גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה חזקה בת"א; טבע איבדה 3%, טוגדר זינקה ב-15%

ביטול המכסים של טראמפ על מקסיקו סיפק רוח גבית למדדים ● טבע ירדה בצל הורדת דירוג מצד פיץ', מניית טוגדר זינקה על רקע השקעה ראשונה של מוסדי בתחום בחברה ● מחזור המסחר הסתכם ב-1 מיליארד שקל

הבורסה לניירות ערך בתל-אביב / צילום: שאטרסטוק
הבורסה לניירות ערך בתל-אביב / צילום: שאטרסטוק

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שהתגברו לקראת הנעילה על רקע העליות בוול סטריט, שם מדד הנאסד"ק קופץ בעוד 1.2%. מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, ת"א 90 טיפס ב-1.4% ומדד הבנקים עלה בשיעור דומה. 

מניית טבע  איבדה כ-3% בצל הורדת דירוג מצד פיץ', בזק  עלתה ב-2.3%, פועלים  עלתה ב-1.45%, אמות  טיפסה ב-1.1%, מניית IFF  זינקה ב-4.4% ומניית דלק עלתה בכ-1%. 

מניית טוגדר  זינקה ב-15% על רקע השקעתה של הכשרה ביטוח בחברה, אינטרקיור  עלתה ב-4.14%, מניית דלתא  קפצה ב-5.3% על רקע רכישה, וויטסמוק  טסה ב-22% ומניית פרוטליקס  זינקה ב-10%.

מחזור המסחר הכולל בשוק המניות הסתכם ב-1.02 מיליארד שקל.

16:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שהתחזקו בשעה האחרונה, ברקע לעליות בשווקים בעולם. בוול סטריט המדדים רשמו פתיחה חיובית בהמשך לעליות שנרשמו בסוף השבוע האחרון. המדדים ת"א 35 ות"א 90 עולים ב-1.1%, מדד הבנקים מטפס בשיעור דומה. 

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-800 מיליון שקל.

14:25

אלביט מערכות  מתקרבת לעסקת ענק שהיקפה מוערך בכ-200 מיליון דולר עם משרד ההגנה הגרמני ובמסגרתה היא תספק לחיל האוויר הגרמני מערכות מסוג DIRCM שמתוצרתה, מערכות שנועדו להגנה על עשרות מטוסי תובלה ותדלוק מסוג A-400 מפני פגיעת טילי כתף.

הכשרה חברה לביטוח השלימה היום השקעה של 10 מיליון שקל בחברת גידול הקנאביס טוגדר , לפי שווי של 200 מיליון שקל, במחיר של 4.14 שקל למניה המהווה פרמיה של 4.5% על מחיר המניה ביום חתימת ההסכם.

מניית דלתא  נסחרת על רקע הודעת הרכישה של מניות קבוצת בוגרט.

גדעון קרסני שוב פרש מניהול ספאנטק , כך הודיעה החברה בסוף השבוע האחרון.

12:25

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה, וזאת בדומה לסנטימנט מעבר לים לאחר ביטול המכסים על מקסיקו. בתוך כך, דוח התעסוקה החלש שפורסם בארה"ב בסוף השבוע האחרון, העלה את הציפיות להורדת ריבית על ידי הפד.

מדד ת"א 35 עולה ב-0.8%, ת"א 90 מטפס ב-0.9% ומדד הבנקים עולה ב-0.7%. 

מניית טבע  יורדת בכ-3% לאחר שבסוף השבוע האחרון סוכנות הדירוג פיץ' חתכה את הדירוג לאג"ח של החברה.

חברת דלתא  גליל דיווחה על רכישת חברת ההלבשה קבוצת בוגארט (Bogart) הממוקמת בהונג קונג. לפי דלתא, לקבוצה הנרכשת מחזור מכירות של 230 מיליון דולר ב-2018. דלתא מעריכה כי לרכישה צפויה השפעה חיובית שולית על תוצאות המחצית השנייה של 2019, ותתרום לרווחיותה בשנת 2020. לפי הערכות, העסקה תושלם בתחילת הרבעון השלישי השנה.

מניית IFF  עולה ב-5.3%, טוגדר  מזנקת ב-11.5%, פרוטליקס  מזנקת בשיעור דומה ומניית קנביט  מזנקת ב-6.3%. 

