גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק
אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

בשעה שחברתו WeWork חכרה בסיטונות שטחי משרדים מובחרים, בדרכה להפוך לאחת הדיירות המסחריות הגדולות בעולם, המייסד אדם נוימן ואשתו רבקה פלטרו נוימן עסקו ברכישת כמה מהבתים היקרים ביותר בארה"ב.

הרכישות האמורות כוללות שני מקומות במנהטן: טאונהאוס (דירת גן רב-קומתית) ב"חוף הזהב" בגריניץ' ויליג' ומתחם של ארבע דירות קונדו (בבניין משותף) בצמוד לגרמרסי פארק. הזוג רכש גם חווה רחבת ידיים בווסצ'סטר, ניו יורק, ושני בתים בהמפטונס, אחד מהם צמוד לנכס של השחקנית ומייסדת Goop גווינת פלטרו, דודניתה של גברת נוימן. בצד השני של ארה"ב, בני הזוג נוימן קנו אחוזה גדולה על מגרש שהיה בבעלות מארגן קונצרטי הרוק המנוח ביל גרהם, עם חדר בצורת גיטרה, מגלשת מים ואולפן מוזיקה.

אדם ורבקה נוימן/ צילום: :  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים. רובם עברו שיפוצים וחידושיים מאסיביים מאז שהם רכשו אותם. באפריל, כאשר WeWork עוד נערכה להנפקה, ערכו בני הזוג בדיקות של נכסים באזור הגבול של ניו יורק עם קונטיקט וניו ג'רזי. הם שמו עין גם על בתים באי קאואי בהוואי.

ואז הגיע החודש שעבר: נוימן, בן 40, פרש מתפקיד המנכ"ל בחברה שלו על רקע אי היכולת לממש את ההנפקה לציבור והגילויים על התנהגותו הלא צפויה והשימוש שלו בסמים. WeWork, שהוערכה בינואר ב-47 מיליארד דולר, הנמיכה את ערכה הצפוי ל-15-20 מיליארד דולר לפני שמשכה את תוכנית ההנפקה.

קדחת קניות הנדל"ן של בני הזוג לובתה לפחות בחלקה על ידי מימון מבנק ג'יי. פי. מורגן צ'ייס, ששירת בתדירות גבוהה את נוימן. הבנק העניק לו קרוב ל-100 מיליון דולר במשכנתאות והלוואות נוספות, והיה אחד המלווים מאחורי קו האשראי של 500 מיליון דולר שאיפשר לו ללוות מאות מיליוני דולר נגד מניותיו בחברה האם We. ג'יי. פי. מורגן סירב להגיב.

נוימן משך למעשה מעל 700 מיליון דולר מן החברה לפני הנפקתה לציבור בתערובת של מכירת מניות ולקיחת חוב. הוא כבר משך 380 מיליון דולר מקן האשראי של 500 מיליון דולר. כעת, כשאין הנפקה, נוימן אינו יכול לפרוע את חובותיו על ידי מכירת מניותיו בשוק הציבורי.

"אדם אינו תחת לחץ מהבנקים או ההלוואות ואינו צריך למכור את בתיו", אמרה הדוברת שלו. היא הוסיפה שאף אחד מהבתים לא עומד למכירה. דני דייביס מסוכנות קורקורן גרופ, המתווכת הוותיקה של נוימן בניו יורק סיטי, לא הגיבה לכתבה זו.

מבט קרוב יותר על נכסיו של נוימן

ניו יורק סיטי

בסוף 2013 קנו בני הזוג נוימן את הנכס המשמעותי הראשון שלהם - טאונהאוס שהוא מבנה לשימור היסטורי בגריניץ' ויליג'. הוא נבנה ב-1847, עם קמינים לשריפת עצים וגן אחורי פרטי. לבני הזוג, ששילמו 10.5 מיליון דולר, היו תוכניות לחידוש משמעותי, כולל הוספת מבנה על הגג.

פול קולבוש מקבוצת קורקורן, אחת הסוכנויות שעסקו בשיווק הבית, אמר שרבקה נוימן ראתה את הנכס כמה פעמים, אבל בעלה הגיע רק פעם אחת. "הוא היה החלטי מאד", אמר קולבוש. "הוא ראה מיד את החזון".

בין הרעיונות שהיו לנוימן היתה בריכה שמדמה שחיה נגד הזרם. לא ברור אם התוספת הזו אכן הותקנה.

בני הזוג החלו לחדש את הנכס ב-2014. ב-2017 תבע קבלן שעבד במקום גוף שהיה בשליטת הנוימנים, בטענה שהם לא שילמו על עבודה שבוצעה וחומרים שסופקו, לפי מסמכי בית משפט. הקבלן, אירידיום דיבלופמנט, טען שבני הזוג הגדילו כל הזמן את היקף העבודה. עלות העבודה שהוא ציין היתה כ-6.5 מיליון דולר. התביעה הזו הופסקה בתחילת 2019.

לא ברור אם בני הזוג מתכוונים להתגורר בנכס מפני שב-2017 הם שילמו כ-35 מיליון דולר תמורת אוסף של יחידות בבניין Gilded Age סמוך לגרמרסי פארק. מבין שבע הדירות בבניין, הם קנו ארבע, כולל שתי דירות שמקיפות את שלוש הקומות העליונות ושתי יחידות בקומת הקרקע. הם הגישו מאוחר יותר תוכניות לאיחוד שלוש הקומות העליונות לפנטהאוז גדול אחד, בשטחשל כ-557 מ"ר. הנוימנים השלימו את העבודה ומתגוררים כעת בבניין הזה.

כאשר העבודות התנהלו, הם שכרו שטח של כ-390 מ"ר במגדל סמוך לגרמרסי פארק סאות 18 שנבנה על ידי קבלני העל האחים זקנדורף. הנכס שייך לחברה שקשורה לאייל עופר, המיליארדר הישראלי שמתגורר במונאקו שהיה אחד הקבלנים האחרים של הבניין. הדירה הועמדה להשכרה ב-45,000 דולר בחודש.

נוימן הרגיז אחדים מדיירי הבניין בחייו החברתיים הפעילים. הדוברת שלו הגדירה את הקביעה הזו כ"מעורפלת למדי, שיכולה להיות כל דבר ממסיבת יום הולדת, חג דתי או ביקור של רב". עופר לא הגיב.

אזור גרמרסי פארק (Gramercy Park) ידוע בטאונהאוסים ההיסטוריים שלאורך הפארק הפרטי הקטן, שנגיש רק לדיירים הסמוכים. הנוימנים וחמשת ילדיהם היו מבלים בקביעות בפארק כשהם גרו בבניין בשכירות. נוימן צולם לאחרונה הולך יחף ברחוב ומשוחח בנייד שלו.

ווסטצ'טר

ב-2016, אחרי שהתמחור של WeWork עלה מעל 10 מיליארד דולר, נוימן ואשתו שילמו 15 מיליון דולר תמורת לינדן פארם, אחוזה של 240 דונם במובלעת העשירה של פאונד רידג' בניו יורק (מחוז ווסצ'סטר), לא הרחק מן המקום שבו גדלה רבקה פלטרו-נוימן.

דיירים מפורסמים באזור, במרחק כ-80 ק"מ מניו יורק סיטי, כוללים את השחקנית גווינת פלטרו ואת אמה השחקנית בליית דנר, את השף ז'אן-ז'ורז' פונגריכטן ואת וויליאם לאודר, היו"ר הפעיל של ענקית היופי אסתי לאודר. הפונדק של פונגריכטן הוא מסעדה ידועה בפאונד רידג'.

הבית הראשי של האחוזה מצוי בקצה דרך רכב ארוכה שחסומה על ידי שער חיצון. בעת הרכישה הבית הקיף כ-1,282 מ"ר עם שמונה חדרי שינה. האחוזה שהיתה ידועה בעבר כ-Faraway Farm נבנתה בסוף שנות ה-20 על ידי אומנים שהובאו מאיטליה, עם תקרות מגולפות, דלתות זכוכית מעוטרת וקירות טיח מקוריים. היה אפילו חדר מיוחד לסידור פרחים.

שטח האחוזה כולל כמה בריכות נוי, מפל מים, חצרות חצץ, מגרש טניס ומסלול טבעת לרכיבת סוסים. במקום יש גם מסלולי הליכה ואופניים.

האחוזה הגיעה לשוק במחיר של 28 מיליון דולר, אך המחיר הורד ל-22 מיליון דולר כאשר הנוימנים קנו. הם הגישו תוכניות לחידוש והרחבה של פנים הנכס, עם הוספה של טראסה חדשה על הגג והרחבת משטח העץ (דק) ואטריום (חלל זכוכית לקליטת שמש).

המפטונס

לבני הזוג לפחות שני בתים בהמפטונס, אזור היוקרה בקצה לונג איילנד. ב-2014 הם קנו בית בבנייה באמגנסט מהקבלן ג'ו פארל ב-3 מיליון דולר. הבית צמוד מאחור לבתים שבבעלות גווינת פלטרו והאם דאנר.

פארל בנה את הבית בלי לקוח, וסיים בערך 50% מהבניה כאשר הנוימנים הופיעו ורצו לקנות, הוא אמר. הבית היה אמור להימכר ב-7.95 מיליון דולר. הנוימנים השלימו אותו בסגנון חלוקי אבן עם עיצוב פנים מודרני.

נוימן, שהוא חובב גלישת גלים, אהב את המיקום ליד החוף האטלנטי, אמר פארל. שטח הבית הוא 650 מ"ר עם שבעה חדרי שינה, בריכה וג'קוזי.

שכן סיפר שהוא לא מודע לכך שנוימן מחזיק בנכס ברחוב שלו, אבל הגדיר אותו כ"צנוע" לעומת חלקים נוצצים יותר של ההמפטונס. "זה הכי פחות המפטוני כאן", הוא אמר.

בכל מקרה, זהו שדרוג רציני מהבית הקודם של בני הזוג בהמפטונס. ב-2012 הם קנו בית קטן יותר בווטרמיל ליד מפרץ מקוקס ב-1.715 מיליון דולר. הנכס משקיף על אדמה חקלאית, ויש לו מטבח קמור פתוח לאור השמש, קוטג' לאורחים ובריכת שחיה.

קליפורניה

כשהתמחור של WeWork נסק ל-40 מיליארד דולר בשנה שעברה, בני הזוג נוימן הפנו מבט למערב, וקנו נכס על 44 דונם בקורטה מדירה, קליפורניה, במרחק 23 ק"מ מסן פרנסיסקו. הם שילמו 21.4 מיליון דולר, אחד ממחירי השיא שהושגו באזור זה.

האחוזה של בני הזוג נוימן בקליפורניה / צילום: Sotheby's International Realty

הנכס על ראש גבעה, שידוע כ"בית הגיטרה", יושב על מגרש שהיה בבעלות ביל גרהם, מקדם מוזיקת הרוק המנוח. יש לו סלון בצורת גיטרה, עם מסדרון ארוך שמזכיר את הצוואר של הכלי. השטח הבנוי הוא 1,260 מ"ר עם שבעה חדרי שינה. האחוזה כוללת בריכת שחיה, ספא, מגלשת מים, מגרש סקווש ומטע.

שורה של חלונות צרים מייצגת את תווי הפתיחה של Friend of the Devil, שירה של להקת הגרייטפול דד.

עוד כתבות

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

ירידה בהכנסות חברת חשמל לכ-7.4 מיליארד שקל ברבעון השלישי

עלות צריכת הדלקים נפלה ב-27% בין היתר בשל הירידה במחירי הדלקים שנבעה בעיקר מרכישת גז טבעי משדה לוויתן במחירים נמוכים משמעותית ממחירי חוזה תמר משנת 2012

10,800 עסקאות בדקה: בכמה גיהצו הישראלים בבלאק פריידי

מנתוני שב"א, שבדקה את הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי בין השעות 12-9, גוהצו 400 מיליון שקל - מדובר על ירידה של 10% לעומת השנה שעברה בצל מגבלות הקורונה ופתיחה של פיילוט מצומצם של 15 קניונים ותחת מגבלה של 10 לקוחות בחנות ● הדקה העמוסה ביותר הבוקר - 11:55

וולבו XC40 פלאג-אין יח"צ

גרסת הפלאג-אין של וולבו לא מרשימה מבחוץ, אך מפתיעה מבפנים

גרסת הפלאג-אין של ה-XC40 לא מרשימה במיוחד מבחוץ, וגם לא מאוד מרווחת ביחס למתחרות ● היא מחפה על כך עם יחידת הנעה מתוחכמת וביצועים מהנים

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

תיקון חד: מחיר הביטקוין צנח בכ-3,000 דולר בתוך יממה אחת

ביממה האחרונה נרשמו מימושים גדולים של החזקות ביטקוין בבורסות הקריפטו, ומחיר המטבע הדיגיטלי ירד בכ-12% ● אתמול הגיע הביטקוין עד לרמה של כ-19,390 דולר - מחירו הגבוה מאז דצמבר 2017, וקרוב לשיא של כל הזמנים

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הרחבת העדפת תוצרת כחול לבן: מוותרים על מכרזי משרד הבריאות, והאוצר מסיר את התנגדותו

בימים האחרונים גובשה טיוטת הצעת מחליטים חדשה בנוגע להרחבת העדפת רכש כחול לבן, אשר מוסכמת על האוצר, משרד רה"מ, נשיאות המגזר העסקי וההסתדרות  ● הנושא המרכזי שירד מהשולחן הנו המנגנון שנועד להעמיק את העדפת תוצרת הארץ

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

"מעולם לא היה כדבר הזה": התקלה בבורסה - במערכת הפצת המידע

תקלה חריגה בבורסה שהחזירה את שערי המסחר לרמה של לפני הפתיחה הבוקר העלתה ספקולציות בשוק על מתקפת סייבר ● מהבורסה נמסר בתגובה: "מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר" ● יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה דורשת מהבורסה "דוח מפורט בנושא, לאחר שיתבצע תחקיר"

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס - Balkis Press

דיווח בארה"ב: בן סלמאן נסוג מנורמליזציה עם ישראל בגלל ניצחון ביידן

לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", נתניהו נסע לערב הסעודית כדי לסגור את פרטי ההסכם, אבל יורש העצר החליט להמתין שהשלטון בארה"ב יתחלף ● לפי גורמים המעורים בפרטים, מוקד השיחה בין נתניהו ליורש העצר היה כיצד לתאם מהלכים מול איראן כשממשל ביידן יתחיל לחדש את הקשרים עמה

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הבדיקה לרכש הצוללות טרם התחילה וחברת צוות אחת הוחלפה

חברת הצוות יעל גריל לא תשב בוועדת הבדיקה, שכן היא שימשה בתפקידים רשמיים במשרד הביטחון בתקופת רכש הצוללות כפי שחשף העיתונאי אראל סג"ל ● את גריל תחליף ישראלה פרידמן, אשר כיהנה בתפקידים שונים במנהל הרכש במשרד הביטחון

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים

מעגן הדייגים בג'סר א־זרקא / צילום: יותם יעקבסון

נחל תנינים: גשר עתיק מחודש, פריחה סתווית וציפורים נודדות

הגשר שמעל נחל תנינים בשמורת מעגן מיכאל שוקם, ומי שיגיע אליו יוכל ליהנות גם משמורת נחל תנינים הסמוכה, עם פריחה סתווית וציפורים נודדות, וגם מכפר הדייגים ג'סר א-זרקא

יותם דהאן. סיור פואטי-אקולוגי / צילום: אנטולי מיכאלו

מיודפת וכליל ועד "העיר האבודה": מכירים לעומק את הגליל המערבי

סדרת טיולים בגליל המערבי בהובלת מורי דרך מקומיים ● כל אחד מהם יביא פן אחר של האזור

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג

עפר ברטל. מועמד מחוץ לקופסה צילום שלומי יוסף

גם אם ימונה פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אף מבצר לא ייפול

ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה מתכנסת כדי לראיין את 11 המועמדים לתפקיד החשוב • שלמה למברגר ועמית איסמן נראים כמועמדים המתאימים ביותר אבל אם הפוליטיקאים ימנעו את בחירתם, דווקא מועמד בעל תפיסה סנגוריאלית כעפר ברטל, יכול להתאים

מלי מרגליות / צילום: יחצ

מיהם עשרת המועמדים שמהם יבוא היו"ר הבא של קבוצת כלל?

בתחילת ינואר יכריעו בעלי המניות בין המועמדים: אבי קנובל, ורדה אלשיך, מלי מרגליות, חיים סאמט, מיה ליקוורניק, רון טירה אוסאמה חסן, יגאל בר יוסף, איציק הורוביץ ושמואל שורץ ● בניגוד להערכות קודמות: אייל לפידות לא יתמודד על התפקיד

פרופ' אסף אברהמי / צילום: ינאי יחיאל

"אנחנו חווים קושי אצל הלקוחות שלנו, עשרות אלפי עסקים בינוניים וקטנים"

פרופ' אסף אברהמי, מנכ"ל חברת חשבשבת, מסביר מאילו טעויות כדאי להימנע, במיוחד בימי קורונה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מה בעצם הייתה הבעיה של הממשלה לפתוח את המוזיאונים מההתחלה?

ברור שמדובר בהחלטה על רקע לא בריאותי. במוסדות התרבות עדיין מקפידים על שקט. וה"ששש" הוא זה שמפריע להם

דייגו ארמנדו מראדונה. קריירה רצופה הצלחות ושערוריות
צילום: רויטרס

מראדונה ייזכר כאחד הגדולים, וגם כמי ששינה את השוק הדרום אמריקאי

מראדונה הוא אייקון נצחי, והכוכבות שלו הפכה את דרום אמריקה למקום שמספק שחקנים לאירופה בכסף גדול

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מתנה מליצמן והסיפור שמאחורי שיאי המשכנתאות השנה. כותרות הנדל"ן

איך זה שדווקא השנה הציבור נטל יותר משכנתאות מאי פעם ● האם רוכשי דירות בפריפריה עומדים לקבל משר השיכון "מתנה" של 100 אלף שקל ● המחקר שמבקש ללמד מדוע הפקקים לא נעלמו ● ולידיעת מירי רגב (שמתלבטת האם להתנגד למטרו) -עד כה תכנון הפרויקט עלה חצי מיליארד שקל

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

נשיא איראן רוחאני: ישראל אחראית לחיסול מדען הגרעין

בהודעה שנמסרה מטעם חסן רוחאני, נמסר כי חיסולו של אחד ראשי תכנית הגרעין של איראן מראה את היאוש שאליו נקלעה ישראל ● שגריר איראן באו"ם פנה למזכ"ל הארגון ולמועצת הביטחון וטען כי יש בידי איראן סימנים לכך שישראל אחראית לחיסול