סגירה צורמת בבורסה: מדד ת"א-35 צנח בכ-3%

היפוך עקום התשואות בארה"ב מדאיג את השווקים, בעוד התשואה על האג"ח ל-10 יורדת מתחת לזו של שנתיים • טבע צנחה ב-8.6% ובזק איבדה 5.4%

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בבורסת ת"א ננעל היום בירידות חדות. מדד ת"א-35 צנח ב-2.9%, ת"א-125 איבד 2.5% ות"א-90 ירד ב-1.6%.

מניית טבע  צנחה ב-8.6% ובזק  איבדה 5.3%. מזרחי טפחות , אלביט מערכות , שופרסל , שפיר הנדסה  ובזן  צנחו במעל ל-4%. חברה לישראל  וטאואר  איבדו כ-3.7%. אופקו הלת'  הייתה בין המניות הבודדות שעלו במדד ת"א-35. המניה הוסיפה 1.3%.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל.

16:30

המסחר בבורסת תל אביב מתנהל בירידות חדות כאשר המדדים צונחים בעד 2.5% בצל הירידות בוול סטריט. מדד ת"א 35 נופל ב-2.5%, מדד הבנקים נופל ביותר מ-2%. 

טבע  צוללת ב-10% בצל הורדת אופק דירוג מצד מודי'ס מיציב לשלילי, על רקע החשש מהמינוף הגבוה ומפרשת תיאום המחירים. במקביל, פורסם מכתב שנשלח לטבע משני נבחרי ציבור בארה"ב אשר דורשים ממנה להעביר מסמכים בנוגע לחקירה של תיאום מחירי הגנריקה.

כל מניות מדד ת"א 35 צבועות באדום בוהק מלבד המניות אורמת , עזריאלי  ואופקו 

מבין המניות הבולטות בתל אביב 35: שופרסל  צונחת 4.8%, בזק  נופלת 4.5%, טאואר  מאבדת 3%, מזרחי טפחות  יורדת ביותר מ-3%.

14:55

לחץ במדדים בבורסה בתל אביב ברקע לירידות הצפויות בארה"ב נוכח היפוך עקום התשואות בארה"ב. מדד ת"א 35 צונח ב-1.9%, ת"א 90 מאבד 0.9% ומדד ת"א נפט-גז צונח ב-2.3%. 

טבע צונחת ביותר מ-5%, שופרסל נופלת ב-4.7%, טאואר צונחת בכ-4%. כל מניות מדד ת"א 35 מלבד נייס, עזריאלי ושטראוס צבועות באדום.

בוול סטריט החוזים העתידיים על המדדים המובילים נופלים בעד 1.5%, בהמשך להיפוך עקום התשואות בשוק האג"ח. מדד הפחד (VIX) מזנק ב-10%.

14:25

יום המסחר הרביעי לשבוע מתנהל בשעות הצהריים במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב הצביעו על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם, זאת כשברקע למסחר תשואות האג"ח האמריקאיות לטווח ארוך הגיעו לרמות שפל בהן לא שהו שנים ארוכות, בדומה לתשואות על אג"ח ממשלתיות לטווח קצר, מה שהגביר את חששות המשקיעים לגבי האפשרות למיתון בכלכלה האמריקאית. 

חששות אלה הצטרפו לחוסר היציבות המאפיין את המסחר בשוקי ההון בעולם באחרונה, בעיקר על רקע חוסר הבהירות שגדל בדבר עתיד מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, והשלכותיה האפשריות על מצב הכלכלה הגלובלית.

מדד ת"א-35  יורד בלמעלה מ-1%, ת"א-125  יורד בכ-1%, ת"א-90  רושם ירידות של כ-0.5%.

שופרסל  נופלת ב-4% לאחר פרסום הדוחות הכספיים לרבעון השני של השנה, אותו סיכמה עם ירידה חדה ברווח הנקי שלה. בלאומי שוקי הון ציינו כי "עבורנו תוצאות הרבעון פחות מדאיגות בתמונה הרחבה יותר", והעריכו כי "במבט על השנה הקרובה, המניה תמשיך לספק תשואה נאה בשילוב עם סיכון נמוך יחסית".

מלבד שופרסל, עוד בלטו בצד השלילי של המדד המוביל המניות הדואליות של טבע , טאואר ואיי.אפ.אפ  שנחלשו בכ-2%-3%.

שטראוס  רושמת עליות של 1.5%. לאומי  יורדת ב-2%, דיסקונט  בכ-1%.

באפיק האג"ח הממשלתי המקומי, נרשמות בשעות הצהריים עליות נאות בסדרות לטווח ארוך, שבלטו במגמה החיובית שאפיינה את כלל האפיק, בדומה לכיוון המסחר באג"ח הקונצרניות.

