גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"רמות המחירים בשוק המניות לא משקפות הערכה להתדרדרות, אבל בשוק האג"ח יש לזה ביטוי חזק. הפער הזה יצטרך להיסגר"

אחרי עוד יום של צניחות בבורסות בארה"ב ובארץ, בשווקים גוברות ההערכות שעשור השגשוג מאחורינו ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "השוק רוצה לדעת לאן טראמפ מוביל. ככל שחוסר הוודאות נמשכת, השוק מבין שהסיכוי להתדרדרות בכלכלה הריאלית הולך ועולה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

חוסר הוודאות בנוגע לעתיד הכלכלה העולמית שוב היכה אתמול בשווקים בעוצמה, עם ירידות חדות שנעו סביב 3% במדדים המובילים בארה"ב אמש, וירידה דומה שרשמה הבורסה המקומית קודם לכן, על רקע חוזים עתידיים שכבר הצביעו על העתיד לבוא. הירידות החדות שנרשמו בארה"ב סיכמו לבורסות שם את אחד מימי המסחר הגרועים בתקופה האחרונה, ולחלק מהמדדים אף מעבר לכך. גם בשוק המקומי, ירידה של 3% במדד ת"א 35 משקפת לו את אחד מימי המסחר כבר תקופה ארוכה.

למגינת ליבם של מרבית המשקיעים, תדירותם של ימי מסחר סוערים המתאפיינים בתנודתיות גבוהה ובירידות משמעותיות הולכת ועולה בתקופה האחרונה, ובמבט קדימה נראה כי הדרמות בשווקים עוד ימשיכו ללוות את המסחר, לפחות בתקופה הקרובה, עם הערכות לתיקון אפשרי משמעותי שיגיע בהמשך.

הטריגר השלילי שאחז בשוקי ההון בעולם הגיע אתמול בצהריים מכיוון שוק האג"ח האמריקאיות, עם התהפכות עקום התשואות שם - במסגרתו התשואות על הסדרות לטווח ארוך הגיעו לתשואות שפל בהן לא שהו שנים ארוכות, חלקן לרמה נמוכה מתשואות על אג"ח ממשלתיות לטווח קצר, מה שהגביר את חששות המשקיעים לגבי האפשרות למיתון בכלכלה האמריקאית.

בהמשך מי שדאג להעצמת הסנטימנט השלילי בשווקים היה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, המשפיע לא פעם באופן חד על כיוון המסחר, ואתמול עשה זאת כשתקף את הפדרל ריזרב ואת העומד בראשו, היו"ר ג'רום פאואל, בנוגע להחלטותיו בנוגע לשיעורי הריבית במשק האמריקאי, ולטענתו כמי שפוגע בפעילות הכלכלה שם.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, אומר כי "היפוך העקום באג"ח האמריקאיות שהיה אתמול יוצר באזז ומשפיע בצורה פסיכולוגית, אבל מעבר לעוצמת ההשפעה של המהלך לטווח הקצר, צריך להסתכל על התמונה הרחבה יותר. הסיכוי להתדרדרות בפעילות ואפשרות להאטה חריפה/מיתון, מקבל ביטוי חזק בשוק האג"ח, וזה לא רק מה שקרה אתמול, אלא משתקף מסביבת התשואות בה נמצא שוק זה והציפיות שהוא משקף להורדת ריבית, כשהוא מתמחר שהריבית הולכת לכיוון ה-1%".

הירידות אתמול, כאמור, לא הגיעו בחלל ריק, וכבר תקופה לא קצרה מתאפיין המסחר בשוקי ההון בתנודתיות גבוהה יחסית, שבין היתר גם באה לידי ביטוי במדד התנודתיות החדש שהשיקה הבורסה לפני כחודש, ואשר עליה יכולים ללמוד גם מהגרף המראה את שינויי מדד ת"א 35 בחודש ובשנה האחרונה.

גם יום המסחר הנוכחי המשיך לשקף את התנודתיות במסחר. בשעות הצהריים כיוון המסחר היה שלילי, עם ירידות שנעו סביב ה־1% בשני המדדים המובילים, וזאת על רקע מגמה שלילית עליה הצביעו החוזים העתידיים בארה"ב.

