גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כל מה שצריך לדעת על החלטת הריבית בארה"ב מחר

הבנק המרכזי האמריקאי צפוי להעלות את הריבית מחר ב-0.25% ● השווקים צופים העלאה בשיעור דומה גם בדצמבר, ולכן הם יתמקדו בחיפוש אחר כל רמז בנוגע למהלכי הבנק ב-2019 והלאה

נגיד הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס
נגיד הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

ההחלטה להעלות את הריבית תהיה החלק הקל של פגישת קברניטי הבנק המרכזי האמריקאי היום (ג') ומחר. גיבוש הסכמה על קצב העלאות הריבית בשנה הבאה יהיה הרבה יותר קשה.

הצמיחה החזקה בארה"ב, האבטלה הנמוכה והאינפלציה היציבה אמורות לסייע לפדרל ריזרב לדבוק בתוכניתו להעלות החודש את הריבית מהטווח הנוכחי של 1.75%-2%. הפד צפוי להעלות את הריבית פעם נוספת בדצמבר אם סכסוכי הסחר או התנודתיות בשווקים המתעוררים לא יסכנו את הצמיחה העולמית, על פי ראיונות ונאומים פומביים.

הפד עשוי גם להסיר מההודעה שתתפרסם בעקבות החלטת הריבית את הביטוי "מדיניות מוניטרית תומכת", שהוכלל בהודעה במשך שנים ושפירושו שיעורי ריבית נמוכים שממריצים את הצמיחה הכלכלית.

הסרת הביטוי הזה כעת, כשהריבית עדיין לא הגיעה לרמה "נייטרלית" שאינה ממריצה את הצמיחה וגם אינה מאיטה אותה, תמנע שליחה של איתות שעלול להטעות בנוגע למיקומה המדויק של רמה נייטרלית  זו.

מכיוון שהעלאות הריבית בספטמבר ובדצמבר כבר צפויות מאוד, תגובת השוק עשויה להיות תלויה בכל רמז שיספקו בפד בנוגע למהלכי הבנק ב-2019 ולאחר מכן.

עד כה מהלכי הפד היו צפויים

ביוני תכננו אנשי הפד שתי העלאות ריבית נוספות בשנה הנוכחית. החוזים העתידיים אכן מצביעים על כך שהשווקים מעריכים שהפד יבצע שתי העלאות ריבית השנה, ומספר כמעט כפול של העלאות ריבית בשנה הבאה, לדברי סיטי.

עד כה צפו המשקיעים בקלות יחסית את מהלכי הפד. בבנק המרכזי היו להוטים לבטל בהדרגה את צעדי החירום שנקטו להמרצת הכלכלה, ושנמשכו הרבה יותר זמן מהציפיות.

השאלה היחידה הייתה אם הכלכלה תהיה חזקה דיה כדי שהפד יוכלו לעשות זאת. בבנק המרכזי ניצלו את הצמיחה החזקה כדי להדק את המדיניות באחת מכל שתי ישיבות ריבית מאז דצמבר 2016.

בשנה הבאה ייתכן שינוי. אם יבוצעו עוד כמה העלאות ריבית, תתקרב הריבית לאומדן הרמה הנייטרלית של הפקידים, למרות שעדיין שורר חוסר ודאות לגבי מיקומה של רמה זו.

אחד המחנות מנסה לסלול את הדרך להמשך העלאות ריבית הדרגתיות כדי להאט בכוונה את הצמיחה ולמנוע התחממות יתר של הכלכלה. קבוצה זו מתבססת על מודלים כגון עקומת פיליפס, שלדבריהם נמצאת ביחס הפוך לאבטלה.

יחס זה היה רופף בשנים האחרונות, אך פקידים רבים עדיין מאמינים שהמודל תקף. הם טוענים שהלחצים האינפלציוניים יצטברו, וזה ידרוש הידוק מוניטרי כל עוד האבטלה ממשיכה להיות נמוכה מאומדן רמת האבטלה ארוך הטווח וככל שהכלכלה מתרחבת במהירות רבה יותר מאומדן קצב הצמיחה ארוך הטווח.

מחנה זה זוכה לאחרונה לתמיכה גוברת מכיוון שקיצוצי המס והגידול בהוצאות הממשלה שבוצעו לאחרונה צפויים להאיץ את הצמיחה אל מעבר לאומדן ארוך הטווח.

איפה הרמה הנייטרלית?

חברת מועצת הנגידים של הפד, ליאל בריינרד, שבמשך שנים הטיפה להתנהלות זהירה בהעלאת הריבית, אמרה בשבוע שעבר כי ההמרצה הפיסקלית מעלה את אומדני רמת הריבית הנייטרלית, וכי עקב כך יש צורך בריבית גבוהה יותר בשנה-שנתיים הבאות.

בניכוי מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, עלתה אינפלציית הליבה באוגוסט ב-2.2% לעומת החודש המקביל אשתקד. כלכלנים בג'יי.פי. מורגן ובמורגן סטנלי העריכו שנתון אינפלציית הליבה, שהוא הנתון המועדף על הפד, יראה אינפלציית ליבה בסך 1.9% באוגוסט.