בצד החיובי של ת"א 35, מניית עזריאלי קבוצה  מתחזקת בכ-1% על רקע פרסום דוחות כספיים, בהם הציגה שיפור ברווח הנקי ובפרמטרים התפעוליים המרכזיים. ברוסאריו ייעוץ ומחקר העריכו כי "הפרמיה שהשוק נותן לעזריאלי מוצדקת לחלוטין לאור יכולתה של ההנהלה לזהות בזמן שינויים בשוק שעלולים להשפיע על ההכנסות המסורתיות". גם בנק דיסקונט  פרסם את דוחות הרבעון שלו, ומנייתו נחלשה בכ-0.5%.

בצד השלילי של המניות שמגיבות לתוצאות הכספיות, זו של ספאנטק  קרסה בכ-15%, אחרי שהרווח הנקי הרבעוני שלה צלל ב-90% לכ-1 מיליון שקל. מניית בעלת השליטה בה, חברת ניסן, צנחה בכ-10%.

עוד במסחר, מניית מג'יק  ריכזה מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו נסחרה ביציבות, ומניית קרן ההשקעות בנדל"ן ריט 1  עולה על רקע פרסום דוחות הרבעון שלה, ואילו מניית דלתא  מגיבה לתוצאותיה הכספיות הרבעוניות בירידה של כ-3%-4%. בהתייחסות לתוצאות חברת ההלבשה התחתונה העריכו בבית השקעות אי.בי.אי כי ב-2019 "תירשם ירידה ברווחיות התפעולית", וכי "פוטנציאל ההשקעה במניית החברה טמון בטווח הארוך יותר".

חברת פמס  דיווחה על חתימת הסכם עם לקוח מהותי המחליף הסכם קיים.

אחרי כמה שבועות של שקט, מניית אזורים  שוב בולטת ללא דיווח מצד החברה, ומשלימה זינוק של כ-50% תוך פחות מחודשיים וקפיצה של קרוב ל-90% מתחילת השנה.

חברת אקסלנז  עדכנה על הסכם הפצה בלעדי בסין למוצר שהיא מפתחת.

12:39

המסחר בתל אביב מתנהל בירידות כאשר מדד ת"א 35 מאבד 0.8%, ת"א 90 יורד ב-0.4%.

מניית שופרסל  צונחת ב-3.7% לאחר הדוחות שחשפו שיעור רווחיות נמוך בקמעונאות המזון. בלאומי שוקי הון כותבים בהקשר זה, כי "על מנת לנטרל את הרעש של עיתוי החגים, נסתכל על התוצאות של המחצית. במחצית המכירות של המגזר גדלו 3.3%, כאשר המכירות בחנויות זהות גדלו ב-0.6%. הצמיחה לדעתנו סבירה לאור הגידול בשטחי המסחר, ובהתחשב שלפי סטורנקסט השוק גדל בשיעור של 2.7%. שיעור הרווחיות התפעולית במחצית עמדה על 2.84%, בהשוואה לשיעור של 3.27% במחצית המקבילה. הביצועים הינם חלשים בהתחשב בתנאי תחרות סבירים, ועליית מחירים של 1.2% (לפי המדד של סטורנקסט). עם זאת, לדעתנו לא מדובר בדרמה, שכן המודל שלנו מציב רווחיות של 3% ב-2019, עם עלייה ל-3.3% בטווח הארוך, יעד שנראה לנו בר השגה עם השקעת החברה בתחום האונליין, שצפוי לשפר את היעילות התפעולית".

11:39

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות, כאשר החוזים העתידיים בניו יורק יורדים קלות לאחר הזינוק אתמול. מדד ת"א 35 מאבד 0.4%, ת"א 90 משיל 0.1%.

מניית הבורסה לניע בתא  מזנקת ב-7.8% ובכך משלימה מהלך עליות של 20% בשבוע האחרון, מה שמשקף לבורסה שווי שוק של יותר ממיליארד שקל.

ריט 1  קופצת לאחר הדוחות לפיהן ה-FFO וה-NOI קפצו ב-15% כ"א ל-63 מיליון שקל ול-85 מיליון שקל בהתאמה. החברה העלתה את התחזיות לשנת 2019 עולה, וצופה NOI בטווח של 337-333 מיליון שקל, לעומת 306-302 מיליון שקל כפי שהוערך קודם.

10:30

מגמה שלילית בבורסה: מדד ת"א-35  יורד בכ-0.5%, ת"א-125  יורד ב-0.3%.

שופרסל  יורדת לאחר הדוחות ב-3.5%. טבע  יורדת בלמעלה מ-3%. לאומי  רושם ירידות של 2% לאחר שרשם עלייה של 20 מיליון שקל בלבד לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

שטראוס  עולה בכ-1% לאחר שדיווחה על עלייה בהכנסות.