גם באירופה כיוון המסחר בשעות הצהריים היה שלילי, כשברקע למסחר עומדות התבטאויות מצד הממשל הסיני נגד החלטתו של טראמפ מהשבועות האחרונים להטיל מכסים נוספים על סחורות סיניות, וכי סין תנקוט בצעדי תגובה לכך.

2019 עדיין חיובית, אבל בהחלט תנודתית

למעשה, התנודתיות בשווקים החלה להתגבר כבר כמעט לפני שנה, במהלך הרבעון הרביעי של 2018, עם שינוי הערכות המשקיעים לגבי שיעורי הריבית העתידיים ולגבי שיעורי הצמיחה העתידיים של הכלכלה העולמית, שהובילו בסיומה של אותה שנה לקריסה משמעותית בשווקים.

זו תוקנה עם תחילתה של 2019, ובסך הכול מתחילת השנה ועד כה המדדים המובילים בארץ ובעולם מציגים תשואות חיוביות, ואף הגיעו במהלכה לרמות שיא או קרוב אליהן, אולם עם התקדמות השנה נראה כי רמת התנודתיות הולכת וגוברת, והכיוון השלילי מגביר את הדומיננטיות שלו.

כך, בשלושת המדדים המובילים בארה"ב - S&P 500, דאו ג'ונס ונאסד"ק - העליות מתחילת השנה ועד כה מסתכמות בטווח של כ-9%-15%, לעומת עליות שהסתכמו בשיאן בטווח של כ-17%-24%, ואילו מדד ת"א 35 מציג כעת תשואה חיובית של כ-6%, לעומת יותר מ-11% מרמת השיא השנתית שלו עד כה, שנקבעה לפני כשבועיים בלבד.

בסך הכול שנה אחורה נותר ת"א 35 ללא שינויים משמעותיים, כשהוא רחוק כ-7% מרמת השיא השנתית שלו, שנקבעה בספטמבר 2018, וגבוה בכ-10% מרמת השפל השנתית שלו שנקבעה בסוף חודש דצמבר 2018.

לדברי גוזלן, "כדי שהריבית תרד בעוצמה כפי ששוק האג"ח מתמחר, הפד יצטרך לראות התדרדרות יותר משמעותית בפעילות הכלכלית, או שווקים יותר חלשים. לכן, יש סיכוי גבוה לירידות משמעותיות בשוק המניות, משום שנראה כרגע שהוא יצטרך לעשות התאמה למה שמשקף שוק האג"ח. למרות הירידות האחרונות, רמות המחירים בשוק המניות לא משקפות הערכה להתדרדרות או מיתון, דבר שמקבל ביטוי הרבה יותר חזק בשוק האג"ח, והפער הזה יצטרך להיסגר".

עוד הוסיף גוזלן כי "השוק רוצה לדעת לאן נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מוביל עם דרך ההתנהלות שלו - האם הוא מאיים כדי לגבש הסכם או כדי שיהיה לו עם מה לרוץ לבחירות בארה"ב. ככל שחוסר הוודאות נמשכת וכבר אינה מצב רגעי, השוק מבין שהסיכוי להתדרדרות בכלכלה הריאלית הולך ועולה". 

עוד כתבות

אמיר לוי / צילום: אוריה תדמור

שינויים ראשונים ב-IBC: ליפא אוגמן עוזב, רוני שאול ימונה במקומו

אוגמן שימש כסמנכ"ל הנדסה והיה ממקימי המיזם ● שאול מגיע מבזק אחרי ששימש כמנהל אגף בחטיבת הטכנולוגיות

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

מריחואנה על מטוסים, מסיבות טקילה ועסקאות תמוהות ב-WeWork: לאדם נוימן הולכות ואוזלות הסיבות לחייך

ריבוי עסקאות בעלי עניין, הפסדי עתק ומכפילים תמוהים שמצטרפים למסיבות טקילה וסמים, מטוסים פרטיים וחזון ששוק ההון מתקשה להכיל ● "גלובס" מפרסם במלואו את התחקיר של "וול סטריט ג'ורנל" על אדם נוימן, מייסד ענקית השכרת המשרדים

שרון שפורר / צילום: שלומי יוסף

"נשרפו לי הפיוזים": לשכת עוה"ד ואפי נוה ישלמו לשרון שפורר 70 אלף שקל

זאת כהוצאות משפט, לאחר שתביעת לשון הרע שהוגשה על-ידם נדחתה לאחרונה ● "אם אתם רואים עשן כרגע שעולה מת"א, זה הפיוזים שנשרפו לי", כתבה שפורר בפייסבוק בתגובה

