גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בתוך שנתיים איבדה מניית קסטרו מחצית משוויה; נקודת האור - עסקי המשקפיים של קרולינה למקה

חברת האופנה קסטרו סיימה את 2018 עם הפסד של 59 מיליון שקל, בהשפעת הרכישה של רשת הודיס, ירידה חדה במכירות בחנויות זהות ומחיקות מלאי ● חברת המשקפיים קרולינה למקה, שהרוויחה אשתקד 16 מיליון שקל, צפויה להשיק ברבעון השני פעילות בארה"ב, נוסף על פעילות מסחר מקוונת באירופה

גבי רוטר, מנכ"ל קסטרו / צילום: ענבל מרמרי
גבי רוטר, מנכ"ל קסטרו / צילום: ענבל מרמרי

מניית קסטרו  צללה ביום חמישי ב-12%, והשלימה ירידה שנתית של 25%, על רקע דוחות כספיים חלשים.

הדוחות של קסטרו הושפעו מרכישת פעילותה של קבוצת האופנה הודיס ב-2018, מירידה חדה במכירות בחנויות זהות וממחיקות מלאי. בתוך שנתיים איבדה קסטרו מחצית משוויה, והוא עומד כיום על 560 מיליון שקל. את 2018 סיימה החברה עם הפסד של 59 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של כ-48 מיליון שקל שהציגה בכל אחת מהשנתיים שקדמו לה (2017-2016).

עיקר הנזק נרשם ברבעון השלישי של 2018, שאותו סיכמה קסטרו בהפסד גדול במיוחד, של 75 מיליון שקל, בהשפעת ירידת ערך ההשקעה שלה בקבוצת הודיס, אולם גם הרבעון הרביעי של השנה שעברה המשיך את הכיוון השלילי, עם שורה תחתונה מאוזנת, לעומת רווח נקי של 22 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2017.

בדרך לשורה התחתונה, בסיכום שנתי הציגה קסטרו צלילה של כ-90% ברווחיה התפעוליים, שהסתכמו בכ-7 מיליון שקל, וזאת נוסף על הפסד של כ-60 מיליון שקל שרשמה, כאמור, מוקדם יותר ב-2018, מהערכה מחודשת שביצעה להשקעה שלה בהודיס. זאת, בגין ההפרש בין ההשקעה של קסטרו בחברות קבוצת הודיס ערב עסקת הרכישה לבין שוויין כפי שנגזר משווי המניה במועד השלמת העסקה.

קסטרו - שנמצאת שבשליטת בני הזוג גבי ואתי רוטר, המנכ"לים המשותפים שלה; ובעלי הודיס, יוסי גביזון, ושותפיו - עוסקת במכירת מוצרי אופנת הלבשה תחת כמה מותגים, בעיקר קסטרו וכמה מותגים של הודיס; וכן במכירת אביזרים נלווים, בעיקר מקבוצת הודיס.

תוצאות קסטרו

חולשה גם בהלבשה וגם באביזרים

בסך-הכול, בסוף 2018 הפעילה קסטרו 455 חנויות, 251 בתחום ההלבשה ו-204 בתחום אביזרי האופנה (חלק קטן מהן בחו"ל), וזאת אחרי שבמהלך השנה סגרה 22 חנויות ופתחה 14 חדשות, ובסיום השנה העסיקה יותר מ-5,400 עובדים.

נתון נוסף שעולה מדוחות החברה הוא השתתפות הקניונים בהקמת החנויות: קסטרו מפרטת כי בשנים 2018-2017 היוותה השתתפות הקניונים בין 55% ל-65% מתקציב ההקמה והשיפוץ של כלל החנויות.

מפילוח הפעילויות ניכרת חולשה בשני מגזרי פעילותה - גם ההלבשה, שם הרווח התפעולי השנתי צנח ב-66% ל-19 מיליון שקל, תוך שחיקה ניכרת בשיעורו מהמכירות; וגם בפעילות האביזרים, שסיכמה את השנה בהפסד תפעולי של 9 מיליון שקל, עם הפסד דומה ברבעון הרביעי של 2018.

הרווח התפעולי הרבעוני מפעילות ההלבשה ירד ב-33% ל-14 מיליון שקל, ובדומה למגמה השנתית, גם בסיכום רבעוני רשם ירידה משמעותית בשיעורו מהמכירות.

את המגמה השלילית בפעילות ההלבשה מייחסת קסטרו לירידה במכירות החנויות הזהות ולירידה ברווחיות הגולמית, שנפגעה בעיקר מהפחתות ערך מלאי, ומהנתונים שהיא מציגה עולה כי הפדיון במכירות זהות שלה ירד ב-7.7% - פער גדול מול יתר השוק, שרשם "רק" ירידה של 1.7%.

רון רוטר, סמנכ"ל הכספים של קסטרו, אמר בשיחה עם "גלובס" כי "זו הייתה תקופה מאתגרת בשוק. אנחנו נמצאים במגמה של שחיקה בחנויות הזהות בתחום ההלבשה, תחום שהוא מורכב גם בשל האתגר שכלל השוק חווה, וגם בשל האתגר שאנחנו מתמודדים איתו. תחום הקמעונות לא נמצא בתקופה של פריחה, ותחום האופנה נמצא בחלק שסובל יותר מהירידות. אני מאמין שנחזור בענף ההלבשה לרווחיות יותר טובה".

עוד פירטרוטר כי בכוונת הקבוצה להמשיך במגמה של "ירידה במספר החנויות במרכזים חלשים, ולצד זה גידול של 5,000 מ"ר בשטחי מסחר", לטובת הגדלת החנויות ועיצובן המחודש.

עם זאת, רוטר משדר אופטימיות. לדבריו, "זה מהלך מוצלח שהוא בראשיתו ולא הספיק עדיין להסיט את כל הספינה. מי שבא ורואה את החנויות החדשות של קסטרו, רואה שינוי גדול. כשמסתכלים על החנויות בנפרד, רואים שזו הצלחה גבוהה בתרומה לרווח ובמכירות".

בדוחות פרופורמה (המניחים הכללת פעילות הודיס בכל התקופות הרלוונטיות), הכיוון בדוחות קסטרו דומה - עם שחיקה של כ-2% בהכנסותיה השנתיות ל-1.75 מיליארד שקל וירידה של 4% ברווח הגולמי לכ-1 מיליארד שקל. הרווח התפעולי של 2018 פרופורמה צנח ב-67% ל-24 מיליון שקל, והרווח הנקי פרופורמה צלל ב-75% ל-11 מיליון שקל.

מפירוט פעילות החברות-הבנות מקבוצת הודיס שמציגה קסטרו, בולט לחיוב רווח שנתי של כ-16 מיליון שקל שמציגה חברת המשקפיים קרולינה למקה, ובדוחות מעדכנת קסטרו על תוכניות התרחבות משמעותית של פעילותה של קרולינה למקה בשנה הנוכחית.

במסגרת זו היא צפויה להשיק פעילות בארה"ב במהלך הרבעון השני, שכפי שפורסם תלווה במסע פרסום בהובלת קים קרדשיאן, נוסף על פעילות מסחר מקוונת בכמה מדינות באירופה ואיתור מיקומים נוספים למכירת מוצריה של קרולינה למקה בזכיינות.

עוד מפירוט רווחי החברות-הבנות, בצד השלילי בולט הפסד שנתי של קרוב ל-7 מיליון שקל של חברת פאלו ריטייל (המותג אורבניקה) הפועלת בתחום ההלבשה; ולעומתה פעילות טופ טן (אביזרי אופנה) הניבה רווח שנתי של 9.5 מיליון שקל. 

עוד כתבות

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין מצודת זאב לקריה: היום שבו גיבש נתניהו את הקמפיין לבחירות

עם סיגר בפה ובקשב רב, האזין נתניהו ביום שלישי לפעילי ליכוד במצודת זאב וגם הבטיח להם כי הימין ישיג 60 מנדטים בבחירות הבאות • משם הוא עבר למשרד הביטחון בקריה לפגישה קצרצרה עם גנץ, שנועדה לצורכי הקמפיין בלבד: מו"מ לא התנהל שם

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת, ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

תמרה דה למפיקה - Gettyimages ישראל

סלפי של פעם: ההזדמנות להיחשף לנשים אמיצות שהעזו גם לצייר את עצמן

הסרט 'דיוקן של נערה עולה באש' הוא אחת הסנוניות בגל של יצירות ששוטף את אירופה כדי להזכיר לנו שנשים צוירו לאורך השנים גם בידי נשים

המומלצים לסוף השבוע

שלושה בסקירה אחת: ספרים לסוף השבוע

כמה המלצות למי שרוצים להעביר את הסופ"ש בבית: "גחליליות בלילה", "שלג" של רונית מטלון ו"חדר ענק נפתח" של מעיין בן אריה

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

זאת הכלכלה, טמבל: הדמוקרטים נערכים לתת פייט לטראמפ

סגן הנשיא לשעבר, הסוציאליסט המהפכן והפרופסורית למשפטים: המועמדים העיקריים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית נאבקים על כרטיס הכניסה למרוץ הנשיאותי נגד טראמפ, בבחירות שייסובו סביב הכלכלה ויותירו בסופן את אמריקה מותשת ומפוצלת כפי שלא הייתה מאז מלחמת האזרחים

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף