות כאלה באופן פרטי ומחוץ לבורסה. קרדיט סוויס גרופ ו-UBS גרופ נכנסו גם הם באחרונה לעסקאות סוף יום המסחר הבורסאי.

איום על NYSE ונאסד"ק

שינוי זה מעורר תהיות לגבי השקיפות, ומתרחש במקביל למעבר של נתח גדל והולך של פעילות פיננסית מכל הסוגים אל מחוץ לבורסות. חלק מהסוחרים וממנהלי הבורסות חוששים שמחירי סוף היום של NYSE ונאסד"ק, שמאפשרים לבצע בדיקה יומית על מצבן של אלפי חברות עולמיות, עלולים לאבד מאמינותם כנתונים שמשקפים את הלוך הרוח של הצרכנים. משקיעים אחרים דואגים שהבנקים עושים רווחי סחר מההוראות של הלקוחות.

שינוי זה מאיים על NYSE ונאסד"ק, שגבו מאות מיליוני דולרים מעמלות סחר במכירות הפומביות של נעילת המסחר שביצעו בשנים האחרונות.

כמו כן, מצביע השינוי על כך שלאחר השנים הרזות שלאחר המשבר הפיננסי, מגבירים חלק מהבנקים את השימוש בזרועות הסחר של עצמם ומפגינים להיטות לקחת סיכון רב יותר בעסקאות פשוטות כמו עסקאות במניות אמריקאיות.

בעשר השנים האחרונות זינק המסחר במניות בסביבות השעה 16:00, ואחת הסיבות לכך היא שטריליוני דולרים זורמים לקרנות מדדיות, שמשקפות סלי מניות רחבים. קרנות כאלה נוטות לבצע עסקאות רבות בסגירת השוק, מכיוון שהמדדים שאחריהם הן עוקבות מבוססים על מחירי סוף היום.

בעוד ענקיות המדדים נוהרות למסחר סוף היום, מושך מבול ההוראות שהן מביאות עמן סוג אחר של משקיעים, כולל משקיעי מניות מסורתיים. אשתקד היוו עסקאות המכירה הפומבית של סוף היום יותר מ-8% מנפח מניות S&P 500 - כמעט פי ארבעה מהרמה שנרשמה ב-2004, לדברי קרדיט סוויס.

הבנקים מציעים "סגירה מובטחת"

הדבר הוביל כמה בנקים לבנות פעילות עסקית, שמכונה "סגירה מובטחת" (“guaranteed close). זה עובד ככה: משקיעים שרוצים לקנות או למכור מניות אפל, למשל, יכולים לקבל ערבות מבנק השקעות לכבד את הוראותיהם במחיר הסגירה שייקבע בנאסד"ק, שבה רשומה מניית אפל. בשעה 16:00 מבצע הבנק התאמה בין הוראותיהם של קוני ומוכרי אפל. הוא יכול לשלוח לבורסה הזמנות שלא נמצא להם שידוך, או לקחת על עצמו את תפקיד הצד השני בעסקה, ולאחסן בספרי החשבונות שלו למשך הלילה את מניות אפל העודפות או המניות בשורט.

גולדמן זאקס הוא השחקן הגדול בשוק זה, וביום מסחר טיפוסי הוא מטפל ב-60 מיליון עד 80 מיליון מניות, לדברי מקורות יודעי דבר. למורגן סטנלי, חברת הסחר במניות המובילה בוול סטריט, יש מוצר מתחרה, שכינויו הפנימי הוא MOCHA - market on close handling aggregator.

מה שהתחיל בחברות האלה ככלים פנימיים למרכוז ההוראות, מוצג כעת ללקוחות כאמצעי לחסוך עמלות בורסה. המוצרים נמצאים בשימושם של מנהלי קרנות מדדיות, כולל ונגארד גרופ ובלקרוק, וכן חברות ברוקראז' קטנות יותר, לדברי מקורות יודעי דבר.

ואולם, כמה מהלקוחות מגיבים בחשדנות. "מבחינתי, זה משהו שאני לא מבין", אמר מהמט קינאק, מנהל עולמי של סחר מערכתי ומבנה שוק ב-T. Rowe Price Group. לדבריו, T. Rowe, שמנהלת 1.04 טריליון דולר, נמנעת מסחר במתכונת "סגירה מובטחת", מכיוון שהוא "לגמרי לא שקוף".

בורסת NYSE, שנמצאת בבעלות אינטרקונטיננטל אקסצ'יינג בע"מ, קיצצה בינואר את עמלות המכירה הפומבית של סוף יום המסחר. המהלך ננקט באופן חלקי כתגובה לאיום מצד הבנקים, שנכנסים לפעילות של השעה 16:00, לדברי מקור יודע דבר.

בכירים ב-NYSE ובנאסד"ק אומרים שהם חוששים שאם תעבור פעילות סחר נוספת לבנקים, זה יהפוך את מחירי הסגירה לפחות אמינים, ויחתור תחת אחד מאושיות שוק המניות האמריקאי.

באופן כללי, מיטיבות עמלות נמוכות יותר עם המשקיעים, אבל כמה מהסוחרים אומרים שהם חוששים ממה שעלול לקרות, אם לא ימצא הבנק הזמנה תואמת.

אם לגולדמן זאקס יש למשל לקוח, שמורה לרכוש 100 אלף מניות של אפל, אבל הוראות המכירה מגיעות ל-70 אלף מניות בלבד, ייתכן שהבנק יצטרך לעשות מאמצים קדחתניים למלא את פער הביקוש בסוף יום המסחר. ייתכן שהבנק ירכוש בבורסה 30 אלף מניות אפל לפני 16:00, וזה יפתור את הבעיה שלו. רכישה זו עלולה לדחוף כלפי מעלה את מחיר הסגירה של אפל, והתוצאה לקונים תהיה גרועה יותר.