09:49

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח ללא שינוי מהותי על רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השני של 2019. מדד ת"א 35 ללא שינוי, כך גם מדד ת"א 90.

מניית שופרסל  מאבדת 3% אחרי הדוחות, דיסקונט א  עולה ביותר מ-2% לאחר רווחי שיא לרבעון, ומנגד לאומי  מאבדת 0.4% לאחר שרשמה עלייה של 20 מיליון שקל בלבד ברבעון השני של 2019, בהשוואה לרבעון המקביל של 2018.

08:40

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לעליות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט, לאחר ההקלות במכסים מצד ממשל טראמפ, ועל רקע עונת הדוחות לרבעון השני, שמעלה הילוך הבוקר עם פרסום תוצאות הבנקים דיסקונט ולאומי.

בנק דיסקונט דיווח כי הרווח הנקי עלה ב-29% לשיא רבעוני של 545 מיליון שקל.

בנק לאומי רשם עלייה של 20 מיליון שקל בלבד לעומת הרבעון המקביל אשתקד ברווח הנקי ברבעון שהסתכם ב-923 מיליון שקל.

שופרסל מדווחת על שיפור בהכנסות, ברווח הגולמי, ברווח התפעולי השוטף וב-EBITDA בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד - ומנגד ירידה ברווח הנקי, שלדברי שופרסל נובעת בעיקרה מהשפעת גורמים חיצוניים כגון יישום תקן חשבונאי חדש, שערי חליפין ועיתוי שיערוכי נדל"ן.

עזריאלי דיווחה על עלייה של 5% ב-NOI ברבעון השני ל-400 מיליון שקל, ועל עלייה של 4% ב-NOI מנכסים זהים. ה-FFO עלה ב-21% והסתכם ב-327 מיליון שקל לעומת 271 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. בשורה התחתונה, הרווח הנקי הסתכם ב-332 מיליון שקל ברבעון השני, מה שמהווה זינוק של 41% לעומת הרבעון המקביל ב-2018.

ישרכארט פרסמה דוחות גם היא, ורשמה ירידה של 12.4% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל של 2018, ל-78 מיליון שקל. הרווח הנקי בנטרול השפעת מענקי היפרדות לעובדים (שחלק הושת על בנק פועלים בעת ההיפרדות של הבנק מחברת כרטיסי האשראי), ירד ל-152 מיליון שקל במחצית הראשונה של השנה, לעומת 158 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

אל על דיווח אתמול בערב כי היא הודיעה לחברת ההחכרה על ביטול הסכם מכירה וחכירה חזרה של המטוס השני שתרכוש מבואינג.

06:30

המסחר בבורסה בת"א ייפתח הבוקר לאחר עליות חדות בסיום המסחר בבורסות וול סטריט. הנאסד"ק קפץ ב-2% בהובלת אפל, שזינקה בלמעלה מ-4%. הדאו וה-S&P 500 רשמו עליות של כ-1.5%.

זאת לאחר הדיווח על כי ארה"ב מקלה על המכסים שבכוונתה להשית על סין. לפי דיווח מעבר לים, מספר פריטים יוחרגו מהטלת המכסים הצפויה מסיבות של "בריאות, ביטחון, ביטחון לאומי וגורמים אחרים", בעוד חלק אחר מהמכסים יידחה עד אמצע דצמבר הקרוב.

בין המוצרים שיוחרגו מהטלת המכסים הקרובה עד ל-15 לדצמבר, ניתן למצוא מכשירי סלולר, לפטופים, משחקי מחשב, צעצועים מסוימים, מוניטורים למחשוב ומוצרי הלבשה והנעלה, כך נמסר ממשרד הסחר האמריקאי.

המדדים העיקריים בבורסה בת"א ננעלו בעליות, אותן הוביל מדד ת"א-90 שעלה בלמעלה מ-1%. הירידות שנרשמו מוקדם יותר נמחקו במהלך חד, על רקע הדיווח על דחיית המכסים על סין ובסופו של יום עברו לטריטוריה הירוקה במהלך חד.

מדד ת"א 35 עלה ב-0.35%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד ת"א 125 עלה ב-0.6%.

מניית דלק עלתה בכ-2%, שיכון ובינוי בכ-1%, הפועלים ולאומי בלמעלה מ-0.5%.חברה לישראל ירדה בכמעט 5%, כיל בכ-3.5%.

היום יפרסמו דוחות אל על, לאומי ודיסקונט. מחר צפויות לפרסם תוצאותיהן הכספיות לרבעון השני של השנה סלקום, אלביט מערכות ופוקס.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988