גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקראת הפרידה ממנכ"ליות הבנקים: דיסקונט עם רבעון שיא; לאומי עם רווח של יותר מ-2 מיליארד שקל במחצית השנה

עם פרסום דוחות הבנקים לרבעון השני, שבו שניהם הציגו שורה תחתונה מרשימה, הודיע לאומי כי יחלק דיבידנד של 369 מיליון שקל, שמתווסף על הודעתו על תוכנית נוספת לרכישה חוזרת של מניותיו, בעוד דיסקונט יחלק דיבידנד של 82 מיליון שקל

רקפת רוסק-עמינח, מנכ"לית בנק לאומי / צילום: רון קדמי
רקפת רוסק-עמינח, מנכ"לית בנק לאומי / צילום: רון קדמי

המערכת הבנקאית ממשיכה להציג תוצאות חזקות, שמשקפות רבעון שני חזק, המצטרף לרבעון ראשון טוב גם כן. הבנקים הגדולים נהנים, בין השאר, מכמה רווחים חד-פעמיים, מהשפעות חיוביות של השינוי במדד המחירים והאינפלציה שעלתה, וגם מרוח גבית משוק ההון ומכך שלהוציא "רעשים", אין הרעה בחובות ברמת הענף.

מציאות זו נכונה במיוחד ללאומי ולדיסקונט - שני בנקים גדולים ומצליחים, שמנוהלים בשנים האחרונות על ידי שתי מנכ"ליות, שהודיעו ביוני האחרון על פרישתן.

היום פרסמו לאומי ודיסקונט את הדוחות לרבעון השני של 2019, במה שנראה לפי שעה, כדוחות הלפני-אחרונים של המנכ"ליות, רקפת רוסק-עמינח ולילך אשר-טופילסקי, בהתאמה, כשהם כוללים שורה תחתונה מרשימה וגם הודעות על דיבידנדים. כך, לאומי  הודיע כי יחלק דיבידנד של 369 מיליון שקל, שמתווסף להודעה של הבנק על תוכנית נוספת לרכישה חוזרת (ביי-בק) של מניותיו, בעוד דיסקונט  הודיע על דיבידנד של 82 מיליון שקל.

לילך אשר / צילום ארכיון: תמר מצפי

בנק לאומי רשם ברבעון השני רווח נקי של 923 מיליון שקל - גידול של כ-2% ביחס לרבעון המקביל (וגידול חד יותר ביחס לרווח של 843 מיליון שקל בנטרול השפעתה של לאומי קארד אשתקד). זאת, בעוד דיסקונט רשם רבעון שיא מבחינתו, עם רווח רבעוני של 545 מיליון שקל, שמשקף גידול של כ-29% ביחס לרבעון השני של 2018. למעשה, ברבעון השני של 2019 רשם דיסקונט כמעט את כל הרווח השנתי שרשם ב-2014 - שנת כניסתה של אשר-טופילסקי לתפקידה כמנכ"לית הבנק.

מכירת לאומי קארד חיזקה את התוצאות

בשקלול תוצאות הרבעון הראשון השנה, התוצאות של שני הבנקים משופרות אף יותר. כך, לאומי רשם במחצית הראשונה של 2019 רווח נקי של כ-2.015 מיליארד שקל - עלייה של כ-23% ביחס למחצית המקבילה אשתקד. התשואה להון של לאומי במחצית הראשונה של 2019 עמדה על שיעור של 11.4%, בהשוואה לתשואה של 9.9% בתקופה המקבילה אשתקד.

עם זאת, תוצאות לאומי הושפעו במחצית הראשונה מכמה מהלכים חד-פעמיים. אחד המהלכים העיקריים נרשם כבר ברבעון הראשון, והוא המכירה המוצלחת של לאומי קארד, שנהפכה לחברת מקס. המכירה הביאה לבנק לאומי רווח לאחר מס של יותר מ-200 מיליון שקל ברבעון הראשון. בבנק מפרטים בדוחות כי "בנטרול השפעת מכירת לאומי קארד, התשואה להון במחצית הראשונה של 2019 עמדה על 10.2%, בהשוואה ל-9.4% במחצית הראשונה אשתקד".

לצד זאת, ברבעון השני היו ללאומי עוד כמה השפעות חד-פעמיות, שבמידה רבה קיזזו האחת את השתיים האחרות. מדובר, מצד אחד, ברווחים של כ-120 מיליון לפני מס (כ-80 מיליון שקל לאחר מס) כתוצאה ממכירת החזקות לאומי בחברות סופר-פארם ושב"א. מנגד, הבנק רשם הוצאה חד-פעמית ברובה, ובהיקף דומה, בגין ההסכם הקיבוצי עם עובדיו.

