גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות: טבע צנחה בכ-6%, אלקטריאון זינקה 22%

המסחר בת"א ננעל בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ● מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית ● דלק דיווחה על הצעה להשקעה באיתקה בגובה 250 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:28

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה במחזור של 400 מיליון שקל בלבד.  מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ומדד הבנקים השיל 0.14%.

מניית טבע איבדה יותר מ-6%, דלק איבדה 1% במחזור הגבוה בתל אביב, מניית אלקטריאון זינקה ב-22% בהמשך להודעה (הרחבה למטה). 

טאואר איבדה 3.45%, אנרג'יקס עלתה ב-3.66%, ומנייתה של פתאל עלתה בכ-2%.

14:44

מניית טבע  צונחת ביותר מ-6%, מניית דלק  עברה מירידות של 3.5% לעליה של כ-2% על רקע הדיווח על הצעה להשקעה בחברה האם של איתקה.

13:50

יום המסחר הראשון לשבוע זה מתנהל במגמה שלילית וזאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה שלילית. כמדי יום ראשון, גם היום מחזור המסחר דליל למדי, ומסתכם בכ-220 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 מאבד 0.7%, ת"א 90 יורד ב-0.4%.

את שבוע המסחר הקודם, שכלל רק ארבעה ימי מסחר בשל הבחירות לכנסת, סיכם ת"א 35 בעלייה של כ-0.5%, ובכך השלים טיפוס של כ-11% מתחילת השנה. בצד השלילי של השבוע החולף בלט מדד הנפט והגז שאיבד יותר מ-2% מערכו, והשלים ירידה של כ-5% מתחילת השנה.

בלידר שוקי הון מציינים כי לא מן הנמנע שהכיוון השלילי במסחר בסיכום שבועי הושפע מההתקפה שנעשתה על מתקני הנפט בסעודיה, וכי השווקים "לא ממש הגיבו" להודעת הריבית בארה"ב, שכצפוי ירדה ב-0.25% לטווח של 1.75%-2%, בהתאם לציפיות המוקדמות, וגם לא לנאומו של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, לצד הודעת הריבית.

בהתייחסות לשוקי האג"ח מציינים בלידר שוקי הון כי "בשבוע האחרון התשואות בארה"ב ירדו עקב flight to safety", וכי "התגובה בתשואות של אג"ח ישראליות הייתה מתונה יותר".

עוד לגבי השוק המקומי ציינו שם כי "חוסר היציבות הפוליטית בישראל צפוי להימשך ולא תומך בשוק האג"ח. יחד עם זאת, הכללת ישראל ב- WGBI תתמוך בירידת תשואות יחסית לארה"ב". מדובר במדד אג"ח ממשלתיות "בדירוג גבוה, של A מינוס לפחות", של חברת FTSE Russell , "עם אג"ח של 23 מדינות באינדקס בשווי של יותר מ-20 טריליון דולר".

לפי לידר שוקי הון, "נכסים גלובליים בהיקף של כ-1-3 טריליון דולר עוקבים אחרי מדד ה- WGBI (באופן פסיבי). ישראל צפויה לקבל משקל של 0.2%-0.25% מהאינדקס. בהנחה ש-2 טריליון דולר עוקב אחרי האינדקס, מדובר בתוספת ביקוש של כ-4-5 מיליארד דולר עבור אג"ח ממשלתי ישראלי".

עוד הדגישו בלידר שוקי הון כי "כ-40% מהאג"ח הנסחרות באינדקס נסחרות בריבית שלילית, כך שהתשואות באג"ח ישראלי אטרקטיביות יחסית. בהנחה שההודעה הרשמית תתקבל בקרוב, כעבור שישה חודשים (מרץ-אפריל 2020) ישראל תיכנס לאינדקס. ניסיון העבר מלמד שההשפעה העיקרית על התשואות מתרחשת שישה חודשים לפני הכניסה הרשמית למדד".

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי היום בולטות המניות הדואליות של טבע  וטאואר , ועוד בין הדואליות מנייתאיי.אפ.אפ  נחלשת בכ-2%-3%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית מליסרון  מטפסת בכ-3% ומניות אמות  ועזריאלי  מתחזקות בכ-1.5%-2.5% בהמשך לכיוון החיובי בו בלטו מניות סקטור הנדל"ן בבורסה המקומית ביום חמישי.

עוד במסחר, חברת אלקטריאון  עדכנה על "הצלחה בניסוי להדגמת מערכת מלאה של הכביש החשמלי".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

הבורסה הודיעה כי בתום יום המסחר ב-3.10 יצורפו למדדים במסלול מהיר למניות חדשות מניות החברות אנלייבקס , אלטשולר שחם גמל , וכן מניות הבורסה לניע בתא  עצמה. לצידן יצורפו למדדים במסלול מהיר למניות ותיקות מניות ביונד טיים  וסולגרין .

11:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות במחזור דליל של 123 מיליון שקל בלבד בשעה זו. מדד ת"א 35 יורד ב-0.75%, ת"א 90 מאבד 0.4%. 

מניית טבע יורדת ביותר מ-5%, לאומי מאבדת 1% במחזור הגבוה בתל אביב, מליסרון מטפסת ב-2.44%, אמות עולה ב-1.6%.

09:50

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות בהמשך לסנטימנט השלילי בסוף השבוע האחרון. מדד ת"א 35 מאבד 0.75%, ת"א 90 יורד ב-0.46% ומדד הבנקים משיל 0.4%. מניית טבע  יורדת ביותר מ-4%, טאואר  יורדת ב-3.5%, איי.אפ.אפ  מאבדת 2.6%, הראל השקעות  יורדת ב-1.4% ומניית בזק  יורדת ב-1.25%.

סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס הזהירה ביום שישי האחרון כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בהמשך לנעילה השלילית בסוף השבוע האחרון בוול סטריט. 

המניות הדואליות חוזרות עם פערים שליליים וצפויות להכביד על מדד ת"א 35 בפתיחה. טבע חוזרת עם פער שלילי של יותר מ-5%, טאואר חוזרת עם פער שלילי של 4%, נייס עם פער שלילי של 1%, קנון עם פער שלילי של 1.5%, אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 2.2%, פורסייט חוזרת עם פער שלילי של 5%, וסייפט-טי חוזרת עם פער שלילי של 8%.

בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים ננעלו בירידות. כך, הדאו ג'ונס ירד ב-0.6%, מדד S&P 500 נחתך בכ-0.5%, והנאסד"ק איבד 0.8% מערכו.

הסנטימנט השלילי נרשם ברקע למתיחות הגיאופוליטית, כאשר ארה"ב הטילה סנקציות על איראן בתגובה לתקיפה על מתקני הנפט בסעודיה. ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, הודיעה כי היא יצאה מהתקיפה דווקא מחוזקת.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי ארה"ב החליטה לשלוח כוחות צבא נוספים וסוללות הגנה אווירית לסעודיה, אך אותת שהוא אינו נוטה לתקוף את איראן, לפחות לא בשלב זה. במקביל שלחה אתמול טהראן מסר לארה"ב ולישראל, שלפיו תשמש ישראל מטרה לארגוני הטרור של איראן אם ארה"ב תחליט לתקוף אותה. 

ביום המסחר האחרון בתל אביב מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, ת"א 90 טיפס ב-0.46%, ומדד הבנקים ננעל ללא שינוי.

עוד כתבות

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

הובלת מכולות מסין לקליפורניה / צילום: רויטרס

משבר הקורונה הוא “מהחמורים שידע ענף הספנות בעשור האחרון”

האטת הכלכלה הסינית מביאה להשעיית עשרות קווים ימיים ומעכבת את קצב הבנייה של אוניות חדשות

 

 

שלט של אלקטרה / צילום: אייל פישר, גלובס

אפקט הקורונה: חברות מוצרי החשמל מנצלות את המומנטום ומעלות מחירים

בתוך שבוע נרשם גל עליות במחירי מוצרי החשמל בקרב ארבע חברות - אלקטרה, טורנדו, ברימאג וניופאן – אשר נע בשיעור של בין 3% ל-14% במחיר לקמעונאי ● הצעד הזה מתרחש על אף שעדיין קיימת בישראל סחורה שהגיעה לארץ טרום המשבר

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

רמי לוי הופך לזכיין של דואר ישראל: פותח לראשונה דואר בתוך חנות של הרשת

דואר ישראל מרחיבה את מערך שיתופי-הפעולה הקמעונאיים שלה ותפתח סניף בתוך רשת רמי לוי

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

בנימין ושרה נתניהו מצביעים בפריימריז/  צילום: הליכוד

מערך דלת לדלת והסעות הליכוד בשיתוף אפליקציית אלקטור יצא לדרך

כך נראה הממשק בין מאגר הנתונים לבין מבצע דלת לדלת של הליכוד, המתנהל בימים אלה, ועד מערך ההסעות לקלפיות - המנוהלים כולם דרך אפליקציה וקבוצות הוואטסאפ של המפלגה ● לפי תוכנית הליכוד, שיאו של המבצע יגיע ביום הבחירות כאשר ב-14 הימים שלפניהן נעשית עבודת התשתית

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

עפ"י מתווה העסקה, סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וכן ויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן בהיקף 130 מיליון שקל

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

תומר וינגרטן  / צילום: סנטינל וואן

חד קרן חדש: חברת הסייבר סנטינל וואן גייסה 200 מיליון דולר בהובלת אינסייט

סבב שני בתוך 9 חודשים הקפיץ את היקף הגיוסים של סנטינל וואן ל-430 מיליון דולר ● החברה פועלת בתחום של אבטחת נקודות קצה

מוחמד בכרי / צילום: Mosab Omar, רויטרס

דעה: לשקרי מוחמד בכרי אין חופש ביטוי

גם המחוזי וגם העליון קבעו כי סרטו של בכרי, "ג'נין ג'נין", גדוש שקרים שאינם נובעים מטעות או מרשלנות, אלא מעשה מכוון כדי לעוות את המציאות ● להגן על הסרט שהוכח כשקרי כחלק מ"ההגנה על חופש הביטוי", זה פשוט לא להבין מהו חופש ביטוי

בניין קבוצת NSO / צילום: AP Photo, AP

מהשב"כ ל-NSO: מינוי נוסף של איש ביטחון לחברת הסייבר התקפי

איש שירות הבטחון הכללי לשעבר, אלי עמר, ישמש כסמנכ"ל מערכות המידע בחברה ● המעבר של אנשי הבטחון  מתפקידים רגישים ובכירים לשורותיה של אחת מחברות הסייבר השנויות במחלוקת בישראל, מזכיר את המעברים של בכירי משרד האוצר לאורך השנים למשרות נחשקות בשוק הפרטי

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

נתניהו הזמין את גנץ לעימות טלוויזיוני: "אם אתה לא יכול לעמוד בלחץ של עימות איך תוביל את מדינת ישראל?"

נתניהו הזמין את גנץ לעימות בראיון בערוץ 20 ● גורם בכיר בכחול לבן: מעטים הסיכויים שגנץ יענה לעימות כזה

מפעל ייצור בסין. / צילום   AP   ASSOCIATED PRESS

עוד לפני הקורונה: מה קרה לאישה שניסתה לחיות במשך שנה בלי מוצרים מסין?

שרה בונג'יורני כתבה לפני יותר מעשור את הספר "שנה שלמה ללא 'מייד אין צ׳יינה'"● החווייה הייתה כל-כך קשה, שהיא סירבה לכתוב ספר המשך ● מאז הדומיננטיות של הייצור הסיני רק גדלה, האם וירוס הקורונה יאט את גלגלי הכלכלה העולמית?

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"