המחנה השני יטען כי כל עוד ממשיכה האינפלציה להיות קרובה ליעד 2% של הפד, צריכים פקידי הפד לשקול פסק זמן בהעלאות הריבית ברגע שהריבית מתקרבת לרמה הנייטרלית.

גישה זו אינה נראית מעוררת מחלוקת, אך מדובר בגישה חסרת תקדים בעת האחרונה.

באופן מסורתי, כדי למנוע התחממות יתר של הכלכלה, נהג הפד להעלות את הריבית לרמה מספיק גבוהה כדי לצנן את הצמיחה. "אם אתה ברמה הנייטרלית אך הכלכלה צומחת במהירות כל כך גדולה שאתה עלול להחמיץ את יעד האינפלציה שלך... אז הרמה הנייטרלית אינה נמצאת במיקום שבו אתה רוצה שהיא תהיה", אמר לאחרונה נשיא שלוחת הפד בבוסטון, אריק רוזנגרן. הוא מצדד בהעלאות ריבית רבעוניות ב-12 החודשים הבאים.

פאוול אותת על ספקנות

יו"ר הפד, ג'רום פאוול, לא לוקח צד בוויכוח הזה, אך בנאום שנשא בחודש שעבר בכנס השנתי של הפד בג'קסון הול, וויומינג, הוא סיפק רמזים שהוא עשוי להתייחס למודלים המסורתיים בספקנות רבה יותר בהשוואה לכמה מעמיתיו או עובדיו.

הוא אותת על ספקנות בסוגיה עד כמה צריכים קובעי המדיניות לסמוך על אומדנים ארוכי טווח של האבטלה ועל אומדני רמת הריבית הנייטרלית שעליהם מתבססת הגישה המסורתית. הפד "מנווט בין השרטונים... עם ראות לקויה בלבד של מה שנראה כמדריכי ניווט משתנים", אמר פאוול.

פאוול שיבח את החלטות הפד בהנהגת היו"ר דאז, אלן גרינספן, באמצע שנות התשעים להתעלם מהמודלים ולהמתין לסימנים של לחצים אינפלציוניים לפני הידוק נוסף של המדיניות המוניטרית.

הצורך באסטרטגיית התנהלות איטית כזאת - לנוכח התגובה החלשה של האינפלציה לעלייה ולירידה בכמות העובדים בשנים האחרונות - "ברור יותר מאי פעם", אמר פאוול.

הסיכון הגדול: זעזועים בחו"ל

הסיכון הגדול ביותר לתוכניות הפד הוא זעזועים פיננסיים בחו"ל. פקידי הפד עשויים להשעות את העלאות הריבית אם התחזקות הדולר תחולל טלטלות עזות יותר בשווקים המתעוררים, או אם מכסי המגן יגרמו להאטה בסין שתצית ירידות בשוקי העולם.

סגן יו"ר הפד, ריצ'רד קלרידה, לשעבר כלכלן באוניברסיטת קולומביה, כתב בעבר על האופן שבו עלולים קשרי הגומלין הבינלאומיים להקשות על בנק מרכזי להעלות את הריבית מבלי לחולל פרצי תנודתיות בכלכלות אחרות.

מצד שני, ייתכן גם שיהיה קשה להשעות את העלאות הריבית אם יגבר חששם של אנשי הפד מפני הפוטנציאל להיווצרות בועות נכסים מסוכנות, מכיוון שהשעיית העלאות הריבית עשויה להוביל לעליות מחירים בשוק.

בנאום שנשאה בסוף מאי הדגישה בריינרד את האפשרות של השעיה זמנית של העלאות הריבית כשרמת הריבית נייטרלית, אך בנאומה בשבוע שעבר לא התייחסה לאפשרות זו. במקום זאת, היא דיברה על האפשרות שהפד יגביר את קצב העלאות הריבית אם האינפלציה תתחיל להאיץ.

עוד כתבות

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

דו"ח האינטרנט השנתי של בזק / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח האינטרנט השנתי של בזק: וואטסאפ הפופולרית ביותר, נטלפיקס בצמיחה

הגיל הממוצע לקבלת סמארטפון הוא 10, יותר ויותר הורים מגבילים את זמן הצפייה במסכים, והמקצוע המועדף על הילדים הוא כוכבי רשת ● לראשונה בזק לא פרסמה בדוח נתונים על מהירויות הגלישה

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; מקרה ראשון של וירוס הריאות התגלה בארה"ב

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3% והנאסד"ק איבד 0.2% ● ירידות במניות התעופה והתיירות ● בואינג צללה לאחר חדשות כי מטוס 737 מקס לא יאושר לשוב לשימוש לפני הקיץ ● באירופהמדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, מדד דאקס עלה ב-0.1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2% ● הבורסה בהונג קונג איבדה 2.8%, שנחאי ירדה ב-1.4%, הניקיי ביפן איבד 0.9% ● בסוכנות הדירוג מודי'ס הורידו דירוג להונג קונג ל-Aa3 מ-Aa2

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

שלטי מכירה והשכרה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: אם על הנייר לרבים עדיף לשכור דירה, למה מעטים בישראל בוחרים בכך?

המדינה תורמת להנחה שלגור בשכירות זה לא טוב ולא ראוי, ודוחפת את הצעירים לרכוש דירות חרף הקשיים הכלכליים הרבים שמהלך כזה צופן ● דעה