בהסכם שעליו ביקש גולדמן זאקס להחתים את אחד הלקוחות הפוטנציאליים שלו, מודה בנק ההשקעות כי המאמצים לבצע את העסקה תוך הגנה על עצמו מתנודות מחיר שליליות, "עלולים לפגוע במחירי השוק" בדרכים שלא יהיו לטובת לקוחותיו. זאת, על פי עותק מההסכם שהגיע לידי "וול סטריט ג'ורנל".

"אני יודע שאני מקבל את מחיר הסגירה", אמר קינאק מ-T. Rowe. "אבל אני לא יודע אם זה המחיר הטוב ביותר שהייתי יכול להשיג".

עוד כתבות

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מגוף פרטי, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

חיים ביבס: השלטון המקומי יממן שליש מפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפריפריה

למרות הצהרה זאת, יו"ר המרכז לשלטון מקומי מתנה את הצעד בכך שהממשלה תשלים את מימון הפרויקטים ● כמו כן הוא הודיע כי המרכז מתנגד להארכת תמ"א 38 ללא הסדרה תקציבית של התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה

ינקי קוינט / צילום: שלומי יוסף

רשות החברות משיקה תכנית הכשרה יוקרתית למנכ"לי החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטה מסין

התכנית היוקרתית לפיתוח מנהיגות פותחה על ידי רשות החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטאות תל-אביב ו-Ceibs בשנחאי ● התכנית מיועדת, בין היתר, לחשוף את המנכ"לים לתפיסות ניהוליות "שונות באופן מהותי מהנהוג בישראל", וכן לקדם נטוורקינג ● עלות התכנית נאמדת באלפי שקלים למשתתף

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

ממשיכים לדחוף את ליברה: מארק צוקרברג יעיד בקונגרס בארה"ב

מנכ"ל ומייסד הרשת החברתית פייסבוק יענה על שאלות הקונגרס בנוגע להשפעת החברה שלו על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

אמסלם הבהיר: אבקש אישור ממנדלבליט לחתום על עסקת בזק

ביקום הודיעה כי היא צופה שעסקת בזק תיחתם עד 7 בנובמבר ● בסביבת שר התקשורת טוענים כי אין בכוונתו לעכב חתימה על העברת היתר השליטה בבזק, אך הוא רוצה לוודא שהיועמ"ש, בנוסף למחלקה המשפטית במשרד התקשורת, מאשרים לו לחתום

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"

מפגינים בלבנון.  צילום: רויטרס

מהמס על הווטסאפ בלבנון ועד מחירי התחב"צ בצ'ילה: מה אפשר ללמוד מהמחאות החברתיות השבוע בעולם

שורה של גזירות כלכליות הוציאו המוני מפגינים לרחובות ביומיים האחרונים, מצ'ילה ועד לבנון מחו רבים על המצב הכלכלי והצליחו לסכל חלק מהצעדים הצפויים של הממשלות • איך התגלגל המס על הווטסאפ בלבנון לצעדי שקיפות מרחיקי לכת על ההון הציבורי ומה אפשר ללמוד מצ'ילה על מחירי תחבורה ציבורית ועל פנסיה

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מגמה מעורבת בוול סטריט: פייסבוק מעיקה על הנאסד"ק

שטף של דוחות חיובים מסייע לדאו ג'ונס ול-S&P 500 ● הנאסד"ק יורד מעט בהובלת פייסבוק, לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן מזנקת לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● קימברלי קלארק ולוקהיד מרטין העלו את תחזית הרווח למניה ב-2019 ● מקדונלדס יורדת לאחר שפיספסה התחזיות ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת האופיואידים ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09% ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

הפגנת נגד הברקזיט בלונדון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

הקרב על הברקזיט: הממשלה תנסה לאשר במהירות את הפרישה מהאיחוד

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט חוק שכולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה ● הממשלה תנסה לקדם את החוק בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

היתר מיותר? איך הפך מדד יתר 60 לכבשה השחורה של מדדי המניות בת"א

אין זו השנה הראשונה שבה מדד מניות היתר מאכזב קשות את המשקיעים בו ומציג ביצועי חסר ניכרים ביחס למדדי מניות השורה הראשונה ● הפיזור הסקטוריאלי של יתר 60 הוא עקב האכילס של מדד זה, ונדרשת מחשבה מחודשת בעניין

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מהנשיא פוטין

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בקנדה בראשות רה"מ המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן טרודו יצטרך להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים

נכס של הרץ בניו אורלינס / צילום: מצגת החברה

סלקטיביות באמריקאיות: קשיים בהנפקת המניות המתוכננת של חברת הרץ בת"א

במסגרת ההנפקה תכננה הרץ גרופ לשנות את סיווגה לקרן השקעות בנדל"ן בארה"ב (קרן ריט), כחלק ממהלך הנפקה הנחשב ארוך ומורכב יחסית, והינו ראשוני מבין חברות הנדל"ן האמריקאיות שעד היום גייסו אג"ח בבורסה המקומית

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

עם המנדט באה האחריות: הכנסת מגבירה את האבטחה לבני גנץ

זאת בהנחיית המשטרה ● בישראל, היחידה הממלכתית לאבטחת אישים, יחידה 730 של השב"כ, היא האחראית לסידורי האבטחה של סמלי השלטון מפני איומים שונים