אדם נושא כיכרות לחם בקהיר על רקע שלט תעמולה בעד הנשיא סיסי /  צילום: רויטרס

בצל ההפגנות נגד א.סיסי: הופסק המסחר בבורסה המצרית לאחר צניחה של 5%

הפגנות ענק נגד נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, שנמשכות מסוף השבוע האחרון, מגבירות את חששות המשקיעים ● מדובר בהפסקת מסחר ראשונה מאז המשבר של 2016 במצרים

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

מין תמורת מינוי: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את עו"ד אפי נוה והשופטת אתי כרייף

מהמשטרה נמסר כי עו"ד אפי נוה פעל בתוקף תפקידו ומעמדו הציבורי כיו"ר לשכת עורכי הדין לקידום עניינן של אחרות עמן ניהל מערכות יחסים במקביל, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים ● כעת יועבר התיק לפרקליטות מחוז מרכז לצורך החלטה על הגשת כתב אישום נגד השניים

איתן כבל/ צילום:איל יצהר

החיים אחרי הפוליטיקה: התפקיד החדש של ח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר איתן כבל

כבל ימונה לדירקטור בשותפות רותם אנרגיה ● צפוי לקבל שכר חודשי קבוע של 12 אלף שקל בתוספת מע"מ שישולמו ע"י השותף הכללי, בנוסף לכתבי אופציה ● כבל: "הפרויקט של רא"מ משלב את כל מה שאני מאמין ומקדם במשך השנים, ובראש ובראשונה הפתרון הסביבתי"

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן בטוויטר: גנץ יצר איתי קשר ואנחנו ניפגש מחר

הרשימה המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה ● בל"ד: "דוחים את ההמלצה על גנץ" ● הליכוד: "אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל!"

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

לאחר כישלון ההנפקה: האם פעילות WeWork בישראל בסכנה?

ענקית חללי העבודה המשותפים, שנתקלה בכתף קרה של המשקיעים בוול סטריט, שוכרת ומפעילה 10 מתחמים בישראל ומתכננת לפתוח שלושה נוספים ● שי ליפמן, ווליו בייס: "גם אם WeWork תיפול, יהיו מי שייקחו את החללים במקומה" ● ניתוח גלובס

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

האם HOT וסלקום מנהלות שיחות למיזוג

חשוב לציין שמיזוג בין החברות הוא כה מסובך ומורכב שלא בטוח שהוא אפשרי בכלל ● ל-HOT יש רשת משותפת עם פרטנר בסלולר ולכן עסקה עם סלקום תיאלץ אותה למכור את חלקה ברשת ● סלקום מכחישה את הדיווחים

אשר לוי, מנכ"ל אורבוטק / צילום: איל יצהר

מכירת אורבוטק: תגמולים של 15 מיליון דולר לשני בכירי החברה בשנה החולפת

אשר לוי, המנכ"ל לשעבר, ומחליפו עמיחי שטימברג זכו לשכר של יותר מ-7 מיליון דולר כל אחד בשנת הכספים 2019, בחלקו בונוס עבור מכירת החברה תמורת כ-3.3 מיליון דולר

שלמה איזנברג / צילום: איל יצהר

בקשה לייצוגית נגד איזנברג ויורשי שפיצר: "הסכם השליטה בערד חסר תוקף"

בעל מניות בערד השקעות טוען כי ההסכם בין שלמה איזנברג ליורשי רודולף שפיצר ב-2013 חייב את אישור בעלי מניות המיעוט ופרסום הצעת רכש מיוחדת ● דורש כי בעלי השליטה יפצו את הציבור בערד ב-7.5 מיליון שקל, וכי חלק ממניותיהם "יורדמו" באופן שיקטין את החזקותיהם ויגדיל את כוחו של הציבור

אמזון/ צילום: Shutterstock :

הענקית נחתה: אמזון השיקה את הפעילות שלה בישראל, אבל בינתיים רק באנגלית

אמזון השיקה היום לראשונה את הפעילות הקמעונאית המקומית שלה: מסחר מקוון מישראל לתוך ישראל תחת תוכנית Local Delivery ● למרבה האכזבה ועל אף הציפיות הגדולות, ההשקה הראשונית מתבצעת בשפה האנגלית, כשההערכות הן כי האתר בעברית יעלה בתוך שבועות