תוצאות לאומי במחצית 2019

מכירת סופר-פארם תרמה לרווחים

בסיכום המחצית הראשונה של 2019 רשם דיסקונט רווח נקי של כ-950 מיליון שקל, הגבוה בכ-28% מהרווח שנרשם במחצית הראשונה של 2018, כשהבנק מציג במחצית השנה תשואה להון בקצב שנתי של 11.1%. עם זאת, גם דיסקונט נהנה ממכירת סופר-פארם ומהנפקת שב"א. המימושים בדיסקונט עם סופר-פארם ושב"א שתרמו לבנק רווח של כ-35 מיליון שקל לאחר מס.

כאמור, המערכת הבנקאית מסכמת רבעון חזק, כאשר מקרב הבנקים הגדולים רק הפועלים עוד לא פירסם את תוצאותיו. ההסבר לכך הוא השפעות חיצוניות כמו המדד, שתרם עשרות מיליוני שקלים לרווחי כל אחד מהבנקים המדווחים, וגם צמיחה בבסיס הפעילות של הבנקים - האשראי לציבור, שמניב את ההכנסה העיקרית (מריבית), לצד השפעות מנוגדות בעמלות.

תוצאות דיסקונט במחצית 2019

כך, מצד אחד דיסקונט ממשיך לצמוח ובאגרסיביות, בדומה לבנק מזרחי טפחות, כשגם לאומי צומח, אבל באופן טבעי פחות. זאת, בגלל המקומות השונים שבהם נמצאים הבנקים האלה, הן ברמת תיאבון הסיכון הפרטנית והן בגלל הכתבות רגולטוריות, כאשר לאומי גדול בהרבה. כמו כן, דיסקונט כבר כמה שנים מתאושש משנים קשות, בעוד לאומי הוא בנק מוביל, שצומח תוך שמירה על רמת הוצאות טובה.

דברים אלה באים לידי ביטוי, בין השאר, בכך שנכון לסוף יוני החזיק דיסקונט בתיק אשראי לציבור בהיקף של כ-172.2 מיליארד שקל, המהווה גידול של כ-10% ביחס ליוני אשתקד, וגידול של כ-4.5% ביחס לסוף 2018. האשראי האמור מהווה כ-89.3% מסך פקדונות הציבור בבנק, וזאת לעומת שיעורים של 85.4% ושל 87.2% בסוף יוני 2018 ובסוף 2018, בהתאמה.

במחצית הראשונה השנה רשם דיסקונט הוצאות בגין הפסדי אשראי בהיקף של 277 מיליון שקל, כאשר ההוצאות בגין הפסדי אשראי ביחס ליתרה הממוצעת של האשראי לציבור שומרות על יציבות בשיעור של 0.32%.

ללאומי תיק אשראי של 277.1 מיליארד שקל, שגדל בכ-5% מיוני אשתקד ובכ-2.2% מסוף 2018. שיעור האשראי לפקדונות שמרני יחסית לזה של דיסקונט וגם של מזרחי טפחות, כצפוי, ועומד כיום על 74.3%, בדומה למה שהיה בתום הרבעון המקביל אשתקד ובסוף 2018.

במחצית הראשונה השנה רשם לאומי הוצאות בגין הפסדי אשראי בהיקף של כ-270 מיליון שקל, שמשקפים זינוק בשורה זו. זה קורה בגלל הרבעון השני ולמרות "ריקברי" שנרשם ברבעון הראשון. בכל אופן. מדובר עדיין בשיעור הוצאות בגין הפסדי אשראי מסך תיק האשראי של 0.19% בלבד (לעומת 0.05% בתקופה המקבילה).

מצפים לחודש חזק במשכנתאות

עוד נציין כי גם דיסקונט וגם לאומי, כמו בנקים רבים אחרים, גדלים במשכנתאות, כך שנראה כי הרבה משקיעים ורוכשי דירה ראשונה שישבו על הגדר, כנראה חוזרים למשחק - דבר המורגש, לדברי גורמים בשוק, גם בחודשי הקיץ, כשאוגוסט צפוי להיות חזק במיוחד בהיבטי משכנתאות חדשות.

היבט אחר שדיסקונט רושם בו שיפור עקבי, ואילו לאומי מציג תוצאות טובות מאוד, הוא היעילות. כך, בלאומי מדווחים על "המשך מגמת השיפור ביחס היעילות", שמודד את ההוצאות ביחס להכנסות, כשהבנק מציג במחצית השנה יחס יעילות יוצא דופן, וכנראה טוב מכדי להיות מייצג, של 53.1% במחצית הראשונה של 2019, בהשוואה ליחס של 61.7% במחצית המקבילה.

בבנק לאומי מפרטים כי "בנטרול השפעת לאומי קארד, עמד יחס היעילות במחצית הראשונה של 2019 על 55.5%, בהשוואה ל-62.0% בתקופה המקבילה אשתקד", כשהם מזכירים כי "בימים אלה השיק הבנק תוכנית פרישה מרצון של כ-250 עובדים עד לסוף שנה זו". גם בדיסקונט מדובר ביעילות עולה, כשהם מתגאים בכך ש"יחס היעילות ממשיך להשתפר ועומד על 61.4% לעומת 65.6% ברבעון המקביל".

כמו כן, לאומי מציג עתה יחס הון עצמי רובד 1 של 11.65% במחצית הראשונה של 2019, בעוד לדיסקונט יחס הון עצמי רובד 1 לרכיבי סיכון שעומד על 10.37%.

ולסיום, בדיסקונט יש עוד משהו מיוחד בדוחות: זהו הבנק היחיד שמחזיק עדיין בחברת כרטיסי אשראי, כאל. עם זאת, הבנק ממשיך להציג שיפור בפעילותו בישראל, ולא רק בפעילויות החברות הבנות. 

עוד כתבות

קצינים/ צילום: דובר צהל

העליון: המדינה תחשוף נתונים נוספים על הפנסיה של משרתי הקבע

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור של תנועת "הצלחה" נגד משרד הביטחון והאוצר, בדרישה לחשוף פרטים שהושחרו בנספחי הסכם כחלון-יעלון

הנשיא מקרון/ צילום:  רויטרס

דיווח: צרפת התקפלה ולא תגבה "מס דיגיטלי" על חברות טכנולוגיה אמריקאיות השנה

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", צרפת התקפלה ותדחה את גביית המס עד לסוף 2020, בזמן ששני הצדדים דנים בפתרון לסוגיה

חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר  /צילום: יח"צ

חברת רדיאקשן המפחיתה נזקי קרינה בצנתור גייסה 18 מיליון דולר

את הגיוס הובילה קרן Innovahealth Partners, שהחליטה להגדיל חשיפה לישראל בעקבות אקזיט מוצלח ב-Orthospace

 

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

סנונית ראשונה לקראת הפחתת שיעור ההיוון? ענקית הנדל"ן אמות תרשום רווח של 500 מיליון שקל מעלייה בשווי נכסיה

עלייה בשווי ההוגן של נכסים מניבים להשקעה, יכולה לנבוע משיפור צפוי בתזרים שיניבו אותם נכסים בשנים הקרובות, או לחלופין מירידה בשיעור ההיוון להווה של אותו תזרים עתידי

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

מפגינים מוחים נגד הכנס בעיירה סמוכה לדאבוס./צילום: רויטרס  Arnd Wiegmann

עד כמה הדיבורים על כדור הארץ יהפכו באמת למעשים

גם בדאבוס מבינים שאי אפשר להמשיך לקדם "עסקים כרגיל", ושמשהו חייב להשתנות ● "העולם בצומת דרכים כה קריטית, ועלינו לפתח 'מניפסט דאבוס 2020'" ● פרשנות

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

דו"ח האינטרנט השנתי של בזק / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח האינטרנט השנתי של בזק: וואטסאפ הפופולרית ביותר, נטלפיקס בצמיחה

הגיל הממוצע לקבלת סמארטפון הוא 10, יותר ויותר הורים מגבילים את זמן הצפייה במסכים, והמקצוע המועדף על הילדים - להיות כוכבי רשת ● לראשונה בזק לא פרסמה בדוח נתונים על מהירויות הגלישה

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

אופיר כץ, הליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אחוזי ההצבעה באזורי ליכוד מסורתיים ירדו?

ח"כ אופיר כץ מהליכוד אמר כי "במקומות שהליכוד מקבל בהם מעל 30%, הייתה בספטמבר ירידה באחוז ההצבעה" ● האם הקמפיין האגרסיבי בספטמבר כשל במשיכת המצביעים בערי הליכוד? הנה המספרים ● המשרוקית של גלובס

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

קריסטלינה איבנובה גורגייבה-קינובה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית / צילום: Charles Platiau, רויטרס

קרן המטבע הבינלאומית הנמיכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית

באוקטובר האחרון התחזית של קרן המטבע היתה לצמיחה עולמית של 3% ל-2019 ושל 3.4% ל-2020 ● כעת, הורידה הקרן את התחזית לשיעור צמיחה של 2.9% ו-3.3% בהתאמה

מפגינים נגד טראמפ בדאבוס / צילום: רויטרס, Pierre Albouy

מה גילו בגרינפיס על המתכנסים בפורום הכלכלי בדאבוס?

דוח גרינפיס: בזמן שהמתכנסים בדאבוס מדברים על משבר האקלים, השחקנים הפיננסיים של הפורום הכלכלי העולמי מזרימים 1.4 טריליון דולר לדלקים מאובנים

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

אבי בן טל (מימין) ויוסי ורשבסקי / צילומים: יח"צ Ynet ואביב חופי

הדרמה בצמרת רשת: לאן מכוונים בעלי המניות, ומה אפשר ללמוד מהמינוי של אבי בן טל?

ההחלטה של בעלי המניות ברשת 13 להיפרד מיוסי ורשבסקי לא הפתיעה איש בתעשיית המדיה ● אבי בן טל, המנכ"ל החדש, חתום על הצלחות רבות ב-ynet ונחשב לבעל הבנה רבה בדיגיטל אולם פחות בתחום הטלוויזיה ● "גלובס" מנתח את הרקע ואת ההשלכות של המהלך