חלל תקשורת  דיווחה היום למשקיעים כי חלון השיגור של לויין עמוס 17 מתוכנן לשבוע שבין ב-24 ליולי השנה לבין ה-31 לאותו חודש. השיגור מתוכן מאתר השיגור שבקייפ קנוורל בפלורידה, ארה"ב. מניית חלל תקשורת קופצת ביותר מ-4% ומשלימה מהלך עליות של 15% בשבועיים האחרונים.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-335 מיליון שקל.

10:15

יום המסחר בבורסת ת"א נפתח בעליות נאות על רקע ביטול המכסים על מקסיקו בגובה 5% על ידי ארה"ב, מה שמספק רוח גבית למדדים ברחבי העולם. כמו כן, נתוני שוק העבודה החלשים שפורסמו ביום שישי האחרון בארה"ב, מגבירים את הציפייה כי הפד יוריד את הריבית.

מדד ת"א קופץ בכ-1%, ת"א 90 עולה ב-1.25% ומדד הבנקים קופץ ב-0.9%.

מניית טבע  יורדת 4.4% לאחר שבסוף השבוע האחרון סוכנות הדירוג פיץ' הורידה את הדירוג לאגרות החוב של החברה.

מניות הקנאביס מרכזות עניין הבוקר, כך אינטריוק קופצת ב-5.5% ומניית טוגדר  מזנקת ביותר מ-7% על רקע הודעה שפרסמה, ולפיה הכשרה חברה לביטוח תשקיע בהון המניות של טוגדר פארמה 10 מיליון שקל, לפי שווי של 200 מיליון שקל. העסקה תבוצע במחיר של 414 אגורות למניה - אפסייד של 4.5% לעומת מחיר הסגירה ביום המסחר האחרון.

לאחר שצנחה ב-11% ביום המסחר האחרון, איידיאו  הוציאה התייחסות למשקיעים לגבי הכוונה של ברלין לדון בהקפאת השכר דירה ל-5 שנים החל משנת 2020. בחברה מסרו הבוקר כי עדיין לא פורסמה טיוטת הצעת החוק ולכן אין באפשרותה לבחון את נכונות הפרסומים ואת מידת דיוקם.

ביום שישי האחרון בארה"ב פורסמו נתוני שוק העבודה לחודש מאי שהצביע על התקררות. המשק האמריקאי רשם תוספת של 75 אלף משרות בלבד בחודש מאי, והנתון המתייחס לחודשיים הקודמים לו תוקן מטה ב-40 משרות, בכל אחד מהחודשים. 

06:45

אחרי סוף שבוע ארוך ללא מסחר וחופשת חג השבועות אתמול, הבוקר (ב') ייפתח יום המסחר הראשון בבורסה בתל-אביב.

בשוקי אסיה המסחר מתנהל בעליות שערים חדות בשעה זו, על רקע פרסום נתוני מאקרו מוצלחים במיוחד בסין וביפן.

סוכנות הדירוג הבינלאומית Fitch הורידה בסוף השבוע את דירוג האג"ח של טבע מרמה של BB ל-BB מינוס (אג"ח זבל, כמו הדירוג הקודם), והשאירה את אופק הדירוג "שלילי". הורדת הדירוג משקפת את ציפיות Fitch לכך שרמת המינוף של טבע (יחס החוב ברוטו ל-EBITDA) תישאר מעל 5 גם אחרי 2020, בשל צמיחה איטית מהצפוי בהכנסות, אתגרים הקשורים לעלויות, השחיקה במחירי בגנריקה ופשרות משפטיות. אופק הדירוג עלול להישאר שלילי עד שרמת המינוף תרד מתחת ל-5 לטבע תפתור את נושא החשיפות המשפטיות שלה, מבלי לפגוע מהותית בגמישות הפיננסית שלה. 

ביום חמישי האחרון המסחר בבורסה ננעל בירידות שערים קלות.

עוד ביום חמישי, הבורסה לניירות ערך בתל-אביב הגישה תשקיף והוציאה לדרך את ההנפקה הראשונית של עצמה.

הקמעונאית ויקטורי הודיעה בסוף השבוע הקודם כי תרכוש מידי שרון ורעות קומרז מכפר אחים 50% מחברה הפועלת בתחום הקנאביס הרפואי תמורת הקצאת מניות בשווי 20 מיליון שקל. זו הפעם הראשונה שבה גורם קמעונאי בישראל משקיע בתחום הקנאביס באופן ישיר.