יו"ר שטראוס גרופ עפרה שטראוס/ צילום: יחצ

שטראוס מחזקת את הפעילות בחו"ל: מקימה מערך מכירות בינלאומי חדש

מטרת המערך היא להחדיר מוצרים חדשים וקיימים למדינות בהן החברה לא פעלה עד כה • המערך החדש צפוי לחזק את כוחה של שטראוס בקטגוריות בהן היא לא הייתה קיימת עד כה, בדגש על מוצרים חדשניים המפותחים בחממת הפודטק שלה

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

לקראת הפגישה אצל הנשיא: פגישה של גנץ עם ראשי העבודה-גשר

הפגישה נערכה במשרדי "כחול לבן" בתל-אביב, ולפי הודעת המפלגה "הם דנו בעקרונות ותפיסות העולם אותם ברצונם לקדם. הוסכם בין הצדדים כי ייערכו פגישות המשך בין הגורמים המקצועיים לצורך קידום שיתוף הפעולה"

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

איך קרה שהפוליטיקאים מהמגזר הערבי למדו לעבוד עם פקידי האוצר

ב–2014 קרא הממונה על התקציבים דאז, אמיר לוי, לראשי רשויות בחברה הערבית ללחוץ על המדינה לקבל תקציבים • שם נולד התהליך שהוביל להחלטה להזרים מיליארדי שקלים למגזר • בינתיים, תהליך השתלבות דומה במגזר החרדי לא מצליח ● פרשנות

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

הופקדה תוכנית ל-222 קוטג'ים בדניה; התושבים מתנגדים

קבוצת היזמים "דניה הירוקה" הפקידה תוכנית להרחבת שכונת היוקרה דניה בחיפה ב-222 יחידות דיור על שטח של כ-108 דונם ● גודל המגרשים ינוע בין 600 מ"ר ל-1.1 דונם, ושטחי הקוטג'ים שיוקמו על המגרשים, יגיעו לכ-150 מ"ר ● בעבר הביעו תושבים התנגדות לתוכנית, בהם ראש העיר לשעבר, יונה יהב, שהוא גם תושב השכונה

פרויקט של דירה להשכיר ברמת השרון / צילום: רפי דלויה

"דירה להשכיר" רוצה את הקרקע שלכם: יוזמת מהלך להפקעת קרקעות פרטיות

בצעד חריג מבקשת החברה הממשלתית שעוסקת בשכירות לטווח ארוך להגדיל את מגוון השטחים ברשותה ● משרד המשפטים: "מטה הדיור ומינהל התכנון תמכו במהלך, ואנחנו הסכמנו שניתן לקדם את ההצעה מבחינה משפטית"

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

ישאיר חצי מיליארד שקל על השולחן? חיים סבן מתקרב לרגע האמת בו יוותר על השליטה בפרטנר

כפי שנחשף ב"גלובס" לסבן, ששווי החזקתו בפרטנר עומד על 753 מיליון שקל, אין הצדקה כלכלית בתשלום החוב (ש"ירש" במסגרת רכישת השליטה ב-2013) של 1.1 מיליארד שקל להאצ'יסון בינואר 2020 ● לפי הערכות, האצ'יסון לא מתכוונת לחזור לשוק המקומי, ואם תקבל את מניות פרטנר תנסה למכור אותן במהירות

אנרגיות מתחדשות. השקעה עם רווח כללי וחברתי/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

היקף של 270 מיליארד דולר לשנה: זה ענף ההשקעות החם הבא

בשנה האחרונה הושקעו יותר מ-270 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות, והתעשייה העולמית כבר שווה יותר מטריליון דולר ● האנרגיות החלופיות נהפכו למשתלמות יותר לצרכן בזכות טכנולוגיות שפיתחו יזמים כמו גיא סלע, ממייסדי סולאראדג' - שנפטר בטרם עת, אבל בידיעה כי המהפכה הושלמה

כסף/ עיצוב תמונה אפרת לוי

מועד ההכרה בהפסד הון - כבר לא בידיים שלנו?

פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין ידין סגל מעלה את השאלה אם חל שינוי מגמה באשר להכרה בהפסדי הון ● כך או אחרת, מומלץ להשקיע מאמץ מיוחד בעיגון אובייקטיבי של מועד התגבשותו של ההפסד