המסחר בוול סטריט ביום שישי האחרון ננעל בעליות גם כן.

עוד כתבות

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל שופרסל על סרטון ההתעללות בעובד הרשת: "אירוע חמור מאין כמותו שסותר את כל הערכים שלנו"

ביממה האחרונה הופץ סרטון שבו עובד של הרשת מתעד עובד נוסף מתעלל בעובד בעל צרכים מיוחדים תוך שהוא קושר את ידיו באמצעות ניילון נצמד וחובט בו ● מנכ"ל שופרסל: "צפינו בסרטון מזעזע. האירוע החמור הזה הועבר לטיפולה של משטרת ישראל. העובדים שסרחו התנהגו בברוטליות וזומנו לשימוע לפני פיטורים"

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

העיקר הכוונה? לא בטוח: הצצה בחוק איסור אפליה חושפת את מטרתו האמיתית

עיון בהליך חקיקת "חוק איסור אפליה" משנת 2000 חושף את כוונת המחוקקים: לאפשר אירועי תרבות בהפרדה מגדרית עבור הציבור החרדי • ואיך דיוני הוועדה קשורים למחטף חוקי היסוד השנוי במחלוקת? התשובה המפתיעה והבעייתית בספרו של אוריאל לין

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / צילום: מפלגת ימינה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

פתרון הדיור של שקד והתוכנית להרחבת הכנסת. כותרות הנדל"ן

ב"ימינה" רוצים שנגור בשטחים, ואפילו מתכננים לשם רכבת ● בכנסת בונים על 140 ח"כים ויש גם תוכנית בנייה חדשה ● עמוס דבוש חוצה את הקווים מי.ח.דמרי לקרדן ● והאם בפירמת דלויט צריכים לחשוש מתביעת ענק בקשר לפרשת נפילת המרפסות בחדרה

ד"ר בוב רייטר / צילום: חברת באייר

"טכנולוגיה ואיסוף נתונים יאפשרו לייעל גידולים חקלאיים, עד רמת הצמח הבודד"

בוב רייטר מחברת באייר, שמוביל את המו"פ של פעילות החקלאות הגדולה בעולם, מתאר בראיון ל"גלובס" את השפעת הטכנולוגיה על החקלאות, מסביר למה הוא אופטימי לגבי המיזוג עם מונסנטו למרות 18 אלף תביעות נגדה, ומדבר על שיתוף הפעולה עם אבוג'ן הישראלית: "הוא לא נראה מבטיח כמו בהתחלה"

סחר בסמים ברחבי הרשת  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המסלול הירוק של משה אדרי בתיקי הסמים, הקשר למי שכמעט ומונה למפכ"ל והשאלות הקשות למשטרה

כשהמשטרה עצרה את משה אדרי (32) היא ייחסה לו ניהול ארגון פשיעה. ואז החלו האישומים החריפים להתנדף וסימני השאלה להיערם • כך מצא את עצמו הצעיר מקרית ביאליק, שהקים רשת שבה מאות סוחרי סמים, במצב משפטי נוח בהרבה ביחס לשותפים לשעבר מרשת "טלגראס" ● תחקיר "גלובס"

וול סטריט / צילום: רויטרס

סין החריפה את מלחמת הסחר, טראמפ הפיל את וול סטריט; הנאסד"ק צנח ב-3%

החרפה במלחמת הסחר: סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר ● טראמפ הורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין ● יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל, אמר בכנס השנתי של הבנקים המרכזיים בג'קסון הול כי הפד יעשה כל שביכולתו כדי להמשיך במדיניות ההרחבה הכלכלית הנוכחית

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ישראל העבירה היום לרשות הפלסטינית יותר מ-2 מיליארד שקל

זאת בעקבות סיכום עם הרשות שפותר חלק מהמשבר בגין חוק הקיזוז, שקבע כי ישראל תקזז מכספי המסים, שהיא גובה עבור הרשות, את המשכורות והמענקים שעוברים למשפחות מחבלים ● הכספים ישמשו לתשלום מלא של המשכורות ולהחזרת מקצת הקיצוץ במשכורות מהחודשים האחרונים

הפגנת נוער למען האמזונס / צילום: תמר אברהם

נשיא ברזיל: "40 אנשים יכבו את האש? אין לנו משאבים. הכאוס הגיע"

האמזונס בוער ונשיא ברזיל ז'איר בולסונארו טוען שאין לממשלתו יכולת להילחם באש ● עשרות בני נוער מפגינים מול שגרירות ברזיל בארה"ב ● סערה ברשתות החברתיות: "כשכנסיית הנוטרדאם בפריז נשרפה נרשמה התגייסות עולמית חסרת תקדים להצלתה; כש"הריאות של כדור הארץ" בוערות, מנהיגי העולם שותקים"

דניאל רמות ואורן שובל / צילום: דור מלכה

ויה הישראלית תסיע את תלמידי ניו יורק תמורת 36 מיליון דולר

חברת שיתוף הנסיעות הישראלית נבחרה להפעיל את מערך הסעות התלמידים של עיריית ניו יורק בחוזה למשך חמש שנים ● מערכת החינוך של העיר ניו-יורק נחשבת לגדולה ביותר בארה"ב: אגף החינוך אחראי להסעתם של כ-150 אלף תלמידי החינוך ממלכתי והחינוך המיוחד בעיר ב-9,000 מסלולי הסעה

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד ש' שציפתה לקבל במסגרת רכישת Yes

זאת בעקבות הודעת הרשות לניירות ערך שאומרת כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-יס והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת הבת פלאפון

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

"הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה"

רק לפני כמה חודשים פגשנו את מהא אגבריה, צעירה תל אביבית, במקור מכפר קטן ליד אום אל-פאחם, שסיפרה לנו על ההחלטה של צעירים רבים במגזר להחרים את המשחק הפוליטי בישראל ● שלושה שבועות לפני הבחירות הנוספות, חזרנו אליה לברר מה השתנה בחברה הערבית: "הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה; בשבילנו ביבי, ברק וגנץ הם אותו דבר" • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה/ צילום: רויטרס

בחמאס דוחפים להסלמה כדי לאלץ את נתניהו לוויתורים טרם הבחירות

לפי גורם ישראלי, בחמאס יש ויכוח לגבי התועלת בהפגנות על הגדר, אך יש גורמים בהנהגה שדוחפים להסלמה לפני הבחירות ● עם זאת, כנראה לא מדובר בהסלמת ירי הרקטות ● "גם חמאס לא מוכן עדיין לעימות אמיתי והוא מבקש לדחות עימות כזה ככל שניתן"

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי, ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

משחק ליגה בין בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב  / צילום: עודד קרני, מנהלת הליגות

ליגת העל חוזרת: חמש סיבות שהכדורגל הישראלי נשאר מאחור

ליגת העל בכדורגל חוזרת ביום שבת ● למרות החגיגה, ישנן המון סיבות לדאגה לנוכח מצב הענף בישראל ● כתבי "גלובס" התארחו באולפן "גלובסטוק" ונתנו כמה סיבות למה הכדורגל הישראלי נמצא בפיגור לעומת שאר העולם ● האזינו בבינג'


חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה / צילום: יחצ
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב המשיכה להציג שיפור בפרמטרים התפעוליים והפיננסיים, לצד הפסד רבעוני של 83 מיליון שקל

חברת הנדל"ן המניב רשמה ברבעון השני של 2019 ירידת ערך נכסים בסך של 90 מיליון שקל והוצאות אחרות של 131 מיליון שקל ● ה-NOI (ההכנסה תפעולית נטו מהשכרת מבנים) גדל ברבעון ב-2% ל-514 מיליון שקל, כאשר ה-NOI באיחוד יחסי טיפס ב-5.6% ל-338 מיליון שקל ● גזית גלוב נסחרה היום לפי שווי של 6.7 מיליארד שקל

מפעל של רבל / צילום : אתר החברה

רבל: עלייה של 25% בהכנסות ל-65 מיליון אירו; המניה קופצת

רבל שבשליטת קיבוץ רביבים ושמוליק וולודינגר רשמה עלייה ברווח הנקי מ-1.13 מיליון אירו ברבעון השני של 2018, לרווח נקי של 2.4 מיליון אירו ברבעון השני השנה ● ה-EBITDA ברבעון השני של 2019 הגיע לשיא של כ-10.4 מיליון אירו

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: קמפיין שתיית המנדטים של הליכוד יוצא לדרך, ימינה כבר לא השלישית בגודלה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת